مشاوره رایگان

02128111107

ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا یکی از بهترین و پرطرفدارترین راه‌های مهاجرت به کانادا است ، در واقع می‌توان این‌گونه گفت که در صورت داشتن یک تخصص یا یک مهارت خاص می‌توان به راحتی به کشور کانادا رفت و بعد از مدتی اقامت این کشور را نیز دریافت کرد. گرفتن ویزای کار کانادا از دو طریق گرفتن ویزای اسکیلد ورکر و جاب آفر میسر است. بنابراین اگر شخصی قصد مهاجرت به کانادا از طریق گرفتن این ویزا را دارد باید بررسی کند که کدام برنامه برای او مناسب‌تر خواهد بود. در ادامه این مطلب ابتدا به بررسی شرایط اولیه گرفتن ویزای کار کانادا و سپس به معرفی انواع این ویزاها پرداخته می‌شود.

آنچه در این مقاله می خوانید :

آشنایی با کشور کانادا

کشور کانادا با ۳۷ میلیون نفر جمعیت در آمریکای شمالی قرار دارد. زبان رسمی این کشور فرانسوی و انگلیسی بوده و جزء معدود کشورهایی است که از نظر اقتصادی و سیاسی باثبات و پایدار قلمداد می‌شود. از این جهت نیز این کشور از جمله کشورهای محبوب برای کار و مهاجرت به شمار می‌رود‌.

از روش های مهاجرت به کانادا میتوان به ویزای تحصیلی یا سرمایه‌گذاری اشاره کرد اما یکی از محبوب‌ترین روش‌ها که تقریبا شرایط این روش تعداد بیشتری از افراد را پوشش می‌دهد، گرفتن ویزای کار است. از آنجایی هم که کشور کانادا با کمبود منابع انسانی و نیروی کار مواجه است بنابراین سیستم‌هایی را برای جذب نیروهای ماهر و متخصص به سمت خود در نظر گرفته که با بررسی آنها می‌توان مناسب‌ترین سیستم و یا روش را برای رفتن به آنجا جهت کار انتخاب کرد.

شرایط اولیه اخذ ویزای کار کانادا

شرایط اولیه اخذ ویزای کار کانادا

به طور کلی اخذ ویزای کانادا مستلزم آن است که متقاضی امتیاز لازم را برای گرفتن این ویزا کسب کند. در مرحله اول، فرد باید از صد امتیاز حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کرده و در مرحله دوم از ۱۲۰۰ امتیاز می‌بایست بتواند حداکثر رقم ممکن را به دست آورد. محاسبه امتیازات از طریق شرایط تحصیلی، سن، میزان تسلط به زبان انگلیسی، میزان تخصص و مهارت، سابقه کار و غیره انجام می‌گردد. هرچقدر فرد متقاضی شرایط اولیه بهتری داشته باشد قطعاً امتیاز بیشتری کسب کرده و ویزای کار به وی تعلق می‌گیرد. اخذ ویزای کار کانادا نسبت به ویزاهای دیگر مثل ویزای تحصیلی و سرمایه‌گذاری هزینه کمتری دارد و از این جهت متقاضیان گرفتن این ویزا نیز بیشتر هستند.

هزینه‌های ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا همانند سایر ویزاهای دیگر، هزینه‌هایی دارد. برای درخواست اجازه کار، برای هر 1 نفر باید 155 دلار پرداخت شود. همچنین اگر درخواست برای کار گروهی باشد، برای گروهی که از 3 نفر یا بیشتر تشکیل شده باشد، 465 دلار کانادا باید به‌عنوان هزینه پردازش، پرداخت کنید. همچنین برای مجوز کار نامحدود از هر نفر 100 دلار کانادا گرفته می‌شود. همچنین اگر برای ارزیابی وضعیت کار درخواست دهید، 355 دلار کانادا باید پرداخت کنید که از این 355 دلار، 200 دلار برای اینکه وضعیت خودتان ارزیابی شود و 155 دلار برای این است که مجوز کار جدید بگیرید.

انواع ویزای کار کانادا

گرفتن ویزای کار کانادا از دو طریق امکان‌پذیر است: یکی از طریق گرفتن امتیاز اسکیلد ورکر و دیگری از طریق گرفتن پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی. در ادامه به بررسی این دو روش پرداخته می‌شود.

برنامه اسکیلد ورکر Skilled Worker یا کارگر ماهر

 برنامه اسکیلد ورکر یا کارگر ماهر یکی از روش‌های اخذ ویزای کار کانادا و در واقع یکی از بهترین و پرطرفدارترین آنها به شمار می‌رود. در این برنامه تمامی شرایط اولیه فرد اعم از تحصیلات، تسلط به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی، سن، سوابق کاری، مدارک تمکن مالی، اعضای خانواده مقیم کانادا و غیره امتیازبندی می‌شوند. به عنوان مثال سن فرد متقاضی هر چقدر کمتر از ۴۰ و بین ۱۸ تا ۳۵ باشد، امتیاز بیشتری نیز کسب می‌کند و یا هر چقدر مدرک تحصیلی بالاتری داشته باشد امتیاز بالاتری می‌گیرد. این امر در مورد سوابق کاری و بقیه شرایط نیز صدق می‌کند.

فرد متقاضی با بررسی تک تک امتیازها و جمع کردن آنها می‌تواند به این نتیجه برسد که آیا صلاحیت گرفتن ویزای کار کانادا را دارد یا خیر. در صورتی که جمع امتیازات فرد بیشتر از ۴۵۰ شود کشور کانادا شروع به بررسی مدارک وی می‌کند و افراد با امتیاز کمتر از این عدد جزء رد شدگان ویزای کار کانادا به شمار خواهند رفت. لازم‌به‌ذکر است حد امتیاز قبولی با توجه به امتیاز سایر شرکت کنندگان در هر راند یا دوره متغیر می‌باشد.

برنامه جاب آفر Job Offer یا گرفتن پیشنهاد کار

همان‌طورکه از نام این برنامه مشخص است، فرد متقاضی می‌بایست یک پیشنهاد کار یا جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی دریافت کند. برای این کار فرد ابتدا می‌بایست لیست مشاغل مورد نیاز در کشور کانادا را بررسی کرده و اگر حرفه و تخصص وی در آن لیست موجود بود، می‌تواند درخواست خود را مبنی بر کار در کانادا ارسال کند. کشور کانادا هم براساس تخصص و مهارت فرد متقاضی و شرایط اولیه وی، فرد را دعوت به کار می‌کند. در صورتی که فرد پیشنهاد کار را دریافت کند به وی اقامت کاری با مدت محدود داده می‌شود و پس از مدتی نیز می‌تواند با اثبات مهارت‌های خویش اقامت دائمی کشور را نیز اخذ نماید.

انواع ویزای کار کانادا

مقاله های پیشنهادی : انواع ویزا

آشنایی با سیستم امتیاز دهی برای گرفتن ویزای کار کانادا

ویزای کار کانادا از پرطرف‌دارترین ویزاهای این کشور است که متقاضیان زیادی دارد. به همین دلیل اداره مهاجرت کانادا برای اعطای ویزا به متقاضیان کار، جدول امتیازات را معرفی کرده است. طبق این جدول، متقاضی اگر بتواند حداقل امتیاز لازم را کسب کند، موفق به دریافت ویزا می‌شود.

در این جدول فاکتورهای مختلفی از جمله سن، تحصیلات، سابقه کار و غیره قرار داده شده است. کسانی که از طریق اسکیل ورکر می‌خواهند ویزای کاری بگیرند، باید امتیاز لازم را داشته باشند. در ادامه لیست سن و میزان امتیازی که به آن اختصاص‌داده‌شده است را مشاهده می‌کنید:

_ افرادی که 18 تا 35 سال سن داشته باشند، 12 امتیاز می‌گیرند.

_ کسانی که 36 سال سن دارند، 11 امتیاز دارند.

_ افرادی که از 37 سال دارند، 10 امتیاز می‌گیرند.

این امتیازدهی بر اساس هر یک سال افزایش سن، 1 امتیاز کم می‌شود؛ تا جایی که افراد 47 سال سن به بالا، هیچ امتیازی از جدول امتیازات سن نمی‌گیرند. سن تنها یکی از موارد تاثیرگذار است و اگر از این جدول امتیازی کسب نکردید، هنوز شانس‌های دیگری هم دارید.

جدول امتیازدهی بر اساس سطح زبان برای ویزای کار کانادا

به‌غیراز جدول امتیازبندی بر اساس سن، جدول دیگری هم معرفی شده است که طبق آن افراد باتوجه‌به سطح زبان امتیاز کسب می‌کنند. بنابراین اگر سن بالا دارید، می‌توانید با این مورد آن را جبران کنید. طبق جدول امتیازدهی بر اساس سطح زبان، کسانی که نمره 8 به بالا دارند، بیشترین امتیاز را به دست خواهند آورد. هرچقدر که نمره زبان پایین‌تر باشد، امتیازی که شخص به دست می‌آورد، کمتر خواهد بود.

جدول امتیازدهی بر اساس تحصیلات برای ویزای کار کانادا

علاوه بر سن و سطح زبان، سطح تحصیلات هم مطرح است و هرچقدر که تحصیلات بیشتری داشته باشید، امتیاز بیشتری می‌گیرد. هر شخص از این بخش حداکثر می‌تواند، 25 امتیاز کسب کند که این امتیاز تنها به کسانی تعلق پیدا می‌کند که مدرک دکترا داشته باشند. همچنین کسی که مدرک فوق لیسانس یا ارشد داشته باشد، تنها 23 امتیاز کسب می‌کند.

طبق جدول امتیازات بر اساس سطح تحصیلات، کسانی که مدرک لیسانس دارند، 21 امتیاز می‌گیرند و کسانی هم که تنها 12 سال مدرسه درس خوانده باشند و دیپلم دارند، 5 امتیاز می‌گیرند. لازم به ذکر است کسی که فوق دیپلم دارد، اگر 1 ساله باشد، 15 امتیاز می‌گیرد و اگر 2 ساله باشد، 19 امتیاز کسب خواهد کرد.

جدول امتیازدهی بر اساس سابق کار ویزای کانادا

علاوه بر تمامی مواردی که گفته شد، کسی که سابقه کار داشته باشد هم می‌تواند امتیاز بیشتری کسب کند. طبق جدول ارائه شده برای امتیازبندی بر اساس سابقه کار، کمترین امتیاز به کسانی تعلق می‌گیرد که 1 سال سابقه کار داشته باشند. این افراد 9 امتیاز می‌گیرند. کسانی که 2 تا 3 سال سابقه کار داشته باشند، 11 امتیاز خواهند داشت.

همچنین، شخصی که 4 تا 5 سال سابقه دارد، نسبت به بقیه امتیاز بیشتری خواهد گرفت. چنین فردی 13 امتیاز می‌گیرد و کسانی که بیشتر از این سابقه کار داشته باشند، 15 امتیاز می‌گیرند. پس می‌توان نتیجه گرفت تنها بالا بودن سن نمی‌تواند مانع افراد برای گرفتن ویزای کاری کانادا باشد یا حتی کسانی که سابقه کار کمی داشته باشند، می‌توانند از طریق نمره زبان یا تحصیلات آن را جبران کنند.

شرایط اخذ ویزای کار کانادا

برای اخذ ویزای کار کانادا موارد زیر مورد نیاز هستند:

_ داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ به بالا برای زبان انگلیسی

_ قرار داشتن رشته و تخصص فرد متقاضی در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا

_ کسب امتیاز ۶۷ در مرحله اول ارائه مدارک

_ کسب امتیاز بالای ۴۵۰ در مرحله دوم

_ ارائه حداقل مدرک یعنی لیسانس

_ ارائه سوابق کاری

_ داشتن سن پایین‌تر از ۴۰ سال

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای کار کانادا به قرار زیر است:

_ تست‌های پزشکی سلامت فیزیکی و روانی

_ اصل پاسپورت

_ ارائه اصل شناسنامه به همراه ترجمه به زبان انگلیسی یا فرانسوی

_ ارائه تمامی مدارک تحصیلی و سوابق به همراه ترجمه آنها به زبان انگلیسی یا فرانسوی

_ ارائه مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی

_ اسناد و مدارک نشان دهنده یا ثابت کننده توانایی مالی

ارائه مدارک سوءپیشینه

_ ارائه مدارک سوابق کاری، فیش حقوقی و مدارک قراردادهای کاری

وضعیت کار و نرخ بیکاری در کانادا

مهم‌ترین مسئله‌ای که متقاضیان مهاجرت برای کار به کانادا می‌بایست به آن توجه کنند وضعیت نرخ بیکاری آن کشور است. پرواضح است که هرچقدر نرخ بیکاری در یک کشور پایین باشد، شانس پیدا کردن کار با درآمد بالا نیز در آن کشور بیشتر می‌شود. درصد نرخ بیکاری هر کشور سالانه توسط سازمان‌های جهانی تعیین می‌گردد و طبق آمارهای اخیر درصد نرخ بیکاری 8.2 برآورد شده است.

لازم‌به‌ذکر است که با توجه به نوع اقلیم کانادا و مردمش که اکثرا دارای علم بالا و از ثروتمندان هستند، نرخ بیکاری یک معیار مناسب برای بررسی وضعیت اشتغال در این کشور به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر در کانادا نرخ بیکاری روند نزولی داشته و بنابراین به جرات می‌توان گفت که یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق کار همین کشور است.

نحوه گرفتن ویزای همراه برای خانواده

موضوعی که ذهن اکثر متقاضیان اخذ ویزای کار کانادا را درگیر می‌کند، بحث داشتن همراه و گرفتن ویزا برای اعضای خانواده است. طبق قوانین کانادا، افرادی که با هرکدام از برنامه‌های اخذ ویزا موفق به مهاجرت کاری به کانادا می‌شوند، می‌توانند اعضای خانواده خود یعنی همسر و فرزندان زیر هجده سال را نیز همراه خود ببرند و برای آنها ویزای همراه بگیرند. البته در برخی موارد در صورت ثابت نمودن وابستگی روحی و مالی، والدین بالای ۶۰ سال نیز همراه محسوب می‌شوند و می‌توانند همراه متقاضی کار به کانادا بروند.

افراد متقاضی اسکیلد ورکر اگر قصد بردن خانواده را همراه خود دارند باید در همان زمان ثبت اطلاعات، اطلاعات خانواده خود را نیز وارد و ثبت کنند؛ زیرا بعد از اخذ ویزا دیگر گرفتن ویزای همراه برای خانواده امکان‌پذیر نخواهد بود. اما برای افراد متقاضی جاب آفر، پیشنهاد می‌شود که ابتدا خود فرد به دریافت ویزا برای خود اقدام کرده و پس از مهاجرت به کانادا و اطمینان از داشتن محل سکونت مناسب و کار پردرآمد از آنجا، اقدام به گرفتن ویزای همراه برای خانواده خود کند.

لیست مشاغل برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

لیست مشاغل برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

افراد متقاضی گرفتن ویزای کار کانادا چه از طریق اسکیلد ورکر یا از طریق جاب آفر می‌بایست لیست مشاغل مورد نیاز کانادا را قبل از هر کاری بررسی کنند. در ادامه مشاغل برتر سال جدید برای شما لیست شده‌اند:

_ طراحان شهری و زمین، معماران و مهندسان کامپیوتر

_ مهندسان نرم‌افزار و طراحان، طراحان وب و توسعه‌دهندگان و کنولوژیست‌های شیمیایی

_ مهندسین حرفه‌ای، مهندسین معدن، مهندسین متالوژی و مواد و مهندسین زمین‌شناسی

_ ریاضی‌دانان، آمارگیران و حسابداران

_ مهندسین برق و الکترونیک، عمران و مکانیک

_ دستیاران پزشکی، مدیران تولید، مدیران کسب‌وکار، مدیران فروش و متخصصان منابع انسانی

_ شیمی‌دانان، اخترشناسان و فیزیکدانان

_ مدیران املاک و مدیران حمل‌ونقل

_ مهندسین هوافضا، مهندسین نفت، مدیران کشاورزی و قضات صلح

البته لازم‌به‌ذکر است که لیست مشاغل مورد نیاز فقط در این موارد خلاصه نمی‌شود و هرگونه نیروی انسانی که به پیشرفت کانادا و توسعه اقتصادی آن کمک کند، می‌تواند در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا قرار بگیرد.

نتیجه گیری

رفتن به کانادا و مهاجرت به آن کشور زیبا می‌تواند آرزوی هر کسی باشد. امروزه سیستم‌های در نظر گرفته شده برای جذب نیروی ماهر بسیار انعطاف‌پذیر شده است؛ به‌طوری‌که شرایط بیشتر افراد متقاضی را شامل می‌شوند. افراد متقاضی کافی‌است با بررسی شرایط خود و مقایسه آنها با شرایط خواسته شده جهت گرفتن ویزای کار کانادا اقدام کنند. مهاجرت به کانادا نه تنها باعث پیشرفت می‌شود بلکه زندگی آسوده و مرفه را برای فرد و خانواده‌اش امکان‌پذیر می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر از شرایط زندگی در کانادا حتما مقاله ی زیر رو بخونید : 

مقاله پیشنهادی ——->هزینه زندگی و تحصیل در کانادا

سوالات متداول

به طور کلی اخذ ویزای کانادا مستلزم آن است که متقاضی امتیاز لازم را برای گرفتن این ویزا کسب کند. در مرحله اول، فرد باید از صد امتیاز حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کرده و در مرحله دوم از ۱۲۰۰ امتیاز می‌بایست بتواند حداکثر رقم ممکن را به دست آورد.

برنامه اسکیلد ورکر Skilled Worker یا کارگر ماهر

برنامه جاب آفر Job Offer یا گرفتن پیشنهاد کار

سن ، تحصیلات ، سطح زبان ، سابقه کاری و…

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن