مشاوره رایگان

02128111107

ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. تحصیل در کشورهای خارجی برای دانش‌آموزان ایرانی دیگر رویا نیست. با هر بودجه مالی می‌توانید در کشورهای دیگر کسب علم و دانش کنید. در این میان باید بهترین مقصد را برای خود انتخاب کنید. اگر بودجه پایینی دارید، می‌توانید با کار دانشجویی بخش از هزینه‌های خود را جبران کنید. همچنین در دوره تحصیل بسیار کوشا و خلاق باشید تا بتوانید از امکانات بورسیه دانشگاه‌ها بهره‌مند شوید.

در این مقاله ما ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی را از جنبه‌های مختلف برای شما تشریح می‌کنیم. ما در این مقاله حواسمان به همه قشرهای درآمدی جامعه ایرانی می‌باشد. همچنین هزینه‌هایی که بیان می‌کنیم بر اساس سال 2022 است.

آنچه در این مقاله میخوانید :

روش ما برای انتخاب ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

در این مقاله کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و کشورهای پیشرفته آسیایی ملاک قضاوت ما هستند. یک‌بار برای شما کشورهایی معرفی می‌کنیم که با وجود ارزان بودن، سطح علمی قابل قبولی دارند. به‌عبارت‌دیگر می‌توانید در این کشورها در سطح متعارف و پیشرفته‌ای به دانش‌آموز بها داده می‌شود. این کشورها در اروپا قرار گرفته‌اند.

بار دیگر کشورهایی را معرفی می‌نمائیم که در عین کیفیت بی‌نظیر آموزشی، ازنقطه‌نظر اقتصادی نیز به‌صرفه هستند. شما می‌توانید با توجه به بودجه خود یکی از این دو گروه را انتخاب کنید. تازه این اول کار است. شما بعد از انتخاب، باید رشته تحصیلی و سپس دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید. بعد از این انتخاب تازه یک‌چهارم راه را رفته‌اید.

توصیه اکید ما این می‌باشد که در همین ایران زبان انگلیسی را در حد عالی فرابگیرید. بسیاری از دانشگاه‌ها، تدریس به زبان انگلیسی دارند. قدم بعدی این است که در ایران، زبان کشور مقصد خود را نیز در حد متوسط یا در حدی که دانشگاه تعیین کرده‌است، یاد بگیرید. یادگیری 2 زبان کار سختی نیست، اما نیاز به اراده و مشورت‌های درست دارد.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی

ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی در اروپا

ارزانترین کشورها برای تحصیل

همان‌طور که در بالا ذکر شد تعدادی از کشورها هستند که شهریه‌های مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهند. در ادامه به معرفی ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می‌پردازیم.

مجارستان

جغرافیای این کشور در اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور به سرزمین جشن‌ها و مهمانی‌های همیشگی شهره است. یکی از ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی در اروپا مجارستان می‌باشد. واحد پول این کشور فورنت است.  البته در سراسر کشور مجارستان، یورو نیز مورد قبول می‌باشد. هر یورو معادل 365 فورنت است. به همین دلیل می‌توانید با هزینه‌ای معادل 700 یورو در ماه زندگی خوبی را در مجارستان داشته باشید.

دانشگاه‌های این کشور کمترین هزینه را دریافت می‌کنند. در شهر بوداپست، پایتخت مجارستان، سیستم حمل‌ونقل شهری فوق‌العاده‌ای وجود دارد. با این سیستم می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

هزینه دانشگاه‌های مجارستان برای رشته‌های مهندسی بین 300 تا 5000 یورو در سال می‌باشد. برای دانشجویان پزشکی نیز این مبلغ بین 600 تا 8000 یورو برای یک سال متغیر است.

بلغارستان

در این کشور هم تحصیل را تجربه می‌کنید، هم با فرهنگ این کشور اروپایی آشنا می‌شوید. بلغارستان یکی از ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی در اروپا است. سیستم حمل‌ونقل بسیار ارزان قیمتی دارد که یادگار بلوک شرق می‌باشد.

یکی از مزایای این کشور این است که شما می‌توانید با کارت دانشجویی از تخفیف‌های زیادی بهره‌مند شوید. غذا، نایت کلاب و مکان‌های فرهنگی با تخفیف زیادی به دانشجویان ارائه می‌شوند. سیستم حمل‌ونقل این کشور نیز تخفیفات ویژه‌ای را برای دانشجویان تدارک دیده است. با ماهی 400 یورو، می‌توانید از پس هزینه‌های معقول دانشجویی خود در بلغارستان برآیید.

هزینه‌های رشته پزشکی در این کشور بین 8000 تا 10000 یورو است. برای رشته‌های مهندسی نیز 4000 تا 6000 یورو در سال باید هزینه کنید.

لهستان

لهستان کشوری با تاریخ غنی و طولانی می‌باشد. یکی از کشورهای اروپایی است که می‌تواند ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی باشد. در این کشور دانشگاه‌ها و رشته‌هایی وجود دارند که به زبان انگلیسی، دوره‌های تحصیلی خود را ارائه می‌کند.

با ماهی 400 یورو می‌توانید هزینه‌های خوردوخوراک و رفت‌وآمد و اجاره‌خانه خود را مدیریت کنید. در این کشور بهای زیادی به دانشجویان داده می‌شود و برای تفریح و اوقات‌فراغت، برنامه‌ریزی خوبی را انجام داده‌اند.

با ارائه کارت دانشجویی تخفیف‌های بی‌نظیری از سیستم حمل‌ونقل گرفته تا نایت کلاب‌ها و مراکز فرهنگی شامل حالتان می‌شود. واحد پول این کشور زلوتی است. هر یورو معادل 4.58 زلوتی می‌باشد. با کمی جستجو می‌شود دانشگاه‌های ارزان قیمتی در این کشور پیدا کرد.

هزینه رشته‌های پزشکی بین 10 تا 14 هزار یورو در سال، بسته به دانشگاه در این کشور متغیر می‌باشد. برای رشته‌های مهندسی این هزینه‌ها به 2 تا 4 هزار یورو در سال می‌رسد.

اقتصاد لهستان در سال‌های اخیر بسیار رشد کرده است و دارای ثبات قابل قبولی می‌باشد. این کشور در صنعت تورسیم  جز 6 کشور برتر در اروپا می‌باشد.

مهاجرت تحصیلی به اروپا

اسلوونی

مجارستان، ایتالیا، کرواسی و اتریش از همسایگان اسلوانی هستند. این کشور حدود 33 موسسه آموزش عالی دارد. در این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی فراهم است.

واحد پول این کشور یورو می‌باشد. زندگی دانشجویی در این کشور با 500 یورو می‌گذرد. در این کشور تفریحات و قیمت غذا بسیار رایگان است. 

در مقطع کارشناسی هزینه سالانه دانشگاه‌های بین‌المللی کرواسی 2 تا 5 هزار یورو در سال می‌باشد. برای مقطع کارشناسی ارشد، باید 4 تا 7 هزار یورو بپردازید. برای پزشکی و مقطع دکتری 4 بین 4 تا 12 هزار در سال متغیر می‌باشد.

کرواسی

زاگرب پایتخت این کشور کوچک و زیبا می‌باشد. با ماهی حدود 500 یورو می‌توانید به‌راحتی در کرواسی زندگی کنید. یکی از مزایای تحصیل در این کشور، سفر ارزان به دیگر نقاط اروپا است. بیشتر دانشجویان ایرانی برای تحصیل پزشکی به این کشور سفر می‌کنند. حدود 10 تا 12 هزار یورو در سال، هزینه تحصیل پزشکی در این کشور است. کرواسی یکی از کاندیدهای مناسب برای ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد.

جمهوری چک

قلب و پایتخت این کشور پراگ می‌باشد. شهری که انگار از قرون‌وسطی دست‌نخورده باقی‌مانده است. شهر موسیقی و قلعه‌های جادویی. یک خبر خوب این می‌باشد که دانشگاه پزشکی پراگ زیر نظر دانشگاه‌های امریکا  اداره می‌شود. در نتیجه تقاضا برای رشته‌های پزشکی در این کشور بالا است.

سالانه 10 تا 13 هزار یورو، شهریه تحصیلی دانشجویان پزشکی می‌باشد. در کنار این نیز باید ماهی 400 تا 600 یورو برای دیگر هزینه‌های زندگی کنار بگذارید.

پرتغال

کشوری ساحلی در اروپا، به مرکزیت لیسبون می‌باشد. با 700 یورو در ماه می‌توانید زندگی دانشجویی خود را اداره کنید. لازم به ذکر است که همه جای دنیا مراد از زندگی دانشجویی این می‌باشد که بتوانید از حداقل امکانات برخوردار باشید. روی پرتغال می‌توانید به‌عنوان ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی حساب باز کنید.

شهریه پرداختی برای دانشجویان غیرپزشکی بین 2500 تا 5000 یورو در سال است. برای دانشجویان پزشکی این شهریه تا 7000 یورو در سال نیز افزایش می‌یابد. در ادامه برخی از دانشگاه‌های پرتغال که بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند را به شما معرفی می‌کنیم.

 • دانشگاه پورتو.
 • دانشگاه مینهو.
 • دانشگاه آویرو.
 • دانشگاه لیسبون.

اسپانیا

لذت بردن از استانداردهای بالای زندگی تحصیلی با هزینه‌ای مناسب در کشور اسپانیا فراهم می‌باشد. این کشور در صنعت توریسم بسیار فعال است و تجربه‌ای غنی فرهنگی- اجتماعی را می‌تواند به شما اضافه کند. در جنوب کشور اسپانیا هزینه‌های زندگی پایین‌تر است و شما می‌توانید با بودجه‌ای بین 500 تا 700 یورو در ماه به ادامه تحصیل خود بپردازید.

در شهرهایی مانند بارسلونا و مادرید، هزینه زندگی کمی بالاتر از دیگر شهرهای اسپانیا می‌باشد. در کل برای مقطع کارشناسی بین 1000 تا 5000 یورو سالانه، بسته به رشته تحصیلی باید هزینه کنید. برای تحصیل رشته‌های پزشکی از 7000 تا 18000 یورو شهریه شما است. تحصیل در مقطع دکتری در اکثر دانشگاه‌های این کشور رایگان می‌باشد. کشور اسپانیا این قابلیت را دارد که یکی از گزینه‌های ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی باشد.

ایتالیا

کشور پیشرفته و مدرن ایتالیا نیز یکی از انتخاب‌های شما جهت ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی است. در شهر بولوگنا با 700 یورو در ماه به راحتی می‌توانید هزینه‌های خود را مدیریت کنید. البته باید توجه داشته باشید که بعضی از شهرهای ایتالیا بسیار گران می‌باشند. باید شهرهایی را انتخاب کنید که علاوه بر ارزانی، از دانشگاه‌های معتبری نیز برخوردار باشند.

هر دانشگاهی در ایتالیا، معیار خاصی برای اخذ شهریه دارد. به‌طورکلی هزینه‌های دانشگاه‌های ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای معتبر و پیشرفته پایین‌تر است.

مقاله پیشنهادی ——-> دانشگاه های بدون شهریه اروپا

ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

حال می‌خواهیم کشورهایی را به شما معرفی می‌کنیم که با درنظر گرفتن جمیع جهات و فاکتورها مناسب هستند. در این قسمت به معیارهایی مانند، کیفیت آموزشی بالا، سطح زندگی و وضعیت کشور اهمیت فراوانی دادیم. در نتیجه شما با کشورهایی مواجهه می‌شوید که از هر نظر در جهان، قابل‌قبول هستند. نکته دیگر این است که این لیست بر اساس سال 2022 تهیه شده است.

در لیست قبل کشورهایی اروپایی معرفی کردیم که در آن‌ها می‌توانید با صرف هزینه‌ای کم، کیفیت آموزش قابل قبولی را تجربه کنید. توجه داشته باشید هدف ما در مقاله ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی پوشش دادن همه امکان‌های موجود است.

آلمان

علاقه به تحصیل در کشور آلمان همواره در این سال‌ها روندی افزایشی داشته است. در اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان، تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی رایگان می‌باشد. البته شما باید بتوانید در آزمون زبان آلمانی، نمره موردنظر دانشگاه را کسب کنید. تنها هزینه‌ای که در این دانشگاه‌ها باید پرداخت کنید، هزینه نام‌نویسی است که  هر ترم از 250 تا 350 یورو متغیر می‌باشد. متغیر بودن این هزینه بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد.

نزدیک به 40 دانشگاه آلمانی در زمره بهترین دانشگاه‌های جهان هستند. تنها کشورهای انگلستان و ایالات متحده امریکا، از این نظر قابل‌رقابت با آلمان می‌باشند. کیفیت عالی آموزشی همراه با رفاه اجتماعی بالا هرکسی را برای ادامه تحصیل در این کشور وسوسه می‌کند.

برای تحصیل در آلمان و اخذ ویزای تحصیلی باید اداره مهاجرت آلمان را قانع کنید که می‌توانید هزینه‌های  زندگی در این کشور را مدیریت کنید.

دو شهر مونیخ و برلین بسیار برای دانشجویان بین‌المللی محبوب هستند. دلایل این محبوبیت را باید در کیفیت بالای آموزشی و رفاهی این 2 شهر جستجو کرد.

بورسیه در آلمان

یکی دیگر از مزیت‌های دانشگاه‌های آلمان، اعطای بورسیه تحصیلی است. دانشجویان می‌توانند، از چندین راه این بورسیه را کسب کنند. توجه داشته باشید که خلاق بودن و کسب نمره‌های عالی، راه را برای دریافت بورسیه تحصیلی هموارتر می‌کند.

اگر بتوانید در مقطع دکتری از این کشور پذیرش بگیرید، هزینه تحصیل شما نه‌تنها رایگان است. بلکه حقوق نیز دریافت می‌کنید.

کشور آلمان به دلیل بافت جمعیتی‌اش به نیروی کار مجرب و تحصیل‌کرده نیاز دارد. شما این شانس را دارید که بعد از تحصیل در این کشور مشغول به کار شوید و از اقامت همیشگی در آلمان لذت ببرید.

معرفی برترین دانشگاه‌های آلمان

 • دانشگاه هایدلبرگ.
 • دانشگاه مونیخ.
 • دانشگاه توبیگن.
 • دانشگاه فرایبورگ.
 • دانشگاه آخن.
 • دانشگاه هامبورگ.

بسیاری از دانشگاه‌های آلمان خوابگاه دانشجویی دارند که در اختیار دانشجویان سال اول و دوم قرار می‌دهند. به‌طورکلی اجاره در آلمان بین 350 تا 800 یورو در ماه است. علاوه بر این‌ها باید هزینه خوردوخوراک و ایاب‌وذهاب را نیز اضافه کنید. به‌طورکلی با 800 الی 1600 یورو در ماه می‌توانید در آلمان زندگی کنید. برای زندگی در آلمان ترفندهای زیادی است که هزینه‌های شما را پایین می‌آورد. برای ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی، حتما آلمان را در نظر بگیرید.

فرانسه

هرچند فرانسه به‌اندازه آلمان برای تحصیلات تکمیلی مشهور نیست. اما خبر خوب این است که مثل کشور آلمان، بدون توجه به ملیت شما تحصیلات رایگان یا با هزینه‌های کم برقرار می‌باشد.

مانند آلمان اکثر رشته‌هایی که به طور رایگان در فرانسه ارائه می‌شود به زبان فرانسوی است. یک راه‌حل این می‌باشد که با پرداخت هزینه‌ای، زبان فرانسه را به طور پیش‌نیاز و قبل از ورود به دانشگاه یاد بگیرید. با 10 هزار یورو در سال می‌توانید از پس هزینه‌های خود در فرانسه برآیید. برای زندگی در پاریس این مبلغ تا 20 درصد افزایش پیدا می‌کند.

دولت فرانسه در سال‌های اخیر تعداد بورس‌های تحصیلی این کشور را تقریبا 3 برابر کرده است. در نتیجه دانشجویان خلاق و کوشا می‌توانند از این کمک‌هزینه تحصیلی بهره‌مند بشوند. فرانسه  از جهاتی ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی است. در این کشور با کار دانشجویی بخشی از هزینه‌های زندگی جبران می‌شود.

معرفی برترین دانشگاه‌های فرانسه

 • دانشگاه اکول پلی‌تکنیک.
 • دانشگاه PLS پاریس.
 • دانشگاه سوربن.
 • دانشگاه پاریس.
 • دانشگاه پاریس سالکی.
 • دانشگاه استراسبورگ.
 • دانشگاه فنی تله کام پاریس.
 • دانشگاه آکس مارسی.
بهترین دانشگاههای آلمان

کشورهای اسکاندیناوی

دانمارک، فنلاند، ایسلند، سوئد و نروژ پنج کشور اسکاندیناوی هستند. این کشورها به دلیل سطح رفاه اجتماعی بالا و سیاست‌های حاکمیت لیبرالشان در جهان معروف و خوشنام هستند. علاوه بر این طبیعت فوق‌العاده زیبا و بکر این کشورها بسیار زیبا است.

نروژ

هزینه‌های تحصیل در تمام مقاطع در این کشور رایگان است. به‌مانند آلمان هر دانشگاه فقط هزینه نام‌نویسی دارد. این هزینه بین 33 تا 66 دلار متغیر می‌باشد. اکثر رشته‌ها به زبان نروژی تدریس می‌شوند. بنابراین شما باید در این زبان مهارت لازم را داشته باشید. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تدریس به زبان انگلیسی رایج است. البته در این مقاطع نیز شهریه‌ای نباید پرداخت کنید.

ایسلند

در 4 دانشگاه دولتی این کشور هیچ هزینه‌ای را نباید پرداخت کنید. هرسال فقط 600 دلار بابت ثبت‌نام باید به دانشگاه پول بدهید.

دانمارک، سوئد و فنلاند

در سال‌های اخیر این 3 کشور تحصیلات مقاطع دانشگاهی خود را برای دانشجویان اروپایی رایگان کرده‌اند. در  این 3 کشور، تحصیل مقطع دکتری رایگان است و دانشجو، حقوق نیز دریافت می‌کند.

برای دانشجویان غیراروپایی، تحصیل در دانمارک و فنلاند سالانه حدود 7000 تا 18000 دلار بسته به رشته و دانشگاه هزینه دارد. در سوئد این هزینه بین 8500 تا 14200 دلار است.

هزینه زندگی در این کشورها، کمی بالا می‌باشد. زیرا این کشورها از بیمه سلامت قوی بهره می‌برند و خدمات اجتماعی خوبی را ارائه می‌کنند. 4 شهر استکهلم، کپنهاک، هلسینکی و اسلو برای خیلی از دانشجویان خارجی جذاب هستند. کشورهای اسکاندیناوی نیز گزینه جذابی برای ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی هستند.

 

اتریش

یکی دیگر از کشورهایی که در اروپا، تحصیل رایگان ارائه می‌دهد، اتریش است. در این کشور می‌توانید به‌راحتی با هزینه کم تحصیل کنید. هزینه ثبت‌نام برای هر ترم در حدود 370 یورو می‌باشد. البته دانشجویان غیراروپایی باید 726 یورو بپردازند. شما نیز باید نزدیک به 13 هزار یورو نیز در سال برای هزینه‌های زندگی کنار بگذارید.

بلژیک

دو زبان رسمی در این کشور وجود دارد. هلندی و فرانسوی دو زبانی هستند که اکثریت مردم تکلم می‌کنند. 500 یورو شهریه دانشگاه‌های بلژیک در مقطع کارشناسی است. 11400 یورو در سال، زندگی دانشجویی در این کشور هزینه دارد.

هند

مشابهت‌های فرهنگی بین ایران و هند، خیلی از دانشجویان را وسوسه می‌کند برای تحصیل به آن کشور بروند. در هند سطح علمی خیلی از دانشگاه‌ها بالا می‌باشد. بین 7000 تا 9000 دلار هزینه شهریه دانشگاه‌های هند در مقطع کارشناسی است. این کشور از نظر هزینه‌های اقامت بسیار ارزان می‌باشد. به‌طوری‌که هزینه اجاره در این کشور تقریبا یک‌سوم کشور انگلیس است. با ماهی 600 دلار به‌راحتی می‌توانید در هند زندگی کنید.

نتیجه گیری

 به نظر ما ارزانترین کشور برای مهاجرت تحصیلی آلمان است. به عبارتی دیگر آلمان کشوری است که از جمیع جهات مناسب برای تحصیل می‌باشد. اما برای رفتن به آلمان دانشجو باید ثابت کند که تمکن مالی برای اداره زندگی خود را دارد. اگر این شرط را ندارید به مجارستان و لهستان نیز فکر کنید. ما در این مقاله سعی داشتیم  به شما نشان دهیم که دروازه‌های تحصیل در نقاط مختلف دنیا برایتان باز است. برای اطلاع دقیق‌تر با موسسات مجاز مهاجرتی در  ایران تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • دانشگاه اکول پلی‌تکنیک.
 • دانشگاه PLS پاریس.
 • دانشگاه سوربن.
 • دانشگاه پاریس.
 • دانشگاه پاریس سالکی.
 • دانشگاه استراسبورگ.
 • دانشگاه فنی تله کام پاریس.
 • دانشگاه آکس مارسی.

بله، البته با توجه به کشور و دانشگاه انتخابی متفاوت میباشد اما دانستن زبان انگلیسی برای تحصیلات از ویژگی های بسیار مهم میباشد.

 • مجارستان
 • بلغارستان
 • لهستان
 • اسلوونی
 • کرواسی
 • جمهوری چک
 • پرتغال
 • اسپانیا
 • ایتالیا
 • آلمان
 • فرانسه
 • اسکاندیناوی
 • نروژ
 • ایسلند
 • دانمارک
 • سوئد
 • فنلاند
 • اتریش
 • بلژیک
 • هند

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن