مشاوره رایگان

02128111107

جاب آفر کانادا

جاب آفر کانادا

جاب آفر کانادا

جاب آفر کانادا یکی بهترین روش های مهاجرت کاری به این کشور است .جاب آفر همان پیشنهاد شغلی است که از سوی یک کارفرمای معتبر به متقاضی مهاجرت داده می‌شود. با استفاده از جاب آفر کانادا، متقاضی مهاجرت می‌تواند درصورت داشتن سایر شرایط، از طریق برنامه‌های مهاجرتی مختلف برای گرفتن اقامت موقت یا دائم این کشور اقدام کند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

جاب آفر کانادا چیست؟​

جاب آفر کانادا چیست؟

جاب آفر کانادا یک پیشنهاد شغلی است که توسط یک کارفرمای معتبر به شخص داده می‌شود تا بتواند برای گرفتن ویزا و مجوز کاری و ورود به بازار کار این کشور اقدام کند.

برای مهاجرت کاری به این کشور از این طریق باید شرایط زیر را داشته ‌باشد:

_ جدید باشد (کمتر از یک سال از دریافت آن گذشته‌باشد). شما نمی‌توانید از همان جاب آفری که قبلاً برای گرفتن مجوز کار استفاده کرده‌اید، دوباره استفاده کنید.

_ مکتوب باشد.

_ از سوی یک سفارت‌خانه، کمیسیون عالی یا کنسولگری در کانادا صادر نشده باشد.

_ جزئیاتی مانند میزان حقوق پرداختی و کسری، شرح وظایف و شرایط استخدام مانند ساعات کاری در آن درج‌شده باشند.

_ جوز کاری حتی اگر از نوع مجوز کاری باز باشد، فی‌النفسه جاب آفر کانادا به‌شمار نمی‌رود. پیشنهاد شغلی ای که دریافت می‌کنید باید با همه معیارهایی که براساس آنها در برنامه اکسپرس اینتری امتیاز می‌گیرید، مطابقت داشته باشد.

نحوه دریافت جاب آفر کانادا​

نحوه دریافت جاب آفر کانادا

پیدا کردن کار در کانادا

ارتباط گرفتن با کارفرمای کانادایی و مذاکره با او، درصورتی‌که بین شما و کارفرما، یک توافق کاری صورت بگیرد، یک سند  از کارفرما دریافت خواهید کرد.

روش‌های پیدا کردن کار در کانادا

قبل از دریافت پیشنهاد شغلی شما باید به‌دنبال شغل در این کشور باشید. بهترین روش برای پیدا کردن کار در کانادا، استفاده از رسانه‌های اجتماعی معتبر، پورتال‌ها و آژانس‌های کاریابی بین‌المللی و کانادایی است. قبل از شروع پروسه کاریابی لازم می‌باشد که رزومه شغلی خود را آماده کنید. هرچه رزومه قوی‌تری داشته باشید، شانس شما برای پیدا کردن کار در شرکت‌های بزرگ‌تر و معتبرتر کانادایی بیشتر خواهد شد.

1- سایت‌های اینترنتی

جهت دریافت پیشنهاد شغلی می‌توانید از برخی از سایت‌های معتبر در زمینه کاریابی که در زیر ارائه شده‌اند، استفاده نمایید.

Job bank یا بانک مشاغل کانادا: این سایت زیر نظر دولت فدرال کانادا اداره می‌شود. معمولاً شغل‌های موردنیازی که در مجموعه فدرال قرار می‌گیرند، در این سایت آگهی می‌شوند.

https://www.jobbank.gc.ca/home

سایت کاریابی monster: این سایت یکی از سایت‌های معتبر کاریابی کانادا است.

2- جستجوی شخصی

شما همچنین می‌توانید از طریق ارتباط مستقیم با کارفرمایانی که مدنظر شما هستند یا از طریق آشنایان و اقوامی که در این کشور دارید، شغل موردنظر خود را پیدا کنید، تا بتوانید برای جاب آفر کانادا اقدام نمایید.

3- دفاتر مشاوره

دفاتر مشاوره خدماتی نیز می‌توانند به شما در دریافت پیشنهاد شغلی از ست کارفرمای کنادایی کمک کنند. شما می‌توانید رزومه خود را در اختیار این دفاتر بگذارید. آنها به وکالت از شما، شغل مناسب شما را پیدا می‌کنند و با کارفرما وارد مذاکره می‌شوند.  

توافقی که بین شما و کارفرمای کانادایی برقرار می‌گردد، مواردی چون شرح شغل، مدت زمان قرارداد کاری، حقوق، مزایا (اضافه کار، تعطیلات، مرخصی، حق مسکن، حق اولاد، هزینه حمل‌و‌نقل و…)، ساعات کاری، تاریخ شروع کار و … را شامل می‌شود. درصورت رسیدن به توافق دوطرفه، یکپیشنهاد شغلی برای شما صادر خواهد شد.

توجه داشته باشید که هرچند جاب آفر کانادا یک امتیاز برای گرفتن ویزا و مجوز کار در این کشور است، اما شما و شغل شما باید شرایط لازم برای استفاده از برنامه‌های مهاجرتی متنوع این کشور را هم داشته باشید. همچنین، جاب آفر کانادا می‌تواند به‌صورت یک قرارداد بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد. جاب‌آفرهای کوتاه‌مدت نباید کمتر از یک سال باشند.

 

روش های پیدا کردن کار در کانادا

چه مشاغلی می‌توانند جاب آفر کانادا را دریافت کنند؟​

چه مشاغلی می‌توانند جاب آفر کانادا را دریافت کنند؟

برای گرفتن جاب آفر کانادا شما باید شرایط، ویژگی‌ها و توانمندی‌های موردنظر کارفرما را داشته باشید. همچنین، شغل موردنظر شما باید در فهرست مشاغل موردنیاز کشور کانادا عنوان‌شده باشد. فهرست مشاغل کانادا هر سال به‌روز می‌شود. این فهرست معمولاً شامل شغل‌هایی می‌باشد که به تخصص و مهارت ویژه‌ای که دولت فدرال و استان‌های کانادا با کمبود آنها مواجه است، نیاز دارند.

مشاغل در کشور کانادا در سیستم طبقه‌بندی مشاغل (NOC) به‌طور کلی به پنج دسته صفر، A، B، C و D تقسیم می‌شوند. هرکدام از این دسته‌ها، گروه‌های شغلی مشخصی را در خود جای داده‌‌اند. مشاغل این دسته‌ها به شرح زیر می‌باشند:

مشاغل دسته صفر، همگی پست‌های مدیریتی هستند.

مشاغل دسته A، شغل‌هایی می‌باشند که به مدرک تحصیلی دانشگاهی و سابقه کاری مرتبط بالایی نیاز دارند.

مشاغل دسته B، به مدرک تحصیلی دانشگاهی فوق‌دیپلم و کارشناسی و سابقه کاری مرتبط یک تا پنج سال نیاز دارند.

مشاغل گروه C، مشاغلی هستند که به مدرک دیپلم و سابقه کاری کمتر از دو سال نیاز دارند.

برای مشاغل گروه D، به مدرک تحصیلی و سابقه کاری مرتبط نیازی نیست.

لازم به ذکر است که اقدام برای مشاغل دسته‌های C و D از طریق اکسپرس اینتری ممکن نیست.  

شرایط عمومی دریافت جاب آفر کانادا​​

شرایط عمومی دریافت جاب آفر کانادا

1- تسلط به زبان انگلیسی

میزان تسلط به زبان انگلیسی بسته به شغل و برنامه‌ مهاجرتی متفاوت است. هرچه تسلط شما به زبان انگلیسی بیشتر باشد، برقراری ارتباط با کارفرما راحت‌تر خواهد بود. به‌طور کلی در دریافت پیشنهاد شغلی برای مشاغل دسته‌های NOC صفر و A، مدرک آیلتس با نمره عمومی 6 به بالا، برای NOC دسته B مدرک آیلتس با نمره عمومی 5.5 به بالا و برای دو دسته دیگر، به مدرک آیلتس با نمره عمومی 4.5 به بالا نیاز است. هرچه ارتباطات مردمی شغل موردنظر بیشتر باشد، به مهارت‌های زبانی بالاتری نیاز خواهید داشت.

2-مدرک تحصیلی

دریافت پیشنهاد شغلی برای برخی مشاغل نیازی به مدرک تحصیلی ندارد. این مورد نیز به نظر کارفرما بستگی دارد. با این همه، برای این‌که بتوانید ویزا و مجوز کاری کانادا را در هریک از برنامه‌های مهاجرتی بگیرید، بهتر است مدرک تحصیلی لیسانس به بالا یا در یکی از مهارت‌های موردنیاز کارفرما، مدرک فنی‌وحرفه‌ای یا فوق‌دیپلم کاربردی داشته‌باشید.

3- سابقه کاری

برای دریافت پیشنهاد شغلی ، سابقه کاری باید با مدرک تحصیلی و شغل موردنظر شما مرتبط باشد. برای یک کارفرما بسیار مهم است که شما در زمینه مهارتی موردنیاز او، هم از دانش نظری و هم از تجربه کاری کافی برخوردار باشید.

4- استطاعت مالی

برای دریافت جاب آفر کانادا استطاعت یا تمکن مالی توسط کارفرما درخواست نمی‌شود. به بیان دیگر، شما برای دریافت پیشنهاد شغلی نیازی به ارائه اسناد تمکن مالی ندارید. اما ارائه این اسناد در برنامه اکسپرس اینتری و برخی برنامه‌های استانی لازم هستند. شما باید بتوانید تا زمان رسیدن به درآمد، از عهده مخارج خود و خانواده خود (شامل: مسکن، خورد و خوراک، پوشاک، حمل‌و‌نقل و…) برآیید.

برنامه‌های مهاجرتی که به جاب آفر کانادا نیاز دارند​

برای مهاجرت کاری به کانادا، در کل سه نوع برنامه مهاجرتی وجود دارد: برنامه‌های مهاجرت کاری فدرال، برنامه‌های مهاجرت کاری استانی یا PNP و برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک.

برنامه‌های مهاجرت کاری فدرال

برنامه‌ مهاجرت کاری فدرال دارای زیرمجموعه‌های زیر است:

برنامه نیروی ماهر فدرال (FSWP)

برنامه مشاغل فنی فدرال (ESTP)

کلاس سابقه کار کانادایی (CEC)

برای استفاده از برنامه‌های مهاجرتی فدرال در سیستم اکسپرس اینتری شما نیاز به پیشنهاد شغلی دارید. داشتن جاب آفر، امتیاز شما را در این سیستم بالا خواهد برد. با جاب آفر کانادا، برای مشاغل غیرمدیریتی، 50 امتیاز و برای مشاغل مدیریتی، 200 امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری کسب خواهید کرد.

درصورت دریافت باید پروفایل اکسپرس اینتری خود را به‌روز کنید. اطلاعات مربوط به تاریخ شروع، نام و مشخصات کارفرما، شماره ارزیابی تاثیر بر روی بازار کار (LMIA) (درصورتی که این شماره را دریافت کرده باشید) و کد NOC شغلی که برای آن جاب آفر کانادا دریافت کرده‌اید باید در پروفایل شما اضافه شوند.

شرایط جاب آفر کانادا برای برنامه‌های مهاجرتی نیروی کار ماهر و کلاس سابقه کار کانادایی

توسط یک کارفرما صادر شده باشد

پیوسته باشد (یعنی فصلی و برهه‌ای نباشد)

تمام وقت باشد (دست‌کم 30 ساعت در هفته)

حقوق داشته باشد

مدت آن دست‌کم یک سال بعد از صدور ویزای اقامت دائم باشد.

شغل باید متعلق به NOCهای صفر یا A یا B باشد.

کارفرما باید یک سند LMIA به‌روز داشته باشد که جاب آفر کانادا را تائید کند و شما و پست شما در آن ذکر شده باشد.

شرایط جاب آفر کانادا برای برنامه مهاجرتی مشاغل فنی کانادا

حداکثر توسط دو کارفرما صادر شده باشد.

پیوسته، با حقوق و تمام‌وقت باشد (دست‌کم 30 ساعت در هفته)

یک شغل متعلق به کلاس سابقه کار کانادایی باشد (شغل‌های با کدهای NOC که با 72، 73، 82، 92، 632 و 633 شروع می‌شوند)

کارفرما یک شماره LMIA جدید دریافت کرده باشد که در آن نام و موقعیت شما ذکر‌شده باشند.

برنامه‌های مهاجرت کاری استانی​

برنامه‌های مهاجرت کاری استانی

در اکثر برنامه‌های مهاجرتی نیروی کار ماهر استانی به جاب آفر کانادا نیاز است. این جاب آفر باید از یک کارفرمای مقیم در همان استان گرفته‌شده باشد. شغل موردنظر نیز باید در دسته مشاغل گروه صفر یا A یا B قرار داشته‌باشد.

کسانی که برای جاب آفر کانادا از طریق استانی اقدام می‌کنند، باید دست‌کم دو سال سابقه کار مرتبط، مدرک دانشگاهی مرتبط و حداقل مدرک زبان CLB4.5 داشته باشند.

در برنامه اکسپرس اینتری با گرفتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای استانی و تائید آن توسط دولت آن استان، می‌توانید تا 400 امتیاز کسب کنید. این امتیاز شانس شما را برای ورود به بازار کار کانادا تقریباً 100% می‌کند.

ضمناً متقاضی مهاجرت باید در همان استانی که کارفرمای صادرکننده پیشنهاد شغلی مستقر است، ساکن شود. مدت قرارداد کاری نیز باید حداقل یک‌سال باشد.

برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک

برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک کانادا در سال 2017 شروع شد. این برنامه با استقبال خوب کارفرمایان حوزه آتلانتیک که می‌خواهند کمبود نیروی ماهر خود را از طریق جذب نیروی کار خارجی تامین کنند، قرارگرفته است. برای استفاده از این برنامه مهاجرتی، به جاب آفر کانادا که از طرف یک کارفرمای مستقر در منطقه آتلانتیک صادرشده باشد، نیاز است.

LMIA چیست؟

LMIA مخفف Labour Market Impact Assessment به معنای بررسی تاثیر بازار کار است. LMIA نشان می‌دهد تا چه اندازه شغل موردنظر شما می‌تواند بر اقتصاد و بازار کار کانادا اثر بگذارد.

کارفرما ممکن است به LMIA نیاز داشته‌باشد تا بتواند برای صدور جاب آفر کانادا اثبات کند که نیاز او به یک نیروی کار ماهر خارجی، بسیار ضروری است. در واقع LMIA نشان می‌دهد که برای موقعیت شغلی پیشنهاد شده، هیچ شهروند یا مقیم مناسبی در سرتاسر کانادا پیدا نشده است. درنتیجه، اکنون نیاز به یک نیروی کار ماهر خارجی برای تامین این موقعیت شغلی می‌باشد.

درصورتی‌که که نتیجه LMIA مثبت باشد، سازمان کار و توسعه نیروی انسانی ، جاب آفر کانادا ارائه‌شده از طرف کارفرما را تایید می‌کند. هنگامی که کارفرما سند LMIA را دریافت کرد، شما می‌توانید برای گرفتن مجوز کار (Work Permit) ثبت‌نام کنید.

نتیجه گیری

جاب آفر کانادا یک ابزار بسیار خوب برای کسانی است که می‌خواهند مهاجرت کاری به این کشور را تجربه کنند. درصورتی که بتوانید یک دعوت نامه از یک کارفرمای معتبر کانادایی دریافت کنید، شانس شما برای انتخاب در سیستم اکسپرس اینتری بسیار بالاتر می‌رود. جاب آفر کانادا باید تمامی معیارهای مدنظر دولت‌ فدرال یا دولت‌های استانی این کشور را داشته باشد.

سوالات متداول

همه معیارهای خواسته‌شده باید در جاب آفر کانادا لحاظ شده باشند. همچنین برای این‌که جاب آفر شما معتبر باشد، کارفرما باید مدرک LMIA نیز دریافت کرده باشد.

خیر. مجوز کار، جاب آفر نیست. یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما در این کشور درصورتی معتبر خواهد بود که کارفرمای کنونی یا بعدی شما، یک دعوت نامه کتبی برای یک شغل تمام‌وقت و غیرفصلی، به‌مدت یک‌ سال یا بیشتر داده باشد. همچنین باید شغل شما، LMIA مثبت یا خنثی گرفته باشد یا نیازی به LMIA نداشته‌باشد.

برای این‌که واجدشرایط شوید، باید یک رزومه کار قوی و متناسب با شغل موردنظر داشته باشید. همچنین، تسلط به زبان انگلیسی اهمیت زیادی دارد. زیرا برای برقراری ارتباط و مذاکره با کارفرما باید به زبان او آشنا باشید.

جاب آفر کانادا امتیاز شما در سیستم اکسپرس اینتری را بین 50 تا 200 امتیاز برای برنامه‌های فدرال و بیش از 400 امتیاز برای برنامه‌های استانی بالاتر خواهد برد. در نتیجه شما در مقایسه با کسانی که امتیاز عمومی یکسانی با شما دارند، شانس بیشتری برای گرفتن دعوت‌نامه و شروع پروسه مهاجرت دائم به کانادا را خواهید داشت.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن