مشاوره رایگان

02128111107

ثبت شرکت در قطر

ثبت شرکت در قطر

ثبت شرکت در قطر مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. قطر به علت دارا بودن میزان قابل توجهی از ذخایر نفت، سیاست دستیابی به بازارهای اقتصادی آزاد و زیرساخت‌های مناسب برای تجارت با سایر کشورها، از ثروتمندترین کشورها در جهان شناخته شده است. در سال 2000 در این کشور قانونی به نام قانون 13 به تصویب رسید که به موجب آن، بسیاری از سرمایه‌گذاران به این فکر افتادند که ثبت شرکت در قطر می‌تواند راهکاری برای سودآوری بالا از فرآیندهای تجاری باشد. چرا که ثبت شرکت در قطر مزایای متعددی دارد و سرمایه‌گذاران خارجی این امکان را دارند که به طور کامل مالک کسب‌وکار خود باشند.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا قطر را برای ثبت شرکت انتخاب کنیم

افزایش تعداد افراد سرمایه‌گذار خارجی در این کشور، موجبات رشد اقتصادی آن را فراهم آورده و سرمایه‌گذاران این اجازه را دارند که در بخش‌های گردشگری، سلامت، تولید و کشاورزی، سرمایه‌گذاری کنند. به همین دلیل آن دسته از افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در قطر می‌باشند، باید یک طرح اقتصادی که کشور قطر را مجاب به پذیرش آن ‌کند، ارائه دهند. پس از ارائه کردن برنامه اقتصادی یا بیزینس پلن خود، اتاق تجارت و بازرگانی قطر، طرح مورد نظر را مورد بررسی قرار می‌دهند و در صورتی که طرح اقتصادی آن شخص، باعث افزایش و هم چنین بهبود رشد اقتصادی کشور قطر شود، مجوز ثبت شرکت در قطر برای فرد متقاضی صادر خواهد شد.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت از طریق ثبت شرکت

شرایط ثبت شرکت در قطر

قطر یکی از کشورهای بسیار ثروتمند در منطقه خاورمیانه می‌باشد که به خاطر میزان ذخایر کشوری و زیر ساخت‌هایی که دارد، از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاران و به‎ویژه افرادی که قصد تاسیس شرکت دارند، است. سیاست‌هایی که بر قطر حاکم است، این کشور را از نظر شرایط امنیتی و اقتصادی به یکی از بهترین کشورهای خاورمیانه تبدیل کرده است. با ثبت شرکت در قطر و به واسطه بازارهای آزاد آن، راه‌اندازی کسب و کار در این کشور این امکان را به افراد می‌دهد که کسب و کاری آینده دار و فعالیت بازرگانی موفق در این کشور به وجود بیاورند.

سیاست این کشور، سیستمی را راه‌اندازی کرده است که به‌واسطه ثبت شرکت در قطر، شخص می‌تواند در زمینه‌های گوناگونی از جمله صنعت، کشاورزی، تولید، گردشگری، پزشکی و آموزشی مجوز خود را دریافت کرده و در تمامی این زمینه‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کند. در این فرایند مدارک بیشتری از متقاضیان خارجی درخواست خواهد شد. ثبت شرکت در این کشور، طی کردن روند و مراحل قانونی خاص خود را به همراه دارد.

مزایای ثبت شرکت در قطر

مزایای ثبت شرکت در قطر عبارتند از:

 • دریافت وام‌های تشویقی با بهره پایین
 • عدم پرداخت مالیات مربوط به کسب درآمد
 • عضویت در سازمان تجارت جهانی
 • بالا بودن قدرت خرید مردم این کشور
 • عدم پرداخت مالیات جهت صادرات و واردات کالا
 • براساس موضوع شرکت می‌توان در مناقصات و مزایده‌ها شرکت کرد
 • امکان استفاده و بهره برداری از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در پروژه‌های دولتی و خصوصی مربوط به جام جهانی ۲۰۲۲
 • ارزان بودن نیروی کار و آسانی مراحل استخدام

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت کاری به قطر

مراحل ثبت شرکت در قطر

اقدام برای امور ثبت شرکت در قطر، پروسه اداری مربوط به خود را دارد. ثبت شرکت در این کشور طی کردن روند خاصی را می‌طلبد و مراحل قانونی خود را به همراه خواهد داشت. در نظر داشته باشید، مراحل ثبت شرکت در این کشور به‌طور کلی به این صورت می‌باشد:

 • انتخاب نام شرکت و تهیه مدارک مورد نیاز ثبت
 • اخذ مجوزهای لازم در صورت نیاز
 • افتتاح حساب بانکی با حداقل مبلغ 200000 ریال عمان سرمایه
 • تهیه مقاله در خصوص همکاری‌های شرکت
 • تحویل دادن مدارک لازم و درخواست گواهی فعالیت‌های تجاری از وزارت دادگستری
 • طی کردن مراحل درخواست ثبت شرکت توسط اتاق بازرگانی کشور
 • طی کردن مراحل درخواست ثبت شرکت توسط وزیر تجارت و معاملات
 • طی کردن مراحل درخواست برای اخذ گواهی از شهرداری
 • ارائه تقاضای خود جهت اخذ کارت مهاجرت

انواع شرکت‌های قابل ثبت در قطر

متقاضیان ثبت شرکت در قطر، برای انجام پروسه تشکیل شخص حقوقی ابتدا باید با اشراف کامل به قوانین نوع شخصیت حقوقی را انتخاب نمایند و با بررسی قوانین مرتبط با آن نوع از شرکت‌ها تصمیم‌گیری‌های مرتبط را انجام دهند. 7  گروه از سازمان‌های تجاری که توسط قانون قطر ذکر شده اند به شرح زیر می‌باشند:

 • شرکت مشارکتی ساده
 • شرکت با همکاری مشترک
 • شرکت با سرمایه گذاری مشترک
 • شرکت سهامی عمومی
 • شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت با مسئولیت محدود

هر یک از این شرکت‌ها برای اهداف خاصی تشکیل شده اند، به همین جهت اگر افراد انواع آن‌ها را درست و دقیق شناسایی کنند، بهتر می‌توانند به هدفی که با ثبت شرکت قصد رسیدن به آن را دارند دست پیدا کنند. در ذیل به تشریح برخی از این شرکت‌ها می‌پردازیم.

شرکت مشارکتی ساده

از اصلی‌ترین اشکال توافقنامه تجاری است که با همکاری دو یا چند فرد صورت می‌گیرد که مهم‌ترین  هدف آن، انجام فعالیت‌های تجاری در قطر می‌باشد. این نکته را نباید فراموش کرد که مسئولیت شرکا محدود نمی‌باشد و نام تجاری شرکت می‌تواند بر اساس نام شرکا انتخاب شود.

ثبت شرکت در قطر با سرمایه‌گذاری مشترک

این نهاد از دو یا چند فرد برای همکاری در خصوص پیش بردن اهداف و پروژه‌ها شکل می‌گیرد. تاسیس شرکت با سرمایه‌گذاری مشترک، یک نهاد متحد و بدون حضور اشخاص حقوقی می‌باشد. به این معنی که تمامی اشخاصی که در گروه تاسیس‌کننده شرکت هستند، باید اشخاص حقیقی باشند.

شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود

این شرکت به وجود حداقل چهار شریک معتبر و مورد اعتماد نیاز دارد. نکته قابل ذکر این است که حداقل سرمایه برای راه‌اندازی این شرکت 100000 ریال قطر می‌باشد. تمامی شرکای تاسیس‌کننده شرکت نیز باید اشخاص حقیقی باشند. شرکت تضامنی نیز از انواع شرکت‌های سهامی خاص است که امور تجاری آن بین دو یا چند نفر با مسئولیت محدود تشکیل شده و اداره می‌شود.

شرکت با مسئولیت محدود

در صورتی که قصد این را دارید تا در حوزه بازرگانی فعالیت خود را آغاز کنید، بهترین انتخاب ثبت شرکت با داشتن مسئولیت محدود در قطر است. این نوع شرکت یکی از پرکاربردترین و مورد استفاده‌ترین موارد ثبتی در قطر می‌باشد. برای ثبت چنین شرکتی مانند روش‌های بالا،  شما همچنان نیاز به یک یا چند شریک قطری خواهید داشت اما با این تفاوت که میزان سرمایه آنان نباید کمتر از 51 درصد باشد. البته نیازی نیست که از سود دریافتی حاصله از شرکت‌ها به آن تعلق یابد.

شرکت‌های قابل ثبت در قطر

مدارک اولیه لازم برای تاسیس شرکت در کشور قطر

برای ثبت شرکت در قطر، متقاضیان باید مدارک معتبری را ارائه دهند. در مرحله اول، ابتدا باید نام معتبری برای شرکت خود برگزینید. پس از بررسی‌های لازم جهت معتبر بودن نام شرکت، ورود به مراحل بعدی امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت در اولویت است. سایر مدارک لازم جهت ثبت شرکت در این کشور در ادامه به ترتیب آمده‌اند:

 • ارائه کلیه مدارک هویتی متقاضی
 • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های مربوطه
 • ارائه نام رسمی برای شرکت مربوطه فرد
 • پرداخت فیش‌های مالیاتی
 • ارائه مجوز و ویزای سرمایه گذاری در کشور قطر

مدارک تکمیلی لازم برای ثبت نام در اتاق بازرگانی قطر

با توجه به نوع کسب و کار، ممکن است برای ثبت قانونی شرکت در قطر به مدارکی اضافی نیاز داشته باشید. در این صورت شرکت باید مدارک موقت را به شما ارائه دهد. این امر به خصوص در مورد فعالیت‌های تجاری که در آن شرکت ممکن است نیاز به دریافت مجوز تجاری خاصی برای یک تجارت خاص داشته باشد، ضروری است. به عنوان مثال، اگر سرمایه‌گذاری خارجی در بخش صنعتی انجام شود، داشتن مجوز برای پروژه صنعتی آن امری الزامی است. اما مجوز لازم را می‌توان از وزارت نیرو و صنعت درخواست کرد.

اکثر متقاضیان ثبت شرکت از این روند ثبت نام صرف نظر می‌کنند؛ چرا که اجباری نیست. اما ثبت ‌نام در اتاق بازرگانی قطر می‌تواند برای تجارت شما مفید باشد. برای ثبت نام در اتاق بازرگانی قطر، باید درخواست خود را ارسال کنید. مدیر کل شرکت باید درخواست را امضا کند و شامل موارد زیر باشد:

 • فرم ثبت نام تجاری
 • کپی کارت شناسایی صاحب شرکت، سهامداران یا شرکا
 • کپی شناسنامه مدیر کل شرکت
 • گواهی ثبت تجاری
 • گواهی اصالت شرکت‌های خارجی
 • مهر شرکت تاسیس شده
 • داشتن مهر ثبت شرکت در قطر

انتخاب نام شرکت برای ثبت شرکت در قطر

اولین قدم در راه‌اندازی بیزینس یا کسب و کار در قطر، انتخاب یک نام برای برند خود و ثبت آن است. انتخاب یک نام منحصربه‌فرد برای کسب و کار شما از جمله اقدامات ضروری است. قبل از انتخاب نام، باید تحقیق و برنامه‌ریزی دقیقی را به عمل آورد. با این حال، در دسترس بودن و رزرو نام تجاری را می‌توان از طریق وب سایت رسمی دولت قطر مورد پیگیری قرار داد.

البته این نام را می‌توان از طریق برنامه وزارتخانه (moic_qatar) یا با مراجعه به ساختمان اصلی وزارتخانه یا شعبه آن نیز رزرو کرد. همچنین لازم است به یاد داشته باشید، که نام باید منحصربه‎‌فرد باشد و نباید اخلاق عمومی را گمراه یا نقض کند. رزرو برند در قطر به مدت سه روز رایگان است، اما اگر بخواهید آن را به مدت شش ماه رزرو کنید، باید برای آن هزینه پرداخت کنید.

اخذ اقامت قطر از طریق تاسیس شرکت در این کشور

گرفتن اقامت موضوعی حائز اهمیت است و می‌توان در بسیاری از کشورها با ثبت شرکت، اقدامات لازم جهت دریافت اقامت را نیز پیگیری کرد. تابعیت قطر و اقامت دائم در آن، به هیچ عنوان از طریق سرمایه‌گذاری در قطر حاصل نخواهد شد و حتی در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها، فرد سرمایه گذار مالکیت 100 درصدی را ندارد و باید از افراد تبعه کشور قطر برای سرمایه‌گذاری در این پروژه، استفاده کند. به همین دلیل برای ثبت شرکت در قطر با مسئولیت محدود، فرد به یک شریک قطری معتبر، نیازمند خواهد بود.

نوع این اقامت، که شخص از طریق ثبت شرکت در قطر می‌تواند برای خود فراهم سازد، از نوع اقامت موقت و کوتاه‌مدت است که می‌تواند آن را تمدید کند. همچنین برای سرمایه‌گذاران ایرانی، کارت اقامت دو ساله صادر خواهد شد و امکان تمدید این اقامت نیز وجود دارد. در حقیقت شخص با اقامت در قطر، در یکی از ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه و حتی جهان با توان خرید بالا ساکن شده و از این حیث امکان تحصیل در عالی‌ترین مراکز و شعب مدارس آمریکایی و اروپایی در قطر برای فرزندانش فراهم می‌شود. میزان درآمد بالا به‌خاطر اقتصاد پویای این کشور نیز از دیگر مزایای اقامت در این کشور است.

اخذ اقامت قطر از طریق تاسیس شرکت

ثبت شرکت در قطر برای ایرانیان

هر فرد خارجی برای این که در کشور قطر، شرکت خود را به ثبت برساند، نیازمند یافتن شریکی تجاری در این کشور است. این قانون برای تمامی اتباع خارجی یکسان بوده و جز چندین مورد، به شخص خارجی مالکیت 100 درصدی شرکت واگذار نمی‌شود. از سالیان دور، کشور قطر مستعمره انگلستان بوده است و پس از رسیدن به استقلال در سال 1996، برای استقلال ملیتی و مالی خود نیز اهمیت بسیاری قائل است. همچنین باید خاطر نشان کرد که دولتمردان قطری در مورد اعتماد به اتباع خارجی، محافظه کاری زیادی از خود نشان می‌دهند که این امر، قابل پیشبینی است.

تاسیس کردن شرکت‌های تجاری در قطر برای ایرانیان، تنها به دو صورت تشکیل شرکت با مسئولیت محدود و شرکت در مناطق آزاد مقدور می‌باشد. ثبت شرکت برای هر نوع فعالیتی، لازم است از طریق قانون انجام شود. به همین خاطر است که داشتن دسترسی به تمامی مزایای فعالیت‌های تجاری، تنها از طریق ثبت شرکت در قطر امکان‌پذیر می‌باشد.

هزینه ثبت شرکت در قطر

در خصوص هزینه ثبت شرکت در قطر، باید به این نکته مهم اشاره کرد که نمی‌توان رقم دقیق و مشخصی در ارتباط با هزینه‌های پرداختی مربوط به این گونه شرکت‌ها اعلام کرد. به طور کلی، هزینه ثبت شرکت در قطر، بسیار متفاوت بوده و این رقم هر ساله دستخوش میزان تغییراتی می‌شود. یکی از دلایلی که این رقم تغییر می‌کند، مربوط به ملیت افراد متقاضی است. در حقیقت آن دسته از متقاضیانی که اتباع کشورهای خارجی هستند در مقایسه با سایر افراد اروپایی، باید متحمل پرداخت هزینه بیشتری شوند. بخشی از هزینه‌های مربوط به ثبت شرکت‌های مختلف عبارتند از:

ثبت شرکت در منطقه آزاد: 33475 دلار      

 تاسیس شرکت با سرمایه‌گذاری‌های مشترک: 28599 دلار

شرکت خارجی مربوط به دفتر مشاوره مهندسی بین‌المللی: 30914 دلار

ثبت شرکت خارجی با قرارداد موقت: 34800 دلار

افتتاح حساب بانکی برای ثبت شرکت در قطر

مرحله دوم تاسیس شرکت در قطر، افتتاح کردن حساب بانکی است. برای راه‌اندازی یک کسب و کار خارجی، باید نامه‌ای از وزارت بازرگانی و صنعت دریافت کنید. این نامه تنها مربوط به مجوز افتتاح حساب بانکی در قطر خواهد بود که به محض واریز شدن مبلغ مربوط به سرمایه شرکت، حساب شما فعال خواهد شد. فعال کردن حساب بانکی شما حدود 1 تا 2 روز کلاس تجاری به طول می‌انجامد.

تاییدیه اساسنامه برای ثبت شرکت در قطر

پس از انجام مراحل افتتاح حساب بانکی، شرکت خارجی باید تاییدیه اساسنامه را دریافت کند. این تاییدیه را می‌توان از وزارت بازرگانی و تجارت دریافت کرد. تکمیل فرآیند آن تنها یک روز طول خواهد کشید. با این حال، شما باید این فرم درخواست را از دفتر وزارت تجارت و بازرگانی دریافت کنید. مواردی که باید در فرم ذکر کنید به شرح زیر هستند:

 • پر کردن فرم AoA با اطلاعات مورد نیاز از جمله نام شرکت ضروری است
 • آدرس دفتر مرکزی شرکت را وارد کنید
 • شامل شرایط و هدف شرکت است
 • سرمایه سهام و شرح اقدامات در نوع
 • محدودیت در نقل و انتقال سهام (فقط برای شرکت ها)
 • نام، ملیت و محل سهامداران (فقط برای شرکت ها)
 • روش‌های تقسیم میزان زیان و سود بین شرکا
 • اسامی افرادی که کسب و کار را اداره می‌کنند

ثبت شرکت در قطر بدون شریک

جهت سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت در قطر بدون شریک، این شرکت باید در یکی از مناطق آزاد قطر از جمله مرکز قطر مال و یا پارک علم و فناوری، به ثبت برسد. هر کدام از این مکان‌ها، شرایطی مختلف برای ثبت دارند. به این صورت که ابتدا باید افراد طرح اقتصادی خود را که شامل بر هدف از تاسیس شرکت در قطر، مقدمات فعالیت، مسائل مربوط به بخش مدیریت، راه‌های ارتقای شرکت و خرید سهام می‌باشد، به مدیریت منطقه آزاد تقدیم کرده و پس از گذشت زمان 2 الی 3 ماهه از ارائه آن، در صورت تایید بیزینس پلن، مجوز ثبت شرکت صادر می‌گردد.

ثبت شرکت در قطر

مجوز ثبت شرکت در قطر

شرکت‌های قطری معمولا برای تاسیس شدن، نیازی به اخذ مجوز از سوی دولت را ندارند. مگر آن که زمینه کاری شرکت شامل یکی از موارد ذیل باشد. آن وقت ملزم به اخذ مجوزهای لازم و تاییدیه تاسیس از وزارتخانه‌های مربوطه خواهد بود. این زمینه‌های کاری عبارتند از:

 • شرکت‌های گردشگری: تاییدیه از مقامات گردشگری قطر
 • سازمان‌های بهداشت و سلامت: تاییدیه از وزارت بهداشت
 • موسسات آموزشی: دارا بودن تاییدیه آموزش و پرورش
 • شرکت‌های حقوقی: داشتن تاییدیه از وزارت دادگستری
 • شرکت‌های صنعتی: دارا بودن تاییدیه وزارت انرژی

نتیجه گیری

کشور قطر در سال‌های اخیر شرایط آسان‌تری را برای سرمایه‌گذاری متقاضیان ثبت شرکت در این کشور ایجاد کرده است. علاوه‌براین ثبت شرکت در قطر یکی از راه‌های اخذ اقامت قطر است. نکته مثبت دیگر این‌که شما برای ثبت شرکت لزوما نیازی به پیدا کردن یک شریک قطری ندارید. برای دریافت مالکیت صد در صدی شرکت، لازم است که زمینه کاری شما، یکی از زمینه‌های فناوری اطلاعات، خدمات مشاوره‌، فعالیت در بخش‌های ورزشی، سرگرمی و فرهنگی باشد. حضور در این بخش‌ها نه تنها برای صاحب شرکت، مالکیت صد در صدی ایجاد می‌کند، بلکه از مزایای دیگر ثبت شرکت در قطر همانند دریافت اقامت موقت نیز بهره‌مند خواهد شد.

سوالات متداول

 • دریافت وام‌های تشویقی 
 • عدم پرداخت مالیات 
 • عضویت در سازمان تجارت جهانی
 • بالا بودن قدرت خرید 
 • عدم پرداخت مالیات جهت صادرات و واردات
 •  شرکت در مناقصات و مزایده‌ها 
 • امکان استفاده و بهره برداری از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری 
 • ارزان بودن نیروی کار 
 • شرکت مشارکتی ساده
 • شرکت با همکاری مشترک
 • شرکت با سرمایه گذاری مشترک
 • شرکت سهامی عمومی
 • شرکت سهامی خاص با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت در منطقه آزاد این کشور حدود ۳۳۴۷۵ دلار  هزینه دارد.   

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن