مشاوره رایگان

02128111107

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش

برای تحصیل در دانشگاه های اتریش همانند کشورهای دیگر اتباع ایرانی و سایر اتباع غیراروپایی که عضو اتحادیه اروپا و جامعه ی اقتصادی اروپا نیستند، برای ورود به این کشور نیاز به ویزای تحصیلی اتریش دارند. اما قبل از آن از نظام آموزشی کشور اتریش بدانیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

نظام آموزشی اتریش

نظام آموزشی اتریش

 

تحصیلات عالی در کشور اتریش سه بعد بسیار مهم را به خود اختصاص می دهد: تعداد بالای موسسات آموزش عالی درهر ۹ استان فدرال، پیشینه تحصیلی طولانی و فضای باز برای خلاقیت و نوآوری. مؤسسات اتریش در بسیاری از زمینه ها دستاوردهای برجسته  و شهرت زیادی در سطح بین المللی به دست آورده اند. اتریش با الحاق  پیشینه طولانی در آموزش عالی و تحقیقات پیشرفته ای، شش نوع متفاوت از موسسات آموزشی را ارائه می دهد:

📌 ۲۲ دانشگاه (که ۶ دانشگاه هنر، ۳ دانشگاه پزشکی)

📌۱۳ دانشگاه خصوصی

📌۲۱ دانشگاه علوم کاربردی

📌۱۴ دانشگاه کالج آموزش و پرورش معلم

اتریش در سال ۱۹۹۵ به اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) پیوست در نتیجه کلیه ی ساکنین کشورهای اروپایی با توجه به مدت زمان مورد نظر میتوانند بدون درخواست ویزای تحصیلی اتریش یا ویزای کاری اتریش در این کشور اقامت کرده و کار یا تحصیل کنند.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در اتریش 

روند شهروندان غیر اتحادیه اروپا

انواع ویزای اتریش

روند اخذ اجازه ی کار و اقامت اتریش شامل چند مرحله است و بسته به آنچه شما می خواهید در این کشور انجام دهید متفاوت است. به یاد داشته باشید که تمام درخواست های ویزا باید قبل از سفر به اتریش انجام شوند.

انواع مختلفی از ویزا در اتریش وجود دارند:

ویزای کلاس -C ویزای توریستی:

این رایج ترین نوع ویزا برای بازدیدکنندگان است. این نوع ویزا برای سه ماه معتبر است و اجازه سفر در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در حوزه شنگن می دهد. اسناد لازم برای ویزای کلاس C اتریش عبارتند از:

✔ شناسه عکس

 ✔ گذرنامه معتبر (حداقل ۶ ماه اعتبار)

 ✔ بلیط سفر یا تأیید رزرو

 ✔ تایید رزرو هتل یا دعوت نامه

 ✔ اثبات منابع کافی مالی

 ✔ ارائه بیمه درمانی برای مدت اقامت

توصیه می شود که یک نامه “نامه پشتیبانی از ویزا” نوشته شده توسط موسسه یا شرکتی که در اتریش می شناسید را ضمیمه پرونده کنید. به خاطر داشته باشید که شما اجازه ندارید در اتریش با یک ویزای کلاس C یا D کار کنید.

 

ویزای کلاس D

 

ویزای کلاس D

این یک ویزای خاص برای اتریش است و برای حداکثر ۶ ماه معتبر است. با ویزای کلاس D شما می توانید در سایر کشورهای شنگن سفر کنید اما فقط برای ۵ روز و یا برای رسیدن به اتریش. برای کسب این ویزا، باید به بخش کنسولی کشور اتریش در کشور خودتان مراجعه کنید.

کنوانسیون شنگن

اتریش یکی از  امضاء کنندگان کنوانسیون شنگن است که کشورهای زیر را شامل می شود: اتریش، بلژیک، دانمارک، فرانسه، فنلاند، یونان، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، آلمان، نروژ، پرتغال و اسپانیا. اگر شما یک ویزای صادر شده توسط یکی از کشورهای شنگن را داشته باشید، به طور خودکار برای تمام کشورهای دیگر شنگن معتبر خواهد بود. حتی با ویزای (C-Class ویزای توریستی) شما می توانید سایر کشورهای شنگن را تا ۹۰ روز ببینید.

ویزای تحصیلی اتریش در مقطع لیسانس

ویزای تحصیلی اتریش در مقطع لیسانس

با توجه به سطح علمی بالای دانشگاه های اتریش و میزان بالای تقاضا برای ورود به این دانشگاه ها باید یکسری از مسائل کلیدی به جهت دریافت پذیرش تحصیلی را در نظر گرفت. اولین و مهمترین نکته آشنایی متقاضی ادامه تحصیل به زبان آلمانی و زبان انگلیسی در سطوحی که هر دانشگاه اعلام میدارد است.

 

تحصیل در اتریش به زبان آلمانی و یا به زبان انگلیسی تقریبا ۱۵۰۰ یورو سالیانه (۷۵۰ یورو هر ترم) است. سطح زبان مورد نیاز برای هر رشته متفاوت می باشد اغلب B2 یا C1 می باشد.

 

از دیگر الزامات جهت ورود به دانشگاه های اتریش قبولی در رشته ای که قصد ادامه آن را دارید در دانشگاه سراسری میباشد چرا که بعضی از مدارک صادره از دانشگه های آزاد مورد تایید وزارت علوم اتریش نمی باشد و متقاضی میبایست از سازمان سنجش سند قبولی در آزمون را به دانشگاه ارائه دهد.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در اتریش با مدرک دیپلم

بحث تمکن مالی برای تهیه ویزای تحصیلی کشور اتریش

چگونه برای ویزای تحصیلی اتریش اقدام کنم؟

جهت تأمین هزینه‌های مربوط به اقامتتان در کشور اتریش باید ثابت کنید که می‌توانید از پس هزینه‌های موجود بر بیایید. در واقع، یکی از مهم‌ترین نکات موجود برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش همین مورد است. حداقل تمکن مالی مورد نیاز برای افرادی که کمتر از بیست و چهار سال سن دارند، حدوداً 515.30 یورو (به ‌ازای هر ماه) است. دانش‌آموزان بالای 24 سال نیز باید بتوانند حداقل 933.06 یورو در ماه درآمد داشته باشند.

 

این مبالغ باید در حساب اصلی دانشجو قرار بگیرد و نمی‌توان از وام، نسیه و … استفاده کرد. کلیه مبالغ اعلامی توسط دانشجو باید از طریق یک حساب پس‌انداز یا یک حساب بانکی مورد تأیید سفارت قرار بگیرند (حساب باید از اتریش قابل‌دسترسی باشد). افرادی که هزینه‌های مربوط به اقامت‌ آن‌ها از 294.65 یورو بیشتر می‌شود، باید به این موضوع را ثابت کنند که توانایی پرداخت چنین مبالغی را دارند.

چگونه برای ویزای تحصیلی اتریش اقدام کنم؟

مراحل دریافت ویزای تحصیلی اتریش نسبت به سایر ویزاهای تحصیلی در کشورهای اروپایی راحت‌تر است، هرچند برای انجام این کار می‌توانید از کمک‌ها و مشاوره‌های مؤسسه مهاجرت با ما استفاده کنید. هنگامی که برای ویزای دانشجویی خود درخواست می‌کنید، باید چند مرحله مهم را پشت سر بگذارید. این مراحل عبارت‌اند از:

  • جستجو برای یک دانشگاه بسیار مناسب در کشور اتریش
  • فرستادن مدرک مربوط به درخواست ویزا
  • ارائه و گردآوری همه مدارک مورد نیاز
  • تعیین وقت سفارت
  • مصاحبه حضوری با افسر سفارت

گام اول: جستجو برای یک دانشگاه معتبر و مناسب در کشور اتریش

پذیرش در یک دانشگاه معتبر اولین قدم در زمینه مهاجرت به اتریش است. تأیید پذیرش در یکی از مؤسسات آموزش عالی اتریش از جمله شرایط درخواست ویزا به شمار مي‌آید. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد که قبل از پذیرش در دانشگاه، در یک آزمون خاص ورودی شرکت کنید. برای این کار، دانشگاه یک اطلاعیه مشروط پذیرش را به شما ارائه می‌کند. در حال حاضر می‌توانید از همین آزمون برای درخواست مجوز اقامت و ویزای تحصیلی بهره بگیرید.

ویزای تحصیلی کشور اتریش و مجوزهای اقامت فقط تا زمانی معتبر هستند که بتوانید در آزمون شرکت کرده و پذیرش خود را در دانشگاه تأیید کنید. اگر در آزمون ورودی موفق شدید، باید مدارک مد نظر را برای دریافت ویزای دانشجویی و اجازه اقامت متناسب با مدت تحصیل خود ارائه دهید.

 

گام دوم

 

گام دوم: پر کردن فرم درخواست ویزا

اکثر مدارکی که برای درخواست ویزای تحصیلی اتریش نیاز دارید، با درخواست مجوز اقامت شما مرتبط هستند. با توجه به این موضوع، شما باید از قبل این موارد را همراه با فرم درخواست ویزای خود تهیه کنید؛ بنابراین، به‌ محض این که اجازه اقامت به شما اعطا شد، می‌توانید برای ویزای دانشجویی D درخواست دهید.

گام سوم: گردآوری همه مدارک مورد نیاز

بسته به کامل بودن مدارک شما، اعلام نتایج درخواست ویزا می‌تواند تا چهار هفته طول بکشد. بهتر است که فرایند درخواست ویزای دانشجویی اتریش را شش ماه قبل از عزیمت به این کشور آغاز کنید. در برخی موارد، ممکن است سفارت یا کنسولگری از شما مدارکی اضافی بخواهند که ارائه آن‌ها زمان بر است. به همین دلیل، باید پیش از ارائه هرگونه درخواستی، نسبت به گردآوری همه مدارک ضروری اقدام کنید.

گام چهارم: تعیین وقت ملاقات با سفارت

پس از ارائه درخواست خود برای دریافت ویزای تحصیلی، باید نسبت به تعیین یک قرار ملاقات در سفارت اتریش اقدام کنید. به طبع، هرچه روند درخواست ویزا توسط شما سرعت بیشتری داشته باشد، ‌مدت زمان انتظار برای تعیین قرار ملاقات کاهش می‌یابد.

مرحله پنجم: مصاحبه با افسر سفارت

یکی از مهم‌ترین مراحل درخواست ویزای تحصیلی کشور اتریش مرحله مصاحبه است. لازم نیست نگران باشید،‌ طی مصاحبه تنها چند سؤال ضروری از شما پرسیده می‌شود، از جمله این که هدف شما از مراجعه به اتریش چیست و آیا پس از اتمام تحصیل قصد دارید به کشور خود بازگردید یا خیر.

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

مقاله پیشنهادی ——-> مراحل تحصیل در اتریش 

سوالات متداول

۲۲ دانشگاه (که ۶ دانشگاه هنر، ۳ دانشگاه پزشکی)
۱۳ دانشگاه خصوصی
۲۱ دانشگاه علوم کاربردی
۱۴ دانشگاه کالج آموزش و پرورش معلم

ویزای کلاس -C ویزای توریستی
ویزای کلاس D
کنوانسیون شنگن

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن