مشاوره رایگان

02128111107

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در این مقاله آورده شده است. شما می توانید بر اساس ضوابط و قوانین مشخص شده دولت ایتالیا برای اخذ این نوع ویزا از این کشور اقدام کنید. البته فرآیند اخذ ویزای تحصیلی در این کشور برای یک خارجی تا حد زیادی به ملیت شما نیز بستگی دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

شما در صورتی که تقاضای ادامه تحصیل در یک کشور خارجی معتبر در اروپا را داشته باشید، باید بدانید که ایتالیا با توجه به سطح بالای دانشگاه های خود، یک گزینه کاملا ایده آل است. در صورت داشتن شرایط برای تحصیل در این کشور، شما در کنار دوره های آموزشی عالی و سطح بالایی که در این کشور خواهید دید، می توانید از امکانات و شرایط ویژه این کشور برای زندگی خارجی ها و همچنین جاذبه های طبیعی، معماری ها و غذاهای ایتالیایی لذت ببرید.

 

ایتالیا یکی از کشورهای مشترک المنافع در اروپا و عضو اتحادیه اروپا و EEA است. به همین منظور شما در صورتی که تبعه یکی از کشورهای اروپایی این سازمان ها باشید، برای تحصیل در ایتالیا نیازی به ویزا نخواهید داشت. در غیر این صورت و در حالیکه شما تبعه یک کشور خارجی باشید، برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید مراحل و دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

 

ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید تحصیلات خود را در کدام دانشگاه ادامه دهید و سپس برای درخواست به دانشگاه مورد ناقدام کنید. بعد از بررسی و ارسال درخواست و در صورت تایید دانشگاه مد نظر، یک نامه مبنی برا موافقت و پذیرش در دانشگاه برای پیگیری اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای شما ارسال می شود.

همه چیز درباره اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

تعدادی از برترین دانشگاه های این کشور را در این قسمت به شما معرفی می کنیم

دانشگاه میلان
دانشگاه پادوا
دانشگاه تورینو
دانشگاه جنوا
دانشگاه پیزا
دانشگاه Ca’ Foscari ونیز
مدرسه اقتصاد اروپا
دانشگاه Cattolica del Sacro Cuore
دانشگاه آزاد بوزن بولزانو

 

نوع ویزای مورد نیاز خود برای تحصیل در اروپا را پیدا کنید: بسته به نوع دوره تحصیلی شما و زمان پایان دوره در این کشور شما باید برای اخذ یکی از انواع ویزای زیر در ایتالیا اقدام کنید:

ویزای کوتاه مدت type C برای حالتی است که شما برای تحصیلات در ایتالیا تا سقف ۹۰ روز زمان دارید. یعنی دوره های مد نظر شما برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا تا ۹۰ روز طول خواهد کشید.
ویزای طولانی مدت یا ویزای ملی اقامت تحصیلی در ایتالیا type D نیز برای شرایطی است که دوره های تحصیلی شما حداقل ۲۰ ساعت در هفته و یا ۸۰ ساعت در ماه بدون توجه به مقطع تحصیلات، نیاز به زمان داشته باشد.

شرایطی که با داشتن آن باید برای ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید

پاسپورت شما باید معتبر بوده و حداقل دارای دو صفحه خالی برای صدور روادید باشد.
شما باید یک نسخه کپی از اطلاعات پرواز خود داشته باشید و ارائه کنید.
شما نباید دارای سابقه جنایی یا امنیتی باشید.
شما نباید قبلا برای ورود به ایتالیا درخواست داده باشید و درخواست شما رد شده باشد.

شرایط اقدام برای ویزای تحصیلی ایتالیا

زمان و مکان مناسب برای انجام فرآیند درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

شما باید درخواست خود برای تحصیل در ایتالیا را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود بدهید. برای خود برنامه ریزی کنید که حدود ۴ تا ۶ هفته فرآیند بررسی تا مصاحبه شما به طول خواهد انجامید. تقاضای شما باید حداقل سه ماه قبل از شروع دوره پذیرش شده در دانشگاه مد نظر شما در ایتالیا ارسال شود.

نکاتی مهم درباره پروسه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر شما تا حداقل ۴ هفته قبل از قرار ملاقات برای مصاحبه، نکته و یا مدرکی را اشتباه کرده اید و یا از دست داده اید، بهتر است با مراجعه به سفارت یا کنسولگری برای لغو درخواست اقدام کنید. بهتر است در سریع ترین زمان ممکن بعد از لغو، مدارک را آماده کرده و دوباره درخواست دهید.

درصورتی که در منطقه خود به کنسولگری دسترسی ندارید و نمی توانید ظرف زمان مقرر برای مصاحبه به آنجا برسید، ممکن است جایی به نمایندگی از کنسولگری در صورتی که نزدیک شما چنین شرایطی وجود داشته باشد، به عنوان کنسولگری افتخاری به شما معرفی شود. با این وجود بهتر است شما ابتدا شرایط نزدیکترین کنسولگری ایتالیا به منطقه خود را بررسی کنید.

کار و تحصیل هم‌زمان در ایتالیا

دانشجویانی که اقدام به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می‌کنند به دودسته تقسیم‌بندی می‌شوند. دانشجویان بین‌المللی که اتباع اتحادیه اروپا هستند و دانشجویانی که اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند. دانشجویان عضو اتحادیه اروپا این اجازه را دارند که برای حداکثر 20 ساعت در هفته در کشور ایتالیا در زمان تحصیل در این کشور مشغول به کار شده و درآمد مخصوص به خود را داشته باشند. البته در زمان تعطیلات ممکن است به دانشجویان این اجازه داده شود که بیش از 20 ساعت نیز کار کنند.

 

برای دانشجویانی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا نیستند مجوز کارکردن در کشور ایتالیا تنها به شرطی داده می‌شود که یک پیشنهاد شغلی از سمت یک کارفرمای ایتالیایی به آنها اعطا شود. این فرایند ممکن است کمی سخت و پیچیده باشد که برای به‌دست‌آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات مشاوره موسسه مهاجرت با ما استفاده کرده و از مزایای این خدمات نهایت بهره را ببرید. معمولا دانشجویانی که موفق به اخذ این ویزا می‌شوند پس از حداقل دو ماه این اجازه را به دست می‌آورند که بتوانند در کشور ایتالیا مشغول به کار شده و به‌این‌ترتیب بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود در این کشور را بپردازند.

کار و تحصیل هم‌زمان در ایتالیا

اخذ بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که امروزه امکان تحصیل رایگان را برای برخی از دانشجویان فراهم کرده است و درصورتی‌که شما هم به دنبال این هستید تا بتوانید هزینه‌های زندگی و تحصیل خود در این کشور را کاهش دهید می‌توانید از این برنامه‌های بورسیه تحصیلی استفاده کنید. تحصیل رایگان در این کشور دارای شرایط خاصی است که باید به این شرایط دقت و توجه کافی داشته باشید. اولین شرطی که وجود دارد این است که شما بتوانید پتانسیل و توانایی‌های علمی خود را به اثبات برسانید.

در گام بعدی شما برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل رایگان در این کشور باید به این نکته دقت داشته باشید که حتما مدرک زبان ایتالیایی خود را تهیه کنید. معمولا با مدرک زبان انگلیسی نمی‌توان اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور کرد مگر این‌که شما از نظر علمی در جایگاه بالایی قرار داشته باشید. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده و به‌صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید.

اخذ بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به ایتالیا

مدرک زبان لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

شاید یکی از مهم‌ترین مزایایی که در خصوص اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا وجود دارد این باشد که شرایط زبان خاصی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور وجود ندارد. تنها نکته‌ای که دراین‌خصوص وجود دارد این است که شما باید اثبات کنید که به زبان ایتالیایی مسلط هستید که بهتر است برای این کار مدرک زبان خود را ارائه دهید. بااین‌حال داشتن نمره بالا یا سطح خاصی از زبان ایتالیایی لازم نیست و شما می‌توانید به‌سادگی هرچه تمام ویزای تحصیلی خود را در این کشور دریافت کنید.

البته نباید فراموش کنید که اگر سطح زبان ایتالیایی شما بالا باشد یا این‌که موفق شده باشید مدرک زبان خود را با نمره بالایی دریافت کنید می‌توانید به شکل بهتری افسر ویزا را تحت‌تاثیر قرار داده و در نتیجه شانس اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را افزایش دهید. به‌عنوان یک پیشنهاد برای اخذ ویزای تحصیلی به شکلی ساده به شما پیشنهاد می‌کنیم در زمان مراجعه به سفارت کشور ایتالیا سعی کنید به زبان ایتالیایی با افسران ویزا صحبت کنید تا بتوانید نتیجه بهتری را دریافت کنید.

دقت داشته باشید که اگر علاقه‌مند باشید با مدرک زبان انگلیسی به این کشور مهاجرت کرده و ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید باید حتما مدرک زبان شما یکی از موارد زیر باشد:
– آیلتس آکادمیک
– تافل iBT
– آکادمیک PTE
با داشتن هریک از مدارک زبان انگلیسی بیان شده شما می‌توانید درخواست خود برای صدور ویزای تحصیلی کشور ایتالیا را ارسال کنید.

مدرک زبان لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

از جمله مهم‌ترین مدارکی که شما برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به آن نیاز دارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– فرم درخواست صدور ویزا که حتما باید با اطلاعات دقیق آن را پر کنید.
– مدارک شخصی از جمله شناسنامه، کارت ملی و دو قطعه عکس که دارای پس‌زمینه سفید بوده و تصویر صورت شما به‌صورت دقیق در آن مشخص شده باشد.
– داشتن بیمه‌نامه مسافرتی که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم.
– دریافت نامه‌ای از بانک مبنی بر این‌که شما تمکن مالی لازم برای مهاجرت به این کشور و زندگی در ایتالیا را دارید.
– پاسپورت معتبر که دارای اعتبار کافی برای مهاجرت به این کشور باشد.
– تمامی مدارک تحصیلی پیشین از جمله مدارک تحصیلی آخرین دوره تحصیلی و ریز نمرات تمامی دوره‌های تحصیلی
– انگیزه‌نامه خود از مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا
– نامه پذیرشی که از یکی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا دریافت کرده‌اید و در واقع مجوز شما برای ورود به این کشور به شمار می‌آید.
– رسید هزینه درخواست ویزا که حتما باید پیش از مراجعه به سفارت کشور ایتالیا آن را پرداخت کرده و رسید آن را در لیست مدارک خود قرار دهید.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

رد شدن درخواست صدور ویزای تحصیلی ایتالیا و دلایل آن

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث رد شدن درخواست صدور ویزای تحصیلی ایتالیا برای شما خواهد شد. آشنایی با این دلایل به شما کمک می‌کند تا از بروز آن جلوگیری کرده و بتوانید با مشکل کمتری ویزای خود را دریافت کنید. یکی از مهم‌ترین این دلایل این است که شما اطلاعات درستی را در فرم خود وارد نکرده‌اید و اطلاعات وارد شده در نامه درخواست با مدارک شما همخوانی کافی ندارند. از طرف دیگر تکمیل نبودن و ناقص بودن مدارک نیز می‌تواند باعث رد شدن درخواست صدور ویزای شما شود. درصورتی‌که شما در کشور خود دارای مشکلات امنیتی بوده یا جرایمی را مرتکب شده باشید نیز درخواست صدور ویزای شما رد خواهد شد. به همین علت نیز باید دقت و توجه کافی را به این موضوع داشته باشید.

تمدید ویزای تحصیلی ایتالیا

به‌طورکلی شما می‌توانید از طریق دو روش مختلف اقدام به تمدید ویزای تحصیلی ایتالیا کنید. در گام نخست شما می‌توانید با تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر ویزای خود را تمدید کنید. روش دوم نیز این است که می‌توانید پس از به اتمام رسیدن دوران تحصیل خود یک موقعیت شغلی را در این کشور پیدا کرده و از این طریق ویزای خود را تمدید کنید.

سوالات متداول

ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید تحصیلات خود را در کدام دانشگاه ادامه دهید و سپس برای درخواست به دانشگاه مورد نظر اقدام کنید. بعد از بررسی و ارسال درخواست و در صورت تایید دانشگاه مد نظر، یک نامه مبنی برا موافقت و پذیرش در دانشگاه برای پیگیری اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای شما ارسال می شود

دانشگاه میلان
دانشگاه پادوا
دانشگاه تورینو
دانشگاه جنوا
دانشگاه پیزا
دانشگاه Ca’ Foscari ونیز
مدرسه اقتصاد اروپا
دانشگاه Cattolica del Sacro Cuore
دانشگاه آزاد بوزن بولزانو

اگر شما تا حداقل ۴ هفته قبل از قرار ملاقات برای مصاحبه، نکته و یا مدرکی را اشتباه کرده اید و یا از دست داده اید، بهتر است با مراجعه به سفارت یا کنسولگری برای لغو درخواست اقدام کنید

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن