مشاوره رایگان

02128111107

بورسیه های تحصیلی :اسکالرشیپ،فاند و وام تحصیلی

بورسیه های تحصیلی :اسکالرشیپ،فاند و وام تحصیلی

بورسیه های تحصیلی

بورسیه های تحصیلی مطلبی است که در این مقاله میخوانید.

اگر شما جز کسانی هستید که دوست دارید به کشور دیگری مهاجرت کنید، احتمالا می‌دانید که مهاجرت تحصیلی یکی از روش های بسیار متداول برای مهاجرت است. بسیاری از دانشجویان علاقه مند هستند که در بهترین دانشگاه های آمریکا، انگلستان، کانادا و یا استرالیا تحصیل کنند که معمولا نیز هزینه تحصیل در این کشور ها بسیار زیاد است. اما یکی از مهمترین روش هایی که می تواند هزینه های تحصیل شما را کاهش دهد، استفاده از بورسیه های تحصیلی می باشد. شما نیز اگر دوست دارید که از بورسیه های تحصیلی در خارج از کشور استفاده کنید حتما درباره فاند ،اسکالر شیپ ،وام تحصیلی شنیده باشید. ما در این مقاله نیز بررسی خواهیم کرد که گرفتن بورسیه و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاههای خارج کشور چه شرایطی را دارد. ما همچنین تفاوت آنها را با یکدیگر توضیح خواهیم داد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

بورسیه تحصیلی چیست؟

student-loan-debt-money-budget-school-graduation

پیش از وارد شدن به موضوع نخست با انواع آن بورسیه آشنا می شویم. بورسیه تحصیلی در واقع مقدار مبلغ مشخصی است که به دانشجویان  به منظور کاهش هزینه ها در طول تحصیل داده میشود در حقیقت برای دریافت این کمک هزینه باید شرایط خاصی مانند نمره بالا در درس ها و زبان خود داشته باشند. البته عوامل دیگری مانند سوابق هنری و ورزشی نیز در گرفتن بورسیه تاثیر دارد.

info-bubble

اسکالرشیپ چیست؟

انواع-اسکالرشیپ

اسکالرشیپ به کمک هزینه ای گفته میشود که دانشگاه برای تحصیل یا ادامه تحصیل دانشجویی که شرایط لازم را داشته باشد تخصیص می دهد. این کمک هزینه اغلب بر اساس شایستگی به دانشجویان ممتاز و برتر داده می شود. دانشجویانی که تمایل به دریافت این کمک هزینه را دارند، باید رزومه قوی تحصیلی نیز داشته باشند.

اسکالرشیپ یا کمک هزینه تحصیلی به دو روش انجام می‌شود. کمک هزینه می تواند به واسطه چک با مبلغ مشخصی به دانشجو داده می شود تا دانشجو در طول تحصیل این هزینه را صرف شهریه و خرید دیگر ملزومات تحصیلی خود هزینه کند یا اینکه دانشگاه این مبلغ را از حساب دانشجو کسر می کند. در این گونه از کمک هزینه ها لازم نیست که مابقی مبلغ توسط دانشجو برگردانده شود. شرایط لازم برای اخذ اسکالرشیپ را نهاد مسئول تعیین می کند. در ادامه شما می توانید انواع اسکالرشیپ را مشاهده کنید:

 • اسکالرشیپ بر اساس شایستگی

این بورسیه در واقع بر اساس سوابق  خوب هنری، ورزشی و سایر توانایی های دیگر دانشجو به وی داده شده و بهترین و یکی ازشناخته شده ترین بورسیه های علمی است.

 • اسکالرشیپ بر پایه نیاز

این نوع بورسیه بیشتر به دانشجویانی که برای ادامه تحصیل نیاز  به کمک مالی داشته باشند در نظر گرفته شده است. برای دریافت این کمک مالی عوامل مختلفی مانند درآمد خانواده، سن و وضعیت مسکن دانشجو بررسی می شود.

 • اسکالرشیپ دانشجویان ویژه

این نوع بورسیه در واقع به کسانی تعلق می گیرد که از لحاظ نژاد، دین، جنسیت و عوامل دیگر شرایط خاصی را داشته باشند.

 • اسکالرشیپ مشاغل خاص

این بورسیه به دانشجویانی  اعطا می شود که تمایل داشته باشند در رشته هایی که تقاضای بالایی دارند مثل رشته های پزشکی و پرستاری به تحصیل بپردازند داده می شود.

 • اسکالرشیپ ویژه کالج

دانشگاه ها یا موسسات این نوع بورسیه را به دانشجویانی می دهد که از مهارت ها و توانایی خاصی برخوردار باشد و ممکن است برای دریافت این نوع کمک هزینه نیاز به وثیقه باشد و ممکن است در طول تحصیل  برای یه مدت مشخص ملزم به کار خاصی  در مناطق دورافتاده باشد

 • اسکالرشیپ ورزشی

دانشگاهها این نوع بورسیه را به ورزشکاران با استعداد که توانایی فردی ویژه داشته باشند اختصاص میدهد. این نوع بورسیه بیشتر در آمریکا رایج است.

 • بورسیه‌های تحصیلی خلاقانه

 این بورسیه‌ به دانشجویان  که مبتکر و خلاق می باشد ارائه می‌شود. در واقع دارای ایده‌های منحصر به فرد و خلاقانه هستند.

فاند چیست؟​

delivery-truck
انواع-فاند-

در حقیقت فاند به کمک هزینه ای گفته می شود که به دانشجویانی که  شرایط مالی خوبی نداشته باشند توسط دانشگاه ها یا موسسات خاصی تخصیص داده می شود. بودجه این نوع کمک هزینه های مالی معمولا توسط ارگان ها و نهاد های دولتی در نظر گرفته می شود. فاند می تواند تمام کمک هزینه های دانشجویی را از جمله شهریه های دانشگاهی، خورد و خوراک و اقامت وی را پوشش دهد. دانشجو پس از دوران تحصیل خود نیازی ندارد که این پول را به دانشگاه بازگرداند.

در کل ما سه نوع فاند داریم که در ادامه شما میتوانید با آنها آشنا شوید:

Teaching assistantship

فاند دستیار آموزشی است که دانشجو در طول هفته تحصیلی خود استاد یا دانشگاه او ملزم می کند که باید کار مشخصی را انجام دهد و نسبت به ساعات ان به طور مثال تدریس حقوق دریافت کند.در این حالت دانشجو موظف است که به دانشجویانی هم مقطع یا در مقاطع پایین‌تر از خود تدریس کند یا در حل کردن تمرین‌های کلاسی، تصحیح اوراق امتحان و رفع اشکالات درسی دانشجویان، به استاد کمک کند و حقوق بگیرد.

Assistantship Research

این نوع از بورسیه‌ تحصیلی اغلب به دانشجویان دوره دکترا داده می‌شود. این فاند دستیار تحقیقاتی است که تمرکز دانشجو بیشتر بر روی تحقیق و پژوهش قرار خواهد گرفت و دانشجو در مقابل کمک تحقیقاتی که به دانشگاه می کند مبلغ فاند خود را دریافت می کند. وظایف دانشجو در این حالت تحقیق و نوشتن مقالات علمی، شرکت در کنفرانس‌ها، کمک به استاد در نوشتن و تألیف کتاب و انجام آزمایشات مربوط به درس است.

دانشجویانی که قصد دارند این نوع از بورسیه ‌های تحصیلی را دریافت کنند بهتر است از طریق ارتباط با استادی که به دستیار نیاز دارد، اقدام کنند. به این منظور بهتر است سایت دانشگاه یا اساتید مختلف را بررسی کنید و برای استادان درخواست بفرستید.

Graduate Assistantship

دستیاری فارغ‌التحصیل است که یک فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان کارشناسی ارشد است. دستیاران فارغ‌التحصیل ساعت مشخصی در هفته کار می کنند و در ازای آن ، به آنها معافیت از شهریه داده شده و اغلب اوقات، حقوق ماهیانه نیز دریافت می کنند.

فاند fellowship

فاند فلوشیپ نیز یکی از انواع بورسیه های تحصیلی است که غالبا در دوره دکتری و گاهی کارشناسی ارشد به دانشجویان داده می‌شود. این فاند به دانشجویانی که در پژوهش‌ها و کارهای تحقیقاتی شرکت می‌کنند داده می‌شود تا دانشجویان بتوانند بدون دغدغه هزینه‌ها در تحقیقات مفید نقش داشته و در پیشرفت علم همکاری داشته باشند. این بورسیه به‌صورت سالانه به دانشجویان داده می‌شود اما امکان تمدید آن برای دانشجویان وجود دارد.

فاند فلوشیپ ممکن است از طرف مراکز تحقیقاتی، دانشگاه یا دولت تأمین شود و زمینه‌های مختلفی مثل پژوهش، تدریس و… را شامل می‌شود و هزینه‌هایی از جمله هزینه زندگی و مسکن، بیمه و تفریح و درمان دانشجو را می‌تواند در بر بگیرد.

فاند waiver

این فاند نیز یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی است و به کمک‌هزینه مالی‌ای گفته می‌شود که در شرایط معین از طرف دانشگاه برای مواردی مثل پرداخت هزینه اقامت در خوابگاه یا شرکت در کنفرانس‌های علمی یا حتی به‌عنوان هزینه شرکت در یک اردوی علمی، به دانشجویان واجد شرایط داده می‌شود. البته لازم به ذکر است که این مبلغ مستقیما به خود دانشجو داده نخواهد شد. دانشجویان با گرفتن این فاند تحصیلی از پرداخت بخشی از شهریه دانشگاه معاف می‌شوند.

فاند گرنت

فاند گرنت نوعی از بورسیه های تحصیلی یا کمک‌هزینه تحصیلی بلاعوض است که از طرف دانشگاه، سازمان‌های دولتی و یا مراکز خیریه مختلف به برخی دانشجویان اهدا می‌شود. این کمک‌هزینه معمولا برای انجام کارهای پژوهشی به دانشجو داده می‌شود اما انواعی از این گرنت‌ها هم وجود دارند که غیر پژوهشی هستند؛ هرچند که تعداد این گرنت‌های غیر پژوهشی بسیار کمتر است.

در واقع گرنت برای تأمین مالی دانشجو در بخشی از هزینه‌های پروژه به دانشجو داده می‌شود و مبلغ آن بر اساس نیاز دانشجو پرداخت می‌شود و دانشجو مبلغ کمک‌هزینه را درخواست می‌دهد. در دانشگاه‌های مختلف مقدار گرنت‌ها متفاوت است. این کمک‌هزینه یا به شکل تخفیف در شهریه و هزینه‌های تحصیل به دانشجو داده می‌شود و یا مبلغ آن به‌صورت مستقیم به‌حساب دانشجو واریز می‌شود و دانشجو باید مصرف آن را در طول تحصیل مدیریت کند.

مقاله های پیشنهادی : گرفتن فاند تحصیلی

اسکالرشیپ و گرنت چه تفاوتی دارند؟

در ادامه مبحث بورسیه های تحصیلی به تفاوت اسکالرشیپ و گرنت می‌پردازیم. اگرچه بسیاری افراد این دو را با هم اشتباه می‌گیرند اما درباره تفاوت اسکالرشیپ و گرنت باید گفت گرنت‌ها بر اساس نیاز دانشجویان به آن‌ها پرداخت می‌شوند و مبلغ معینی ندارند. در واقع خود دانشجو مبلغ گرنت را بر حسب نیاز خود تعیین می‌کند، درحالی‌که اسکالرشیپ مبلغ از قبل تعیین شده دارد و برای دوره‌های خاص مثل تحصیل دوره دکتری یا فوق‌لیسانس به دانشجویان واجد شرایط و شایسته داده می‌شود.

وام تحصیلی چیست؟

delivery-truck

وام تحصیلی نوعی کمک هزینه است که به دانشجویان تخصیص داده می شود تا از فشار مالی برای پرداخت شهریه  آنها کاسته شود. همچنین کمک به خریدن کتاب‌ و مخارج زندگی داده می‌شود. وام تحصیلی معمولا به دانشجویانی  شهروند آن کشور هستند داده می شود. برای دریافت این نوع وام در کشور کانادا داشتن ضامن الزامی است و دانشجویان خارجی باید ضامن معتبری را داشته باشند. این افراد می توانند از بانک خصوصی وام بگیرند و برای دریافت این نوع وام داشتن ضامن الزامی است. سود وام دانشجویی در این نوع وام ها کم بوده و بازپرداخت آن  راحت تر از وام های عادی می باشد.

روش اخذ بورسیه تحصیلی

از  آنجایی که بعضی از دانشگاه ها فقط از طریق استادان خود به دانشجویان خود بورسیه می دهند لازم است که با زبان انگلیسی و یا زبان رسمی کشور مقصد با استاد و دانشگاه مورد نظر در ارتباط باشید. بنابراین در اولین مرحله باید اقدام به تهیه مدارک مورد نیاز مانند کنید که از طریق سایت اعلام شده است. یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز شما CV می باشد.

CV در اصل مخفف Curriculum vitae  بوده و رزومه تحصیلی و کاری است که برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را داشته باشند لازم است. CV شامل مشخصات فردی، سوابق شغلی، سوابق تحقیق و پژوهشی  آکادمیک، پروژه ها و همچنین دستاوردهای علمی می باشد. در واقع سی وی مهمترین مدرکی است که شما برای دانشگاه مقصد خود می فرستید. شما براساس آن ارزیابی می شوید.لازم به ذکر است که اینکه شما در چه دانشگاهی تحصیل می کنید تاثیری چندانی در گرفتن بورسیه شما ندارد. عوامل بسیاری مانند مدرک زبان، معدل، توانایی فردی، داشتن مقاله علمی می تواند در گرفتن بورسیه شما نقش داشته باشند.

بورسیه در مقطع کارشناسی

در کشورهایی مانند آلمان و کانادا بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان شامل شرایط خاصی است. مدت زمان دوره کارشناسی 4 سال است و در رشته های مختلفی در کشورهای گوناگونی برای تحصیل در این دوره وجود دارد. بورسیه های تحصیلی بیشتر برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اخذ می شود. لازم به ذکر است که شانس گرفتن بورسیه در  مقطع کارشناسی به دلیل تقاضای بالای آن بسیار کم است. اما ما در موسسه مهاجرت با ما می توانیم به شما در گفتن بورسیه های تحصیلی کمک بسیاری کنیم.

در کشورهایی مانند آلمان و کانادا بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان شامل شرایط خاصی است. مدت زمان دوره کارشناسی 4 سال است و در رشته های مختلفی در کشورهای گوناگونی برای تحصیل در این دوره وجود دارد. بورسیه های تحصیلی بیشتر برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اخذ می شود. لازم به ذکر است که شانس گرفتن بورسیه در  مقطع کارشناسی به دلیل تقاضای بالای آن بسیار کم است. اما ما در موسسه مهاجرت با ما می توانیم به شما در گفتن بورسیه های تحصیلی کمک بسیاری کنیم.

شرایط بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد معمولا مدت آن 2 سال است. شانس اخذ بورسیه در مقطع ارشد بیشتر از کارشناسی است. دانشگاه های زیادی در کشورهای مختلف اقدام به اخذ پذیرش بورسیه میکنند. دانشجویان کارشناسی ارشد باید یه تحقیق علمی را برای گرفتن اینگونه از بورسیه های تحصیلی را انجام داده باشد. در زیر می توانید مدارک مورد نیاز برای گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد را مشاهده کنید:

 • مدرک زبان آیلتس
 • رزومه تحصیلی خوب
 • نمره بالا در دیپلم و کارشناسی
 • فرم انگیزه نامه متقاضی

شرایط بورسیه مقطع دکتری

برای دانشجویانی دکتری که قصد دارند که بورسیه های تحصیلی در این مقطع را بگیرند باید کارهای علمی و تحقیقاتی خوبی را داشته باشند و در مجلات معتبر مقالات خوبی را چاپ کرده باشند. دانشجویان دکتری برای گرفتن بورسیه تحصیلی باید از طریق استاد راهنمای خود اقدام کنند. برای گرفتن بورسیه در مقطع دکتری باید نمره آیلتس بالای 7 داشته و یا اینکه بتوانید مدرک زبان تافل خود را با نمره 90 به بالا داشته باشید.

شرایط و مدارک اخذ بورسیه

شرایط و مدارک برای اخذ بورسیه در کشورها و دانشگاه های گوناگون متفاوت است. برای اطلاع از جزئیات دقیق تر باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود رجوع کنید. در زیر مدارکی که در بیشتر دانشگاه های جهان معتبر است آورده شده است:

 • داشتن نمره بالا در مقاطع تحصیلی پیشین
 • مدرک زبان ایلتس 6.5 (7 به بالا برای کانادا) یا داشتن نمره قبولی در مدرک زبان کشور مقصد
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا

کانادا از  لحاظ سیستم آموزشی یکی از برترین کشور های جهان بوده و به همین دلیل سالانه پذیرای بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان می باشد. تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار پرهزینه است. از این رو بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا به دنبال فاند و کمک هزینه های تحصیلی می باشند. از همین رو کانادا برای دادن بورسیه تحصیلی به دانشجویان شرایطی خاصی  را در نظر گرفته است که شامل داشتن معدل خوب، رزومه قوی علمی، داشتن نمره زبان بالا و انگیزه نامه که هدف شما را نشان می دهد. کانادا در مقایسه با کشور های دیگر در زمینه بورسیه علمی عملکرد بسیار مناسبی را دارد.

تفاوت اسکالرشیپ و فاند

تفاوت اسکالرشیپ و فاند
تفاوت اسکالرشیپ و فاند

فاند به کمک مالی اطلاق می شود که از طرف یک ارگان یا اداره دولتی معمولا به یک دانشگاه یا موسسه آموزشی ارائه میشود. اما بورسیه های تحصیلی معمولا به کمک مالی گفته می شود که از طرف دولت به دانشجو داده شده تا بتواند ادامه تحصیل دهد. معمولا اسکالرشیپ به شایستگی یا ویژگی خاصی گفته می شود که معمولا گیرنده این بورسیه تحصیلی آن را دارا می باشد. تفاوت این دو نوع بورسیه را ما در جدول زیر ذکر کرده ایم:

تفاوت اسکالرشیپ و فاند با وام تحصیلی

تفاوتی که بین وام های دانشجویی و بورس تحصیلی وجود دارد این است که وام های دانشجویی در واقع یک نوع کمک مالی هستند که از طرف دانشگاه به دانشجو تخصیص داده می شود. وی باید پس از پایان دوران تحصیل خود در آن دانشگاه وجه گرفته شده را باز پرداخت کند.

از مزایای این گونه از بورسیه های تحصیلی این است که سود بهره آن کم است. از طرف دیگر، بورسیه های تحصیلی مانند اسکالرشیپ و فاند تنها به دانشجویان برتر داده شده که بتوانند شرایط لازم را داشته باشد. این پول پس از پایان دوره تحصیلی از دانشجو گرفته نمی شود و هزینه های پرداخت شده پیش خود دانشجو باقی می ماند.

تفاوت فاند و اسکالرشیب با فلوشیپ

در بحث تفاوت اسکالرشیپ و فاند با فلوشیپ باید به این نکته اشاره داشت که فلوشیپ به کمک هزینه ای گفته می شود  که در راستای  تحقیقاتی که دانشجو می خواهد انجام دهد به وی داده می شود. این کمک هزینه بر اساس مطالعات تحقیقاتی دانشجو می تواند متفاوت می باشد. گاهی اوقات این کمک هزینه حتی می تواند کلیه هزینه های دانشجویی را در طول تحصیل پوشش دهد.

این کمک هزینه برخلاف اسکالرشیپ که به دانشجویان تمام مقاطع تخصیص داده می شود اغلب مواقع برای دانشجویان ارشد و دکتری در نظر گرفته می شود. فلوشیپ بیشتر برای جذب دانشجویان برتر و نخبگان در نظر گرفته شده تا از طریق آنها و تحقیقات علمی رتبه های دانشگاهی خود را بالا ببرند.

مقاله های پیشنهادی : اسکالرشیپ چیست؟ 

نتیجه گیری

دانشگاه های کانادا، آلمان، استرالیا و یا آمریکا یکی از مهمترین مقاصد تحصیلی دانشجویان سراسر جهان هستند. اما تحصیل در این کشور ها معمولا گران بوده و پر هزینه است. اما باید در نظر داشته باشید که تعداد کمی از دانشجویان در این کشور ها هزینه های تحصیلی خود را به صورت کامل پرداخت میکنند و اغلب از بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای پرداخت هزینه های خود استفاده میکنند. ما چند نوع کمک هزینه تحصیلی داریم که شامل اسکالرشیپ، فاند و وام تحصیل و حتی فلوشیپ میشود. تمام این های کمک هزینه هستند اما در نوع پرداخت و باز پرداخت یا آنکه در چه مقطعی تخصیص داده میشود متفاوت هستند. برای گرفتن این کمک هزینه ها باید دارای شرایط خاصی نیز باشید که دانشگاه برای شما در نظر گرفته اند.

سوالات متداول

 • اسکالرشیپ یک نوع کمک مالی است که از طرف دانشگاه برای پرداخت هزینه های تحصیلی در نظر گرفته میشود اما فاند را ارگان و ادارات دولتی به دانشگاه برای کمک به هزینه های زندگی دانشجویان تخصیص میدهد.
 • وام تحصیلی کمک هزینه تحصیلی است که دانشگاه به دانشجو داده و پس از پایان دوره تحصیلی وی از آن گرفته میشود. اما اسکالرشیپ نیازی به بازپرداخت هزینه ندارد.
 • بورسیه های تحصیلی به تمام مقاطع تخصیص داده می شود اما فلوشیپ تنها به دانشجویان مقاطع تحصیلی دکتری برای پیشبرد اهداف تحقیقاتی در نظر گرفته میشود.

داشتن مدارک زبان، رزومه تحصیلی، داشتن نمره خوب در مقاطع تحصیلی پیشین و داشتن انگیزه نامه

گرفتن بورسیه های تحصیلی از آلمان، نروژ، فنلاند، سوئیس و اتریش از دیگر کشورهای جهان آسانتر است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن