مشاوره رایگان

02128111107

کارآفرینی در ترکیه

کارآفرینی در ترکیه

کارآفرینان با رویاها و علایق خود موتوری برای ایجاد مشاغل جدید، درآمدزایی، پیشرفت نوآوری، افزایش بهره وری و بهبود مدل ها و فرآیندهای کسب و کار هستند. به عبارت دیگر کارآفرینی سنگ بنای سیستم شرکت های خودساخته در سراسر جهان است. سالانه بیش از ۵۰۰ میلیون بزرگسال در سراسر جهان درگیر نوعی فعالیت کارآفرینی می شوند. اما مقررات مربوط به فرآیند راه اندازی کسب و کار در یک کشور خارجی می تواند با کشوری که در آن زندگی می کنیم، متفاوت باشد. چه قصد راه اندازی یک کسب و کار کوچک یا بزرگ را داشته باشید، در هر صورت مسیر راحتی پیش روی شما نیست. بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی، در مورد محیطی که در آن می خواهید یک شرکت راه اندازی کنید، تحقیقات کاملی داشته باشید. در مقاله پیش رو شرایط کارآفرینی در ترکیه را با یکدیگر بررسی می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون راه اندازی کسب و کار در این کشور تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

بررسی شرایط کارآفرینی در ترکیه

اگرچه ترکیه اغلب به عنوان یک بازار نوظهور در نظر گرفته می شد و دارای ویژگی های مثبت بسیاری بود که آن را به مکانی جذاب برای سرمایه گذاری و تجارت تبدیل می کرد، اما تا زمانی که از حمایت دولتی و اجتماعی بیشتری برخوردار نشد، جولانگاه مناسبی برای ره اندازی کسب و کارهای کوچک و بزرگ نشد. اما امروزه با حمایت های بی وقفه دولت، کارآفرینی در ترکیه یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری به حساب می آید.

 

دولت ترکیه با کاهش هزینه های مربوط به سرمایه گذاری و ایجاد محیطی مناسب تر، سرمایه گذاران داخلی و خارجی را تشویق به فعالیت بیشتر در این کشور کرده است. با سیستم جدید مشوق های سرمایه گذاری، هزینه های کارآفرینی در ترکیه بسیار کاهش پیدا کرده است. در این راستا سرمایه ‌گذاران خارجی که گواهی تشویق سرمایه ‌گذاری (IIC) را دریافت می‌ کنند می توانند از مزایای زیر بهره مند شوند:

 

• کاهش مالیات بر درآمد
• حمایت همه جانبه بیمه تامین اجتماعی
• معافیت از مالیات بر ارزش افزوده و مالیات گمرکی
• تخصیص زمین یا مکانی برای راه اندازی کسب و کار

 

طبق قوانین جاری، سرمایه گذاران خارجی در این کشور از امنیت بالایی برخوردار هستند، به این معنی که اموال و سرمایه آن ها به هیچ عنوان مصادره نمی شود مگر اینکه برای منافع کشور مضر تشخیص داده شوند. از جمله صنایع اشتغال زا در ترکیه می توان به صنعت کشاورزی، پوشاک و ساخت و ساز اشاره کرد.

بررسی شرایط کارآفرینی در ترکیه

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به ترکیه

فرآیند کارآفرینی در ترکیه

کارآفرینی در ترکیه می تواند چالش برانگیز باشد، اما در صورت داشتن اطلاعات کافی و مشاورین قابل اعتماد می نتایج فوق العاده ای در پی دارد. مهم ترین اقداماتی که باید انجام دهید به شرح زیر است:

 

۱. اخذ شماره مالیاتی بالقوه از اداره مالیات ترکیه

تمام شرکت های قانونی در این کشور برای شروع فعالیت اختصاصی خود به کد مالیاتی احتیاج دارند. در این مرحله، دریافت کمک از یک مشاور تجاری حرفه ای برای شما مفید خواهد بود.

 

۲. تعیین محل شرکت شما

برای راه اندازی یک کسب و کار جدید در ترکیه نیاز به یک مکان مشخصی دارید تا بتوانید آدرس آن را در سازمان های مربوطه ثبت کنید. برای این کار می توانید مکانی را اجاره کنید.

 

۳. تصمیم گیری در مورد نوع شرکت

به طور کلی برای کارآفرینی در ترکیه دو نوع شرکت اصلی وجود دارد: شرکت سهامی (JSC) و شرکت با مسئولیت محدود (LLC). برای کسب و کارهای کوچک، یک شرکت با مسئولیت محدود بهترین گزینه است. در پاراگراف به طور کامل در مورد شرایط ثبت این دو نوع شرکت در ترکیه صحبت می کنیم.

 

۴. یافتن یک شرکت حسابداری برای برون سپاری فرآیند راه اندازی شرکت

داشتن یک شریک قابل اعتماد و حرفه ای در کشور مقصد اهمیت بسیاری دارد. باتوجه به مسائل تجاری و مالی بسیار، هر کسب و کاری به یک شرکت برون سپاری حسابداری نیاز دارد که در دراز مدت شریک تجاری آن ها باشد. شرکت حسابداری انتخاب شده مراحل تاسیس کسب و کار را آغاز می کند و از طرف سرمایه داران کارهای اداری همچون آماده سازی موافقت نامه ها، درخواست ثبت شرکت، اسناد مربوط به اداره مالیات و وکالت نامه های مورد نیاز را آماده می کند.

 

۵. ثبت شرکت به صورت قانونی

یکی از مهم ترین مراحل کارآفرینی در ترکیه ثبت شرکت است. همان طور که گفته شد این کار معمولا توسط شرکت حسابداری انتخاب شده انجام می شود. حسابدار شما برای ثبت شرکت، به اداره مالیات و سایر ادارات دولتی مرتبط درخواست می دهد. این فرآیند معمولا بین ۲ تا ۳ روز زمان می برد. پس از اخذ مدارک از اداره ثبت، باید بخشنامه امضای شرکت خود را به دفتر اسناد رسمی ببرید. البته برای انجام تمام این کار ها باید از طرف خود و شرکت به حسابدار انتخابی وکالت بدهید.

 

۶. افتتاح حساب بانکی

یک شرکت رسمی برای انجام کلیه فرآیندهای مالی خود به حساب بانکی نیاز دارد است. اگرچه باز کردن حساب کار چندان سختی نیست، اما باتوجه به قوانین متفاوت بانک های ترکیه، بهتر است قبل از انتخاب بانک از حسابدار خود مشورت بگیرید.

فرآیند کارآفرینی در ترکیه

انواع شرکت برای کارآفرینی در ترکیه

همان طور که گفته شد برای کارآفرینی در ترکیه باید شرکتی را به ثبت برسانید. دو نوع شرکت اصلی برای سرمایه گذران در این کشور وجود دارد که عبارتند از:
• شرکت سهامی (JSC)
• شرکت با مسئولیت محدود (LLC)
در ادامه بیشر با این دو نوع شرکت آشنا می شویم:

 

شرکت سهامی (JSC)

شرکت های سهامی خود به دو نوع خاص و عام تقسیم می شوند. برای ثبت یک شرکت سهامی در ترکیه به حداقل ۵ شخص حقیقی و حقوقی نیاز دارید. در شرکت های سهامی هر یک از سهامداران در قبال بدهی های شرکت مسئول هستند و در صورت ضرر و زیان باید خسارت حاصله را جبران نمایند. شرکت های سهامی خاص باید حداکثر ۲۵۰ سهامدار داشته باشند ولی تعداد سهامداران در شرکت های سهامی عام می تواند بیشتر از ۲۵۰ نفر باشد.

 

شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

شرکت‌ هایی با مسئولیت محدود شرکت‌ هایی هستند که توسط یک یا چند شخص حقیقی و حقوقی با نام تجاری مشخص تأسیس می ‌شوند. سهامداران در قبال بدهی های متفرقه شرکت مسئولیتی ندارند، بلکه نسبت به سهم اصلی سرمایه ای که وارد شرکت کرده اند متعهد هستند. همچنین آن ها بر اساس نسبت سهم خود مسئول بدهی های عمومی مانند بدهی مالیاتی و حق بیمه تامین اجتماعی هستند. شرکت هایی با مسئولیت محدود حداقل باید از دو ارگان اصلی مجمع عمومی و هیئت مدیره تشکیل شده باشد.

انواع شرکت برای کارآفرینی در ترکیه

مزایای کارآفرینی در ترکیه

ترکیه، یکی از سریع ترین اقتصادهای در حال رشد جهان را دارد. به همین دلیل از بهترین مکان ها برای گسترش تجارت های نوپا محسوب می شود. هر چند در گذشته کارآفرینی در ترکیه چندان رونقی نداشت، اما امروزه این کشور با اقتصاد قوی، موقعیت ژئوپلیتیک، فرصت های رشد امیدوار کننده، جامعه تجاری سخت کوش و جمعیت جوان، سرمایه گذاران خارجی بسیاری را از سراسر جهان جذب کرده است.

 

به عبارت دیگر در این کشور برای سرمایه گذاران خارجی که قصد راه اندازی کسب و کاری دارند، مزایای زیادی وجود دارد. ترکیه بازار هیجان انگیزی است زیرا مرکز تجاری اروپا و خاورمیانه محسوب می شود. همچنین، این کشور با حمایت مداوم دولت، فرصتی بی نظیر برای سرمایه گذاران خارجی با پتانسیل سرمایه گذاری بالا برای آینده فراهم می کند.

 

یکی دیگر از مزایای کارآفرینی در ترکیه هزینه های عملیاتی پایین است. در حالی که ایجاد یک تجارت در کشورهای دیگر مانند انگلستان یا ایالات متحده هزینه زیادی برای شما خواهد داشت، ترکیه یک شانس عالی برای شروع کسب و کارهای کوچک و بزرگ است.

 

هر ساله حدود یک میلیون دانشجو از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل می شوند که بسیاری از آن ها به جای شروع کسب و کار خود به دنبال استخدام در شرکت های موجود هستند. به همین دلیل، دستمزد آن ها نسبتاً پایین است. همچنین هزینه تامین شرایط و امکانات اولیه مورد نیاز نسبتا کم است، اگرچه باید کیفیت کالا و خدمات را همچنان بالا نگه داشت. این یک مزیت بزرگ است زیرا نیازی نیست خیلی در مورد هزینه شروع کسب و کار خود نگران باشید.

 

اما مهم ترین مزیت کارآفرینی در ترکیه امکان دریافت اقامت دائم ترکیه بعد از ۳ تا ۵ سال فعالیت اقتصادی در آن است. علاوه بر این شما می توانید همراه با درخواست مجوزهای راه اندازی کسب و کار، برای سایر اعضای خانواده مانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال (یا فرزندان وابسته زیر ۲۱ سال) خود درخواست ویزای همراه کنید.

مزایای کارآفرینی در ترکیه

مقاله پیشنهادی ——-> سرمایه گذاری در ترکیه

دریافت اقامت دائم از طریق کارآفرینی در ترکیه

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم دولت ترکیه مانند بسیاری از دولت ها اهمیت بسیاری برای کارآفرینان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی قائل است. از این رو یکی از مزیت هایی که برای آرامش خاطر سرمایه گذران خارجی در نظر گرفته اعطای اقامت دائم در صورت داشتن شرایط لازم است. برای گرفتن اقامت دائم از طریق کارآفرینی در ترکیه باید در ابتدای کار حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا در این کشور سرمایه گذاری کرده و برای حداقل ۵ نفر از شهروندان این کشور شغل ایجاد کنید.


فعالیت اقتصادی شما باید حداقل ۳ سال ادامه داشته باشد و در طول این مدت بیمه، مالیات و حقوق کارمندان خود را بدون کم و کاستی پرداخت نمایید. همچنین لازم است به دولت ترکیه ثابت کنید کسب و کار شما مزیت اقتصادی بسیاری برای جامعه ترکیه دارد و شغل هایی که توسط شما ایجاد شده است در دسته مشاغل باکیفیت و با درآمد مناسب قرار دارد. در این صورت بعد از ۳ تا ۵ سال، بسته به نوع کسب و کار و سودآوری شرکت، می توانید برای دریافت اقامت دائم کشور ترکیه درخواست دهید.

دریافت اقامت دائم از طریق کارآفرینی در ترکیه

دریافت حق شهروندی از طریق کارآفرینی در ترکیه

طبق قوانین تنظیم شده از سال ۲۰۱۷ به بعد، سرمایه گذاران خارجی می توانند با ایجاد یک تجارت در ترکیه، تابعیت این کشور را دریافت کنند و از مزایای مختلف آن بهره مند شوند. همان طور که می دانید گرفتن حق شهروندی ترکیه می تواند مزایای بسیاری برای شما به همراه داشته باشد. براساس این قانون اتباع خارجی در صورت کارآفرینی در ترکیه و داشتن یکی شرایط زیر می توانند حق شهروندی این کشور را دریافت کنند:


• حداقل ۵۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری
• ایجاد حداقل ۵۰ فرصت شغلی برای شهروندان ترکیه
• داشتن اموال غیر منقول به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار
• داشتن حداقل ۵۰۰ هزار دلار سرمایه در بانک های فعال ترکیه


در صورتی که یک سرمایه گذار بتواند به مدت حداقل ۳ سال شرایط بالا را در کشور ترکیه حفظ کند، می تواند حق شهروندی این کشور را دریافت نماید. همان طور که می دانید حق شهروندی با اقامت دائم تفاوت های بسیاری دارد.

دریافت حق شهروندی از طریق کارآفرینی در ترکیه

سوالات متداول

بله، خوشبختانه امروزه شرایط کارآفرینی در ترکیه نسبت به گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته و این کشور می تواند یکی از بهترین گزینه های موجود برای راه اندازی کسب و کار جدید در همسایگی ایران باشد.

بله، یکی از بهترین روش های دریافت اقامت دائم ترکیه کارآفرینی در آن است. برای این منظور سرمایه گذار باید حداقل ۳۵۰۰۰ سرمایه اولیه داشته باشد و بتواند برای ۵ شهروند ترکیه شغل مناسبی ایجاد کند. همچنین او باید این شرایط را تا ۳ سال حفظ نماید.

همان طور که در طول مقاله نیز گفته شد راه اندازی یک کسب و کار در ترکیه می تواند مزیت های زیادی برای سرمایه گذاران داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارت است از: دسترسی به بازارهای اروپا و خاورمیانه، داشتن حساب بانکی معتبر و بین المللی، وجود نیروی کار جوان با دستمزد مناسب و امکان دریافت حق شهروندی ترکیه

 

مهم ترین شرط کارآفرینی در ترکیه داشتن حداقل سرمایه یعنی ۳۵۰۰۰ دلار و یک پلن بیزینسی قوی و سود آور است. البته شرایط دیگری نیز نیاز دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم با وکلای مهاجرتی معتبر مشورت کنید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن