مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت تحصیلی به انگلیس

مهاجرت تحصیلی به انگلیس

مهاجرت تحصیلی به انگلیس

مهاجرت تحصیلی به انگلیس مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. برخی از قدیمی‌ترین و معتبرترین موسسات آموزشی جهان در انگلیس واقع شده‌اند. جالب است بدانید که دانشگاه آکسفورد در انگلیس تقریبا 1000 سال قدمت دارد و بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز در سال 2022، بهترین دانشگاه جهان است. همچنین 28 دانشگاه دیگر از این کشور در بین 200 دانشگاه برتر قرار دارند. از این رو، مهاجرت تحصیلی به انگلیس یکی از گزینه‌های اصلی دانشجویان بین‌المللی است.

در انگلیس، دانشجویانی از چین، هند، ایالات متحده، هنگ کنگ و مالزی مشغول به تحصیل هستند. از سوی دیگر، ویزای کار پس از تحصیل بریتانیا به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد که پس از فارغ‌التحصیلی، دو سال در این کشور بمانند و کار کنند. شاید برای یک دانشجوی بین‌المللی، اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلیس کمی دشوار باشد، اما می‌توانید با کسب آگاهی، از این مرحله عبور کنید. در این مطلب، با شرایط تحصیل در انگلیس آشنا می‌شویم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

سیستم دانشگاه‌های انگلیس

مزایای تحصیل در انگلستان

اغلب دوره‌های کارشناسی در انگلیس، سه ساله هستند. از سوی دیگر، مراکز آموزشی این کشور شما را ملزم به مطالعه یک رشته خاص می‌کنند، رشته‌ای که در درخواست خود مشخص کرده‌اید. با این حال، استثنائات بسیاری در این بین وجود دارند؛ مانند دوره‌های «joint honours courses» که امکان شرکت در دو دوره به صورت پشت سر هم را برای دانشجویان فراهم می‌کند. از گزینه‌های دیگر می‌توان به دوره‌های طولانی‌تر مانند پزشکی (که معمولا پنج سال به طول می‌انجامد) و دوره هایی که شامل سه سال تدریس و یک سال تحصیل در خارج از کشور یا فعالیت در بخش صنعتی می‌شوند، اشاره کرد.

در برخی از بخش‌های انگلیس، سیستم دانشگاهی متفاوت است و از مدلی مشابه سیستم کالج‌های ایالات متحده پیروی می‌کند. برای مثال، در برخی بخش‌ها، دوره‌های کارشناسی چهار سال طول می‌کشند و در دو سال اول، چندین موضوع را پوشش می‌دهند. سپس، دانشجویان در دو سال آخر در یک شاخه واحد تحصیل و تحقیق می‌کنند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به انگلیس و ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های این کشور را دارید، باید بدانید که دوره‌های تحصیلی این مقطع تخصصی‌تر هستند، اما شما می‌توانید بین دوره‌های کارشناسی ارشد که بر سمینارها و کلاس‌ها تمرکز دارند و دوره‌های تحقیقاتی که از ابتدا بر روی یک پروژه متمرکز می‌شوند، یک گزینه را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که طول دوره دکتری نیز بسته به نوع تحقیقی که انجام می‌دهید و اینکه آیا به عنوان بخشی از دوره آموزشی خود؛ ملزم به تدریس هستید یا خیر، متفاوت است.

تنوع بالای مراکز آموزش عالی در انگلیس

بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط National Student Survey (NSS) در سال 2021، 151 دانشگاه در بریتانیا وجود دارد. در این بین، شما می‌توانید با استفاده از رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز در سال 2022، بهترین دانشگاه‌ها را برای رشته انتخابی خود پید ا کنید. لازم به ذکر است که دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کمبریج به عنوان دو دانشگاه برتر انگلیس رتبه‌بندی شده‌اند، در حالی که سه مورد از دانشگاه‌های لندن نیز در بین پنج دانشگاه برتر این کشور قرار دارند. از این رو، متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلیس، بیشتر جذب شهر لندن می‌شوند.

چند نوع دانشگاه‎ در انگلیس وجود دارد؟

بر طبق آمار، بیش از 160 موسسه آموزش عالی در انگلیس وجود دارد. در این بین، موسسات گروه معتبر «Russell»، انجمنی متشکل از 24 دانشگاه تحقیقاتی پیشرو، دانشگاه‌های کمبریج در شرق انگلیس، دورهام در شمال شرق انگلیس و همچنین UCL و دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن هستند.

بسیاری از موسسات برتر در لندن، مانند دانشگاه SOAS، UCL، Goldsmiths، دانشگاه لندن و دانشگاه کوئین مری لندن مانند مدارس وابسته به دانشگاه لندن هستند. با این حال، برای یک متقاضی مهاجرت تحصیلی به انگلیس، مدارس وابسته نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. زیرا امکان دسترسی به خدمات موجود در دانشگاه لندن را برای شما فراهم می‌کنند؛ مانند کتابخانه‌های مراکز دیگر، کتابخانه و تخفیف‌های دانشجویی.

در انگلیس، اکثر دانشگاه‌ها دوره‌هایی را در زمینه‌های هنری و علمی ارائه می‌دهند، اما چند دانشگاه وجود دارند که دوره‌هایی در چند حوزه خاص را برگزار می‌کنند؛ مانند امپریال کالج لندن، که بر علم و فناوری تمرکز دارد و یا مدارس تخصصی درام مانند آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک (RADA) و کنسرواتوارهای موسیقی و رقص.

آکسبریج در مقابل دیگر دانشگاه‌های انگلیس

دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج که در کنار هم به عنوان «آکسبریج/Oxbridge» شناخته می‌شوند، از قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی در جهان هستند و به عنوان دو دانشگاه برتر برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس در نظر گرفته می‌شوند.

در کنار پردیس‌های زیبای قرون وسطایی، چیزی که آکسفورد و کمبریج را از دیگر دانشگاه‌های انگلیس متمایز می‌کند، سبک تدریس آن‌ها است. دانشجویان آکسبریج می‌توانند علاوه بر برنامه آموزشی معمول، هر هفته درباره رشته خود با یک محقق برجسته در این زمینه بحث کنند. این برنامه به عنوان «tutorial system» در آکسفورد و «supervision system» در کمبریج شناخته می‌شود.

در هردو این دانشگاه‌ها، سیستم به گونه‌ای است که جدا از خدمات موجود در دپارتمان تخصصی، مسکن، حمایت آموزشی و خدمات دیگر نیز برای دانشجویان فراهم می‌شوند. در آکسبریج، هر بخشی شخصیت و تاریخ خاص خود را دارد. هنگام ارائه درخواست، می‌توانید یکی از بخش‌ها را انتخاب کنید یا در درخواست خود ذکر کنید که می‌خواهید یک بخش به طور تصادفی برای شما انتخاب شود. البته هیچ کدام از این گزینه‌ها احتمال ورود یا عدم پذیرش شما را تغییر نمی‌دهند. بنابراین، بهتر است بخشی را انتخاب کنید که مورد نظرتان است. همین مساله در مورد دانشگاه دورهام نیز صدق می‌کند.

مانند سایر دانشگاه‌های انگلیس، شما باید از طریق Ucas برای آکسفورد و کمبریج درخواست ‌دهید، اما در این بین، چند تفاوت مهم از جمله مهلت درخواست وجود دارند. مضاف بر این، شما نمی‌توانید برای هر دو این دانشگاه‌ها درخواست دهید.

علاوه بر ثبت درخواست در Ucas، این دو دانشگاه شرایط پذیرش خاص خود را دارند که شامل امتحانات ورودی و مصاحبه با مدرسان (به صورت حضوری یا آنلاین) است. به این نکته توجه داشته باشید که ورود به Oxbridge بسیار دشوار می‌باشد. بنابراین، باید تمام پیش‌نیازها را داشته باشید.

اخذ اپلای؛ اولین گام برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس

برخلاف برخی از مقصدهای تحصیلی معروف، متقاضیان مستقیما درخواست خود را به یکی از دانشگاه‌های انگلیس ارائه نمی‌دهد. در عوض، تمام درخواست‌ها از طریق یک سیستم متمرکز به نام Ucas، ارائه و بررسی می‌شوند. لازم به ذکر است که هزینه ارائه درخواست در این سیستم در حدود 22 پوند می‌باشد. یکی دیگر از نکات مهم برای ارائه درخواست در سیستم Ucas، این است که هنگام ارسال، می‌توانید حداکثر پنج دانشگاه را انتخاب کنید.

در برنامه Ucas، باید جزئیات تمام امتحانات و مدارک خود، یک نامه از یکی از معلمان خود و یک انگیزه‌نامه ارائه دهید. انگیزه‌نامه برای تشریح دلیل علاقه‌مندی به مطالعه در دوره انتخابی و فعالیت‌های فوق برنامه‌ای که در کنار تحصیل به آن‌ها می‌پردازید، ارائه می‌شود. در این نامه، شما باید به شرح مواردی مانند عضویت خود در جوامع مختلف، تحقیقات اضافی یا حتی فعالیت‌های ورزشی بپردازید.

مهلت ارائه درخواست پذیرش به دانشگاه‌های انگلیس

معمولا آخرین مهلت ثبت درخواست در Ucas، 15 ژانویه است، اما این امکان وجود دارد. البته یک بازه زمانی دیگر وجود دارد (تا 15 اکتبر) برای کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج و یا شرکت در دوره‌های پزشکی، دامپزشکی و دندانپزشکی را دارند. معمولا تا ماه ژوئن، از دانشگاه‌هایی که برای تحصیل در آن‌ها درخواست داده‌اید، یک پاسخ دریافت می‌کنید.

اعلام نتایج درخواست پذیرش

یکی از نگرانی‌های اصلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلیس، اخذ پذیرش است. به طور کلی، پس از ارائه درخواست از طریق Ucas، با یکی از این سه مورد، مواجه می‌شوید: یک پیشنهاد مشروط (a conditional offer)، یک پیشنهاد بدون قید و شرط (an unconditional offer)، و یا رد درخواست. پیشنهادهای مشروط و بدون قید و شرط، هر دو خبر از اخذ اپلای می‌دهند.

در بیشتر مواقع، دانشگاه‌های انگلیس پیشنهادات مشروط را ارائه می‌دهند، به این معنی که دزخواست شما تنها در صورتی تایید می‌شود که تعدادی از خواسته‌های دانشگاه را برآورده کنید. شرط اصلی یک پیشنهاد مشروط این است که در امتحانات خود به مقدار معینی از نمرات یا تعداد مشخصی از امتیازات Ucas دست یابید. البته هر دانشگاه و دوره نمرات Ucas متفاوتی دارد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلیس می‌توانند میانگین نمرات پیشنهادات مشروط برای هر دوره را در وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مشاهده کنند.

اگر نتایج امتحانات شما با آنچه که انتظار داشتید، متفاوت است، خواسته‌ها دانشگاه را برآورده نکرده‌اید یا بهتر از آنچه که باید، عمل کرده‌اید، می‌توانید در ماه آگوست فرآیندی تحت عنوان «Ucas clearing or adjustment» را طی کنید که یک فرآیند تسویه یا تعدیل است.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در مدارس انگلیس

اهمیت آشنایی با زبان انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس

اگر می‌خواهید در انگلیس تحصیل کنید و با زبان انگلیسی آشنایی ندارید، باید بدانید که موظف هستید در آزمون زبان انگلیسی شرکت کنید تا ثابت کنید که مهارت کافی برای پیشرفت تحصیلی را دارید. معمولا دانشگاه‌های این کشور اعلام می‌کنند که کدام آزمون را ترجیح می‌دهند، همچنین حداقل نمره کلی و نمرات معین در بخش‌های نوشتاری، گفتاری، شنیداری و خواندن را اعلام می‌کنند.

در رشته‌هایی مانند حقوق و پزشکی و دانشگاه‌های مشهور مانند دانشگاه‌های گروه راسل، معمولا انتظار نمرات بالاتری از متقاضی می‌رود. از این رو، توصیه می‌کنیم در صورتی که از شرایط دقیق دانشگاه مورد نظر خود مطمئن نیستید، با دفاتر بین‌المللی دانشگاه‌های انتخابی خود تماس بگیرید. لازم به ذکر است که اغلب دانشگاه‌های انگلیس مدرک آیلتس آکادمیک را از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند. اما از دیگر آزمون‌های انگلیسی پیشرفته‌ برای تحصیل در انگلیس، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آیلتس آکادمیک
  • تافل
  • PTE آکادمیک

جدای از اهمیت این مدارک در فرآیند مهاجرت تحصیلی به انگلیس، باید بدانید که گواهی هر یک از آزمون‌های فوق توسط اکثر دولت‌ها (مانند اداره مهاجرت بریتانیا) و مراکز آموزشی در سراسر جهان، پذیرفته شده و به رسمیت شناخته می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که پیش از ارائه درخواست برای دانشگاه‌های انگلیس از طریق Ucas، نیازی به مدارک آزمون‌های زبان ندارید، اما باید بدانید که احتمالا تکمیل یک آزمون با حداقل نمره معین یکی از شرایط اصلی اخذ اپلای باشد. اگر پیشتر در آزمون‌های مذکور شرکت کرده‌اید، می‌توانید اطلاعات آزمون را در برنامه Ucas در کنار سایر مدارک خود بارگذاری کنید.

مهاجرت تحصیلی به انگلیس

هزینه مهاجرت تحصیلی به انگلیس چقدر است؟

در سال 1998، اینطور مصوب شد که دانشگاه‌های سراسر بریتانیا از دانشجویان شهریه دریافت ‌کنند و در این بین، معمولا دانشجویان بین‌المللی نرخ بیشتری نسبت به همتایان انگلیسی خود می‌پردازند. البته هزینه مهاجرت تحصیلی به انگلیس به رشته‌ای که برای تحصیل انتخاب کرده‌اید نیز بستگی دارد.

پیش از برگزیت، دانشجویان اتحادیه اروپا در انگلیس «home fee status» داشتند، به این معنی که شهریه برابر با دانشجویان اهل بریتانیا پرداخت می‌کردند. در آن زمان، وام‌های متعددی برای پوشش هزینه‌های زندگی به دانشجویان اتحادیه اروپا ارائه می‌شدند.

اما خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، همه چیز را تغییر داده است. البته دانشجویانی که پیش از 31 ژوئیه 2021، برای تحصیل در انگلیس اقدام کرده‌اند، همچنان می‌توانند از امتیازاتی که در گذشته وجود داشته‌اند، بهره‌مند شوند. با این حال، برای دانشجویان اهل اتحادیه اروپا، EEA-FTA و سوئیس که پس از آگوست 2021، در یک دوره جدید در یکی از مراکز آموزشی انگلیس ثبت‌نام می‌کنند، وضعیت مطابق با قوانین جدید خواهد بود.

هزینه‌های تحصیل در انگلیس برای دانشجویان آسیایی و اروپایی یکسان است

بر طبق آمارهای سال 2023، یک دانشجوی بین‌المللی باید سالانه بین 10000 تا 32000 پوند برای تحصیل در مقطع کارشناسی بپردازد. از سوی دیگر، کسب مدرک پزشکی در مقطع کارشناسی می‌تواند برای این گروه از دانشجویان تا 64000 پوند در سال هزینه داشته باشد. توصیه ما به متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلیس این است که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه‌ها، حتما با دانشگاهی که به آن درخواست داده‌اند، تماس بگیرند.

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام محاسبه هزینه‌های تحصیل در انگلیس در نظر بگیرید، هزینه‌های مربوط به اقامت است. البته باز هم باید اشاره کنیم که هزینه اقامت شما در انگلیس به عوامل متعددی بستگی دارد. آمارها نشان می‌دهند که در سال 2021، متوسط ​​اجاره‌بهای دانشجویی در انگلیس معادل 126 پوند در هفته یا 547 پوند در ماه بوده است. با این حال، دانشجویانی که قصد تحصیل در یکی از مراکز آموزشی لندن را دارند، باید به طور متوسط ​​182 پوند در هفته یا 640 پوند در ماه برای اجاره امحل اقامت بپردازند. در نتیجه، میانگین هزینه سالانه اقامت برای دانشجویان بین‌المللی در انگلیس برابر با 4914 پوند (بر اساس قرارداد 39 هفته‌ای) است.

ذکر این نکته نیز مهم است که در اغلب قراردادهای اجاره‌، صورت‌حساب‌ها نیز بخشی از اجاره‌بها هستند، اما آمارها نشان می‌دهند که یک سوم دانشجویان بین‌المللی علاوه بر اجاره، قبض‌ها را پرداخت می‌کنند. از این رو، معمولا دانشجویان سال اول را در خوابگاه‌های دانشگاهی می‌مانند و برای سال دوم و سوم، یک خانه اجاره می‌کنند. با این حال، خوابگاه و شهریه تنها هزینه‌های شما نیستند و دانشجویان باید بر اساس سبک زندگی خود، برای هزینه‌های دیگر (خوراک، پوشاک، سرگرمی و …) مبلغی را کنار بگذارند.

یکی دیگر از ارکان مهاجرت تحصیلی به انگلیس، ویزای دانشجویی است

شما می‌توانید برای ویزای دانشجویی خود به صورت آنلاین در وب‌سایت gov.uk یا از طریق یک نماینده رسمی انگلیس در کشور مبدا یا در نزدیکی آن، درخواست دهید. در واقع، هنگامی که به دانشگاه خود ثابت کردید که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارید، صلاحیت شما برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس در فرم CAS (تایید پذیرش برای تحصیل) ثبت می‌شود. این بدان معنا است که از شرکت در آزمون زبان انگلیسی دیگر به عنوان بخشی از درخواست ویزای دانشجویی، معاف خواهید شد. حتی اگر آزمونی که دانشگاه شما تعیین کرده است در لیست رسمی SELT (آزمون‌های زبان انگلیسی معتبر) نباشد، البته اکثر آزمون‌هایی که دانشگاه‌ها درخواست می‌کنند در SELT قرار دارند.

دیگر مراحل اخذ ویزای تحصیلی انگلیس به شرح زیر هستند:

  • ارائه مدارک هویتی (پاسپورت معتبر و …)
  • ارائه مدرک تمکن مالی
  • پرداخت هزینه خدمات درمانی (به مبلغ 470 پوند)
ارکان مهاجرت تحصیلی به انگلیس

نتیجه گیری

با مهاجرت تحصیلی به انگلیس، این امکان برای شما فراهم می‌شود که در برخی از بهترین مراکز آموزشی جهان به تحصیل بپردازید و پس از فارغ‌التحصیلی، در این کشور مشغول به کار شوید. اما این مسیر پر از دشواری است. از این رو، باید از مشاورین امور مهاجرتی کمک بگیرید. خبر خوب این است که مجموعه مهاجرت با ما با به‌کارگیری برترین مشاوران در زمینه مهاجرت تحصیلی، شما را در تمامی مراحل مهاجرت تحصیلی به انگلیس یاری می‌کند. لازم به ذکر است که ما در زمینه مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق تاسیس استارتاپ یا ثبت شرکت، سرمایه‌گذاری، خرید ملک و … نیز خدماتی ارائه می‌دهیم.

سوالات متداول

خیر؛ اکثر دانشگاه‌های انگلیس از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند و در واقع، نرخ پذیرش بالایی برای این گروه از دانشجویان دارند.

هزینه‌ زندگی در شهرهای محبوب انگلیس مانند لندن می‌تواند بالا باشد، اما روش‌های متعددی برای کاهش هزینه‌های زندگی دانشجویان بین‌المللی در انگلیس وجود دارد

دانشگاه‌های برتر انگلیس برای دانشجویان بین‌المللی عبارتند از دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج و کالج کینگ، البته دانشگاه منچستر که در میان ده دانشگاه برتر این کشور قرار دارد نیز یک گزینه مناسب است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن