مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت به قطر

مهاجرت به قطر

مهاجرت به قطر

مهاجرت به قطر مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. مهاجرت به قطر، مهاجرت به کشوری در حاشیه خلیج فارس است که در سال‌های اخیر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. قطر تنها با کشور عربستان مرز خاکی داشته و با کشورهایی مانند ایران، بحرین و امارات مرز آبی دارد. این کشور که با نام دولت رسمی قطر شناخته می‌شود به طور تقریبی 11600 کیلومتر مربع مساحت و در حدود سه میلیون نفر هم جمعیت دارد.اخذ ویزای کشور قطر در سال‌های اخیر با مشکلاتی برای ایرانیان همراه بود. اما با وجود تمامی سختی‌ها و موانع، مهاجرت به قطر و دریافت اقامت برای ایرانیان امکان‌پذیر می‌باشد. در این مطلب قصد داریم هر آنچه که برای مهاجرت به این کشور نیاز است اعم از شرایط مهاجرت، روش‌ها، هزینه‌ها و انواع ویزا را به صورت کاملا دقیق مورد بررسی قرار بدهیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

گذری به تاریخچه کشور قطر

یکی از مواردی که می‌تواند اطلاعات زیادی را درباره مهاجرت به کشور قطر بدهد، آشنایی و مطالعه تاریخچه این کشور است. تاریخچه کشور قطر به حدود 50 هزار سال قبل باز می‌گردد. جالب است بدانید که در دوره ساسانیان، قطر بخشی از قلمروی این حکومت در ایران بود. در اواسط نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی قطر به تصرف امپراتوری عثتمانی درآمد و در سال 1913 میلادی هم تحت استعمار انگلستان قرار گرفت. در حدود 50 سال قبل یعنی در سال 1971 میلادی، کشور قطر اعلام استقلال کرد و از آن لحظه تا به امروز، به عنوان کشوری مستقل از بریتانیا شناخته می‌شود.

گذری به تاریخچه کشور قطر

مهاجرت کاری به کشور قطر

درصد بسیار بالایی از مهاجران در کشور قطر، برای کار به این کشور مهاجرت می‌کنند. توسعه سریع کشور قطر، نیاز آن را به نیروی کار به ویژه در شهری مانند دوجه در سال‌های اخیر افزایش داده است. با توجه به میزبانی از جام جهانی سال 2022 در قطر، سرمایه‌گذاران و نیروهای کار فراوانی برای آماده‌سازی زیرساخت‌های این رویداد جهانی به قطر وارد شده‌اند. به عنوان مثال استخدام مهماندار هواپیمایی در قطر، از مواردی است که در این دوران اوج گرفته است.

چشم‌انداز 2030 قطر

با در نظر گرفتن چشم‌انداز 2030 قطر (Qatar National Vision 2030)، یکی از نیازهای اساسی این کشور برای ادامه این روند توسعه زیرساخت‌ها، نیروی کار به تعداد بالا و ماهر است. از همین رو می‌توان حدس زد که پذیرش کارگران و نیروهای ماهر توسط این کشور در سال‌های آینده افزایش پیدا کند. میانگین دستمزد در کشور قطر ساعتی 24 دلار است.

مشاغل بازار کار قطر هم عمدتا شامل این زمینه‌ها هستند:

 • تجارت
 • مهندسی
 • پزشکی
 • ماشین آلات صنعتی
 • اداری
 • شیلات
 • کشاورزی

برای مهاجرت کاری به قطر ویزاهای مختلفی صادر می‌شود. مهم‌ترین این ویزاها عبارتند از:

 • ویزای کاری قطر با حمایت کارفرما (Work Visa on Company Sponsorship)
 • ویزای کاری مستقل برای مشاغل خانگی (Entry Visa on Personal Sponsorship for House Workers)
 • ویزای کار مستقل برای مشاغل معمولی (Entry Visa for Work for those in the status of Household Workers)
 • ویزای کار چند بار ورود قطر (Multiple Entry Work Visit Visa): این ویزا به مدت 1 ماه صادر می‌شود و می‌تواند تا 6 ماه دیگر هم تمدید شود
 • ویزای بیزینس قطر (Businessmen Visa): برای کار و تجارت در قطر و برای مدت 1 ماه صادر می‌شود. با اخذ ویزای کاری، اقامت قطر به صورت موقت به متقاضیان داده می‌شود

شرایط کار و اشتغال در کشوری مانند قطر چگونه است

از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند به شما در مهاجرت به قطر کمک کند، آگاهی از شرایط کار در این کشور است. قطر بیشترین ذخایر گاز جهان را بعد از ایران و روسیه در اختیار دارد. اقتصاد قطر به صورت عمده بر پایه صادرات نفت و گاز است. به این ترتیب می‌توانیم بگوییم که ساختار اقتصادی کشور قطر بر مبنای صادرات منابع انرژی بوده و به همین دلیل کشور قطر، تمامی مواد غذایی و محصولاتی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی و پوشاک را از کشورهای دیگر وارد می‌کند.

جالب است بدانید که بعد از صادرات منابع انرژی صنعت گردشگری نیز از دیگر منابع درآمدی کشور قطر به شمار می‌رود. قطر در سال‌های اخیر رشد اقتصادی بسیار خوبی داشته و افرادی که در این کشور مشغول به کار هستند، درآمدهای عمدتا بالایی دارند. همچنین قطر نرخ بیکاری و مالیات بسیار پایینی دارد. به همین دلیل شرایط برای اخذ ویزای کاری قطر و اشتغال در این کشور بسیار مناسب است.

مهاجرت تحصیلی به کشور قطر

کشور قطر شاید برای تحصیل چندان در دنیا شناخته شده نباشد، اما در صورتی که کمی در این باره اطلاعات داشته باشید، نظرتان به کل عوض خواهد شد. در حال حاضر کشور قطر در حال توسعه یک شهر آموزشی در الریان است. آخرین آمارها نشان می‌دهد این شهر آموزشی یا Education City دارای 9 دانشگاه، 11 مدرسه، 8 هزار دانشجو و دانش آموز است.

بنیاد قطر Qatar Foundation))، مجری توسعه این شهر آموزشی است. بانو موزا بنت ناصر ( همسر امیر پیشین قطر) به عنوان مدیر بنیاد قطر بهترین طراحان، مهندسان، مشاوران و اساتید را برای توسعه زیرساخت‌های آموزشی کشور قطر به خدمت گرفته است. از بین بیش از 25 دانشگاه قطر، 17 دانشگاه بین‌المللی و یک شعبه یا پردیس از دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی در این کشور هستند.

چند نمونه از این مراکز آموزشی را در فهرست زیر مشاهده می‌کنید:

 • دانشگاه کارنگی ملون
 • دانشگاه جرج تاون
 • دانشگاه تگزاس A&M
 • دانشگاه آلمانی قطر
 • دانشگاه علوم کاربردی استندن قطر
 • دانشگاه کسب و کار HEC پاریس
 • کالج پزشکی وایل کرنل قطر
 • دانشگاه نورث آمبریا

دانشگاه قطر Qatar University))

در صورتی که می‌خواهید یک مهاجرت تحصیلی موفق به کشور قطر داشته باشید، باید دانشگاه‌های مطرح این کشور را به خوبی بشناسید. یکی از معتبرترین دانشگاه‌های قطر، دانشگاه قطر Qatar University)) که در رتبه‌بندی جهانی QS، رتبه 224 دارد و در آن حدودا 3 هزار دانشجوی خارجی در حال تحصیل هستند.

برای اینکه بتوانید بهتر متوجه درک این اعتبار دانشگاه قطر در این رتبه‌بندی مشهور داشته باشید، در سال 2021 رنکینگ جهانی QS دانشگاه شریف تهران و دانشگاه امیرکبیر تهران به‌ترتیب 409 و 477 بوده است. به همین دلیل این ایده که قطر در زمینه سیستم آموزشی حرفی برای گفتن ندارد را از سر خود بیرون کنید. پیشرفت قطر در حوزه‌های آموزشی، آمار مهاجرت به قطر را طی سال‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش داده است. تحصیل در کشور قطر به دو زبان انگلیسی و عربی امکان‌پذیر است. هرچند که دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

نامه پذیرش تحصیلی

دانشجویان برای اخذ ویزا و ادامه تحصیل در قطر باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور نامه پذیرش تحصیلی دریافت کنند. دانشجویان می‌توانند بعد از اخذ پذیرش و ویزا به قطر مهاجرت کرده و در این کشور مشغول به تحصیل شوند. با در نظر گرفتن هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی در قطر، گرفتن فاند و وبروسیه تحصیلی هم در این کشور امکان‌پذیر است.

مهاجرت تحصیلی به کشور قطر

انواع روش‌های مهاجرت به قطر برای سرمایه‌گذاری

با توجه به رشد اقتصادی قطر در سال‌های اخیر این کشور به یکی از گزینه‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. طبق آماری که دولت منتشر کرده است، حدود 20 درصد سرمایه‌گذاری‌ها در این کشور از سمت سرمایه‌گذاران خارجی انجام می‌شود. برای اخذ ویزای سرمایه‌گذاری قطر روش‌های مختلفی وجود دارد.

از مهم‌ترین این روش‌ها نیز می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • خرید ملک
 • ثبت شرکت
 • کارآفرینی
 • سپرده‌گذاری بانکی

دریافت اقامت کشور قطر به کمک خرید ملک

سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک، یکی از روش‌های مهاجرت به کشور قطر است. این کشور به منظور کاهش وابستگی خود به درآمدهای نفت و گاز و سرمایه‌گذاری در بخش‌های دیگر، در انتهای سال 2020، سیاست‌های جدیدی برای جذب سرمایه خارجی در حوزه املاک را در دستور کار خود قرار داد. در صورتی که به خرید ملک در قطر علاقه دارید می‌توانید با سرمایه‌گذاری 200 هزار دلاری اقامت موقت و با سرمایه‌گذاری 1 میلیون دلاری اقامت دائم این کشور را هم دریافت کنید.

ثبت شرکت

ثبت شرکت یکی از گزینه‌های شما برای مهاجرت به قطر و دریافت اقامت این کشور است. قطر به صورت کلی شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی یک کسب و کار فراهم کرده است. به عنوان مثال مالیات بر درآمد در قطر در بسیاری از زمینه‌ها صفر و در بعضی موارد هم بسیار ناچیز است. از مزایای ثبت شرکت در قطر می‌توانیم به استفاده از امکانات پیشرفته این کشور در صادرات و واردات و جذب سرمایه‌گذاران و سیاست‌های حمایتی قدرتمند اشاره کنیم. با ثبت شرکت در قطر، اقامت موقت نهایتا دو ساله به متقاضیان داده می‌شود.

مهاجرت به کشور قطر از راه تولد فرزند

کشور قطر از قانون خون پیروی می‌کند. این به معنای آن است که برای دریافت تابعیت، کودک متولد شده در خاک این کشور، پدر یا مادر باید تبعه قطر باشند. در صورتی هم که پدر و مادر فرزند هیچ‌کدام مقیم قطر نباشند، با تولد فرزند تنها یک گواهی تولد به آن‌ها داده می‌شود. در شرایطی هم که تابعیت پدر و مادر کودک متولد شده مشخص نباشد، این کشور درباره تابعیت کودک تصمیم خواهد گرفت.

مهاجرت به قطر شامل چه هزینه‌هایی است

به صورت کلی باید گفت که هزینه مهاجرت به قطر با توجه به نوع ویزای شما، روش مهاجرتی و شرایط دیگر، متفاوت است. از مهم‌ترین موارد در این مرحله می‌توانیم به هزینه صدور ویزا و انگشت‌نگاری سفارت اشاره کنیم. در ادامه این هزینه‌ها را به صورت کاملا دقیق بررسی می‌کنیم.

این موارد مربوط به هزینه انواع ویزاهای کشور قطر هستند:

 • ویزای بیزینس قطر Businessmen Visa: 200 ریال قطر
 • ویزای کار چندبار ورود قطر :Multiple Entry Work Visit Visa200 ریال قطر برای هر ماه اقامت
 • ویزای سرمایه‌گذاری قطر Investor Residence Visa: 200 ریال قطر
 • ویزای توریستی قطر :Visit Visas100 ریال قطر
 • ویزای ترانزیت قطر :Transit Visas 100 ریال قطر

هزینه‌های دولتی صدور ویزا

لازم به ذکر می‌باشد که این مبالغ گفته شده، هزینه‌های دولتی صدور ویزا است که دولت قطر از شما دریافت می‌کند. برای انگشت‌نگاری و سایر مراحل دیگر اداری این امکان وجود دارد که هزینه‌هایی از شما دریافت شود. همچنین هزینه وکیل مهاجرتی به قطر و پیگیری روند پرونده هم جدای از این موارد است.

هزینه‌های زندگی

در رابطه با هزینه‌های زندگی در قطر باید گفت که بعضی از هزینه‌ها مانند سوخت، برق و سایر منابع انرژی چندان هزینه‌بر نیستند اما هزینه خوراک و اجاره منزل بسیار سنگین است. البته در این رابطه سبک زندگی و فاکتورهای شخصی در تعیین رقم نهایی هزینه‌ها بسیار موثر است. به عنوان مثال میانگین هزینه زندگی متوسط در کشور قطر برای 1 نفر در آپارتمانی کوچک در مرکز شهر در حدود 8000 درهم در ماه است. این نکته مهم را هم مد نظر داشته باشید که در صورت کار در قطر، شما به ریال این کشور دستمزد می‌گیرید و به همین دلیل هم می‌توانید به راحتی بخش زیادی از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهید.

پاسپورت کشور قطر چه جایگاهی دارد

یکی از نکات بسیار مهم در مهاجرت به کشور قطر، شناخت پاسپورت این کشور است. پاسپورت کشور قطر در رتبه 31ام قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا قرار دارد. با در دست داشتن پاسپورت کشور قطر می‌توانید به 85 کشور بدون ویزا سفر کنید. به منظور اخذ پاسپورت کشور قطر ابتدا باید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

انواع ویزا در قطر

انواع ویزا قطر

دولت قطر هم مانند سایر دولت‌ها برای متقاضیان ویزا، ویزاهای متفاوتی صادر می‌کند که به موجب هر یک از آن‌ها، اختیارات خاصی به افراد داده می‌شود. در نتیجه ما باید ابتدا ببینیم که کدام نوع ویزا با هدف ما از مهاجرت به کشور قطر هماهنگی دارد.

انواع ویزای کشور قطر عبارتند از:

 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کار
 • ویزای توریستی
 • ویزای دیپلماتیک
 • ویزای بازرگانی
 • ویزای مخصوص شهروندان کشورهای حوزه خلیج فارس معروف به ویزای GCC
 • ویزای همراه دارندگان GCC
 • ویزای ترانزیت
 • ویزای مشترک قطر و عمان

ویزای توریستی کشور قطر

مهاجرت به قطر فرصتی را برای شما فراهم می‌کند تا به تماشای همزمان هنر 14 قرن مختلف در یک موزه، قدم زدن در بازارهای سنتی و خرید از مراکز فوق مدرن بپردازید. اما شرط بهره‌مندی از این فرصت‌ها، اخذ ویزای توریستی این کشور است. ویزای توریستی از زمان صدور به مدت 3 ماه اعتبار دارد و به موجب دریافت آن می‌توان حداکثر تا 1 ماه در خاک کشور قطر اقامت داشت.

ویزای تحصیلی در مهاجرت به قطر

تحصیل در کشور قطر می‌تواند زمینه‌ای را برای یک زندگی با سطح بالای استانداردها برای شما فراهم کند. علاوه بر این بسیاری از دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی در این کشور شعبه دارند. به منظور اخذ ویزای تحصیلی این کشور ابتدا باید از مراکز آموزشی مورد نظر، تاییدیه تحصیلی دریافت کند.

از آنجایی که زبان آکادمیک، انگلیسی است، داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. علاوه بر این‌ها، برای اخذ ویزای تحصیلی باید مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، ریز نمرات، گواهی عدم سوپیشینه و گواهی سلامت پزشک ارائه کنید.

ویزای کار کشور قطر

اخذ ویزای کاری یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به کشور قطر است. کار و زندگی در کشوری مانند قطر رویای بسیاری از مردم در کشورهای توسعه‌ نیافته است. برای دریافت این ویزا باید تجربیات کاری مرتبط داشته باشید. به هر حال ابتدا باید کارفرما یا موسسه‌ای را پیدا کنید که برای شما دعوتنامه ارسال کند.

بعد از دریافت این دعوتنامه شما باید مدارک لازم از جمله موارد زیر را ارائه دهید:

 • پاسپورت معتبر
 • همراه داشتن دو قطعه عکس پرسنلی
 • سند ازدواج
 • مدارک شناسایی

بعد از دریافت ویزای کاری کشور قطر، فرد باید به این کشور سفر کند و برای دریافت مجوز کار تقاضای خود را ارائه دهد. در همین حین لازم است آزمایشات پزشکی لازم اعم از آزمایش خون و اسکن اشعه ایکس از قفسه سینه را انجام بدهید. لازم به ذکر می‌باشد که انجام این مراحل گفته شده بین 5 تا 6 هفته زمان می‌برد.

ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت یکی دیگر از انواع ویزاها برای مهاجرت به کشور قطر است. این ویزا به افرادی اختصاص دارد که با استفاده از هواپیمایی قطر قصد سفر به کشوری دیگر را دارند. در واقع چون هواپیمایی قطر معمولا در دوحه توقف دارد، افراد می‌توانند با دریافت این ویزا حداکثر تا 96 ساعت در این کشور اقامت داشته باشند و در کنار سفر اصلی خود، از سفری کوتاه به قطر، این سرزمین ثروتمند لذت ببرند.

برای دریافت این ویزا نیازمند پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار، بلیط رفت و برگشت با هواپیمایی قطر و ویزای کشور مقصد است. ضمنا باید به شما یادآور شویم که برای اخذ ویزا باید از طریق سایت رسمی هواپیمایی قطر درخواست خود را ارائه دهید. پروسه صدور ویزا هم حداکثر تا 4 روز زمان می‌برد.

نتیجه گیری

 کشور قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای حاشیه خلیج فارس است که کارشناسان آینده درخشانی را برای آن پیش‌بینی می‌کنند. شما با مهاجرت به این کشور از طریق کار، سرمایه‌گذاری و تحصیل می‌توانید یک فرصت استثنایی برای خود ایجاد کنید.

موسسه مهاجرت با ما یکی از بزرگ‌ترین موسسات مهاجرتی در کشور است که از یک سیستم مشاوره‌ای نوین استفاده می‌کند. متخصصین ما می‌توانند رزومه مهاجرتی شما را به شکل مطلوبی ارتقا بدهند. تیم مجرب موسسه مهاجرت با ما در تمامی مراحل مهاجرت به کشور قطر اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت در کنار شما است.

سوالات متداول

در صورت ازدواج با یک شهروند قطری امکان اخذ اقامت برای شما وجود دارد. اما در صورت ازدواج با یک شهروند زن قطری، اخذ اقامت امکان‌پذیر نیست.

برخورداری از رزومه ورزشی قوی، سابقه درخشان در تورنمنت‌های بین‌المللی، مذاکره با مربیان و باشگاه‌های قطری و کسب رضایت آن‌ها برای بحث اسپانسرینگ از جمله این شرایط هستند.

بله. شما در صورت داشتن بسته حقوقی حداقل 8000 ریال، می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر 25 سال خود ویزای همراه این کشور را دریافت کنید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن