مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

همه چیز درباره مهاجرت به ایتالیا در این مقاله برای شما به صورت شفاف و کامل توضیح داده خواهد شد. این مطلب شامل مهم ترین نکات و توضیحات درباره اخذ اقامت ایتالیا و همچنین مهاجرت به این کشور است. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید :
همه چیز درباره مهاجرت به ایتالیا

همه چیز درباره مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای جنوبی و بسیار خوش آب و هوای اروپا است. این کشور نیز مانند سایر کشورهای مطرح اقتصادی در اروپا هر ساله متقاضیان زیادی برای مهاجرت دارد. ایتالیا نیز بر اساس پروتکل های خود بیشتر در بخش های مهارت و سرمایه گذاری، به متقاضیان ویزا می دهد.

 

ایتالیا در تاریخ ۲۶ اکتبر سال ۱۹۹۷ با عقب نشینی از سیاست کنترل داخلی مرزها، به پیمان شینگن پیوسته است. این پیمان همان چیزی است که کشورهای اروپایی برای حفظ و تقویت مرزهای خود به صورت مشترک و خارجی با یکدیگر امضا کرده اند و دارای قواعد و قوانین خاصی می باشد. ویزای شینگن یکی از انواع موقت ویزا برای خارجی هایی است که از کشوری غیر از کشورهای قاره اروپا اقدام می کنند. همچنین اروپایی ها نیز برای بیش از ۹۰ روز ماندن باید اقدام به اخذ ویزا کنند.

انواع اقامت در ایتالیا: دائم یا موقت؟

برای مهاجرت به ایتالیا باید بتوانید مجوز اقامت را از این کشور دریافت کنید. دولت برای این امر دو نوع ویزای دائم یا موقت را بسته به شرایط و درخواست افراد، به آن‌ها اعطا می‌کند. به‌صورت کلی، از زمان ورود به ایتالیا تنها ۸ روز فرصت دارید تا درخواست خود را برای زندگی در این کشور اعلام کنید، در غیر این صورت حضور شما غیرقانونی تلقی می¬شود و می‌تواند برای شما مشکلاتی را به وجود آورد.


نکته مهم این است که اگر بتوانید مجوز اقامت را به دست آورید، هم‌زمان با آن می‌توانید مزایای دیگری را نیز کسب کنید. می‌توانید تحت پوشش سیستم بهداشت و درمان باشید، از امکانات مسکن عمومی برخوردار شوید و همچنین شما برابر با شهروندان ایتالیایی به آموزش دسترسی خواهید داشت. درصورتی‌که مجوز شما یک‌ساله باشد، می‌توانید خانواده را نیز با خود ببرید و می¬توانید مجوز کار و خوداشتغالی را نیز دریافت کنید.

انواع اقامت در ایتالیا

اقامت دائم ایتالیا

همان‌طور که گفته شد، پس از رسیدن به این کشور تنها ۸ روز مهلت دارید تا درخواست اقامت موقت خود را ارسال کنید. این مجوزها یک‌ساله هستند و به شما کمک می‌کنند تا پس از ۵ سال زندگی با کمک این نوع ویزا، برای زندگی دائم در این کشور اقدام کنید. اقامت دائم به شما این امکان را می‌دهد که تا هر زمان تمایل داشتید در این کشور بمانید. تنها نکته، کارتی است که به شما داده می‌شود، اعتبار خود کارت ۵ سال است و هر ۵ سال یکبار باید با عکس جدید آن را به‌روز کنید.

 

چه مدارکی لازم است؟

برای اینکه بتوانید این درخواست را به‌صورت قانونی ارسال کنید، باید به اداره پست مراجعه کرده و فرم درخواست را دریافت کنید. سپس همراه با کپی کامل پاسپورت، کپی اظهارنامه مالیاتی، سوابقی که از اداره پلیس دریافت می‌کنید، گواهی ثبت‌نام و کپی فیش حقوقی به اداره مربوطه تحویل دهید. گواهی اقامت خود و خانواده، مدرک قبولی در آزمون زبان، فیش پستی الکترونیکی برای پرداخت هزینه اجاره اقامت و تمبر را نیز باید ضمیمه کنید.


در کنار این موارد، باید ثابت کنید که می‌توانید مخارج زندگی خود و خانواده تحت تکفلتان را تأمین کنید. چنانچه به‌تنهایی زندگی می‌کنید، حقوق دریافتی شما باید یا برابر با سطح سالانه تأمین اجتماعی بوده و یا از آن بیشتر باشد. اگر خانواده شما شامل خودتان، همسرتان و یک یا دو فرزند است، علاوه¬بر قیمت تعیین شده، به‌ازای هرکدام از این افراد هم باید نصف این مبلغ به درآمد شما اضافه شده باشد. درصورتی‌که فرزندانتان زیر ۱۴ سال بوده، مبلغ درآمد شما باید دوبرابر این میزان باشد.

اقامت دائم چه مزایایی دارد؟

اگر به دنبال اقامت دائم در این کشور هستید، علاوه بر موارد ذکر شده، می‌توانید بدون ویزا به ایتالیا رفت‌وآمد کرده و حتی بدون نیاز به ویزای توریستی به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید و تا ۹۰ روز در آن¬ها اقامت داشته باشید. حتی می‌توانید در این کشورها مشغول به کار شوید.

 

اقامت دائم ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

یکی از مهم ترین و شایع ترین روش های مهاجرت به این کشور روش اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا است. وزارت امور خارجه و همکاری های بین الملل ایتالیا در سال های اخیر به منظور کمک به دانشجویان متقاضی مهاجرت به ایتالیا، اقدام به اعطای گرانت و کمک تحصیلی در صورت پذیرش می کند. این کمک ها شامل دو گروه از جمله دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ایتالیا و دانشجویان ایتالیایی خارج از کشور می شود.

 

هدف از این اقدام ترویج فرهنگ ایتالیا و تبادل فرهنگی بین المللی، تقویت وجهه این کشور در جهان، گسترش فعالیت ها و تحقیقات مشترک بین المللی در زمینه های علمی و فناوری و… عنوان شده است.

مهاجرت به ایتالیا با ویزای کاری

باید بدانید که پیداکردن شغل برای اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. این کشور دارای سیستم مهاجرتی است که سالانه تعداد مشخصی ویزای کاری صادر می‌کند. براین‌اساس دولت ایتالیا دریچه‌ای را برای این افراد افتتاح می‌کند که به Decreto Flussi معروف است. تنها زمانی که این گزینه در دسترس باشد، شما می‌توانید تقاضای این مجوز را ارسال کنید. در ضمن فراموش نکنید ابتدا باید زمانی که در کشور خود هستید شغل پیدا کرده، سپس کارفرمای شما درخواست ویزای شما را ارسال کند.

 

مهاجرت به ایتالیا به کمک اعضای خانواده

یکی از راه‌های مهاجرت به ایتالیا کمک‌گرفتن از یکی از اعضای خانواده است که اکنون ویزای اقامت ایتالیا را دارد. در این صورت می‌توانید درخواست ویزای اتحاد خانواده را ارسال کرده و از این طریق اقدام کنید. البته فراموش نکنید درخواست شما در ابتدا باید توسط فردی ارسال شود که مقیم ایتالیا است. پس از تأیید دولت ایتالیا، می‌توانید به این کشور سفر کنید و ظرف ۸ روز برای اقامت درخواست دهید.

 

مهاجرت به ایتالیا به کمک اعضای خانواده

مهاجرت از طریق بازنشستگی

اگر شما فردی هستید که می‌توانید بدون نیاز به کارکردن امور مالی خود را مدیریت کنید، مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای بازنشستگی بهترین گزینه برای شما است. قبل از هر کار لازم است تا ثابت کنید حداقل در سال مبلغی نزدیک به ۳۱۰۰۰ یورو درآمد دارید. این درآمد می‌تواند حقوق بازنشستگی شما باشد یا پس‌اندازی که به این مبلغ دارید یا اینکه از طریق دیگری این درآمد را کسب می¬کنید. توجه کنید با دریافت این ویزا دیگر اجازه اشتغال در این کشور را نخواهید داشت؛ به همین دلیل با عنوان ویزای بازنشستگی از آن یاد می‌کنند. اگر تمایل دارید دوران بازنشستگی خود را در ایتالیا بگذرانید، این گزینه یکی از بهترین راه‌هایی است که اقامت شما را در این منطقه میسر می‌کند.

 

شرایط عمومی برای ورود مهاجران به ایتالیا

ایتالیا نیز همانند سایر کشورهای جهان مقرراتی برای اخذ ویزای خود دارد. شما برای مهاجرت موقت یا دائم به این کشور شرایط تمامی انواع ویزاهای این کشور را بررسی کرده و بر اساس هرکدام از آن ها شرایط را برای خود مهیا کنید. این ویزاها بیشتر در زمینه های سرمایه گذاری، نیروی ماهر و دانشجو قابل دریافت می باشند. هر کدام از ویزاهای این کشور دارای شرایط خاصی هستند. مثلا در ویزای تحصیلی شما علاوه بر مدارک شامل عکس پاسپورتی، پاسپورت معتبر، مدارک اثبات توان مالی و اثبات هویت و وضعیت سلامتی، نامه ای از دانشگاه یا محلی که در آن پذیرش شده اید بیاورید.

 

شما باید توجه داشته باشید که اخذ اقامت دائم برای مهاجرت به ایتالیا باید ابتدا از طریق این ویزاها صورت گیرد. یعنی در صورتی که شما چند سال در این کشور به عنوان دانشجو، نیروی کار و یا… زندگی کرده اید، آنگاه می توانید درخواست اقامت دائم در این کشور را بدهید. در این میان می توان گفت بهترین گزینه ها برای اقامت دائم همان روش های کارآفرینی و نیروی کار ماهر هستند.

 

اگر شما یک نیروی ماهر کار باشید و در طول اقامت در ایتالیا توانسته باشید جوری کار کنید که کارفرما به شما احساس نیاز کند، در این شرایط می توان گفت که یک اروپایی نمی تواند جای شما را پر کند و کارفرما می تواند از طرف شما و برای شما درخواست اقامت دائم بدهد و ویزای کار ایتالیا را دریافت کنید.

 

همسر و فرزندان فرد مقیم در این کشور نیز می توانند تا زمان اعتبار ویزای او به شرط اثبات منابع مالی لازم برای مخارج زندگی در طول مدت زندگی در ایتالیا بمانند.

مدارک مشترک مورد نیاز انواع ویزای ایتالیا

در آخر

در بالای مطلب مهم ترین نکات و موارد درباره مهاجرت به ایتالیا و ضوابط آن گفته شد. بهتر است بدانید که برای هر کدام از انواع ویزاهای مذکور، مستندات و مدارکی مشترکا لازم است که از جمله آن ها می توان مدارک اثبات توان مالی، مدارک عدم سوپیشینه، مدارک مربوط به سطح تسلط شما به زبان، مدارک مربوط به اثبات هویت و همچنین اسناد پزشکی مربوط به سلامت روحی و روانی. این گزینه ها برای تمامی انواع ویزاها در ایتالیا معمولا وجود دارند، اما هر نوع ویزا نیز شرایطی برای اخذ دارد که این موارد نیز به آن اضافه می شود.

در پایان این مقاله، از شما دعوت میکنیم مقاله تحصیل در ایتالیا را هم مطالعه بفرمایید.

سوالات متداول

ویزای شینگن یکی از انواع موقت ویزا برای خارجی هایی است که از کشوری غیر از کشورهای قاره اروپا اقدام می کنند. همچنین اروپایی ها نیز برای بیش از ۹۰ روز ماندن باید اقدام به اخذ ویزا کنند.

وزارت امور خارجه و همکاری های بین الملل ایتالیا در سال های اخیر به منظور کمک به دانشجویان متقاضی مهاجرت به ایتالیا، اقدام به اعطای گرانت و کمک تحصیلی در صورت پذیرش می کند

مدارک اثبات توان مالی، مدارک عدم سوپیشینه، مدارک مربوط به سطح تسلط شما به زبان، مدارک مربوط به اثبات هویت و همچنین اسناد پزشکی مربوط به سلامت روحی و روانی

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن