مشاوره رایگان

02128111107

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. یکی از سوالات رایج بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا، درباره فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا است. دانستن این موضوع کمک می‌کند تا مهاجران، حقوق قانونی خود را بشناسند. وقتی افراد اقامت کانادا را دارند، در اصل شهروند کشور قبلی خود حساب می‌شوند. در نتیجه، اگر مایل باشند، پس از مدتی باید برای اخذ شهروندی کانادا اقدام نمایند.

آنچه در این مقاله میخوانید :

کلیات فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

همه‌ کسانی که قصد اخذ شهروندی کانادا را دارند، نخست می‌بایست موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شوند. در واقع همه راه‌های مهاجرت به کانادا در صورت موفقیت، ابتدا افراد را در وضعیت اقامت دائم قرار می‌دهند. یعنی پس از پذیرش در برنامه‌های مهاجرتی کانادا، برای افراد یک کارت اقامت دائم کانادا صادر خواهد شد. این کارت در واقع شبیه به گرین کارت آمریکا می‌باشد و همان ویژگی‌ها را برای کشور کانادا دارد.  

دارندگان کارت اقامت کانادا یا کارت PR کانادا دارای برخی حقوق قانونی در این کشور هستند، ازجمله:

 1. دسترسی به تمامی خدمات اجتماعی مانند دیگر شهروندان، ازجمله پوشش بیمه
 2. داشتن مجوز زندگی در تمام نقاط این کشور و کار و تحصیل در کانادا
 3. مورد حفاظت قانونی بودن تحت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی‌های این کشور
 4. حق تقاضا برای دریافت شهروندی کانادا

مجوز اقامت کانادا چیست؟

مجوز اقامت کانادا در واقع یک سند است که به فرد اجازه می‌دهد برای مدت معلومی در این کشور بماند. میزان مدت زمان اقامت در کانادا بستگی به شرایط فرد خواهد داشت. با در دست داشتن این سند شما می‌توانید:

 • خرید مسکن در کانادا و سرمایه گذاری در کانادا را به ‌صورت قانونی انجام دهید.
 • هر زمان که بخواهید وارد این کشور شوید.
 • بیمه درمانی دریافت کنید.
 • با ثبت‌نام در مدارس کانادا، فرزندان خود را به این مدارس بفرستید.

برخی از مهم‌ترین راه‌های اخذ اقامت دائمی کانادا عبارتند از:

 • مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج
 • مهاجرت تحصیلی به کانادا
 • مهاجرت کاری به کانادا
فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا از نظر رسمی و دولتی بودن

دارندگان اقامت دائم کانادا با ساکنان قانونی این کشور برابر هستند. ولی در اصل، شهروند و عضو رسمی کشور قبلی خود به شمار می‌آیند، یعنی عضو رسمی کشور کانادا نیستند. البته این افراد حق زندگی و کار در کانادا را به‌ صورت دائمی خواهند داشت. همچنین تقریبا شامل همه حقوق قانونی برای زندگی روزمره می‌شوند. اما شهروندان، یا دارندگان سیتیزنشیپ کانادا، اعضای رسمی این کشور به شمار می‌آیند. کلی‌ترین راه‌های اخذ شهروندی کانادا عبارتند از:

 • زاده شدن درون خاک این کشور
 • زندگی در کانادا به مدت 5 سال و بیشتر
 • فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا از نظر حق رای دادن و گرفتن پست‌های دولتی

دارندگان اقامت دائم کانادا مشمول همان مسئولیت‌هایی می‌شوند که شهروندان کانادا دارا هستند، مانند پرداخت مالیات و پیروی کردن از قوانین کشور کانادا. اما در دو مورد اصلی با هم متفاوت‌ می‌باشند. یکی آنکه دارندگان اقامت کانادا حق رای دادن در انتخاب این کشور را ندارند. همچنین نمی‌توانند برای گرفتن پست‌های دولتی سطح بالا اقدام کنند. مثلا نمی‌توانند نامزد انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و غیره شوند. برای حضور در دیگر پست‌های دولتی که نیاز به سطح بالای امنیت و اطلاعات محرمانه دارند نیز موانع بسیاری خواهند داشت.

فرق بین پاسپورت کانادا و کارت اقامت دائم کانادا

دومین فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا به پاسپورت مربوط است. دارندگان اقامت دائم نمی‌توانند برای اخذ پاسپورت کانادا درخواست دهند. آن‌ها برای خروج از این کشور می‌بایست از کارت اقامت دائم خود استفاده کنند. همچنین به‌جای این کارت می‌توانند از سند مسافرتی اقامت دائم یا PRTD استفاده نمایند. البته در کنار این‌ها، باید پاسپورت کشوری که شهروند آن هستند را نیز نشان دهند. دقت کنید که کارت اقامت دائم کانادا هر چند وقت یک‌بار منقضی می‌شود، بنابراین نیاز به تمدید خواهد داشت. البته با منقضی شدن کارت، وضعیت اقامت دائم همچنان برقرار است. این وضعیت تنها در صورتی از بین می‌رود که فرد دیگر شرایط اقامت دائم کانادا را نداشته باشد.

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا از نظر زندگی خارج از کشور

دارندگان اقامت دائم کانادا حق حضور و زندگی خارج از این کشور را دارند، اما با محدودیت‌هایی در این زمینه روبه‌رو هستند. آن‌ها حتما می‌بایست در هر بازه زمانی پنج‌ساله، دو سال کامل درون مرزهای این کشور حضور داشته باشند. در غیر این صورت، اقامت دائم را از دست خواهند داد. البته استثناهایی هم از این نظر وجود دارند. برای مثال، اگر با همسر خود، یا پدر و مادر خود که شهروند کانادا هستند خارج از این کشور باشند، اقامت دائمشان باطل نخواهد شد. همچنین اگر به دلیل کار در شرکت‌های کانادایی خارج از این کشور ماموریت داشته باشند، آن زمان لحاظ نمی‌گردد.

با نقض قوانین اقامت در کانادا، وضعیت اقامت در همان ابتدا برداشته نمی‌شود، بلکه باید ملاحظات طی یک فرآیند رسمی بررسی گردند.

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا از نظر امکان باطل شدن

امکان حذف اقامت دائم کانادا وجود دارد. یعنی مسئولان دولتی می‌توانند در صورت صلاحدید، وضعیت اقامت دائم شخص را لغو کنند. مثلا در صورتی ‌که شخص، الزامات اقامت کانادا را رعایت نکند. اما پس از اخذ شهروندی کانادا، دیگر این وضعیت پایدار خواهد بود. هیچ نهاد یا مسئولی نمی‌تواند آن را حذف کند. تنها راه لغو شهروندی کانادا این است خود فرد بخواهد آن را حذف کند.

دارندگان اقامت دائم پس از کسب شرایط شهروندی کانادا می‌توانند برای اخذ شهروندی این کشور اقدام نمایند. آنگاه حق دریافت پاسپورت کانادا و مشارکت کامل در فعالیت‌های سیاسی را خواهند داشت. حقوق این افراد کاملا برابر با حقوق افراد متولد شده در این کشور خواهند بود.  

دلایل باطل شدن اقامت دائم کانادا

 • اگر در بازه زمانی پنج سال گذشته حداقل 730 روز داخل خاک این کشور نبوده باشید، اقامت دائم شما حذف می‌شود.
 • اگر موفق به اخذ سیتیزنشیپ کانادا شوید، اقامت دائم برای شما حذف خواهد شد و وارد وضعیت شهروندی می‌شوید.
 • اگر خودتان بخواهید، می‌توانید برای حذف اقامت کانادا درخواست دهید.
 • غیرقابل ‌پذیرش شدن یا Inadmissible شدن. موارد غیرقابل ‌پذیرش شدن کانادا یا Inadmissible شدن به شرح زیر هستند:
 • دلایل امنیتی ازجمله جاسوسی، تخریب و اقدام علیه دولت‌ها، خشونت و تروریسم.
 • عضویت در سازمان‌هایی که شامل موارد بالا شوند.
 • نقض حقوق بشر یا حقوق بین‌المللی مانند جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت.
 • داشتن مسئولیت دولتی در کشوری که شامل موارد بالا می‌شود.
 • ارتکاب جرم، مانند رانندگی در حالت مستی یا پس از مصرف مواد مخدر.
 • عدم تمکن مالی، داشتن بیماری خطرآفرین برای جامعه.
 • جرم‌های سازمانی مانند قاچاق کالا یا پول‌شویی.

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای کانادا

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا از نظر مراحل اخذ

چگونه اقامت کانادا بگیریم

در این بخش به تفاوت این 2 مورد از نظر مراحل اخذ آنها خواهیم پرداخت.

مراحل اخذ اقامت دائم کانادا

 1. ابتدا باید در آزمون زبان شرکت کنید و مدرک زبان بگیرید. نوع آزمون و نمره مدرک زبان بستگی به این دارد که کدام‌یک از روش های مهاجرت به کانادا را انتخاب کرده باشید.
 2. اسناد، اطلاعات و مدارک لازم را مطابق با الزامات روش مهاجرتی خود جمع‌آوری کنید. این‌ها می‌بایست در سایت اداره مهاجرت کانادا (IRCC) ثبت شوند.
 3. در صورت مهاجرت تحصیلی به کانادا، سنجش مدرک تحصیلی خود را انجام دهید و آن را معادل‌سازی کنید.
 4. در صورت داشتن شرایط اخذ اقامت کانادا، برای ثبت درخواست از اداره مهاجرت دعوت‌نامه (ITA) دریافت خواهید کرد.
 5. گواهی سلامت و گواهی عدم سوءپیشینه بگیرید. این مورد باید توسط تیم‌های تاییدشده ازسوی اداره مهاجرت کانادا انجام شوند.
 6. اقامت دائم شما از سوی افسر مهاجرتی تایید خواهد شد و سپس آن را دریافت می‌کنید.
 7. در آخر باید جهت اخذ کارت اقامت کانادا اقدام کنید.

مراحل اخذ شهروندی کانادا

نخستین مرحله آن است که فرم شهروندی کانادا را پر کنید. این فرم دو نوع دارد: برای بزرگ‌سالان (بالای 18 سال) و خردسالان (زیر 18 سال). پس از تکمیل فرم می‌بایست مدارک لازم برای شهروندی کانادا را جمع‌آوری و به آن پیوست کنید. این‌ مدارک شامل عکس، مدرک زبان و غیره هستند. سپس باید فرم را به همراه مدارک برای اداره مهاجرت کانادا (IRCC) از طریق صندوق پستی یا به ‌صورت آنلاین بفرستید.

پس از تایید شدن، زمان آزمون شهروندی کانادا یا مصاحبه شهروندی کانادا به شما اعلام خواهد شد. پس از قبول شدن در این آزمون، مراسم شهروندی کانادا برای شما اجرا می‌شود. ساعت و روز این مراسم به شما اعلام خواهد شد. در این مراسم شما سوگند شهروندی را یاد می‌کنید و رسما شهروند این کشور می‌شوید. یک فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا آن است که مراحل شهروندی ساده‌تر هستند و امکان پذیرش در آن‌ها بالا است.

راه‌های اخذ اقامت کانادا

 • برنامه اکسپرس اینتری (Express Entry) – برای متخصصان و کارکنان تجاری
 • برنامه‌های استانی کانادا – دارای شرایط بهتری است برای کسانی که در اکسپرس اینتری کانادا پذیرفته نشده‌اند.
 • برنامه سرمایه‌گذاری در کانادا برای صاحبان کسب‌وکار – با حداقل سرمایه گذاری 150 هزار دلار
 • اخذ مجوز کاری کانادا – با دریافت سند LMIA و اخذ جاب آفر کانادا
 • ویزای دانشجویی کانادا و تحصیل در کانادا مقطع کارشناسی و ارشد
 • ویزیتور ویزای کانادا
 • برنامه آتلانتیک کانادا

جهت یافتن بهترین راه، حتما لازم است با یک مشاور مهاجرتی متخصص مشورت نمایید. چرا که شمار روش‌های مهاجرت به کشور کانادا زیاد است. امکان دارد راه بسیار ساده و سریعی برای شما وجود داشته باشد که شما از آن بی‌خبر باشید. مشاوران موسسه «مهاجرت با ما» جزء بهترین مشاوران مهاجرت در ایران هستند. به همین دلیل می‌توانند شما را به بهترین نحو یاری کنند.

اما فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا آن است که تنها یک راه برای اخذ شهروندی کانادا وجود دارد. آن ‌هم داشتن اقامت دائم از قبل و سپس اقدام برای ثبت نام شهروندی کانادا است.

شرایط اخذ شهروندی کانادا

نخستین مورد از شرایط دریافت شهروندی کانادا آن است که مقیم دائم این کشور باشید. همچنین هنگامی‌که برای شهروندی درخواست می‌دهید، باید در پنج سال گذشته حداقل سه سال داخل خاک این کشور بوده باشید. این مقدار برابر است با 1095 روز در پنج سال گذشته. همچنین می‌بایست از پنج سال گذشته حداقل سه سال را مالیات پرداخت کرده باشید. تسلط به یکی از زبان‌های فرانسوی یا انگلیسی نیاز است. افراد بین 18 تا 54 سال باید سطح زبانشان معادل با CLB4 باشد. این سطح معادل با متوسط یا Intermediate است. یک فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا این است که برای اخذ اقامت معمولا به سطح بالاتری از زبان نیاز می‌باشد. البته برای گرفتن شهروندی کانادا، افراد بین 18 تا 54 سال باید آزمون یا تست شهروندی کانادا را نیز بدهند.

آزمون شهروندی کانادا

در این تست، پرسش‌هایی درباره مسئولیت‌ها و حقوق شهروندان کانادا و همچنین درباره خود کشور کانادا پرسیده می‌شود؛ ازجمله جغرافیای کشور، تاریخ، اقتصاد، دولت، قوانین و علائم. این آزمون به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌گردد و شما می‌توانید زبان موردنظر خود را انتخاب کنید. مدت زمان آن 30 دقیقه و شامل 20 سوال است که فرد جهت قبول شدن باید 15 سوال را به‌ درستی پاسخ دهد. سوالات به‌ صورت چندگزینه‌ای یا درست و غلط هستند. پیش از آزمون، یک جزوه به نام «Discover Canada» به شما داده می‌شود که سوالات از روی آن هستند. آزمون معمولا به ‌صورت کتبی است، ولی گاهی شفاهی خواهد بود.

اخذ شهروندی کانادا

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا از نظر مزایا

در این بخش، مزایای اقامت دائم و شهروندی کانادا را بررسی خواهیم کرد.

مزایای اقامت دائم کانادا

مقیمان دائم حق دارند در هر جای این کشور کار و زندگی کنند. مثلا اگر فردی اقامت مونترال کانادا را گرفته باشد، درصورت یافتن شغل بهتر می‌تواند برای کار و زندگی در تورنتو به آنجا نقل ‌مکان کند. همچنین این افراد به بیمه عمومی دسترسی خواهند داشت، یعنی مراقبت درمانی آن‌ها رایگان خواهد بود. نکته بعد این است که افراد پس از دریافت اقامت کانادا می‌توانند اسپانسر خانواده خود برای مهاجرت به کانادا شوند. همچنین تحصیل رایگان در کانادا برای فرزندانشان تا پایان دوره دبیرستان ممکن است. به‌علاوه، تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقیمان دائم در مقایسه با کسانی که ویزای دانشجویی کانادا را گرفته‌اند، بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود.  

مزایای شهروندی کانادا

دیگر فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا این است که شهروندی مزایای بیشتری دارد. یعنی شهروندان علاوه بر داشتن مزایای اقامت کانادا، می‌توانند در تمام انتخابات شهری، استانی و دولتی نیز شرکت کنند. همچنین می‌توانند هم تابعیت کانادا را داشته باشند و هم شهروندی کشور قبلی خود را حفظ کنند. ضمنا هر فرزندی که به دنیا بیاورند، به‌ صورت خودکار شهروند کانادا حساب می‌شود. برخی از بهترین فرصت‌های شغلی در کانادا به گونه‌ای هستند که اولویت پذیرششان برای شهروندان کانادایی است. همچنین پس از دریافت سیتیزنشیپ کانادا، فعالیت در این شغل‌ها راحت‌تر می‌شود. ضمنا شهروندان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به 183 کشور و منطقه جهان سفر کنند. در حالی‌که دارندگان اقامت دائم این مزیت را ندارند.

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا با اقامت موقت کانادا

کسانی که ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و ویزای کاری کانادا را می‌گیرند، معمولا ابتدا در وضعیت اقامت موقت قرار خواهند گرفت. این‌ها کسانی هستند که برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یا کار در کانادا یا بازدید از این کشور و تفریح، وارد کانادا می‌شوند. مدت زمان اقامت موقت کانادا می‌تواند از شش ماه یا کمتر تا معمولا یک یا دو سال باشد.

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا با اقامت موقت این است که امکان دارد اقامت موقت تمدید نشود. اما اقامت دائم کانادا نیاز به تمدید ندارد، در واقع مقیمان دائم فقط باید کارت اقامت را تمدید کنند. گرچه حتی در صورت تمدید نکردن این کارت، باز هم مقیم دائم حساب می‌شوند. اما دارندگان اقامت موقت کانادا باید خود اقامت را تمدید کنند. آن‌ها در صورت تمدید نکردن از کشور اخراج خواهند شد. البته در بیشتر موارد پس از اخذ اقامت موقت می‌توان برای اقامت دائم اقدام نمود.

نتیجه گیری

مهاجرت به کشور کانادا معمولا سه مرحله دارد: اخذ اقامت موقت کانادا، اخذ اقامت دائم کانادا و اخذ شهروندی کانادا. برخی از راه‌های مهاجرت به کانادا ابتدا منجر به اقامت موقت می‌شوند. مانند ویزای دانشجویی و ویزای کار کانادا. پس از گذشت مدتی از اخذ ویزای موقت کانادا، فرد ممکن است بتواند برای اقامت دائم اقدام کند. برخی راه‌ها نیز مستقیما به اخذ اقامت دائم منجر می‌شوند. در هر صورت، مدتی پس از گرفتن اقامت دائم کشور کانادا، افراد در صورت داشتن شرایط سیتیزنشیپ کانادا می‌توانند برای دریافت آن درخواست دهند. پس از دریافت شهروندی کانادا دیگر این عنوان به هیچ طریقی قابل باطل شدن نیست. اما اقامت دائم و اقامت موقت ممکن است به دلایلی باطل شوند.

تیم مجرب موسسه مهاجرت با ما با مجوز رسمی از وزارت کار به ارائه خدمات مهاجرتی حرفه‌ای می‌پردازند. اخذ اقامت دائم کانادا و اخذ شهروندی کانادا ازجمله تمرکزهای اصلی این تیم به شمار می‌روند. پرونده‌های موفق موسسه مهاجرت با ما در این زمینه حاکی از سطح بالای شناخت و تسلط متخصصان آن بر امور مهاجرت به کانادا است.

سوالات متداول

اقامت دائم ممکن است به دلایلی باطل شود، اما شهروندی هرگز قابل باطل شدن نیست. همچنین دارندگان اقامت دائم حق رای دادن و گرفتن پست‌های دولتی را ندارند، اما شهروندان دارند.

داشتن اقامت دائم، حضور در این کشور مجموعا به مدت سه سال در پنج سال گذشته و نیز شرکت در آزمون شهروندی کانادا از مهم‌ترین شرایط هستند.

بدین منظور باید از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا اقدام کنید. مانند اکسپرس اینتری، برنامه‌های استانی یا PNP، ویزای دانشجویی، ویزای کاری و غیره.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن