مشاوره رایگان

02128111107

گرین کارت آمریکا

گرین کارت آمریکا

گرین کارت آمریکا

گرین کارت آمریکا همواره مورد توجه بسیاری از مردم جهان بوده چرا که گام مهمی جهت ورود به امریکاست و با استفاده از آن می‌توان به طور قانونی در آمریکا به کار و زندگی مشغول شد. مزایای زندگی در آمریکا باعث شده که هر ساله تعداد زیادی از مردم جهان در سرتاسر کره خاکی به دنبال اخذ گرین کارت آمریکا و ورود به این کشور باشند. مردم ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای بسیاری از ایرانیان زندگی در آمریکا چیزی شبیه رویاست. در این مطلب قصد داریم تا به این رویای دست یافتنی پرداخته و روند اخذ گرین کارت را توضیح دهیم.

آنچه در این مقاله می خوانید :

گرین کارت آمریکا چیست؟

گرین کارت آمریکا نام غیر رسمی برای مجوزی است که به مهاجران اجازه می دهد به صورت دائمی در آمریکا زندگی و کار کنند. نام رسمی کارت سبز آمریکا “کارت اقامت دائم قانونی” است. دارندگان گرین کارت به عنوان “ساکنان دائمی” آمریکا شناخته می شوند. کسانی که گرین کارت دارند مجاز به مهاجرت به ایالات متحده هستند و تا زمانی که دوست دارند در آنجا می مانند. داشتن گرین کارت رویای بسیاری از مهاجران برای سکونت دائمی در آمریکا و استفاده از مزایای آن می باشد. دارندگان گرین کارت کشور آمریکا می توانند محل کار خود یا جایی را که می خواهند در آمریکا زندگی کنند بدون محدودیت و به هر اندازه که می خواهند انتخاب کنند.

گرین کارت آمریکا چیست ؟

مزایای گرین کارت آمریکا

مزایای گرین کارت

مزایای گرین کارت به شرح زیر است. این کارت زندگی در کشور بزرگ و پیشرفته آمریکا را برای فرد به همراه دارد. با این کارت شما می توانید:

 • از بستگان حمایت مالی کنید.
 • در دانشگاه با هزینه کمتر ثبت نام کنید.
 • در فعالیت های سیاسی مشارکت کنید.
 • سفر آسان تر به آمریکا و خارج داشته باشید.
 • برای دریافت مزایای تأمین اجتماعی واجد شرایط شوید.
 • فرصت های شغلی بهتر داشته باشید.

گرین کارت حق ورود به ایالات متحده را به عنوان اقامت دائم به شما می دهد. اگر می خواهید به طور دائم در ایالات متحده آمریکا به عنوان دارنده گرین کارت مستقر شوید، هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد که بتوانید به آنجا بروید . علاوه بر این، با داشتن گرین کارت می توانید جدا از رأی دادن، تقریباً  از تمام حقوقی را که یک شهروند آمریکایی  دارد بهره مند شوید. اگر تصمیم دارید شهروند ایالات متحده شوید، می توانید بعد از پنج سال زندگی در آمریکا، تابعیت آمریکا را درخواست کنید.

آیا واجد شرایط گرین کارت هستید؟

اولین مرحله برای اخذ گرین کارت این است که تعیین کنید در کدام دسته‌بندی گرین کارت قرار می‌گیرید. انواع گرین کارت آمریکا بر اساس دسته‌بندی به شرح زیر است:

 1. گرین کارت از طریق خانواده
 2. گرین کارت از طریق کار
 3. گرین کارت برای مهاجران خاص
 4. گرین کارت برای افراد قربانی سوءاستفاده
 5. گرین کارت از طریق سایر دسته‌ها

در ادامه سه نوع اول این دسته‌بندی که رایج‌ترین روش‌های اخذ گرین کارت آمریکا هستند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1- اخذ گرین کارت آمریکا از طریق خانواده

اخذ گرین کارت از طریق خانواده محبوب‌ترین روش‌ گرفتن گرین کارت محسوب می‌شود. در صورتی که یکی از بستگان نزدیک شما شهروند آمریکا باشد یا دارای گرین کارت باشد شما این امکان را خواهید داشت تا برای گرین کارت درخواست بدهید. این روش سریع‌ترین راه اخذ گرین کارت بوده و هم‌چنین یکی از راحت‌ترین شیوه‌ها برای گرفتن اقامت دائمی آمریکا نیز به حساب می‌آید.

شهروندان آمریکا این امکان را دارند تا برای همسران خود، فرزندان کمتر از ۲۱ سال که ازدواج نکرده‌اند و هم‌چنین والدین درخواست گرین‌کارت کنند. برای انجام این کار باید شهروند آمریکایی به طور قانونی و با استفاده از فرم I-130 درخواست خود را برای بستگان خود مطرح کند. سپس باید این درخواست از طریق فرم I-485 دنبال شود.

در صورتی که بستگان شخص در آمریکا باشند کار راحت‌تر خواهد بود اما اگر در خارج از آمریکا باشند باید کار خود را از طریق کنسولگری آمریکا در کشور مربوطه دنبال نمایند. بعد از این که درخواست فرد تایید شود برای او ویزا صادر خواهد شد و بعد از ورود به آمریکا می‌تواند گرین کارت خود را دریافت نماید. یک شهروند آمریکا هم‌چنین می‌تواند برای برادر و خواهر و فرزندان بالای ۲۱ سالی که ازدواج کرده‌اند هم درخواست بدهد اما فرآیند این درخواست خیلی بیشتر طول خواهد کشید زیرا این موارد جزو بستگان درجه یک محسوب نمی‌شوند.

به این نکته دقت کنید که اگر خویشاوند درجه یک شما گرین کارت آمریکا را هم داشته باشد روند درخواست تقریبا به همین شکل است با این تفاوت که زمان بیشتری طول خواهد کشید.

هم‌چنین شرایط خاصی نیز برای اخذ گرین کارت آمریکا وجود دارد که چندان رایج نیستند. به عنوان مثال بیوه یک شهروند آمریکایی یا فرزند یک دیپلمات خارجی متولد آمریکا در این گروه قرار خواهند گرفت. اگر چنین شرایطی دارید می‌توانید فرم I-360 را ارسال کنید.

2- گرفتن گرین کارت آمریکا از طریق کار

این مورد دارای گستردگی زیادی است زیرا فقط به کارفرمای شما مربوط نمی‌شود و شامل اخذ گرین کارت از طریق سرمایه‌گذاری و یا داشتن مهارت تخصصی نیز می‌شود. در صورت دریافت پیشنهاد کاری برای یک موقعیت شغلی دائمی در آمریکا، کارفرمای شما نقش تاثیرگذاری را در فرآیند درخواست شما خواهد داشت. کارفرمای شما باید مجوز کار را دریافت کرده و فرم I-140 را پر کند.

از طرف دیگر، سرمایه‌گذارانی که حداقل یک میلیون دلار در کسب و کارهای جدید آمریکا سرمایه‌گذاری کنند یا ۵۰۰ هزار دلار در حوزه اشتغال هدفمند هزینه نمایند می‌توانند برای اخذ گرین کارت سرمایه‌گذاری آمریکا اقدام نمایند. کسب و کار مذکور باید حداقل ۱۰ شغل دائمی را در آمریکا ایجاد نماید. افرادی با این شرایط باید فرم I-526 را تکمیل نمایند.

هم‌چنین در صورتی که توانایی یا تخصص فوق العاده‌ای داشته باشید نیز امکان گرفتن گرین کارت آمریکا را خواهید داشت. البته این یک روش خیلی سخت برای اخذ گرین کارت آمریکا محسوب می‌شود زیرا متقاضیان این نوع گرین کارت باید در زمینه حرفه‌ای خود جزو بهترین‌ها باشند و معمولا شامل افرادی می‌شود که جوایز نوبل، اسکار یا مدال المپیک را کسب کرده باشند. هم‌چنین افرادی با گروه‌های شغلی خاص مانند مترجمان افغانی و عراقی که برای دولت یا ارتش آمریکا کار می‌کنند نیز امکان دریافت گرین کارت را خواهند داشت.

معرفی لاتاری گرین کارت آمریکا

معرفی لاتاری گرین کارت

لاتاری گرین کارت آمریکا که به اختصار لاتاری شناخته می‌شود برنامه ایست برای حفظ تنوع نژادی در ایالات متحده آمریکا. در برنامه قرعه کشی ویزای تنوع نژادی آمریکا، هرساله 55000 ویزا به صورت تصادفی از طریق قرعه کشی بین متقاضیان مهاجرت به آمریکا توزیع می‌شود. این قرعه کشی در سال 1990 در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا درج شد و پس از آن هرساله سهمیه 55000 ویزای مهاجرتی را به خود اختصاص داد.

لاتاری برترین و ارزان ترین و سریع ترین روش مهاجرتی در تمام دنیا است. مدت زمان کلی پروسه از شروع ثبت تقاضا تا دریافت گرین کارت کمتر از دو سال است. هزینه‌های اداری  لاتاری تا رسیدن به گرین کارت کمتر از 600 دلار برای هر نفر است. 

جزو معدود روش‌های دریافت اقامت است که از ابتدا به دریافت کارت اقامت دائم ختم می‌شود. فرد برنده میتواند فرزندان زیر 21 سال و همسرش را نیز با ویزای مهاجرتی و دریافت گرین کارت به خاک آمریکا برساند. شما در هیچ روش مهاجرتی برای هیچ کشوری شرایطی چنین آسان نمی‌توانید بیابید. مثلا در کانادا برای دریافت PR یا اقامت دائم می‌توانید یک کسب و کار 500هزار دلاری را بخرید و ویزای کار بگیرید، پس از آن اگر بعد از دو سال این کسب و کار موفق بود تبدیل به PR یا مقیم دائم خواهید شد. اما در لاتاری گرین کارت، برنده لاتاری از ابتدای ورودش یک مقیم قانونی ایالات متحده می‌باشد.

مراحل اخذ گرین کارت آمریکا

اولین اقدامی که برای دریافت کارت سبز باید انجام دهید این است که ببینید آیا واجد شرایط دریافت اقامت دائم هستید یا خیر! این بدین معناست که تعیین کنید در کدام یک از دسته بندی های ذکر شده قرار دارید. پس از آن مرحله تشکیل دادخواست مهاجرت قرار دارد. در این مرحله برای ثبت درخواست و ثبت نام دریافت اقامت دائم در USCIS باید یک شخص درخواست اقامت را برای خود و خانواده اش ارائه دهد. در مرحله بعد، دادخواست ارائه شده باید توسط USCIS تایید شود .

در مرحله بعد باید تعیین کنید تا میخواهید از کدوم روش کارت سبز خود را دریافت نمایید اگر در داخل آمریکا زندگی می کنید باید مستقیماً به USCIS مراجعه نمایید و درخواست خود را مطرح نمایید. در غیر اینصورت باید از طریق پردازش کنسولی اقدام نمایید.

پس از ارائه درخواست برای اقامت دائم درخواست توسط اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا مورد بررسی قرار می گیرد. شما یک قرار ملاقات برای بایومتریک دریافت می کنید و از طریق این نامه مطلع می شوید که در چه روز و ساعتی در چه مکانی حضور یابید. در این قرار ملاقات اثر انگشت، عکس و امضای شما مورد بررسی قرار می گیرد. این موارد برای تایید هویت شما می باشد. پس از آن اداره مهاجرت و شهروندی آمریکا مصاحبه ای را با شما ترتیب می‌دهد. این مصاحبه به منزله تایید و یا رد درخواست شما نمی باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که همه متقاضیان الزاماً مجبور به حضور در مصاحبه نیستند. درصورت تایید مصاحبه کارت سبز برای شما صادر می‌شود که این ممکن است حتی بعد از زمان مصاحبه اتفاق بیفتد.

شرایط حفظ گرین کارت آمریکا

هنگامی که به یک شخص اقامت دائم قانونی داده می شود ، آن شخص وضعیت خود را به طور نامحدود حفظ می کند. دارنده کارت سبز مجاز به زندگی و کار به طور دائم در ایالات متحده است ، اما موارد مختلفی وجود دارد که ممکن است شرایط حفظ گرین کارت را از دست بدهید.

بر خلاف یک شهروند آمریکایی ، اقامت دائم قانونی که می تواند از ایالات متحده خارج شود کارت سبز مطلق نیست. به دلایل مختلف از جمله کلاهبرداری ، فعالیت مجرمانه و یا ترک تحصیل در معرض ابطال قرار گرفته است.

علاوه بر این ، حقوق و مسئولیتهای خاصی در رابطه با اقامت دائم قانونی وجود دارد. دارنده کارت سبز توسط کلیه قوانین ایالات متحده محافظت می شود اما موظف است:

 • از تمام قوانین ایالات متحده و مناطق محلی پیروی کنید.
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را ثبت کنید و درآمد خود را به سرویس درآمد داخلی ایالات متحده و مقامات امور مالیاتی ایالتی گزارش دهید.
 • حمایت از شکل دموکراتیک دولت و تلاش برای تغییر دولت از طریق روش های غیرقانونی؛ و
 • اگر یک مرد 18 تا 25 ساله هستید با سرویس انتخابی ثبت نام کنید.

همچنین موقعیت هایی وجود دارد که می تواند یک دارنده کارت سبز را در خطر “ترک” وضعیت خود قرار دهد.

شرایط و موقعیت هایی که دارندگان کارت سبز را در خطر ترک وضعیت قرار می دهد عبارتند از:

انتقال به کشور دیگری که قصد زندگی دائمی در آنجا را دارد.

بیش از 183 روز در خارج از ایالات متحده بمانید بدون اینکه مجوز ورود مجدد یا ویزای اقامت را برگردانید (شرایط اضافی ممکن است اعمال شود).

بیش از دو سال پس از صدور مجوز ورود مجدد بدون اخذ ویزای اقامت برگشتی در خارج از ایالات متحده باقی بمانید.

عدم ثبت اظهارنامه مالیات بر درآمد هنگام زندگی در خارج از ایالات متحده برای هر دوره زمانی.

خود را “غیر مقیم” در اظهارنامه مالیاتی خود اعلام کنید. یا

در هر بازرسی ، نتوانید رضایت یک مأمور مهاجرت ایالات متحده را در نظر بگیرید تا قصد خود را برای حفظ اقامت دائم خود داشته باشید

مقالات پیشنهادی : تحصیل رایگان در آمریکا

نتیجه گیری

گرین کارت آمریکا در واقع مجوز برای اقامت دائم برای مهاجران است که نام رسمی آن کارت سبز آمریکا می باشد . با داشتن گرین کات شما می توانید تا هر زمان که بخواهید در این کشور بمانید .

ما در این مقاله تمامی اطلاعات لازم در این زمینه را برای شما آورده اینم برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ گرین کارت آمریکا با کارشناسان ما در موسسه مهاجرت با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

گرین کارت آمریکا نام غیر رسمی برای مجوزی است که به مهاجران اجازه می دهد به صورت دائمی در آمریکا زندگی و کار کنند. نام رسمی کارت سبز آمریکا “کارت اقامت دائم قانونی” است. دارندگان گرین کارت به عنوان “ساکنان دائمی” آمریکا شناخته می شوند.

مزایای گرین کارت به شرح زیر است. این کارت زندگی در کشور بزرگ و پیشرفته آمریکا را برای فرد به همراه دارد. با این کارت شما می توانید:

 • از بستگان حمایت مالی کنید.
 • در دانشگاه با هزینه کمتر ثبت نام کنید.
 • در فعالیت های سیاسی مشارکت کنید.
 • سفر آسان تر به آمریکا و خارج داشته باشید.
 • برای دریافت مزایای تأمین اجتماعی واجد شرایط شوید.
 • فرصت های شغلی بهتر داشته باشید.
 1. گرین کارت از طریق خانواده
 2. گرین کارت از طریق کار
 3. گرین کارت برای مهاجران خاص
 4. گرین کارت برای افراد قربانی سوءاستفاده
 5. گرین کارت از طریق سایر دسته‌ها

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن