مشاوره رایگان

02128111107

جاب آفر آلمان

جاب آفر آلمان

جاب افر آلمان

متقاضیان کار در آلمان زیاد هستند اما از میان آنها کسانی شانس کار در این کشور را پیدا خواهند کرد که جاب آفر آلمان را از یکی از کارفرمایان آلمانی دریافت کرده‌ باشند. در این مقاله، به بررسی جاب آفر آلمان و واجدین شرایط دریافت آن می‌پردازیم.

انچه در این مقاله میخوانید :

جاب آفر آلمان چیست؟

جاب آفر آلمان چیست ؟

کشور آلمان، یکی از قطب‌های مهم صنعتی و اقصادی در قارۀ اروپا است. شکوفایی این کشور در بسیاری از صنایع از جمله ماشین‌سازی، حمل‌ونقل هوایی، صنایع شیمیایی و پزشکی، انواع مختلف صنایع خدماتی و مصرفی (خوراک، پوشاک، کفش و غیره) و همچنین انرژی‌های نو و فناوری‌های زیست‌محیطی بسیار قابل‌توجه بوده و هست. همۀ این صنایع برای رشد، نیازمند نیروی کار متخصص هستند. ظرف چندین دهۀ گذشته، به‌واسطۀ نرخ فرزندآوری کم و پیر شدن جمعیت بومی کشور آلمان، بیشتر این نیروهای متخصص مهاجر هستند که چرخ صنایع را در کشور آلمان می‌چرخانند.

کارفرمایان آلمانی از گزینۀ جاب آفر آلمان برای جذب نیروهای کاربلد خارجی استفاده می‌کنند. جاب آفر در واقع همان پیشنهاد کار در آلمان است که به متقاضیان مهاجرت کاری به آلمان داده می‌شود. می‌توان گفت که جاب آفر قدم اول در پروسۀ مهاجرت به کشور آلمان برای کار و اقامت است.

اگر شخصی بخواهد برای کار و زندگی به کشور آلمان مهاجرت کند، در ابتدا باید برای خود یک کار دست و پا کند. برای پیدا کردن کار در آلمان، دو راه پیش پای شخص متقاضی قرار دارد: راه اول، استفاده از پرتال‌های کاریابی خارجی برای پیدا کردن کارفرمایان خارجی و درصورت واجد شرایط بودن، دریافت جاب آفر آلمان از یکی از این کارفرماها است که در بخش‌های بعدی به‌طور مفصل درمورد آن صحبت خواهیم کرد.

دوم، درخواست برای ویزای جاب سیکر که به متقاضی یک فرصت شش ماهه جهت پیدا کردن کار در کشور آلمان را می‌دهد. متقاضی کار با استفاده از این ویزای موقت وارد کشور آلمان شده و به‌صورت مستقیم یا با استفاده از بنگاه‌های کاریابی کشور آلمان، به‌دنبال کار می‌گردد. در این حالت نیز، بعد از پیدا کردن شغل، متقاضی باید نامۀ پیشنهاد کاری کارفرما را به ادارۀ مهاجرت ارائه داده و پروسۀ دریافت ویزای موقت جاب آفر آلمان را طی کند.

سیستم جذب نیروی خارجی و گزینۀ جاب آفر آلمان

سیستم جذب نیروی خارجی و گزینۀ جاب آفر آلمان

سیستم جذب نیروی خارجی و گزینۀ جاب آفر آلمان

هما‌ن‌طور که گفتیم کشور آلمان، قطب مهم صنعتی و اقتصادی منطقۀ تجاری اروپا به‌شمار می‌رود. به همین دلیل پایگاه اصلی یا فرعی بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و کوچک است که همگی برای فعالیت خود نیازمند نیروی کار انسانی هستند.

بخشی از نیروی متخصص، نیمه متخصص و سادۀ این شرکت‌ها و کارخانه‌ها توسط بومی‌ها یا شهروندان آلمانی تامین می‌شود. اما صنایع کشور آلمان بزرگ و زیاد هستند و نیروی انسانی بومی کم. دولت آلمان برای رفع این مشکل، سیستم جذب نیروی خارجی و گزینۀ جاب آفر آلمان را معرفی کرده است.

برطبق این سیستم، کارفرمایان در ابتدا برای تامین نیروی متخصص موردنیاز خود، باید به مدت یک‌ ماه در خود کشور آلمان آگهی بدهند. درصورتی که قادر به تامین نیروی کاری موردنیاز خود در درون کشور آلمان نبودند، کارفرما ملزم است به‌مدت یک ماه در حوزۀ اروپا برای جذب نیرو آگهی بدهد و چنانچه باز هم نیروی انسانی موردنیاز کارفرما پیدا نشد، می‌تواند از طریق پرتال‌های کاریابی برای جذب نیروهای کار خارجی متخصص موردنیاز خود اقدام کند.

درباره آلمان بیشتر بدانیم ——-> دستمزد در آلمان

سایت‌ها و پرتال‌های کاریابی و دفاتر خدمات مهاجرتی

موسسات کاریابی در آلمان

برای افرادی که به دنبال دریافت  آلمان هستند، بهترین گزینه استفاده از پرتال‌های کاریابی آنلاین و دفاتر خدمات مهاجرتی است. بسیاری از کارفرمایان آلمانی برای جذب نیروی خارجی موردنیاز خود در پرتال‌های آنلاین آگهی می‌دهند. با اطلاع از این آگهی‌ها، افراد واجد شرایط می‌توانند در بازۀ زمانی درج شده در آگهی، مدارک خود را برای کارفرمایان ارسال کرده و منتظر پاسخ بمانند.

در برخی از سایت‌های کاریابی، امکان ساخت پروفایل برای متقاضیان کار نیز وجود دارد. کارفرما و متقاضی کار از طریق این سایت‌ها و پرتال‌ها به هم متصل می‌شوند. درصورتی که کارفرما تمایل به استخدام متقاضی کار داشته باشد و شرایط کارفرما نیز برای متقاضی کار مطلوب باشد، یک نامه ی پیشنهاد کاری برای متقاضی کار صادر می‌شود.

ویزای جاب آفر آلمان

ویزای جاب آفر آلمان

دریافت پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آلمانی، شروع پروسۀ اقدام برای گرفتن ویزای جاب آفر آلمان است. با این همه، در نظر داشته باشید که دریافت جاب آفر از کارفرما لزوماً به صدور ویزای  کاری آلمان ختم نمی‌شود و تنها یکی از پیش‌شرط‌های صدور این ویزا به شمار می‌رود. تمامی مدارک و مستندات متقاضی کار توسط مامور صدور ویزا بررسی شده و درصورتی که متقاضی شرایط موردنظر دولت آلمان را داشته باشد، ویزای جاب آفر آلمان برای او صادر می‌شود.

شرایط دریافت ویزای جاب آفر آلمان

_ عدم سوء پیشینۀ کیفری

_ داشتن یک رزومۀ قوی و قابل‌قبول که در آن تمامی سوابق تحصیلی و کاری متقاضی 

_ اثبات تمکن مالی

_ داشتن تائیدیه از سازمان استخدام دولت فدرال آلمان (درصورتی که لزوم گرفتن آن وجود داشته باشد)

_ پاسپورت معتبر

_ پرداخت هزینۀ صدور ویزا. هزینۀ صدور ویزا 75 یورو است.

_ بیمۀ سلامت. تمامی مهاجران خارجی که برای کار، چه از طریق پیشنهاد کاری و چه بدون آن، وارد کشور آلمان می‌شوند، باید قبل از ورود به خاک این کشور، بیمۀ سلامت شوند.

گروه‌های واجد شرایط گرفتن 

همۀ ملیت‌های خارجی می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن کار در کشور آلمان، برای گرفتن ویزای کاری آلمان از طریق جاب آفر اقدام کنند. براساس “مصوبۀ اقامت” کشور آلمان که قوانین مربوط به اقامت خارجیان در کشور آلمان براساس آن تعیین می‌شود.

گروه‌های زیر واجد شرایط کار در کشور آلمان و دریافت ویزای کاری این کشور (از طریق پیشنهاد کاری ) هستند:

_ نیرو های کاری متخصص

_ پژوهشگران با دانش فنی ویژه

_ پرسنل آموزشی در سمت های بالا یا پرسنل علمی با سمت های بالا

_ نیروهای انتقالی درون سازمانی

_ مدیران

علاوه بر این موارد، نیروهای کار خارجی از کشورهای جهان سوم که دارای مدارک دانشگاهی یا مدارک فنی‌وحرفه‌ای غیر دانشگاهی هستند و شرایط زیر را دارند نیز می‌توانند برای دریافت ویزای کاری از طریق جاب آفر آلمان اقدام کنند.

این شرایط عبارتند از :

_ افرادی که در یک حرفه یا شغل که در کشور آلمان کم و تقاضا برای آن زیاد است، مهارت دارند.

_ افرادی که پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آلمانی دریافت کرده‌اند.

_ مدرک تحصیلی فرد متقاضی باید با مدارک تحصیلی کشور آلمان معادل‌سازی شود.

گروه‌های که برای کار در آلمان، نیاز به ویزای کاری ندارند :

همان‌طور که گفتیم برای این‌که فردی اجازۀ کار در آلمان را داشته باشد، باید مجوز کار/ اقامت آلمان را داشته و ویزای کاری آلمان (چه ویزای کاری از طریق پیشنهاد کاری و چه بدون آن) برای او صادر شده باشد. در این میان اگر متقاضی کار، شهروند یا مقیم یکی از کشورهای حوزۀ تجاری اروپا و یا قارۀ اروپا باشد، نیازی به گرفتن ویزا برای کار در کشور آلمان را ندارد و تنها داشتن جاب آفر آلمان برای او کافی خواهد بود. هرچند که این افراد می‌توانند بدون داشتن پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آلمانی، برای پیدا کردن شغل موردنظر خود به کشور آلمان بیایند.

شهروندان کشورهای استرالیا، کانادا، ژاپن، جمهوری کره، نیوزلند، سوئیس و آمریکا نیز برای کار در کشور آلمان، نیازی به ویزا ندارند. همچنین، ورود این افراد بدون داشتن جاب آفر آلمان نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند. هرچند که لازم است شهروندان این کشورها به محض ورود به کشور آلمان، برای گرفتن مجوز اقامت از یکی از دفاتر امور مهاجرین اقدام کنند. شهروندان و افراد مقیم کشورهای دیگر نیز علاوه بر این‌که نیاز به ویزای کاری برای کار در کشور آلمان دارند، باید به محض ورود به کشور آلمان، برای گرفتن مجوز اقامت نیز اقدام کنند.

گروه های واجد شرایط کار در آلمان

مقاله پیشنهادی ——-> کار در آلمان

شرایط اعطای جاب آفر آلمان از سوی یک کارفرما

شرایط اعطای جاب آفر آلمان از سوی یک کارفرما
شرایط اعطای جاب آفر آلمان از سوی یک کارفرما

داشتن برخی شرایط، شانس افراد را برای دریافت پیشنهاد کاری بالاتر می‌برد. اولین و مهم‌ترین ویژگی، تناسب رشتۀ تحصیلی با شغل موردنظر است. آلمانی‌ها اهمیت زیادی برای سطح دانش و مدارک تحصیلی و دانشگاهی و دستاوردهای علمی قائل هستند. هرچه که فرد در زمینۀ کاری خود، عملکرد پژوهشی و تحصیلی پویاتری داشته باشد، شانس او برای گرفتن جاب آفر آلمان و ویزای کاری این کشور بیشتر خواهد بود.

دومین ویژگی، آشنایی به زبان آلمانی است. برای برخی از کارفرمایان آلمانی تسلط یک فرد به زبان آلمانی جزء شرایط تعیین‌کننده است. برای جاب آفر آلمان معمولاً داشتن مدرک زبان آلمانیِ سطح C2 کافی خواهد بود اما مشخص کردن این‌که فرد متقاضی کار چقدر باید به زبان آلمانی مسلط باشد، به کارفرما بستگی دارد.

برای برخی شغل‌ها، نیاز به آشنایی با زبان آلمانی نیست و تسلط به زبان انگلیسی کفایت می‌کند. در این حالت معمولاً داشتن نمرات بالا در آزمون‌های بین‌المللی مطرح مانند IETLS (معمولاً نمرات بالای 6 یا 6.5 در هر چهار مهارت زبانی یعنی خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن) شانس متقاضی کار برای دریافت جاب آفر آلمان را بالا می‌برد.

با این همه، توجه داشته باشید که مثل همۀ‌ کشورهای دیگر، مردم کشور آلمان هم برای افرادی که به یادگیری زبان آلمانی بها داده و برای آن وقت صرف کرده‌اند، ارزش بیشتری قائل هستند. آشنایی با زبان رسمی یک کشور، تعامل فرد با همکاران و مردم پیرامون او را آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

ویژگی بعدی، میزان تخصص و مهارت یک فرد برای شغل موردنظر است. در واقع، هرچه سابقه و پیشینۀ شغلی یک فرد، بیشتر و برجسته‌تر باشد، شانس او برای گرفتن جاب آفر آلمان از یک کارفرمای آلمانی بیشتر خواهد بود. در مجموع، تناسب مدرک تحصیلی با سابقۀ کاری و شغل درخواستی اهمیت زیادی دارد.

یک ویژگی مهم دیگر، تمکن مالی فرد برای زندگی در کشور آلمان است. با وجود جاب آفر آلمان و داشتن ویزای کار و مجوز کار، باز هم از زمان ورود تا زمان رسیدن به درآمد در کشور آلمان، فاصله هست. برخی کارفرمایان آلمانی، عهده‌دار کارهای مربوط به اسکان فرد متقاضی (و خانواده‌اش) بعد از ورود به خاک آلمان می‌شوند. در هرصورت متقاضی باید از تمکن مالی لازم برای تهیۀ مسکن و خورد و خوراک خود و خانواده‌اش در کشور آلمان برخوردار باشد.

افزایش شانس جاب آفر آلمان
چند نکته در مورد جاب آفر آلمان

چند نکته در مورد جاب آفر آلمان

_ قبل از اقدام برای ویزای کاری از طریق جاب آفر آلمان مطمئن شوید که همۀ مدارک لازم را جمع‌آوری کرده و ترجمه کرده‌اید. مدارک باید مهر و امضای یک مترجم رسمی دادگستری را داشته باشند و در برخی موارد، در یک دفترخانۀ رسمی برابر با اصل شده باشند.

_ درخواست مجوز کاری یا ویزای کاری از طریق جاب آفر آلمان وظیفۀ خود شخص متقاضی کار در آلمان است اما کارفرمای آلمانی که تمایل به استخدام و بستن قرارداد کاری با شما دارد، می‌تواند با اثبات این‌که کار موردنظرش به‌جز شما توسط هیچ شهروند آلمانی یا اروپایی قابل انجام نیست، در این زمینه به شما کمک کند.

_ یک نکتۀ بسیار مهم برای گرفتن پیشنهاد کاری از کارفرمایان آلمانی این است که متقاضی باید حضور فعال در پرتال‌ها و سایت‌های کاریابی داشته باشد. در حال حاضر، متقاضیان کار برای کشور آلمان زیاد هستند و ممکن است برای یک موقعیت شغلی، چندین متقاضی وجود داشته باشد.

_ یکی از مدارک مهمی که برای ویزای کاری باید به‌دقت تهیه شود، نامه‌ای است که به آن کاورلتر می‌گویند. در این نامۀ کوتاه، فرد باید به‌صورت شفاف و واضح، هدف خود از کار و زندگی در آلمان را بیان کند. چنان‌چه این نامه مبهم باشد و یا دلایل متقاضی برای مامور صدور ویزا قانع‌کننده نباشد، احتمال رد شدن درخواست صدور ویزا، حتی با داشتن یک جاب آفرآلمانی قطعی، وجود دارد.

_ دو شرط مهم برای ورود به خاک آلمان جهت کار و دریافت ویزای کاری آلمان، داشتن یک جاب آفر آلمانی معتبر و همچنین مدرک سلامت بدنی است. همۀ متقاضیان کاری که وارد کشور آلمان می‌شوند، باید بیمۀ سلامت شوند.

_ صدور ویزای کاری (جاب آفر آلمان) معمولاً بین یک تا سه ماه زمان می‌برد. فرد متقاضی باید خود را برای مصاحبۀ حضوری در یکی از دفاتر رسیدگی به امور مهاجران یا سفارت‌خانۀ‌کشور آلمان آماده کند. این مصاحبه، معمولاً به زبان آلمانی انجام می‌شود و به همین دلیل، آشنایی فرد با زبان آلمانی اهمیت زیادی دارد.

نتیجه گیری

کشور آلمان، کشور فرصت‌های بی‌شمار نه تنها برای خود آلمانی‌ها، بلکه برای همۀ ملیت‌ها به‌ویژه مردم کشورهای جهان سوم است. این کشور جویای نوآوری و راهکارهای نوین، چهارمین کشور از لحاظ قدرت اقتصادی در جهان و خانۀ بسیاری از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ دنیا است. به‌همین دلیل است که فرصت‌های شغلی بی‌شماری برای متقاضیان خارجی جویای کار در کشور آلمان و همچنین دریافت اقامت دائمی این کشور وجود دارد. دریافت این  ویزا شانس را به نیروهای کار خارجی متخصص و ماهر می‌دهد که جایی برای خود در بازار اقتصادی بزرگ آلمان پیدا کنند.

سوالات متداول

جاب آفر در واقع همان پیشنهاد کار در آلمان است که به متقاضیان مهاجرت کاری به آلمان داده می‌شود. می‌توان گفت که جاب آفر قدم اول در پروسۀ مهاجرت به کشور آلمان برای کار و اقامت است.

برطبق این سیستم، کارفرمایان در ابتدا برای تامین نیروی متخصص موردنیاز خود، باید به مدت یک‌ ماه در خود کشور آلمان آگهی بدهند. درصورتی که قادر به تامین نیروی کاری موردنیاز خود در درون کشور آلمان نبودند، کارفرما ملزم است به‌مدت یک ماه در حوزۀ اروپا برای جذب نیرو آگهی بدهد و چنانچه باز هم نیروی انسانی موردنیاز کارفرما پیدا نشد، می‌تواند از طریق پرتال‌های کاریابی برای جذب نیروهای کار خارجی متخصص موردنیاز خود اقدام کند.

_ عدم سوء پیشینۀ کیفری

_ داشتن یک رزومۀ قوی و قابل‌قبول که در آن تمامی سوابق تحصیلی و کاری متقاضی ویزای جاب آفر آلمان ذکر شده باشد.

_ اثبات تمکن مالی

_ داشتن تائیدیه از سازمان استخدام دولت فدرال آلمان (درصورتی که لزوم گرفتن آن وجود داشته باشد)

_ پاسپورت معتبر

_ پرداخت هزینۀ صدور ویزا. هزینۀ صدور ویزاهای اقامت طولانی‌مدت در آلمان از جمله ویزای جاب آفر آلمان 75 یورو است.

_ بیمۀ سلامت

🔍سوالات خود را درباره جاب آفر آلمان از ما بپرسید

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن