مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. مجارستان جزو برترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. متقاضیان با تحصیل در مجارستان و به ویژه مدارس بین‌المللی این کشور و به دنبال آن اخذ اقامت، به راحتی شرایط ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را خواهند داشت. سیستم آموزشی این کشور هم‌سطح با سیستم آموزشی بسیاری از کشورهای برتر جهان مانند سوئیس، انگلیس، آلمان و کانادا است. با در نظر گرفتن تمامی این مزایا، تحصیل در مدارس مجارستان می‌تواند بهترین گزینه برای ایرانیان باشد. از طرفی دریافت ویزای تحصیلی این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است. در این مطلب به بررسی شرایط تحصیل در مدارس این کشور می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

شرایط کلی تحصیل در مدارس مجارستان را بشناسید

شرایط کلی تحصیل در مدارس مجارستان

مجارستان از نظر موقعیت جغرافیایی در قاره اروپا واقع شده است و پایتخت آن نیز بوداپست است. مجاری، زبان اصلی و رسمی مردم این کشور است. آمارها نشان می‌دهند که سالیانه دانشجویان و دانش‌آموزان بسیاری به منظور تحصیل در مجارستان به این کشور مهاجرت می‌کنند. نظام آموزشی مجارستان و تحصیل در مدارس این کشور شباهت زیادی با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد.

برای تحصیل در مجارستان گزینه‌های مختلفی پیش روی متقاضیان قرار دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به مدارس و دبیرستان‌ها اشاره کنیم. برای تحصیل در مدارس مجارستان باید با زبان مجاری آشنایی داشته باشید. اما در صورتی که این زبان را بلد نیستید و قصد تحصیل و ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در مدارس این کشور  اروپایی را دارید باید به سراغ مدارس خصوصی یا مدارس بین‌المللی این کشور بروید.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی

اطلاعاتی دقیق درباره نظام آموزشی مجارستان

مقاطع تحصیلی مدارس مجارستان

برای تحصیل در مجارستان افراد باید در طیف سنی 6 تا 16 سال در این کشور مشغول به تحصیل شوند. به صورت رسمی کودکان پیش از ورود به مدرسه یک دوره یک ساله تحت عنوان مهد کودک را سپری می‌کنند. دانش‌آموزان از سن 6 تا 13 سالگی در مدارس ابتدایی تحصیل می‌کنند و از سن 14 سالگی هم در دبیرستان‌ها یا مراکز فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل می‌شوند.

تقویم تحصیلی مدارس مجارستان

تقویم تحصیلی مدارس مجارستان از ماه سپتامبر تا اواسط ماه ژوئن است. این در حالی است که تحصیل در موسسات آموزش عالی بعد از ماه می به پایان می‌رسد. به صورت کلی دو ترم برای تحصیل در مدارس مجارستان وجود دارند و دانش‌آموزان می‌توانند از تعطیلات مذهبی مانند کریسمس و عید پاک استفاده کنند. زبان مجاری در مدارس ابتدایی و دوره متوسطه این کشور زبان غالب آموزشی است.

آموزش به صورت دو زبانه

با این حال، در مناطقی که اقلیت‌های قومی وجود دارند، آموزش به صورت دو زبانه است. لازم به ذکر می‌باشد که شما با تحصیل در مدارس مجارستان می‌توایند شانس یادگیری کامپیوتر در سن 11 تا 12 سالگی را داشته باشید. متقاضیان تحصیل در مدارس این کشور در صورتی که از شهروندان این کشور نباشند باید در مدارس خصوصی و یا بین‌المللی این کشور ثبت نام نمایند.

تحصیل در مدارس مجارستان چه مزیت‌هایی دارد

اولین مزیت تحصیل در مدارس مجارستان، ارزان‌تر بودن هزینه تحصیل در مقایسه با سایر مدارس در سطح جهان است. در بیشتر کشورها هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی به نسبت مجارستان بسیار بیشتر است. دومین مزیت مهم تحصیل در مدارس این کشور، تحصیل بدون نیاز به قیم است. در اغلب کشورهای اروپایی تعیین قیم فرزند اجباری است و به این معنا است که متقاضی زیر 18 سال به تنهایی حق مهاجرت ندارد.

مگر اینکه به همراه قیم اقدام به مهاجرت کند و یا اقوامی در نزدیکی کشور مقصد داشته باشد. این موضوع می‌تواند برای برخی دردسرساز و یا هزینه‌بر باشد. در مجارستان، مدارس عالیه‌ای وجود دارند که خود حق قیومیت دانش‌آموزان را بر عهده می‌گیرند. در نتیجه دانش‌آموزان می‌توانند با خیالی راحت در مدارس این کشور تحصیل به تحصیل ادامه دهند.

با تحصیل در مدارس مجارستان، دیپلم بین‌المللی دریافت می‌کنید

دوره‌های آموزشی دبیرستان‌ها و مدارس مجارستان به صورت دو زبانه برگزار می‌شود اما زبان اصلی آموزشی آن انگلیسی است. به همین دلیل هم مدارک ارائه شده در این مدارس در سراسر اروپا و آمریکای شمالی مورد تایید است. آن دسته از دانش‌آموزانی که یک دوره تحصیلی را در مجارستان سپری کرده باشند با گذراندن دوره‌های a-level و فاندیشین می‌توانند حتی در دانشگاه‌های انگلستان تحصیل کنند.

دیپلم بین‌المللی (international Baccalaureate) ارائه شده توسط مدارس مجارستان مورد تایید بیشتر کشورهای اروپایی است. دوره دبیرستان در مجارستان چهار سال طول می‌کشد. در اغلب مدارس مجارستان در پایان دوره تحصیل چهار ساله، آزمونی نهایی از دانش‌آموزان به عمل خواهد آمد. با گذراندن دوره زبان آلمانی در مجارستان می‌توان در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کرد و در صورت موفقیت در این آزمون، مدرک دیپلم بین‌المللی IB به دانش‌آموزان تعلق می‌گیرد. دروس امتحانی در این آزمون به طور معمول دروسی هستند که طی دوره چهار ساله دبیرستان تدریس شده‌اند.

تحصیل در مدارس مجارستان؛ آموزش در یکی از امن‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا

در سرتاسر کشور مجارستان تعداد زیادی مدارس بین‌المللی به منظور ادامه تحصیل دانش‌آموزان خارجی تاسیس شده است. اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که بیشتر مدارس در پایتخت این کشور یعنی بوداپست قرار دارند. شهر بوداپست جزو امن‌ترین شهرهای اروپایی است و به همین دلیل هم محلی مناسب برای ادامه تحصیل و زندگی افراد به شمار می‌آید.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در مجارستان

بررسی شرایط انواع مدارس در مجارستان

انواع مدارس در مجارستان

شرایط تحصیل در مدارس کشوری مانند مجارستان همانند سایر کشورها با توجه به نوع مدرسه و مقطع تحصیلی متفاوت است. به صورت کلی مدارس مجارستان شامل مدارس دولتی، خصوصی و بین‌المللی هستند. تحصیل در مدارس دولتی مجارستان رایگان است.

تحصیل در مدارس دولتی مجارستان در 4 مقطع زیر برای متقاضیان امکان‌پذیر است:

 • مهد کودک
 • ابتدایی
 • دبیرستان
 • هنرستان‌های فنی حرفه‌ای
 • مدارس ویژه معلولین

تحصیل در مهد کودک‌های کشور مجارستان

مهد کودک نخستین مرحله از سیستم آموزشی کشور مجارستان است. هر کودک بین سه تا 6 سال حق دارد در یک مهد کودک شرکت کند. در کشور مجارستان رفتن به مهد کودک از 5 سالگی اجباری است. مهد کودک‌ها در مجارستان حداکثر 4 ساعت در روز هستند و بعد از گذراندن این دوره هم انتظار می‌رود که کودکان برای تحصیل در مدرسه آماده باشند.

تحصیل در مقطع ابتدایی مدارس مجارستان

آموزش پایه به صورت کلی در مجارستان معمولا هشت و در بعضی از موارد نیز 10 سال طول می‌کشد. تحصیل در مدارس ابتدایی به دو دسته 4 ساله تقسیم می‌شود. دوره مبتدی که شامل مقطع اول تا چهارم است و دوره پیشرفته نیز شامل مقطع چهارم تا هشتم می‌باشد. بعد از اتمام کلاس هشتم، دانش‌آموزان می‌توانند انتخاب کنند که آیا می‌خواهند به دبیرستان بروند و یا در یک مدرسه فنی حرفه‌ای تحصیل کنند. به طور کلی مطابق آیین‌نامه آموزشی کشور مجارستان، دانش‌آموزان باید تا 16 سالگی در آموزش ابتدایی شرکت کنند.

دبیرستان‌های کشور مجارستان

تحصیل در دبیرستان‌های مجارستان تا سال 1989، تنها چهار سال یعنی از کلاس نهم تا دوازدهم طول می‌کشید. از آن زمان تا به حال، بعد از اتمام کلاس چهارم دوره آموزشی تحصیلی اضافه‌تری تحت عنوان برنامه gimnazium به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

هدف از برنامه gimnazium پس از کلاس چهارم، آماده‌سازی دانش‌آموزان برای تحصیل در دانشگاه است. همچنین مدارس دو زبانه‌ای هم وجود دارند که در آن‌ها دانش‌آموزان باید تا 20 ساعت در هفته آموزش زبان‌های خارجی ببینند.

هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای مجارستان

دانش‌آموزان بعد از اتمام چهار سال تحصیل در هنرستان‌های فنی حرفه‌ای دو مدرک تحصیلی دریافت می‌کنند. از جمله این مدارک می‌توانیم به مدرک ماتورا ( مدرک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه) و همینطور مدرک مهارت‌های کاری اشاره کنیم. آمارها نشان می‌دهند که تقریبا یک سوم از فارغ‌التحصیلان مدارس ابتدایی برای ادامه تحصیل، هنرستان‌های فنی حرفه‌ای مجارستان را انتخاب می‌کنند.

انواع هنرستان‌های فنی حرفه‌ای کشور مجارستان شامل موارد زیر هستند:

 • هنرستان فنی و حرفه‌ای آموزش تکنسین در زمینه‌های مکانیک، انرژی و بیومکانیک
 • هنرستان فنی حرفه‌ای آموزش کارگران ماهر در حوزه صنعت و کشاورزی
 • هنرستان فنی حرفه‌ای متوسط شامل حمل و نقل، خدمات پستی و تجارت

تحصیل در مدارس ویژه معلولین مجارستان

یکی از انواع مدارس در مجارستان، مدارس مخصوص معلولین است. در این مدارس آموزش‌های مناسب برای دانش‌آموزان دارای معلولیت و محرومیت از سن 14 تا 16 سالگی ارائه می‌شود. بعد از دو سال حضور در این مدارس، دانش‌آموزان می‌توانند گواهی‌نامه فارغ‌التحصیلی خود را از مدرسه دریافت کنند.

مقاله پیشنهادی ——-> دوره زبان مجارستان

یک زندگی دانش‌آموزی در کشور مجارستان چقدر هزینه دارد

آگاهی از هزینه‌ها، مساله مهمی در مهاجرت تحصیلی است. از طرفی شرایط اقتصادی، نوع و کیفیت زندگی شخص و و هزینه‌های زندگی افراد با یکدیگر متفاوت است. اگر قصد مهاجرت به مجارستان و تحصیل در مدارس این کشور را دارید به شما توصیه می‌کنیم که پیش از هرگونه اقدامی ابتدا شرایط مالی خود را با هزینه‌های زندگی در این کشور به طور دقیق مقایسه کنید. در واقع شما باید تمام هزینه‌های احتمالی را در نظر داشته باشید تا تشخیص دهید که آیا هزینه‌های زندگی و تحصیل در مجارستان با بودجه شما هماهنگی دارد یا خیر.

در ادامه به بررسی هزینه‌های زندگی و تحصیل در مدارس مجارستان می‌پردازیم:

 • صرف غذا در یک رستوران ارزان قیمت:59 یورو
 • یک کاپوچینوی معمولی:24 یورو
 • بطری 0.33 لیتری آب:77 یورو
 • یک کیلوگرم برنج سفید: 04 یورو
 • مقطع پیش‌دبستانی یا مهد کودک خصوصی برای یک ماه:52 یورو
 • هزینه یک سال تحصیل در مدرسه بین‌المللی ابتدایی:731.40 یورو
 • آپارتمان با یک اتاق خواب در مرکز شهر:88 یورو
 • آپارتمان با یک اتاق خواب (خارج از شهر):58 یورو

نگاهی به شرایط اخذ ویزای همراه برای تحصیل در مدارس مجارستان

اگر به دنبال تحصیل در مدارس مجارستان هستید باید شرایط اخذ ویزای همراه را به دقت بررسی کنید. زمانی که از تحصیل در مدارس مجارستان صحبت می‌کنیم، منظور دانش‌آموزان زیر 18 سال است. در نتیجه، والدین دانش‌آموزان به دنبال راهی هستند تا در طی مدت تحصیل متقاضی بتوانند در کنار او زندگی کنند.

معمولا ویزای همراه به دانشجویان ارائه می‌شود که با آن می‌توانند همسر و یا فرزندان زیر 18 سال خود را به کشوری که در آن مشغول به تحصیل هستند بیاورند و دانش‌آموزان اساسا نمی‌توانند درخواستی مبنی بر دریافت ویزای همراه درخواست دهند. در این شرایط والدین باید از طریق ویزای توریستی کشور مجارستان اقدام کنند. در این ویزا مدت زمانی که متقاضیان مجاز به اقامت در این کشور هستند مشخص شده است.

برترین مدارس بین‌المللی کشور مجارستان

همانطور که در بخش‌های قبلی بررسی کردیم، مدارس زیادی در مجارستان برای تحصیل دانش‌آموزان خارجی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها مزایای منحصر‌به‌فرد خود را دارند. در ادامه این بخش به معرفی نمونه‌هایی از بهترین مدارس بین‌المللی این کشور می‌پردازیم.

مدرسه بین‌المللی آمریکایی در بوداپست (American International School of Budapest)

دانش‌آموزان با تحصیل در مدرسه بین‌المللی آمریکایی بوداپست، با اجرا، تجزیه و تحلیل هنرهایی مانند موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی و رسانه‌ای، می‌توانند مهارت‌های خود را حداقل در یک رشته هنری توسعه بدهند. این مدرسه دانش‌آموزان را تشویق به یادگیری دانش‌های و مهارت‌های هنری به واسطه ارزیابی استعدادهای درونی در طول زندگی خود می‌کنند. همچنین هزینه ثبت‌نام در مدرسه بین‌المللی آمریکایی در بوداپست ۶۰۰ دلار است.

مدرسه بین‌المللی بریتانیکا؛ از قدیمی‌ترین مدارس بین‌المللی فعال در مجارستان

مدرسه بین‌المللی بریتانیکا (Britannica International School) جزو یکی از قدیمی‌ترین مدارس بین‌المللی کشور مجارستان می‌باشد که در سال 1994 میلادی تاسیس شده است. شاخص‌هایی اولیه آموزشی نشان می‌دهند که دانش‌آموزان بریتانیکا بالاترین نمرات یعنی A Level را در این کشور به دست آورده‌اند.

تحصیل در مدارس ورزشی مجارستان مانند مدرسه‌ ورزشی توماس‌مان

مدرسه‌ ورزشی توماس‌مان (Thomas Mann Gymnasium) یک مدرسه بین‌المللی آلمانی و مجارستانی است. اغلب دانش‌آموزانی که در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند، نخبه می‌باشند. از طرفی آمارها به ما نشان می‌دهند توماس‌مان سالانه به طور متوسط نزدیک به 500 دانش‌آموز خارجی و معماری را پذیرش می‌کند. مدرسه ورزشی توماس‌من دارای 12 سالن ورزشی بزرگ است. هزینه ثبت نام در این مدرسه معادل ۱۰۰۹۰۰۰ HUF است.

مدرسه بین‌المللی بی‌ام‌ای مجارستان (BME international School)

مدرسه بین‌المللی بی‌ام‌ای مجارستان وابسه به دانشگاه فنی مهندسی بوداپست می‌باشد و در نزدیکی همین دانشگاه نیز واقع شده است. این مدرسه بین‌المللی هم درست به مانند سایر مدارس بین‌المللی امتحان ورودی دارد. هزینه تحصیل در مدرسه بین‌المللی بی‌ام‌ای مجارستان سالانه معادل با 5000 دلار آمریکا است. بی‌ام‌ای، امکانات خوابگاهی ندارد و دانش‌آموزان برای تحصیل در این مدرسه باید شخصا خانه اجاره کنند.

به چه مدارکی برای اخذ ویزای تحصیل در مدارس مجارستان نیاز داریم

ویزای تحصیل در مدارس مجارستان

اگر به دنبال تحصیل در مدارس مجارستان هستید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که از مدرسه مورد نظر خود در مجارستان پذیرش بگیرید. بعد از دریافت پذیرش از مدرسه باید پروسه دریافت ویزای تحصیلی را سپری کنید. نامه پذیرش از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز به منظور دریافت ویزای تحصیلی مجارستان است. اصولا سفارت هر کشوری مدارکی که متقاضیان به منظور دریافت ویزا آماده کنند را مشخص می‌کند. بعضی از این مدارک در تمامی کشورها مشترک است. لازم به ذکر می‌باشد در شرایطی که اثبات تمکن مالی در حساب والدین متقاضی باشد، مدارک هویتی صاحب حساب هم باید در پرونده قرار بگیرد.

از جمله این مدارک هم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عکس 4*3
 • گذرنامه دارای اعتبار
 • رزومه تحصیلی
 • نامه پذیرش از مدرسه
 • بیمه نامه
 • ارائه گواهی سلامت
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (در برخی شرایط مورد نیاز نیست)
 • آخرین مدرک تحصیلی به صورت ترجمه شده
 • اثبات توانایی مالی
 • مدارک هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای مجارستان

شرایط ورود به دانشگاه بعد از اتمام تحصیل در مدارس مجارستان

به منظور پذیرش در دانشگاه‌های مجارستان، دانشجویان باید شرایط خاصی را برای ورود داشته باشند. برای ورود به دانشگاه‌های مجارستان، یکی از ملزومات مدرک تحصیلی دیپلم است. اصولا مدرک و کارنامه تحصیلی شما با توجه به اینکه به چه زبانی برای برنامه دانشگاهی ارائه می‌شود باید به زبان مجاری یا انگلیسی ترجمه شوند. همچنین شما باید مدرک زبان را در سطوح مختلف با توجه به نوع دانشگاه و رشته مورد نظر، ارائه دهید. دانش‌آموزانی که اطلاعات زیادی درباره زبان انگلیسی نمی‌دانند باید در دوره‌های آموزشی زبان انگلیسی پیش از دانشگاه شرکت کنند.

بعد از گذراندن آزمون پایانی با توجه به نمراتی که در این آزمون کسب کرده‌اید، می‌توانید وارد دانشگاه شوید. همچنین نمرات قبولی در آزمون آیلتس یا تافل هم قابل قبول است. در نتیجه شما بعد از تحصیل در مدارس مجارستان به منظور ورود به دانشگاه در صورتی که به زبان انگلیسی تسلط نداشتید باید بتوانید در این دوره‌ها شرکت کنید و امتیازات لازم را به دست بیاورید.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل پزشکی در مجارستان

نتیجه گیری

تحصیل در مدارس بین‌المللی مجارستان بهترین مسیر تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در اروپا و فرزندان متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپایی است. مدارس مجارستان از الگوی آموزشی ایالات متحده آمریکا، انگلستان و آلمان پیروی می‌کنند. مدارس بین‌المللی این کشور استانداردهای مشابهی برای تحصیل در سراسر جهان به متقاضیان ارائه می‌دهند و حتی برای شما امکان انتقال آسان بین مدارس را در فرانسه یا ویتنام فراهم می‌کنند. تیم مهاجرت با ما با مشاوره حرفه‌ای و صادقانه متناسب با شرایطتتان همراه شما است تا رویای خود برای تحصیل در مدارس مجارستان را برآورده کنید. موسسه مهاجرت با ما همچنین علاوه بر انواع خدمات مهاجرتی، شرایط دریافت انواع ویزا را نیز فراهم کرده است.

سوالات متداول

پاسخ این پرسش منفی است. تحصیل رایگان تنها مختص شهروندانی است که در مدارس دولتی این کشور تحصیل می‌کنند.

این دسته از متقاضیان باید در آزمون ورودی به دو صورت شفاهی و کتبی شرکت کنند. سوالاتی هم که در این آزمون ورودی مطرح می‌شود از دروسی مانند زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک است.

پاسخ این پرسش مثبت است. مدارک ارائه شده مدارس بین‌المللی مجارستان در سراسر اروپا و آمریکا پذیرفته شده و معتبر است. این مدارس پل ارتباطی مناسب و کم هزینه‌ای برای ورود به دانشگاه‌های معتبر دنیا مانند دانشگاه‌های کشور انگلستان است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن