مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت تحصیلی فرانسه

مهاجرت تحصیلی فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مهاجرت تحصیلی به فرانسه یکی از بهترین انتخاب ها برای ادامه تحصیلات دانشگاهی به شمار می‌رود. وجود بیش از 3500 دانشگاه، کالج و موسسه آموزش عالی در این کشور گویای این واقعیت است. این کشور همچنین توانسته ‌است نسبت به سایر کشورها بیشترین میزان بودجه را به آموزش اختصاص دهد و همین امر باعث شده که مهاجرت تحصیلی فرانسه یکی از بهترین گزینه‌ها برای علاقمندان به تحصیل در کشورهای اروپایی باشد.

دانشگاه‌های فرانسه مرکز تجمع دانشجویان بین‌المللی هستند، به طوری که حدود 50 هزار دانشجوی بین‌المللی در آنجا مشغول به تحصیل هستند. همین امر که دانشجویان بسیاری در دانشگاه‌های فرانسه تحصیل می‌کنند باعث شده تا انجام امور تحصیلی و زندگی روزمره برای آنها بسیار آسان‌تر از هر کشور دیگری باشد. در ادامه این مطلب که به مهاجرت تحصیلی فرانسه اختصاص دارد مواردی همچون شرایط، هزینه‌های تحصیل، روش‌های تحصیل رایگان و بهترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل بررسی شده‌اند.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا مهاجرت تحصیلی فرانسه

اکنون این سوال ممکن است پیش بیاید که چرا مهاجرت تحصیلی  به این کشور بیشتری برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور دارد؟ کشور فرانسه از  آن دست کشورهایی است که در عصر مدرن همچنان به سرمایه‌گذاری بر روی تحقیق و آموزش ادامه می‌دهد؛ از این جهت نیز رتبه‌بندی دانشگاه‌های این کشور این واقعیت را اثبات می‌کند.

در مجموع، 35 دانشگاه فرانسه در نظام رتبه‌بندی (QS) گنجانده شده‌اند که 11 دانشگاه از آن‌ها در میان 300 دانشگاه رتبه برتر جهان قرار دارند و دو دانشگاه کشور یعنی دانشگاه پلی‌تکنیک و دانشگاه (PSL) به ترتیب در رتبه‌های 50 و 65 جهانی قرار گرفته‌اند. این دو دانشگاه اعتبار خود را به عنوان دو نهاد اروپایی برجسته در جهان حفظ کرده‌اند.

علاوه بر 35 دانشگاه فرانسه در رتبه‌بندی جهانی (QS)، فرانسه به دلیل داشتن گروه قوی دانشکده‌های تخصصی تجارت شناخته شده است. این دانشکده‌ها به دلیل تمرکز بر یک موضوع خاص یعنی تجارت در رتبه‌بندی کلی قرار نمی‌گیرند، اما با این وجود از شهرت جهانی بالایی برخوردار هستند. نمونه‌هایی از دانشکده‌های تجارت در فرانسه که بهانه خوبی برای مهاجرت تحصیلی فرانسه هستند می‌توان به (ESSEC)، (INSEAD)، (ESCP Europe)، (HEC Paris) و (Business School) اشاره کرد.

از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلیبه این کشور ، شهریه آن است که در دانشگاه‌های برجسته با کمترین هزینه سالانه برای دانشجویان بین‌المللی و داخلی در نظر گرفته شده است. شهریه در فرانسه سالانه کمتر از 1000 دلار است و نسبت به سایر کشورها در پایین‌ترین سطح در جهان برآورد می‌شود. لازم به ذکر است که مهاجرت تحصیلی فرانسه امکان تحصیل در همه مقاطع اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را برای علاقمندان به مهاجرت تحصیلی فراهم کرده است. از همه جالب‌تر این است که افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌‌توانند زبان فرانسوی را قبل از شروع تحصیل دانشگاهی در دوره‌های مختلف زبان آموزش ببینند و مدرک بگیرند. بنابراین نیازی نیست که افراد واجد شرایط نگران این موضوع باشند.

اطلاعات بیشتر راجب فرانسه ——-> مهاجرت به فرانسه

شرایط مهاجرت تحصیلی فرانسه

شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

برای مهاجرت تحصیلی فرانسه سه شرط بسیار حائز اهمیت هستند و تقریباً همه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های فرانسه آن‌ها را از علاقمندان به تحصیل در این کشور درخواست می‌کنند.

اولین شرط داشتن دانش زبانی است. برای ورود به دانشگاه‌های فرانسه افراد باید تسلط نسبی به زبان فرانسه داشته باشند و آن را با ارائه مدرک سطح (B1) به دانشگاه مربوطه ارائه دهند. درصورتی‌که افراد مدرک زبان فرانسوی نداشته باشند، می‌توانند با ارائه مدرک آیلتس که حداقل نمره آن شش باشد این شرط دانشگاه را ایفا نمایند. همان‌طور که قبلاً گفته شد، واجدین شرایط  می‌‌توانند برای یادگیری این زبان در سطوح حرفه‌ای، در دوره‌های مختلفی که به این منظور برای دانشجویان فراهم شده‌اند، شرکت نمایند.

شرط دومی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌بایست آن را داشته باشند ارائه سوابق تحصیلی است. به‌عنوان مثال افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، باید ریزنمرات و مدارک پایان تحصیلات دبیرستان را به دانشگاه مربوطه ارائه دهند. درباره کارشناسی‌ارشد و دکتری نیز چنین است و افراد باید بتوانند مدارک قبلی یعنی کارشناسی و کارشناسی‌ارشد را به دانشگاه نشان دهند.

سومین شرطی که لازم است متقاضیان  آن را داشته باشند شرط سنی است. معمولاً برای هر مقطع افراد باید در رده سنی به‌خصوصی قرار گرفته باشند؛ با این حال گفته می‌شود که شرط سنی، محدودیتی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور  ایجاد نمی‌کند و افراد با هر سنی که دارند می‌توانند برای این کار اقدام کند. اما به‌هرحال هر چقدر سن کمتر باشد شانس ویزا شدن و اخذ پذیرش تحصیلی نیز افزایش پیدا می‌کند.

مقاله پیشنهادی ——-> اعزام دانشجو به فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

اطلاع از هزینه تحصیل و شهریه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه بسیار حائز اهمیت است. واحد پول کشور فرانسه یورو است و مبالغ شهریه برای مقطع کارشناسی حدود 200 تا 500 یورو، برای مقطع کارشناسی‌ارشد 200 تا 600 یورو و برای مقطع دکتری 300 تا 700 یورو در نظر گرفته می‌شود. البته با پرداخت هزینه‌هایی جهت امور اداری و خدمات این مبالغ نیز به فراخور آنها تغییر می‌کنند. ناگفته نماند که تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی فرانسه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه ممکن است بسیار گران باشد و دانشجویان ملزم به پرداخت مبالغی بیشتر از 10 هزار یورو در سال برای تحصیل در این دانشگاه‌ها هستند.

البته افراد می‌توانند از کمک ‌هزینه‌های مالی که از طرف دولت فرانسه به واجدین شرایط اعطا می‌شود، بهره‌مند گردند. کمک‌ هزینه‌هایی همچون هدایایی از طرف وزیر آموزش و تحقیقات، هدایایی از طرف شوراهای منطقه‌ای، کمک هزینه‌های مالی برای انجام تحقیقات (CNRS) و برنامه‌های مختلف مثل اراسموس می‌توانند تا حدودی هزینه‌های تحصیل را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه تامین کنند.

برخلاف هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه نسبت ‌به سایر کشورهای اروپایی کمی گران‌تر است. البته افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌توانند با صرفه‌جویی در خوردوخوراک و حمل‌ونقل، هزینه‌های زندگی را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. خانه‌های زیادی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه در نظر گرفته‌شده است که افراد با ثبت‌نام به‌موقع می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند. البته هزینه زندگی در شهرهای کوچک برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه بسیار کمتر است.

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل در خارج از کشور تنها مخصوص افراد ثروتمند بود. اما امروزه به لطف برنامه‌های جدیدی که به‌طور مداوم از طرف دولت‌ها برای جذب دانشجو در دسترس هستند تحصیل و به‌خصوص مهاجرت تحصیلی فرانسه کار چندان دشواری نخواهد بود. دلیل اصلی عدم تحصیل دانشجویان در خارج از کشور هزینه هنگفتی است که می‌بایست برای تحصیل بپردازند. در این بخش از مقاله به چند روش تحصیل رایگان و یا تحصیل ارزان در فرانسه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه در نظر گرفته ‌شده است.

 • برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید

اولین راه تحصیل رایگان در فرانسه درخواست برای بورسیه و کمک هزینه رایگان است. از آنجا که فرانسه یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود، بنابراین تعداد زیادی بورسیه تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در این کشور وجود دارد که علاقمندان مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌‌توانند از آنها بهره ببرند. از آنجایی که تعداد بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌ها برای مهاجرت تحصیلی فرانسه بسیار زیاد هستند بنابراین افراد باید قبل از اقدام به درخواست هرکدام درباره شرایط آنها تحقیق نموده و آن موردی که به شرایط فردی نزدیکتر باشد، انتخاب گردد تا شانس پذیرفته شدن درخواست افزایش پیدا کند. افرادی که اقامت موقت و یا دائم فرانسه را داشته باشند، احتمالا واجد شرایط دریافت بورسیه از دپارتمان آموزشی فرانسه هستند.

در خارج از دانشگاه نیز تعداد زیادی کمک هزینه خصوصی و فدرال وجود دارند که به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌گردند. دو مورد از محبوب‌ترین‌ بورسیه‌های تحصیلی، والتر جنسن (Walter Jensen) برای معلمان آینده فرانسه و بورسیه وزارت تحصیلات عالی و تحقیقات فرانسه (French Ministry of Higher Education & Research) نام دارند. بسیاری از بورسیه‌ها به صورت عمومی هستند و مختص یک کشور به‌خصوص نیستند، بنابراین متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌‌توانند همزمان با درخواست پذیرش تحصیلی برای بورسیه‌های عمومی درخواست بدهند تا اینگونه احتمال دریافت بورسیه و تحصیل رایگان را افزایش دهند.

 • تخفیفات و بورسیه‌های مربوط به برنامه تحصیلی خود را بررسی کنید

ارائه‌دهندگان برنامه‌های مختلف تحصیلی در فرانسه برای جذب بیشتر متقاضی مهاجرت تحصیلی فرانسه اقدام به اعطای بورسیه‌های تحصیلی اختصاصی می‌کنند. مبالغ بورسیه‌هایی که این ارائه‌دهندگان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند بین 500 تا 1000 یورو متغیر است، ولی می‌تواند بسته به شایستگی دانشجویان مبلغ بیشتری نیز به آن‌ها اختصاص پیدا کند. بنابراین متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه که به‌دنبال تحصیل رایگان در این کشور هستند می‌توانند با مراجعه به سایت‌های مربوط به برنامه‌های تحصیلی فرانسه، بورسیه‌هایی که قرار است در اختیار دانشجویان قرار داده شود را بررسی کنند. ازآنجایی‌که تعداد این بورسیه‌های تحصیلی اختصاصی محدود است، برای کسب هر کدام از آن‌ها دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌بایست خیلی زود اقدام نمایند.

 • برای جمع‌آوری کمک‌های مالی تردید نکنید

جمع‌آوری کمک‌های مالی یکی دیگر از روش‌های تحصیل رایگان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه است. با افزایش بسترهای مختلفی جهت جمع‌آوری کمک‌های مالی برای تحصیل، مهاجرت تحصیلی فرانسه دیگر دور از انتظار نیست. اما به‌هرحال جمع‌آوری کمک‌های مالی تحت شرایط خاصی باید صورت بگیرد و فرد باید بتواند افراد را به‌جهت پرداخت کمک‌هزینه توجیه کند. درصورتی‌که بتواند ثابت کند هدف وی از رفتن به فرانسه، تحصیل است، می‌تواند افراد خیر را به‌جهت کمک‌های مالی پیدا کند. دولت فرانسه نیز بسترهای مختلفی برای کمک به دانشجویان از این طریق فراهم کرده ‌است که یکی از این سایت‌ها (FundMyTravel) نام دارد و افراد با ثبت‌نام در این سایت می‌توانند برای کمک‌های مالی از مردم اقدام کنند.

 • برای یک برنامه داخلی یا دانشگاهی ثبت نام کنید

امکان رایگان کردن تحصیل در فرانسه از طریق اعزام از دانشگاه محل زندگی به فرانسه نیز وجود دارد. ممکن است دانشگاه محل زندگی به جهت افزایش سطح علمی دانشجویان خود اقدام به اعزام آنها به فرانسه کند و راه را برای مهاجرت تحصیلی فرانسه هموار نماید. درصورتی که بودجه‌ای برای اعزام دانشجو به فرانسه به دانشگاه یا موسسه محل تحصیل اعطا شود، تحصیل دانشجویان در فرانسه از این طریق  رایگان خواهد شد. بنابراین متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌‌توانند دانشگاه محل تحصیل یا مدرسه خود را برای هرگونه برنامه اعزام دانشجو بررسی نمایند.

 • وام تحصیل در خارج از کشور را دریافت کنید

متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌توانند برای تحصیل رایگان در این کشور از طریق دریافت وام تحصیلی اقدام نمایند. دانشجویان می‌توانند با ارائه درخواستی مبنی ‌بر کمک ‌هزینه و وام تحصیلی، از دانشگاه موردنظر مبلغی پول برای تحصیل دریافت کنند. نکته حائز اهمیت در رابطه با وام این است که دانشجویان به‌هنگام پرداخت اقساط، بهره‌ای را نیز می‌بایست پرداخت کنند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که تحصیلی در کشور فرانسه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه گام بلندی به سوی پیشرفت است، گرفتن وام تحصیلی و پرداخت بهره‌ آن می‌تواند ارزش این کار را داشته باشد.

 • دانشگاه‌هایی را بیابید که شهریه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی دریافت نمی‌کنند

تعداد زیادی از دانشگاه‌های اروپا تحصیل رایگان را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه نیز از این قاعده مستثنا نیستند. ناگفته نماند که تحصیل در کشور فرانسه کاملاً رایگان نیست ولی نسبت ‌به سایر کشورهای اروپایی شهریه کمتری را از دانشجویان دریافت می‌کند. نکته قابل‌توجه این است که شهریه برای دانشجویان بین‌المللی و بومی در کشور فرانسه یکسان است. دانشجویان علا‌قمند به مهاجرت تحصیلی فرانسه که مایل هستند به‌صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند، می‌بایست برای دانشگاه‌های دولتی درخواست بدهند؛ ضمن این‌که درخواست باید به‌صورت مستقیم از خود دانشگاه صورت بگیرد.

درباره فرانسه بیشتر بدانیم ——->اقامت از طریق دوره زبان فرانسه

بهترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی فرانسه

بهترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت تحصیلی فرانسه

متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه لازم است که از بهترین دانشگاه‌های فرانسه برای تحصیل مطلع باشند که در اینجا به معرفی تعدادی از آنها پرداخته می‌شود. دانشگاه‌هایی که در اینجا معرفی می‌شوند همگی جزء 100 دانشگاه برتر جهان طبق رتبه‌بندی جهانی (QS) هستند.

 • دانشگاه علوم و تحقیقات (PSL) پاریس (Paris Sciences et Lettres)

دانشگاه علوم و تحقیقات PSL)) پاریس از تعداد 25 موسسه آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی در منطقه‌ای در پاریس تشکیل شده است. این دانشگاه برتر فرانسه که متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه اغلب آن را برای ادامه تحصیلات انتخاب می‌کنند، در آوریل 2010 توسط پنج موسسه برجسته فرانسه یعنی کالج فرانسه، رصد خانه پاریس، (Ecole Normale Supérieure)، (Chimie ParisTech) و (ESPCI ParisTech) شکل گرفت. این دانشگاه درواقع ترکیبی از دانشگاه‌های قدیمی شکل گرفته در دوران روشنگری و موسسسات جدید بوده و همین امر آن را به یک مکان عالی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه تبدیل کرده است.

هدف اصلی دانشگاه (PSL)، ارائه بهترین خدمات تحقیقاتی است تا بتواند خود را به‌عنوان یکی از برترین موسسات تحقیقاتی به جهان معرفی کند. این دانشگاه همچنین با دانشگاه‌های برجسته‌ای در سراسر جهان همچون دانشگاه پکن، دانشگاه ملی تایوان، دانشگاه (UCL) و دانشگاه کمبریج ارتباطات و تبادلات علمی گسترده‌ای دارد.

ناگفته نماند که این دانشگاه تاکنون در مجموع 28 جایزه نوبل در زمینه‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، فیزیولوژی و پزشکی و اقتصادی به محققان دانشگاه اعطا کرده است. برای اخذ پذیرش از این دانشگاه داشتن مهارت زبان فرانسوی با مدرک حداقل (B1) و مدرک آیلتس با نمره شش الزامی است. البته این شرایط تقریبا برای همه دانشگاه‌های برتر فرانسه وجود دارند.

 • دانشکده پلی تکنیک (olecole Polytechnique)

دانشگاه پلی تکنیک فرانسه به طور خاص بر روی علم و فناوری تمرکز دارد. در حدود 3000 دانشجو در این دانشگاه که در حومه پالایسو (حدود ده مایل از مرکز شهر) واقع شده است مشغول به تحصیل هستند. با وجود پذیرش کم دانشجو، حدود 30 درصد از مجموع دانشجویان این دانشگاه را افراد بین‌المللی تشکیل می‌دهند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه که مایل به تحصیل در رشته‌ها و گرایش‌های علوم و فناوری هستند، می‌توانند به دانشکده پلی تکنیک فرانسه درخواست بدهند.

دانشکده پلی تکنیک فرانسه یک برنامه درسی که ترکیبی از آموزش‌های کارشناسی و تحقیقات تحصیلات تکمیلی در طیف وسیعی از رشته‌ها است را ارائه می‌دهد و با این کار یک رویکرد میان رشته‌ای را ایجاد می‌کند. علاقمندان به مهاجرت تحصیلی فرانسه باید بدانند که در این دانشگاه علاوه بر شش موضوع علوم و مهندسی، دانشجویان در مقطع کارشناسی ملزم به گذراندن یک رشته علوم انسانی و یک رشته ورزشی نیز هستند.

علاقمندان به مهاجرت تحصیلی فرانسه برای ورود به این دانشگاه می‌بایست دو سال دوره آمادگی دبیرستان را گذرانده باشند و همچنین در آزمون کتبی و شفاهی نمره حد نصاب را کسب کرده باشند تا بتوانند از این دانشگاه پذیرش بگیرند. ناگفته نماند که اتباع فرانسه موظف به انجام هشت ماه خدمت سربازی در سال اول خود هستند، چرا که این دانشگاه رسماً توسط وزارت دفاع اداره می‌شود.

 • دانشگاه سوربون (Sorbonne Université)

دانشگاه سوربن فرانسه یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در پاریس است که در سال 2018 از طریق ادغام دانشگاه پاریس-سوربن، دانشگاه پیر و ماری کوری و تعدادی از موسسات کوچکتر شکل گرفت.

سه دانشکده علوم انسانی، دانشکده علوم و دانشکده پزشکی در زیر چتر دانشگاه سوربن فعالیت می‌کنند و متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه را به سمت خود جذب می‌نمایند. لازم به ذکر است که رشته حقوق در این دانشگاه وجود ندارد و در عوض، این رشته در دانشگاه (Panthéon-Assas University) ارائه می‌گردد. جالب است بدانید که دانشگاه سوربن تعدادی پردیس در سراسر پاریس دارد و همچنین یکی از پردیس‌های آن در ابوظبی واقع شده است.

برای علاقمندان به مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌‌تواند جالب باشد که بدانند این دانشگاه میزبان هشت مجموعه علمی برجسته بوده که برای پژوهشگران باز است. برخی از مجموعه‌ها نیز مانند مجموعه مواد معدنی، دیرینه‌شناسی و جانورشناسی برای عموم آزاد هستند.

 • دانشگاه پاریس (University of Paris)

دانشگاه پاریس یک دانشگاه بسیار جوان است که در سال 2019 تاسیس شد. این دانشگاه از طریق ادغام دانشگاه های پاریس دیدرو (Paris Diderot University) دانشگاه پاریس دکارت (Paris Descartes) و انستیتوی فیزیکی گلوب پاریس (Institut de Physique du Globe de Paris) ایجاد شده است.  دانشگاه پاریس طیف گسترده‌ای از گرایش‌ها و رشته‌های مختلف از جمله هنر و علوم انسانی، زبان، علوم اجتماعی، علوم و فنون، اقتصاد، دندانپزشکی، پرستاری و پزشکی را ارائه می‌دهد. دانشگاه پاریس 14 پردیس و مرکز تحقیقاتی دارد که مهمترین آنها (historic Latin Quarter) است.

 • دانشگاه استراسبورگ (University of Strasbourg)

دانشگاه استراسبورگ در سال 1621 تاسیس شد. این دانشگاه موسسه آموزش عالی عمومی غیر انتفاعی بوده که در شهر استراسبورگ واقع شده است. این شهر یکی از شهرهای متوسطه کشور فرانسه بوده و به دلیل قیمت‌های مناسب و هزینه‌های زندگی کمتر، تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی فرانسه را به سمت خود جذب می‌کند. این موسسه آموزش عالی همچنین دارای یک واحد شعبه در کلمار (Colmar) است. دانشگاه استراسبورگ یک دانشگاه بسیار بزرگ است که به طور رسمی توسط وزارت امور خارجه و نوآوری فرانسه اداره می‌شود. دامنه ثبت‌نام در این دانشگاه بیش از 45000 دانشجو را معرفی کرده است که طیف وسیعی از آن را دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی فرانسه شکل می‌دهند.

تحصیل در دانشگاه استراسبورگ در همه مقاطع تحصیلی بدون محدودیت سنی انجام می‌شود. جای تعجب نیست که علاقمندان به مهاجرت تحصیلی فرانسه، دانشگاه استراسبورگ را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. دانشگاه استراسبورگ همچنین امکانات و خدمات دانشگاهی و غیردانشگاهی زیادی از جمله امکانات ورزشی، کتابخانه، برنامه‌های تبادل دانشجو، خدمات اداری و حتی تحصیل در خارج از فرانسه را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

 • دانشگاه لیل (University of Lille)

دانشگاه لیل یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در شهر کوچک لیل واقع شده است. این دانشگاه نیز مانند دانشگاه استراسبورگ توسط وزارت امور خارجه و نوآوری فرانسه اداره می‌شود. علاقمندان به مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌توانند این دانشگاه را برای گذراندن دوره‌ها و برنامه‌هایی که منجر به اخذ مدارک کارشناسی در چندین زمینه می‌شوند،‌ انتخاب کنند. دامنه ثبت‌نام برای دانشجویان بین‌المللی بسیار بالا است و پذیرش دانشجو در دانشگاه از طریق آزمون‌های ورودی صورت می‌گیرد. خدمات دانشگاه لیل نیز مانند خدمات دانشگاه استراسبورگ شامل تبادل دانشجو، کتابخانه، خدمات اداری و خدمات اعزام دانشجو است.

 • دانشگاه ایکس مارسی (Aix-Marseille University)

یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های فرانسه برای مهاجرت تحصیلی فرانسه دانشگاه ایکس مارسی نام دارد که یک موسسه آموزش عالی عمومی و غیرانتفاعی است. این دانشگاه در کلان‌شهر مارسی قرار دارد. دانشگاه ایکس مارسی دارای چندین پردیس و شعبه در (Avignon)، (Digne-les-Bains)، و (Gap) است. دانشگاه ایکس مارسی توسط وزارت امور خارجه به رسمیت شناخته شده و اداره می‌شود. علاقمندان به مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌توانند برای این دانشگاه درخواست بدهند و در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل نمایند. ملاک پذیرش دانشجو در این دانشگاه برتر از طریق آزمون‌های ورودی است. این دانشگاه همین انواع خدمات آکادمیک و غیر آکادمیک اعم از کتابخانه، باشگاه و خدمات تحقیقاتی را ارائه می‌دهد.

نتیجه گیری

مهاجرت تحصیلی فرانسه می‌‌تواند آرزوی خیلی از افرادی باشد که به دنبال کسب مدارک عالی، شغل‌های ایده‌آل و همچنین اقامت در فرانسه هستند. مهاجرت تحصیلی فرانسه این امکان را برای این افراد فراهم کرده است تا بتوانند با هزینه خیلی کمتر از سایر کشورهای اروپایی به تحصیل در مقاطع مختلف بپردازند. افراد حتی می‌توانند با استفاده از روش‌هایی که در این مطلب ارائه شد تحصیل خود را در فرانسه کاملا رایگان کرده و به اهداف والای خود برسند.

 

سوالات متداول

 • بله- امروزه به لطف برنامه‌های جدیدی که به‌طور مداوم از طرف دولت‌ها برای جذب دانشجو در دسترس هستند تحصیل و به‌خصوص مهاجرت تحصیلی فرانسه کار چندان دشواری نخواهد بود.​
 • مقطع کارشناسی حدود 200 تا 500 یورو، برای مقطع کارشناسی‌ارشد 200 تا 600 یورو و برای مقطع دکتری 300 تا 700 یورو
 • داشتن مدرک زبان با سطح B1 و یا مدرک آیلتس 6 به بالا
 • ارائه سوابق تحصیلی
 • داشتن شرایط سنی مناسب

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن