مشاوره رایگان

02128111107

اوسبیلدونگ آلمان

اوسبیلدونگ آلمان

دوره اوسبیلدونگ المان

اوسبیلدونگ آلمان چیست ؟  در این مقاله توضیحات جامعی درباره دوره های آوسبیلدونگ آلمان داده ایم . پس اگر قصد شرکت در این دوره ها را دارید ، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید .

آلمان کشوری در اروپای مرکزی با داشتن قویترین اقتصاد اروپا و رتبه چهارم جهان این روز ها به نیروی کار ماهر نیاز پیدا کرده است. کشوری زیبا که از کوهستانهای آلپ تا دره های راین چشم هر بیننده ای را به خود معطوف می کند، پایین ترین نرخ بیکاری و بی‌سوادی را در اروپا دارد.

این کشور مقصد مهمی برای تمام کسانی است، که قصد دارند، در این کشور به کار و تحصیل بپردازند. در گذشته تنها افرادی که اقامت آلمان داشتند این امکان به آنها داده شده بوده است که به کار بپردازند. کمبود نیروی ماهر و افزایش افراد تحصیل کرده موجب شده است که آلمان با کمبود نیروی کاری ماهر مواجه شود. بدین سو برای آنکه بتواند کمبود این نیروها را جبران کند، دوره های آوسبیلدونگ را برگزار می‌کند.

دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان دوره هایی هستند که 1 تا 3.5 سال طول کشیده و شما می‌توانید با پشت سر گذاشتن این دوره های مستقیم وارد بازار کار آلمان شوید. برای کسانی که نمی‌خواهند دوره های دانشگاهی سپری کنند، شرکت در این دوره ها می‌تواند برای آنها مناسب باشد. در این دوره آنها می‌توانند به کارمندان و کارگران ماهر تبدیل شوند. لازم به ذکر است که کارمندان و یا کارگرانی که در آلمان ماهر هستند بسیار بیشتر از کارمندان یا کارگران عادی درآمد خواهند داشت.

در آلمان هم اکنون بیش از 300 شغل و حرفه وجود داشته، که برای آنها اوسبیلدونگ نیز در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر که گرچه این دوره ها در دانشگاه انجام نمی‌شود، اما شما این امکان را خواهید داشت که مهارت ها و دانش لازم را برای فعالیت کاری خود به خوبی فرا بگیرید. شما در این دوره ها در حالی که هم کار می‌کنید و هم آموزش می‌بینید، می‌توانید حقوق ماهیانه نیز دریافت کنید. این دوره‌ها میتواند برای کسانی که تحصیلات دانشگاهی نداشته و به دنبال کار هستند، بسیار مناسب باشد. شما در پایان این مقاله تمام مواردی که باید در مورد اوسبیلدونگ را بدانید به شما خواهیم گفت.

آنچه در این مقاله میخوانید :

آلمان را بیشتر بشناسیم

آلمان کشوری فدرال است که در تقاطع اروپای مرکزی و غربی قرار گرفته است. این کشور زیبا بین دریای آدریاتیک و کوههای آلپ قرار دارد. آلمان دارای اقتصاد بسیار خوب با نیروی کار بسیار ماهر است، سطح پایین فساد و سطح بالایی نوآوری موجب شده است که این کشور مقصد بسیاری از مهاجران در آسیا یا حتی خود اروپا باشد. سومین صادر کننده کالا در جهان و دارای بزرگترین اقتصاد ملی اروپا است.

خوب است بدانید که آلمان در برخی صنایع مانند ماشین‌آلات، خودرو، مواد شیمیایی و تجهیزات‌خانگی در صدر دنیا قرار دارد. همچنین نرخ بیکاری این کشور برابر با 3/1 درصد می‌باشد. این رقم کمترین رقم برای نرخ بیکاری در اروپا است. استاندارد زندگی در آلمان جزء بهترین استانداردهای جهان می‌باشد. شهرهایی چون مونیخ، فرانکفورت و داسلدورف در سال 2019 از نظر کیفیت زندگی جزء ده شهر برتر جهان قرار داشتند. فرصت‌های شغلی فراوانی در آلمان در زمینه‌های فناوری‌اطلاعات، امور مالی، خدمات بین‌المللی فروش، مهندسی، فنی حرفه‌ای و غیره وجود دارد.

کشور آلمان در موقعیتی قرار گرفته است که با خیلی از کشورهای اروپایی مرز مشترک دارد. تنها کشوری که در مقایسه با آلمان، با تعداد کشورهای بیشتری مرز مشترک دارد، روسیه است. این یعنی با رفتن به آلمان به بسیاری از کشورهای دیگر دسترسی زمینی و آسان خواهید داشت.

نقشه المان

آوسبیلدونگ چیست ؟

آوسبیلدونگ به یک دوره آموزشی دو سویه گفته می‌شود. این دوره ها ترکیبی از تئوری و عمل هستند. این دوره ها در آلمان یکی از مسیرهایی است که بسیاری از افراد برای گرفتن مدرک بدون تحصیل در آلمان سپری می‌کنند. بیشتر این دوره ها برای مشاغلی است که مرتبط با بازارهای کار تولیدی یا بازرگانی هستند. اغلب مشاغلی که شامل دوره های اوسبیلدونگ می‌شود، شامل پرستاری، نانوایی، بازرگانی، برق کشی، کمک های اولیه، دستیاری پزشک، لوله کشی، سنگ تراشی، نقاشی، آرایشگری و شغلهای مرتبط با تولید صنایع غذایی می‌‌باشد. اما لازم به ذکر است که اوسبیلدونگ تنها به اینها ختم نمی‌شود و شما می‌توانید اغلب در همه زمینه ها و صنایع حرفه‌ای اوسبیلدونگ کار پیدا کنید.

در طول دوره های اوسبیلدونگ، شما به عنوان کارآموز این دوره‌ها می‌توانید که تحصیل کرده و همچنین به کار در آلمان بپردازید. در مدارس اوسبیلدونگ یک سوم زمان شما به به درسهای عملی پرداخته می‌شود و به صورت عملی شما میتوانید حرفه مورد نظر خود را یاد بگیرید. این در حالی است که بقیه موارد به شکل دوره‌های تئوری خواهد بود. تمام شرکت‌کنندگان در این دوره هم در زمانی که عملی و هم تئوری دوره‌ها را میگذرانند، این امکان را خواهند داشت که در طول دوره دستمزد در آلمان دریافت کنند.

در پایان این دوره، شرکت کنندگان باید به مانند یک دانشجو امتحان داده و پس از آنکه آنها در این امتحان موفق شدند، گواهی شرکت در این دوره را دریافت کنند. این گواهی این امکان را به آنها میدهد که در شغلی که آنها به صورت تخصصی آموزش دیده‌اند به کار و فعالیت بپردازند. این گواهی در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا، اعتبار بسیار خوبی دارد، بنابراین شما با دریافت این مدرک نه تنها در آلمان بلکه در فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و فنلاند نیز میتوانید به کار بپردازید.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به آلمان 

انواع اوسبیلدونگ المان

تطبیق نمره ایرانی برای بررسی شرط معدل برای تحصیل در آلمان

دوره-های-اوسبیلدونگ-آلمان

دوره های اوسبیلدونگ به دو صورت مدرسه (Schulische Ausbildung) و دوگانه (Dual) برگزار می‌شود. در دوره های دوگانه بیشتر بر محور آموزش های عملی می‌باشد. اما دوره‌های مدرسه‌ای بیشتر بر اساس آموزش های تئوری انجام می‌شود. بیشتر کسانی که در دوره های مدرسه‌ای شرکت می‌کنند معمولا حقوق دریافت نمی‌کنند. اما دوره های عملی با دریافت حقوق نیز در کنار آموزش و کار همراه خواهد بود.

زمان برای دریافت ویزای کار آلمان

برای دوره اوسبیلدونگ چقدر به زمان نیاز دارید؟

به‌صورت کلی، دوره های اوسبیلدونگ آلمان نزدیک به سه سال وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد. بااین‌حال بسته به اینکه عملکرد شما تا چه میزان رضایت‌بخش بوده و نمراتی که به دست می‌آورید، چگونه باشد، امکان کاهش این مدت تا ۲ سال و نیم نیز وجود دارد‌.
علاوه بر موارد ذکر شده عوامل تعیین‌کننده دیگری نیز هستند که می‌توانند طول این دوره را مشخص کنند. شرکتی که قرار است پس از پایان اوسبیلدونگ محل کار شما باشد، بخشی که در آن کار می‌کنید یا حتی محلی که در آن به تحصیل می‌پردازید، همه‌وهمه از فاکتورهایی محسوب می‌شوند که می‌توانند زمان را کاهش داده یا افزایش دهند. بااین‌وجود فاکتور اصلی، مهارتی است که در زبان آلمانی دارید. این مورد نشان می‌دهد که شما تا چه میزان واجد شرایط هستید.

شرایط اوسبیلدونگ المان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا
شرایط و مدارک موردنیاز اوسبیلدونگ آلمان

شما برای آنکه بتوانید در دوره های اوسبیلدونگ شرکت داشته باشید در ابتدا نیاز است که شرایط زیر را داشته باشید.

 • مدرک دیپلم دبیرستان
 • رزومه یا CV
 • بیانیه‌ای در مورد اهداف یا انگیزه‌ای که دارید، بنویسید.
 • تأییدیه‌ای که نشان دهد سابقاً تجربه کاری داشته‌اید.
 • برای بسیاری از شاخه‌های فنی حرفه‌ای بهترین حالت آن است که سطح زبان شما B1 باشد
 • حداکثر 25 سال سن داشته باشید
 • اثبات تمکن مالی 600-700 یورو در ماه
 • بیمه سلامت
 • مدرکی که نشان دهد شما پس از رسیدن به آلمان مکانی را نیز برای زندگی دارید

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی به آلمان

مدارک مورد نیاز برای آوسبیلدونگ

همین چند سال پیش مهاجران نمی‌توانستند در این دوره ها شرکت داشته باشند. اما این امکان امروزه برای همه بوجود آمده است که در این دوره‌ها به عنوان یک فرد خارج از اتحادیه اروپا شرکت داشته باشند. برای آنکه شما دوره های آسبیلدونگ را سپری کنید، باید مدارکی را ارائه دهید، که موجب شود شانس شما برای پذیرش دانشگاه افزایش یابد.

به دلیل این ‌که ایران جزء کشورهای اتحادیه اروپا به‌شمار نمی‌رود، ایرانیان باید برای ورود به آلمان ویزا بگیرند. شما می‌توانید در سفارت آلمان در ایران برای دریافت ویزا اقدام کنید. اگر در کشور آلمان هستید باید به اداره مهاجرت آلمان مراجعه نمایید. برای دریافت ویزای اوسبیلدونگ شما باید معیارهای زیر را داشته باشید:

 • ثبت‌نام برای دوره های اوسبیلدونگ آلمان یا آموزش فنی حرفه‌ای در یکی از شرکت‌های آلمانی
 • ارائه اسناد مالی برای اثبات داشتن بودجه کافی به‌منظور تأمین هزینه‌های زندگی در آلمان
 • دریافت تأییدیه از سوی نهاد استخدام فدرال آلمان

مدرک دبیرستان برای دوره های اوسبیلدونگ آلمان

مدرک دبیرستانی مهم‌ترین معیاری است که هنگام اپلی کردن برای دوره های اوسبیلدونگ آلمان باید داشته باشید. نخستین کاری که باید برای اپلی کردن باید انجام دهید آن است که مدرک خود را برای تأیید و معادل‌سازی، به یکی از نهادهای مربوطه در آلمان بفرستید. فرایند تأیید مدرک دبیرستان برای دوره های اوسبیلدونگ آلمان خیلی پیچیده نیست. کافی است اسناد خود را ترجمه کنید و سپس آن‌ها را برای بازبینی به مراجع مربوطه در آلمان ارائه دهید.

رزومه یا CV

اولین مدرکی که باید آن را در اختیار داشته باشید، رزومه شما است. سعی کنید آن را بسیار مختصر تهیه کنید؛ اما فراموش نکنید در عین این موجز بودن باید جزئیات دقیقی از روند تحصیلی را ذکر کنید و اگر تجربه کار در حرفه‌ای را دارید آن را نیز بیان کنید.

بیانیه‌ای در مورد اهداف یا انگیزه‌ای که دارید بنویسید

یکی از مدارکی که لازم است تا برای پذیرش و درخواست این دوره ارسال کنید، بیانیه‌ای است که باید در آن نشان دهید هدفتان از شرکت در این دوره چیست و چه‌ انگیزه‌ای دارید. لازم است تلاش کنید خود را بهترین، باانگیزه‌ترین و هدفمندترین نامزد معرفی کنید. یادتان نرود افراد بسیاری در پی قبولی در این دوره هستند.

تأییدیه‌ای که نشان دهد سابقاً تجربه کاری داشته‌اید

اگر قبل از این‌که در این دوره شرکت کنید، تجربه شغلی مشابهی دارید که می‌تواند عملکرد مفید شما را تأیید کند، حتماً نامه‌ای از آنجا دریافت کنید. این تأییدیه می‌تواند گام مؤثری در انتخاب شما داشته باشد تا راحت‌تر در شغل موردنظر استخدام شوید.

اسناد مالی موردنیاز برای دوره های اوسبیلدونگ آلمان

ممکن است شما هنگام تحصیل در دوره های اوسبیلدونگ آلمان حقوق بگیرید و حقوق شما کافی باشد. در این صورت نیازی به ارائه اسناد مالی نخواهد بود. اما اگر حقوق نگیرید یا حقوق شما کافی نباشد، آنگاه لازم است تا اسناد مالی خود را هنگام تقاضا برای ویزا یا اقامت دائم، ارائه کنید. این کار را به روش‌های گوناگونی می‌توان انجام داد:

 • اگر حقوق دریافت می‌کنید باید قرارداد کاری خود را ارسال نمایید
 • اگر حقوق نمی‌گیرید، باید اطلاعات حساب بانکی‌ خود را ارائه دهید. مبلغ حساب بانکی شما باید به‌اندازه‌ای باشد که بتوانید ماهی 600 تا 700 یورو از آن خرج کنید.

مدرک زبان برای دوره های اوسبیلدونگ آلمان

هیچ‌یک از دوره های اوسبیلدونگ آلمان به زبان انگلیسی یا زبان‌های دیگر ارائه نمی‌شوند. به‌همین دلیل متقاضیان این دوره‌ها باید توانایی صحبت کردن و نوشتن به زبان آلمانی را در حد کافی داشته باشند.

البته هیچ الزام قانونی وجود ندارد که حتماً نوع خاصی از مدارک زبان آلمانی را داشته باشید. شرکت یا موسسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید، در این مورد تصمیم خواهد گرفت. اما به‌طورکلی می‌توان گفت که مدارک زیر عموماً سرتاسر آلمان برای دوره های اوسبیلدونگ آلمان پذیرفته می‌شوند:

برخورداری از مدرک زبان آلمانی با سطح حداقل B1 شامل موارد زیر:

 • Goethe
 • telC
 • TestDaF
 • مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه(German Language Test for University Admission)

چگونه می‌توانم برای این دوره به آلمان بروم؟

Germany Blue cart

study-in-germany

شما اگر قصد دارید که به آلمان بیایید و دوره های آوسبیلدونگ را بگذرانید، این امکان برای شما فراهم شده است. در ابتدا شما باید اوسبیلدونگ مورد نظر خود را پیدا کنید. شما برای این کار می‌توانید که از موسسه های کاریابی استفاده کرده و آوسبیلدونگ ها مورد نظر خود را پیدا کرده و ممکن است که در این دوره نیز با شما به صورت اسکایپ تماس بگیرند. شما همچنین این امکان را خواهید داشت که با گرفتن ویزای جاب سیکر به آلمان رفته و با پیدا کردن دوره های اوسبیلدونگ ویزای خود را به ویزای اوسبیلدونگ تغییر دهید.

مراحل دریافت اکسپرس اینتری

مراحل گرفتن اوسبیلدونگ

مراحل گرفتن اوسبیلدونگ آلمان

برای این‌که بتوانید این دوره را با موفقیت طی کنید باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارید. به عبارت ساده‌تر برای رسیدن به دوره‌های اوسبیلدونگ آلمان باید ۷ گام را سپری کنید که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. با هم این مراحل را بررسی می‌کنیم:

گام اول: آلمانی بیاموزید

در این مرحله شما چهار سطح از کلاس‌های آموزش زبان آلمانی را باید پشت سر بگذارید. A1، A2، B1 و B2 را باید طی کنید تا در تکلم به زبان آلمانی کمی پیشرفت داشته باشید. هرکدام از این دوره‌ها بین ۸۰ تا ۲۰۰ ساعت زمان نیاز دارند که لازم است آن‌ها را در کشور مبدأ سپری کنید. این مرحله بسته به سرعتی که دارید بین ۶ الی ۸ ماه از وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد.‌ دریافت مدرک این چهار سطح نشان می‌دهد که موفق به سپری کردن این مراحل شده‌اید.

گام دوم: مدارک خود را آماده کنید

در این مرحله و پس از این‌که توانستید مدارک موردنیاز خود را کسب کنید، باید اسناد به‌دست‌آمده را ترجمه کرده، آن‌ها را برای تأیید مشروعیت به سفارت آلمان ببرید و کپی برابر اصل آن‌ها را تهیه کنید. پس از انجام این امور، برای گام بعدی آماده هستید.

گام سوم: گواهی شناسایی دریافت کنید

در مرحله سوم برای رسیدن به دوره های اوسبیلدونگ آلمان باید مدرک تحصیلی شما مورد ارزیابی قرار گیرند. برای این گام، باید ایالتی را انتخاب کنید که قرار است در آن این دوره را سپری کنید و سپس آنجا سکونت داشته باشید. پس از این‌که مرجع صدور گواهینامه خود را انتخاب کردید، نسخه‌های ترجمه شده و تأیید شده‌ای را که در مرحله قبل کامل شده بود، برای شناسایی به آنجا بفرستید.
فراموش نکنید، لازم است تا در این مرحله هزینه‌ای را بابت بررسی مدارک بپردازید. این هزینه حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ یورو می‌تواند برای شما تمام شود‌. در کنار مدارک، آدرسی را نیز ضمیمه کنید تا گواهی شناسایی به آنجا ارسال شود‌. این آدرس می‌تواند در ایران یا خارج از آن باشد‌. این مرحله بین دو تا ۳ ماه وقت نیاز دارد.

گام چهارم: تکمیل رزومه و انگیزه نامه

پس از اینکه گواهی تأیید شما صادر شد، باید رزومه خود را همراه با بیانیه‌ای که نوشته بودید، تکمیل کرده و آن‌ها را به زبان آلمانی ترجمه کنید. این دو مدرک جزو ضروریات برای پذیرش دوره های اوسبیلدونگ آلمان هستند. هر دوی این مدارک را برای درخواست موقعیت ارسال کنید و منتظر پاسخ بمانید.

گام پنجم: درخواست رسمی خود را ارسال کنید

زمانی که مدرک زبان، گواهی تحصیلی، تأییدیه مرجع، رزومه و انگیزه‌نامه شما تکمیل شد، زمان آن رسیده است که درخواست اصلی خود را ارسال کنید. در این مرحله می¬توانید به‌صورت آنلاین موقعیتی را جستجو کنید که برای شما مناسب است. لازم است تنها ایالتی را مورد بررسی قرار دهید که تمایل دارید در آن زندگی کنید و اقامت داشته باشید. سپس درخواست خود را آنلاین ارسال کرده و پیگیر نتیجه باشید.

مرحله ششم: برای ویزا اقدام کنید

پس از طی همه این مراحل وقت آن رسیده است که برای ویزای اقامت خود درخواست دهید. مدارکی که در این مرحله موردنیاز است، شامل پذیرش دوره های اوسبیلدونگ آلمان نیز می‌شود. علاوه بر این تأییدیه باید مدرک تحصیلی را نیز نشان دهید و ثابت کنید برای امرارمعاش منابع مالی شما کفایت می‌کند. سپس منتظر باشید تا وقت مصاحبه اعلام شود.‌ با دردست‌داشتن مدارک در زمان مقرر به محل موردنظر بروید.

گام آخر: به آلمان سفر کنید

البته درست است که ویزای شما تأیید شده است؛ اما نباید از یاد ببرید که وقت آن رسیده که برخی از مدارک را برای آسایش خودتان تکمیل کنید تا در طی اقامت در آلمان با هیچ مشکلی مواجه نشوید. به‌عنوان‌مثال اولین نکته این است که خود را بیمه کنید. داشتن بیمه جزو ضروریات زندگی در هر کشوری است.
علاوه‌برآن محلی را برای اقامت خود تدارک ببینید تا بتوانید با اقامت در آنجا دوره های اوسبیلدونگ آلمان را با خیال راحت طی کنید. از همه مهم‌تر این است که لازم است حسابی را در یکی از بانک‌ها افتتاح کنید. با این کار می‌توانید امور مالی خود را مدیریت کنید. حال با خیال راحت وقت سپری کردن این دوره است.

مقاله پیشنهادی ——->  شرط معدل برای تحصیل در آلمان

مراحل گرفتن ویزای اوسبیلدونگ

شما باید درخواست خود را به صورت حضوری ارائه دهید. ممکن است که روند درخواست سه ماه به طول انجامد. پس از اینکه سفارت درخواست شما را تایید کرد شما این امکان را دارید که برای آنکه دوره های اوسبیلدونگ را بگذرانید به آلمان سفر کنید. البته اگر شما می خواهید که آموزش های حرفه ای دوگانه را پشت سر بگذرانید باید به شما بگوییم که باید درخواست شما مورد تایید آژانس اشتغال فدرال آلمان نیز قرار بگیرد.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

اعتبار مدرک اوسبیلدونگ

واقعیتی که در مورد آوسبیلدونگ وجود دارد این است که شما با گذراندن این دوره ها نمی‌توانید وارد دانشگاه شوید، برای حضور در این دوره ها شما باید حداقل دیپلم داشته باشید. اما برخی به اشتباه تصور می‌کنند که این که با گذراندن این دوره های این امکان به آنها داده می‌شود که پس از این دوره ها بتوانند وارد دانشگاه شوند. هدف از شرکت در این دوره ها تنها شامل موارد زیر است:

 • به شرکت کنندگان آموزش‌های حرفه‌ای در مورد شغل مورد نظر داده می‌شود.
 • کارآموزان مهارت ها و دانش لازم را برای یک فعالیت حرفه‌ای فرا می‌گیرند.
 • کارآموزان تجربه های کاری لازم را برای شرکت در این دوره ها می‌توانند فرا بگیرند.
 

لیست اوسبیلدونگ المان

دوره های آوسبیلدونگ آلمان به 2 گونه متفاوت انجام می‌پذیرد. شما می‌توانید در دوره های تئوری شرکت داشته باشید که معمولا در این دوره‌ها حقوقی پرداخت نمی‌شود و دوره های عملی یا هر دوی آنها که شما در این دوره حقوق نیز دریافت خواهید کرد.

در این دوره ها شما 3 الی 4 روز را به صورت عملی آموزش می‌بینید، این در حالی است که 1 الی 2 روز را نیز باید به صورت تئوری در کلاس های مشخصی که برای شما در نظر گرفته شده است شرکت کنید. اما گاهی نیز ممکن است که این کلاس ها به این گونه ای باشد، که شما باید 3 ماه آموزش تئوری ببینید و 2 ماه نیز به صورت عملی در کار تجربه کسب کنید.

شغل هایی که شما می‌توانید در آن شما به صورت دوگانه حرفه خود را بیاموزید شامل موارد زیر می‌باشد.

 • تکنسین مکاترونیک
 • دفتریار
 • کارهای صنعتی

اما یکی سری از کارهای دیگر که شما باید بیشتر مسائل نظری را فرا بگیرید شامل شغل های زیر می‌باشد.

 • پرستاری
 • تراپیست ها
 • سلامتی
 • تناسب اندام
 • طراحی

پس از اتمام این دوره ها، تمام شرکت کنندگان دوره های اوسبیلدونگ آلمان این امکان را خواهند داشت که به عنوان کارشناس در شرکتی که کار کرده بودند به ادامه کار بپردازند، در رشته مورد نظر خود تحصیلات دانشگاهی خود را افزایش دهند به صورت خود اشتغالی یا کارآفرینی شغل خود را ادامه دهند و یا اینکه به ایران برگشته و با مدرک بسیار معتبر در رشته ای که شما اوسبیلدونگ گرفته اید به فعالیت بپردازید.

شهر-روستوک-آلمان

مهاجرت تحصیلی به ترکیه و بورسیه‌های دانشگاهی​

اوسبیلدونگ در کشور های دیگر ؟

اوسبیلدونگ دوره ای  نیست که شما بتوانید در سراسر جهان آن را پیدا کنید.، این دوره ها به طور اختصاصی در آلمان وجود داشته و شما به غیر از آلمان تنها در کشوری های آلمانی زبان مانند اتریش و سوئیس میتوانید این دوره ها را داشته باشید. البته باید ذکر کنیم که این دوره ها تنها در آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است و در اتریش و سوئیس از اهمیت کمتری برخوردارند.

نسخه‌های مشابهی در سایر کشورهای اروپایی شما می‌توانید داشته باشید که به مانند آوسبیلدونگ هستند. این دوره‌ها در کشور های فرانسه، بلژیک، هلند، اسپانیا، لوکزامبورگ، جمهوری چک و لهستان نیز هستند. مدارک این کشور ها در آلمان کاملا معتبر بوده و شما با آن مدارک نیز می‌توانید در آلمان کار کنید.

اوسبیلدونگ کانادا

مرور اجمالی مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

برای مهاجرت به کانادا ، گرچه با نام آوسبیلدونگ دوره های کارآموزی ندارد ولی به شما این امکان داده می‌شود که بتوانید در دوره های کارآموزی کانادا که کوآپ نام دارد شرکت کنید در این دوره ها نیز به مانند آلمان شما می‌توانید که در هنگامی که تئوری دروسی را فرا می‌گیرید این امکان به شما داده شده است که به صورت عملی نیز این دروس را فرا بگیرید. پس از اینکه شما مدرک کوآپ دوره های کارآموزی را گرفتید کالج شما این وظیفه را دارد که برای شما کار پیدا کند.

تطبیق نمره ایرانی برای بررسی شرط معدل برای تحصیل در آلمان

اوسبیلدونگ اتریش

همانگونه که به شما گفتیم به غیر از آلمان دو کشور دیگر آلمانی زبان مانند اتریش و سوئیس این امکان را به شما داده است، که بتوانید دوره های آوسبیلدونگ خود را سپری کنید. شما پس از سپری کردن دوره های آسبیلدونگ در اتریش این امکان را دارید که به غیر از اینکه در هنگام تحصیل حقوق دریافت می‌‌کنید وارد بازار های با درآمد بالای اتریش نیز شوید. اتریش نیز به مانند آلمان یک کشور صنعتی است، گرچه جمعیت و بزرگی آلمان را ندارد ولی این کشور از لحاظ درآمد سرانه خیلی بهتر از کشور آلمان می‌باشد.

اوسبیلدونگ در ایران

مزایای اقامت کانادا به صورت دائمی

پس از تغییری که در قانون مهاجرت آلمان در مارس 2020 به وجود آمد، این امکان به متقاضیان کار که از خارج اتحادیه اروپا اقدام می‌کنند، داده شده است که بتوانند در این دوره ها شرکت داشته باشند. این افراد که ایرانی ها نیز شامل آن می‌شوند، میتوانند با گذراندن این دوره‌ها ویزای کاری آلمان را دریافت کنند.

از ایرانی‌هایی که قصد دارند در این دوره ها شرکت کنند، استقبال خیلی خوبی شده است. فارغ‌التحصیلان ایرانی بر اساس قانون فعلی آلمان این فرصت را دارند، که با گذراندن این دوره‌ها بتوانند اقامت کاری آلمان را نیز دریافت کنند. پس از دریافت ویزای کاری آلمان نیز این امکان به آنها داده خواهد شد که پس از 2 سال، اقامت دائم آلمان را نیز دریافت کنید.

نحوه شرکت در دوره های پزشکی آلمان

آوسبیلدونگ پرستاری

آلمان قطب پزشکی اروپا در سالهای اخیر نیاز شدید به پرستار پیدا کرده است. از این رو درهای خود را به پرستاران حتی از خارج اتحادیه اروپا باز کرده است. شما برای آنکه این دوره ها را سپری کنید، ماهانه 1000 یورو حقوق دریافت خواهید کرد. پس از این دوره 3 ساله شما به صورت تضمینی استخدام خواهید شد. پس از استخدام حقوق شما تا 2500 یورو در ماه نیز افزایش خواهد یافت.

برای شرکت در این دوره ها شما باید مدرک B1 آلمانی را داشته باشید. شما در این دوره باید 40 ساعت در کلاسهای عملی و تئوری شرکت داشته باشید. شما در این دوره های  اوسبیلدونگ حقوق بالایی نیز دریافت کنید. بالاترین حقوقی را که کارآموزان اوسبیلدونگ دریافت می‌کنند، کارآموزان پرستاری هستند. کسانی که قصد دارند در این دوره ها شرکت داشته باشند، می‌توانند دوره های خود را در بیمارستانها، مراکز درمانی، آسایشگاه‌ها و دیگر بخش های درمانی و بهداشتی پشت سر بگذرانند.

اوسبیلدونگ پرستاری

اوسبیلدونگ بهداشت و درمان

فرهنگ در کشور فرانسه

شما به عنوان کارآموز این دوره، باید 3 سال در این دوره شرکت کنید، شما در این دوره‌ها باید چهل ساعت در هفته از دوشنبه تا جمعه به کار بپردازید. شما باید به مدت 2 روز هم در کلاسهای تئوری نیز شرکت داشته باشید. شما در این رشته از ماه اول حقوق دریافت خواهید کرد. پس از این دوره 3 ساله شما یک مدرک معتبر دریافت خواهید کرد. شما پس از گذراندن این دوره می‌توانید به راحتی با حقوق بالا کار نیز پیدا کنید. شما این امکان را نیز دارید که در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، مطب های پزشکی، مراکز خدمات بیمه و خانه سالمندان نیز کار پیدا کنید.

سرمایه گذاری در استان نیوفاندلند و لابرادور

اوسبیلدونگ حسابداری

مهمترین چیزی که در هر شرکت و اداره‌ای به آن احتیاج است وجود یک حسابدار است. کسانی که دوست دارند به عنوان حسابدار در شرکت های آلمان به کار بپردازند این امکان به آنها داده شده است که بتوانند با سپری کردن دوره های آوسبیلدونگ در این مشاغل مشغول به کار شوند. دوره های اوسبیلدونگ حسابداری آلمان معمولا 3 سال است. شما در این دوره‌ها میتوانید بسته به ایالت یا مکانی که شما در آن مشغول به کار هستید چیزی بین 700 تا 900 یورو در ماه نیز درآمد داشته باشید.

اوسبیلدونگ حسابداری

اوسبیلدونگ داروسازی

کار در آلمان با ویزا

داروسازی یک مدرک پزشکی در آلمان است. برای اینکه شما بتوانید در این کشور داروساز باشید، ابتدا باید پزشک باشید. بعد از 6 سال شما میتوانید فارماکولوژی بخوانید. شما در دوره های آوسبیلدونگ داروسازی در کنار کارهای عملی باید درسهای شیمی، زیست شناسی و فیزیولوژی انسان را پاس کرده باشید. در این دوره شما می‌توانید چیزی در حدود 1000 یورو در ماه درآمد داشته باشید که پس از اینکه شما گواهی این دوره ها را گرفتید، حقوق شما چیزی بین 3000 تا 3500 یورو در ماه خواهد رسید.

چرا مهاجرت تحصیلی فرانسه

اوسبیلدونگ پزشکی

آوسبیلدونگ پزشکی یا دندانپزشکی به دوره هایی گفته می‌شود که شما پس از پشت سر گذاشتن این دوره‌ها این امکان را خواهید داشت که به عنوان دستیار پزشک یا دندانپزشک انجام وظیفه کنید. این دوره معمولا در آلمان سه ساله بوده و شما باید در یک مطب پزشک این دوره ها را سپری کنید. همچنین ممکن است که شما دوره های خود را در بیمارستان، کلینیک یا دیگر مراکز درمانی سپری کنید. شما در این دوره‌ها نحوه پانسمان، تزریق و دیگر کارهای درمانی را فرا خواهید گرفت. شما در سال اول چیزی در حدود 860 یورو، سال بعد 965 یورو و در سال سوم شما چیزی در حدود 1000 یورو درآمد خواهید داشت. شما باید 40 ساعت را در این کلاس‌ها سپری کنید.

اوسبیلدونگ پزشکی

اوسبیلدونگ فیزیوتراپی

زمان بررسی ویزای پیوست کشور آلمان

شما برای آنکه در این دوره‌ها در آلمان شرکت داشته باشید در ابتدا نیاز است که شما فیزیک مناسب و از سلامت کافی برخوردار باشید. به مانند تمام دوره ها آسبیلدونگ نیز معمولا 3 سال است. در این دوره شما هم به صورت عملی و هم به صورت تئوری آموزش فیزیوتراپی خواهید دید. در این دوره شما باید به دروسی مانند زیست شناسی، ورزش و زبان آلمانی را بیاموزید. این دوره ها نیز معمولا در مراکز درمانی برگزار می‌شود. شما در این دوره‌ها معمولا چیزی بین 650 تا 750 یورو در ماه در آمد خواهید داشت. پس از گذراندن این دوره‌ها این امکان به شما داده شده است که بتوانید به میزان 2300 تا 2900 یورو در ماه درآمد داشته باشید.

اوسبیلدونگ کامپیوتر و IT

اوسبیلدونگ ای تی

شما در زمانی که دوره های آوسبیلدونگ کامپیوتر و IT شرکت می‌کنید، می توانید چیزی بین 600 تا 800 یورو در ماه درآمد داشته باشید. این دوره ها در آلمان 1 الی 3 سال به طول می‌انجامد. در این دوره ها شما می‌توانید دروسی مانند برنامه نویسی جاوا، HTML، اقتصاد و بازاریابی را سپری کنید. شما پس از پایان این دوره ها می‌توانید چیزی بین 2000 یورو نیز درآمد داشته باشید. این دوره ها معمولا در بیشتر کمپانی های صنعتی آلمان برگزار میشود و معمولا شما پس از این دوره ها در همان شرکت ها نیز مشغول به کار خواهید شد.

اوسبیلدونگ معماری

دانشگاه بغازیچی در کشور ترکیه

شما برای آنکه آلمان را برای خواندن دروس آوسبیلدونگ انتخاب کرده اید باید به شما بگوییم که انتخاب این کشور انتخاب بسیار مناسبی است. شاید این به لطف اهمیت معماری در آلمان و بالا بودن حقوق معماران در آلمان باشد. به دلیل وضعیت اقتصادی پایدار در این جمهوری فدرالی، پروژه های ساختمانی متعددی در آلمان دائماً در حال اجرا هستند، از این رو تقاضاهای متعددی برای ساخت و ساز در آلمان انجام می‌شود. هم اکنون در آلمان نیاز مبرمی به معمارانی دارد که بتوانند در ساخت و ساز نقش داشته باشند. از این رو شما می‌توانید با گذراندن دوره های اوسبیلدونگ در این پروژه ها مشغول به کار شوید. شما در طی کارآموزی چیزی در حدود 600 تا 700 یورو در آمد خواهید داشت و این در حالی است که شما می‌توانید پس از این دوره ها تا 3000 یورو در ماه در آمد خود را نیز افزایش دهید.

شرایط ویزای همراه کشور آلمان برای فرزندان

اوسبیلدونگ آرایشگری

شما برای انکه در دوره های آوسبیلدونگ آرایشگری بتوانید شرکت داشته باشید در ابتدا نیاز است که شما بتوانید به زبان آلمانی در حدود B1 یا B2 آشنایی داشته باشید. شما با گرفتن این مدرک می‌توانید وارد این کلاس ها شوید. این دوره‌ها معمولا 2 تا 4 سال بسته به نمره و مهارت های شما می‌تواند متفاوت باشد. شما اگر در ایران آرایشگر بوده و حداقل 4 سال سابقه کار داشته باشید این امکان را خواهید داشت که بتوانید دوره های خود را به یک سال کاهش دهید. خیلی اوقات دیده شده است که به آرایشگران بسیار با تجربه تنها 1 الی 6 ماه دوره های اوسبیلدونگ نیز می‌دهند. این دوره معمولا در سالن های آرایشگاه برگزار می‌شود. شما در زمان طی این دوره چیزی در حدود 700 تا 900 یورو درآمد خواهید داشت که پس از گرفتن گواهینامه حقوق شما به 2000 یورو در ماه نیز خواهد رسید.

اوسبیلدونگ ارایشگری

حقوق اوسبیلدونگ

برنامه‌های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

شما اگر با اوسبیلدونگ به فعالیت بپردازید دستمزد کمتری نسبت به کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند دریافت خواهید، اما لازم به ذکر است که شما با آوسبیلدونگ مسئولیت محدودی نیز خواهید داشت. اگرچه، ممکن است که حقوق و مسئولیت شما با افزایش تجربه و آموزش های شما بیشتر نیز شود. اما باید به شما بگوییم که شما پس از اینکه این دوره ها را سپری کردید، این امکان را دارید که فرصت های شغلی بسیار خوب و مشاغل حرفه ای را در آلمان پیدا کنید.

در بیشتر دوره های آوسبیلدونگ دانشجویان حقوق نیز دریافت می‌کنند، این در حالی است که همیشه اینگونه نبوده و فیزیوتراپیست‌ها، مربیان ورزشی، مربیان آمادگی جسمانی و سایر مشاغل آموزشی و پزشکی (پرستاران از این قاعده مستثنی هستند) در هنگام آموزش حقوقی دریافت نمی‌کنند. شما به عنوان کارآموز دوره‌های آوسبیلدونگ، به طور متوسط حدود 908 یورو در ماه درآمد خواهید داشت، که مطمئناً این مقدار برای شما بد نخواهد بود. شما باید این رو هم مدنظر داشته باشید که ممکن است که شما تنها 500 تا 600 یورو در ماه با اوسبیلدونگ درآمد داشته باشید.

درآمد شما ممکن است با توجه به شغل، ایالت و کارفرما شما تغییر کند. همچنین بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز مزایایی برای شما در نظر خواهند گرفت که ممکن است شامل بلیط حمل و نقل رایگان، غذا، تخفیف و مزایای دیگری باشد که شما با آن این امکان را داشته باشید که بتوانید در این دوره سود خوبی کسب کنید. شما میتوانید حقوق این دوره ها را در سایت Gehalt.de مشاهده کنید.

بیشترین حقوقی را که کارآموزان دوره های اوسبیلدونگ دریافت خواهند کرد پرستاران و مهندسان خواهند بود که به طور متوسط چیزی در حدود ​​1100 یورو درآمد ناخالص خواهند داشت. شما باید این را نیز در نظر داشته باشید که حقوق شما به عنوان کارآموز با هر دوره آموزشی که می گذرانید افزایش خواهد یافت. اما لازم به ذکر است شما باید برای پرداخت های تامین اجتماعی و مالیات مقداری از حقوق خود را نیز اختصاص دهید.

درامد اوسبیلدونگ

درامد اوسبیلدونگ

پس از اتمام دوره های اوسبیلدونگ به شما مدرک Berufsakademie داده خواهد شد که شما میتوانید با آن مدرک به کار بپردازید. متوسط ​​حقوق شما پس از دوره های اوسبیلدونگ حدود 2000 یورو است. این مقدار ثابت نخواهد بود و با گذشت زمان افزایش می‌یابد. حقوق شما بستگی زیادی به شغل شما خواهد داشت، شما به عنوان پرستار پس از دوره های آوسبیلدونگ می‌توانید 2500 یورو و به عنوان کارشناس در کارخانه های تولیدی 1600 یورو در ماه درآمد داشته باشید.

تفاوت اوسبیلدونگ با استودیوم

انرژی کشور فرانسه

استودیوم دوگانه به این معناست که شما می‌توانید در حالی که در یک دانشگاه تحصیل می‌کنید، در همان زمان نیز در یک شرکت کار کنید. اما آوسبیلدونگ به این معنی است که شما در یک شرکت همکار می‌کنید و هم تحصیل بدون اینکه شما به دانشگاه مراجعه داشته باشید.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در اتریش

نتیجه گیری

آلمان کشوری صنعتی است، این کشور با کاهش نیروی کار ماهر مواجه شده است. برای همین برای آموزش کارمند یا کارگر ماهر دوره های آوسبیلدونگ را برگزار میکند. شرکت در این دوره ها موجب می‌شود که شما بتوانید به عنوان یک نیروی ماهر در این شرکت ها به کار پرداخته و حقوق بسیار بالایی را نیز دریافت کنید. همچنین نیز میتوان گفت که شما در طی این دوره شما در کنار آموزش هایی که می‌بینید حقوق نیز دریافت می‌کنید. معمولا این دوره‌ها چیزی در حدود 2 الی 4 سال بوده و در این مدت شما می‌توانید حقوقی در حدود 600 تا 1000 یورو در ماه داشته باشید.

سوالات متداول
 • امروزه گرفتن ویزای اوسبیلدونگ طولانی شده است و شما برای آنکه بتوانید اینگونه ویزا را دریافت کنید ممکن است که 20 ماه طول بکشد. اما پس از مصاحبه حداکثر 3 ماه ویزای شما آماده خواهد بود.
 • شما می‌توانید با مراجعه به اتاق بازرگانی آلمان با این دوره ها آشنا شوید. یا به سایت های کاریابی مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از طریق سایت  Gehalt.deبه دنبال دوره کارورزی مورد نظر خود بگردید.

معمولاً دوره هایی که شما باید به عنوان کارآموز اوسبیلدونگ سپری کنید 3 الی 4 سال است. اما اگر شما پیش زمینه خوبی داشته باشید این مقدار نیز می‌تواند بسیار کمتر نیز باشد. بر اساس صلاح دید موسسه یا شرکتی که دارید برای آنها کار میکنید این زمان می‌تواند از 3 سال به 2.5 سال یا حتی یک سال نیز کاهش یابد.

🔍سوالات خود را درباره  آوسبیلدونگ در آلمان از ما بپرسید

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

6 پاسخ

 1. سلام
  سوال داشتم اینکه مدرک اوسبیلدونگ المان در ایران ارزش داره‌که بشه باهاش تو ایران کار کرد یا مطب زد
  مثلا دندون پزشکی

  1. سلام وقتتون بخیر .
   مدرک دوره های آوسبیلدونگ در سراسر اتحادیه اروپا معتبر است .
   خیر نمیتوانید پس از اتمام دوره در ایران مطب بزنید .

   1. سلام آیا در ایران شرکت هایی هستند که پیدا کردن کارفرمارا انجام دهند و رزومه و cv مارا بنویسند ؟

    1. سلام . وقتتون بخیر. بله مجموعه ما میتونه برای پیدا کردن آفر در آلمان کمک کنند . اطلاعات تماستون رو بفرستید لطفا

  2. سلام
   آیا در طول دوره اوس بیلدونگ حق کار هم داریم
   مثلا اگر بنده برای پرستاری اقدام کنم میتونم تو آلمان برنامه نویسی کنم یا شغل دیگه ای پیدا کنم و همزمان دوره پرستاری بگذرونم
   ممنون

   1. سلام وقتتون بخیر. بله اجازه کار دارید علاوه بر آن در دوره اوسبیلدونگ هم حقوق دریافت میکیند.
    بعد از ویزا شدن و رفتن در کشور مقصد و یکسال گذروندن دوره آوسبیلدونگ در آلمان امکان تغییر رشته وجود دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا