مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا

در حال حاضر بیش از 500,000 دانشجوی بین‌المللی در کشور کانادا در حال تحصیل هستند. افرادی که کشور کانادا را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند می‌توانند، علاوه بر تحصیل در دوره‌های آموزشی درجه اول در سطح جهانی، راهی مطمئن برای یافتن موقعیت‌های شغلی مناسب و دریافت اقامت دائم در این کشور نیز پیدا کنند. اقامت پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا را می‌توان در سه کلمه کلیدی خلاصه کرد: یادگیری، درآمدزایی و اقامت.

آنچه در این مقاله می خوانید :

دلایل مهاجرت تحصیلی به کانادا

جای تعجبی نیست که کانادا در رده سوم کشورهای جهان در پذیرش دانشجویان و دانش آموزان بین‌المللی قرار دارد. علاوه بر این سیستم آموزشی درجه‌یک، فرهنگ خونگرم و استقبال‌کننده، امکان یادگیری زبان‌های فرانسه و انگلیسی و هزینه‌های مناسب زندگی نیز ازجمله عواملی هستند که این کشور را به گزینه‌ای مناسب برای تحصیل تبدیل می‌کنند.

بسیاری از کانادایی‌های تازه‌وارد، مسیر اقامت خود را از آموزش در سطح متوسطه آغاز کردند. کانادا توانسته است با افزایش برنامه‌های مهاجرتی با هدف حمایت از دانشجویان بین‌المللی، به نیروهای متخصص و تحصیل‌کرده‌ای دسترسی پیدا کند که علاوه بر کار در شرکت‌ها و بخش‌های مختلف، سهم مؤثری در بهبود موقعیت آکادمیک این کشور ایفا کنند. اخیراً 642 هزار دانشجوی بین‌المللی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در سطح متوسطه اقدام کرده‌اند. به‌طورکلی می‌توان سه محرک اصلی را برای این موقعیت در نظر گرفت: سیستم آموزشی جهانی در سطح دانشگاه، محیط و اجتماع استقبال‌کننده و هزینه‌های بهتر در مقایسه با کشورهایی چون ایالات‌متحده، استرالیا و انگلستان.

تحصیل و اشتغال در کانادا

تحصیل و اشتغال در کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. فارغ‌التحصیلان بین‌المللی قادر هستند با دریافت مجوز شغلی و شرکت در برنامه‌های مهاجرتی، راه خود را برای دریافت اقامت دائم در این کشور هموار سازند.

دانش آموزان در زمان تحصیل می‌توانند تا 20 ساعت در هفته (در طول سال تحصیلی) و یا به‌صورت تمام‌وقت (در دوران تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها) مشغول به کار باشند. پس از تکمیل دوره متوسطه، دانش آموزان برای دریافت مجوز کار مختص فارغ‌التحصیلان (PGWP) اقدام می‌کنند. این مجوز که حداقل 8 هفته و حداکثر 3 سال معتبر هستند، موقعیت مناسبی برای کار در کانادا فراهم خواهند کرد. دارندگان این مجوز می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت و یا تمام‌وقت مشغول به کار شوند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند نوع اشتغال خود (خوداشتغالی و یا کارمندی) را نیز انتخاب کنند. مهم‌ترین مزیت این مجوز آن است که دارندگان آن از شرایط و قوانین تعیین‌شده توسط ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار (LMIA) مستثنی هستند. در این صورت دیگر کارفرما نباید پیش از استخدام نیروهای خارجی، از عدم وجود نیروهای کانادایی مستعد اطمینان حاصل کند.

راه رسیدن به اقامت دائم

یکی دیگر از مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا فارغ‌التحصیلی از سیستم آموزشی مقطع متوسطه و دستیابی به اقامت دائم این کشور است. هر یک از ده استان کانادا دارای حداقل یک گروه/نهاد مهاجرتی مختص جذب واجدین شرایط برای دریافت اقامت دائم هستند. این افراد معمولاً از میان مهاجرین فارغ‌التحصیل از مؤسسات آموزشی استان‌ها انتخاب می‌شوند.

 اغلب استان‌ها بیش از یک نهاد مهاجرتی دارند، برای مثال، مانیتوبا دارای 3 و بریتیش کلمبیا دارای 4 نهاد در حوزه مهاجرت تحصیلی به کانادا است. تمرکز بسیاری از این نهادها بر حوزه‌های مختلف است، بااین‌حال، برخی از آن‌ها نیز تنها به دنبال افرادی هستند که در حوزه‌های خاص، ازجمله علوم طبیعی یا کاربردی، تحصیل‌کرده‌اند. برخی برنامه‌ها تنها برای سطوح تحصیلی مشخص، برای مثال کارشناسی ارشد یا دکتری، در نظر گرفته‌شده‌اند.

تجربه کار در کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی که قصد دارند از طریق اکسپرس اینتری مهاجرت کنند، بسیار مؤثر خواهد بود. اکسپرس اینتری نوعی سیستم مدیریتی بر اساس امتیاز است که سه برنامه اصلی مهاجرت دائم و اقتصادی فدرال را در برمی‌گیرد: برنامه مختص کارگران ماهر، برنامه مختص تجارت و برنامه مختص افراد با تجربه کار در کانادا. متقاضیان می‌توانند با تکیه‌بر تجربه‌های کاری خود در کانادا، امتیازات بیشتری دریافت کنند.

بورسیه بر اساس نیاز مالی با توجه به نیاز مادی دانشجویان در نظر گرفته شده است. باید در نظر داشته باشید، برخی از دانشگاه ها و کالج ها بورس تحصیلی مبتنی بر نیاز مالی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. برای دریافت شرایط و مدارک لازم برای اینگونه از بورسی های تحصیلی بهتری است که سایت رسمی دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

چرا دانشجویان بین‌المللی بهترین گزینه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا هستند؟

دانش آموزان بین‌المللی اهمیت زیادی برای دولت فدرال و نهادهای استانی دارند. به‌طورکلی، مهاجرین فارغ‌التحصیل از سیستم آموزشی کانادا دارای بسیاری از شایستگی‌هایی هستند که دولت کانادا در مهاجرین اقتصادی جستجو می‌کند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از: تجربه کاری یا تحصیلی در کانادا، جوانی، کسب مدارک تحصیلی در سطوح بالا. علاوه بر این، یکی دیگر از عوامل کلیدی برای دست‌یابی به اقامت دائم و موفقیت در کانادا، تسلط به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی است که دانش آموزان می‌توانند با مهاجرت تحصیلی به کانادا مهارت‌های زبانی خود را به بهترین سطح ممکن ارتقا دهند.

درباره کانادا بیشتر بدانیم ——-> هزینه تحصیل در کانادا

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

نزدیک به 1500 دانشگاه، کالج و موسسه تحصیلی تأییدیه بخش دولتی IRCC را برای ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان بین‌المللی کسب کرده‌اند. این مؤسسات با نام مؤسسات آموزشی منتخب یا DLI شناخته‌شده و برای تسهیل مهاجرت تحصیلی به کانادا، روند یادگیری دانش آموزان مهاجر پس از ورود به کشور و سپس، اقامت آن‌ها در کشور در نظر گرفته‌شده‌اند. لیست مؤسسات DLI تأییدشده توسط IRCC رو به رشد است. برای اطمینان از اعتبار موسسه آموزشی موردنظر خود و بررسی لیست مؤسسات DLI می‌توانید به سایت رسمی دولت کانادا مراجعه کنید.

انتاریو و کبک ازجمله پرجمعیت‌ترین استان‌های کانادا هستند؛ ازاین‌رو بیشترین تعداد مؤسسات DLI در این دو استان قرار دارد (نزدیک به 1000 واحد). با توجه به تعداد زیاد مؤسسات DLI در کانادا می‌توان گفت احتمال یافتن برنامه تحصیلی موردنظر بسیار زیاد خواهد بود.

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری می‌توانید برای ثبت‌نام در یکی از 100 دانشگاه کانادا اقدام کنید.

برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

·        دانشگاه دالهاوزی

·        دانشگاه مک گیل

·        دانشگاه مک مَستر

·        دانشگاه کوئین

·        دانشگاه سایمون فریزر

·        دانشگاه آلبرتا

·        دانشگاه بریتیش کلمبیا

·        دانشگاه کلگری

·        دانشگاه مونتریال

·        دانشگاه اتاوا

·        دانشگاه تورنتو

·        دانشگاه واترلو

به‌طورکلی، سطح آموزش در تمامی دانشگاه‌های کانادا تقریباً یکسان است، زیرا دولت کانادا با تأکید بر تعادل و برابری میان دانش آموزان و دانشجویان، بهترین موقعیت تحصیلی را بدون در نظر گرفتن سطح و نوع موسسه آموزشی در اختیار تمامی افراد قرار می‌دهد.

علاوه بر این، کشور کانادا دارای بیش از 150 کالج عمومی است که سطح آموزشی قابل قبولی دارند. برخلاف دانشگاه‌های کانادا که تمرکز اصلی آن‌ها بر ارائه دانش تئوری و دوره‌های فنی در حرفه‌های خاص است، کالج‌های عمومی بر مهارت‌های عملی و کاربردی تمرکز کرده و موقعیت مناسبی برای ورود هرچه سریع‌تر دانش آموزان به بازار کار فراهم می‌کنند.

همانند دانشگاه‌ها، سطح آموزش در کالج‌های کانادایی نیز تقریباً یکسان است. دانش‌آموزانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند، می‌توانند با خیالی راحت به تحصیل در این مؤسسات آموزشی بپردازند؛ زیرا مهارت‌های ارائه‌شده در دوره‌های آموزشی به‌راحتی از آرزوها و تمایلات آن‌ها در حوزه کار و مهاجرت پشتیبانی و حمایت خواهند کرد.

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

اولین قدم برای تحصیل در کانادا، دریافت مجوز تحصیل کانادایی است که به‌عنوان نوعی ویزای دانشجویی در طول اقامت شما عمل خواهد کرد. درصورتی‌که دوره آموزشی شما در طول 6 ماه یا کمتر تکمیل شود، دیگر نیازی به دریافت این مجوز نیست. بااین‌حال، بهتر است پیش از مهاجرت تحصیلی به کانادا برای دریافت این مجوز اقدام کنید؛ در غیر این صورت، اگر تصمیم بگیرید تحصیلات خود را در دوره‌های آموزشی دیگر ادامه دهید، باید برای دریافت مجوز تحصیل از کشور کانادا خارج‌شده و با مراجعه به نهادهای مربوطه به اخذ ویزا برای دریافت مجوز تحصیلی کانادایی اقدام کنید.

در صورت ادامه تحصیل در کانادا می‌توانید مجوز تحصیلی خود را با مراجعه به مراکز مربوطه در داخل کشور کانادا تمدید کنید. دانش آموزان تمام‌وقتی که در مؤسسات عالی معتبر ثبت‌نام کردند، می‌توانند با دریافت مجوز تحصیل به‌صورت نیمه‌وقت در محوطه دانشگاه مشغول به کار شوند. این افراد می‌توانند از موقعیت‌های شغلی خارج از محیط دانشگاه نیز بهره ببرند و به‌عنوان کارآموز یا دستیار به مشاغل مختلف بپیوندند، به‌عنوان شهروند دائم در کانادا زندگی کنند و یا پس از فارغ‌التحصیلی به جستجوی کار بپردازند.

اقدام برای دریافت مجوز تحصیلی در کانادا

همان‌طور که گفته شد، برای مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند مجوز تحصیل در این کشور خواهید بود. برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا می‌توانید به‌صورت آنلاین و یا با پر کردن فرم درخواست اقدام کنید. معمولاً پروسه پردازش فرم‌های درخواست (کاغذی) دو برابر روش‌های دیگر زمان‌بر خواهد بود؛ توصیه می‌شود پیش از هرگونه برنامه‌ریزی، جدول زمانی پردازش اطلاعات را بررسی کنید. درخواست به‌صورت آنلاین نیازمند کارت‌بانکی معتبر (Credit/debit Card) و دسترسی به نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای موردنیاز برای تهیه کپی الکترونیکی از اسناد (برای مثال، اسکنر یا دوربین) خواهید بود. یک موسسه مهاجرتی معتبر می‌تواند مراحل دریافت مجوز تحصیلی شما را با اطمینان پیش ببرد.

مدت‌زمان موردنیاز برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا

 زمان پردازش مجوز تحصیل رابطه مستقیمی با کشور محل زندگی شما دارد. کوتاه‌ترین زمان پردازش 1 تا 2 هفته است؛ بااین‌حال برخی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا مجبور هستند تا 16 هفته نیز صبور باشند. عامل دیگری که بر زمان پردازش تأثیرگذار خواهد بود، تعداد متقاضیان است. درصورتی‌که درخواست خود را در هنگام شروع سال تحصیلی ارسال کنید، احتمال تأخیر در دریافت پاسخ بسیار زیادتر خواهد بود.

شرایط کلی دریافت مجوز تحصیل در کانادا

مجوز تحصیل در کانادا دارای شرایط و قوانین خاصی است. برای بهترین تجربه پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا شما باید از این شرایط و مقررات پیروی کنید. این شرایط عبارت‌اند از:

_ شما باید در موسسه آموزشی مقصد ثبت‌نام کرده باشید.

_ در صورت تحصیل در کبک، نام شما باید به‌عنوان یک دانش‌آموز پاره‌وقت و یا تمام‌وقت ثبت‌شده باشد.

_ در صورت گرفتن مرخصی از دوره آموزشی، زمان دوری شما از دوره نباید بیش از 150 روز باشد.

آگاهی و پیروی از شرایط مجوز تحصیلی بسیار حائز اهمیت است. در این صورت، بهترین تجربه‌آموزشی را در کشور مقصد خواهید داشت. دانش آموزان و دانشجویانی که از این شرایط پیروی می‌کنند، شانس بیشتری برای دریافت مجوز کار پس از اتمام تحصیل دارند.

دیگر شرایط و الزامات مربوط به دریافت ویزای دانش‌آموزی کانادا

متقاضیان اروپایی، خاورمیانه و یا آفریقایی باید مشخصات بیومتریک خود را ارائه دهند (عکس و اثرانگشت).

از برخی متقاضیان خواسته می‌شود پیش از ارسال فرم درخواست تحصیل در کانادا، گواهی پزشکی و سوءپیشینه قضایی خود را ارائه دهند. در این مواقع ارائه گواهی عدم سوءپیشینه ضروری است و داشتن پرونده قضایی، شانس شما برای دریافت مجوز تحصیل را کاهش خواهد داد.

افرادی که شهروند آمریکا، سنت پیر و میکلون نیستند باید دارای پاسپورت معتبر باشند تا پس از تکمیل دوره آموزشی موردنظر بتوانند به کشور خود بازگردند. علاوه بر این، به دو قطعه عکس (با اندازه عکس پاسپورت) پشت‌نویسی شده نیز نیاز خواهد بود.

شرایط ویزای دانش‌آموزی کانادا شامل مدرک موردنیاز در رابطه با توان مالی فرد نیز می‌باشد. در حال حاضر، این مقدار برابر 10 هزار دلار کانادایی برای هر سال تحصیلی در کشور کانادا است. شهریه و هزینه‌های تحصیل شامل این مقدار نیست. علاوه بر این، باید هزینه موردنیاز برای رفت‌وآمد و بازگشت به کشور مبدأ را نیز در نظر گرفت.

به‌منظور اثبات توان مالی می‌توانید یکی از مدارک زیر را به نهاد مربوطه ارائه دهید: بیانیه مالی بانک، گواهی داشتن یک حساب بانکی در کانادا (درصورتی‌که وجوه موردنظر به‌حساب شما منتقل می‌شوند)، داشتن یک حساب ارزی، گواهی پرداخت شهریه و هزینه‌های مسکن، نامه‌ای از سوی فرد و یا موسسه‌ای که پشتیبان مالی شما هستند و گواهی دریافت منابع مالی از سوی مراکز کانادایی (در صورت دریافت بورسیه). شما می‌توانید با سپردن مراحل دریافت ویزای دانش‌آموزی به موسسه مهاجرتی، با اطمینان از این مرحله عبور کنید.

شرایط کار پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا

شرایط کار پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا

در صورت تمایل به کار در شغل‌های پاره‌وقت برای تسهیل زندگی در کانادا، می‌توانید در طول ترم‌های تحصیلی به مدت 20 ساعت در شغل موردنظر خود مشغول شوید. برای کار تمام‌وقت نیز می‌توانید در طول تعطیلات تابستان و یا زمستان، بدون دریافت هرگونه مجوز مشغول به کار شوید.

برای کار در حین تحصیل باید شرایط زیر را داشته باشید:

_ مجوز تحصیلی معتبر

_ دانش‌آموز تمام‌وقت

_ ثبت‌نام در موسسه آموزشی موردنظر در سطح لیسانس و یا برنامه‌های فنی و حرفه‌ای در دوره متوسطه

_ تحصیل در یکی از برنامه‌های آموزش آکادمیک، فنی و یا حرفه‌ای که حداقل 6 ماه به طول بیانجامد و درنهایت مدرک و گواهی‌نامه پایان دوره دریافت کنید.

علاوه بر این، برای کار در کانادا و یا دریافت خدمات و مزایای دولتی باید شماره بیمه اجتماعی (SIN) خود را نیز از بخش خدمات کانادا دریافت کنید. مجوز تحصیل شما تنها تا 90 روز پس از پایان دوره تحصیلی موردنظرتان معتبر خواهد بود؛ بنابراین، در صورت تمایل به کار و یا اقامت در کانادا باید برای دریافت مجوز کار پس از تحصیل اقدام کنید. این مجوز تا 3 سال اعتبار دارد.

هزینه تحصیل در کانادا

خبر خوب این است که تحصیل در کانادا تقریباً مقرون‌به‌صرفه بوده و شهریه مراکز آموزشی کانادا در مقایسه با کشورهای دیگری چون استرالیا، ایالات‌متحده و انگلستان کمتر خواهد بود. در سال تحصیلی 2018/2019، میانگین شهریه سالانه برای دانش آموزان بین‌المللی در مقطع لیسانس برابر با 27,159 دلار کانادا بود. در همین سال، دانشجویان مبلغ 45,950 دلار را برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آمریکایی پرداخت کردند.

هزینه زندگی نیز یکی از عوامل بسیار مهمی است که برای مهاجرت تحصیلی به کانادا و کشورهای دیگر باید در نظر گرفته شود. در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای جذب‌کننده دانشجویان بین‌المللی، هزینه زندگی در کانادا بسیار پایین‌تر است.

درباره کانادا بیشتر بدانیم ——-> اقامت تحصیلی کانادا

آیا برای تحصیل در کانادا به مدرک IELTS نیاز است؟

هاجرت تحصیلی به کانادا و ادغام با سیستم آموزشی این کشور نیازمند تسلط کامل به زبان انگلیسی و یا فرانسه است. هر یک از مدارس کانادایی در مقطع متوسطه شرایط زبانی خاصی را برای دانش آموزان بین‌المللی در نظر می‌گیرند. توصیه می‌شود پیش از درخواست تحصیل در کانادا، شرایط و ویژگی‌های برنامه تحصیلی موردنظر خود را به‌دقت بررسی کنید. در برخی مدارس، دوره‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی به دانش آموزان تازه‌وارد در نظر گرفته‌شده است.

برخی از دانش آموزان بین‌المللی نیازی به ارائه مدرک زبانی نخواهند داشت. این موقعیت برای افرادی صادق است که از کشورهای انگلیسی‌زبان به کانادا وارد می‌شوند و یا در رشته‌های مربوط به زبان انگلیسی تحصیل‌کرده‌اند.

آیا تحصیل در کانادا نیازمند انگیزه نامه (Letter of Intend) است؟

پیش از مهاجرت تحصیلی به کانادا باید بدانید که انگیزه نامه یکی از بخش‌های مهم و اساسی فرآیند دریافت مجوز تحصیل است. در این نامه باید برنامه‌های تحصیلی و اهداف خود را توضیح دهید. علاوه بر این، باید نسبت به شرایط و محدودیت‌های فردی که مجوز تحصیل در کانادا را دریافت می‌کند، آگاه باشید.

شما با ارائه انگیزه نامه به دولت کانادا نشان می‌دهید که به شرایط و قوانین تحصیل در این کشور پایبند خواهید بود. علاوه بر این، با ارائه این سند قبول می‌کنید پس از اتمام دوره تحصیلی موردنظر از کشور خارج شوید.

شانس شما برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

هرساله تعداد بی‌شماری از دانش آموزان بین‌المللی به کانادا وارد می‌شوند. اغلب این افراد تمایل دارند پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا ساکن شوند. وظیفه صدور مجوز تحصیل در اختیار کامل دفتر ویزا قرار دارد. در  سال 2019 بیش از 400 هزار دانش‌آموز مهاجر اجازه ورود و تحصیل در کانادا را دریافت کردند. قسمت عمده‌ای از این دانش آموزان ساکن کشورهایی چون فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره جنوبی، ایالات‌متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام بودند.

گوناگونی دانش آموزان بین‌المللی ازجمله اولویت‌های اصلی دولت کانادا است. دولت کانادا بودجه‌ای 147 میلیون دلاری برای گسترش استراتژی‌های مربوط به تحصیلات بین‌المللی در طی 5 سال آینده در نظر گرفته است. بنابراین می‌توان گفت شانس شما برای ورود موفق به این کشور به‌عنوان یک دانشجو یا دانش‌آموز بین‌المللی بسیار مناسب خواهد بود.

یافتن برنامه آموزشی و یا دانشگاه/کالج مناسب برای تحصیل در کانادا

در کشور کانادا هزاران موسسه آموزشی برای تحصیل دانش آموزان بین‌المللی در نظر گرفته‌شده است. ممکن است پیش از مهاجرت تحصیلی به کانادا، رشته موردنظر و یا موسسه و مکان موردنظر خود را انتخاب کرده باشید. در غیر این صورت می‌توانید از گزینه‌های زیر بهره‌برداری کنید:

_ پایگاه داده جامع دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

_ ابزار تعبیه‌شده در سایت دانشگاه‌ها و کالج‌ها برای یافتن و بررسی برنامه‌های مختلف آموزشی

_ توصیه‌ها و اطلاعات ارائه‌شده در مجله مکلین (Maclean) در رابطه با یافتن کالج و یا دانشگاه مناسب

قوانین جدید در رابطه با دریافت مجوز تحصیل و بیماری کووید 19

در شرایط پاندمی کووید 19، تدبیراتی برای تسهیل مهاجرت تحصیلی به کانادا در نظر گرفته‌شده است:

_ دولت کانادا همچنان فرم درخواست مجوز تحصیل دانش آموزان را قبول می‌کند؛ بااین‌حال تأخیر جایز است.

_ درصورتی‌که مجوز تحصیل خود را تا پیش از 18 مارس 2020 دریافت کرده باشید، از محدودیت‌های سفر معاف خواهید بود. در غیر این صورت، اجازه سفر به کانادا را ندارید.

_ در صورت سفر هوایی، باید از تمامی قوانین خطوط هوایی پیروی کرده و پیش از ورود به هواپیما، معاینات پزشکی مربوط را پشت سر بگذارید.

پس از رسیدن به کانادا و پیش از خروج از فرودگاه، پزشکان سلامت جسمانی شما را مجدداً بررسی خواهند کرد. شما باید برای قرنطینه 14 روزه در این کشور آمادگی لازم را داشته باشید. حتی در صورت عدم داشتن علائم بیماری، این قرنطینه اجباری است. تنها کسانی که از قرنطینه معاف‌اند، افرادی هستند که خدمات ضروری ارائه می‌دهند (برای مثال، رانندگان ماشین‌های سنگین که جریان مستمر واردات و صادرات کالا بر عهده آن‌هاست).

علاوه بر این، تغییرات عمده‌ای در قوانین مربوط به دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی نیز اعمال‌شده است. در شرایط کووید 19 دانش آموزان می‌توانند به‌صورت آنلاین در دوره‌های تحصیلی خود شرکت کرده و همچنان پس از مهاجرت تحصیلی به کانادا و ورود به این کشور، برای دریافت مجوز کار 3 ساله در این کشور واجد شرایط باشند.

در اغلب موارد دوره‌های آنلاین به‌عنوان بخشی از الزامات مربوط به دریافت مجوز کار در نظر گرفته نمی‌شوند. بااین‌حال به دلیل وقفه ایجادشده در مسافرت‌های بین‌المللی که به‌واسطه ویروس کرونا ایجاد می‌شوند، بخش IRCC به دانش آموزان و دانشجویان اجازه می‌دهد دوره‌های تحصیلی خود را به‌صورت آنلاین و از کشور مبدأ پشت سر گذاشته و همچنان شرایط لازم برای دریافت مجوز کار پس از اتمام تحصیل را داشته باشند. این قانون در 14 می 2020 اعلام و اجرا شد.

اکنون دانش آموزان مهاجر می‌توانند به‌صورت آنلاین در دوره‌های آموزشی مؤسسات DLI شرکت کرده و تا 50 درصد از دوره موردنظر را از کشور خود تکمیل کنند. در این صورت، دانش آموزان می‌توانند پس از تکمیل دوره برای دریافت مجوز کار در کانادا نیز اقدام کنند.

اهمیت این قانون جدید

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) برای دانش‌آموزانی که به‌واسطه فرآیند مهاجرت تحصیلی به کانادا وارد می‌شوند بسیار حائز اهمیت است، زیرا با در دست داشتن این مجوز، دانش آموزان می‌توانند تا 3 سال در کشور کانادا مشغول به کار شوند. این تجربه کاری تأثیر بسزایی بر درخواست اقامت دائم آن‌ها خواهد داشت.

برای مثال سیستم رتبه‌بندی اکسپرس اینتری (CRS) به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که تحصیل و تجربه کاری در کانادا می‌توانند امتیاز فرد را تا حد قابل‌توجهی افزایش دهند. علاوه بر فرآیندهای دولتی، دانش آموزان می‌توانند با تکیه بر برنامه‌های انتخابی استانی نیز برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

این موقعیت طلایی باعث می‌شود دانش آموزان بیشتری برای مهاجرت تحصیلی به کانادا فکر کرده و هرچه سریع‌تر برای تحصیل در مقاطع مختلف اقدام کنند. دلیل این امر آن است که اغلب دانش آموزان بین‌المللی تمایل دارند علاوه بر دریافت اقامت دائم کانادا، بخشی از تحصیلات خود را در کشور مادری خود پشت سر بگذارند بدون اینکه هیچ‌یک از مزایای تحصیل حضوری در کانادا را از دست بدهند. مزیت دیگر تحصیل آنلاین نیز کم شدن هزینه‌های تحصیل است، زیرا در این موقعیت، دانش آموزان دیگر نیازی به در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی در کشور دیگر نخواهند داشت.

کانادا به یکی از جذاب‌ترین کشورها برای دانش آموزان بین‌المللی تبدیل خواهد شد

کشور کانادا با قاطعیت تمام در لیست بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی دانش آموزان بین‌المللی قرار دارد.

برخی از دلایل اصلی این جذابیت عبارت‌اند از:

_ سطح بسیار بالای کیفیت آموزش

_ امکان اشتغال دانشجویان و همسر یا پارتنر آنها در زمان تحصیل و پس از اتمام دوره‌های آموزشی

_ با تحصیل در کانادا، موقعیت مناسبی برای زندگی و تحصیل در محیط‌های انگلیسی و یا فرانسوی ایجاد می‌شود.

_ امنیت بسیار بالای کشور

_ هرساله مهاجرین، دانش آموزان بین‌المللی، کارگران خارجی و توریست‌های بسیاری از بیش از 200 کشور جهان به کانادا وارد می‌شوند.

_ قیمت پایین‌تر دلار کانادا باعث می‌شود زندگی و تحصیل در این کشور، در مقایسه با دیگر مقاصد تحصیلی، مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.

_ و در آخر، دانش آموزان بین‌المللی می‌توانند برای دست‌یابی به اقامت دائم در این کشور، از بیش از 80 راه مختلف اقدام کنند؛ در 2018 بیش از 54 هزار دانشجوی بین‌المللی توانستند اقامت دائم کانادا را بگیرند.

قوانین اخیر کشور کانادا برای مقابله با شرایط حال حاضر و پاندمی کووید، جذابیت این کشور برای دانش آموزان بین‌المللی را بیش‌ازپیش کرده است.

مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا

مزایا

کشور‌ کانادا دارای مدارس و دانشگاه‌های زیادی است که هر یک از آن‌ها از نظر سطح علمی در جایگاه بسیار عالی قرار دارند. به همین دلیل هرساله افراد زیادی برای دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس و دانشگاه‌های این کشور اقدام می‌کنند. همچنین باید به این نکته توجه کرد که مزایای تعلق گرفته به دانشجویان و دانش‌آموزان در کشور کانادا از دلایل دیگری است که افراد را برای تحصیل در آن ترغیب می‌کند. مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است تمام مزایای مهاجرت تحصیلی به کانادا را بیان می‌کنند:

_ یکی از مزایای عالی که متفاضیان را برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا ترغیب می‌کند، دریافت اقامت و تابعیت کشور موردنظر بعد از پایان تحصیل است.

_ افراد در طول دوران تحصیل خود در کانادا اجازه خواهند داشت که به انجام کار نیمه وقت بپردازند.

_ تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری نیز از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کانادا به حساب می‌آید.

_ متقاضیان دارای فرزند و همسر اجازه خواهند داشت نسبت به دریافت ویزای فرزند و همسر نیز اقدام کنند.

معایب

مهاجرت تحصیلی به کانادا علاوه بر داشتن مزایای فراوان دارای معایبی نیز است که هر فردی قبل از اقدام برای مهاجرت باید با آن‌ها آشنایی داشته باشد. یکی از معایب مهاجرت تحصیلی به کشور‌ کانادا این است که فرد حتما باید در آن کشور زندگی کند. همچنین متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور‌ کانادا را دارند اجازه نخواهند داشت به جز همسر و فرزند نسبت به دریافت ویزای افراد دیگر نیز اقدام کنند؛ مگر آنکه شرایط خاصی رخ داده باشد.

هزینه‌های تحصیل در کانادا برای افراد بین‌المللی متغیر است ولی در حالت کلی تنها افراد دارای تمکن مالی اجازه تحصیل در کانادا را خواهند داشت. البته در صورتی که متقاضیان بورسیه تحصیلی را از یک مرکز علمی در کانادا دریافت کرده باشند، نیاز به پرداخت شهریه نخواهند داشت.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

همانطور که می‌دانید، انجام امور مربوط به مهاجرت همچون مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند ارائه مدارک به صورت کامل و ترجمه شده به سفارت است. ترجمه مدارک قبل از ارائه آن‌ها به سفارت بسیار مهم است به طوریکه بسیار از افراد به دلیل عدم انجام آن رد صلاحیت شده‌اند.

انجام صحیح این مرحله به افراد کمک خواهد کرد تا در مدت زمانی کوتاه و با صرف هزینه بسیار کم به اهداف مهاجرتی خود دست پیدا کنند. اهمیت این موضوع به حدی بالا است که ما در ادامه این مبحث به معرفی تمام مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل پرداخته‌ایم:

_ گواهی برای اثبات سلامت روانی و جسمی

_ عدم سابقه و ثبت پرونده در مراجعه قضایی به نام متقاضی

_ کپی و اصل پاسپورت

_ کپی و اصل مدارک هویتی همچون کارت ملی و شناسنامه

_ مدرک زبان

_ ارائه مدارکی برای موافقت دانشگاه‌های کشور کانادا برای تحصیل متقاضی

_ تکمیل فرم دریافتی از سوی سفارت کانادا به زبان انگلیسی

_ عکس ۴*۳

_ سند اجاره خانه

_ ارائه مدارکی برای اثبات تمکن مالی مانند سند خانه، گردش حساب بانکی چند ماه اخیر و غیره

نتیجه گیری

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان بین‌المللی با توجه به شرایط تحصیلی بسیار مناسب کانادا، این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند. علاوه بر این، در مقایسه با کشورهای دیگر، هزینه زندگی و شهریه دوره‌های آموزشی در کانادا بسیار مقرون‌به‌صرفه است و دانش آموزان بین‌المللی می‌توانند برای تأمین مخارج خود به‌صورت نیمه‌وقت (در طول ترم‌های تحصیلی) و یا تمام‌وقت (در طول تعطیلات تابستان و زمستان) مشغول به کار شوند. پیش از مهاجرت تحصیلی به کانادا بهتر است علاوه بر بررسی تمامی شرایط دوره تحصیلی موردنظر، برای دریافت مجوز تحصیلی نیز اقدام کنید (درصورتی‌که طول دوره بیش از 6 ماه باشد).

سوالات متداول
 • سیستم آموزشی بسیار باکیفیت
 • امکان یادگیری زبان های فرانسه و انگلیسی
 • هزینه زندگی مناسب

بله- دانش آموزان در زمان تحصیل می‌توانند تا 20 ساعت در هفته (در طول سال تحصیلی) و یا به‌صورت تمام‌وقت (در دوران تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها) مشغول به کار باشند.

 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه مک مَستر
 • دانشگاه کوئین
 • دانشگاه سایمون فریزر
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه مونتریال
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه واترلو

زمان پردازش مجوز تحصیل رابطه مستقیمی با کشور محل زندگی شما دارد. کوتاه‌ترین زمان پردازش 1 تا 2 هفته است؛ بااین‌حال برخی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا مجبور هستند تا 16 هفته نیز صبور باشند.

پیش از مهاجرت تحصیلی به کانادا باید بدانید که انگیزه نامه یکی از بخش‌های مهم و اساسی فرآیند دریافت مجوز تحصیل است. در این نامه باید برنامه‌های تحصیلی و اهداف خود را توضیح دهید. علاوه بر این، باید نسبت به شرایط و محدودیت‌های فردی که مجوز تحصیل در کانادا را دریافت می‌کند، آگاه باشید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن