مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل ارزان در آلمان

تحصیل ارزان در آلمان

تحصیل ارزان در آلمان

تحصیل ارزان در آلمان موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم پس اگر قصد مهاجرت و تحصیل در این کشور بی نظیر را دارید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

یکی از بهترین کشورها برای دریافت ویزای تحصیلی در خارج از کشور،  آلمان است. ترکیبی منحصر به فرد از دانشگاه های عالی و با کیفیت بالا این کشور را پر طرفدارترین مقصد تحصیلی قرار داده است. آلمان با کشور هایی مانند انگلستان یا هلند و حتی آمریکا از لحاظ آموزشی در رقابت است.

آلمان نه تنها بهترین دانشگاه های جهان را در اختیار دارد. بلکه این امکان وجود دارد که شما در این کشور به صورت رایگان تحصیل کنید. یکی از مهمترین عوامل برای تحصیل در آلمان مهارت در زبان آلمانی است. در آلمان دانشگاه های خصوصی با هزینه همراه است اما شما حتی امکان این را دارید که در آن دانشگاه ها نیز بورسیه تحصیلی شوید. اگر اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید و از می خواهید از هزینه های تحصیل در آلمان مطلع شوید این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

شرایط تحصیل ارزان در آلمان

این امکان برای همگان مهیا است که به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند. آلمانیها، اروپایی ها و حتی ایرانی ها میتوانند در در آلمان به صورت رایگان، بدون شهریه تحصیل کنند. شما از هر کجای دنیا به این کشور آمده باشید این امکان را دارید که به رایگان تحصیل کنید.

این شرایط در مورد تمام مقاطع تحصیلی در دانشگاه های دولتی آلمان صدق می کند. تنها ایرانیان برای تحصیل در این کشور باید، پیش از ورود  ویزای تحصیلی آلمان خود را دریافت کرده باشند. پس از دریافت ویزای تحصیلی شما می توانید در این کشور تحصیل کنید با دریافت مدارک معتبر آلمان پس از فارغ التحصیل درصد احتمال استخدام شما افزایش یابد. از مهمترین شرایط تحصیل ارزان در آلمان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پرسنلی
 • تکمیل فرم درخواست
 • ثبات صلاحیت تحصیلی با مدارک تحصیلی پیشین
 • انگیزه نامه
 • مهارت در زبان آلمان و یا انگلیسی
 • بیمه درمانی
 • اثبات تمکن مالی برای هزینه های زندگی در آلمان

مقاله پیشنهادی ——->  تحصیل در آلمان

Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon

ارزانترین دانشگاه های آلمان

ارزانترین دانشگاه های آلمان

در آلمان می توانید به طور رایگان در تمام دانشگاه های دولتی تحصیل کنید. تقریباً 300 دانشگاه دولتی در آلمان وجود دارد و در کل بیش از 1000 برنامه تحصیلی برای آن وجود داشته و شما گزینه های بسیاری را برای تحصیل رایگان در این کشور در اختیار دارید.

برخی از بهترین دانشگاههای دولتی و رایگان آلمان عبارتند از:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ (LMU)
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه آخن
 • ارلانگن-نورنبرگ
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه روهر بوخوم
 • دانشگاه دویسبورگ-اسن
 • دانشگاه فنی مونیخ (TUM)
 • دانشگاه وورتسبورگ

مقاله پیشنهادی ——->مهاجرت تحصیلی به آلمان

تحصیل ارزان در آلمان بدون شهریه

دانشگاه ها تقریباً در هر جای اروپا و جهان، شهریه می گیرند. البته این تنها شامل خارجی هایی می شود که برای تحصیل به این کشور می آیند. یکی از معدود کشورها در اروپا آلمان است که حتی اگر اهل آسیا، آفریقا یا جای دیگر باشید می توانید در آن تحصیل کنید.

آلمانی ها می گویند که نباید آموزش یک محصول تجاری باشد و دسترسی آزاد به آموزش موجب رشد اقتصادی و رفاه جامعه می گردد. در گذشته نه چندان دور شهریه بسیار کمی در حد 1000 یورو را دانشگاههای دولتی از دانشجویان دریافت میگردند. اما در سال 2014 پس از اعتراضات عمومی، دریافت شهریه مجدداً لغو شد. امروزه دریافت شهریه از دانشجویان در موارد بسیار محدودی در آلمان هستند اتفاق می افتد.

دولت آلمان همچنین، مزایای اقتصادی و اجتماعی مهاجرت را در سال های اخیر درک کرده است. جذب نخبگان برای تحصیل سیاست آلمان است و شرایطی را فراهم کرده که پس از فارغ التحصیلی آنها در این کشور بمانند و کار کنند. به همین دلیل شهریه عمومی برای خارجی ها بسیار لازم و ضروری است.

رنکینگ دانشگاه های آلمان

از بهترین دانشگاه های جهان دانشگاه های آلمان هستند و بسیاری از دانشگاه های آلمان  به طور منظم در میان 100 رتبه برتر قرار می گیرند.

هر کدام از دانشگاه های آلمان کلاس های با کیفیت بالا را صرف نظر از رتبه دانشگاه، به شما عرضه می کنند. استانداردهای بسیار سختگیرانه ای در آلمان برای تایید اعتبار موسسات آموزشی در نظر گرفته شده است.

سیاستی که توسط دولت آلمان در نظر گرفته شده است، این است که تحصیلات در دانشگاه بدون شهریه باشد. مدارک دانشگاهی این کشور در سراسر جهان شناخته شده و پس از فارغ التحصیلی کارفرمایان بسیاری درهایشان را برای شما خواهند گشود. از بهترین دانشگاه های آلمان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه فنی آخن

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

به طور کلی تحصیل در آلمان رایگان است. اما چند استثنا وجود دارد که در آن از شما شهریه گرفته خواهد شد:

تنها دانشگاه های دولتی در آلمان بدون شهریه هستند. اگر در یکی از تقریبا 100 دانشگاه برتر آلمان تحصیل می کنید، شما باید شهریه پرداخت کرده و این شهریه ممکن است با دانشگاه های انگلیس یا استرالیا برابری کند. با این حال، به دلیل رقابت با دانشگاه های دولتی دانشگاه های آلمان، برنامه های ویژه و مزایای دیگری را نیز ارائه می دهند تا پولی که شما می پردازید ارزش بالایی داشته باشد و البته ممکن است واجد شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی نیز در این دانشگاه ها باشید.

در دانشگاه های آلمان هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اگر متوالی و  غیر متوالی باشد متفاوت است. متوالی یعنی بلافاصله پس از اتمام دوره کارشناسی وارد دوره های ارشد شوید و برنامه های غیر متوالی یعنی دانشجویان با رزومه کاری پس از لیسانس در این مقطع تحصیل کنند. تحصیل در مقطع ارشد به صورت غیر متوالی معمولاً همراه با پرداخت هزینه است. دوره های MBA و برخی از دوره های کارشناسی ارشد دیگر نیز شامل این شرایط می شوند.

در دانشگاه های دولتی در ایالت بادن-وورتمبرگ از سال 2017،  از دانشجویان خارجی شهریه دریافت می شود. این شامل دانشگاههای کارلسروهه، مانهایم، هایدلبرگ، فرایبورگ، اشتوتگارت و برخی دیگر از دانشگاه های این ایالت می شود. هزینه تحصیل در این ایالت در هر ترم چیزی در حدود 1500 یورو است که بسیار ارزان‌تر از دیگر از کشورهای اروپا می باشد.

در برخی  از ایالت های آلمان چیزی در حدود 500 تا 650 یورو در هر ترم شهریه دریافت می شود. اگر تحصیل در مقطع کارشناسی برای بار اولتان باشد از شما هزینه ای دریافت نمی شود. یا اینکه در دوره کارشناسی ارشد به صورت متوالی پس از کارشناسی ثبت نام کرده باشید، نیز از شما شهریه ای دریافت نمی شود.

در شرایط زیر شما باید شهریه پرداخت کنید:

  • ثبت نام کارشناسی ارشد به صورت غیر متوالی.
  • ثبت نام کارشناسی در حالی که کارشناسی رشته ای دیگر را دارید.
  • ثبت نام کارشناسی ارشد در حالی در این مقطع تحصیل کرده باشید.

تحصیل در ایالت بادن وورتمبرگ

در جنوب غربی آلمان بادن-وورتمبرگ قرار دارد، این ایالت در میان 16 ایالت تنها ایالت آلمان فدرال است که از دانشجویان خارجی شهریه دریافت می کند. در هر ترم 1500 یورو شهریه دانشگاه ها در بادن-وورتمبرگ است. این شهریه در سال در حدود 3000 یورو نیز می رسد. این شرایط در حدود 50 دانشگاه این ایالت اعمال گردیده است.

اما دانشجویان اتحادیه اروپا نیز مانند دانشجویان آلمانی هیچ شهریه ای پرداخت نمی کنند.

هزینه زندگی در آلمان

در دانشگاه های دولتی در حالی که هیچ هزینه تحصیلی از شما گرفته نمی شود، اما به نام هزینه ترم یا هزینه اداری هزینه ای کمی را پرداخت کنید. این اغلب در حدود 300 یا 400 یورو و هزینه بسیار کمی است. این هزینه می تواند هزینه حمل و نقل شما نیز گردد.

این هزینه ها برای یک کشور در اروپای غربی مانند جمهوری فدرال آلمان بسیار مقرون به صرفه است. هزینه های معمول زندگی دانشجویی در آلمان به صورت خلاصه ای آورده شده است:

موردهزینه در ماه
اجاره و آب و برق300 تا 500 یورو
غذا و نوشیدنی200 تا 250 یورو
بیمه سلامت100 یورو
تلفن و اینترنت30 یورو
اوقات فراغت و سرگرمی50 تا 100 یورو

بسته به آنکه در کدام شهر تحصیل می کنید، ماهانه 850 یورو می توانید درآمد داشته باشید. مانند مونیخ، فرانکفورت یا هامبورگ شهرهای بزرگ در آلمان گرانتر از شهرهای کوچکتر هستند.

تحصیل ارزان در آلمان با بورسیه

تحصیل ارزان در آلمان با بورسیه

برای دانشجویان خارجی در آلمان بورسیه های بسیاری وجود دارد. شما این امکان را دارید که با سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) گزینه های مناسب بورسیه تحصیلی خود را حتی بر اساس کشور خود جستجو کنید. برای تحصیل ارزان در آلمان با بورسیه باید مهارت زبان داشته و معدل شما نیز بالا باشد.

اقامت در آلمان پس از فارغ التحصیلی

پس فارغ التحصیلان دانشجویان در آلمان می توانند در این کشور مانده و به دنبال کار بگردند. این مربوط به همه دانشجویان در سراسر جهان می شود. برای اجازه اقامت 18 ماهه صرف نظر از کشور مبدا خود می توانید پس از فارغ التحصیلی برای ماندن در این کشور درخواست کنید.

با ویزای کاریابی یا ویزای کار در آلمان پس از تحصیل می توانید شغل مناسب خود را با شرایط مورد نظر خود جستجو کنید. در مورد اقامت فارغ التحصیلان در آلمان با مشاوران مهاجرت با ما در تماس باشید.

نتیجه گیری

کشور آلمان یکی از بهترین کشور های جهان از لحاظ سیستم آموزشی است. این کشور هر ساله دانشگاه های بسیاری را در میان 100 دانشگاه برتر جهان دارد. و دانشجویان بسیاری از سراسر جهان آرزوی تحصیل در این کشور را دارند. با وجود آنکه دانشگاه های آلمان بسیار با کیفیت هستند اما هزینه تحصیل در آن بسیار کم می باشد. تمام دانشگاه های دولتی آلمان رایگان بوده و هزینه ای را از دانشجویان دریافت نمی کنند. تنها از میان 16 ایالت این کشور، ایالت بادن-وورتمبرگ نیز می باشد که از دانشجویان شهریه دریافت می کند، که آن هم بسیار کم و ناچیز است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیز با وجود کیفیت بسیار خوب بسیار ناچیز است. پس از فارغ التحصیلی کارفرمایان بی شماری منتظر شما خواهند بود و مدارک تحصیل دانشگاه های آلمان در سراسر جهان بسیار معتبر است.

سوالات متداول

تحصیل در آلمان نه تنها رایگان است، بلکه برای زندگی نیز آلمان کشوری مقرون به صرفه است. با احتساب هزینه اقامت در آلمان متوسط هزینه های دانشجویان بین 700 تا 1000 یورو است.

بدون توجه به ملیت از سراسر جهان بدون شهریه همه افراد می توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنند.

در دانشگاه های آلمان تحصیل رایگان است و دانشجویان 250 تا 500 یورو در هر ترم می پردازند.

آلمان چهارمین مقصد دانشجویان در سراسر جهان برای تحصیل است. دانشجویان خارجی پانزده درصد دانشجویان آلمان را تشکیل می دهند. در این کشور کیفیت تحصیل بالا بوده و در این کشور مدارک دانشگاهی بسیار معتبر است.

در کشور کانادا هزینه تحصیل بالا است. از طرف دیگر، تحصیل در این کشور رایگان است. در آلمان 600 یورو دانشجویان باید در هر ترم بپردازند. این موجب شده تحصیل در این کشور اقتصادی گردد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن