مشاوره رایگان

02128111107

تفاوت فاند و بورسیه

تفاوت فاند و بورسیه

تفاوت فاند و بورسیه

تفاوت فاند و بورسیه موضوعی است که ما در این مقاله بصورت کامل بررسی خواهیم کرد. فاند و بورسیه در واقع کمک‌های مالی رایگان هستند، به این معنی که نیازی به بازپرداخت ندارند. اما درک تفاوت فاند و بورسیه شاید برای برخی افراد، کمی پیچیده باشد. تفاوت اصلی بین فاند و بورس تحصیلی این است که این کمک‌های مالی، از منابع متفاوت می‌آیند. معیارهای واجد شرایط بودن و روند درخواست این دو نیز متفاوت هستند. به طور کلی، فاند بر اساس نیاز مالی، نه صرفا برای پرداخت شهریه تحصیل، بلکه هر نوع نیاز مالی اعطا می‌شود. در حالی که بورسیه‌ها مبتنی بر شایستگی هستند و بر اساس دستاوردهای تحصیلی، فعالیت‌های فوق‌برنامه، رشته تحصیلی و غیره به دانش آموزان اعطا می‌شوند. ما در این مقاله به تفاوت‌های فاند و بورسیه از جنبه‌های مختلف خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله میخوانید :

فاند چیست؟

فاند مانند بورسیه، نوعی کمک مالی بلاعوض می‌باشد و نیازی به بازپرداخت آن وجود ندارد. وجه این کمک هزینه در درجه اول توسط دولت فدرال، دولت‌های ایالتی، کالج‌ها و دانشگاه‌ها، سازمان‌های غیر انتفاعی یا هر سازمان خصوصی دیگری اعطا می‌شود. بر اساس تفاوت فاند و بورسیه اکثر برنامه‌های فاند مبتنی بر نیاز هستند، نه مبتنی بر شایستگی. بنابراین برای واجد شرایط شدن و دریافت فاند، لازم است اطلاعات مالی خود و والدین یا سرپرستان خود را ارائه دهید.

مزایای فاند

با توجه به تفاوت فاند و بورسیه می‌توان دریافت که این دو کمک هزینه، مزایای متفاوتی دارند. موارد زیر، مزایا فاند را شرح می‌دهند:

 • با فرض برآورده شدن شرایط (حفظ معدل مشخص، تکمیل برنامه و غیره) نیازی به بازپرداخت فاند نیست.
 • دریافت بیش از یک فاند بر اساس نیاز مالی، رشته تحصیلی و سایر شرایط تحصیلی شما امکان‌پذیر است.
 • فاندها، فرصت‌ها و بودجه‌ای را برای دانشجویان از خانواده‌ها یا جوامع کم درآمد فراهم می‌نمایند تا تحصیلات عالی را دنبال کنند.
 • روند درخواست فاند در مقایسه با بورسیه‌ها، ساده تر و آسان‌تر است.

معایب فاند

معایبی که می‌توان برای فاند در نظر گرفت، عبارتند از:

 • فاند در مقایسه با بورسیه‌ها، گزینه‌های کمتری دارد. زیرا این کمک‌های مالی عمدتا بر اساس نیاز مالی هستند.
 • معمولا بودجه محدودی برای ارائه فاند اختصاص داده می‌شود و به همین دلیل، این کمک‌های بلاعوض می‌توانند بسیار رقابتی باشند.
 • فاند اغلب برای پرداخت تمام هزینه‌های کالج، کافی نیست.
 • اغلب، محدودیت‌های زیادی برای دریافت فاند وجود دارد.

مقاله های پیشنهادی : فاند تحصیلی چیست؟

بورسیه چیست؟

بورسیه تحصیلی یک هدیه مالی است که توسط بسیاری از شرکت‌ها، مدارس، سازمان‌های غیرانتفاعی و سایر سازمان‌ها ارائه می‌شود. شما نیازی به بازپرداخت آن ندارید، همچنین برخی از آن‌ها هر ترم و برخی دیگر هر سال، قابل تمدید هستند.

راه‌های زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارند. موسسات آموزشی و کالج‌ها اغلب دانشجویان را به سمت منابعی که برای جستجوی بورسیه نیاز دارند، راهنمایی می‌کنند. روش‌ دیگر جستجو، استفاده از موتورهای جستجوی بورسیه خصوصی و دولتی می‌باشد. وب سایت‌های بورسیه ممکن است بر اساس اطلاعات نمایه، اهداف آموزشی، نیاز مالی، معدل و موارد دیگر، فرصت‌های بورسیه را برای متقاضی ایمیل کنند. گزینه‌های فراوانی برای بوسیه تحصیلی وجود دارد. بنابراین مهم است که تحقیق خود را انجام دهید تا ببینید چه چیزی ممکن است برای شما قابل اجرا باشد. اما مراقب کلاهبرداری‌ها در این زمینه نیز باشید. توجه کنید که بورسیه‌ها جایزه نیستند و برای درخواست آن‌ها نیازی به ارسال پول ندارید.

همان ‌طور که در تشریح تفاوت فاند و بورسیه گفته شد، دانشجویان می‌توانند انواع مختلفی از بورسیه‌های تحصیلی را بر اساس شایستگی‌های مختلف خود در یک زمینه خاص دریافت کنند. از جمله در زمینه‌های: پیشرفت تحصیلی، استعداد ورزشی، مهارت‌های رهبری، موسیقی یا سایر مهارت‌های خاص. مبلغ، شرایط و مهلت ارائه درخواست بورسیه به نوع آن بستگی خواهد داشت. بسیاری از بورسیه‌ها به نوشتن مقاله نیاز دارند، اما این شرط هم می‌تواند بر اساس نوع بورسیه، متفاوت باشد. همچنین گزینه‌های خلاقانه‌تری نیز وجود دارند که اجازه می‌دهند تصاویر، فیلم‌ها یا نمونه کارهای هنری به جای مقاله ارسال شود.

مزایای بورسیه

به طور کلی، موارد زیر مزایای بورسیه تحصیلی را شرح می‌دهند:

 • با فرض برآورده شدن شرایط (حفظ معدل مشخص، تکمیل برنامه و غیره)، بورسیه‌ها نیازی به بازپرداخت ندارند.
 • بررسی تفاوت فاند و بورسیه نشان می‌دهد که بورسیه‌های تحصیلی بسیار بیشتری از فاند موجود هستند.
 • بورسیه‎‎ها امکان دسترسی به آموزش را برای تعداد بیشتری از دانش‌آموزان فراهم می‌کنند.
 • بورسیه‌ها در رزومه شما هنگام درخواست شغل، یک نکته عالی به حساب خواهند آمد.

معایب بورسیه

بورسیه‌ها در کنار مزایایی که دارند، از معایبی هم برخوردار هستند. معایب بورسیه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • در برخی موارد، دانشجویان شایسته بورسیه تحصیلی دریافت نمی‌کنند، زیرا معیارها برای ارائه بورسیه‌ها می‌توانند سلیقه‌ای باشند.
 • گزینه‌ها و منابع بسیار زیادی برای بورسیه‌ نسبت به فاند، وجود دارند. بنابراین باید تحقیقات بیشتری انجام دهید و زمان بیشتری بگذارید تا بورسیه مناسب را پیدا کنید.
 • تعداد زیاد گزینه‌ها باعث می‌شود که رقابت برای اکثر بورسیه‌ها بالا باشد.
 • شرایط و الزامات بیشتری برای دریافت بورسیه نسبت به فاند وجود دارند.

بررسی تفاوت فاند و بورسیه

تفاوت بورسیه و فاند

فاند و بورسیه هر دو، کمک مالی دانشجویی هستند که به پرداخت نیازهای مربوط به آموزش عالی مانند شهریه، خوابگاه و کتاب‌های درسی کمک می‌کنند. یکی از ویژگی‌های فاند و بورسیه تحصیلی این است که هر دو برخلاف وام‌های دانشجویی، نیازی به بازپرداخت ندارند. با این حال، این دو مورد از کمک هزینه‌های تحصیلی تفاوت‌هایی دارند که در ادامه بیان شده‌اند:

 1. نحوه اعمال فاند و بورسیه

یکی از رایج ترین و اولین تفاوت فاند و بورسیه در جایی است که این دو اعمال می‌شوند. فاند به افراد برای نیازهای مختلف مانند آموزش، پروژه‌ها یا تجارت ارائه می‌گردد. با این حال، بورسیه تحصیلی منحصراً به دانشجویان ارائه می‌شود. بنابراین بورسیه‌ها در مقایسه با فاند از این جهت، محدودتر هستند.

ناگفته نماند که نحوه استفاده از بورسیه‌های تحصیلی بر اساس محل دریافت آنها، متفاوت می‌باشد. برخی از بورسیه‌های تحصیلی محلی ممکن است مستقیماً یک چک به شما ارائه دهند. در حالی که بورسیه تحصیلی که از یک کالج دریافت می‌کنید، ممکن است به طور خودکار به صورت حساب شهریه شما واریز شود. اما فاند می‌تواند به محل تحصیل شما ارسال گردد، به طور مستقیم به شما پرداخت شود یا بسته به هزینه‌ها بین شما و محل تحصیل تقسیم گردد. در واقع تفاوت فاند و بورسیه در این است که قبل از دریافت فاند، یک توافق‌نامه کمک مالی امضا می‌کنید که در آن موارد استفاده از پول توسط فرد واجدشرایط مشخص می‌شوند. زمانی هم که آن را دریافت کردید، تا یک سال فرصت دارید تا از مبلغ موردنظر استفاده کنید. هنگامی که استفاده از آن را تمام کردید، فرم گزارش کمک مالی را پر می‌کنید که تأیید می‌نماید مبلغ موردنظر، برای وام‌ها یا هزینه‌های تحصیلی شما استفاده‌شده است.

 1. نحوه واجد شرایط شدن افراد برای دریافت فاند و بورسیه

دومین تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی، در نحوه واجد شرایط شدن یک فرد می‌باشد. از آنجایی که فاند معمولاً مبتنی بر نیاز است، درآمد خانواده و صلاحیت اقتصادی در نظر گرفته می‌شوند. از سوی دیگر، بورسیه‌ها عمدتاً مبتنی بر شایستگی هستند. این شایستگی می‌تواند به شکل دانشگاهی، جنسیتی (به عنوان مثال، بورسیه تحصیلی برای زنان) و … باشد. به طور کلی، دریافت فاند الزامات خاصی ندارد و پس از تایید، واجدین شرایط دریافت فاند تقریبا به هیچ چیزی نیاز نخواهند داشت. درحالی که بورسیه‌ها قوانین سفت و سختی دارند و واجدین شرایط دریافت آن‌ها باید یک امتیاز خاص داشته باشد.

به عبارت دیگر، فاند به افرادی تعلق می‌گیرد که قادر به تامین هزینه تحصیل خود نباشند. در حالی که بورسیه تحصیلی به دانشجویانی که در رشته‌های علمی یا ورزشی پیشرفت می‌کنند، اعطا می‌شود.

 1. منبع اعطای فاند و بورسیه

یکی دیگر از موارد تفاوت فاند و بورسیه در منبع اعطای آن‌ها می‌باشد. فاند معمولاً از دولت فدرال دریافت می‌شود. در حالی که بورسیه‌ها می‌توانند از منابع مختلفی از جمله سازمان‌ها، خیریه‌ها، کسب‌وکارهای مختلف، دانشکده‌ها، دولت فدرال، اشخاص حقیقی و … دریافت گردند. تعداد دانشجویانی که نیاز مالی دارند، کم نیست؛ اما چون بسیاری نمی‌دانند برای دریافت بورسیه به کجا مراجعه کنند، بسیاری از بورسیه‌ها هرگز اعطا نمی‌شوند.

دلایل درخواست فاند یا بورسیه

درخواست برای بورسیه‌ و فاند، راهی آسان برای به بهبود وضعیت مالی خود در حداقل زمان و با کمترین تلاش می‌باشد. از طرف دیگر، بورسیه‌ و فاند به هزاران دانشجو کمک می‌کنند تا نیاز خود را به وام‌های دانشجویی خصوصی یا دولتی کاهش دهند یا از بین ببرند.

با وجود بورسیه‌ و فاند، بحران وام‌های دانشجویی در سال های اخیر همچنان به رشد خود ادامه داده و از سال 2007 به میزان 144 درصد افزایش یافته است. به طور مثال، در حال حاضر حدود 45 میلیون آمریکایی در حال پرداخت بدهی‌های دانشجویی هستند. خوشبختانه، ارائه‌کنندگان فاندها و بورسیه‌های تحصیلی هر سال بیشتر می‌شوند. بنابراین می‌توان امیدوار بود که با گسترش آنها، شرایط بهتری برای افراد جهت تامین منابع مالی لازم، فراهم خواهد شد.

فاند و بورسیه تحصیلی

نتیجه گیری

بورسیه تحصیلی و فاند، اشکال مختلفی از کمک‌های مالی هستند که پولی به دانشجویان جهت تحصیل در مراکز آموزشی اعطا می‌کنند و نیازی به بازپرداخت ندارند. اگرچه افراد اغلب از اصطلاحات بورسیه و فاند به عنوان مترادف یا به صورت متقابل استفاده می‌کنند، اما موارد تفاوت فاند و بورسیه کم نیستند. فاند معمولاً توسط دولت فدرال، دولت‌های ایالتی، کالج‌ها و دانشگاه‌ها و بر اساس نیاز مالی اهدا می‌شود. اما بورسیه‌های تحصیلی معمولاً بر اساس شایستگی مانند استعدادهای دانشگاهی، ورزشی یا هنری اهدا می‌گردند. بورسیه‌های تحصیلی خصوصی هم معمولاً توسط بنیادهای خصوصی، نیکوکاران، اتحادیه‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی و شرکت‌های انتفاعی اهدا می‌شوند.

سوالات متداول

خیر، بورسیه هایی که با شرایط مشخص باشند نیازی به بازپرداخت ندارند.

خیر، یکی از معایبی که اصولا فاند های تحصیلی دارند این است که اغلب کلیه هزینه های تحصیلی را پرداخت نمیکنند.

فاند برای نیازهای مختلفی مانند آموزش و پروژه ها و یا تجارت به افراد اعطا میشود.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن