مشاوره رایگان

02128111107

تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا

تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا

تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا-01

تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. افرادی که گرین کارت دارند، شهروندی آمریکا را اخذ کرده‌اند یا متولد آمریکا از پدر و مادری آمریکایی هستند، دارای امتیازات مشترکی می‌باشند. از جمله این امتیازات می‌توان به حق زندگی در آمریکا، حق داشتن شغل و کسب درآمد‌ اشاره کرد. اما در این بین، تفاوت‌های بسیاری نیز بین داشتن گرین کارت و داشتن شهروندی ایالات متحده وجود دارد. لذا این دو، علی‌رغم داشتن اشتراکاتی، قابل جایگزینی با یکدیگر نیستند. ما در این مقاله به تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

آشنایی با گرین کارت و شهروندی آمریکا

داشتن گرین کارت به معنای داشتن اجازه اقامت دائمی در ایالات متحده می‌باشد. این کارت به فرد اجازه می‌دهد که بتواند حقوقی خاص و از پیش تعیین‌شده را در آمریکا داشته باشد. البته این مسئله مستلزم این است که فرد همچنان شهروند رسمی کشور خود به حساب بیاید. داشتن گرین کارت نسبت به شهروندی آمریکا با محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو است. در واقع، در بالاترین سطح و بهترین حالت ممکن، سازمان مهاجرت ایالات متحده آمریکا می‌تواند برای یک فرد، شهروندی آمریکا را صادر کند. این امر به معنی داشتن تمامی حقوق و اجازه‌های ممکن در این کشور می‌باشد.

آشنایی با گرین کارت آمریکا

تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا در چه مواردی است؟

در ادامه به چندی از تفاوت‌ها و شباهت‌های اخذ گرین کارت در مقابل اخذ شهروندی رسمی آمریکا می‌پردازیم.

نیاز به تمدید

فردی که دارای گرین کارت باشد، لازم است هر ده سال یک‌بار اقدام به تمدید گرین کارت خود کند. هزینه تقریبی تمدید گرین کارت 550 دلار می‌باشد. همچنین در صورت گم شدن یا آسیب دیدگی گرین کارت باید به سرعت اقدام به جایگزینی آن کنید که این کار نیز با پرداخت مبلغی همراه خواهد بود. این در حالی است که برای شهروندان آمریکا چنین شرایطی وجود ندارد و نیاز به تمدید نیست. این مسئله یکی از موارد تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا محسوب می‌شود.

جنبه‌های سیاسی

هر فردی که شهروند رسمی ایالات متحده باشد، چه آمریکایی الاصل و چه فردی خارجی که شهروندی آمریکا را اخذ کرده است، می‌تواند در انتخابات آمریکا شرکت کند و رای دهد. مثل شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و… . این در حالی است که شخصی که دارای گرین کارت باشد، اجازه شرکت در انتخابات را ندارد.

ویزا و اقامت

داشتن گرین کارت این اجازه را به شخص دارنده می‌دهد که بتواند از طرف خود، برای همسر و فرزندان (در شرایطی که فرزندان وی در تاهل نباشند) ویزای اقامت آمریکا را دریافت کند. در مقابل، فرد با داشتن شهروندی رسمی آمریکا می‌تواند از طرف خود ویزای اقامت برای همسر، فرزندان(چه مجرد و چه متاهل)، خواهران، برادران و تمامی بستگان درجه دو و دورتر دریافت کند.

سفرهای خارجی

دارنده گرین کارت می‌تواند در هر زمان و آزادانه به کشورهای دیگر و خارج از آمریکا سفر کند. اما باید توجه داشت زمانی که در کشور دیگر صرف می‌شود، نباید طولانی مدت باشد، چراکه خروج طولانی مدت از آمریکا در این شرایط می‌تواند بر وضعیت اقامت فرد تاثیر منفی بگذارد.

به عنوان مثال، اگر سفر فرد در کشور خارجی شش ماه طول بکشد، باید مورد بررسی دوباره اداره مهاجرت قرار بگیرد تا ویزای اقامتی وی لغو نشود. در صورتی که سفر فرد بیش از یک سال طول بکشد، اداره مهاجرت تصور می‌کند وی از اقامت در آمریکا منصرف‌ شده است و ویزای وی باطل می‌گردد. بنابراین در صورت داشتن گرین کارت و خروج از آمریکا به هر دلیلی بیش از یک سال، لازم و ضروری است قبل از خروج یک گواهی ورود مجدد به آمریکا دریافت شود تا بعدا ویزای اقامت دچار مشکل نشود.

در مقابل تمامی این محدودیت‌ها و مشکلات، شخصی که شهروند رسمی آمریکا باشد، می‌تواند در هر زمان و به هر مدت ولو اینکه طولانی باشد، سفر کند و زمان سفر هیچ تاثیری بر اقامت وی در آمریکا نخواهد داشت. بنابراین در این مورد نیز تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا قابل مشاهده است. 

استخدام در سازمان‌های نظامی

فرد دارای گرین کارت می‌تواند در ارتش یا سازمان‌های نظامی آمریکا فعالیت کند و استخدام شود، اما نمی‌تواند در آژانس فدرال ایالات متحده فعالیت کند. ولی فردی که شهروند رسمی آمریکا باشد، می‌تواند در هر سازمان و آژانسی با هر عنوان و در هر حوزه‌ای فعالیت کند و برای وی مانعی وجود نخواهد داشت.

وضعیت اخراج از آمریکا

امکان اخراج شدن از آمریکا مورد دیگری از تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا است. فردی که دارای گرین کارت باشد، در صورت ارتکاب جرم، انجام جاسوسی یا خراب‌کاری علیه دولت ایالات متحده، توسط دولت از آمریکا اخراج می‌شود. در این صورت، وی حق ورود مجدد به امریکا ندارد و به کشور خود بازگردانده می‌شود. این در حالی است که اگر فرد دارای شهروندی رسمی آمریکا این جرائم را مرتکب شود، از آمریکا اخراج نمی‌گردد. نهایتا برای مدتی داشتن اختیارات و اجازه کار در سازمان‌های دولتی و نظامی، دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی و مالی و امور این چنینی از وی سلب می‌شود. پس از مدت مقرر نیز با گرفتن تعهد، وی به زندگی اجتماعی خود باز خواهد گشت.

اخذ پاسپورت آمریکایی

افرادی که دارای گرین کارت باشند، نمی‌توانند پاسپورت آمریکایی دریافت کنند. در صورت خروج از آمریکا نیز برای ورود دوباره لازم است پاسپورتی که از کشور خود دریافت کرده‌اند را به همراه گرین کارت همراه داشته باشند. در مقابل، افرادی که شهروند آمریکا هستند، می‌توانند پاسپورت آمریکایی دریافت کنند. این مورد، یک از اساسی‌ترین موارد تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا می‌باشد. البته شایان ذکر است در رابطه با اخذ پاسپورت از آمریکا، افراد خارجی که شهروندی آمریکا را دریافت کرده‌اند با افراد آمریکایی الاصل نیز متفاوت هستند و در پاسپورت آنها موارد استثناء دیده می‌شود.

کمک هزینه‌های تحصیلی و مالی

برای افرادی که شهروند رسمی آمریکا باشند، انواع کمک هزینه‌های تحصیلی و مالی لحاظ می‌شوند. این مورد در رابطه با افرادی که گرین کارت داشته باشند، صدق نمی‌کند و کمک هزینه‌ای برای آنان لحاظ نمی‌شود.

مقاله پیشنهادی ——-> گرین کارت آمریکا

تفاوت روش‌های اخذ گرین کارت در مقابل اخذ شهروندی

روشهای اخذ شهروندی امریکا

روش‌های اخذ گرین کارت و اخذ شهروندی با یگدیگر متفاوت هستند که ما در این بخش به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

دعوت از طرف اعضای خانواده: همانطور که پیش‌تر اشاره شد، اگر فردی دارای شهروندی رسمی آمریکا باشد، می‌تواند برای همسر، فرزندان،خواهر، برادر و بستگان خود گرین کارت دریافت کند. البته این مسئله برای شخصی که خود گرین کارت داشته باشد و شهروند نباشد، هم ممکن است. اما این فرد فقط می‌تواند در مورد نزدیکان درجه یک و فرزندان مجرد خود اقدام به دریافت گرین کارت کند.

ازدواج: فردی که دارای گرین کارت باشد، می‌تواند برای همسر خود ویزای اقامتی و گرین کارت بگیرد که البته این ویزا به تمدید مداوم نیاز دارد. همچنین اگر شخصی که دارای گرین کارت است با یک شهروند آمریکایی ازدواج کند، می‌تواند شهروند آمریکا شود.

استخدام در مشاغل نظامی: اگر فردی دارای گرین کارت باشد، می‌تواند در سازمان‌های نظامی آمریکا استخدام شود. همچنین این فرد پس از مدتی از طریق کار در این سازمان‌ها، می‌تواند اقدام که اخذ شهروندی آمریکا کند.

تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا از نظر سایر روش‌ها نیز به شرح زیر است:

روش‌های اخذ گرین کارت

  • دعوت کارفرما: یکی از شرایطی که می‌تواند باعث شود گرین کارت دریافت کنید، استخدام شدن در یک شرکت یا سازمان در آمریکا می‌باشد. تحت شرایطی کارفرما می‌تواند برای کارمند خود، ویزای اقامتی و گرین کارت دریافت کند.
  • سرمایه‌گذاری: اگر شما شخصی هستید که می‌خواهید مبالغی با رقم بالا را در آمریکا سرمایه گذاری کنید، خبر خوب این است که شما هم می‌توانید برای اخذ گرین کارت اقدام کنید.
  • لاتاری: ثبت نام در مسابقه لاتاری یکی از رایج‌ ترین شیوه‌ها برای کسب اقامت و گرین کارت آمریکا می‌باشد. سالانه هزاران ایرانی از این طریق تلاش می‌کنند گرین کارت دریافت کنند. اما لازم به ذکر است، به خاطر شرایط خاص و تعداد بالای شرکت‌کنندگان این روش از راه‌های دیگر بسیار سخت‌تر است.

روش‌های اخذ شهروندی

  • تحصیل در آمریکا: اگر شما به تحصیل در آمریکا بپردازید، پس از پنج سال می‌توانید اقدام به اخذ شهروندی آمریکا کنید.
  • درمان بیماری والدین در زمان کودکی: اگر فردی در زمان کودکی با پدر و مادر خود به منظور درمان بیماری به آمریکا سفر کند، می‌تواند پس از گذشت پنج سال شهروندی آمریکا را اخذ نماید.
  • گذشت 5 سال از اقامت: پس از گذشت پنج سال از اقامت در آمریکا، افرادی که رفتارهای مناسبی داشته‌اند و قانون‌شکنی نکرده‌اند، اگر تسلط کامل به خواندن و نوشتن زبان انگلیسی داشته باشند می‌توانند اقدام به اخذ شهروندی آمریکا کنند.
تفاوت روش‌های اخذ گرین کارت

نتیجه گیری

تفاوت گرین کارت و اخذ شهروندی آمریکا بسیار است. اما همانطور که شرح داده شد، گرین کارت آمریکا نیز مزایای بسیار زیادی دارد. شخص دریافت‌کننده آن می‌تواند به راحتی و با امکان برخورداری از بسیاری از حق و حقوق‌های معمول و متداول یک شهروند، در کشور امریکا زندگی کند. مجموعه مهاجرت با ما با ارائه مشاوره در زمینه انواع روش‌های مهاجرتی به امریکا و همچنین اخذ گرین کارت و شهروندی، آماده خدمت‌رسانی به شما می‌باشد.

سوالات متداول

بله. البته شرایط سختگیرانه و خاصی برای درخواست اخذ شهروندی آمریکا وجود دارد، اما نهایتا این کار امکان‌پذیر خواهد بود. مدت زمان تخمینی برای دریافت شهروندی، از زمان اقدام تا دریافت بین 3 تا 5 سال می‌باشد.

بله. فردی که گرین کارت داشته باشد، می‌تواند برای همسر خود ویزا اقامتی دریافت کند. البته این ویزا هر یک سال یک بار باید تمدید شود.

خیر. شرط اخذ پاسپورت آمریکا، شهروند بودن است و با گرین کارت نمیتوان پاسپورت آمریکایی دریافت کرد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن