مشاوره رایگان

02128111107

ویزا شنگن فرانسه

ویزا شنگن فرانسه

ویزا شنگن فرانسه

ما در این مقاله قصد داریم تا به‌صورت کامل در خصوص ویزا شنگن فرانسه صحبت کنیم. کشور فرانسه را باید یکی از جذاب‌ترین و زیباترین کشورهای جهان برای مهاجرت دانست، اما دریافت ویزای کشور فرانسه به‌خصوص برای ایرانیان بسیار پیچیده و دشوار خواهد بود؛ ازاین‌رو افرادی که قصد دریافت ویزای فرانسه از هر طریقی را دارند، باید در ابتدا با مراحل، شرایط و قوانین آن آشنا باشند. درصورتی‌که به این قوانین توجهی نشود، درخواست شما توسط کمیسر پرونده، به‌سادگی رد خواهد شد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

آشنایی کلی با کشور فرانسه

انواع-ویزای-فرانسه

بدون شک کشور فرانسه جز زیباترین و چشم­نوازترین کشورها برای مهاجرت و یا سفر است. این کشور دارای جاذبه‌های گردشگری و طبیعی بسیار زیادی بوده که می‌تواند رضایت هرکسی با هر سلیقه‌ای را جذب کند. کشور فرانسه یکی از کشورهای اروپای غربی به شمار می‌رود که در کنار دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس واقع شده است. این کشور دارای مساحتی در حدود 544 هزار کیلومترمربع بوده و از مهم‌ترین همسایه‌های آن می‌توان به آلمان، سوئیس، ایتالیا و بلژیک اشاره کرد.

 

 

این کشور با داشتن جمعیتی در حدود 68 میلیون نفر، یکی از کشورهای پرجمعیت اروپا به شمار می‌رود. پایتخت کشور فرانسه، شهر دیدنی پاریس بوده و از مهم‌ترین شهرهای این کشور می‌توان به مارسی، نیس، بوردو، لیل، مون پلیه، استراسبورگ، نانسی و تولوز اشاره کرد. زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی بوده و واحد رسمی پول آن نیز یورو است. از آن جایی که اقتصاد کشور فرانسه یکی از اقتصادهای پیشرو اروپایی است، هرساله درخواست‌های زیادی برای مهاجرت و دریافت ویزای فرانسه به این کشور ارسال می‌شود.

 

 

مردم فرانسه از سطح زندگی خود، رضایت بالایی دارند و دولت این کشور در تلاش است تا بهترین امکانات و خدمات را در اختیار شهروندان خود قرار دهد. از سوی دیگر وجود دانشگاه‌های مطرح و سیستم آموزشی پیشرفته این کشور موجب شده است تا روزبه‌روز متقاضیان مهاجرت و دریافت ویزا شنگن فرانسه افزایش پیدا کند. دریافت این ویزا شرایط و قوانین خاص خودش را داشته که در ادامه به همه آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مقاله پیشنهادی ——-> آشنایی با کشور فرانسه

معرفی ویزا شنگن فرانسه

ویزای-شنگن-فرانسه

پیش‌ازاین که در خصوص ویزا شنگن فرانسه صحبت کنیم، اجازه دهید تا خود ویزا شنگن را به شما معرفی کنیم. ویزای شنگن که از آن به‌عنوان ویزای اروپا نیز یاد می‌کنند، ویزایی است که به افراد واجد شرایط اعطا خواهد شد. افرادی که چنین ویزایی را دریافت کنند می‌توانند آزادانه و بدون هیچ‌گونه محدودیتی در 26 کشور عضو منطقه شنگن سفر کنند. با این ویزا، دیگر تحت کنترل مرزی در مرزهای داخلی اروپایی قرار نخواهید گرفت.

 

 

 

آن دسته از افرادی می‌توانند برای دریافت ویزا شنگن فرانسه اقدام کنند که یا شهروند کشورهای شنگن باشند  یا اقامت یکی از این کشورها را به دست آورده‌اند. از آن جایی که کشور فرانسه نیز جز کشورهای شنگن است، نیاز است تا برای مهاجرت و یا سفر به آن اقدام به دریافت ویزا شنگن کنید. بسته به هدف خود از سفر به فرانسه (کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، ازدواج و…) نیاز است تا ویزای شنگن فرانسه متفاوتی را دریافت کنید. برای دریافت هرکدام از این ویزاها نیز به مدارک و شرایط مختلفی نیاز دارید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

زمان و مکان درخواست ویزا شنگن فرانسه

درصورتی‌که شما می‌خواهید برای دریافت ویزای شنگن کشور فرانسه اقدام کنید، باید درخواست خودتان را در زمان درست ارسال کنید. طبق کمیسیون اروپا، افراد متقاضی دریافت ویزای شنگن کشور فرانسه، باید حداقل 15 روز قبل از تاریخ سفر خود، درخواست ویزا شنگن خود را ارسال کنند. بااین‌حال، از آن جایی که کنسولگری ممکن است مدارک اضافی از شما درخواست کند و یا حجم پرونده‌های جلو شما بیشتر از حد معمول باشد، نیاز است تا درخواست خودتان را زودتر از این موعد ارسال کنید.

 

ما به متقاضیان توصیه می‌کنیم که درخواست دریافت ویزا شنگن را بین 30 تا 60 روز قبل از شروع سفر و مهاجرت به فرانسه ارسال کنند. البته باید خاطرنشان کرد که شما نمی‌توانید درخواست خود را زودتر از 3 ماه قبل از تاریخی که قصد سفر به فرانسه را دارید، ارسال کنید. همچنین به یاد داشته باشید که برای دریافت ویزا شنگن فرانسه خود، باید درخواست خود را به کنسولگری کشوری که در آن اقامت دارید، ارائه دهید. در واقع شما باید به کنسولگری مراجعه کنید که حوزه قضایی آن، آدرس منزل شما را پوشش می‌دهد.

 

برای مثال، شما شهروند ایران هستید؛ اما در حال حاضر اقامت کشور انگلیس را کسب کرده‌اید. می‌خواهید ویزای شنگن کشور فرانسه را اخذ کنید. شما باید به کنسولگری فرانسه در لندن مراجعه کنید. همیشه به یاد داشته باشید که کشور شهروندی شما، نه کشور محل اقامت، تعیین می‌کند که آیا برای سفر به فرانسه به ویزا شنگن نیاز دارید یا خیر.

مراحل دریافت ویزا شنگن فرانسه

ویزای-فرانسه

پس تا بدین جا متوجه شدید هر فردی که مایل به ورود به کشوری مانند فرانسه که جز کشورهای شنگن است، با هر هدفی که باشد، بسته به ملیت خود، نیاز است تا ویزا شنگن را دریافت کند. برای اینکه به‌خوبی با مراحل مختلف دریافت ویزا شنگن فرانسه آشنا شوید، ما در ادامه به‌صورت کامل و قدم‌به‌قدم تمامی مراحل و اقدامات لازم را به شما معرفی خواهیم کرد.

نوع ویزا شنگن خود را مشخص کنید

همان‌طور که عنوان شد، شما بسته به هر قصدی که از سفر به فرانسه دارید، باید ویزا شنگن مخصوص به آن را دریافت کنید؛ ازاین‌رو در ابتدا مشخص کنید که هدف شما از سفر و مهاجرت به کشور فرانسه چیست و سپس برای درخواست ویزا، اقدام کنید. از مهم‌ترین انواع ویزای شنگن کشور فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای توریستی
 • ویزای بازدید از خانواده
 • ویزای تجاری و سرمایه‌گذاری
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کاری
 • ویزای بازدید رسمی
 • ویزای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی
 • ویزای ترانزیت
 • ویزای پزشکی

 

محل درخواست خود را مشخص کنید

همان‌طور که در قسمت‌های قبل نیز اشاره کردیم، شما باید بدانید که به کدام کنسولگری برای دریافت ویزا شنگن فرانسه مراجعه کنید.

زمان مناسب برای درخواست را پیدا کنید

بعد از اینکه مشخص کردید باید درخواست ویزا شنگن کشور فرانسه را به کدام کنسولگری ببرید، باید بدانید که زمان مناسب برای انجام این کار نیز، چه زمانی است. همان‌طور که اشاره کردیم، بهتر است درخواست خود را بین 30 تا 60 روز قبل از شروع سفر به فرانسه، ارسال کنید.

قرار ملاقات خود را رزرو کنید

بعد از طی‌کردن تمامی مراحل در قسمت‌های قبل، زمان آن رسیده است تا برای دریافت ویزا شنگن کشور فرانسه، قرار ملاقات خود را رزرو کنید. شما می‌توانید به وب‌سایت سفارت فرانسه مراجعه کرده و درخواست خود را به‌صورت آنلاین به ثبت برسانید. همچنین می‌توانید به‌صورت حضوری در سفارت حاضر شوید و برای خودتان یک قرار ملاقات، رزرو کنید.

فرم درخواست ویزا شنگن فرانسه را پرکنید

در مرحله بعدی نیاز است تا فرم درخواست ویزا شنگن را دریافت کرده و آن را به‌صورت کامل و صادقانه، پر کنید. باید اشاره کرد که فرم درخواست ویزای شنگن کشور فرانسه، بدون توجه به ویزای کشوری که متقاضی برای سفر به آن درخواست می‌دهد، دارای فرمتی یکسان است. از شما در این فرم خواسته می‌شود تا اطلاعات کامل خودتان مانند موارد زیر را وارد کنید:

 • اطلاعات شخصی و هویتی شما
 • اطلاعات مربوط به پیشینه شما
 • هدف و دلیل تمایل به ورود به منطقه شنگن
 • سایر جزئیات در مورد سفر شما

 

به یاد داشته باشید که فرم درخواست ویزا شنگن را در دو نسخه دریافت کرده و آن را به‌صورت کامل پر کنید. در پایان نیز هر دو نسخه را امضا کنید.

مدارک موردنیاز خود را جمع‌آوری کنید

یکی از مهم‌ترین مراحل دریافت ویزا شنگن فرانسه، جمع‌آوری مدارک موردنیاز است. مدارکی که برای چنین درخواستی نیاز است خود به دو بخش تقسیم می‌شوند. بخش اول مدارک استاندارد و کلی هستند که برای دریافت ویزا از شما درخواست می‌شود. اما مدارک دوم بسته به نوع ویزای درخواستی شنگن برای کشور فرانسه، بستگی دارد. این مدارک و مشخصات می‌توانند از یک ویزا تا ویزای دیگر، با یکدیگر متفاوت باشند. ما در ادامه به‌صورت کامل در خصوص مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای شنگن کشور فرانسه صحبت می‌کنیم.

شرکت در مصاحبه ویزا

حال که تمامی مراحل صدور ویزای شنگن کشور فرانسه را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید، روز ملاقات تعیین شده و از شما خواسته می‌شود تا در تاریخ و ساعت مشخص، در سفارت حاضر شوید. در آن جا با یک کمیسر پرونده ملاقات خواهید کرد که تمامی مدارک جمع‌آوری شده شما را در صورت نیاز، از شما طلب می‌کند. در طول این مصاحبه از شما سؤالات شخصی و مختلفی در خصوص محل اقامت، سفر موردنظر و یا سایر جزئیات پرسیده خواهد شد.

اطمینان حاصل کنید که پاسخ‌های شما به‌تمامی پرسش‌ها، محکم و صحیح بوده و با اطلاعات درج شده در مدارک و فرم درخواستتان، همخوانی دارد. این مصاحبه نهایتاً بین 10 تا 15 دقیقه به طول خواهد انجامید. از مهم‌ترین سؤالاتی که در مصاحبه دریافت ویزا شنگن فرانسه از شما پرسید می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دلیل سفر شما به فرانسه چیست؟
 • آیا کسی از اعضا خانواده شما در کشور فرانسه حضور دارد؟
 • چگونه از پس هزینه‌های خود در فرانسه برخواهید آمد؟
 • آیا ازدواج کرده‌اید؟ همسرتان چه‌کار می‌کند؟ چه مدت از ازدواج شما می‌گذرد؟
 • آیا بچه دارید؟ سن بچه‌تان چقدر است؟
 • تا چه مدت‌زمانی در کشور فرانسه اقامت خواهید داشت؟
 • در کدام منطقه اقامت خواهید داشت؟
 • مدرک تحصیلی شما چیست؟
 • برای چه سازمان، شرکت و یا کسب‌وکاری، کار می‌کنید؟

 

  • پرداخت هزینه‌های ویزا

  هنگام درخواست ویزای شنگن، برای رسیدگی به درخواست ویزا، نیاز است تا هزینه‌های انجام این کار را نیز بپردازید. باید اشاره کرد که هزینه‌هایی که بابت صدور ویزای شنگن دریافت می‌شود، غیرقابل‌استرداد هستند. میزان هزینه‌ای که بایت این کار پرداخت می‌شود، توسط کشورهای عضو شنگن مشخص شده است و تا زمانی که این کشورها تصمیم جدیدی را نگرفته باشند، هیچ تغییری در هزینه‌ها به وجود نخواهد آمد.

  ازاین‌رو، در حال حاضر هزینه ویزا شنگن فرانسه برای هر نفر 80 یورو است. البته برخی از گروه‌های خاص، بسته به وضعیت خود، ممکن است با کاهش هزینه‌ها و یا معافیت از پرداخت هزینه مواجه شوند.

  • منتظر نتیجه ویزا شنگن باشید

  بعد از به اتمام رسیدن تمامی مراحل، شما باید صبر کنید تا نتیجه ویزا شما مشخص شود. پردازش ویزا بیش از 15 روز طول نخواهد کشید، اما بسته به شرایط و یا موانعی که بر سر راه وجود دارد، ممکن است این مدت‌زمان، افزایش پیدا کند؛ ازاین‌رو به‌صورت میانگین نتیجه ویزای شنگن فرانسه، بین 15 تا 45 روز به طول خواهد انجامید.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت کاری به فرانسه

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزا شنگن فرانسه

ویزای-فرانسه-ریجکتی

همان‌طور که در قسمت‌های قبل نیز اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین مراحل دریافت ویزای شنگن کشور فرانسه، جمع‌آوری و ارائه مدارک موردنیاز برای انجام این کار است. ما در این قسمت قصد داریم تا به‌صورت کامل مدارکی که برای انجام این کار نیاز دارید را به شما معرفی کنیم. مدارک بخش اول، جز مدارک عمومی بوده و همه متقاضیان دریافت شنگن فرانسه، باید آن‌ها را جمع‌آوری کنند.

 • فرم درخواست ویزا

شما باید فرم درخواست را در دو سری دریافت کرده و به‌صورت کامل آن را پر کنید.

 • عکس پرسنلی

نیاز است تا عکس شما در پرونده ضمیمه شود؛ ازاین‌رو عکس موردنظر شما باید با فرمت پاسپورت باشد.

 • گذرنامه

شما موظف هستید تا گذرنامه و کپی آن را در اختیار داشته باشید. گذرنامه شما باید حداقل 3 ماه پس از تاریخ برگشت شما، اعتبار داشته باشد. همچنین لازم است پاسپورت شما حداقل دو صفحه خالی نیز داشته باشد.

 • دریافت بیمه

افرادی که قصد دریافت ویزا شنگن فرانسه را دارند، باید تحت بیمه قرار داشته باشند. بیمه موردنظر نیز باید با پوشش حداقل 30000 یورو در فرانسه و کل منطقه شنگن باشد. سفارت فرانسه باید نامه پوشش بیمه را تأیید کند و اعتبار کافی را برای آن‌ها داشته باشد.

 • مدارک اقامت

شما باید مشخص کنید که در طول مدت‌زمانی که در کشور فرانسه حضور دارید، در کجا اقامت خواهید داشت.

 • گواهی وضعیت مدنی

شما باید در صورت وجود گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزند، گواهی فوت همسر، گواهی طلاق و… را در اختیار داشته باشید.

 • تمکن مالی

شما باید مدارکی داشته باشید که نشان دهد در طول مدت‌زمانی که در کشور فرانسه حضور دارید، می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی در این کشور بربیایید. طبق قوانین کمیسیون اروپا، هر خارجی که قصد ورود به کشور فرانسه را دارد، باید درآمد مشخصی داشته باشد؛ ازاین‌رو هزینه زندگی برای یک نفر در فرانسه روزانه 120 یورو خواهد بود.

درصورتی‌که متقاضی دارای محل اقامت از پیش تعیین شده‌ای باشد، این هزینه به 65 یورو در روز کاهش پیدا می‌کند؛ اما در کنار مدارک فوق، بسته به نوع ویزا شنگن فرانسه‌ای که برای دریافت آن اقدام می‌کنید، مدارک دیگری نیز باید ارائه شود.

از مهم‌ترین ویزاهای شنگن فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای توریستی

فرد متقاضی موظف است تا دعوت‌نامه‌ای را از افراد خانواده و یا دوستان خود در فرانسه داشته باشد. همچنین نیاز است تا آدرس و شماره‌تلفن آن‌ها را هم ارائه کند. در کنار این مدارک، باید صورت‌حساب بانکی 6 ماه گذشته خود را به همراه کپی پاسپورت در اختیار داشته باشد.

 • ویزای کاری

افرادی که برای مشغول شدن به کاری قصد دریافت ویزای شنگن فرانسه را دارند، باید از سوی یک کارفرمای فرانسوی، دعوت‌نامه داشته باشند. همچنین نیاز است تا فرد تمامی مدارکی را که دال بر داشتن تجربه، تخصص و توانایی در حوزه کاری استخدام شده او است را در اختیار داشته باشد. همچنین نیاز است تا بین کارفرما و فرد متقاضی قرارداد کاری با حداقل حقوق به امضا رسیده باشد تا فرد بتواند به دولت کشور فرانسه اثبات کند که می‌تواند از پس هزینه‌های زندگی در این کشور بربیایید.

 • ویزای سرمایه‌گذاری یا تجاری

درصورتی‌که هدف شما از دریافت ویزا شنگن فرانسه، اهداف تجاری و سرمایه‌گذاری است، باید مدارک مرتبط با چنین اقدامی را در اختیار داشته باشید. این مدارک می‌توانند دعوت‌نامه از سوی یک شرکت فرانسوی به همراه آدرس دقیق و تاریخ بازدید شما باشد. همچنین نیاز است تا گواهی از کارفرما شما مبنی بر اجازه سفر به فرانسه را در اختیار داشته باشید. اگر شرکتی را در این کشور به ثبت رسانده‌اید، اساسنامه، پروانه تجارت و اسناد مالکیت را هم باید ارائه کنید.

 • ویزای تحصیلی

آن دسته از متقاضیانی که برای ادامه تحصیل در فرانسه به دنبال دریافت ویزا شنگن فرانسه هستند، باید در ابتدا گواهی ثبت‌نام در یک مؤسسه و یا دانشگاه فرانسوی را در اختیار داشته باشند. همچنین نیاز است تا فرد متقاضی اثبات کند که از سوی یکی از این دانشگاه پذیرش دریافت کرده است. در نهایت نیز دانشجویان موظف خواهند بود تا تمکن مالی خود در زمان حضور در فرانسه را اثبات کنند.

 • ویزای پزشکی

ویزای پزشکی شنگن فرانسه برای مقاصد پزشکی به خارجیانی که برای طی‌کردن دوره درمان به فرانسه سفر می‌کنند، داده خواهد شد. چنین افرادی در کنار نامه دعوت باید مدارکی مانند شواهدی از یک درمان پزشکی پرداخت شده، رسیده هزینه‌های پرداخت شده به بیمارستان فرانسوی، مشخص‌کردن میزان دقیق هزینه درمان، ضمانت‌نامه از متقاضی، مدارک هویتی، گزارش پزشکی، گواهی سازمان پزشکی و… را هم در اختیار داشته باشند. از دیگر ویزاهای شنگن فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای فرانسه برای مقاصد فرهنگی، ورزشی، فیلم‌برداری
 • ویزا فرانسه برای اعضا هیئت‌های رسمی
 • ویزا فرانسه برای همسر
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی فرانسه
 • ویزای فناوری فرانسه

مدت اعتبار ویزا شنگن فرانسه

به‌صورت کلی دو نوع ویزای شنگن وجود دارد: ویزای کوتاه‌مدت و ویزای بلندمدت. ویزای کوتاه‌مدت (نوع C) 90 روز اعتبار خواهد داشت. درحالی‌که ویزای اقامت طولانی (نوع D) بین 6 ماه تا 5 سال اعتبار دارد. همچنین شرایطی مهیا شده است تا افراد متقاضی در صورت لزوم، بتوانند مدت اعتبار ویزا شنگن کشور فرانسه را تمدید کنند. این دسته از افراد باید دلایل قانع‌کننده‌ای را برای تمدید ویزا شنگن خود ارائه کنند.

نتیجه گیری

برای سفر و مهاجرت به کشورهای عضو شنگن، نیاز به دریافت ویزا شنگن وجود دارد. از آن جایی که کشور فرانسه نیز جز کشورهای عضو شنگن است، برای دریافت ویزا آن هم باید ویزای شنگن کسب کنید. بسته به اینکه نوع ویزا شنگن فرانسه چیست، شما باید مدارک مختلفی را جمع‌آوری کرده و در زمان موردنظر، به افسر پرونده تقدیم کنید. درصورتی‌که در مدارک شما کاستی وجود نداشته باشد و شما هزینه‌های صدور ویزا شنگن را پرداخت کرده باشید، این ویزا بین 15 تا 60 روز بعد برای شما صادر خواهد شد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن