مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت به چک

مهاجرت به چک

مهاجرت به کشورهای اروپایی یکی از داغ‌ترین بحث‌های حال حاضر است و افراد زیادی در سراسر دنیا به دنبال پیدا کردن یک کشور مناسب برای مهاجرت هستند. فرصت زندگی در یک کشور باثبات سیاسی و اقتصادی در کنار استانداردهای بالای زندگی، مراقبت‌های بهداشتی و آموزش باکیفیت تنها بخشی از دلایلی هستند که مهاجرت به کشورهای اروپایی را تا این اندازه محبوب می‌کنند. در این میان، افراد زیادی به مهاجرت به چک می‌پردازند.

 

دلیل این امر آن است که چک به‌ عنوان یک کشور آزاد به دارندگان ویزاهای اقامتی خود اجازه می‌دهد تا بدون کوچک‌ترین مشکلی به این کشور رفت‌ و آمد کنند و از حقوق شهروندی آن بهره‌مند شوند. اگر شما هم قصد مهاجرت به چک را دارید، این مطلب مخصوص شما است، پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید :
کشور چک در نمای کلی

کشور چک در نمای کلی

کشور چک از جمله کشورهای مرکزی قاره اروپا است و در حال حاضر به ‌عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. پایتخت این کشور، شهر پراگ بوده که جزء مشهورترین و زیباترین شهرهای دنیا است. این کشور دارای مرزهای مشترکی با کشورهای آلمان، اتریش و لهستان است و بخش‌هایی از آن را کوهستان‌های مرتفع به خود اختصاص داده‌اند. جمهوری چک دارای مساحتی در حدود ۷۹ هزار کیلومتر مربع است و از این ‌حیث، یکی از کشورهای کوچک اروپایی به شمار می‌آید.

 

چک در حدود ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد و مردم این کشور به زبان رسمی آن یعنی زبان چکی صحبت می‌کنند. این کشور دارای آب‌وهوایی معتدل بوده و تفاوت دمایی بین زمستان و تابستان زیاد نیست. وجود شهرهای زیبا، مردمی خونگرم و فرهنگی بی‌نظیر در کنار اقتصاد باثبات و رفاه اجتماعی بالا، باعث شده است تا روزبه‌روز به متقاضیان مهاجرت به چک افزوده شود.

مزایای مهاجرت به کشور چک

جمهوری چک یکی از کشورهایی بوده که در سال‌های گذشته توانسته است نظر بسیاری از مهاجران را به خود جلب کند. وجود موقعیت‌های کاری و امنیت بالای این کشور باعث شده است تا بسیاری از افراد جمهوری چک را به عنوان مقصد مهاجرتی خود معرفی کنند.

 

از جمله مزایای مهاجرت به چک عبارت‌اند از:

 

استانداردهای بالای زندگی
افرادی که موفق به اخذ اقامت کشور چک می‌شوند، می‌توانند از یک زندگی با حداکثر استانداردهای لازم بهره‌مند شوند. سطح رفاه اجتماعی در این کشور به حدی بالا بوده که امید به زندگی در بین مردمان چک را افزایش داده است. وجود امنیت پایدار، نرخ بیکاری کم، شهرهای زیبا و متنوع و … تنها بخشی از مزایای زندگی در کشور چک به حساب می‌آید.

آموزش باکیفیت
آموزش در مدارس و دانشگاه‌های دولتی کشور چک برای شهروندان و ساکنین آن رایگان است. این کشور میزبان دانشگاه‌های بسیار پیشرفته و حرفه‌ای است که از استانداردهای اروپایی پیروی می‌کنند. دانشجویانی که مهاجرت به چک را تجربه کرده و در دانشگاه‌های آن تحصیل‌کرده‌اند، می‌توانند به ‌سادگی وارد بازار کار شوند و شغل مناسب خود را پیدا کنند.

سیستم درمانی مناسب
تمامی شهروندان جمهوری چک بیمه دولتی رایگان دریافت می‌کنند، البته در این کشور، شرکت‌های بیمه مختلفی وجود دارند که به افرادی که مهاجرت به چک را تجربه کرده‌اند، خدمات گسترده‌ای اعطا می‌کنند. تمامی افرادی که در کشور جمهوری چک حضور دارند، می‌توانند از خدمات درمانی حرفه‌ای، بیمارستان‌های پیشرفته و مجهز و مراکز درمانی مختلف استفاده کنند.

موقعیت‌های شغلی زیاد
کشور چک یکی از کشورهای پیشرفته و اقتصادی اروپا به شمار می‌رود. در حال حاضر، شرکت‌ها و کمپانی‌های بسیار معتبر و پیشرویی در این کشور حضور دارند که موقعیت‌های شغلی مختلفی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. از سوی دیگر، جمهوری چک به دلیل پیشرفت‌های گسترده و سریع خود، با کمبود نیروی کار متخصص روبرو است. همین امر در کنار امکان کسب درآمدهای بالا موجب شده است تا مهاجرت به چک از طریق کار، طرفداران بسیار زیادی پیدا کند.

مزایای مهاجرت به کشور چک

انواع ویزاهای اقامتی کشور چک

پیش از بروز ویروس کرونا در سراسر جهان، جمهوری چک در سال ۲۰۱۹ بیش از ۹۶.۰۰۰ ویزای اقامتی برای مهاجران صادر کرد. این آمار نشان‌دهنده رشد ۵۶ درصدی درخواست‌های مهاجرت نسبت به سال قبل بود. اما بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، قوانین مهاجرت به چک تغییر کرد. این روند تا مدتی پیش ادامه داشت تا این که دولت چک اعلام کرد که در سال جدید، باز هم ویزاهای اقامتی خود را برای مهاجران صادر می‌کند.

 

به‌ طور کلی، ویزاهای اقامتی کشور چک برای متقاضیان مهاجرت به این کشور در دو دسته ویزاهای اقامت موقت و ویزاهای اقامت دائم ارائه می‌شوند:

ویزای موقت
این ویزا به افراد متقاضی مهاجرت به چک این امکان را می‌دهد تا بیش از ۹۰ روز و حداکثر ۳۶۵ روز در این کشور برای مقاصد مختلف حضور داشته باشند. تا زمانی که شرایط اقامت در کشور چک وجود داشته باشد، می‌توان برای تمدید این ویزا اقدام کرد.

ویزای اقامت دائم
این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که مدت ‌زمان مشخصی را در کشور جمهوری چک حضور داشته و قصد دارند تا از این به بعد، به‌ صورت دائمی در این کشور بمانند. این ویزا نامحدود است و در صورتی‌ که آن را دریافت کنید، دیگر نیازی به تمدید آن نیست.

بنابراین، اگر قصد دارید تا مهاجرت به جمهوری چک را انجام دهید، در ابتدا لازم است تا یکی از ویزاهای موقت این کشور را دریافت کنید. اگرچه راه‌های زیادی برای اخذ ویزاهای اقامت چک وجود دارند، اما در ادامه برخی از مهم‌ترین و پر متقاضی‌ترین ویزاها را برای مهاجرت به چک معرفی می‌کنیم.

مهاجرت تحصیلی به کشور چک

یکی از راه‌هایی که می‌توانید اقامت موقت جمهوری چک را دریافت کنید، تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها یا مؤسسه‌های آموزشی این کشور است. به یاد داشته باشید که این ویزا یک ویزای موقت است و در صورتی ‌که مدت‌ زمان تحصیل شما در این کشور به اتمام برسد، دیگر تمدید نمی‌شود. با این ‌وجود، به کمک این ویزا می‌توانید تا زمانی که به ‌عنوان یک دانشجو شناخته می‌شوید، در کشور چک حضور داشته باشید.

 

برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک نیاز است تا در ابتدا پذیرش یکی از مؤسسه‌های آموزشی این کشور را به دست بیاورید. برای این منظور می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه‌های جمهوری چک مراجعه کرده و بعد از مطالعه شرایط و مدارک مورد نیاز، برای دریافت نامه پذیرش اقدام کنید. سپس می‌توانید با در دست‌ داشتن این نامه، درخواست ویزای تحصیلی خود را به سفارتخانه چک تقدیم کنید.

 

به یاد داشته باشید که برای دانش‌آموزانی که متقاضی مهاجرت به چک بوده؛ اما زیر سن قانونی هستند، ارائه نامه رضایت والدین ضروری است. همچنین نیاز است تا تأییدیه درآمدی را ضمیمه پرونده خودکرده تا به دولت این کشور اثبات کنید که مشکلی در خصوص هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور ندارید. برای این کار می‌توانید صورت‌ حساب بانکی یا گواهی دریافت بورسیه تحصیلی خود را ارائه کنید.

مهاجرت تحصیلی به کشور چک

مهاجرت کاری به کشور چک

یکی از بهترین و مناسب‌ترین راه‌هایی که در نهایت منجر به دریافت اقامت دائم چک می‌شود، مهاجرت از طریق یافتن یک موقعیت شغلی در این کشور است.

 

برای این که بتوانید مهاجرت به چک از طریق کار را تجربه کنید، دو راه پیش روی شما وجود دارد:

دریافت پیشنهاد کاری
در صورتی ‌که بتوانید یک موقعیت کاری متناسب با مهارت‌ها و تخصص خود در کشور چک بیابید، می‌توانید رزومه خود را برای کارفرمای چکی خود ارسال کنید. اگر کارفرما به تجربه و تخصص شما نیاز داشته باشد، می‌تواند قراردادی را با شما امضا کند. با در دست ‌داشتن این قرارداد می‌توانید برای دریافت ویزای کاری جمهوری چک اقدام کنید. یکی از شرایط کسب موقعیت شغلی در کشور چک این است که هیچ‌ گونه نیروی متخصصی در این کشور یا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد.

 

از این ‌رو، کارفرمای مورد نظر شما باید تأییدیه وزارت کار برای استخدام شما را به‌ عنوان یک نیروی خارجی دریافت کند. در این حالت، کارفرما می‌تواند مجوز کاری شما را به ‌عنوان کارت آبی دریافت کرده و با عقد قرارداد مجوز ورود شما را به جمهوری چک صادر کند. تا زمانی که قرارداد کاری بین شما و کارفرمای کشور چک برقرار باشد، می‌توانید برای تمدید ویزای کاری خود اقدام کنید.

در این راستا، مؤسسه معتبر مهاجرت با ما با داشتن ارتباطات گسترده در کشورهای مختلف دنیا می‌تواند بر اساس شرایط و مهارت‌ها، شما را در فرایند پیدا کردن شغل و کارفرمایی که قصد استخدام شما را داشته باشد، یاری کند.

 

جستجوی کار
دولت چک به دانشجویانی که در این کشور تحصیل‌کرده‌اند یا محققینی که تحقیقات خود را در جمهوری چک به پایان رسانده‌اند، این فرصت را می‌دهد تا با دریافت ویزای جستجو کار، مدتی را در این کشور برای پیدا کردن یک موقعیت شغلی مناسب سپری کنند. برای دریافت چنین ویزایی نیاز است تا مدرک تحصیلی یا گواهی تحقیق صادر شده از سوی یک سازمان تحقیقاتی را به همراه داشته باشید. همچنین باید به دولت این کشور اثبات کنید که از تمکن مالی لازم در زمان جستجوی کار برخوردار هستید.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در جمهوری چک

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توان به کمک آن مهاجرت به چک را تجربه کرد، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور است. دولت چک از سرمایه‌گذاران یا افرادی که توانایی اثبات استقلال مالی دارند، به ‌شدت استقبال می‌کند. با این ‌وجود، هنوز امکان دریافت اقامت این کشور از طریق خرید ملک یا سرمایه‌گذاری در بخش اوراق بهادار میسر نیست.

 

افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند، می‌توانند از طریق یکی از راه‌های زیر اقدام کنند:

سرمایه‌گذاری برای انجام تجارت
تمامی کارآفرینان خارجی این شانس را دارند تا شعبه جدیدی در جمهوری چک افتتاح کنند، یک شرکت جدید ثبت کرده یا به کمک سرمایه خود، سهام یک شرکت چکی را خریداری کنند. از این ‌رو، فرد متقاضی مهاجرت به چک از طریق سرمایه‌گذاری، لازم است تا به کمک بیزینس پلن خود به دولت چک نشان دهد که ثبت یک شعبه جدید یا افتتاح یک شرکت در این کشور برای دو طرف سودده است.

هرچند باید اشاره کرد که برای انجام تجارت در این کشور به مجوز کسب ‌و کار نیاز است. برای اخذ چنین مجوزی نیاز است تا فرد متقاضی مدارک خود را به دولت چک تحویل دهد. پس از دریافت مجوز نیاز است تا شرکت مورد نظر در دفتر ثبت تجارت در دادگاه محلی و سپس در اداره مالیات نیز ثبت شود.

 

اعلام استقلال مالی
افرادی که دارای توانایی مالی بالایی هستند یا در کشورهای دیگر درآمد ثابتی دارند و می‌توانند به‌ طور کامل نیازهای خود را پوشش دهند، می‌توانند برای مهاجرت به چک اقدام کنند. شرط اصلی برای دریافت اجازه اقامت برای افراد مستقل مالی، داشتن یک درآمد منظم در خارج از کشور چک است. این افراد می‌توانند یک قرارداد کاری، قرارداد اجاره دارایی، سهام تجارت و هر دارایی را که سودآور است، برای اثبات تمکن مالی خود به دولت چک نشان دهند.

به یاد داشته باشید که متقاضیان دریافت اجازه اقامت چک از طریق تمکن مالی، اجازه کار در این کشور را ندارند. همچنین برای تمدید اقامت خود نیاز دارند تا حداقل به مدت ۱۸۳ روز در سال را در خاک کشور چک سپری کنند.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در جمهوری چک

مهاجرت از طریق الحاق به خانواده به کشور چک

در صورتی‌ که یکی از اعضا خانواده شما موفق به دریافت اقامت کشور چک شود، می‌تواند ویزای اقامتی این کشور را برای اعضا خانواده خود نیز دریافت کند. برای مهاجرت به چک از طریق ویزای الحاق خانواده، نیاز است تا فرد متقاضی به‌ عنوان حمایت‌کننده مالی به دولت این کشور اثبات کند که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و مسکن را دارد. در این حالت، فرد می‌تواند برای همسر، فرزندان و والدین بالای ۶۵ سال خود ویزای چک را دریافت کند.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت جمهوری چک

یکی از مهم‌ترین مراحلی که برای اخذ ویزای کشور چک باید طی کنید، ارائه مدارک آن است. با این که هر روش مهاجرتی مدارک خاص خود را دارد، اما برخی مدارک برای دریافت اقامت چک مشترک هستند.

 

به یاد داشته باشید که شما باید تمامی مدارک یاد شده در این قسمت را به ‌صورت کامل و صحیح گردآوری کنید و برای تشکیل پرونده به افسر مربوطه ارائه دهید. این مدارک عبارت‌اند از:

فرم‌های تکمیل شده درخواست اقامت
دو قطعه عکس پرسنلی
ارائه اصل و کپی محضری و ترجمه شده از پاسپورت
تأیید تمکن مالی
ارائه قرارداد اجاره یا گواهی مالکیت مسکن
گواهی عدم سوءپیشینه در کشور دارای تابعیت یا هر کشوری که در سه سال گذشته بیش از شش ماه در آن زندگی کرده‌اید.
گزارش پزشکی در خصوص سلامت فردی
ارائه بیمه‌نامه با حداقل ارزش ۶۰.۰۰۰ یورو
رسید پرداخت هزینه‌های صدور ویزا

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در حمهوری چک

نحوه اخذ اقامت دائم جمهوری چک

هدف بسیاری از افراد از مهاجرت به چک، دریافت اقامت دائم این کشور است. در صورتی ‌که بتوانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید، از تمامی حقوق شهروندی مانند اجازه کار، تأمین اجتماعی، دریافت مستمری، تحصیل و درمان رایگان و … بهره‌مند می‌شوید. برای ارائه درخواست اقامت دائم چک نیاز است تا به مدت ۵ سال به‌ صورت مداوم در این کشور اقامت داشته باشید.

 

در صورتی‌ که فرد بیش از شش ماه و در مجموع بیش از ۳۱۰ روز پیش از درخواست اقامت دائم غیبت نداشته باشد، مشکلی برای دریافت اقامت دائم او پیش نمی‌آید. علاوه بر این، در صورتی ‌که فرد در شرایط حاد مانند بارداری، تولد فرزند، بیماری جدی یا مطالعه قرار گرفته باشد، می‌تواند بدون هیچ مشکلی ۱۲ ماه در کشور چک حضور نداشته باشد؛ اما باید دوران حضور مستمر او همچنان پابرجا باقی بماند.

 

برای دریافت اقامت دائم جمهوری چک نیاز است تا شرایط زیر را داشته باشید:

درآمد پایدار بدون کمک دولتی
پرداخت تمامی مالیات و حق بازنشستگی در تمام طول ۵ سال
اثبات آدرس و داشتن مسکن جهات اسکان
قبول قوانین شهروندی چک
قبولی در آزمون دانش زبان چک با حداقل سطح B1
رعایت قانون اقامت بدون وقفه
پرداخت هزینه‌های دولتی

نحوه اخذ اقامت دائم جمهوری چک

الزامات تمکن مالی برای دریافت اقامت کشور چک

همان‌ طور که متوجه شدید، یکی از مهم‌ترین شرایط برای مهاجرت به چک از هر طریقی، اثبات تمکن مالی است. متقاضیان باید به دولت جمهوری چک اثبات کنند که برای زندگی و اسکان در این کشور درآمد کافی را دارند و نیازی به کمک دولت ندارند. طبق قوانین وضع شده، حداقل میزان درآمد برای داشتن یک زندگی آرام در این کشور مشخص شده است.

 

این مبلغ بسته به این که تعداد خانواده فرد متقاضی چند نفر است، می‌تواند متفاوت باشد. هزینه‌های زندگی در کشور چک به شرح زیر هستند:

هزینه زندگی برای متقاضی اصلی: ۱۴۳.۵ دلار
برای نفر دوم بالای ۱۵ سال: ۱۳۰ دلار
برای یک کودک ۱۵ تا ۲۶ سال: ۱۱۲ دلار
برای یک کودک ۶ تا ۱۵ سال: ۹۸ دلار
برای کودکان زیر ۶ سال: ۷۹.۶ دلار

هزینه‌های مسکن در سال ۲۰۲۲ در کشور چک به شرح زیر هستند:

برای یک نفر: ۳۵۴.۸ دلار
برای دو نفر: ۴۹۳.۵ دلار
برای سه نفر: ۶۶۰.۶ دلار
برای یک خانواده چهار نفره یا بیشتر: ۸۱۹.۸ دلار

دریافت تابعیت و پاسپورت کشور چک

در صورتی‌ که بعد از دریافت اقامت موقت جمهوری چک در این کشور به مدت ۵ سال زندگی کرده باشید، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم چک اقدام کنید. در صورتی ‌که به مدت ۱۰ سال به‌ صورت مداوم در این کشور اقامت دائم داشته باشید، شما واجد شرایط دریافت تابعیت کشور چک می‌شوید. در این حالت، فرد متقاضی مهاجرت به چک و دریافت تابعیت این کشور در زمان حضور نباید بیش از دو ماه متوالی و در مجموع ۳۱۰ روز غیبت داشته باشد.

نتیجه گیری

کشور چک یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت است. این کشور اروپایی هرساله میزبان هزاران متقاضی مهاجرت است و روزبه‌روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. شما می‌توانید مهاجرت به چک را از طرق تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری و یا الحاق به خانواده تجربه کنید. تا زمانی که شرایط اقامت موقت جمهوری چک را داشته باشید، می‌توانید ویزای اقامتی خود را تمدید کنید. بعد از گذشت ۵ سال دولت چک به شما این اجازه را می‌دهد تا برای دریافت اقامت دائم و بعد از ۱۰ سال برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید.

 

در این راستا، پیدا کردن شغل از طریق مؤسسه‌های داخلی معتبر همچون مجموعه مهاجرت با ما کمک‌رسان متقاضیان است. کارشناسان این مجموعه با داشتن آگاهی کامل از شرایط مهاجرت به چک از طریق کار می‌توانند بهترین موقعیت شغلی را بر اساس مهارت‌ها و تخصص‌های شما پیدا کرده و فرایند مهاجرت به این کشور را تسهیل کنند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن