مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا چیست؟ آیا می خواهید در مورد تحصیل در ایتالیا و کسب پذیرش دانشگاه های ایتالیا بدانید ؟ کدام دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش ایتالیا و تحصیل در ایتالیا مورد تایید می باشند؟ آیا در مورد شرایط و هزینه های تحصیل در ایتالیا آگاهید ؟ آیا امکان کار در حین تحصیل در ایتالیا وجود دارد ؟ آیا برای کسب پذیرش از دانشگاه های ایتالیا احتیاج به مدرک زبان هست ؟ در ادامه ضمن تشریح مسائل مربوط به کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا، پاسخ تمامی سوالات شما را خواهیم داد.

 

در صورت تمایل به ارزیابی شرایط خود جهت تحصیل در معتبرترین دانشگاه های ایتالیا بصورت رایگان از طریق ارسال تکمیل فرم ارزیابی مندرج در وب سایت می توانید بصورت رایگان با مشاوره شوید. کارشناسان باتجربه ما در راه کسب پذیرش از دانشگاه های ایتالیا شما را همراهی خواهند کرد و کلیه خدمات این موسسه را در ادامه خدمت شما معرفی خواهند کرد.

 

ایتالیا به عنوان کشوری موفق در زمینه های مختلف علمی و هنری، یکی از قطب های جاذبه ی دانشمندان، سرمایه گزاران و هنرمندان بزرگ در جهان است. به دلیل هم پیمان بودن در معاهده ی شنگن، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی و داشتن تجربه هایی بی نظیر را به شما می دهد، سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی آن، دسترسی آسانی حتی به بکرترین و دور افتاده ترین مکان ها را نیز می دهد و سفرهای میان کشوری را بسیار آسان و کم هزینه کرده است. علاوه بر این شما هر زمان به راحتی می توانید از سیستم هایی همچون بلابلاکار نیز برای حمل و نقل آسان و امن جاده ای استفاده کنید.

 

از مهمترین فرصت هایی که تحصیل در ایتالیا در اختیار دانشجویان قرار می دهد میتوان به برنامه و بورس تحصیلی اراسموس اشاره کرد، که دانشگاه های کشورهای مختلف به هدف تبادل فرهنگی و علمی دست به بورسیه و تبادل دانشجویان خود می زنند. به این واسطه دانشجو خواهد توانست بخشی از دوره ی تحصیل خود را در کشور و دانشگاهی دیگر بگذراند، در حالی که دانشگاه بخش اعظم هزینه ی اقامت و خورد و خوراک دانشجو را پوشش می دهد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

کدام دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا مورد تایید هستند؟

دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا

در این تقسیم بندی دانشگاه های ایتالیا جهت کسب پذیرش و ادامه تحصیل در ایتالیا به دو دسته گروه ممتاز (الف) و گروه خوب (ب) تقسیم بندی می شوند که به ترتیب عبارتند:

 

دانشگاه های گروه ممتاز (الف) ایتالیا:

Free university of Bozen- BolzanoFree university of Bozen- BolzanoPolitecnico di Torino
Scuola Normale Superiore di PisaScuola Superiore di Studi Universitari e di perfezionamento Sant’ AnnaUniversita degli Studi di Ferrara
Universita degli Studi di FerraraUniversita Cattolica del Sacro CuoreUniversita degli Studi di Bari Aldo Moro
Universita degli Studi di BolognaUniversita degli Studi di FirenzeUniversita degli Studi di Genova
Universita degli Studi di MilanoUniversitả degli Studi di Milano- BicoccaUniversitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
Universita degli Studi di Napoli “Federico II”Universita degli Studi di PadovaUniversita degli Studi di Pavia
Universita degli Studi di PaviaUniversitả Degli Studi di Roma Tor VergataUniversita degli Studi di Pisa
Universita degli Studi di Roma “La Sapienza”Universitả degli Studi di Roma TreUniversita degli Studi di Siena
Universita Degli Studi di TrentoUniversita degli Studi di TriesteUniversitả Politecnica delle Marche
Universita Politecnico di BariUniversitả della CalabriaVita-Salute San Raffaele University
 
 

دانشگاه های گروه خوب (ب) ایتالیا:

International Center for Theoretical PhysicsUniversita degli Studi di CagliariUniversita degli Studi di Parma
Universita degli Studi di UdineUniversitả Cả Foscari di VeneziaUniversita Commerciale Luigi Bocconi
Universita degli Studi “ Gabriele d’annunzio’ di Chieti-Pescara”Universitả degli Studi dell’ AquilaUniversita degli Studi dell’ Insubria
Universitả degli Studi di BergamoUniversitả degli Studi di BresciaUniversita degli Studi di Catania
Universita’ degli Studi di MessinaUniversita degli Studi di PalermoUniversità degli Studi di Sassari
Universita degli Studi di TorinoUniversita degli Studi di Urbino ‘Carlo Bo’Universitả degli Studi di Verona
Universita degli Studi di LecceUniversita IUAV di Venezia 

 

درباره ی سیستم آموزشی ایتالیا

سال تحصیلی در دو ترم برگزار می شود. ترم اول از سپتامبر/اکتبر شروع شده و تا ژانویه/فوریه ادامه دارد، ترم دوم نیز از فوریه شروع شده و تا جولای ادامه خواهد داشت. هر ترم حدوداً ۱۴ هفته تحصیلی دارد، جدای از امتحانات که حدود ۶ هفته به طول می انجامند. بیشتر امتحانات شفاهی هستند و معمولاً برای هر درس دو امتحان، کتبی و شفاهی جدا برگزار می شود. از نکات حائز اهمیت اینکه برخی از درس های ارائه شده یک ساله بوده و گذراندن آنها دو ترم به طول می انجامد.

سیستم آموزشی ایتالیا

دوره های تحصیلی در ایتالیا

تحصیلات عالی در ایتالیا، توسط دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی هنری، موسیقیایی و موسسات عالی تکنیکی در دسته بندی های مختلف وجود دارد.

 

دوره لائورئا

اولین دوره ی آموزش عالی است، دوره ای سه سال است که برابر با کارشناسی در ایران قرار می گیرد.

 

دوره ی لائورئا مجیستراله

دوره ای دو ساله است و برابر با کارشناسی ارشد در ایران قرار می گیرد. برخی دانشگاه طبق قانون و یا بخش نامه های سالیانه، همچنین دوره های ۵ و یا ۶ ساله ای که شامل لیسانس و فوق لیسانس پیوسته می باشند را برای برخی رشته ها ارائه می دهند. در دوره ی کارشناسی معمولا تلاش بر آموزش محتویات علمی و متد ها ملی است در حالی که در دوره ی فوق لیسانس این آموزش به مرحله ای بالاتر وتخصصی تر برده شده و سعی می شود تا دانشجو را برای کار در محیط های مشخص آماده کنند.

 

برای ثبت نام در دانشگاه در دوره ی لیسانس نیاز به داشتن دیپلم و گواهی گذراندن دوره ی ۱۲ ساله ی تحصیلی است. و همینطور داشتن مدرک لیسانس برای شرکت در دوره ی مستر الزامی است. تایید مدرک لیسانس و فوق لیسانس، توسط اساتید دانشگاه مورد نظر، بسته به دانشگاه، به طور فردی و یا در کمیسیونی که در دانشگاه تشکیل می دهند انجام می شود. طی این فرآیند ساختار دوره های گذرانده شده و جنبه های آموزشی آنها مورد ارزیابی و اعتباردهی قرار می گیرند.

 

دوره ی دکترا

پیش از مهاجرت به ایتالیا خوب است بدانید که دوره ی دکتری در ایتالیا درست مثل سیستم آموزشی ایران، سومین دوره ی تحصیلات عالی را شامل می شود و هدف آن آماده سازی دانشجو برای به کار گیری متدهای پیشرفته ی تحقیقات علمی است، دانشجوی دکترا می تواند دوره ی کارآموزی خود را در خارج از ایتالیا و یا در آموزشگاه های تحقیقاتی بگذراند. برای درخواست پذیرش برای دوره ی دکتری، علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد، دانشجو نیاز به داشتن پروپوزال دکترا نیز دارد. این دوره دست کم سه سال طول کشیده و دانشجو باید در طول این دوره روی تز خود تحقیقات لازم را انجام دهد.

 

مدارس عالی تکنولوژی

دوره های ارائه شده توسط این مدارس عالی به لحاظ اعتبار برابر با دوره های آکادمیک هستند، هر چند درست همچون دانشگاه های علمی کاربردی در ایران، ارتباط مسقیم تری با سیستم تولیدی و بازار کار دارند، به همین دلیل بهتر پاسخگوی نیازهای تکنسین های متخصص در زمینه ی تولید و یا کسانی است که علاقه مند به تکنولوژی نوآورانه هستند.

گرایش های تحت پوشش این مدارس عبارتند از :
حرکت پایدار

بهره وری انرژی

فن آوری های نوآورانه برای دارایی ها و فعالیت های فرهنگی – با گرایش گردشگری

فن آوری اطلاعات و ارتباطات

فن آوری های جدید زندگی

فن آوری های جدید برای برند “ساخت ایتالیا” (سیستم های مکانیکی، سیستم مد، سیستم غذایی-کشاورزی، سیستم خانه، خدمات کسب و کار).

برای شرکت در این دوره ها داشتن دیپلم دوره ی متوسطه ی چهار ساله ضروری است.

این دوره ها بین ۱۸۰۰/۲۰۰۰ ساعت درسی هستند و دانشجو ملزم به گذراندن دوره ای کارآموزی برابر با ۳۰% از کل ساعت های دوره ی تحصیلی خواهد بود.

 

آموزش عالی هنری و موسیقی:

آکادمی های هنرهای زیبا (همچون بررا در میلان و آکادمی هنرهای زیبای بولونیا) از این دست هستند. از جمله دوره های ارائه شده می توان به دوره های پنج ساله ای که معادل با کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور پیوسته هستند اشاره کرد، که سعی در پرورش متخصصینی توانمند دارد تا به این ترتیب حفاظت و نگهداری از آثار هنری را تضمین کند.

 

دوره های تحصیلی در ایتالیا

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه سالیانه تحصیل در مقاطع و دانشگاه ها و شهرهای مختلف ایتالیا متغییر می باشد. اما میانگین شهریه سالیانه از ۸۰۰ تا حداکثر ۷۰۰۰ یورو در سال است. این میزان شهریه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا نظیر ترکیه و مالزی نیز ارزان تر است. البته امکان کاهش شهریه نیز در بسیاری از موارد توسط تیم تخصصی موسسه تکیه گاه دانش تا ۵۰۰ یورو در سال وجود دارد. به طور مثال شهریه دانشگاه ساپیینزا رم در حال حاضر در کلیه مقاطع در هر سال ۲۲۰۰ یورو می باشد و کارشناسان موسسه این مبلغ را در صورت درخواست دانشجو، طی یک فرایند تخصصی به ۵۰۰ یورو در سال کاهش می دهند. به علاوه امکان دریافت کمک هزینه های مختلف، به جز انواع بورسیه کامل تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکتری وجود دارد.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های مربوط به خورد و خوراک

هزینه های زندگی قطعا با توجه به شرایط و سبک زندگی فردی دانشجویان مختلف متفاوت است. اما طبق تجربه عینی دانشجویان ایرانی که در حال حاضر در ایتالیا به سر می برند، ماهانه بین ۱۵۰ الی ۲۰۰ یورو برای پرداخت هزینه های مربوط به مواد غذایی کفایت می کند.

 

هزینه های اجاره مسکن

هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در شهر های بزرگ بین ۱۰۰۰تا ۱۵۰۰ یورو می باشد. البته عموما دانشجویان به صورت مشترک آپارتمان را اجاره می کنند. در این حالت هزینه ها از ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو در هر ماه به ازای هر دانشجو خواهد بود.

 

هزینه های مربوط به حمل و نقل

رفت و آمد در شهرهای ایتالیا عمدتاً بوسیله وسایل نقلیه ی عمومی کارآمد انجام می گیرد و هزینه آن برای دانشجویان، پس از دریافت کارت دانشجویی در مواردی تا یک سوم هزینه معمول آن خواهد شد. هزینه ایاب و ذهاب برای افراد غیر دانشجو از ۳۰ تا ۴۵ یورو در ماه می باشد. در ضمن این هزینه برای دانشجویان زیر ۲۵ سال می تواند تا حدود ۴۰ درصد شامل تخفیف شود.

رشته های تحصیلی پر تقاضا در ایتالیا

در این قسمت از مقاله شرایط تحصیل در ایتالیا، با بهترین رشته های تحصیلی این کشور آشنا می شویم. با توجه به مزیت های تحصیلی که در پاراگراف های قبل به آن ها اشاره کردیم تحصیل در تمام رشته ها می تواند برای شما مفید و آینده ساز باشد. اما تعدادی از رشته های ارائه شده در دانشگاه های ایتالیا در سراسر دنیا محبوبیت دارند. این رشته های خاص و پرتقاضا عبارتند از:

علوم انسانی
مهمان داری
هنر و طراحی
تدریس و معملی
مطالعات اجتماعی
پزشکی و سلامت
بازاریابی و فروش
معماری و عمران
کامپیوتر و تکنولوژی
با توجه به پیشینه تاریخی ایتالیا از بین موارد نام برده شده رشته هایی مثل علوم انسانی، طراحی و هنر، و معماری محبوبیت و درآمد بیشتری دارند. بنابراین اگر علاقه مند به تحصیل در آن ها هستید، باید خود را برای رقابت با متقاضیان زیادی آماده کنید.

یادتان باشد این کشور به دلیل وجود طراحان مد و زیبایی و بناهای تاریخی منحصر به فرد، مهد پروش هنرمندان بزرگ و تاریخ شناسان خبره است. بنابراین دریافت پذیرش در رشته های هنری و تاریخی این کشور کار چندان راحتی نیست.

آیا تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است ذهن متقاضیان را به خود درگیر کند این بوده که آیا می‌توان به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا به تحصیل پرداخت یا خیر؟ متقاضیان مهاجرت به ایتالیا هم به زبان انگلیسی و هم ایتالیایی می‌توانند در کشور مذکور به تحصیل و کسب علم بپردازند. دانشگاه‌های مختلفی در ایتالیا و با رنک بسیار بالایی به چشم می‌خورند که دروس خود را به زبان بین‌المللی انگلیسی ارائه می‌دهند.

 

در حال حاضر تعداد تقریبی دوره‌های انگلیسی در کشور ایتالیا نزدیک به ۵۰۰ عدد تخمین زده شده است. باتوجه‌به استقبال مردم از تحصیل به زبان انگلیسی، پیش‌بینی می‌شود هرساله به این تعداد افزوده شود و این می‌تواند خبر خوبی برای متقاضیان باشد. برای اینکه بتوانید با زبان انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل بپردازید نیاز است تا در آزمون‌های مختلفی شرکت کنید.

 

البته تمام آزمون‌ها در این کشور معتبر نیستند؛ ازاین‌رو شما باید به شناسایی معتبرترین آن‌ها بپردازید که شامل تافل، آیلتس، TOEIC، PTE Academic و C1 Advanced or C2 Proficiency می‌شوند. تعداد رشته‌های ارائه‌شده به زبان انگلیسی نیز بسیار متنوع هستند و حدود 5000 رشته تخمین زده می‌شود. لازم به ذکر است رشته انتخابی با نوع مدرک زبان شما ارتباط مستقیمی دارد.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

شرایط سنی تحصیل در کشور ایتالیا چیست؟

برای اینکه نسبت به تحصیل در ایتالیا اقدام کنید، در ابتدا باید اطلاعات مختلفی را کسب کنید که یکی از آن‌ها در ارتباط با شرایط سنی است. اگر بخواهید در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا فقط به منظور تحصیل ورود پیدا کنید، شرط سنی پراهمیت نخواهد نبود. سن زمانی نمود پیدا می‌کند که متقاضی اخذ ویزای تحصیلی باشید. مناسب‌ترین سنی که شما می‌توانید پا در خاک ایتالیا به منظور تحصیل بگذارید، ۲۱ سال است. سن مناسب تا ۲۸ سالگی نیز ادامه پیدا می‌کند. به عبارت دیگر اگر در سنین ۲۱ تا ۲۸ هستید، فرصت را برای تحصیل از دست ندهید.

برای تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به چه مدارکی نیاز داریم؟

برای تحصیل در این کشور نیاز است ابتدا مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. مدارک هر دانشگاه با دانشگاه دیگر می‌توانند متفاوت باشند؛ اما یک سری از شباهت‌ها وجود دارند که بهتر است با آن‌ها آشنا شوید و با اطلاعات بیشتری نسبت به تهیه مدارک اقدام کنید. مهم‌ترین مدارک در جهت اخذ ویزای تحصیلی شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:


۱. مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی شما باید به زبان کشور مقصد ترجمه شوند. همچنین ترجمه ریز نمرات نیز اهمیت دارد. لازم به ذکر است تأییدیه ترجمه مدارک به تأیید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد.
۲. مدارک هویتی همچون شناسنامه باید ترجمه شوند. ترجمه مدارک هویتی نیز باید به زبان ایتالیایی صورت بگیرد.
3. افرادی که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قصد تحصیل دارند، باید فرم A را در ابتدا تکمیل و آن را برای ارسال آماده کنند. این فرم برای انتخاب رشته و دانشگاه در ایتالیا طراحی شده است.
4. همچنین افرادی که قصد تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی را دارند، باید مدرک زبان خود را ارائه دهند. حداقل مدرک باید B2 باشد.
۵. فرد متقاضی باید ۵ قطعه عکس را با شرایط درخواستی آماده کند. این عکس‌ها باید در سایز ۳.۵ در ۴.۵ سانتی‌متر باشند. تمامی عکس‌ها باید رنگی باشند و پشت‌نویسی آن‌ها نیز فراموش نشود.
۶. فرد باید بلیت سفر به ایتالیا را ارائه دهد. همچنین باید هتل خود را رزرو کند. تعداد روزهای رزرو باید حداقل ۲۰ روز بعد از اولین روز اقامت باشد.
۷. متقاضیان کارشناسی ارشد باید دروسی که در دوران کارشناسی گذرانده‌اند را شرح دهند.
۸. نامه تمکن مالی نیز بسیار پراهمیت است. متقاضی باید ثابت کند در طول اقامت خود با مشکل مالی روبه‌رو نخواهد شد.

تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای تحصیلی ایتالیا

آیا معدل نیز در پذیرش تأثیرگذار است؟

به منظور تحصیل در کشور ایتالیا یکی دیگر از موارد قابل‌توجه معدل است. در واقع انتخاب رشته و دانشگاه دلخواه به معدل شما بستگی دارد. برخی از دانشگاه‌ها سالانه تعداد زیادی دانشجو پذیرش می‌کنند؛ به همین علت معدل بالا چندان اهمیت ندارد. دانشگاه‌هایی که تعداد پذیرش پایین‌تری دارند، رقابت بالاتری نیز در آن‌ها به چشم می‌خورد؛ به همین علت بهره‌مندی از معدل بالا بسیار ضرورت دارد. در کنار معدل بالا، رزومه ویژه نیز اهمیت مخصوص به خود را دارد؛ زیرا شانس پذیرش را بالا می‌برد.


افرادی که قصد تحصیل در ایتالیا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را دارند، باید حداقل معدل ۱۴ را کسب کرده باشند. به منظور تحصیل در مقطع دکتری نیز اخذ حداقل معدل ۱۵ یکی از ضروریات است. در کل قبل از اینکه نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید، باید سایت دانشگاه را بررسی کرده تا از تمامی شرایط موجود باخبر شوید.

به منظور تحصیل در کشور ایتالیا یکی دیگر از موارد قابل‌توجه معدل است.

سخن آخر

افرادی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، باید اطلاعات جامعی را درباره شرایط به دست بیاورند. این اطلاعات شامل مواردی همچون سن، معدل، هزینه‌های تحصیل و… می‌شوند. در ایتالیا می‌توان به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیل کرد. اگر ۲۱ ساله هستید، بهترین زمان برای اخذ ویزای تحصیلی است. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این موضوع کسب کنید، می‌توانید با کارشناسان مجموعه مهاجرت با ما در ارتباط باشید. تمامی راه‌های ارتباطی در سایت درج شده‌اند.

سوالات متداول

هزینه سالیانه تحصیل در مقاطع و دانشگاه ها و شهرهای مختلف ایتالیا متغییر می باشد. اما میانگین شهریه سالیانه از ۸۰۰ تا حداکثر ۷۰۰۰ یورو در سال است.

مناسب ترین دوره سنی برای تحصیل در ایتالیا ۲۱ تا ۲۸ سال است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن