مشاوره رایگان

02128111107

معادل سازی مدارک در ترکیه

معادل سازی مدارک در ترکیه

امروزه وجود سیستم آموزشی باکیفیت و آموزش نسبتاً مقرون به صرفه در ترکیه که در بسیاری از رشته ها و زمینه ها وجود دارد باعث شده است که طرفداران بسیار زیادی از سراسر جهان به سمت این کشور مهاجرت کنند. مانند بسیاری از کشورها، تحصیل در مقاطع مختلف در ترکیه مستلزم ارائه مدارک خاص مورد نیاز برای پذیرش است. یکی از مدارکی مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کاردانی یا کارشناسی مورد نیاز می باشد گواهی معادل سازی مدرک تحصیلی می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد معادل سازی مدارک در ترکیه با کارشناسان و متخصصان ما در موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما در ارتباط باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

ترجمه و معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

ترجمه و معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه​

گواهی معادل سازی در واقع مدرکی است که نشان می دهد دیپلم دبیرستان شما معادل دیپلم دبیرستان ترکیه می باشد. بنابراین شما حق تحصیل در موسسه آموزش عالی در کشور ترکیه را خواهید داشت.

به طور معمول، این گواهی معادل برای ثبت نام به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در مقطع کارشناسی بین المللی در تمام دانشگاه های ترکیه مورد نیاز است. بسیاری از دانشگاه های ترکیه، از جمله دانشگاه هالیچ، برای تایید پذیرش در یک موسسه آموزش عالی به مدرک معادل سازی دبیرستان نیاز دارد.

اگر شما نیز متقاضی تحصیل در ترکیه هستید، این مقاله در رابطه با ترجمه و معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد.

معادل سازی مدارک تحصیلی چیست؟

معادل سازی مدارک تحصیلی چیست؟​

فرآیند اخذ معادل دیپلماتیک بین دیپلم دبیرستان (برای مقطع کارشناسی) و معادل دیپلم ترکیه را گواهی معادل سازی می گویند. این گواهی در واقع ثابت می کند که دیپلم یا مدرک دبیرستان شما معادل آن در ترکیه است. برای تمام مدارک تحصیلی پیش از ورود به ترکیه، می توانید برای مدرک معادل سازی تحصیل در ترکیه را درخواست دهید.

علاوه بر این، همه کنسولگری های ترکیه این سند را صادر نمی کنند، بنابراین مهم است که وضعیت کنسولگری ترکیه را قبل از درخواست برای گواهی معادل آن بررسی کنید.

دانشجویان باید پیش از ورود به دانشگاه ثبت نام کرده و گواهینامه معادل آن را دریافت کنند. لطفا توجه داشته باشید که این روند ممکن است چند هفته طول بکشد. دانش آموزان همچنین می توانند گواهی معادل آن را از مدیر دولتی استانی دریافت کنند.

البته تحصیل در استانبول با اخذ دیپلم دبیرستان و فوق لیسانس نیز امکان پذیر است (پس توجه داشته باشید که شرایط پذیرش از کشوری به کشور دیگر متفاوت است). توجه کنید که فرآیند ارزیابی و معادل سازی اسناد بیشتر از درخواست برای گواهی معادل طول می کشد.

نکته دیگر اینکه در نهایت ارائه مدرک معادل سازی شده ترکی در استانبول یکی از مدارک مورد نیاز برای تکمیل مدارک پذیرش در دانشگاه خواهد بود. بنابراین در طی مراحل ثبت نام لازم است که این مدرک معادل سازی ترکی را دریافت کرده و به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید.

اگر پروسه معادل سازی زبان ترکی برای مدرک شما زمان زیادی می برد، باید توجه داشت که دانشگاه ها معمولا به دانشجویان این فرصت را می دهند که در سخنرانی ها و کلاس های خود شرکت کنند. البته همانطور که در بالا ذکر شد در نظر داشته باشید که دانشگاه پذیرش بدون ارائه مدرک معادل سازی شده را کامل نمی داند و این امکان وجود دارد که در آینده شما برای ثبت نام با مشکل مواجه شوید.

همچنین توجه داشته باشید که دانشجویانی که از معادل سازی محروم می شوند، واجد شرایط وضعیت نخواهند بود و به طور قانونی در تمامی دانشگاه های ترکیه پذیرش نخواهند شد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست گواهی معادل سازی

مدارک مورد نیاز برای درخواست گواهی معادل سازی​

گواهی معادل مهمترین و ضروری ترین مدرک برای اثبات درخواست شما برای مهاجرت به ترکیه است. لازم است بدانید که گواهی معادل سازی معمولا در زمان ثبت نام صادر می شود. با این حال، دانشگاه ها معمولاً پس از ثبت نام به شما زمان بیشتری برای درخواست خواهند داد.

برای اینکه ثبت نام معتبر داشته باشید، گواهی معادل باید ظرف 3 ماه پس از تکمیل ثبت نام به بخش دانشجویان بین المللی ارائه شود. اصل دیپلم و ریز نمرات به همراه گواهی معادل آن باید به بخش دانشجویان بین المللی ارائه شود.

در مرحله ثبت نام، کارکنان بخش بین المللی دانشجویی باید اصل مدرک و ترجمه آن را تایید و کپی کنند و معادل اصل آن را از وزارت آموزش و پرورش درخواست کنند، بنابراین اصل آن عودت داده می شود.

دفتر دانشجویان بین المللی از شما می خواهد که اصل مدارک را به همراه ارائه گواهی معادل سازی آن را به دفتر دانشجویان بین المللی در یک زمان خاص ارائه کنید.

هنگامی که تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کردید، باید بسته درخواست را به وزارت آموزش و پرورش در استانبول (اداره آموزش ملی استانبول) ارسال کنید.

لطفاً هنگام دریافت گواهی معادل، اصل مدرک و ترجمه آن را از اداره اعتبارسنجی درخواست کنید و به خاطر داشته باشید که اصل کلیه مدارک به طور کامل و صحیح بازگردانده شده باشد.

برای درخواست گواهی معادل ترکی، باید مدارک زیر را برای این درخواست ارسال کرده باشید:

 • فرم درخواست مدرک معادل: این فرم باید تکمیل شده باشد.
 • کپی پاسپورت (کپی از صفحه اصلی و کپی صفحه ویزا در صورتی که با ویزا وارد ترکیه شده اید، کپی صفحه آخرین مهر ورود به ترکیه در صورتی که با ویزا وارد ترکیه نشده اید)
 • مدرک فوق لیسانس، مدرک لیسانس از هر دبیرستان، گواهی لیسانس و کلیه ریز نمرات (شامل مدارک تحصیلی کلیه دبیرستان ها)

الف) در صورت داشتن مدرک دیپلم از کشوری که با کنوانسیون آپوستیل مطابقت دارد (برای مشاهده لیست کلیک کنید)، باید مدرک دیپلم و رونوشت مدارک (الزامی) را ارائه دهید.

ب) اگر کشور شما عضو کنوانسیون آپوستیل نیست، مدرک دیپلم و ریز نمرات شما باید ابتدا توسط وزارت آموزش و پرورش کشورتان و سپس وزارت امور خارجه مهر و تایید شده باشد.

 • رونویسی محضری و ترجمه رونویسی: فقط در صورتی لازم است که مدارک شما به عربی، انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی نباشد.
 • کپی از مجوز پذیرش دانشگاه
 • مجوز اقامت دانشجویی (در صورت وجود در زمان درخواست).

خواهشمند است در زمان ثبت نام تمامی مدارک اصلی را به مسئول ارائه نمایید. منابع دانشجویی این مدارک را کپی کرده و اصل را به شما برمی گرداند (سپس باید یک کپی از اصل را برای درخواست معادل آن به وزارت آموزش و پرورش و یا وزارت علوم ارسال کنید. برای منابع دانشجویی، باید فرم را امضا کرده باشید.

پس از جمع آوری تمام مدارک مورد نیاز، باید پوشه حاوی تمام مدارک را به یک دفتر معادل سازی ارسال کنید. این دفتر در ساختمان آموزشی موسسه ملی آموزش واقع شده است.

پس از ارسال مدارک، تیم پذیرش یک قرار ملاقات برای یک تاریخ مشخص با شما خواهد گذاشت.

این رزرو با یک شماره شناسایی همراه خواهد بود که از آن مدرک معادل دریافت خواهید کرد.

نکته مهم: شما باید ظرف 8 روز پس از ارسال مدرک و درخواست معادل سازی، یک کپی از این مدرک را به منابع دانشجویی و IRO بفرستید. همچنین می توانید یک کپی از این سند تهیه کرده و بلافاصله آن را به هر دو دفتر ایمیل کنید. اگر این کار را انجام ندهید، باید توجه داشته باشید که دانشگاه حق انصراف از ثبت نام شما را خواهد داشت.

گواهی معادل یکی از مهمترین مدارک برای اثبات درخواست شما به دانشگاه مربوطه است. لطفا توجه داشته باشید که معمولاً در زمان ثبت نام به گواهی معادل نیاز دارید. اما برخی از دانشگاه های ترکیه پس از پذیرش زمان بیشتری برای ارائه این مدرک نیاز دارند.

 

برای ادامه فرآیند همسان سازی مدارک، باید پیش از انتخاب مرکز معادل سازی مورد نیاز، تمامی اطلاعات آموزشی و شخصی خود را تکمیل کنید. لطفا توجه داشته باشید که اگر در دبیرستان های ترکیه تحصیل می کنید، نیازی به اخذ گواهی معادل سازی نخواهید داشت.

مدارک فارغ التحصیلانی که در خارج از ترکیه تحصیلات خود را در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس گذرانده اند، نیازی به دریافت گواهینامه معادل سازی ندارند، زیرا باید توسط شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) تایید شوند.

اگر در استانبول ترکیه هستید، می توانید گواهی معادل سازی آن را از موسسه ملی سیاست آموزشی دانشگاه های تابعه استانبول دریافت کنید.

نحوه دریافت نتایج معادل سازی مدارک در ترکیه

الف)شما باید در تاریخ مشخص شده در فرم یک رزرو معادل انجام دهید. مدارک جلسه، پاسپورت و مدارک مربوط به اجازه اقامت دانشجویی خود را (در صورت وجود) نیز باید همراه داشته باشید. مدارک قرار ملاقات باید به میز نتایج به زبان ترکی ارسال شود.

ب) پس از تایید درخواست معادل سازی، میز نتایج یک “گواهی معادل سازی (گواهی معادل سازی ترکیه)” را دریافت خواهید کرد. پس از دریافت گواهی معادل، تمام مدارکی را که به پرونده ارسال کرده اید بررسی کنید.

ج) در صورت دریافت گواهی معادل آن را به همراه کلیه مدارک مورد نیاز به منبع دانشجویی دانشگاه مربوطه ارسال نمایید. در صورت عدم ارسال تمامی این مدارک به منابع دانشجویی، مجدداً به شما اطلاع داده می شود که ثبت نام شما لغو خواهد شد. زمان نیز بسیار مهم است و منابع دانشجو به تمامی این مدارک نیاز فوری دارد، پس حتما پس از دریافت مدرک معادل در اسرع وقت این مدرک را به دانشگاه مربوطه ارسال کنید.

د)در صورت نداشتن کارت خوابگاه در هنگام درخواست برای دانشگاه، ممکن است یک “گواهی معادل سازی موقت” دریافت کنید. در این صورت، باید دوباره برای «گواهی معادل دائمی» اقدام کنید. پس از آن، مجوز اقامت دانشجویی دریافت خواهید کرد.

درخواست مدرک معادل سازی شده در ترکیه

درخواست مدرک معادل سازی شده در ترکیه​

برای درخواست مدرک معادل سازی شده دائمی لازم است که این مدارک را ارائه کنید:

 • لطفاً یک کپی از “گواهی معادل سازی شده موقت” را پیش از ارسال به منابع دانشجویی به همراه داشته باشید.
 • لطفا فرم درخواست (اتاق فرم درخواست) را پر کنید.
 • لطفاً یک کپی از «گواهی هم ارزی موقت»، یک مجوز اقامت و یک کپی از فرم درخواست نیز همراه خود داشته باشید.
 • هنگامی که گواهی دائمی خود را دریافت کردید، آن را به منابع دانشجویی ارسال کنید. لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است نیاز به ارائه گواهی معادل سازی شده برای همه مدارک داشته باشید. این مسئولیت بر عهده شماست که تمامی مدارک مورد نیاز را داشته باشید و در صورت نداشتن مدارک کافی در هر مرحله ممکن است ثبت نام شما تکمیل نشود و ثبت نام شما لغو گردد.
 • د) اگر درخواستی رد شود، دبیرخانه نامه ای رسمی برای شما ارسال می کند که دلیل رد درخواست را توضیح می دهد. در این صورت لطفا مدارکی را که قبلا ارسال کرده اید بررسی کنید و مطمئن شوید که درخواست معادل با مدارک صحیح را ارسال کرده اید. اگر در درخواست گواهی معادل “رد” شده باشد، سندی که ارسال کرده اید ناقص است و سند برای صدور گواهی معادل کافی نخواهد بود.
 • در این صورت لطفاً کل مدرک را به دفتر امور بین الملل دانشگاه بیاورید تا آنها مدارک شما را بررسی کرده و شما را در مورد وضعیتتان راهنمایی کنند.

نتیجه گیری

با توجه به موارد فوق، باید تمام مدارک لازم را برای ثبت نام در یکی از دانشگاه های مرتبط در ترکیه به موقع تهیه کنید. توصیه می کنیم ابتدا با واحد آموزشی دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید تا مراحل معادل سازی تمامی مدارک را از این گروه جویا شوید. سپس با توجه به وضعیت مالی خود اقدام به پروسه یکسان سازی مدارک خود در ترکیه نمایید. توجه داشته باشید که مهلت صدور مدارک به دانشگاه محدود است و باید در اسرع وقت نسبت به اخذ این گواهی نیز اقدام نمایید. در صورت عدم ارسال این گواهی، درخواست شما باطل خواهد شد.

موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما به صورت تخصصی در امور مهاجرت از طریق تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری فعالیت دارد و دارای مجوز رسمی از وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی می باشد.

سوالات متداول

گزینه 1: با سفارت یا کنسولگری ترکیه تماس بگیرید.

گزینه 2: اگر توسط سفارت ترکیه در کشور محل اقامت شما صادر نشده است، باید آن را از وزارت آموزش و پرورش جمهوری ترکیه دریافت کنید. لطفا قبل از ثبت نام به عنوان دانشجو، نامه ای معادل سازی را درخواست کنید.

 • فهرست خلاصه مدارک مورد نیاز:

  1- دیپلم دبیرستان و کپی آن + کپی

  2- گذرنامه (صفحه اطلاعات شخصی + کپی صفحه در تاریخ ورود به ترکیه)

  3- فرم (باید فرم دو صفحه ای را تکمیل و امضا کنید)

  4- کپی از پذیرش دانشگاه مورد نظر.

  پس از تحویل مدارک، رسید را به دفتر ذیصلاح تحویل دهید.

 • نهاد رسمی اعتباربخشی موسسات آموزش عالی خارجی در ترکیه شورای آموزش عالی (YÖK) به آدرس www.yok.gov.tr ​​است. موسسات آموزش عالی ترکیه نیز مسئول تایید پذیرش دانشگاه ها هستند. این سازمان همچنین به دانشجویان داخلی و بین المللی در موضوعاتی مانند به رسمیت شناختن مدارک کاردانی و کارشناسی ارشد، تعیین مدرک دیپلم و ارائه سایر خدمات کمک می کند.
 • بر اساس تصمیم آن موسسه، کلیه دانشجویان بین المللی که در خارج از کشور دیپلم گرفته اند، برای تکمیل ثبت نام دانشگاه ملزم به انجام مراحل دیپلم معادل هستند.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در این مورد ما به شما پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

این مدرکی است که به صورت موقت نشان می دهد فردی که از یک موسسه آموزش عالی در خارج از کشور فارغ التحصیل شده است دارای مدرکی تحصیلی است.

این خدمات توسط دپارتمان خدمات معتبر و معادل به نمایندگی از شورای آموزش عالی ترکیه ارائه می شود.

این مدرکی است که نشان می دهد کدام رشته و مدرک در سیستم آموزش عالی ترکیه معادل است.

هر دو گواهی عملکرد یکسانی دارند و هیچ تفاوتی در اعتبار آنها وجود ندارد.

ارائه مدارک ورود و خروج به اداره کل امنیت در حین ارزیابی برنامه کافی نمی باشد. اگر پاسپورت خود را گم کردید، باید یک نامه رسمی به شورا ارسال کنید مبنی بر اینکه پاسپورت خود را گم کرده اید.

برای دریافت گواهی معادل در آموزش متوسطه، می توانید آن را از اداره آموزش و پرورش استانی یا منطقه ای یا ملی ترکیه در خارج از کشور دریافت کنید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن