مشاوره رایگان

02128111107

آشنایی با کشور کانادا

آشنایی با کشور کانادا

درباره کشور کانادا

در این مقاله به توضیح کامل درباره کشور کانادا پرداخته ایم .کوههای باشکوه، یخچال‌های طبیعی یخ زده، شهرهای زیبا و مدرن و حیات وحش باورنکردنی، اینها تنها معدود کلماتی هستند که میتوانند کانادا را توصیف کنند. کانادا ۶ منطقه زمانی را در خود جای داده است و پس از روسیه بزرگترین کشور دنیا است. شمال کانادا، در مجاورت قطب شمال پوشیده از یخ، برف و یخچال‌های طبیعی است. علی رغم آب و هوای سرد و سخت، بومیان کانادا در این منطقه زندگی می‌کنند و شغل اصلی آن‌ها نیز ماهیگیری و شکار است. اما در مناطق جنوبی و ساحلی کانادا آب و هوای معتدل و بسیار دلنشین و تابستان‌های بسیار دلنشین و زمستان‌های خنکی را دارد.کشور کانادا یکی از بهترین اقتصادهای دنیا را در اختیار دارد و این امر موجب شده است که سالانه مهاجران بسیاری به این کشور مهاجرت کنند.

  • نام رسمی: کانادا
  • نوع دولت: ایالت پارلمانی فدرال
  • پایتخت: اتاوا
  • زبان رسمی: انگلیسی و فرانسوی
  • واحد پول: دلار کانادا
  • مساحت: ۹۹۷۰۶۱۰ کیلومتر مربع
  • رشته کوه‌های عمده: کوه‌های راکی، ساحلی، لارنتیان
  • رودخانه‌های عمده: سنت لارنس، مکنزی

آنچه در این مقاله می خوانید :

جغرافیای کانادا

جغرافیای کانادا

کشور کانادا در شمال قاره آمریکای شمالی قرار گرفته است و از ۱۰ استان و ۲ منطقه تشکیل گردیده است. از اقیانوس اطلس تا آرام و از مرز آمریکا تا قطب ۹.۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور بزرگ دنیا پس از روسیه است. کانادا چیزی در حدود ۸.۸۹۱ کیلومتر مرز با آمریکا دارد که دومین مرز طولانی دنیا نیز می‌باشد.

کانادا جغرافیای بسیار وسیعی دارد که قسمت عمده‌ای از قاره آمریکای شمالی را در برگرفته است.

اگر مساحت خاکی کانادا را در نظر بگیریم کانادا از لحاظ مساحت چهارمین کشور دنیا است و این تفاوت به دلیل آن است که بیشترین ذخایر آب شیرین جهان در کانادا قرار دارد. از سیزده استان کانادا، تنها دو استان محصور در خشکی هستند (آلبرتا و ساسکاچوان) این در حالی است که هشت استان دیگر به طور مستقیم با یکی از سه اقیانوس مجاور کانادا مرز مشترک دارند.

تاریخ کانادا

به نظر می‌آید که اولین انسان‌هایی که پا به کانادا گذاشتند باشند بومیانی بوده‌اند که از سیبری آمده اند. پیش از آنکه اروپایی‌ها وارد کانادا شوند، هزاران سال آن‌ها در سرزمین‌های کانادای امروزی زندگی می‌کرده اند. آن‌ها اعتقادات معنوی و سبک‌های اجتماعی خاص خود را داشتند. با ورود اروپایی‌ها بومیان کانادایی به دلایلی از جمله جنگ، واکسینه نبودن در برابر بیماری و همچنین از بین رفتن محل سکونتشان کم کم ناپدید شدند. مهمترین بومیان کانادا اینویت و متیس‌ها بوده اند. آن‌ها سرزمین‌های شمالی قاره آمریکای شمالی را کانادا یعنی محلی برای زیستن نامیدند.

استعمار کانادا به واسطه اروپایی‌ها

لشکرکشی‌های کشورهای فرانسه و انگلیس از اواخر قرن پانزدهم به بسیاری از مناطق قاره آمریکای شمالی بسیاری از این بومیان را نابود کرد و کانادا به مستعمره آن‌ها تبدیل شد. در سال ۱۵۳۴ کانادا به نام فرانسه جدید به یکی از متصرفات فرانسه در آمریکای شمالی تبدیل گردید. در جنگ هفت‌ساله بین فرانسه و انگلستان، تقریباً تمام مستعمرات کانادایی فرانسه در آمریکای شمالی در سال ۱۷۶۳ به پادشاهی بریتانیا واگذار گردیدند. سال ۱۸۶۷، استان کانادا با دو مستعمره دیگر بریتانیا شامل نیوبرانزویک و نوا اسکوشیا پیوست و یک نهاد خودگردان را تشکیل داد. با ادغام شدن در سال ۱۹۴۹ با نیوفاندلند و لابرادور کم کم به یک کشور مستقل تبدیل گردید.

با آنکه دولت کانادا وابستگی خود را از انگلیس جدا کرده بود اما همچنان سیاست‌های خارجی و دفاعی آن تا پایان جنگ جهانی اول باقی ماند. در سال ۱۹۸۲، آثار وابستگی کانادا به انگلستان برداشته شد و ده استان و سه سرزمین در حال حاضر کشور کانادا تشکیل گردیده شد. حکومت کانادا دموکراسی پارلمانی به همراه پادشاهی مشروطه ملکه الیزابت است که در راس دولت قرار گرفته است.

در طول قرن ها، آداب و رسوم بومیان، فرانسوی ها، انگلیسی‌ها و مهاجرانی که به تازگی وارد کانادا شده بودند با یکدیگر ترکیب شد تا فرهنگ امروزه کانادایی‌ها تشکیل شود. در همسایگی ایالات متحده آمریکا، به شدت تحت تاثیر زبان، جغرافیا و اقتصاد این کشور قرار گرفته است. از زمانی که جنگ جهانی پایان یافته است، کانادایی‌ها از جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی پیشرفت‌های عظیمی را تجربه کرده اند.

زبان رسمی کانادا

زبان‌های بسیاری در کانادا تکلم می‌شود که مهمترین آن‌ها فرانسوی و انگلیسی است. در همین حال لازم به ذکر است که ۵۶ درصد کانادایی‌ها به زبان انگلیسی و ۲۱ درصد از آن‌ها به زبان فرانسوی تکلم می‌کنند. اما لازم به ذکر است که زبان مادری چیزی در حدود ۷.۳ میلیون کانادایی هیچ کدام از این‌ها نمی‌باشد و اغلب مهاجرانی هستند که به کانادا آمده اند. از آن زبان‌ها می‌توان به چینی، اسپانیایی، عربی، آلمانی و ایتالیایی اشاره کرد.

زبان رسمی دولت کانادا به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی است. اما در بعضی مناطق به مانند کبک زبان رسمی تنها فرانسوی می‌باشد. چیزی در حدود ۸۵ درصد از کانادایی‌های که به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند در این منطقه سکونت دارند. اما در استان‌های دیگر مانند نیو برونزویک، آلبرتا، مانیتوبا و اونتاریو نیز فرانسوی‌های بیشماری قابل مشاهده می‌باشد. لازم به ذکر است که در استان‌های مانیتوبا، انتاریو و کبک نیز به دو زبان انگلیسی و فرانسوی تکلم می‌شود.

زبان رسمی کانادا

دین در کانادا

کانادا کشوری است که از نظر مذهبی بسیار متنوع بوده و طیف وسیعی از اعتقادات و آداب و رسوم در این کشور وجود دارد. در این کشور دین رسمی وجود نداشته و دولت موظف است که از همه دین‌ها حمایت کند. در کانادا آزادی دین وجود داشته و به افراد این امکان داده می‌شود که بدون محدودیت به عبادت بپردازند.

بر اساس نظرسنجی‌ها اکثر مردم کانادا دین را در زندگی روزمره خود مهم ندانسته اما به خدا اعتقاد دارند. ۶۷.۳ درصد از کانادایی‌ها به دین مسیحیت اعتقاد داشته که از این میان، کاتولیک‌های رومی با ۳۸.۷ درصد بزرگترین گروه را تشکیل می‌دهند. که به آن‌ها بقیه آن‌ها پروتستان‌ها هستند.

اسلام بزرگترین دین پس از مسیحیت بوده و چیزی در حدود ۳.۲ از مردم این کشور به این دین اعتقاد دارند. اسلام هم اکنون به علت مهاجران بسیاری که به این کشور وارد می‌شوند در حال رشد می‌باشد.

شهرهای کانادا

شهرهای کانادا بسیار وسیع و مدرن هستند و می‌توانند چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کنند. سامانه آموزشی، درمانی و کیفیت بالای زندگی در شهرهای کانادا در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارد. در کنار همه این‌ها طبیعتی زیبا و کیفیت بالای زندگی موجب شده است که زندگی در شهرهای کانادا مانند تورنتو، مونترال و ونکوور و همچنین پایتخت آن اتاوا تجربه‌ای بی‌نظیر باشد.

آب و هوای کانادا

دما در کانادا منطقه به منطقه و همچنین استان به استان کاملا متفاوت است. زمستان‌های این کشور زیبا در بسیاری از مناطق، به ویژه در استان‌های داخلی آن، آب و هوای قاره‌ای را دارد. میانگین دما در این مناطق در روز ۱۵- درجه سانتیگراد (۵ درجه فارنهایت) بوده که حتی می‌تواند به زیر ۴۰- درجه سانتیگراد نیز برسد. در مناطق غیر ساحلی کانادا، برای تقریبا ۶ ماه زمین پوشیده از برف است، این در حالی است که در بسیاری از مناطق شمالی برف برای چیزی در حدود یک سال بر روی زمین باقی می‌ماند.

سواحل بریتیش کلمبیا آب و هوای معتدل با زمستان‌های خنک و بارانی دارد. در سواحل شرقی و غربی، میانگیندما به طور کلی ۲۰ درجه سانتیگراد (۷۰ ثانیه فارنهایت) است. لازم به ذکر است که درجه حرارت در تابستان حدود ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد (۷۷ تا ۸۶ درجه فارنهایت) بوده و این در حالی است که در بسیاری از مناطق دما از ۴۰ درجه سانتی گراد نیز فراتر می‌رود.

بیشتر قسمتهای شمالی کانادا از یخ پوشیده شده است. با این حال مشخص نیست که این یخ‌ها در آینده نزدیک نیز در آنجا بمانند یا خیر. این بدین دلیل است که قطب شمال در نتیجه تغییرات آب و هوایی سه برابر بیش از میانگین جهانی در حال گرم‌تر شدن بوده است.

سیاست کانادا

حکومت کانادا دموکراسی پارلمانی به همراه مشروطه سلطنتی است. مهمترین فرد سیاسی در کانادا نخست وزیر می‌باشد. با قرار داشتن در کشورهای مشترک المنافع در سطح فدرال کانادا به کشوری دو زبانه معروف است. به غیر از هم مرز بودن، رابطه طولانی و پیچیده کانادا با آمریکا تاثیرات خیلی مهمی را بر اقتصاد و فرهنگ و حتی سیاست کانادا گذاشته است.

در کانادا دموکراسی برقرار است که با سنت لیبرالیسم و ایدئولوژی سیاسی برابری طلبانه شالوده این کشور پیشرفته را تشکیل داده است. در کانادا تاکید بسیاری بر عدالت اجتماعی است. صلح، نظم و دولت خوب، عناصری هستند که با آن‌ها می‌توان سیاست کانادا را معرفی کرد.

روابط خارجی کانادا

کانادا و ایالات متحده تبادلات فرهنگی با اجتماعی زیادی با یکدیگر دارند. این دو کشور در کارزارهای نظامی با یکدیگر همکاری کرده و بزرگترین شریک تجاری یکدیگر نام دارند. با این وجود کانادا دارای یک سیاست خارجی مستقل است که حتی رابطه بسیار خوبی نیز با کوبا دارد. این کشور از معدود دولت‌هایی بوده است که از شرکت در حمله سال ۲۰۰۳ به عراق خودداری کرد.

کانادا همچنین از طریق عضویت در کشورهای مشترک المنافع و فرانکوفونیا با انگلستان و فرانسه و دیگر مستعمرات سابق انگلیس و فرانسه نیز روابط تاریخی خوبی داشته و آن را حفظ کرده است. همچنین از آنجا که کانادا در آزادی هلند در جنگ جهانی دوم نقش بسیار مهمی را ایفا کرد، رابطه بسیار خوبی نیز با این کشور دارد.

اقتصاد کانادا

کانادا دارای یک اقتصاد بسیار پیشرفته است. این کشور از لحاظ تولید ناخالص داخلی رتبه نهم را در اختیار دارد. مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز، اقتصاد کانادا تحت سلطه صنعت خدمات می‌باشد و چیزی در حدود ۴/۳ کانادایی‌ها در این صنعت مشغول به کار هستند. کانادا بیشترین ارزش منابع طبیعی را در سال ۲۰۱۹ به ارزش ۳۳.۲ تریلیون دلار آمریکا در اختیار داشته است.

کانادا سومین ذخایر نفت جهان و چهارمین صادر کننده بزرگ نفت خام جهان است. همچنین چهارمین صادر کننده گاز طبیعی بوده و به دلیل داشتن منابع طبیعی فراوان و جمعیت کم لقب ابر قدرت انرژی جهان را در اختیار گرفته است.

بر طبق اندازه گیری شاخص‌های فساد، کانادا از کم فسادترین کشورهای جهان می‌باشد. اقتصاد کانادا کاملا جهانی و در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارد. از لحاظ شاخص آزادی اقتصادی کانادا در رتبه هشتم بوده و بر خلاف آمریکا اختلاف طبقاتی در این کشور بسیار کم است.

کشور کانادا با آن که یک کشور بسیار پیشرفته است، اما صنایع چوب بری و انرژی آن دو مورد از مهمترین صنایع کانادا را تشکیل داده اند. کانادا دارای بخش تولید قابل توجه‌ای است که در مرکز آن قرار گرفته است. کانادا از اهمیت ویژه‌ای در صنعت خودرو و هواپیما نیز برخوردار است. با داشتن طولانی‌ترین خط ساحلی جهان، کانادا هشتمین صنعت بزرگ ماهیگیری و غذاهای دریایی جهان را در اختیار دارد. همچنین یکی از مهمترین کشورها در صنعت نرم‌افزار و سرگرمی‌های الکترونیکی نیز می‌باشد. مهمترین تولیدات کانادا به آمریکا صادر می‌شود.

سلامت در کانادا

۳۰ درصد از هزینه‌های مراقبت بهداشتی کانادایی‌ها از طریق بخش خصوصی پرداخت می‌گردد. چیزی در حدود ۶۵ تا ۷۵ درصد کانادایی‌ها بیمه درمانی دریافت میکنند. بسیاری از کانادایی‌ها از طریق کارفرمایان و یا خدمات کمک‌های اجتماعی برای جمعیت‌های آسیب‌پذیر و افراد دارای معلولیت در نظر گرفته می‌شود.

مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته، کانادا به دلیل تغییرات جمعیتی در حال مسن شدن است. تعداد بازنشستگان این کشور در حال افزایش است و تعداد جوانانی که می‌توانند برای این کشور کار کنند کم شده اند.

طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۶ انجام گردید، نشان داده شد که ۸۸ درصد کانادایی ها، از سلامتی خوب یا بسیار خوبی برخوردار هستند. اما ۸۰ درصد آن‌ها حداقل یک عامل خطر بالقوه برای سلامتی را شامل سیگار کشیدن، عدم تحرک بدنی، خوردن غذاهای ناسالم یا مصرف بیش از حد الکل را داشته اند.

تحصیلات در کانادا

آموزش و پرورش در کانادا اجباری و رایگان است. بودجه مدارس در کانادا تحت نظارت دولت‌های فدرالی، استانی و محلی ارائه می‌شود. برنامه‌های آموزش و پرورش تحت نظارت استان بوده و تحصیلات در کانادا به طور کلی به دوره ابتدایی، متوسطه و دانشگاه تقسیم می‌گردد. در مدارس کانادا به دو زبان انگلیسی و فرانسوی کلاس‌ها برگزار می‌شود.

کانادا دانشگاه‌های بسیار خوبی دارد که در رتبه‌های بسیار خوبی نیز قرار گرفته اند، بیشتر آن‌ها از بودجه عمومی دولت تامین می‌شوند. یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا به نام لاوال در سال ۱۶۶۳ تاسیس گردید. لازم به ذکر است که دانشگاه تورنتو با بیش از ۸۵.۰۰۰ دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه‌های جهان است که در کانادا قرار گرفته است. این در حالی است که چهار دانشگاه کانادا هرساله در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر قرار می‌گیرند. از برترین دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل و دانشگاه مک مستر اشاره داشت. کانادا در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان مجموعا چیزی در حدود ۱۸ دانشگاه را نیز در اختیار دارد.

بر اساس گزارش OECD کانادا با چیزی در حدود ۵۶ درصد تحصیلات دانشگاهی یکی از تحصیل کرده‌ترین کشورهای جهان است. چیزی در حدود ۵.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی آمریکا صرف آموزش و پرورش می‌شود. از سال ۲۰۱۴.۸۹ درصد بزرگسالان ۲۵ تا ۶۴ساله کانادا مدرک دیپلم داشته اند.

سن تحصیلات اجباری در کانادا بین ۵ تا ۱۸ سال است. چیزی در حدود ۹۹ درصد کانادایی‌ها با سواد هستند. بر اساس رتبه‌بندی‌هایی که انجام شده است دانش و مهارت کلی کودکان ۱۵ساله کانادایی در جهان در رتبه ششم قرار گرفته است.

نژاد مردم کانادا

طبق سرشماری‌های انجام شده در سال ۲۰۱۶، بزرگترین قوم در این کشور آمریکا شمالی با ۳۲ درصد کانادایی‌ها هستند. پس از آن انگلیسی‌ها با ۱۸.۳ درصد، اسکاتلندی‌ها با ۱۳.۹ درصد، فرانسوی‌ها با ۱۳.۶ درصد، ایرلندی‌ها با ۱۳.۴ درصد، آلمانی‌ها با ۹.۶ درصد، چینی‌ها با ۵.۱ درصد و ایتالیایی‌ها با ۴.۶ درصد قرار گرفته اند.

فرهنگ کانادا

کانادا از طیف گسترده‌ای از ملیت‌های مختلف تشکیل گردیده است. این فرهنگ‌ها تاثیر بسیاری بر فرهنگ کانادا داشته است. کانادا کشوری است که عدالت اجتماعی در آن نهادینه شده و حتی در قانون اساسی کانادا نیز آمده است.

کانادا به علت آنکه از ایالت‌های مختلفی تشکیل گردیده است، به همین دلیل نیز فرهنگ‌های متفاوت دارد. از لحاظ تاریخی فرانسه و بریتانیا تاثیرات بسیاری بر فرهنگ کانادا داشته است. این تاثیرات بر زبان، هنر و موسیقی کانادایی‌ها قابل شهود است. در طی قرن ۲۰ آفریقایی ها، کاریبیان‌ها و بسیاری به کانادا مهاجرت کردند و بر این کشور تاثیرات عظیمی را گذاشتند.

زندگی در کانادا

در بسیاری از شاخص‌ها مانند، شفافیت سیاسی، آزادی‌های مدنی، کیفیت زندگی، آزادی اقتصادی و آموزش و پرورش کانادا در رتبه‌های بسیار خوبی قرار دارد.

کانادا از کشورهای چند فرهنگی بوده و قومیت‌های مختلفی را در خود جای داده است. این امر ناشی از مهاجرت بسیاری از کانادایی‌ها به این کشور می‌باشد.

به عنوان یک کشور توسعه یافته، کانادا از لحاظ تولید ناخالص داخلی رتبه نهم سرانه تولید ناخالص داخلی در رتبه شانزدهم و از لحاظ شاخص توسعه انسانی(HDI) نیز در رتبه سیزدهم قرار گرفته است. لازم به ذکر است که کانادا دهمین اقتصاد بزرگ دنیا را در اختیار دارد.

ورزش در کانادا

 ریشه ورزش در کانادا به ۱۷۷۰ باز میگردد. از آن زمان کانادایی‌ها به هاکی رو یخ، لاکروس، بسکتبال، بیسبال و فوتبال علاقه‌مند شدند و هم اکنون نیز این ورزش‌ها در کانادا از محبوبترین رشته‌های ورزشی می‌باشند. به علت آنکه کانادا رابطه خوبی با آمریکا دارد در بسیاری از لیگ‌ها با یکدیگر همکاری نیز میکنند. از این لیگ‌ها میتوان به لیگ هاکی، فوتبال، بیسبال و بسکتبال اشاره داشت.

کانادا از المپیک ۱۹۹۰ در همه دوران المپیک حاضر بوده و میزبان مسابقات و تورنمنت‌های مهمی از جمله، المپیک تابستانی ۱۹۷۶ و ۱۹۸۸ و قهرمانی بسکتبال جهان در ۱۹۹۴ می‌باشد. کانادا مسابقات قاره بی‌شماری را نیز رهبری کرده است که از آن جمله می‌توان به پان امریکن ۲۰۱۵ در تورنتو اشاره داشت. آمریکا به همراه آمریکا و مکزیک قرار است که در سال ۲۰۲۶ میزبانی جام جهانی فوتبال را داشته باشند.

نتیجه گیری

کانادا کشوری است که در شمالی‌ترین قسمت قاره آمریکا قرار گرفته است. زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی است. در استان کبک نیز تنها به زبان فرانسوی تکلم می‌شود. در کانادا به همه دین‌ها احترام گذاشته اما دین اکثریت مردم کانادا مسیحیت می‌باشد. این کشور دارای یکی از بزرگترین ذخایر نفتی بوده و از کشورهای پیشرفته است که صنعت چوب و ماهیگیری نیز تاثیر عمیقی بر اقتصاد کانادا گذاشته است. بومیان کانادا اولین قومی بوده‌اند که در این کشور ساکن شدند اما پس از استعمار کانادا به وسیله انگلیس و فرانسوی آن‌ها کم کم نابود شدند و از بین رفتند. عدالت اجتماعی تاثیر عمیقی بر فرهنگ و همچنین قانون اساسی کانادا نیز دارد. کانادا در سالهای اخیر در بسیاری از شخص‌های اقتصادی، اجتماعی رتبه‌های برتر را داشته است.

سوالات متداول

زبان‌های بسیاری در کانادا تکلم می‌شود که مهمترین آن‌ها فرانسوی و انگلیسی است. 

بر اساس نظرسنجی‌ها اکثر مردم کانادا دین را در زندگی روزمره خود مهم ندانسته اما به خدا اعتقاد دارند. ۶۷.۳ درصد از کانادایی‌ها به دین مسیحیت اعتقاد داشته که از این میان، کاتولیک‌های رومی با ۳۸.۷ درصد بزرگترین گروه را تشکیل می‌دهند. که به آن‌ها بقیه آن‌ها پروتستان‌ها هستند.

 تورنتو، مونترال و ونکوور و همچنین پایتخت آن اتاوا 

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن