مشاوره رایگان

02128111107

اقامت سرمایه گذاری در کشور آلمان

اقامت سرمایه گذاری در کشور آلمان

اقامت المان از طریق سرمایه گذاری

اقامت سرمایه گذاری در کشور آلمان موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم ، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.مهاجرت سرمایه گذاری از جدیدترین روش‎‌های مهاجرت است و به تازگی مورد توجه کشورها قرار گرفته است.  این روش مهاجرتی تا کنون در کشورهای محدودی مانند ایالات متحده آمریکا، انگلستان، قبرس، کانادا، استرالیا و آلمان اجرا شده است. این ویزا در ابتدا و در سال 1984 توسط کشور سنت کیتس و نویس اجرا شد و در سال 2006 ایالات متحده آمریکا ارائه ویزای سرمایه گذاری را آغاز کرد که موجب جلب توجه سایر کشورها به این روش اقامتی شد.

در این روش اقامتی فرد متقاضی باید به نوعی برای سرمایه گذاری در کشور هدف اقدام کند. روش هایی مانند خرید ملک، خرید سهام، ثبت شرکت و کارآفرینی از طریق ثبت کارخانه در کشور هدف از روش‌های رایج اقدام برای ویزای سرمایه گذاری در کشورهای مختلف است.

حداقل میزان سرمایه در کشورهای مختلف و با توجه به قانون کشور هدف متفاوت است. فرد سرمایه گذار میتواند به همراه خانواده یعنی همسر و فرزندان خود برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری اقدام کند. البته شرایط سنی فرزندان در امکان یا عدم امکان دریافت اقامت همراه والدین دارای اهمیت است. در برخی کشورها مدرک زبان معتبر مانند آیلتس یا تافل برای دریافت این ویزا لازم نیست. در ثبت شرکت و فعالیت‌های مربوط به کارآفرینی، وجود سابقه مدیریتی و تحصیلات مرتبط تاثیر مثبت بر پرونده شما خواهد داشت.

اقامت سرمایه گذاری معمولا محدو به شهر یا استان نیست و فرد متقاضی و افراد وابسته میتوانند در هر نقطه از کشور میزبان زندگی و کار کنند. همسر فرد اصلی میتواند در کشور میزبان سرمایه، به طور مستقل تحصیل و اشتغال داشته باشد و فرزندان نیز میتوانند به تحصیل و فعالیت بپردازند.

در ادامه به بررسی شرایط و جنبه های مختلف اخذ ویزای سرمایه گذاری در کشور آلمان میپردازیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چرا باید آلمان را به عنوان کشور مقصد سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟

جاب آفر آلمان چیست ؟

جمهوری فدرال آلمان، با جمعیت 82 میلیون نفر، کشوری پرجمعیت و پیشرفته در قاره اروپاست و واحد شمارش پول آن، یورو است. آلمان 16 ایالت دارد و برلین پایتخت آن است. از دیگر شهرهای مهم آن میتوان به هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت اشاره کرد. این کشور آلمانی زبان به عنوان مهم‌ترین، پیشرفته ترین و قدرتمندترین کشور عضو منطقه یورو شناخته میشود.

آلمان از نظر تاریخی در زمینه فناوری و علم و همچنین هنر از بزرگترین قدرت های دنیا به شمار میرود و توانایی زیادی برای جذب نخبگان سراسر جهان دارد. و در سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ناتو عضویت دارد.

همسایگان این کشور از غرب فرانسه، هلند و بلژیک، از شرق جمهوری چک و لهستان، از جنوب اتریش و سوئیس و از شمال دانمارک و دریای شمال و بالتیک هستند. حدود 7.7% جمعیت کنونی آلمان را اتباع خارجی تشکیل میدهند.

این کشور اهمیت زیادی برای پیشرفت اقتصادی و صنعتی خود قائل است و نرخ بیکاری آن در سال 2021،  5.1% محاسبه شده است. آلمان از نظر تولید ناخالص داخلی، چهارمین قطب صنعتی جهان است و پیش‌بینی ها حاکی از آن است که تا چند سال آینده با پیشی گرفتن از ژاپن در رتبه سوم قرار خواهد گرفت.

آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا، بیشترین میزان تجارت در جهان را دارد و سومین صادر‌کننده تولیدات صنعتی است. تولید ناخالص آلمان در سال 2017 به 3.65 تریلیون دلار رسیده است. این کشور دارای ذخایر چوب، پتاس، اورانیوم، مس، نیکل و گاز طبیعی است. آلمان بزرگترین تولید کننده توربین‌های بادی است و تقریبا 35% انرژی خود را از روش‌های تجدید پذیر تامین میکند.

‌این کشور صنعتی، مادر بیش از 20 برند بزرگ بین ‌المللی مانند پورشه، بنز و بی ام دبلیو است و امکان تحصیل رایگان در برخی از معتبر ترین مدارس و دانشگاه‌های اروپا را فراهم ‌میکند. همچنین مواردی مانند سیستم بهداشت پیشرفته و مقرون به صرفه، استاندارد زندگی بالا و اقتصاد قدرتمند، آلمان را به مقصدی ایده آل برای مهاجرت و سرمایه گذاری تبدیل کرده است.

در ادامه به بررسی روش‌های مختلف سرمایه گذاری در آلمان و چزئیات آن‌ها و مزایا و معایب این روش خواهیم پرداخت.

آیا بودجه برای خریداران خارجی در کانادا موجود است؟

شرایط مهاجرت و شهروند شدن از طریق سرمایه گذاری در آلمان

شرایط مهاجرت و شهروند شدن از طریق سرمایه گذاری در آلمان

مهاجرت به آلمان از روش سرمایه گذاری در سال 2021 قوانین و شرایط خاصی دارد. با توجه به جمعیت مسن آلمان، این کشور مهاجرپذیر است اما دریافت ویزای آن کار ساده ای نیست. سرمایه گذاری یکی از راه های مهاجرت به آلمان است که جزئیات حقوقی زیادی را شامل میشود.

درواقع اقدام برای اخذ این ویزا تنها از طریق سرمایه گذاری تجاری در آلمان امکان پذیر است. این برنامه الهام گرفته از برنامه سرمایه گذاری در ایالات متحده آمریکا است و هدف اصلی آن تشویق سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری تجاری در این کشور است. سرمایه گذاران این طرح و خانواده آن ها در نهایت به عنوان شهروند آلمان شناخته میشوند.

افراد متقاضی این روش مهاجرتی باید حداقل 18 ساله باشند و فاقد سابقه کیفری باشند. متقاضیان مبلغ مشخص شده‌ای را به عنوان سرمایه اولیه به این کشور وارد کرده و در مدت مشخصی از آن استفاده نکنند. سرمایه مورد نیاز برای اقامت سرمایه گذاری توسط دولت آلمان تعیین شده و با توجه به نوع سرمایه گذاری مبلغ متفاوتی است.

این برنامه شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال تحت تکفل نیز میشود. در مرحله اولیه به شما اقامت موقت داده میشود. پس از گذشت 3 سال امکان درخواست اقامت دائم برای متقاضی اصلی و پس از 5 سال برای افراد وابسته وجود دارد. صدور اقامت دائم مشروط به پرداخت مالیات، نداشتن جرایم کیفری و رعایت قوانبن و مقررات کشور آلمان است.

پس از 8 سال و مشروط بر این که 8 سال به طور دائم در آلمان اقامت داشته باشید و آزمون زبان آلمانی را گذرانده باشید، میتوانید درخواست شهروندی خود در آلمان را ارائه دهید و به عنوان شهروند درجه 2 پذیرفته شوید. شهروندان درجه 2 در آلمان از تمام حقوق شهروندی بجز حق رای و منصب سیاسی برخوردار هستند.

با دریافت شهروندی از آلمان و گذرنامه آلمانی که یکی از معتبرترین گذرنامه‌های جهان است. میتوانید در هر نقطه از اتحادیه اروپا زندگی، کار یا تحصیل کنید.

یکی از انواع ویزا، ویزای سرمایه گذاری است. افرادی که قصد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کشور هدف خود را دارند، میتوانند از این روش مهاجرتی استفاده کنند. این ویزا مزایای زیادی به همراه دارد اما به دلیل هزینه‌های بالای مهاجرت بسیاری از افراد تمکن مالی لازم برای اقدام از این روش را ندارند.

شرایط و سرمایه مورد نیاز برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در هر کشور متفاوت است. هدف اصلی این ویزا جذب سرمایه خارجی به کشور و در نتیجه اشتغال و پیشرفت صنعتی و بازرگانی در ازای اعطای اقامت به فرد سرمایه گذار است. در این روش دریافت اقامت، پس از مدتی سرمایه گذاری در کشور مدنظر اقامت دائمی و حق شهروندی به فرد متقاضی و افراد وابسته واجد شرایط اعطا خواهد شد.

روش‌های اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

انواع ویزای کانادا

ایده تجاری ارائه شده برای مهاجرت سرمایه گذاری در آلمان باید چه شرایطی داشته باشد؟

ایده تجاری شما باید در آلمان ارزش ایجاد کند و برای کشور مقصد منفعت تجاری و اقتصادی داشته باشد یا یکی از نیازهای منطقه موردنظر شما برای مهاجرت در آلمان را برآورده کند.

چند روش برای اقامت سرمایه گذاری در آلمان وجود دارد که در زیر آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 

_ فعالیت‌های حرفه‌ای فردی مانند احداث مغازه‌ و رستوران

_ تاسیس شعبه و دفتر نمایندگی

_ تاسیس شعبه مستقل یا وابسته مانند انبار‌های پخش کالا و غیره

_ ثبت  شرکت سهامی خاص

_ تاسیس شرکت سهامی عام

_ ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در زیر به بخشی از سوالات شما پاسخ خواهیم داد:

 

 

1- تفاوت تاسیس شرکت سهامی عام با مسئولیت محدود و تضامنی چیست؟ کدام مورد گزینه بهتری است؟

 

برای افرادی که قصد دارند برای بار اول وارد بازارهای جهانی شوند، شرکت‌های مسئولیت محدود نسبت به سایر انواع شرکت‌ها مناسب‌تر است. در شرکت‌های سهامی عام در ابتدا 5 عضو باید حضور داشته باشند و ثبت این نوع شرکت نیازمند سرمایه 50 هزار یورویی است. همچنین سهام این نوع شرکت ها باید در بورس ثبت شود.

در صورتی که شرکت با مسئولیت محدود نیاز به سرمایه 25 هزار یورو دارد و شرکتی کاملا مستقل در آلمان محسوب میشود. برای ثبت این نوع شرکت باید نصف سرمایه یعنی 12500 یورو را وارد شرکت نمایید و برای پرداخت باقی‌مانده مبلغ در آینده نیز تعهد دهید. همزمان  نفر میتوانند به صورت شراکتی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود اقدام کنند و ملزم هستند یک فرد را نیز به عنوان مدیر عامل معرفی نمایند. ثبت این نوع شرکت کمترین ریسک را بین تمامی گزینه ها دارد.

تمامی شرایط شرکت تضامنی نیز مانند مسئولیت محدود است و تنها در نوع شرکت ثبت شده و اعتبار و مسئولیت شرکت و سهامداران این دو نوع شرکت تفاوت وجود دارد.

 

2- چه شرکت و مجموعه‌ای میتواند برای ثبت شعبه در آلمان اقدام کند؟

همچنین اگر دارای شرکتی بزرگ در حوزه تولید یا بازرگانی هستید، طبق قوانین آلمان تاجر کامل محسوب میشوید و میتوانید اقدام به تاسیس شعبه در آلمان کنید. تاسیس شعبه به دو صورت وابسته و مستقل امکان پذیر است.

تاسیس شعبه وابسته و دفتر نمایندگی تنها برای افرادی مناسب است که نیاز به داشتن دفتر درآلمان دارند و شعبه تاسیس شده حق فعالیت مستقل از شرکت مادر را ندارد.

 

3- روند ثبت شرکت به چه شکل پیش میرود و چه مدت طول میکشد؟

فرآیند اقامت در آلمان از طریق سرمایه گذاری مدت زیادی به طول نمی‌انجامد. مدت زمان انجام پروسه مهاجرت برای سرمایه گذاران 5 تا 9 ماه زمان میبرد و فرآیند ثبت شرکت نیز 2 تا 5 ماه در حالت حداکثری زمان خواهد برد. پس از ثبت شرکت اقامت یک ساله به سرمایه گذاران اعطا خواهد شد. پس از این مدت اقامت به اقامت دو ساله تمدید خواهد شد و پس از گذشت 5 سال اقامت موقت به اقامت دائم تبدیل خواهد شد. تمدید اقامت سرمایه گذار به شرایط شرکت بستگی دارد و با معیار‌هایی مانند فعال بودن، استخدام کارمند و پرداخت مالیات سنجیده میشود.

مزایا و معایب

مزایا و معایب

هر یک از روش‌های مهاجرتی مزایا و معایبی به همراه دارد. در زیر به مزایا و معایب این روش میپردازیم.

مزایای سرمایه گذاری در آلمان

 

1- دسترسی و امکان تردد در کشوهای حوزه ویزای شنگن

2- بهره مندی از وام‌های تجاری برای توسعه کسب و کار

3- مدت زمان نسبتا کوتاه و ساده دریافت اقامت

4- امنیت و ثبات اقتصادی و سیاسی

5- ثبت پایین‌ترین میزان جرم و جنایت در آلمان

6- کیفیت بالای زندگی و برخورداری از پوشش درمانی سراسری

8- بهره‌مندی از نیروی کار حرفه‌ای

7- امکان دریافت آسان اقامت در کشورهای آمریکا، کانادا و…

8- کد مالیاتی یکپاچه و سیاست‌های تجارت

9- عدم نیاز به مدرک زبان

10- داشتن حقوق مشابه به با شهروندان اتحادیه اروپا

معایب سرمایه گذاری در آلمان

1- سهیم بودن در مشکلات مالی اروپا

2- جمعیت مسن

3- هزینه بالای این روش اقامت

مدارک و اقدامات لازم

چند نکته در مورد جاب آفر آلمان

مدارک و اقدامات لازم

اولین قدم برای مهاجرت به هر کشور بررسی شرایط اقتصادی و اجتماعی و درنظرگرفتن تمام جنبه‌های ویزای موردنظر است. ویزای سرمایه گذاری یکی از روش‌های پرریسک در مهاجرت است و درصورتیکه بدون اطلاعات کافی اقدام به سرمایه گذاری کنید، به مشکلات زیادی در مسیر اقامت برخواهید خورد و حتی ممکن است در صورت انتخاب روش اشتباه تمام سرمایه خود را از دست بدهید.با داشتن وکیل متخصص در زمینه سرمایه گذاری مهاجرتی متقبل ریسک از دست دادن سرمایه  نخواهید شد و اقدامات لازم برای مهاجرت شما سریع‌تر و ساده‌تر انجام خواهد شد.


اقدامات لازم پس از ورود به آلمان

پس از ورود به خاک آلمان شما لازم است مدارک مربوط به کسب و کار خود را به مراجع مربوطه در آلمان ارائه دهید و نسبت به ثبت شرکت، انجام کارهای مالیاتی و محضری و سایر مباحث مربوط به آغاز روند کار خود بپردازید. برای انجام بهتر و دقیق‌تر این مراحل و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه، بهتر است از وکیل مهاجرتی خود کمک بگیرید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای سرمایه گذاری در آلمان

به دلیل پیچیدگی و سرمایه بالای مورد نیاز برای این نوع ویزا، مدارک مورد نیاز نیز گستردگی بیشتری دارند. بطور مثال شما باید تمام مدارک کسب و کار خود در حوزه مالی و قانونی و مالیاتی را به مراجع آلمانی ارائه کنید. همانطور که گفته شد به دلیل ریسک‌های موجود در این مسیر، بهتر است برای اخذ ویزای سرمایه گذاری، از طریق شرکت‌های معتبر در حوزه مهاجرتی کمک بگیرید.

 

نتیجه گیری

اقامت سرمایه گذاری در آلمان مطلبی است که به صورت کامل در این مقاله بررسی کرده ایم ، اگر شما هم قصد مهاجرت و سرمایه گذاری در آلمان دارید پیشنهاد می کنیم قبل از مهاجرت با مشاوران ما در تماس باشید.

سوالات متداول

به دلیل قیمت پایین و متقاضی زیاد املاک در آلمان بهترین سرمایه گذاری در آلمان، خرید ملک است. اما این سرمایه گذاری منجر به دریاقت اقامت نخواهد شد مگر اینکه خرید ملک در چهارچوب طرحی تجاری و با توجیح اقتصادی ارائه شود.

 

سرمایه گذاری به تنهایی منجر به دریافت پاسپورت آلمانی نخواهد شد. شرایط دریافت پاسپورت به طور کامل در مقاله توضیح داده شده است

بله، در این حوزه سخت‌گیری‌های زیادی وجود دارد ولی امکان اخذ اقامت وجود دارد

مدت زمان این نوع ویزا به ملیت و نوع تجارت سرمایه‌گذار و فاکتور‌های مختلف دیگری بستگی دارد.

فرزندان بالای 21 سال باید به صورت مستقل از والدین برای اقامت اقدام کنند و شامل اقامت سرمایه گذاری والدین نخواهند شد.

🔍سوالات خود را درباره  مالیات در آلمان از ما بپرسید

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن