مشاوره رایگان

02128111107

کشور آلمان برای زندگی، کار و تحصیل

کشور آلمان برای زندگی، کار و تحصیل

کشور آلمان برای زندگی، کار و تحصیل

در این مقاله به بررسی شرایط زندگی در آلمان خواهیم پرداخت.
امروزه کشور آلمان یکی از کشورهایی است که به کارکنان و افراد متخصص نیاز دارد. برنامه‌های فنی و حرفه‌ای یا دوره‌های تحصیلات عالی ازجمله مواردی هستند که می‌توانند ورود شما به بازار کار آلمان را تسهیل کنند. علاوه بر این، شما می‌توانید با گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف در این کشور، سطح درآمد خود را افزایش داده و احتمال بیکاری را کاهش دهید. مهاجرانی که قصد ورود به این کشور را دارند باید اطلاعات کافی در خصوص سیاست‌های کشور آلمان، نحوه اخذ اقامت مهاجران، موقعیت‌های شغلی مناسب،‌ برنامه‌های آموزشی و … کسب کنند. در این مقاله سعی کردیم برخی از اساسی‌ترین اطلاعات مربوط به کشور آلمان را در اختیار شما قرار دهیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

تحصیل در کشور آلمان

تحصیل در کشور آلمان

همان‌طور که گفته شد، آلمان کشوری است که به نیروهای متخصص در رشته‌های مختلف، به‌ویژه تکنولوژی و تولید، نیاز دارد. مهاجرین می‌توانند با گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف سطح درآمد خود را افزایش داده و به‌عنوان کارکنان متخصص موقعیت فعلی و آینده خود را در این کشور تضمین کنند. ورود به مدارس، گذراندن دوره‌های کارآموزی و آموزشی و پشت سر گذاشتن دوره‌های تحصیلات عالی ازجمله گزینه‌هایی هستند که برای ورود به سیستم آموزشی و کاری کشور آلمان می‌توان در نظر گرفت.

مقاله پیشنهادی ——->  تحصیل در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان و تطبیق آن با سیستم نمره دهی در ایران

مدارس کشور آلمان

مدارس کشور آلمان به‌گونه‌ای پراکنده و گوناگون هستند که نیاز تمامی اقشار جامعه و مهاجرین در سنین کودکی و نوجوانی را برطرف کنند. سن تحصیل در آلمان از 6 تا 18 سال تعیین‌شده است و افرادی که در این گروه‌های سنی قرار دارند باید به تحصیل در مدرسه مشغول باشند.

آموزش فنی و حرفه‌ای در کشور آلمان

تطبیق نمره ایرانی برای بررسی شرط معدل برای تحصیل در آلمان

برای کسب تجربه کاری در حوزه موردنظر می‌توانید دوره‌های کارآموزی مختلف را پشت سر بگذارید. در این صورت، علاوه بر کسب تجربه و یادگیری اصطلاحات تخصصی، موقعیت مناسبی برای بهبود مهارت‌های زندگی در کشور آلمان در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

به‌طورکلی، آلمان دو نوع سیستم آموزشی دارد:

آموزش توأم (هم‌زمان) و آموزش فنی و حرفه‌ای.

در سیستم توأم، کارآموزان علاوه بر حضور در کلاس‌های مدارس فنی و حرفه‌ای، به‌طور هم‌زمان در شرکت‌های مربوط نیز مشغول به کار خواهند بود. در این صورت، یادگیری مباحث تئوری و عملی به‌صورت موازی انجام می‌شود. بااین‌حال، برخی از مشاغل تنها در مدرسه آموزش داده می‌شوند و دوره‌های فنی و حرفه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است.

برای یافتن دوره فنی و حرفه‌ای مناسب خود می‌توانید با مراجعه به خدمات مشاوره شغلی، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. در زمان مراجعه به خدمات مشاوره شغلی، علایق و خواسته‌های شما بررسی‌شده و می‌توانید اطلاعات موردنیاز در خصوص شرکت‌های موردنظر خود را پیدا کنید. درصورتی‌که قادر به انتخاب شغل و حرفه نباشید، مشاورین گزینه‌های بیشتری را در اختیار شما قرار خواهند داد. علاوه بر این، شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه در برخی دوره‌های کارآموزی حمایت‌شده شرکت کنید.

شرایط تحصیل ارازن در آلمان

تحصیلات عالی در کشور آلمان

برای تحصیل در دوره‌های عالی آلمان نیازمند مدارک پایان تحصیلات مدرسه خواهید بود. مدارکی چون Hochschulreife (مدرک استعداد برای ورود به تحصیلات عالی)، Fachhochschulreife (مدرک استعداد برای شرکت در دوره‌های خاص و کوتاه‌مدت در دانشگاه) و یا هرگونه مدرک معادل برای ورود به تحصیلات عالی ضروری است. دانشگاه‌ها و کالج‌ها با در نظر گرفتن مدارک فارغ‌التحصیلی از کشور مبدأ به شما اجازه ورود به دوره‌های تحصیلات عالی را خواهند داد. مراکز کاریابی و دفاتر مشاوره دانشگاه‌ها و کالج‌ها به شما برای یافتن بهترین موقعیت و گزینه در تحصیلات عالی کمک می‌کنند.

مراحل ورود به کشور آلمان با ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در کانادا

مراحل-ورود-به-کشور-آلمان-با-ویزای-تحصیلی

ویزا و ورود برای مهاجران کشورهای دیگر نیازمند پاسپورت، تأییدیه مالی و عدم سابقه و یا احتمال اخراج از کشور است (بر اساس بخش 5 قانون اقامت –  AufenthG). به‌طورکلی برای ورود به کشور آلمان با ویزای تحصیلی 5 مرحله را باید پشت سر بگذارید:

مرحله اول: بررسی مدارک و الزامات تعیین‌شده

 • مدرک قبولی در دانشگاه و یا کالج (در صورت امکان)
 • مدرک فارغ‌التحصیلی از مدرسه محل سکونت و یا کشور آلمان (در صورت ادامه تحصیل در مقطع دکتری یا کارشناسی: مدرک دانشگاهی مربوطه)
 • حمایت مالی (بورسیه، حساب بلوکه‌شده و یا نامه تعهد)
 • مدرک تسلط به یکی از زبان‌های بین‌المللی (در صورت نیاز)

توجه داشته باشید که ممکن است این مدارک بر اساس توافقات بین دولتی و خاص تغییر کنند.

مرحله دوم: گرفتن وقت در سفارت آلمان

آماده‌سازی مدارک موردنیاز: پاسپورت، نامه قبولی دانشگاه، تأییدیه حمایت مالی، مدرک مربوط به مهارت‌های زبان خارجی (در صورت نیاز)، فرم درخواست ویزا. توجه داشته باشید که سفارت آلمان اطلاعات موردنیاز در خصوص زمان انتظار برای مصاحبه و تمامی مدارک موردنیاز را در وب‌سایت سفارت قرار می‌دهد.

مرحله سوم: درخواست ویزا در محل سکونت

بدین منظور شما می‌توانید با در دست داشتن مدارک موردنیاز به سفارت مراجعه کرده و برای ورود به کشور آلمان درخواست ویزا کنید. هزینه این کار 75 یورو (معادل ارز رایج کشور) خواهد بود. توجه داشته باشید که زمان پردازش اطلاعات از چند روز تا چندین هفته متغیر است.

مرحله چهارم: ورود به کشور آلمان

 • صدور ویزای تحصیلی
 • رزرو پرواز/ سفر به کشور آلمان

توجه داشته باشید که پیش از ورود به آلمان باید تحت پوشش بیمه سلامت قرارگرفته باشید.

مرحله پنجم: درخواست اقامت دائم

 • گرفتن وقت ملاقات برای مراجعه به اداره رسیدگی به امور مهاجرین
 • درخواست اقامت دائمی برای تحصیل
 • کسب لیست مدارک موردنیاز از سوی مسئول امور توابع خارجی و آماده‌سازی مدارک لازم
 • پرداخت هزینه‌های مربوطه (تا 100 یورو)

توجه داشته باشید که پیش‌ازتاریخ انقضای ویزا باید برای اقامت دائم اقدام کنید.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل

تحصیل در آلمان تجربه فوق‌العاده‌ای برای دانش آموزان و دانشجویان خواهد بود. تمامی شهرهای آلمان موقعیت مناسبی برای تحصیل، کسب تجارب و مهارت‌های ضروری برای موفقیت فراهم می‌کنند؛ زیرا کشور آلمان در دسته کشورهایی است که به‌واسطه دانشگاه‌های سطح بالا و اقتصاد پیشرفته در سطح جهان شهره است. مهاجرین برای تحصیل، کار و زندگی به این کشور نقل‌مکان می‌کنند؛ ازاین‌رو هیچ‌گاه از محبوبیت این کشور کاسته نخواهد شد. بدون در نظر گرفتن فرهنگ و تاریخ آلمان، بهترین شهرها برای تحصیل از دیدگاه دانش آموزان بین‌المللی عبارت‌اند از:

 1. مونیخ
 2. برلین
 3. اشتوتگارت
 4. فرانکفورت
 5. درسدن
 6. آخن
 7. بُن
 8. هامبورگ
 9. کُلن
 10. لایپزیگ

کسب‌وکار در کشور آلمان

تجارت کشور فرانسه

مهاجرینی که با هدف تجارت وارد کشور آلمان می‌شوند و به دنبال کسب‌وکار آزاد هستند باید با دقت هر چه بیشتر به برنامه‌ریزی در این زمینه اقدام کنند. بدین منظور، علاوه بر داشتن ایده کاری نوین و اشتغال‌زا، باید مواردی چون حمایت مالی و دریافت مشاوره از مراکز معتبر را نیز در نظر گرفت.

ایده کاری و طرح تجاری مناسب

درصورتی‌که قصد کار آزاد در کشور آلمان را دارید، باید کاملاً و از هر نظر خود را آماده کنید. بهترین روش برای رسیدن به آمادگی کامل، صحبت با متخصصانی است که در حوزه موردنظر شما فعال هستند. با تکیه بر تجربه و دانش این افراد می‌توانید اکثر موقعیت‌ها و مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و خود را برای مقابله با آن‌ها آماده کنید. علاوه بر این، برای برنامه‌ریزی دقیق نیازمند نوعی طرح تجاری خواهید بود. در این طرح مواردی چون نوع محصول و خدمات، تحلیل بازار، استراتژی‌های فروش و بازاریابی، قوانین استخدام و موقعیت مالی پوشش داده می‌شوند.

مشاوره

پیش از شروع به کسب‌وکار آزاد، از آژانس‌های کاریابی یا مراکز اشتغال، مشاوره دریافت کنید. این مراکز نکات و پیشنهادات موردنیاز در رابطه با طرح تجاری پیشنهادی را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما می‌توانید با در نظر گرفتن موارد ذکرشده ریسک کاری خود را به حداقل برسانید و یا با تغییر طرح تجاری موردنظر موفقیت خود را تضمین کنید.

حمایت مالی

اگر موقعیت مالی به‌گونه‌ای است که ایده تجاری شما را پوشش نمی‌دهد، می‌توان با دریافت کمک‌هزینه اولیه از مراکز مختلف اولین قدم برای آغاز کسب‌وکار را برداشت. یکی از گزینه‌های روبروی شما دریافت Einstiegsgeld (حمایت مالی اولیه) است. این نوع حمایت مالی مربوط به افرادی است که از بیمه بیکاری استفاده می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به آژانس‌های کاریابی و مراکز اشتغال مراجعه کنید.

بررسی هزینه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

چرا کارکنان متخصص، کشور آلمان را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند؟

پس از بحران اقتصادی و مالی اخیر در سطح جهان، ‌اقتصاد آلمان به ثبات پیشین خود بازگشته و رشد بازار کار این کشور مثبت است. موقعیت‌های شغلی بی‌شماری به وجود آمده و نرخ بیکاری به‌تدریج کاهش می‌یابد. در پاییز 2015، نرخ اشغال بازار کار (و درصد بیکاری) به حدی رسید که از زمان اتحاد مجدد آلمان در 1990 مشاهده نشده بود.

در همین زمان، وضعیت اقتصاد جهان ثبات خود را ازدست‌داده و اثرات تغییر جمعیت به‌وضوح قابل‌مشاهده است. تاکنون،‌ تمامی گروه‌های اجتماعی قادر به استفاده از وضعیت مساعد بازار کار آلمان نشده‌اند و از سوی دیگر، هجوم مهاجرین و پناهندگان به این کشور عواقبی دارد که همچنان در دست بررسی هستند. پیشرفت مستمر کشورها و استمرار عصر دیجیتال از کاهش سطح تقاضا برای استخدام کارکنان متخصص جلوگیری کرده و در برخی مناطق و صنایع خاص، شاهد افزایش قابل‌توجه تقاضا هستیم.

بر اساس پیش‌بینی‌های موسسه مطالعات حوزه اشتغال (IAB)، نیروی انسانی شاغل در کشور آلمان تا سال 2030 به مقدار تقریبی 3.6 میلیون کاهش پیدا می‌کند. در این موقعیت پیش‌بینی می‌شود آلمان شاهد ورود سالانه 200,000 مهاجر و افزایش اشتغال خانم‌ها و افراد مسن‌تر در بازار کار باشد. مطالعات انجام‌شده بر بازار کار کشور آلمان نشان می‌دهند که تا سال 2030، این کشور دچار کمبود نیروی انسانی در بازار کار خواهد شد.

اثر عصر دیجیتال بر این کشور نیز افزایش خواهد یافت و موقعیت‌های بی‌شماری در بخش‌های صنعتی مختلف، به‌ویژه بخش فناوری اطلاعات، به وجود خواهند آمد. بازار کار مملو از شغل‌های نوین و شایستگی‌های خاصی می‌شود که بر قوانین منطقه‌ای تأثیرگذار خواهند بود. از سوی دیگر، تکنولوژی‌های دیجیتال موجب افزایش تولید بخش‌های تولیدی خواهد شد. بر اساس پیش‌بینی‌های IAB، اشتغال در حوزه تولید کاهش خواهد یافت، درحالی‌که شاهد رشد موازی بخش‌های خدماتی خواهیم بود.

بنابراین، بازار کار کشور آلمان دچار کمبود نیروی کار خواهد شد؛ به‌عبارت‌دیگر، علی‌رغم توسعه‌های اخیر در آلمان، این کشور نمی‌تواند از تلاش برای جذب نیروهای کاری متخصص دست بردارد.

مهاجرت کارکنان متخصص و آینده روشن کشور آلمان

شرایط تحصیل ارازن در آلمان

در سال‌های اخیر، کشور آلمان به یکی از مقاصد اصلی مهاجرت در جهان تبدیل‌شده است. در 2009، نرخ مهاجرت منفی بود؛ بااین‌حال در 2014 (بر اساس OECD، سازمان توسعه و همکاری اقتصادی)، آلمان در رتبه دوم بهترین کشورها برای مهاجرت قرار گرفت. در این سال، حدود 1.5 میلیون مهاجران و پناهنده به آلمان وارد شدند که 550,000 نفر بیش از افرادی بود که از کشور خارج گشتند.

کشور آلمان یکی از گزینه‌های مناسب برای پیشرفت شغلی کارکنان متخصص است. بر اساس اطلاعات موسسه تحقیقات مربوط به اشتغال در 2014، بیش از یک‌سوم مهاجران سنین مابین 25 تا 64 سال، دارای تحصیلات عالی بودند و حداقل یک‌چهارم از مهاجرین با موفقیت در دوره‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کردند. این در حالی است که درصد اخذ تحصیلات عالی در میان ساکنین آلمان، تنها 20% بود.

پیش‌بینی روند توسعه مهاجرت در آلمان تقریباً غیرممکن است. بااین‌حال، علی‌رغم نوسانات موجود در این زمینه، بررسی روند افزایشی از سال 2006 نشان می‌دهد که تا سال 2030 تعداد مهاجرین متخصص در آلمان به 900,000 نفر خواهد رسید. حتی اگر نیمی از این مهاجرین به‌عنوان نیروی متخصص آموزش ببینند، کارکنان متخصص کشور آلمان تا 450 هزار نفر افزایش خواهد یافت. توجه داشته باشید که این پیش‌بینی قطعی نیست و احتمال هرگونه تغییر در آن وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه و بورسیه‌های دانشگاهی​

اجازه کار در کشور آلمان

برای دریافت اجازه کار در آلمان باید برخی موارد ابتدایی را در نظر گرفت:

 • اگر از یکی از کشورهای اتحادیه اروپایی به آلمان مهاجرت می‌کنید و یا شهروند یکی از مناطق اقتصادی اروپا و یا سوئیس هستید، می‌توانید بدون هیچ محدودیتی در آلمان مشغول به کسب‌وکار شوید.
 • اگر قصد دارید از یکی از کشورهای خارج از حوزه اتحادیه اروپا به آلمان مهاجرت کرده و به بازار کار این کشور ملحق شوید، به یکی از مدارک زیر نیاز خواهید داشت:
 • اجازه اقامت
 • ویزا
 • کارت آبی (Blue Card)
 • اجازه اسکان و یا مجوز اسکان دائمی در حوزه اتحادیه اروپا

دسترسی به بازار کار کشور آلمان و دریافت تأییدیه

هزینه ویزای دانشجویی کشور استرالیا

دسترسی به بازار کار کشور آلمان بر اساس مفاد قانون اقامت در آلمان (AufenthG) تعیین می‌شود. اقامت با هدف اشتغال سودمند نیازمند تأییدیه آژانس فدرال اشتغال (Federal Employment Agency) است. برای دریافت این تأییدیه می‌توانید به سفارت آلمان در کشور محل سکونت خود (مرکز ویزا) و یا اداره مربوطه در آلمان مراجعه کنید. پس از دریافت اقامت نامه، مجوز اشتغال نیز به‌صورت اتوماتیک در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای تأییدیه کاری باید یکی از ماده‌های قانونی کشور آلمان شامل حال شما شود. تیم‌های متخصص در آژانس‌های اشتغال در اِسن، کُلن، فرانکفورت (مرکز اصلی)، مونیخ و اشتوتگارت مسئول بررسی مدارک اعطای مجوز اقامت هستند.

مدارک موردنیاز برای زندگی و تجارت در کشور آلمان

در صورت اتمام دوره‌های تحصیلی اولیه و عالی، گذراندن دوره‌های کارآموزی مختلف و یا داشتن تجارب کاری، به‌تمامی مدارک مربوط احتیاج خواهید داشت. در ادامه به برخی از مدارک و مراحلی که باید پیش از ورود به کشور آلمان پشت سر بگذارید، خواهیم پرداخت.

آماده‌سازی مدارک

به‌منظور اثبات شایستگی‌های فردی باید توصیه‌نامه‌ها و مدارک مربوطه را ارائه دهید. اهمیت و ضرورت این مدارک بستگی به شغل موردنظر شما دارد. در آلمان، برخی مشاغل نیازمند شرایط و مدارک خاص هستند. بااین‌حال، برخی از مشاغل نیز نیازی به این‌گونه مدارک نخواهند داشت.

مدارک موردنیاز برای دریافت تأییدیه:

 • نامه درخواست تائید مدارک
 • مدارک شناسایی و هرگونه تغییر در نام
 • اجازه اقامت
 • توصیه‌نامه‌ها و رزومه (به‌صورت جدول)

در برخی مواقع نیازمند مدارک بیشتر خواهید بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه بهتر است که به کارشناسان موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما مراجعه شود.

ترجمه توصیه‌نامه‌ها

توصیه‌نامه‌ها و توضیحاتی که از مدرسه، دانشگاه و محل کار دریافت می‌کنید نیازمند ترجمه تخصصی هستند. شما می‌توانید با مراجعه به مترجمین رسمی در کشور خود، مدارک موردنظر را به زبان آلمانی ترجمه کنید. توجه داشته باشید که این مدارک باید توسط مترجمین رسمی مهر بخورند تا ارزش قانونی داشته باشند.

تصدیق ترجمه توصیه‌نامه‌ها و مدارک

برای اطمینان از اعتبار مدارک مربوط به شایستگی‌های خود، بهتر است تأییدیه اعتبار مدارک را دریافت کنید. در صورت ترجمه مدارک توسط مترجمین غیررسمی می‌توانید با مراجعه به مراکز زیر از اعتبار مدارک اطمینان حاصل کنید:

 • اداره منطقه
 • شهرداری
 • دادگاه
 • دفاتر اسناد رسمی

ارسال فایل‌های مربوطه برای دریافت تأییدیه نهایی

راه‌های تماسی مختلفی برای تائید مدارک وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از پلتفرم Recognition Finder، گزینه موردنظر خود را پیدا کنید.

بررسی موقعیت‌های موجود برای زندگی و کار

پس از پردازش مدارک از سوی گروه‌های معتبر، اطلاعیه معادل به مدرک خود را دریافت خواهید کرد. اکنون امکان تجارت در شغل و حرفه موردنظر برای شما مهیا می‌شود و می‌توانید راه‌های احتمالی اشتغال در کشور آلمان را بررسی کنید.

بهترین شهرهای آلمان برای کار و تجارت

هزینه‌های زندگی در کشور استرالیا

کشور آلمان در رتبه چهارم تولید ناخالص ملی در سطح جهانی قرار دارد و به‌عنوان یکی از قدرتمندترین سیستم‌های اقتصادی جهان شناخته می‌شود. از دیرباز نرخ بیکاری در این کشور بسیار اندک بوده است (حدود 5%) و شهرهای آلمان منشأ شرکت‌های بزرگ و پیشرفته در حوزه‌های گوناگون هستند. پیشرفت سریع کشور آلمان در حوزه صنعت و تکنولوژی موجب افزایش هرچه بیشتر موقعیت‌های شغلی در این کشور شده است. متعاقباً، بسیاری از مهاجران با مهاجرت و کار در این کشور قصد دارند کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

بسیاری از شهرهای آلمان علاوه بر ارائه موقعیت‌های شغلی مناسب با حقوق بالا، مکان مناسبی برای زندگی ازنظر مخارج و امکانات روزمره هستند. با توجه به عملکرد شهرهای آلمان در زمینه ارائه شغل، حقوق و مزایا، هزینه‌های زندگی و چشم‌انداز آینده، برترین شهرهای آلمان برای کار و تجارت عبارت‌اند از:

بهترین-شهر-های-آلمان-برای-کار-و-تجارت

مزایای اقامت کانادا به صورت دائمی

نگاه اجمالی به مناسب‌ترین شهرهای آلمان برای کار و تحصیل

برلین

علی‌رغم هزینه نسبتاً بالای زندگی در برلین، حقوق و مزایای شغل‌های این شهر به‌گونه‌ای است که یک زندگی راحت با آینده‌ای درخشان را برای شما به ارمغان بیاورد. علاوه بر موقعیت‌های شغلی فراوان و مزایای مالی، برلین محیطی مناسب برای افرادی است که قصد موفقیت در شرکت‌های بزرگ را دارند. تکنولوژی‌های ICT و رسانه ازجمله قوی‌تری بخش‌های اشتغال در برلین هستند.

دانشجویان نیز به تحصیل در پایتخت آلمان جذب می‌شوند. این شهر بسیار پر جنب‌وجوش بوده و برای افراد در تمامی سنین و شرایط مناسب است. برلین محل 5 دانشگاه دولتی اصلی و تقریباً 20 دانشگاه خصوصی در زمینه‌های فنی و حرفه‌ای است. دانش آموزان و دانشجویان می‌توانند در رشته‌ها و برنامه‌های درسی مختلف شرکت کرده و توسط بهترین اساتید در حوزه موردعلاقه خود آموزش ببینند. یکی دیگر از جاذبه‌های برلین برای دانشجویان بین‌المللی، جمعیت قابل‌توجه دانشجویان در این شهر است. به عبارتی، برقراری روابط دوستانه در سطح ملی و بین‌المللی به‌راحتی انجام خواهد شد.

فرانکفورت

بانک مرکزی اروپا، بانک آلمان، بانک فدرال آلمان و دیگر نهادهای مالی عظیم در فرانکفورت واقع هستند. علاوه بر این، یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های دنیا، فرودگاه فرانکفورت که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارفرماهای این ناحیه شناخته می‌شود نیز در این شهر قرار دارد.

با توجه به گوناگونی صنایع مدرن و نهادهای مالی در فرانکفورت می‌توان گفت حقوق و مزایای اشتغال در این شهر به‌راحتی مخارج شما را پوشش خواهد داد. بااین‌حال، یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر برای کسب‌وکار، درصد بسیار پایین نرخ بیکاری در فرانکفورت است.

فرانکفورت یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای تحصیل در آلمان است، به‌ویژه برای دانش‌آموزانی که قصد دارند در حوزه‌های مالی یا تجاری تحصیل کنند. وجود مقاصد توریستی و تجاری بی‌شمار در فرانکفورت سهم مؤثری در اقتصاد کشور آلمان داشته و دانشجویان به‌راحتی می‌توانند تجارب موردنیاز برای موفقیت در دنیای تجارت را در این شهر کسب کنند.

علاوه بر دانشگاه‌های مطرحی که در این شهر قرار دارند، کیفیت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر فرانکفورت برای دانشجویان باانگیزه و بلندپرواز به‌گونه‌ای است که به آن‌ها برای رسیدن به اهدافشان کمک شایانی خواهد کرد. دانشجویان می‌توانند علاوه بر مشاهده مناظر زیبا و گاهی نامتعارف، مهارت‌های ضروری برای موفقیت را از بهترین اساتید آموزش ببینند.

مونیخ

مونیخ بزرگ‌ترین شهر در ایالت باواریاست که بهترین مکان برای کارکنان پرتلاش را فراهم می‌کند. نقش بین‌المللی این شهر در بخش صنعت، به‌ویژه تکنولوژی، فناوری‌های نوین و صنایع بهداشت و سلامت، بسیار قابل‌توجه است. بر اساس آمار به‌دست‌آمده بیش از 750000  نفر در حوزه‌های تجارت، ارتباطات، علوم، حمل‌ونقل، حکومت‌داری و تفریح در این شهر مشغول کار بودند. علاوه بر این، نسبت قابل‌توجهی از کارکنان نیز در صنایع تولیدی درگیر هستند.

اشتوتگارت

این شهر یکی از بزرگ‌ترین مناطق تجاری در کشور آلمان است. صنایع مهندسی و فناوری‌های پیشرفته در تمامی سطح این شهر پراکنده هستند و شرکت‌های بزرگی ازجمله پورشه، بوش و غیره نیز در این منطقه حضور دارند. ازاین‌رو، بدون در نظر گرفتن تجارب کاری، گزینه‌های گوناگونی برای اشتغال در این شهر فراهم هستند.

به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مناطق تجاری کشور آلمان، این شهر محیطی ایده آل برای تحصیل و پیشرفت دانشجویان ارائه می‌دهد. هزینه زندگی در این شهر نسبتاً مناسب است و این شهر را به بهترین گزینه برای تحصیل تبدیل می‌کند. محیط دانشگاه‌های اشتوتگارت به‌گونه‌ای است که امکان ارتباط با دانشجویان بین‌المللی و برقراری ارتباط در سطح جهانی را فراهم می‌کند.

هامبورگ

هامبورگ، دومین شهر بزرگ آلمان است که به‌عنوان مرکز تجاری کشور شناخته می‌شود. علاوه بر بنادر دریایی بی‌شمار، بخش‌های اقتصادی دیگری نیز در این شهر واقع هستند. بخش خدمات، شامل تجارت، گردشگری، آموزش و سلامت، ازجمله مؤثرترین بخش‌های اقتصادی در این شهر هستند، درحالی‌که بخش کشاورزی بازده کمتری نسبت به این بخش‌ها دارد. حقوق و مزایای اقتصادی در هامبورگ بیشتر از میانگین ملی در کشور آلمان است. بررسی‌های انجام‌شده در زمینه حقوق ماهیانه افراد نشان می‌دهد که در 2016 یک کارمند ساده حقوقی برابر با 90 هزار یورو در سال دریافت می‌کند؛ این در حالی است که میانگین حقوق در کل کشور برابر با 70 هزار یورو بود.

کُلن

این شهر بیش از یک‌میلیون جمعیت دارد و محل تأسیس صنایع تولیدی و تجاری بسیاری است. اقتصاد این شهر بسیار پیشرفته است که آن را به یکی از گزینه‌های مناسب برای کار در آلمان تبدیل می‌کند. صنعت خودروسازی در مرکز اقتصاد کلن قرار دارد؛ بااین‌حال بخش‌های اقتصادی دیگری نیز در این ناحیه قرار دارند و نرخ بیکاری در این شهر بسیار اندک است. رسانه و خدمات بیمه ازجمله بخش‌های توسعه‌یافته در شهر کلن هستند.

دوسلدورف

دوسلدورف یکی از مراکز جهانی در زمینه تجارت و علوم است. به‌طور تقریبی، حدود 85 هزار شرکت در این شهر قرار دارند. به‌عبارت‌دیگر، نرخ اشتغال و احتمال موفقیت در آینده در این شهر بسیار بالاست. صنایع توسعه‌یافته در دوسلدورف شامل خدمات سلامت و تکنولوژی‌های نوین و صنعتی هستند. صنعت مد نیز در این شهر فعالیت داشته و تأثیر بسزایی بر اقتصاد محلی کشور آلمان دارد. علاوه بر موقعیت‌های شغلی نامحدود، حقوق و کیفیت زندگی در دوسلدورف نیز بالاتر از میانگین ملی هستند.

بُن

بن در میان برترین شهرهای کشور آلمان ازنظر حقوق و مزایای کاری و گوناگونی مشاغل قرار دارد. شرکت‌های کوچک و متوسط بی‌شماری در این شهر وجود دارند و احتمال یافتن یک شغل پردرآمد در این منطقه بسیار بالاست. افراد تحصیل‌کرده‌ای که به دنبال تحقق اهداف خود هستند، می‌توانند بن را برای کار انتخاب کنند؛ زیرا محیط تحقیقاتی و مدرن این شهر بهترین موقعیت برای پیشرفت علمی آن‌ها را فراهم خواهد کرد.

این شهر زادگاه آهنگساز معروف بتهوون، دیگر هنرمندان مطرح و کارناوال‌های بی‌شمار است که آن را به یکی از گزینه‌های جذاب برای تحصیل تبدیل می‌کند. علاوه بر این، دانشجویان علاقه‌مند به کوهنوردی نیز می‌توانند از مناطق کوهنوردی شهر بن، ازجمله Siebengebirge بهره برده و از مناظر چشم‌نواز لذت ببرند.

لایپزیگ

لایپزیگ یکی از شهرهای صنعتی با موقعیت‌های شغلی فراوان است. فعال‌ترین بخش اقتصادی در این حوزه، صنعت خودروسازی است و دو شرکت بزرگ بی ام و و پورشه در این ناحیه واقع هستند. در سال‌های اخیر، تکنولوژی زیست‌محیطی نیز در این ناحیه توسعه‌یافته و نرخ بیکاری در 2018 را به 6.4% کاهش داده است. تمامی این مزایا، به همراه شرایط مناسب برای داشتن یک زندگی باکیفیت، لایپزیگ را به یکی از گزینه‌های مناسب برای کار و تحصیل در کشور آلمان تبدیل می‌کند.

دارمشتات

شبکه گسترده کارفرمایان در منطقه دارمشتات باعث شده است که اغلب شهروندان در این شهر شاغل باشند. علاوه بر بیوتکنولوژی، مهندسی، رسانه و ارتباطات، صنعت داروسازی و شیمیایی نیز ازجمله بزرگ‌ترین بخش‌های اقتصادی در این منطقه است. افراد متخصص در حوزه‌های خاص می‌توانند بهترین موقعیت شغلی را در این شهر پیدا کنند. حقوق و مزایای اقتصادی قابل‌توجه، هزینه زندگی مناسب، و کیفیت عالی زندگی، این شهر را به یکی از بهترین شهرهای آلمان تبدیل کرده است.

درسدن

همانند تمامی شهرهای آلمان، طبیعت و تاریخچه درسدن نیز به‌گونه‌ای است که بهترین منظره برای مطالعه را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. گذر رودخانه البه از میان شهر، زیبایی وصف‌ناشدنی به این شهر می‌دهد. زندگی در این شهر بسیار پر جنب‌وجوش است و مردم فضای شهر را ستایش می‌کنند.

درسدن محل تأسیس دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی است و بهترین موقعیت برای تحصیل و پیشرفت در حوزه‌های مختلف را ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند علاوه بر گذراندن دوره‌های درسی دانشگاهی، در دوره‌های کارآموزی بسیاری شرکت کرده و مهارت‌های خود را محک بزنند. علاوه بر این، اسکان در درسدن نیز تقریباً به‌صرفه است و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سازمان‌های دانشجویی بهترین محل سکونت را پیدا کنند. دانشجویان بین‌المللی پس از ورود به درسدن شاهد شهری غنی از فرهنگ و تاریخ خواهند بود.

آخن

آخن شهری فرهنگی، نوین و وابسته به تکنولوژی است که در نزدیکی مرز کشور آلمان با بلژیک و هلند قرار دارد. مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های فراوان این شهر، آخن را به‌نوعی آهن‌ربا برای دانشجویان تبدیل می‌کند.

دانشگاه‌های آخن نیز با توجه به کیفیت آکادمیک و برنامه‌های درسی در سطح جهانی و ملی شناخته‌شده هستند و دانشجویان علاقه‌مند به علوم و تکنولوژی می‌توانند در این شهر تحصیل کنند. یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور آلمان، دانشگاه RWTH آخن در این شهر واقع است.

یکی دیگر از مزیت‌های قابل‌توجه شهر آخن، به‌صرفه بودن مخارج زندگی و تحصیل در این شهر است. هرچند مخارج زندگی کم نخواهند بود، بااین‌حال در مقایسه با دیگر شهرهای آلمان، هزینه کمتری پرداخت خواهد شد. از سوی دیگر، نزدیکی بلژیک و هلند به این شهر بدان معناست که دانشجویان می‌توانند به‌راحتی و با استفاده از قطار به این کشورها نیز رفت‌وآمد داشته باشند. به‌طورکلی، آخن مکانی مناسب برای افرادی است که به زندگی و تحصیل در یک شهر فرهنگی و نسبتاً کوچک با موقعیت‌های سیاحتی فراوان علاقه‌مند هستند.

نتیجه گیری

کشور آلمان یکی از کشورهایی است که پس از بحران‌های اقتصادی جهانی، به ثبات پیشین خود بازگشته است. ازاین‌رو یکی از کشورهای مقصد برای افرادی است که قصد زندگی، تحصیل و کسب‌وکار در کشورهای دیگر را دارند. پیش‌بینی‌های انجام‌شده در خصوص موقعیت بازار کار در کشور آلمان نشان‌دهنده افزایش نیاز این کشور به نیروهای کاری مجرب و متخصص است. مهاجرین می‌توانند پس از ورود به کشور آلمان و دریافت مجوز مربوطه از سوی این کشور، کسب‌وکار خود را شروع کنند. در برخی مواقع نیز مهاجرین با گذراندن دوره‌های تحصیلی مختلف در کشور آلمان قادر هستند با راحتی بیشتری به بازار کار وارد شوند و با استفاده از آموزه‌های خود موقعیت کاری و تحصیلی بهتری برای خود به وجود آورند.

برای تحصیل در کشور آلمان نیز نیازمند دریافت تأییدیه مدارک مربوطه خواهید بود. برای دریافت ویزای دانشجویی باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک مربوط و دریافت ویزا به‌سوی مقصد حرکت کنید. بااین‌حال توجه داشته باشید که ارائه مدارک و دریافت ویزا تنها موارد ضروری برای ورود به کشور نیستند و شما باید علاوه بر پشتوانه مالی مطمئن و معتبر، موارد دیگری چون بیمه سلامت را نیز در نظر بگیرید.

به‌منظور انتخاب بهترین مقصد کاری و تحصیلی در کشور آلمان می‌توان به آمار ملی و نظرات دانشجویان ساکن در شهرهای مختلف توجه کرد. به‌طورکلی بهترین شهرهای کشور آلمان برای تحصیل و کار عبارت‌اند از: برلین، فرانکفورت، اشتوتگارت، مونیخ، درسدن، کلن، بن، دارمشتات، لایپزیگ، هامبورگ، آخن و دوسلدورف.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن