مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه مطلبی است که در این مقاله به آن بیشتر اشاره میکنیم.

فرانسه، از جمله محبوب‌ترین کشورهای مناسب برای ادامه تحصیل است. از گذشته تا به امروز، زیرساخت‌های آموزشی و مطالعاتی این کشور بسیار غنی بوده و سیستم آموزشی آن، از کیفیتی قابل‌توجه برخوردار است. در کنار این محاسن، دقت به شاخه‌های مختلف آموزشی از هنر گرفته تا ریاضیات، علوم و معماری، تنوع تحصیلی را افزایش داده و اساتید زبده‌ای را پرورش داده است. سبک زندگی آزاد، دانشگاه‌های ارزان‌قیمت و امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان خارجی، از نکات مهم دیگری است که تحصیل در فرانسه را، آتیه‌دار و جذاب کرده است.

تحصیل در فرانسه یکی از راه های مهاجرت برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند. در این مقاله تمام شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در کشور فرانسه در مقاطع مختلف را برای شما آورده ایم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا تحصیل در فرانسه؟

info-bubble
مزایای-تحصیل-در-فرانسه

کشور فرانسه جزو کشور هایی می باشد که تحصیل در آن از لحاظ اقتصادی بسیار مناسب است و همچنین دانشگاه های فرانسه بورسیه های متنوعی را برای دانشجویان در نظر گرفته است.

دولت فرانسه هر ساله بیش از 23 درصد بودجه مالی خود را به آموزش اختصاص می دهد و با دقت بر مدارک آموزشی نظارت می کند.

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد کشور فرانسه را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می کنند امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی است.

سیستم آموزش اجباری کشور فرانسه

تحصیل در فرانسه  برای کودکان بین 6 تا 16 سال مقیم فرانسه اجباری است . به طور کلی سیستم آموزش اجباری فرانسه شامل سه مرحله زیر می باشد:

دبستان

مداراس ابتدایی فرانسه شامل درس های مختفی در زمینه های خواندن و نوشتن ، ادبیات ، جغرافیا ، تاریخ ، و یک زبان خارجی ( اغلب انگلیسی ) است .

دبستان های فرانسه در 5 سطح برگذار می شود که کودکان 6 تا11 سال می بایست در این دوره ها شرکت کنند . دوره های دبستان فرانسه عبارتند از :

 • دوره آمادگی (CP ) برای کودکان با رده سنی 6 تا 7 سال
 • دوره ابتدایی ( CE1) برای کودکان با رده سنی 7 تا 8 سال
 • دوره ابتدایی ( CE2) برای کودکان با رده سنی 8 تا 9 سال
 • دوره متوسط 1 ( CM1 ) برای کودکان با رده سنی9 تا 10 سال
 • دوره متوسط 2 (2 CM ) برای کودکان با رده سنی10 تا 11 سال

راهنمایی

دانش آموزان بین سنین 11 تا 15 سال باید در مداراس راهنمایی و یا کالج های فرانسه شرکت کنند . برنامه درسی در این دوره شامل ریاضیات ، تاریخ ، جغرافیا ، تعلیمات مدنی ، زیست شناسی ، فیزیک ، تکنولوژی ، هنر ، موسیقی و تربیت بدنی می باشد که در 4 سطح مختلف برگذار می شود که عبارتند از :

 1. eme11 برای دانش آموزان 6 تا 12 سال
 2. eme12 برای دانش آموزان 5 تا 13 سال
 3. eme13 برای دانش آموزان 4 تا  14 سال
 4. eme14  برای دانش آموزان  3 تا 15 سال

تمام دانش آموزانی که موفق شده اند 4 سال راهنمایی را با موفقیت بگذرانند باید در در آزمونی که برای سنجش دانش زبان فرانسه ، ریاضیات ، تاریخ و جغرافیا برگذار می شود شرکت کنند و در صورتی که 16 ساله باشند وارد دوره دبیرستان شوند.

قابل ذکر است دانش آموزان باید در طول تحصیل خود باید  B2i  ( مهارت های کامپیوتری / اینترتی ) حداقل به سطح A2 در یک زبان خارجی رسانده باشند.

دبیرستان

دانش آموزانه 15 تا 18 سال سه سال آخر تحصیل خود را در دبیرستان های عمومی ، تکنیکی و یا حرفه ای می گذرانند.

برای دانش آموزان علاوه 8 یا 9 درس اصلی ، سه دوره انتخابی و یک کارگاه هنری ارائه میشود .

سطوح دبیرستان عبارتند از :

 • دوم( BEP ،CAP ) برای دانش آموزان 15 تا 16 ساله
 • اول ( BEP ،CAP  ) برای دانش آموزان 16 تا 17 ساله
 • نهایی ( BEP ،CAP  ) برای دانش آموزان 17 تا 18 ساله

شرایط سنی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه

تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه مشمول شرایط سنی نیست و رنج سنی خاصی برای آن تعیین نشده است. اگرچه برای جمعیت مهاجر به فرانسه، به دلایل فاکتورهای پذیرش مهاجرت، خواه‌ناخواه شرایط سنی لحاظ می‌گردد، اما برای افرادی که شهروند فرانسه هستند، تحصیل در فرانسه بدون توجه به میزان سن افراد است. این نکته اجازه تحصیل در کلیه مقاطع برای تمامی اقشار علاقه‌مند به تحصیل را ایجاد می‌کند.

با این وجود افراد خارجی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند، لازم است جهت جلب نظر افسر کنسولگری و دریافت مهر ویزای این کشور، شرط سنی را رعایت نمایند. به‌عنوان‌مثال تحصیل در مقطع لیسانس در سنین 20 الی 25 سال متداول بوده و یا در مقطع فوق‌لیسانس از 25 تا 30 عمومیت دارد. توجه به این نکات اگرچه ریز و جزئی به نظر می‌رسد، اما در گرفتن تأییدیه تحصیلی و امکان پذیرش دانشگاه‌ها و سفارتخانه‌ها مهم است.

پادکست ویژه ی تحصیل در فرانسه

? پادکست اعزام دانشجو به فرانسه ✔

آموزش عالی در فرانسه

ازآنجایی‌که سیستم آموزشی فرانسه از جمله برترین‌های آموزش‌وپرورش در کل دنیا است، دانشگاه‌های این کشور نیز دارای رنکینگ بالایی بوده و در میان لیست بهترین مؤسسات آموزشی قرار می‌گیرند. تحصیل در فرانسه و در دانشگاه‌هایی مانند سوربن، ماری کوری، دانشگاه آکادمیک بین‌المللی پاریس، دانشگاه پلی‌تکنیک ایکول و … پلی به‌سوی موفقیت‌های تحصیلی و شغلی در آینده افراد محسوب می‌شود.

شهریۀ دانشگاه‌ها

تحصیل در دانشگاه‌های کشور فرانسه، به دو بخش دولتی و غیردولتی انجام می‌شود. دانشگاه‌های دولتی اگرچه نیاز به پرداخت شهریه نداشته و تحصیل در آن‌ها رایگان محسوب می‌شود، اما تعداد آن‌ها بسیار اندک است. علاوه‌برآن رقابت در این دانشگاه‌ها به دلایل گفته شده بسیار بالا بوده و همین موضوع درصد موفقیت افراد را پایین می‌آورد.

بااین‌وجود طبق قوانین بین‌المللی این کشور، شهروندان حوزه اروپا و کشورهای وابسته مانند نروژ، ایسلند، سوئد و لیختن‌اشتاین و همچنین کلیه افرادی که شهروند فرانسه بوده یا اقامت دائم این کشور را دارند، از پرداخت شهریه به دانشگاه‌های فرانسه معاف هستند. درحالی‌که تحصیل در فرانسه و حتی در دانشگاه‌های دولتی، برای مهاجران خارجی که خارج از حوزه تعیین شده هستند، مستلزم پرداخت شهریه است. میزان شهریه دانشگاه‌های دولتی، در تمامی فرانسه یکسان و بستگی به برآوردها و تأیید سالیانه دولت فرانسه دارد.

به طور واضحی، پرداخت هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی بسیار بالاتر بوده و نیازمند پشتوانه مالی بالایی است. اعلام شهریه‌های دانشگاهی جهت تحصیل در این کشور، به‌صورت سالیانه و در ابتدای ماه سپتامبر انجام می‌شود. طبیعتاً مهلت پرداختی نیز در نظر گرفته شده و شروع به تحصیل از ابتدای پاییز و یا بسته به مقطع مربوطه در فواصل فوریه تا آپریل آغاز می‌شود. بااین‌وجود دانشجویان مقاطع بالاتر مانند دکترا یا فوق دکترا، شیوه‌نامه‌های تحصیلی مربوط به دانشگاه خود را داشته و برای پیگیری آن باید با اساتید مربوطه هماهنگ باشند.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

داوطلبان برای تحصیل در مقطع لیسانس در فرانسه باید مدرک دیپلم دبیرستان و یا معادل آن را با حداقل معدل 15 داشته باشند.

مقطع کارشناسی در دانشگاه های معتبر و ممتاز فرانسه اغلب 3 سال طول می کشد که دانشجویان می توانند در حین تحصیل خود به مدت 20 ساعت در هفته با حداقل حقوق 650 یورو کار کنند.

دروس مقطع کارشناسی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی در دانشگاه های این کشور تدریس می شود.

هزینه تحصیل در این مقطع به تقریب سالانه 3770  یورو است.

اگه به زبان فرانسه علاقه مندید یه پیشنهاد ویژه براتون داریم ، مقاله ی زیر رو بخونید : 
اقامت از طریق دوره زبان فرانسه

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

داوطلبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه باید مدرک کارشناسی مرتبط با رشته خود را داشته باشند همچنین شرایط  مدرک تحصیلی آنها به این صورت است که یا باید دانشجوی سال اخر باشند و یا حداقل 3 سال از فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد. حداقل معدل مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع 15 است.

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های معتبر و ممتاز فرانسه اغلب 2 سال طول می کشد که دانشجویان می توانند در حین تحصیل خود به مدت 20 ساعت در هفته با حداقل حقوق 650 یورو کار کنند.

دروس مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و فرانسوی در دانشگاه های این کشور تدریس می شود.

هزینه تحصیل در این مقطع به تقریب سالانه 2770 یورو است.

یکی از بهترین روش های مهاجرت به فرانسه تحصیل در این مقطع می باشد.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری

داوطلبان برای تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه باید مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته خود را داشته باشند همچنین شرایط  مدرک تحصیلی آنها به این صورت است که یا باید دانشجوی سال اخر باشند و یا حداقل 3 سال از فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد. حداقل معدل مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع 14 است.

مقطع دکترا در دانشگاه های معتبر و ممتاز فرانسه اغلب 3 الی 5 سال طول می کشد که دانشجویان می توانند در حین تحصیل خود به مدت 20 ساعت در هفتهبا حداقل حقوق 650 یورو کار کنند.

دروس مقطع دکترا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی در دانشگاه های این کشور تدریس می شود.

هزینه تحصیل در این مقطع به تقریب سالانه 380 یورو است.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقاطع بالاتر وجود دارد. در واقع در دوره‌های آموزشی فوق‌لیسانس، دکترا و فوق دکترا به جهت هماهنگی با سایر منابع علمی، از زبان استاندارد انگلیسی استفاده می‌شود. بدین ترتیب کلیه دانشجویان و اساتید این حوزه، توانایی به اشتراک‌گذاری و تبادل اطلاعات علمی و فنی را با سایر دانشجویان و دانشمندان کشورهای مختلف، خواهند داشت.

با تمامی این‌ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع آموزشی پایین‌تر مانند تحصیل در کالج، دوره لیسانس و دبیرستان صرفاً در مراکز خصوصی منتخب امکان‌پذیر بوده و به‌صورت عمومی انجام نمی‌شود. حوزه‌های دولتی آموزشی بر پایه زبان رسمی کشور فرانسه، فرانسوی بوده و کلیه مهاجران نیازمند یادگیری توسط زبان رسمی فرانسوی هستند.

ضرورت یادگیری زبان فرانسه برای ادامه تحصیل و زندگی در این کشور

کلیه متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در کشور فرانسه، حتی اگر در مقاطع بالاتری همچون دکترا باشند، نیازمند به یادگیری این زبان خواهند بود. ازآنجایی که تعامل با افراد جامعه، رفت و آمد، خرید، ارسال رزومه و مصاحبه‌های شغلی پیش روی مهاجران است، توانایی یادگیری و صحبت به این زبان بسیار ضروری بوده و جهت اقامت در این کشور لازم است.

درصورتی‌که دانشجویان مهاجر در فرانسه، جهت دریافت اقامت این کشور اقدام نمایند، لازم است سطح زبان فرانسه خود را بالا ببرند. برای یافتن شغل پس از تحصیل در فرانسه، به‌خصوص از طریق کارفرمای فرانسوی، بالا بودن توانایی صحبت و فهم مکالمات سرنوشت‌ساز است. از طرفی دیگر، برقراری ارتباط با مشتری و سایر مراجعه‌کنندگان، برقراری تقابل مثبت میان رؤسا، کارمندان و سایر همکاران در گرفتن آن ردیف شغلی تأثیرگذار و موفقیت‌آمیز است.

آمار نشان می‌دهد فارغ از امکان زندگی، تحصیل و استخدام در فرانسه، امکان مکالمه به زبان فرانسوی می‌تواند در سی کشور دنیا به کار آید. در واقع این آموزش آینده‌دار بوده و پل‌های بسیاری را به روی افراد مستعد و توانا باز می‌کند. البته که اکثریت فرانسویان به زبان انگلیسی نیز مسلط‌اند، اما صحبت با زبان مادری و رسمی کشور خودشان را ترجیح داده و مهاجرانی را که می‌توانند به این زبان صحبت کنند، راحت‌تر می‌پذیرند.

بورسیه تحصیلی فرانسه

انواع بورسیه های تحصیلی در فرانسه

بورس های تحصیلی عالی : وزارت امور خارجه فرانسه برای جذب بهترین دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برنامه بورسیه تحصیلی ایفل را برای موسسات آموزش عالی فرانسه در نظر گرفته است. بورسیه ایفل کمک هزینه ای برای شهریه ی دانشجویان در نظر نگرفته است اما شامل هزینه های اقامت مانند خدمات درمانی ، هزینه سفر ، فعالیت های فرهنگی و … است.  دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد هزینه ای در حدود 1181 یورو و دانشجویان مقطع دکترا مبلغی در حدود 1400 یورو دریافت می کنند.

انواع بورسیه های تحصیلی فرانسه:

Ecole Normale Superieure International Selection  (ENS) :

هر سال به 30 نفر از ممتاز ترین دانشجویان رشته علوم و یا علوم انسانی بورسیه ای را اعطا می کند که دانشجویان یک دوره 2 الی 3 ساله را در EN  دنبال می کنند و ماهانه به تقریب 1000 یورو دریافت خواهند کرد.

Emily Boutmy Scholarships at Sciences Po University :

این بورسیه برای جذب دانشجویان بین المللی در خارج از اتحادیه اروپا که متقاضی پذیرش در دانشگاه ساینس پو است. دارندگان این نوع بورسیه می توانند به مدت 2 سال از تحصیلات تکمیلی از 5000 تا 10000 یورو و یا به مدت 3 سال تحصیل در مقطع کارشناسی از 5000 تا 10000 یورو دریافت  کنند.

Grenoble Institute of Technology foundation Scholarships :

موسسه فناوری گرنوبل برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد که قصد تحصیل در  Grenoble INP را دارند بورسیه ای برای کمک هزینه ی تحصیلی آنها در نظر گرفته است . این کمک هزینه حدود 5000 یورو در هر ترم است.

INSEAD MBA Scholarships :

این نوع بورس در تعداد محدود طبق شرایط معینی ارائه می شود . ارزش این بورس تحصیلی از 5000 دلار تا 25000 دلار است.

HEC Paris MBA Scholarships  :

سازمان HEC پاریس برای دانشجویان بین المللی بورس های متنوع را ارائه می کند. میزان بورس تحصیلی HEC از 6000 تا 24000 یورو متغییر است.

شما همچنین میتوانید برای تکمیل اطلاعات خود به مقاله زیر مراجعه نمایید

اعزام دانشجو به فرانسه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

 • نامه پذیرش از مرکز علمی فرانسه

 • پاسپورت معتبر

 • مدارک هویتی

 • عکس پاسپورتی

 • نامه عدم سوء پیشینه

 • مدرک زبان مورد نیاز

 • ارائه مدرکی برای اثبات تمکن مالی

 • بیمه درمانی در حدود 20 تا 50 یورو در ماه

نتیجه گیری

زیرساخت‌های آموزشی کشور فرانسه، از همان ابتدا قوی و بنیادین پایه‌گذاری شده است. در طول قرن‌ها فرانسه یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های علمی در جهان بوده و علاوه بر هنر، تئاتر، موسیقی به‌عنوان سرلوحه سایر علوم مانند دانش فنی و مهندسی، طراحی داخلی، ادبیات، فناوری اطلاعات و صنعت نیز شناخته شده است. دانشگاه‌های این کشور با رعایت بالاترین استانداردهای آموزشی و تکنولوژیکی، به پرورش دانشجویان مستعد و علاقه‌مند پرداخته و امکان پیشرفت در زمینه‌های گوناگون را ایجاد می‌کنند.

تحصیل در فرانسه به‌خصوص برای مهاجران تحصیلی، راهی مؤثر و موفقیت‌آمیز بوده تا بتوانند آینده شغلی و خانوادگی خود را در این کشور بسازند. اگرچه بسیاری از دانشگاه‌های فرانسه نیازمند پرداخت شهریه هستند، اما اغلب دارای هزینه‌های کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی است. همین مزیت باعث شده تا بسیاری از دانشجویان به تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

سوالات متداول

 • زیرا تحصیل در کشور فرانسه چه از نظر اقتصادی و چه از نظر بورسیه های دانشگاهی دارای شرایط مناسب و متنوع میباشد.
 • خیر در کشور فرانسه تحصیل در دانشگاه ها شرط سنی خاصی تعیین نشده ولی برای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند  جهت جلب توجه افسر کنسولگری داشتن شرایط سنی الزامی است.
 • بله داوطلبانی که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه اقدام میکنند حتما باید مدرک کارشناسی رشته مرتبط با خود را دارا باشند.

به 30نفر از دانشجویان رشته ی علوم انسانی یا علوم  در هر سال بورسیه ای اعطا میکنند .

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن