مشاوره رایگان

02128111107

کارآفرینی در ژاپن

کارآفرینی در ژاپن

راه اندازی یک کسب و کار در ژاپن ممکن است کاری بسیار پیچیده به نظر برسد، به خصوص اگر قبلاً آن را انجام نداده باشید. خوشبختانه، ژاپن در دهه گذشته اقدامات بسیاری برای ساده تر کردن این فرآیند انجام داده است. با دریافت کمی کمک و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به راحتی در سرزمین طلوع خورشید کسب و کار مناسبی برای خود راه اندازی کنید. در مقاله پیش رو مراحل کارآفرینی در ژاپن با یکدیگر بررسی می کنیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

کارآفرینی در ژاپن

اولین قدم برای راه اندازی یک کسب و کار و کار در ژاپن دریافت مجوزهای لازم این کشور است. به عبارت دیگر مانند هر کشور دیگری اتباع خارجی مجاز به راه اندازی کسب و کار در ژاپن نیستند، مگر اینکه مجوز آن را دریافت کنند.
به طور کلی مراحل راه اندازی کسب و کار در ژاپن به شرح زیر است:

۱. دریافت ویزای کسب و کار یا کارآفرینی در ژاپن
۲. اجاره یک دفتر یا فضای مشترک برای شروع کسب و کار مورد نظر
۳. آماده کردن اساسنامه شرکت
۴. واریز سرمایه اولیه برای راه اندازی شرکت
۵. آماده کردن اسناد مورد نیاز برای ثبت شرکت
۶. ارائه درخواست ثبت کسب و کار به سازمان مربوطه
۷. دریافت گواهی رجیستری، گواهی مهر و شماره شرکت

راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی در ژاپن، در صورت داشتن اطلاعات کافی بسیار ساده است. شما می توانید برای اهداف تجاری خود ویزای مدیریت کسب و کار ۴ ماهه یا ویزای استارت آپ دریافت کنید. همچنین در صورت لزوم می توانید برای گرفتن ویزای سرمایه گذاری اقدام کنید.

راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی در ژاپن، در صورت داشتن اطلاعات کافی بسیار ساده است.

کارآفرینی در ژاپن با ویزای کسب و کار(Business Manager)

همان طور که در پاراگراف قبل گفته شد برای کارآفرینی در ژاپن می توانید از روش های مختلف ویزا دریافت کنید که یکی از آن ها ویزای کسب و کار 4 ماهه یا همان ویزای مختص به راه اندازی کسب و کار (Business Manager) است. برای دریافت این ویزا، ابتدا باید ثابت کنید که در حال راه اندازی یک شرکت در ژاپن هستید. برای این کار به مدارک خاصی احتیاج دارید که مهم ترین آن یک طرح بیزینسی قوی و سودآور است. این طرح باید به اندازه ای دقیق و کامل باشد تا بتواند مسئولین ژاپنی را برای صدور مجوز راضی کند.

 

به طور کلی شرایط لازم برای اخذ ویزای Business Manager عبارت است از:
۱. داشتن یک فضای اداری فیزیکی برای راه اندازی کسب و کار
۲. داشتن طرح تجاری شفاف و جامع
۳. داشتن سرمایه لازم برای راه اندازی کسب و کار
۴. داشتن کارمندان ژاپنی

 

بعد از دریافت ویزا می توانید به ژاپن سفر کنید و از لحظه ورود اجازه دارید کسب و کار خود را در این کشور راه اندازی کنید. به کمک ویزای ۴ ماهه تجاری می توانید اجازه اقامت موقت و افتتاح حساب بانکی در این کشور را بدست آورید. هنگامی که کسب و کار خود را در ژاپن راه اندازی کردید، می توانید اقامت خود را برای یکسال آینده نیز تمدید کنید.

شرایط لازم برای اخذ ویزای Business Manager در ژاپن

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت استارتاپی

کارآفرینی در ژاپن با ویزای استارت آپ

ویزای استارت آپ یک ابتکار قابل توجه و مهم دولت برای کارآفرینی در ژاپن و جذب سرمایه گذاران خارجی است. این ویزا به مدت ۶ ماه و تنها در بعضی از شهرهای ژاپن همچون توکیو، هیروشیما و استان های آیچی، شهر سندای، شهر فوکوکا، شهر ایماباری و شهر نیگاتا، اعتبار دارد. لیست مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای استارت آپ زیاد نیست و مهم ترین آن ها عبارتند از:


• گواهی عدم سوء پیشینه
• داشتن یک بیزینس پلن خلاقانه و جدید
• مدارک مرتبط با جذب یک سرمایه گذار ژاپنی
• ارائه تمکن مالی برای شروع کسب و کار و زندگی در ژاپن


توجه داشته باشید که برای دریافت توصیه نامه و مجوز از اداره دولت محلی باید طرح کسب و کار خود را به زبان ژاپنی ارسال کنید. ویزای استارت آپ را می توان برای ۶ ماه دیگر نیز تمدید کرد. این ویزا به شما اجازه می دهد در بانک های این کشور حساب باز کنید، کارت اقامت ژاپن را دریافت کنید و کسب و کار خود را در آن به ثبت برسانید.

کارآفرینی در ژاپن با ویزای استارت آپ

کارآفرینی در ژاپن با ویزای سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های کارآفرینی در ژاپن دریافت ویزای سرمایه گذاری در این کشور است. ویزای سرمایه گذاری معمولا یک ساله صادر می شود ولی در صورت داشتن شرایط لازم می توان آن را برای ۳ تا ۵ سال آینده هم تمدید کرد. در واقع مدت زمان اعتبار این ویزا به سودآوری کسب و کار و سایر معیارهای عملکرد تجاری شما بستگی دارد. برای درخواست ویزای سرمایه گذاری لازم نیست حتما در ژاپن حضور داشته باشید. شما می توانید این کار را به کمک شریک ژاپنی خود انجام دهید.


فرآیند ثبت شرکت در ژاپن از این طریق به شرح زیر است:
مرحله ۱ – شریک ژاپنی مناسبی برای راه اندازی شرکت پیدا کنید
مرحله 2 – برای دریافت گواهی واجد شرایط بودن و ویزای سرمایه گذاری (COE) به اداره مهاجرت ژاپن درخواست دهید.
مرحله ۳ – بعد از دریافت گواهی واجد شرایط بودن، برای گرفتن مجوز اقامت به سفارت یا کنسولگری ژاپن مراجعه کنید.


اگر نخواهید شرکت خود را با یک فرد ژاپنی شریک شوید تمامی این مراحل را باید شخصا انجام دهید. به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاران برای کارآفرینی در ژاپن ابتدا با ویزای ۴ ماهه وارد این کشور می شوند و بعد از فراهم کردن مقدمات لازم، درخواست ویزای سرمایه گذاری می کنند. مدارک مورد نیاز برای ویزای سرمایه گذاری بسته به وضعیت مالی شما و نوع شرکتی که قصد ثبت آن را دارید، متفاوت است.


اما به طور کلی برای ثبت شرکت در ژاپن به مدارک زیر نیاز دارید:
• طرح تجاری دقیق
• مدارک ثبت شرکت
• مجوزهای تجاری مربوطه
• قرارداد مربوط به اجاره دفتر
• اثبات سابقه حرفه ای در مدیریت شرکت
• اسناد مربوط به استخدام کارمندان ژاپنی

کارآفرینی در ژاپن با ویزای سرمایه گذاری

انواع شرکت در ژاپن

همان طور که گفته شد کارآفرینی در ژاپن با ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت نیز امکان پذیر است. اما قبل از هر اقدامی بهتر است ابتدا با انواع شرکت در این کشور آشنا شوید. اگرچه چهار نوع ساختار شرکت در ژاپن وجود دارد، اما در این مقاله به دو ساختار اصلی شرکت ها می‌ پردازدیم
1. شرکت سهامی (kabushiki-kaisha)
2. شرکت با مسئولیت محدود (gōdō-kaisha)
هر دو این شرکت ها مزایا و معایب خود را دارند، بنابراین ابتدا باید مشخص کنید که کسب و کار شما تحت چه نوع ساختاری قرار می گیرد. برای این کار لازم است عواملی مانند ساختار سازمانی و ظرفیت مالی فعلی خود را در نظر بگیرید.

شرکت سهامی (kabushiki-kaisha یا KK): کابوشیکی-کایشا یا همان شرکت سهامی شناخته شده ترین و معتبرترین نوع ساختار شرکت در ژاپن است که به اختصار آن را KK می نامند. مانند هر شرکت دیگری، شرکت های سهامی نیز توسط سرمایه‌گذاران، مالکان (یا همان سهامداران) و مدیران اداره می‌ شوند. اگر به دنبال راه اندازی یک شرکت از نوع کابوشیکی-کایشا هستید، به حداقل یک سهامدار و یک مدیر ژاپنی نیاز دارید؛ که البته هر دو این افراد می توانند یکی باشند.


از جمله مزایای شرکت های سهامی این است که اعتبار بالایی دارند و می توان از طریق فروش سهام آن ها، سرمایه بیشتری وارد شرکت کرد. اگرچه ساختار KK معمولاً برای شرکت‌ های متوسط تا بزرگ مناسب ‌تر است، اما شما می ‌توانید در هر سطحی شرکت خود را به عنوان KK ثبت کنید، حتی اگر کسب‌ و کار شما یک یا دو نفره باشد. البته باید سرمایه لازم برای انجام این کار و تامین هزینه های شرکت را داشته باشید. برای ثبت یک شرکت سهامی در ژاپن به حداقل 500000 ین سرمایه نیاز دارید.


شرکت با مسئولیت محدود (gōdō-kaisha): نوع دیگر کارآفرینی در ژاپن تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود (gōdō-kaisha) است که به ژاپنی گودو-کایشا تلفظ می شود. گودو-کایشا ساختاری است که در بین شرکت ‌های کوچک و متوسط معمول است. ساختار این شرکت برخلاف شرکت سهامی، مشارکتی است. این نوع ساختار در ژاپن نسبتاً جدید است و در سال 2006 برای جایگزینی ساختار دیگری در ژاپن به نام یوگن-کایشا معرفی شد؛ بنابراین به اندازه ساختار شرکت کابوشیکی-کایشا یا همان سهامی برجسته نیست.


راه اندازی شرکت با مسئولیت محدود می تواند مزیت های زیادی برای شما داشته باشد؛ از جمله اینکه هزینه ثبت شرکت به این روش معمولا کمتر از شرکت سهامی است و شما می توانید تنها سرمایه گذار شرکت خود باشید. بنابراین راه سریعتر و ساده تری برای تاسیس شرکت و کارآفرینی در ژاپن محسوب می شود.


اما از طرفی امکان جذب سرمایه از طریق فروش سهام دیگر وجود ندارد. علاوه بر این شرکت هایی با مسئولیت محدود به نسبت شرکت های سهامی کمتر شناخته می شوند و اعتبار پایین تری دارند. از این رو جذب مشتری و استخدام کارمند در آن ها کمی سخت تر است. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ژاپن تنها به ۳۰۰۰۰۰ ین سرمایه احتیاج دارید.

انواع شرکت در ژاپن

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت کاری

حمایت های دولت ژاپن از کارآفرینان خارجی

دولت این کشور نیز مانند تمام دولت های توسعه یافته از مهاجرینی که قصد کارآفرینی در ژاپن را دارند به خوبی حمایت می کند و قدم های بزرگی در این راستا برداشته است.
از جمله مزیت های ایجاد یک کسب و کار در این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• امکان داشتن حساب بانکی بین المللی و دسترسی به بازارهای جهانی
• کمک به حفظ امنیت سرمایه کارآفرینان برای ادامه کسب و کار
• کاهش چشمگیر مالیت بر درآمد بخصوص برای کارآفرینان
• امکان دریافت اقامت دائم ژاپن بعد از ۵ سال سرمایه گذاری سودآور
• اجازه خرید ملک و سایر مستغلات برای سرمایه گذاری بیشتر در ژاپن
• اجازه به همراه داشتن اعضای درجه یک خانواده مانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
• امکان استفاده از تمامی امکانات رفاهی و اجتماعی موجود در کشور برای همه اعضای خانواده

سوالات متداول

بله، راه اندازی کسب و کار در ژاپن فقط مختص شهروندان آن نیست. اتباع خارجی نیز می توانند در این کشور کسب و کار مورد نظر خود را راه اندازی کنند. اما برای این کار باید شرایط ابتدایی یعنی سرمایه و پلن بیزینسی قوی داشته باشند.

بله همان طور که در طول مقاله گفته شد برای کارآفرینی در این کشور باید ویزای مدیریت کسب و کار ۴ ماه، ویزای استارت آپ و یا ویزای سرمایه گذاری دریافت کنید.

برای کارآفرینی به هر روشی شما باید ابتدا مبلغی را که در اساسنامه شرکت ذکر شده واریز کنید. بهتر است برای موفقیت در این مسیر با سرمایه ۵۰۰ هزار ین شروع کنید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن