مشاوره رایگان

02128111107

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

کشور عمان، که با نام رسمی سلطان نشین عمان نامیده می شود، کشوری زیبا در شرق شبه جزیره عربستان است که امروزه به مرکز تجارت خاورمیانه تبدیل گردیده و از نظر استراتژیک در حال توسعه است. عمان از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بوده که قویا در حال رشد و پیشرفت می باشد. این کشور امروزه با فرصت های اقتصادی و تجاری بسیار زیادی که دارد به محلی برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل گردیده است. دولت عمان در سال های اخیر تلاش های بسیاری برای جذب این سرمایه گذاران خارجی انجام داده است. در این راستا با پیشرفت های بسیاری که این کشور داشته است، همواره در حال توسعه بوده و گام های بسیاری خوبی را برای جذب مهاجران خارجی نیز برداشته است. اگر شما تاجری هستید که قصد دارید کسب و کار خود را در سطح بین المللی تنوع ببخشید و سود آوری داشته باشید، حتما بر روی عمان حساب باز کنید.

ما در این مقاله سعی داریم که یک دید کلی از اینکه چرا عمان کشوری مناسب برای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت است به شما بدهیم. ما قصد داریم شما را با نحوه و شرایط ثبت شرکت در عمان در اینجا آشنا سازیم. بیایید با ساختار تجارت در عمان در ابتدا شروع کنیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

تجارت در عمان

تجارت در عمان

کشورهای خاورمیانه همیشه به علت شرایط ویژه ای که داشته اند از مقاصد مورد علاقه بسیاری از سرمایه گذاران از سراسر جهان بوده اند. از آنها می توان به امارات، ترکیه، قطر و بحرین اشاره داشت.

اما امروزه عمان با سرمایه گذاری های عظیمی که انجام داده، به عنوان یکی از برترین کشورهای منطقه از لحاظ اقتصادی تبدیل شده و سرمایه گذاران بسیاری را به سوی خود جذب کرده است. با مشوقات و طرح های تجاری بسیار خوبی که دولت عمان در اختیار تاجران قرار داده است، این امر موجب شده که سرمایه گذاران برای کسب سود نگاهی را به عمان نیز داشته باشند.

عمان سومین کشور پهناور در شبه جزیره عربستان است. موقعیت جغرافیایی این کشور موجب شده، که این منطقه به مرکز جذب سرمایه گذاران خارجی تبدیل شود. ما در ادامه این مقاله شما را با مزایای تجارت در عمان بیشتر آشنا خواهیم کرد.

راه اندازی کسب و کار در عمان

راه اندازی کسب و کار در عمان

در سال های اخیر تحولی شگرف در ساختار اجتماعی و اقتصادی عمان به‌وجود آمده است. این کشور توانسته است در بسیاری از شاخص های کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی در رتبه های برتر جهان قرار بگیرد.

همراه با درآمدهای هنگفتی که کشور عمان از صنعت نفت خود دریافت می کند، به عنوان موتور محرکه اقتصاد، این کشور روز به روز ثروتمندتر و پیشرفته‌تر می شود. دولت عمان، امروزه سعی دارد که این روزها تکیه خود را از صنعت نفت کاهش داده و تنوع را در اقتصاد خود در اولویت خود قرار دهد.

قرار گرفتن صنعت گردشگری به عنوان منبع اصلی درآمد در دولت عمان در دستور کار اجرایی قرار گرفته است.

به غیر از این، عمان چندین منطقه آزاد تجاری را در اقصی نقاط این کشور ایجاد کرده، تا تجارت بین المللی خود را با فراهم نمودن شرایط لازم برای تاجران افزایش دهد.

این اوامر از سوی دولت عمان موجب شده، که اقتصاد این کشور فراتر از تنها یک صنعت به نام نفت برود. مناطق آزاد تجاری بسیاری در سراسر عمان مانند منطقه آزاد تجاری المزیونه، سحر، صلاله و منطقه دوقم بهشت تاجران ایجاد گردیده است. صنایعی که می توانند در این مناطق آزاد تجاری فعالیت داشته باشند شامل تولیدات، واردات و صادرات، و مونتاژ و غیره می باشند که ما در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت کاری به عمان

موقعیت های سرمایه گذاری در عمان

موقعیت های سرمایه گذاری در عمان

زمینه برای سرمایه گذاران خارجی کشور عمان فراهم و مساعد است تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند. برخی از بهترین فرصت های تجاری در کشور عمان که به صورت گسترده انجام می شود شامل موارد زیر است:

 • کسب و کار های مبتنی بر فناوری
 • شرکت های حسابداری و سرمایه گذاری
 • مشاور املاک
 • فروشگاه های زنجیره ای و هایپرمارکت
 • حوزه دیجیتال و فناوری
 • کارخانه های تولید مواد غذایی و نوشیدنی

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت سرمایه گذاری

انواع موسسات تجاری در عمان

دفتر نمایندگی در عمان

اگر قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور عمان را دارید می توانید با یکی از ساختارهای تجاری زیر فعالیت خود را شروع کنید:

 

ثبت مالکیت یگانه در عمان

یک شرکت  خصوصی  با یک مدیر عامل و بدون حداقل پرداخت سهام شرکا می تواند در عمان سرمایه گذاری کند. شرکتی که تنها توسط یک شخص در عمان تاسیس می شود، امروزه به یکی از متداول ترین اقدامات خارجیانی که مایل هستند در کشور عمان سرمایه گذاری داشته باشند تبدیل شده است. این شیوه ساده‌ترین روش سرمایه گذاری در عمان است که با یک ساختار ساده حقوقی قابل انجام می باشد. 

 

ثبت شرکت سهامی در عمان

شرکت سهامی  در عمان با حداقل سه سهامدار امکان پذیر است. شرکت های سهامی که سهام خود را تنها با شرایط ویژه به صورت عمومی ارائه می کنند به عنوان شرکت های سهامی عموم شناخته می شوند و کسانی که قصد ندارند سهام های خود را به صورت عمومی ارائه کنند به شرکت های سهامی خصوصی معروف می باشند. ثبت شرکت سهامی در عمان عموما برای کسانی که مایل به مشارکت در سرمایه گذاری های عظیم و یا قصد افزایش سرمایه خود را دارند می تواند مناسب باشد.

حداقل سرمایه ای که برای شرکت سهامی در عمان مورد نیاز است شامل موارد زیر می باشد:

   • سرمایه گذاری مشترک عمومی: 2 میلیون ریال عمان؛

   • سرمایه گذاری مشترک بسته: 50000 ریال عمان؛
   • تبدیل از فرم دیگر: 1 میلیون ریال عمان.
   

  ثبت شرکت با مسئولیت محدود در عمان

  شما برای آنکه یک شرکت با مسئولیت محدود را در عمان تاسیس کنید باید با یک سهامدار عمانی و یا آمریکایی مشارکت داشته باشید. شرکت ها با مسئولیت محدود امروزه در کشور عمان به یکی از  متداول ترین نهادها برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل شده است.

  حداقل سرمایه گذاری در این بخش در عمان شامل موارد زیر است:

    • 20،000 ریال عمان (برای اتباع عمانی یا GCC)
    • 150،000 ریال عمان (برای سهام مختلط با سهامداران خارجی).
    

   سرمایه گذاری مشترک در عمان

   توافق داخلی بین دو تجار خارجی یا چند طرف دیگر در کشور عمان به عنوان سرمایه گذاری مشترک شناخته می شود. بر اساس آن طرفین باید تجارت خود را انجام دهند. اگر سود و زیان حاصل از درآمد در سرمایه گذاری مشترک در این شرکت ها رخ دهد، آنها تقسیم می شوند. این گونه سرمایه گذاری به نام یک شخص حقوقی نیست و در این شرایط نیازی به هیچ گونه ثبتی در مقامات محلی نیز وجود نداشته و در همین راستا دولت هم موظف نمی باشد که خطرات متوجه به این گونه سرمایه گذاری را محافظت کند.

    

   ثبت شرکت هلدینگ در عمان

   شرکت هلدینگ به موسسه ای گفته می شود که از سهام یک یا چند شرکت سهامی خاص یا همچنین شرکتهایی با مسئولیت محدود حداقل 51 درصد تشکیل یافته باشند. ما توصیه می کنیم که برای پروژه هایی که سرمایه گذاری های عظیمی در حال انجام است و یا با افزایش سرمایه همراه می باشد، یک شرکت هلدینگ را ثبت کنید بهترین گزینه است.

    

   ثبت دفتر شعبه در عمان

   اگر برای گسترش شرکت خود قصد دارید که یک شعبه در عمان بزنید باید از طریق ثبت دفتر شعبه اقدام کنید. چنین دفاتری می توانند سودآوری بسیار خوبی را برای کسب و کار شما داشته باشند.

    

   دفتر نمایندگی در عمان

   یک دفتر نمایندگی نیز مانند یک دفتر شعبه، صرفاً به دلیل گسترش شرکت مادر انجام می پذیرد. دفتر نمایندگی نمی تواند فعالیتهای سودآوری به صورت مستقل داشته باشد. فعالیتهایی که شرکت مادر انجام می دهد به همراه بازاریابی توسط دفتر نمایندگی انجام می پذیرد.

   مزایای ثبت شرکت در عمان

   در کشور عمان هم اکنون انجام تجارت به نظر می رسد که فرصت بسیار خوبی می باشد که مهاجران خارجی در این سرزمین سرمایه گذاری کنند. دلایل مختلفی  برای انجام و شروع تجارت در عمان وجود دارد. ما در ادامه از مهمترین مزایای تجارت در عمان برای شما بیشتر خواهیم گفت.

    

   امکان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در عمان

   از سال 2000 به بعد دولت عمان سرمایه گذاری مستقیم خارجی را برای سرمایه گذاران آزاد کرده است. بخشهای مختلفی در کشور عمان این اجازه را دارند که با سرمایه گذاری خارجی انجام شوند.

   برخلاف کشورهای بسیاری که در حوزه خلیج فارس قرار دارند، دولت عمان به سرمایه گذاران خارجی که قصد تجارت در این کشور را دارند این مجوز را داده است که به صورت آزاد سرمایه گذاری انجام دهند.

   در اکثر بخشهای و صنایع عمان، به صورت 100 درصدی امکان سرمایه گذاری خارجی وجود دارد.

   این برای همه اشکالی سرمایه گذاری در عمان است. بر اساس قوانین کانادا هیچ الزامی برای تعیین سهامدار یا نامزدی که مقیم عمان باشد برای خارجیانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند وجود ندارد.

    

   استفاده از موافقت نامه های تجارت آزاد در عمان

   عمان با بسیاری از کشور های جهان موافقت نامه های تجارت آزاد را منعقد کرده است. یکی از مهمترین موافقت نامه های تجارت آزاد که در این کشور منعقد شده است، توافقنامه ای بین آمریکا و عمان است. این برای سرمایه گذارانی که قصد ثبت شرکت در عمان را داشته باشند به نوعی یک مزیت به حساب می آید. با وجود بازار گسترده ای که در آمریکا وجود دارد، قطعا ثبت شرکت در این کشور بی فایده نخواهد بود. هیچ گونه تعرفه ای بر تجارت بین عمان و آمریکا نیز برای معاملات اعمال نخواهد شد.

    

   ثبت شرکت در عمان بدون نیاز به سهامدار عمانی

   طبق قوانین جدید عمان هیچ الزامی برای تعیین سهامدار عمانی در این کشور وجود ندارد. بنابراین بر این اساس سرمایه گذاران خارجی تنها با مدارک ملی خود می توانند در عمان سرمایه گذاری داشته باشند. اما باید حتما توجه داشته باشید که یک سرمایه گذار خارجی برای ثبت شرکت در عمان باید خود در این کشور حضور داشته باشد.

   از مهمترین مزایای دیگر ثبت شرکت در عمان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

     

     • کشور عمان در یک موقعیت تجاری استراتژیک قرار گرفته است.

     • منابع طبیعی در عمان به راحتی در دسترس است.

     • اقتصاد کشور عمان به سرعت در حال توسعه است.

     • برای رونق کسب و کار های جدید دولت عمان پشتیبانی های خوبی را انجام می دهد.

     • در عمان مالیات شخصی وجود ندارد.

     • در کشور عمان تجارت نوظهور در بخش غیر نفتی بسیار مهم قلمداد می شود. و مورد حمایت قرار می گیرد.

    نحوه راه اندازی کسب و کار در عمان

    درست مانند دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، ثبت شرکت در عمان و فرایند آن مستلزم آن است که متقاضی چندین مرحله را سپری کرده باشد. پیش از هرگونه اقدامی به جهت راه اندازی کسب و کار در عمان بیایید نگاهی بیندازیم به الزامات بسیار اساسی که شما باید پیش رو داشته باشید و این مراحل بسیار ضروری هستند.

    مراحل ثبت شرکت عمان

    مراحل ثبت شرکت عمان

    ثبت شرکت در عمان  فرایندی است که شما واحد تجاری را تاسیس می کنید. برای شروع فرآیند، مراحل خاصی هستند که باید اساس دنبال شوند. در زیر مراحل مربوط به تأسیس و همچنین فرآیند پس از ادغام ذکر شده است که پس از تصمیم گیری برای افتتاح شرکت در عمان باید آنها را دنبال کنید.

     

    روند ثبت شرکت در عمان

    روند ثبت شرکت در عمان شامل موارد زیر می شود:

     

    1.     در مورد نام تجاری برای شرکت خود تصمیم گیری کنید.

    برای آنکه شما در عمان شرکت خود را ثبت کنید باید در ابتدا برای شرکت خود یک نام تجاری بگذارید. نامی که شما برای شرکت خود می گذارید باید منحصر به فرد و مربوط به کسب و کار شما باشد که قصد انجام آن را دارید. پس از آنکه نام شرکت خود را انتخاب کردید حالا زمان آن رسیده است که درخواست خود را به وزارت تجارت و صنعت عمان ارائه دهید.

     

    2.     مدارک مورد نیاز خود را برای تاسیس شرکت ارسال کنید.

    پس از آنکه شما برای شرکت مورد نظر خود اسمی را انتخاب کردید حالا زمان آن رسیده است که تمام اسناد و مدارک لازم را برای شروع فرآیند ثبت شرکت خود ارائه دهید. از مهمترین مدارکی که شما باید برای ثبت شرکت خود داشته باشید شامل موارد زیر می باشد:

      • اساسنامه و تفاهم نامه تجاری

      • گذرنامه سهامداران

      • گواهی ثبت شده برای مالیات

      • مدارک شناسایی سهامداران

      • گواهی سپرده شده اولیه

      • فرم ثبت شرکتی که به صورت قانونی ثبت شده
      • گواهی وابستگی به اتاق بازرگانی و صنعت عمان
      

     3.     باز کردن حساب سرمایه

     شما پس از آنکه مدارک خود را ارائه دادید حالا زمان آن رسیده است که مدارک خود را برای بازکردن حساب سرمایه ارائه دهید تا هزینه ثبت نام اولیه مورد نیاز را واریز کنید.

      

     4.     در اتاق بازرگانی عمان ثبت نام کنید

     شما باید برای آنکه نشان دهید قوانین و مقررات تجاری در عمان را که مورد نیاز ثبت یک شرکت می باشد را قبول دارید باید در اتاق بازرگانی و صنعت عمان ثبت نام کرده باشید.

      

     5.     ثبت فعالیت تجاری خود در عمان

     شما برای آنکه تجارت و یا شرکت خود را در عمان راه اندازی کنید باید این مراحل را که ضروری است، سپری کرده باشید:

       • تکمیل فرم های تاسیس شرکت قانونی

       • گرفتن تصویب و تایید از سوی شهرداری شهر مورد نظر شما در عمان

       • ارائه گواهی سرمایه سهامی

      مقاله پیشنهادی ——-> ثبت شرکت در قطر

      فرایند پس از تاسیس شرکت در عمان

      فرآیند پس از تاسیس شرکت در عمان

      پس از تاسیس شرکت در عمان شما باید این مراحل را نیز سپری کرده باشید:

      1.     برای دریافت ویزا درخواست خود را ارائه دهید:

      پس از انجام دادن فرآیند ثبت نام گام بعدی شما می تواند،  درخواست خدمات برای صدور ویزا برای همه کارکنانی باشد که قرار است در شرکت شما به کار مشغول باشند. شما برای آنکه بتوانید سریعتر به خدمات ویزا دسترسی پیدا کنید می توانید از کارشناسان ویزای عمان مشاوره دریافت کنید.

      2.     ثبت نام کارکنان مورد نیاز تجارتتان

      کارکنان که قرار است برای شما و به عنوان بخشی از نهاد تجاریتان در عمان به فعالیت بپردازند باید از سوی دولت عمان شناخته شده باشند. ثبت نام کارکنان شما بدین منظور تحت نام و برند شرکتی  شما کاملا الزامی می باشد.

      3.     تبدیل حساب بانکی

      برای آنکه معاملات تجاری شما با موفقیت و با سرعت بیشتری و با آسانی انجام شود بهتر است که حساب سرمایه تجاری خود را به یک حساب جاری تبدیل نمایید.

      سیستم بانکی در عمان

      دفتر نمایندگی در عمان

      هر سرمایه گذار باید از محورهای اصلی تجارت خود کاملا آگاه باشد. یکی از محور های اصلی تجارت در عمان فرآیند بانکی است که هر نهاد تجاری که قصد دارد در این کشور سرمایه گذاری کند باید از آن پیروی کرده باشد.

      داشتن حساب بانکی در عمان به نام شرکتی که قصد سرمایه گذاری تجاری خود را دارید این کمک را می کند تا شما از مزایای متعدد مانند آسانی در معاملات بهره مند شده و از طریق پیگیری هزینه های کسب و کار خود نظارت کاملی بر رشد مالی شرکت تحت هدایت خود نیز داشته باشید.

      نتیجه گیری

      سلطان نشین عمان در خاورمیانه برای سرمایه گذاران خارجی به سرزمین فرصت ها تبدیل شده است تا مهاجران رویای خود را در این کشور به واقعیت تبدیل کنند. در عمان از تاسیس یک شرکت جدید تا گسترش کسب و کار حرفه ای گرفته، زمینه برای هر حرکتی فراهم است.

      همانطور که میدانید اقتصاد عمان متکی بر صنایع نفت است. اما هم اکنون تمرکز دولت عمان بر بخش های غیر نفتی متمرکز شده و فرصت های تجاری برای سرمایه گذاران خارجی در این صنایع به شدت افزایش یافته است.

       

      برای سرمایه گذاران خارجی راه اندازی شرکت در عمان یک اقدام کاملا سودآور است. گونه های مختلفی از ثبت شرکت در عمان وجود دارد که از ثبت شرکت های هلدینگ گرفته تا ثبت شرکت سهامی عام دست شما برای سرمایه گذاری در این کشور باز است. برای سرمایه گذاری کافی است در ابتدا برای شرکت خود اسمی را انتخاب کنید، سپس شرکت خود را با مدارک لازم ثبت کنید و تاییدیه و گواهینامه های لازم را دریافت کنید.

      سوالات متداول

      سلطان نشین عمان سرمایه گذاری های خارجی را تشویق می کند و برای این منظور تمام مانع ها را برداشته است. امروزه دولت عمان تنها به توسعه کلی کشور فکر میکند که با افزایش سرمایه گذاری های خارجی به آن دست پیدا می کند.

      برای راه اندازی یک شرکت با مسئولیت محدود در عمان، شما باید حداقل دو سهامدار، یک مدیر و حداقل سرمایه سهام 150،000 ریال عمان را همراه خود داشته باشید.

      مشوق های سرمایه گذاری شامل طرح های دریافت وام در مناطق مشخص و کاهش هزینه های خدمات و معافیت از مالیات است که می تواند برای کسی که در عمان قصد سرمایه گذاری را داشته، بسیار مناسب باشد.

      تمام شرکتهای خارجی که با دولت عمان از طریق قراردادها یا موافقت نامه های خاص تجارت می کنند این امکان را دارند که شعبه ای که نمایندگی شرکت آنها می باشد را در این کشور دایر کنند.

      در کل عمان شش شهرک صنعتی وجود دارند که توسط موسسه عمومی شهرک های صنعتی عمان به عنوان مناطق آزاد تجاری اداره می شوند.

      به طور کلی کل این فرایند می تواند در حدود 6 ماه تا یک سال طول بکشد.

      ویزای سرمایه گذاری عمان به تاجران خارجی تعلق می گیرد که پول خود را در عمان تا سقف معینی سرمایه گذاری کرده باشند. در این زمینه گواهینامه های لازمه باید از طرف مقام مربوط  ارائه شود.

      در عمان تمام شرکت ها با نرخ ثابت مالیات 12٪ صرف نظر از ملیت و اندازه و سرمایه آنها اعمال می شود. اما اگر سود شرکتی حداکثر 30،000 ریال عمانی باشد از مالیات معاف هستند.

      به سهامدار یا مدیر مقیمی برای تأسیس شرکت در عمان نیازی نیست. با این حال، قوانینی وجود دارد که بسیاری از شرکت ها باید حداقل یک شهروند عمانی 35 درصد از سهام شرکت را در اختیار داشته باشد. اما این قانون تنها برای بعضی از شرایط است.

      اگر سرمایه گذار که قصد سرمایه گذاری در عمان را داشته باشد همه اسناد و مدارک و سایر پیش نیازها لازم را فراهم کرده باشد برای انکه شرکت خود را در عمان تشکیل دهد تنها حدود 8 تا 10 روز زمان نیاز خواهد داشت.

      از سال 2019 برای تمام تاجران خارجی که قصد دارند در این کشور سرمایه گذاری انجام دهند مالیات بر ارزش افزوده وضع شده است. قوانین مالیاتی عمان هر ساله تغییر می کند و برای آنکه در جریان جزئیات دقیق تر در مورد مالیات در عمان قرار بگیرید پیشنهاد می شود که با کارشناسان ما در تماس باشید.

      درخواست ارزیابی

      برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

      ارتباط با ما

      اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

      دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      انواع ویزا

      رایگان مشاوره بگیر!

      اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن