مشاوره رایگان

02128111107

آزمون آلس ترکیه (ALES)

آزمون آلس ترکیه (ALES)

آزمون آلس ترکیه

آزمون ALES یکی از مهمترین آزمون های ورود به دانشگاه در کشور ترکیه می باشد. برای تمام کسانی که متقاضی مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستند، شرکت در آزمون آلس اجباری می باشد. آزمون آلس در واقع بیشتر برای کسانی که قصد دارند در بخش تحصیلات تکمیلی در ترکیه تحصیل کنند مورد نیاز می باشد. همچنین آزمون آلس برای تمام فارغ التحصیلان و داوطلبانی که مایل به کار در دانشکده با عنوان دستیار پژوهشی، مدرس و یا مترجم هستند نیز بسیار مهم می باشد. 

البته متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه نیز باید پیش از پذیرش از دانشگاه در آزمون آلس شرکت کرده و نمره مورد نیاز دانشگاه مورد نظر خود را کسب کنند. با توجه به کیفیت بالای سیستم آموزشی در ترکیه و به علت نزدیکی این کشور به ایران بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل ترکیه را انتخاب کنند. از همین رو تمام داوطلبان ایرانی که قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه را دارند باید حتما در این آزمون شرکت کنند.

آزمون ales ترکیه

ما در این مقاله سعی کرده ایم که به تمام سوالاتی که در مورد آزمون ALES وجود دارد پاسخ دهیم. اگر می خواهید که اطلاعات کاملی از شرایط آزمون آلس ترکیه ، ثبت نام آزمون آلس ترکیه و هزینه آزمون آلس ترکیه بدست آورید پیشنهاد می کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

آزمون ست (SAT) چیست؟

شرکت کنندگان آزمون آلس ترکیه

آزمون ALES اختصار Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı است و معنای آن تربیت کادر علمی و کارشناسی آموزش است.

آزمون ALES  را به بیان ساده می توان یک آزمون استعدادیابی معرفی کرد که نشان می دهد شما برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی آماده هستید و یا خیر. مدرک آزمون آلس تا سه سال اعتبار دارد. آزمون آلس ترکیه خود از 4 بخش تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

 • دو بخش مربوط به ریاضیات (کمی)
 • و دو بخش مربوط به زبان (کلامی)

در هر بخش آزمون آلس شما ۵۰ سوال خواهید داشت که در مجموع شما در آزمون آلس باید به ۲۰۰ سوال پاسخ دهید. مدت زمانی که به شما جهت پاسخگویی به سوالات داده می شود ۱۸۰ دقیقه است.

هدف آزمون آلس این است که توانایی متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ای کشور را در زمینه های استدلال کلامی، ریاضی و منطق مورد بررسی قرار دهد. این آزمون می تواند میزان موفقیت متقاضیان در طول تحصیلات تکمیلی را پیش بینی کند.

معمولا داوطلبانی که توانسته باشند در این آزمون نمره ۷۰ را کسب کنند برای دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور نمره مناسبی است.

بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاهی در ترکیه از نمره این آزمون برای پذیرش دانشجو در برنامه های تحصیلات تکمیلی خود استفاده می کنند.

برخی از دانشگاه ها در ترکیه از دانشجویان برای پذیرش در مقطع کارشناسی و یا تحصیلات تکمیلی می خواهند که مدرک ALES داشته باشند.

در برخی از دانشگاه های محبوب و معروف ترکیه برای پذیرش به نمره حداقل 80 آزمون آلس نیاز دارند. همچنین برای تحصیل در مقطع دکتری ترکیه حتما باید مدرک ALES  داشته باشید.

چه کسانی که می توانند در آزمون آلس ALES  شرکت کنند؟

کسانی که نیاز دارند در آزمون آلس شرکت کنند و مدرک این آزمون را بدست آورند شامل موارد زیر هستند:
 • متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه
 • متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه
 • متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از ترکیه
 • متقاضیان ارتقاء شغلی در دانشگاه های ترکیه
 

اهمیت آزمون آلس (ALES)

اهمیت ازمون الس

ابتدا در اینجا باید به شما اطلاع دهیم که شما برای آنکه در این آزمون شرکت کنید نیازی به اخذ اقامت ترکیه یا تابعیت در این کشور را نخواهید داشت.

اتباع تمامی کشورهای خارجی از جمله ایرانیان این امکان را دارند که بدون محدودیت در آزمون آلس ترکیه شرکت داشته باشند.

این آزمون یکی از مهمترین معیارهای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه است. نتایج آزمون شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه اهمیت بالایی دارد.

اگر شما در آزمون آلس خود نمره خوبی را کسب کرده باشید از مزیت بزرگی برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی بهره مند خواهید شد.

برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه مخصوصا در مقطع تحصیلات تکمیلی شما باید به غیر از کسب نمره خوب در آزمون آلس باید، مدارک مقاطع پیشین با نمره خوب، نتایج مصاحبه امیدوار کننده و گاهی اوقات نمرات آزمون آکادمیک خوبی را نیز داشته باشید.

باید به شما بگوییم که نمره آزمون آلس شما ۵۰ درصد برای پذیرش تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در ترکیه نقش دارد. اگرچه تحت شرایطی ممکن است که این بیش از ۵۰ درصد نیز باشد.

همچنین این آزمون برای اعزام داوطلبان تحصیل دارای اقامت ترکیه به خارج از کشور در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ثبت نام آزمون آلس (ALES)

آزمون آلس (ALES) ترکیه دو بار در سال توسط سازمان مرکزی ارزیابی و انتقال دانشجویان ترکیه  که OSYM نام دارد در ترکیه و همچنین قبرس شمالی برگزار می شود. چیزی در حدود ۸۱ دانشگاه در این دو کشور آزمون الس را برگزار می کنند.

شما برای آنکه به سوالات این آزمون پاسخ دهید باید به زبان ترکی مسلط باشید. تمامی سوالات این آزمون به زبان ترکی به شما ارائه می شود. بنابراین تمام متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه که به این زبان آشنایی ندارند می توانند با اخذ گواهینامه در آزمون TOMER مشکل زبان را نیز برای خود حل کنند.

برای آنکه شما در آزمون آلس ترکیه ثبت نام کنید نیاز دارید که در ابتدا وارد سایت موسسات یا دانشگاه هایی که این آزمون را برگزاری می کنند بشوید و سپس فرم ثبت نام را تکمیل کنید.

شما برای ثبت نام باید مدارک لازم را پیش از شروع مراحل ثبت نام اسکن و بارگذاری کنید. تمام آنها در این سامانه ها در زمان درخواست الزامی خواهند بود.

پس از آنکه شما به درستی ثبت نام خود را انجام دادید و فرم های لازم را نیز پر کردید، یک ایمیل تایید دریافت خواهید کرد. پس از تایید ایمیل، به شما کدی ارسال خواهد شد که شما می توانید از طریق آن وارد پروفایل خود شده و ثبت نام خود را تکمیل کنید.

پس از ثبت نام اولیه لازم است که شما کلیه مدارک لازم را ارسال کنید. دو هفته پیش از برگزاری رسمی آزمون کارت جلسه آزمون آلس در حساب کاربری برای پرینت گذاشته خواهد شد.

سوالات آزمون آلس (ALES)

اهمیت آزمون ales

آزمون آلس خود از دو قسمت تشکیل گردیده است. بخش اول آزمون آلس شامل سوالاتی است که مربوط به تست های هوش و ریاضی می باشد. همچنین شما بخش دوم سوالاتی خواهید داشت که سنجش میزان دانش زبان ترکی شما را مورد بررسی قرار می دهد.

در هر بخش آزمون آلس شما در مجموع ۱۰۰ سوال را خواهید داشت و در نهایت این آزمون از ۲۰۰ سوال تشکیل شده است. در واقع در این آزمون ۱۰۰ سوال ریاضی خواهید داشت که همراه با سوالات هوش است و ۱۰۰ سوال که مربوط به زبان و ادبیات ترکی می باشد نیز باید پاسخ دهید.

دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های ترکیه از طریق آزمون آلس باید به این ۲۰۰ سوال در ۱۸۰ دقیقه پاسخ دهند.

در آزمون آلس به سوالات قسمت ریاضی SAYISAL و قسمت زبان و ادبیات ترکی SÖZEL گفته می شود.

مقاله پیشنهادی: تحصیل در مدارس ترکیه

نمره قبولی در آزمون آلس (ALES)

به طور کلی برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه نیاز است که شما حداقل نمره قبولی در آزمون آلس را که در حدود ۵۵ است را بدست آورید. البته لازم به ذکر است که کسب نمره بالاتر می تواند شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان بسیار بیشتر بکند.

به عنوان مثال کسانی که در رشته های مهندسی تحصیل می کنند باید نمره بالاتر از ۵۵ را کسب کرده باشند.

البته باید بگوییم که حداقل نمره لازم برای پذیرش در بین دانشگاه های ترکیه متفاوت است و از این رو هر دانشگاه می تواند بر اساس معیارهای خود نمره خاصی را برای پذیرش داشته باشد.

این در حالی است که در برخی از دانشگاه های بزرگ، متقاضیان تحصیل باید حداقل نمره ۷۰ را در آزمون آلس دریافت کرده باشند تا بتوانند پذیرش خود را در رشته مورد نظر بگیرند.

نحوه ارزیابی دانش آموزان در آزمون آلس (ALES)

دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند باید این موارد را پیش از آزمون در نظر داشته باشند:

 • اولویت آزمون با دانشجویانی است که قصد دارند در رشته مهندسی تحصیل کنند. در این راستا متقاضیان باید سوالات گروه محاسبات را در اولویت خود قرار دهند.
 • برای قبولی در رشته هایی مانند ادبیات، هنر، روانشناسی و زبان شناسی، متقاضیان تحصیل باید به سوالات گروه زبان یا الهیات اهمیت بیشتری دهند.
 • دانشجویان رشته هایی مانند مدیریت و اقتصاد اولویتی را ندارند و باید به سوالات هر دو گروه به درستی پاسخ دهند و در واقع هیچ اولویتی برای آنها در نظر گرفته نمی شود.
 • لازم به ذکر است که دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های علوم انسانی، هنر و تربیت بدنی بهتر است که به سوالات بخش زبان توجه ویژه تری را بکنند.

البته در ترکیه برای پذیرش در رشته های هنر و تربیت بدنی یک آزمون عملی نیز برگزار می شود. این آزمون نیز توسط دانشگاه مورد نظر شما مورد اجرا قرار می گیرد.

اعتبار آزمون آلس (ALES)

در نظر داشته باشید که این آزمون تنها در ترکیه انجام می پذیرد و تنها در این کشور نیز اعتبار خواهد داشت.

همانطور که اشاره شده است هدف از برگزاری این آزمون تنها برای سنجش توانایی های متقاضیانی است که قصد دارند در ترکیه تحصیل کنند. در همین زمینه نیز سوالات هوش، ریاضی (ارزیابی توانایی حل مسئله) و دانش زبان ترکی به آزمودنی ها داده می شود.

شرکت در این آزمون برای تمام دانشجویانی که قصد دارند در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنند به نوعی اجباری است. با این حال به شما متذکر می شویم که متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه و یا رشته دندانپزشکی باید در آزمون SAT شرکت کرده باشند.

لازم به ذکر است که با توجه به تغییراتی که در قوانین جدید به وجود آمده است، مدت اعتبار این آزمون ۳ سال از زمانی که نتیجه این آزمون اعلام شده باشد می باشد.

هزینه آزمون آلس (ALES)

اهمیت آزمون الس

هزینه شرکت آزمون آلس قیمت مشخصی را در وافع ندارد و هزینه آن نیز از موسسه ای به موسسه ای دیگر کاملا متفاوت می باشد. یکی از دلایل آن ممکن است این باشد که خدمات در این آزمون از هر موسسه با موسسه ای دیگر متفاوت می باشد.

اما اگر بخواهیم عددی را به شما بگوییم شما باید به طور میانگین ​​برای ثبت نام در آزمون آلس ۱۲۰ لیر هزینه کنید.

اما اگر شما به هر دلیلی مجبور شدید که دیرتر از زمان تعیین شده در آزمون آلس ترکیه ثبت نام خود را انجام دهید باید ۱۸۰ لیر بپردازید.

قوانین آزمون آلس (ALES)

شما برای شرکت در آزمون آلس باید از قوانینی تبعیت کنید که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • مانند سایر آزمون های SAT  و YOS متقاضیان باید هنگام شرکت در آزمون پاسپورتی که از تاریخ انقضا آن نگذشته باشد همراه خود داشته باشند.
 • در آزمون آلس شما باید برای پاسخ دادن به سوالات بهتر است که از مداد سیاه استفاده کنید. موارد به غیر از این مانند هایلایت در روز آزمون مجاز نمی باشد.
 • در روز آزمون بهتر است که وسایل الکترونیکی با خود حمل نکنید.
 • استفاده از ساعت های هوشمند در روز جلسه آزمون آلس ممنوع می باشد.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری در ترکیه

شما برای تحصیل در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و یا دکتری باید شرایط زیر را داشته باشید:

 1. در آزمون ALES یا GRE شرکت کنید و در این راستا نمره لازم را کسب کنید.
 2. شرکت در آزمون های زبان و اخذ مدرک ترکی و یا انگلیسی با توجه شرایط تحصیل در دانشگاه مورد نظر شما در ترکیه.
 3. شرکت در مصاحبه ای که توسط اعضای هیئت علمی گروه مربوط شما در دانشکده به صورت تخصصی برگزار می شود
 4. ارسال مدارک برای بررسی و معادل سازی با شرایط تحصیل در ترکیه.
 

منابع آزمون آلس (Ales)

منابع آزمون ales

دانشجویانی که قصد دارند در این آزمون شرکت کنند باید با آمادگی در روز آزمون وارد شوند. در همین راستا استفاده از منابع آزمون آلس می تواند برای آماده کردن شما مفید باشد. شما این امکان را دارید که از انتشارات Yaegy Yargi، Alym YEDİK LİM یا Press Pgm PGEM ، برای دریافت نمونه سوال و کتاب های لازم استفاده کنید.

هر سال ALES خود برای شرکت در آزمون آلس منابع مورد نیاز آزمون را معرفی می کند. شما می توانید از همان منابع برای شرکت در آزمون استفاده کنید.

لازم به ذکر است که آزمون ALES شامل سوالات تخصصی برای رشته های تحصیلی نمی باشد، بلکه نوعی ارزیابی برای تعیین مهارت های ریاضی و درک فردی است.

تفاوت بین آزمون ALES و GRE

به صورت کلی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره های کارشناسی در ترکیه شرکت در آزمون YOS و یا SAT می تواند مناسب باشد. اما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری دانشجویان باید در یکی از آزمون های GRE و یا ALES شرکت کنند.

مهمترین تفاوت این دو آزمون در زبان این دو آزمون است. سوالات آزمون ALES به زبان ترکی است و افرادی که در این آزمون شرکت می کنند باید برای درک مطالب به این زبان تسلط لازم را داشته باشند. بنابراین بهتر است که برای تحصیل در دوره های گفته شده مدرک آزمون تومر را دریافت کنید.

اما برخلاف آزمون ALES در آزمون GRE شما باید به سوالات زبان انگلیسی پاسخ دهید. افرادی که قصد دارند در دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنند باید در این آزمون به جای آزمون SAT شرکت کنند.

به طور کلی می توان این را گفت که برای تحصیل در ترکیه به ALES نیاز دارید مگر اینکه دوره تحصیلی شما به زبان انگلیسی باشد که باید در آزمون  GRE شرکت کنید.

نتیجه گیری

برای تحصیل در ترکیه شما باید در آزمون های استعداد تحصیلی شرکت کرده باشید. از این رو شرکت در آزمون های ست و یا یوس برای پذیرش در دانشگاه در مقطع کارشناسی در ترکیه مناسب است. اما این دو آزمون برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری مناسب نیست.

برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی باید در آزمون های GRE و یا ALES شرکت کنید. آزمون ALES به زبان ترکی می باشد به همین دلیل شرکت در این آزمون نسبت به GRE که به زبان انگلیسی می باشد در اولویت دانشگاه های ترکیه قرار دارد. اما برای پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه آزمون GRE در اولویت می باشد.

آزمون آلس شامل سوالاتی در زمینه ریاضی و زبان ترکی می باشد. این آزمون از ۲۰۰ سوال تشکیل شده که برای پاسخگویی به سوالات ۱۸۰ دقیقه زمان خواهید داشت. پس از شرکت در این آزمون شما میتوانید نتایج این آزمون را در سایت رسمی آلس دریافت کنید. مدارک این آزمون نیز ۳ سال از تاریخ اعلام نتایج معتبر خواهد بود. هزینه شرکت در این آزمون در حدود ۱۸۰ لیر می باشد.

سوالات متداول

نتایج آزمون آلس یه صورت آنلاین طی 2 تا 4 هفته بر روی سایت رسمی آزمون ALES اعلام خواهد گردید.

بله – به طور کلی در آزمون آلس به ازای هر ۴ سوال اشتباه که شما داشته باشید، یک پاسخ صحیح شما حذف خواهد گردید.

طبق گزارش ها، آزمون ALES در ترکیه حداکثر دو بار در سال برگزار می شود. یکی از آزمون های آلس در اواخر ماه مه و دیگری در اواسط دسامبر برگزار خواهد شد. در این جا لازم به ذکر است که در هر زمانی که شما در آزمون شرکت کردید و نتوانستید نمره قبولی خود را کسب کنید در آزمون بعدی می توانید شرکت نمایید.

خیر، در ترکیه برای پذیرش در همه رشته ها به جز تخصص های پزشکی در آزمون آلس شرکت کنید. بنابراین نیاز است که متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه در آزمون GRE شرکت کرده باشند.

سال تحصیلی در ترکیه از ماه مهر ماه معادل اکتبر شروع می شود. با توجه به تاریخ برگزاری آزمون، دانشجویانی که قصد تحصیل در ترم مهر ماه (اکتبر) را دارند باید در نوبت اول این آزمون که در پایان اردیبهشت ماه برگزار می شود، شرکت کنند.

آزمون آلس در واقع یکی از مهمترین آزمون های طبقه بندی شده برای انتخاب و توزیع دانشجویان در دانشگاه های ترکیه می باشد. شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی و همچنین مقطع دکتری باید در این آزمون شرکت کرده باشید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن