اینستاگرام
فیسبوک
مهاجرت تحصیلی به کانادا
مهاجرت تحصیلی به آلمان
مهاجرت تحصیلی به استرالیا
مهاجرت کاری به استرالیا
مهاجرت کاری به آلمان
مهاجرت کاری به کانادا  فاند تحصیلی چیست ؟

  فاند تحصیلی موضوعی است که در این مقاله به آن میپردازیم.

  تحصیل در دانشگاه های مدرن و پیشرفته رویای بیشتر دانشجویان است. تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان نیاز به داشتن منابع مالی مناسبی است. از آنجا که بسیاری از دانشجویان امکان پرداخت شهریه های این موسسات آموزشی را ندارد، بهترین مسیر گرفتن بورسیه های تحصیلی شامل فاند می باشد. برای گرفتن پذیرش در دانشگاه با فاند تحصیلی بهتر است که دانشجویان مدرک زبان و نمره خوب در مقاطع تحصیل خود داشته باشند. اگر قصد دارید که بدانید فاند تحصیلی چیست؟ یا اینکه چگونه می توان این فاند را دریافت کرد و یا مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه با فاند تحصیلی چیست تا پایان این مقاله را مطالعه بفرمایید.

  فاند

  Fund یا کمک‌هزینه، در لغت به معنای تهیه مبلغ مشخصی پول جهت رسیدن به هدفی تعیین‌شده یا سرمایه‌گذاری در شاخه‌ای معلوم است. در این نوشتار ما از کلمه فاند تحصیلی به معنای عام و جا افتاده آن استفاده کرده و این واژه را با پیش‌زمینه کمک‌هزینه تحصیل پرداخت‌شده از طرف دانشگاه به کار می‌بریم.

  این مبلغ به اشکال گوناگون و در قبال انجام تعهدات پرداخت می‌شود. در واقع دانشجو تعهد می‌کند در پژوهش‌ها، پروژه‌ها و آزمایش‌های علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی همکاری کرده و در قبال آن مبلغی را دریافت کند.

  برای دریافت این کمک‌هزینه، بررسی شرایط عمومی دانشجو اعم از نمرات و موفقیت‌های تحصیلی، عدم بضاعت کافی در پرداخت هزینه‌های جاری و آموزشی و کسب استانداردهای لازم جهت دریافت انواع فاند ضروری است. دانشگاه‌ها و دولت‌ها، برای بورسیه کردن دانشجویان مستعد، هرساله مبلغی قابل‌توجه را به آنان اختصاص می‌دهند؛ به‌شرط آنکه شایستگی علمی خود را ثابت کرده و برای ارتقاء خود و دانشگاه مقصد و کشور پذیرنده، افتخارآفرین شوند.

  انواع پرداخت‌های کمک‌هزینه تحصیلی یا فاند

  انواع پرداخت‌های کمک‌هزینه تحصیلی یا فاند

  گفتیم که دانشگاه‌ها با همکاری دولت‌های متبوع خود اقدام به جذب، پذیرش و پرداخت مبلغی به‌عنوان فاند تحصیلی می‌کنند. این پول به سه شکل در اختیار دانشجویان مستعد و نخبه قرار خواهد گرفت.

  در قبال انجام پروژه‌ای خاص در دانشگاه و زیر نظر اساتید مربوطه. در واقع شخص دریافت‌کننده فاند، پول را در ازای انجام کار، همکاری در پروژه‌ای مشخص و تکمیل تعهدات انجام‌شده دریافت می‌کند. به این نوع فاند، فاند همکاری می‌گویند.

  _ فاند تحصیلی به دلیل شرایط علمی خاص، نبوغ و هوش فراوان فرد به او داده می‌شود. این نوع فاند اگرچه نسبت به موارد متداول کمتر ارائه می‌شود، اما موجب جذب نوابغ به دانشگاه‌های بزرگ و تراز اولی شده که به‌واسطه این افراد می‌توانند گرید دانشگاه خود را بالا ببرند. این کمک‌هزینه به نام فاند شایستگی شناخته می‌شود.

  _ تحصیل برای کلیه افراد اعم از کم‌بضاعت یا متمکن، ضرورت و حقی یکسان است. چه‌بسا بسیاری از افراد دارای توان مالی کمتر، هوش ،استعداد و تلاش مضاعف‌تری داشته و علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های شناخته‌شده و تراز اول هستند.

  _ دولت‌ها و مراکز آموزشی، با گرفتن آزمون‌ها و بررسی دقیق سوابق تحصیلی و تجربی این افراد، اقدام به پرداخت کمک‌هزینه به برگزیدگان این پروسه کرده و به آنان فرصت آموزش در دانشگاه‌های خود را می‌دهند. این فرصت با پرداخت فاندهای دولتی همراه است.

  شرایط مهاجرت با فاند تحصیلی

  تحصیل در بسیاری از دانشگاه های جهان همراه با هزینه های بسیاری است که ممکن است که یک دانشجو توان پرداخت آنها را نداشته باشد. از این رو فاند تحصیلی به دانشجو برای کمک به پرداخت هزینه های زندگی و دانشگاهی معمولا از طرف دولت و دانشگاه پرداخت میشود.

  در واقع ما دو نوع فاند تحصیلی داریم که شامل فاند معمولی و فول فاند می شود. فاند تحصیلی در واقع هزینه های دانشگاه مثل شهریه را پوشش می دهد. هزینه های دانشجویی معمولا از طریق واریز مستقیم به حساب دانشگاه یا دانشجو در ابتدای طول دوره تحصیلی داده پرداخت می شود. اما گاهی اوقات دانشجو با داشتن شرایط ویژه میتواند از فول فاند نیز استفاده کند.

  انواع فاندهای تحصیلی

  عوامل مؤثر در پرداخت فاند تحصیلی

  ازآنجایی که عوامل اقتصادی حرف اول را در تمامی امور دنیوی می‌زنند، پرداخت فاند تحصیلی نیز از این امر مستثنی نبوده و ارتباطی مستقیم با توانایی اقتصادی کشور مقصد دارد. دانشگاه‌های مستقر در کشورهای قدرتمند از لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، توانایی پرداخت فاندهای بیشتر با مبالغ بالاتری را دارند. به‌گونه‌ای که می‌توانند دانشجویان بیشتری را پشتیبانی کرده و از زیرساخت‌های آموزشی خود در جذب نوابغ استفاده کنند.

  به‌طورمعمول کشورهای مستقر در امریکای شمالی، کانادا و استرالیا دارای منابع مالی و شرایط اقتصادی مطلوبی هستند. به همین علت دانشجویان و متخصصان علمی بیشتری را جذب می‌کنند. پوشش قراردادهای آموزشی-مالی آن‌ها مناسب بوده و درعین‌حال قوانین ساپورت کننده بیشتری هم برای کارهای دانشجویی قائل هستند.

  تعداد ساعات ممکن برای کار دانشجویی در این کشورها بالاتر بوده و به آنان در تأمین مخارج روزانه خود کمک می‌کند. با این وجود مبلغ تخصیص‌یافته کمک‌تحصیلی به هر دانشجو از رنج کشوهای اروپایی کمتر است. درعین‌حال کشورهای اروپایی دارای منابع مالی محدودتر اما مبالغ بالاتری هستند. به‌طوری‌که برای هر دانشجوی موفق به کسب فاند تحصیلی، کمک‌هزینه قابل‌توجه‌تری را در نظر می‌گیرند.

  بحران‌های مالی و اقتصادی؛ از دیگر عوامل تاثیرگذار

  در گذشته به دلیل بحران‌های مالی و اقتصادی ایجاد شده در اروپای شرقی و غربی، بسیاری از کشورهای متمکن که به جذب دانشجویان خارجی بدون نیاز به پرداخت شهریه می‌پرداختند دچار مشکل شدند. در این شرایط مجبور به دریافت بخشی یا تمام شهریه بودند و به‌مراتب تعداد دانشجویان ورودی به این کشورها کاهش پیدا کرد.

  با بهتر شدن شرایط اقتصادی، برخی از آنان قوانین سخت‌گیرانه مالی را برداشتند و برخی دیگر همچنان به آن ادامه دادند. بررسی ارزش فاند مورد نیاز برای تحصیل در هر دانشگاهی و توانایی پشتیبانی زندگی دانشجویی بر اساس آن، بر عهده دانشجو بوده و نیازمند دانش، تحقیق و مطالعات کافی و دقیقی است.

  فول فاند چیست ؟

  فول فاند نوعی کمک هزینه است که تمام مخارج و هزینه های دانشجویی شامل شهریه، ایاب و ذهاب، خوراک، سفرهای ضروری و درمان را در طول سال تحصیلی پوشش می دهد. این فاند به دانشجویان در تمامی مقاطع از کارشناسی تا دکتری اختصاص داده می شود. هر دانشگاهی شرایط و مبلغ متفاوتی را برای فاند در نظر گرفته است. تفاوت این نوع بورسیه با فاند در این است که در فول فاند تمام هزینه های جاری دانشجویی پوشش داده می شود اما در فاند تنها بخشی از آن شامل هزینه های شهریه پرداخت می شود. برای آنکه در جزییات دقیق تر قرار بگیرید باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. ممکن است که دانشگاه مورد نظر شما از سلف فاند نیز استفاده کند.

  سلف فاند چیست؟

  سلف فاند در واقع به شرایطی گفته می شود که یک دانشجو تمام هزینه های تحصیلی خود را در طول دوران تحصیلی اش شخصا بر عهده می گیرد. مسئولیت تمام هزینه های مالی دانشگاه مقصد در این روش بر عهده خود دانشجو است. دانشجویی که از توانایی مالی خوبی برخوردار باشد این امکان را نیز دارد که اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد علاقه کند.

  دانشجو باید به این موضوع دقت کند که برای گرفتن فول فاند تحصیلی حتما گواهی تمکن مالی خود را به دانشگاه یا موسسه مقصد خود ارائه دهد. این مدارک اثبات می کند که شما از توانایی مالی خوبی در پرداخت هزینه های دانشگاه و زندگی برخوردار هستید. در حالت سلف فاند باید شهریه کامل را در مدت زمان اعلام شده به حساب دانشگاه واریز کنید. در سلف فاند دانشگاه هیچ گونه مسئولیت و تعهدی در مسائل مالی شما ندارد.

  فاند دستیار آموزشی و دستیار پژوهشی

  یکی دیگر از فاند هایی که در بیشتر دانشگاه ها به دانشجویان تخصیص میدهند استفاده از آنها در کارهای تحقیقاتی، آموزشی و پژوهشی بوده که در قبال آن دانشجو از حمایت مالی دانشگاه می توانند برخوردار شوند. مقدار کمک مالی که به دانشجو تفویض داده می شود بستگی به زمان کار کرد و پروژه وی دارد. در ادامه شما در مورد شرایط دستیار آموزشی و پژوهشی بیشتر خواهید دانست.

  فاند دستیار آموزشی چیست ؟

  دانشجو باید در فاند دستیار آموزشی کلیه اموراتی که استاد وی به او محول کرده است انجام دهد. در مقابل دانشگاه امتیازاتی را به دانشجو اعطا می کند. این امتیازات میتواند شامل پرداخت مبلغ ماهانه یا کاهش شهریه های دانشگاهی باشد. به جز این موارد امتیازات دیگری مانند کسب تجربه، داشتن رزومه در پیدا کردن شغل پس از پایان تحصیلات می باشد.

  اگر دانشجویی قصد دارد از این نوع بورسیه تحصیلی استفاده کند مستلزم داشتن یک سری شرایط لازم است. این شرایط شامل داشتن معدل خوب و داشتن مدرک زبان است. از مزایای این بورسیه های تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • کمک به دانشجویان در تدریس بعضی موضوعات کتاب
  • تصحیح سوالات امتحانی
  • کمک به تحقیق پروژه ها و آزمایشگاهی

  فاند تحصیلی با دستیار پژوهشی

  فاند تحصیلی با دستیار پژوهشی برای دانشجویانی مناسب است که در مقطع ارشد دوره تحصیلی را به اتمام رسانده و می خواهند در مقطع دکتری تحصیل کنند. دستیار پژوهشی شامل کارهای دانشجویی تحقیق و مطالعه  می شود. دانشجو باید بر روی پروژه هایی که به وی محوله می شود مانند نوشتن مقاله های معتبر و انجام دادن آزمایش هایی که استاد یا دانشگاه به او تحویل داده است را انجام دهد.

  دانشجو حدودا 20 ساعت در طول هفته می تواند به عنوان دستیار پژوهشی کار های خود را انجام دهد و در مقابل  هم دانشگاه براساس کار پژوهشی و ساعت کاری برای وی فاند در نظر می گیرد. برای گرفتن فاند دستیار پژوهشی اولویت با دانشجویانی است که سابقه خوبی در پژوهش داشته باشند.

  تفاوت اسکالرشیپ و فاند

  اسکالرشیپ و فاند هر دو در واقع کمک هزینه ای هستند که از طرف یک ارگان دانشگاهی یا موسسه خاصی به دانشجو جهت ادامه تحصیل دانشگاهی وی اختصاص داده می شود. اسکالرشیپ کمک هزینه ای است که براساس شایستگی و توانایی فرهنگی، علمی ورزشی و حتی هنری به دانشجویی که شرایط لازم را داشته اختصاص داده شود.

  اصولا این نوع کمک هزینه در هر ترم به دانشجو تخصیص داده می شده و متقاضی باید در هر ترم و در زمان مشخصی که اعلام می شود اقدام به درخواست پذیرش کند. معدل و دانش علمی از فاکتور های مهم برای پذیرش این درخواست است. اما فاند کمک هزینه ای است که از طرف ارگان یا اداره دولتی و یا خصوصی به موسسه و یا دانشگاهی برای کمک به هزینه های زندگی دانشجو اختصاص داده می شود.

  شرایط و مدارک اخذ فاند تحصیلی

  تحصیل در خارج از کشور رویای اکثر دانشجویان است. اما تحصیل در خارج کشور نیازمند شرایط خاصی است. منابع مالی در واقع اصلی ترین و مهم ترین دغدغه بسیاری از دانشجویان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر در خارج از کشور است.

  مدرک زبان (آیلتس بالای 6.5 و تافل بالای 90)، داشتن معدل بالا، داشتن توصیه نامه، رزومه خوب و قوی مانند مقالات علمی و پژوهشی و داشتن اختراع می تواند نقش مهمی در گرفتن فاند تحصیلی داشته باشد.

  فاند تحصیلی در مقطع کارشناسی

  دوره کارشناسی در بسیاری از دانشگاه های برتر دنیا چیزی در حدود 4 سال بوده و میانگین هزینه های آن معمولا چیزی بین 15 تا 30 هزار دلار در ماه است که می تواند پرداخت آن برای دانشجو زیاد باشد. یک از بهترین روش ها برای کاهش هزینه های تحصیلی پذیرش با فاند تحصیلی باشد. برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی مدارک زیر مورد نیاز است:

  • توصیه نامه
  • مدرک دیپلم با معدل بالا
  • مدرک زبان (6 به بالا آیلتس، 90 به بالا تافل)
  • انگیزه نامه

  فاند تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

  EducationCreated with Sketch.

  مقطع ارشد در بیشتر دانشگاه های دنیا 2 سال بوده و هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا معمولا بیش از 20 هزار دلار در سال است. برای اخذ پذیرش در مقطع ارشد داشتن رزومه خوب که نشان دهد شما مهارت خوبی در کارهای تحقیقاتی و پژوهشی دارید. برای گرفتن فاند تحصیلی در این مقطع باید مدارک زیر را داشته باشید.

  • داشتن معدل خوب در مقاطع پیشین
  • داشتن توصیه نامه از 2 الی 3 استاد دانشگاهی
  • مدرک آیلتس نمره 6.5
  • انگیزه نامه

  فاند تحصیلی در مقطع دکتری

  مقطع دکتری یکی از مهمترین مقاطع تحصیلی در بیشتر کشور های دنیا بوده و برای تحقیقات تخصصی بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان آمریکا، کانادا، انگلستان و یا آلمان را برای این مقطع انتخاب میکنند. این دوره معمولا 3 تا 6 سال بوده و هزینه تحصیل در این کشور ها بسیار زیاد بوده و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند برای کاهش هزینه های خود از فاند تحصیلی استفاده کنند.

  شرایط و مدارک برای گرفتن فاند تحصیلی در مقطع دکتری همانند ارشد می باشد داشتن مدرک زبان آیلتس 6.5 با بالا می تواند شانس پذیرش شما را بیشتر کند. زبان در این دوره اهمیت دوچندانی دارد زیرا تسلط بیشتر به زبان باعث ارتباط بهتر با سوپروایزر و کارهای پژوهشی که دانشگاه به دانشجو محول کرده است می شود. برای تحصیل در این مقطع با فاند باید مدارک زیر را داشته باشید:

  • داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
  • نمره 6.5 به بالا آیلتس و یا 90 تافل
  • داشتن مقاله در مجلات معتبر
  • داشتن تالیفات کتاب
  • داشتن اختراعات
  • توصیه نامه از 2 الی 3 تا استادان
  • انگیزه نامه

  فاند تحصیلی آلمان

  آلمان کشوری پیشرفته است و یکی از قطب های اقتصادی جهان بوده و بهترین سیستم آموزشی در اروپا را در اختیار دارد. تحصیل در دانشگاه های آلمان چیزی در حدود 26 تا 40 هزار دلار در سال بوده که می تواند بار مالی سنگینی برای دانشجویان باشد. یکی از راه های کاهش هزینه های دانشگاهی در آلمان پذیرش در دانشگاه با بورسیه است. برای گرفتن فاند در آلمان بهتر است که شرایط مورد نظر را در سایت دانشگاه مورد نظر خود مشاهده کنند. برای پذیرش در دانشگاه آلمان با فاند باید شرایط و مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

  مدارک لازم برای اخذ فاند تحصیلی در آلمان

  • اسکن و کپی پاسپورت
  • مدارک و ریز نمرات مقطع قبلی
  • مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک زبان آلمانی
  • رزومه
  • انگیزه نامه
  • تکمیل فرم درخواست بورسیه
  • توصیه نامه از استادان
  فاند تحصیلی آلمان

  فاند تحصیلی کانادا

  از آنجایی که بیشتر دانشگاه های کانادا ظرفیت محدودی در پذیرش دانشجو برای فاند تحصیلی دارند. رقابت برای پذیرش برای گرفتن این بورسیه تحصیلی زیاد است. هر دانشجویی که توانایی بالایی مانند رزومه خوب، تسلط به زبان انگلیسی، سوابق خوب در زمینه های علمی و پژوهشی، معدل بالا، مقالات در منابع معتبر داشته باشد می تواند شانس بالایی در گرفتن پذیرش داشته باشد.

  تحصیل در کانادا برای دانشجویان هزینه زیادی دارد. گرچه این هزینه در بعضی از دانشگاه ها متفاوت است. در صورت دریافت فاند تحصیلی دانشجو می تواند هزینه های تحصیلی خود را کاهش دهد. مدارک لازم برای پذیرش تحصیل در کانادا با فاند شامل موارد زیر است:

  • رزومه خوب
  • ارائه پروپوزال (دلایل و علت تحصیل در این کشور)
  • ارتباط با سوپروایزر
  • داشتن انگیزه نامه
  • مدرک آیلتس 6.5
  • مدرک زبان تافل 90 به بالا
  فاند تحصیلی کانادا

  فاند تحصیلی آمریکا

  گرفتن بورسیه در کشور پیشرفته ای مانند آمریکا آرزوی بسیاری از دانشجویان است. از آنجایی که تحصیل در آمریکا هزینه بر است. بهترین روش کاستن از هزینه ها گرفتن فاند تحصیلی است. اما گرفتن فاند در آمریکا بسیار سخت است.

  فاند های مختلفی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و موسسات خصوصی آمریکا وجود دارد و کسانی که از شایستگی برتری برخوردار باشند شانس پذیرش آنها افزایش می یاید. مدارک لازم  برای گرفتن فاند تحصیلی شامل موارد زیر است:

  • رزومه قوی شامل مقالات علمی، اختراعات
  • داشتن معدل بالا
  • دارا بودن مدرک تحصیلی از دانشگاه معتبر
  • مدارکی که اثبات کند از مهارت و توانایی خوبی برخوردار هستند
  • مدرک زبان نمره بالا
  فاند تحصیلی آمریکا

  فاند تحصیلی استرالیا

  استرالیا به داشتن مناطق چشم انداز و زیبا و زندگی با رفاه و امنیت بالا مشهور است. افراد زیادی سالانه جهت تحصیل به استرالیا جذب می شوند. از آنجایی که در استرالیا هزینه تحصیلات بالا است، کسانی که از منابع مالی خوبی برخوردار هستند، می توانند در این کشور تحصیل کنند. اما برای کسانی که توانایی پرداخت هزینه های دانشگاه را ندارند بهتر است که از فاندی که در استرالیا موجود است استفاده کنند.

  داشتن مدرک زبان، مدرک تحصیلی با نمره بالا، رزومه خوب و داشتن مدارک و مهارت های خوب می تواند موجب افزایش شانس دریافت فاند تحصیلی استرالیا شود.

  فاند تحصیلی استرالیا

  نتیجه گیری

  امروزه کانادا، آمریکا، استرالیا و آلمان به علت سیستم آموزشی بسیار غنی که دارند مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان می باشند که پله ی اول مهاجرت خودشان را  با تحصیل در آن کشور شروع میکنند ، یکی از مانع های تحصیل در دانشگاه های برتر جهان بحث مالی آن می باشد. یکی از روش های کاهش هزینه برای تحصیل در این دانشگاه ها گرفتن بورسیه های تحصیلی می باشد. فاند یکی از انواع بورسیه ها می باشد که یک ارگان یا اداره دولتی به دانشگاه یا موسسه آموزشی برای کاهش هزینه های تحصیلی دانشجویان اختصاص می دهند. داشتن نمره خوب در مقاطع پیشین و داشتن مدرک زبان می تواند موجب افزایش گرفتن این بورسیه های تحصیلی شود.

   

  مقاله های پیشنهادی : اسکالرشیپ چیست؟

  سوالات متداول

  • فاند یک نوع کمک هزینه ای است که در آن ارگان و اداره های دولتی هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجویان را از طریق دانشگاه و موسسات آموزشی پرداخت میکند.
  • یکی از مهمترین مدارک برای گرفتن ویزای تحصیلی داشتن مدرک زبان است. اما در کنار آن می تواند داشتن مهارت علمی، نمره بالا در مقاطع تحصیلی پیشین، رزومه قوی، انگیزه نامه، مقاله یا ثبت اختراع شانس شما را برای دریافت فاند تحصیلی افزایش دهد.
  • از انواع فاند تحصیلی می توان به دستیار پژوهشی و آموزشی اشاره داشت.

  بسته به شرایط می تواند هر کدام از آنها برای هر یک از دانشجویان متفاوت باشد. اما گرفتن دستیار پژوهشی می‌تواند به علت آنکه دانشجو در این مدت بر روی پایان‌نامه خود نیز کار می کند می تواند مناسب تر باشد.

  بله – در صورتی که هزینه های خود را به درستی مدیریت کنید، فاندی که دریافت می کنید این امکان را به شما می دهد که در کنار داشتن یک زندگی خوب پول نیز پس انداز کنید.

  ارتباط با ما

  اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

  2 Comments

  1. یاسر

   سلام
   چطور میتونم از شرایط مطلع بشم؟

   Reply
   • Parsa

    لطفا برای ارتباط با مشاوران فرم ارزیابی را تکمیل نمائید.

    Reply

  Submit a Comment

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.