مشاوره رایگان

02128111107

مشاغل مورد نیاز آلمان

مشاغل مورد نیاز آلمان

مشاغل مورد نیاز آلمان

مشاغل مورد نیاز آلمان موضوعی است که قصد داریم در ادامه مقاله به آن بپردازیم ،پس اگر قصد کار در آلمان را دارید با ما همراه باشید.

همه نگران اقتصاد آلمان پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و فرصت های شغلی این کشور هستند. اما جای نگرانی در مورد فرصت های شغلی در این کشور وجود ندارد. تا سال 2023، در حدود 700،000 متخصص فن آوری در امورد نیاز خواهد بود. طبق گزارش های اخیر آلمان با کمبود نیروی ماهر روبرو بوده و فرصت های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد.

تا سال 2030 انتظار می رود آلمان با 3 میلیون نیروی کار ماهر روبرو شود. این روند در سال 2021 و پس از آن نیز ادامه خواهد داشت. بنابراین، در ادامه مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2021 را بررسی خواهیم کرد.

آلمان در سال 2021 بسیار به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات نیازمند می باشد. بیشترین مشاغل مورد نیاز در این کشور مهندسی مکانیک، برق و فناوری اطلاعات است. به دلیل افزایش سن جمعیت آلمان، بخش مراقبت های بهداشتی نیز تقاضای زیادی را برای پرستاران خواهد داشت.

هم اکنون در جنوب و شرق آلمان بیشترین فرصت های شغلی وجود دارد. پیش بینی می شود که تا سال 2025 آلمان به نیروی کار جدید به خصوص در بخش تجارت و خدمات نیاز داشته باشد.طبق گزارش ها حدود 25٪ از فرصت های شغلی برای افراد حرفه ای و افراد متبهر خواهد بود.

آنچه در این مقاله میخوانید :

آشنایی با اقتصاد قدرتمند آلمان

آشنایی با اقتصاد آلمان

آشنایی با اقتصاد آلمان برای آن دسته از افرادی که به دنبال مشاغل مورد نیاز آلمان هستند، امری ضروری است. کشور آلمان در سال‌های اخیر توانسته رتبه‌های بسیار مناسبی را در حوزه اقتصاد از آن خودش کند. برای درک هرچه بهتر این موضوع کافی است بدانید که اقتصاد آلمان هم اکنون در بین 5 اقتصاد برتر جهان بوده و از این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور اقتصادی اروپا یاد می‌شود. همچنین کشور آلمان توانسته تا در زمینه تولید ناخالص داخلی، رتبه پنجم را در جهان به خود اختصاص دهد.

آلمان جزو کشورهای بنیان‌گذار اتحادیه اروپا بوده است و بعد از انقلاب صنعتی، به‌ خوبی توانسته خودش را در بین کشورهای پیشرفته جهان جا دهد. همچنین این کشور در زمینه‌های فناوری و تکنولوژی یکی از کشورهای پیشرو شناخته می‌شود که همچنان نیز به راه خودش با قدرت ادامه می‌دهد. همه این موارد نشان می‌دهد که آشنا شدن با مشاغل مورد نیاز در آلمان و پیدا کردن یک شغل در این کشور چقدر می‌تواند حائز اهمیت باشد.

اما این‌همه داستان نیست! کشور آلمان حتی در حوزه صادرات نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در سال 2014 بود که این کشور توانست با صادرات 28.1 تریلیون دلاری خودش، رتبه سوم را در بین کشورهای جهان به دست بیاورد. اکثر صادرات این کشور محصولاتی مانند خودرو، ماشین‌آلات، تجهیزات حمل‌ونقل، محصولات الکتریکی، محصولات شیمیایی و … بوده است.

دریافت ویزای کار آلمان

دریافت ویزای کار آلمان

روش های دریافت ویزای کار آلمان

مسلما افرادی که به دنبال مشاغل مورد نیاز در آلمان هستند، قصد دارند تا با پیدا کردن چنین مشاغلی در این کشور شروع به کار کنند. ازاین‌رو این دسته از افراد باید بدانند که با دریافت ویزای کار در آلمان می‌توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کرده و بعد از گذشت چند سال و با پرداخت مالیات، تابعیت آلمانی دریافت کنند. به همین دلایل می‌توان از ویزای کار آلمان به‌عنوان یکی از بهترین ویزاهایی که منجر به دریافت اقامت دائم این کشور می‌شود، یاد کرد.

اما ممکن است برای این دسته از افراد این سوال مطرح شود که به چه صورتی می‌توان ویزای کاری آلمان را دریافت کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که شما به‌عنوان کسی که به دنبال مشاغل مورد نیاز آلمان هستید، باید از طریق یکی از روش‌های زیر به جستجوی کار بپردازید:

  • دریافت پیشنهاد نامه کاری از سوی یک کارفرمای آلمانی یا جاب آفر (job offer)
  • جستجو در کار در آلمان یا جاب سیکر (job seeker)
  • حضور در دوره‌های آوسبیلدوگ
  • دریافت کارت آبی آلمان یا بلو کارت (blue card)

ما در ادامه به ‌صورت کامل در خصوص تمامی این مراحل اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

1- دریافت پیشنهاد نامه کاری از سوی یک کارفرمای آلمانی یا جاب آفر (job offer)

یکی از روش‌هایی که به کمک آن می‌توانید در کشور آلمان شغلی را برای خودتان دست‌وپا کنید و بعد از استخدام ویزای کاری آلمان را دریافت نمایید، روش جاب آفر است. در این روش نیاز است که شما با یک شرکت یا اداره در کشور آلمان مکاتبه کرده و یک موقعیت شغلی از آن‌ها طلب کنید. اما باید بدانید که این روش، شرایط خودش را دارد. از مهم‌ترین این شرایط می‌توان به این نکته اشاره کرد که باید استخدام در موقعیت شغلی از سوی کارفرما به شما پیشنهاد شود.

در واقع در این روش کارفرما یک موقعیت شغلی را در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان قرار داده و به دنبال پیدا کردن فرد متخصص در این زمینه است. بعد از این که فرد یافت شد، کارفرما به دنبال استخدام و طی ‌کردن روند اداری آن اقدام می‌کند و فرد می‌تواند با دریافت ویزای کاری آلمان و با نشان ‌دادن قرارداد کاری خود، وارد خاک آلمان شود. اما صبر کنید، باز هم شرایط وجود دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین شرایط این روش این است که نباید در کشورهای اتحادیه اروپا، فرد مناسبی برای این موقعیت شغلی پیدا شود.

به بیان دیگر در ابتدا کارفرما ملزم است تا موقعیت شغلی را در کشور آلمان تبلیغ کند. اگر در این کشور نتوانست فرد مورد نظر خود را پیدا کند، حال باید در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دنبال استخدام چنین فردی باشد. بعد از این که حتی در این کشورها نیز نتوانست فرد مورد نظر خودش را پیدا کند، می‌تواند موقعیت شغلی را در بین تمامی کشورهای جهان تبلیغ کند. بعد از طی این شرایط شما می‌توانید موقعیت کاری را دریافت کرده و وارد خاک آلمان شوید.

2- جستجوی کار در آلمان یا جاب سیکر (job seeker)

یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی که به کمک آن می‌توانید در کشور آلمان شغلی برای خودتان دست‌وپا کنید، روش جستجوی کار در آلمان یا job seeker است. طبق این روش به فرد متقاضی این اجازه داده می‌شود تا به مدت 6 ماه در کشور آلمان حضور پیدا کند. در این مدت او وظیفه دارد به دنبال مشاغل مورد نیاز آلمان باشد و برای خود یک موقعیت کاری دست‌وپا کند. نکته حائز اهمیت این است که حتی اگر نتواند ظرف 6 ماه شغل مرتبط با تخصص خود را پیدا کند، باز هم دولت آلمان به او 2 ماه دیگر فرصت می‌دهد.

بدین صورت می‌توانید با حضور داشتن در کشور آلمان، خودتان شخصا به دنبال پیدا کردن یک موقعیت شغلی مناسب باشید. بعد از این که موقعیت شغلی خود را پیدا کردید، کارفرمای شما یک قرارداد کاری با شما امضا می‌کند که در آن میزان حداقل حقوق دریافتی شما تعیین شده است و به کمک این قرارداد می‌توانید اقامت آلمان و ویزای کار در این کشور را به دست آورید. این ویزا قابلیت تمدید سالیانه را داشته و به شما این اجازه را می‌دهد تا هر زمان که در این کشور مشغول به کار بودید، این ویزا را تمدید کنید.

3- حضور در دوره‌های آوسبیلدونگ

دولت آلمان در قانون کار جدید این کشور، شرایطی را مهیا کرده است تا شما با پیدا کردن مشاغل مورد نیاز آلمان و پیدا کردن تخصص کاری خودتان، بتوانید حداقل به مدت 2 سال در این کشور به ‌صورت کاملا تخصصی آموزش ببینید و در نهایت برای دریافت ویزای کاری این کشور اقدام کنید. از مهم‌ترین ویژگی شرکت در این دوره‌ها این است که شما حتی نیازی ندارید تا مدرک تحصیلی خودتان را ارائه کنید. تنها باید ثابت کنید در این زمینه تخصص کافی داشته یا 3 سال تجربه کاری دارید.

یکی دیگر از شرایط حضور در این دوره‌ها نیز این است که شما باید حداقل مدرک زبان آلمانی B1 داشته باشید. دولت آلمان همیشه به دنبال راه‌حل‌هایی بوده تا نیروهای متخصص و ماهر بتوانند برای کار به این کشور مراجعه کنند. ازاین‌رو هرساله لیستی از مشاغل مورد نیاز آلمان و رشته‌هایی که این کشور به آن‌ها نیاز دارد، معرفی کرده و از افراد متخصص دعوت می‌کند تا به این کشور مهاجرت کنند. یکی از راه‌های دولت آلمان برای ورود افراد متخصص نیز دوره‌های آوسبیلدونگ است.

این دوره‌ها که حدودا بین 18 تا 24 ماه خواهند بود، فرصت بسیار مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا با آموزش در حوزه کاری خودتان، بتوانید شانس پیدا کردن شغل مناسب خودتان در کشور آلمان را افزایش دهید. البته لازم به ذکر است که برای شرکت در چنین دوره‌هایی باید حداقل 25 سال سن داشته و مدرک زبان آلمانی B1 را کسب کرده باشید.

4- دریافت کارت آبی آلمان یا بلو کارت blue card

یکی از بهترین روش‌های اقامت کاری در آلمان، دریافت بلو کارت این کشور است. این بلو کارت به افرادی تعلق پیدا می‌کند که بتوانند حقوقی بیشتر از حقوق مشخص شده در وزارت کار آلمان، یعنی 4200 یورو در ماه، دریافت کنند. بدین صورت می‌توانند ویزای کاری آلمان را اخذ کنند و برای دریافت تابعیت این کشور اقدام نمایند. یکی از شرایط مهم این روش این است که قرارداد کاری شما باید حداقل یک‌ ساله باشد و جالب است بدانید که این نوع اقامت، قابلیت تمدید را دارد.

مدت‌زمان اعتبار بلو کارت آلمان 4 سال است. اما شما برای دریافت اقامت دائم، باید 5 سال در خاک آلمان کار کرده و مالیات پرداخت کنید. بعد از 8 سال کار در این کشور می‌توانید برای دریافت تابعیت و پاسپورت آلمانی نیز اقدام کنید. یکی از مهم‌ترین شرایطی که شما را زودتر به رسیدن به پاسپورت آلمانی کمک می‌کند، فراگیری هرچه بهتر زبان این کشور است.

مشاغل مورد نیاز آلمان 2021

مشاغل مورد نیاز آلمان 2021
مشاغل مورد نیاز آلمان2-01

امروزه انتخاب شغل به یکی از دغدغه های مردم تبدیل شده . شما می توانید ثبات مالی و امنیت کاری را در آلمان تجربه کنید. اگر داشتن یک کار خوب برای شما به یک نگرانی تبدیل شده است، حتما کار در آلمان را امتحان کنید.

هم اکنون می توانید با کارشناسان ما در رامان اپلای برای آنکه از جزئیات کار در آلمان اطلاعات لازم را کسب کنید در تماس باشید. ما در ادامه لیستی را برای شما فراهم کرده اید که مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2021 می باشد.

1- توسعه فناوری اطلاعات و نرم افزار

در حال حاضر در آلمان مشاغلی در زمینه تولید نرم افزار بسیار مورد تقاضا است. صرف نظر از زبان کد نویسی،  برنامه نویسی یا توسعه برنامه های موبایل ، آلمان نیاز به نیروی ماهر دراین زمینه ها دارد. اگر شما هم اکنون در فن آوری اطلاعات مشغول به کار هستید، برای یافتن شغل خود در آلمان مشکلی نخواهید داشت. تنها چالش شما در آلمان این است که بین همه موقعیت های شغلی کدام برای شما مناسب است.

2- بازاریابی اینترنتی

همیشه در شرکت های فناوری ، بازاریاب باهوش مورد نیاز است و آلمان با داشتن بهترین شرکت های فناوری نیاز مبرمی به این افراد دارد. اعم از نوشتن مطالب تبلیغاتی، بازاریابی محتوا، بازاریابی عملکردی، روابط عمومی یا بازاریابی ایمیل و مدیریت ارتباط با مشتری، بازاریابان اینترنتی در آلمان مورد نیاز هستند و موقعیت شغلی بی شماری برای این افراد وجود دارد.

3- طراحی UX / UI

نرم افزار های کامپیوتر و یا موبایل می توانند از نظر عملکردی شگفت انگیز باشند، اما اگر جلوه و ظاهر خوبی نداشته باشند، بازار محدودی را خواهند داشت. به همین دلیل مشاغلی که در زمینه طراحی نرم افزار، طراحی UX / UI  و گرافیک هستند در این کشور در حال رشد می باشند. اگر شما نیز در این شغل ماهر هستید و دارای توانایی بسیار خوبی می باشید و تجربه کاری خوبی دارید، می توانید در آلمان مشغول به کار شوید.

4- فروشنده

با توجه به ماهیت بین المللی بودن آلمان، مشاغل زیادی در زمینه فروش در این کشور وجود دارد. این شغل هم اکنون در آلمان بسیار مورد نیاز اگر چه در آمد آن در آلمان کم است. در آلمان کار فروش معمولا به صورت کمیسیون است و در آمد بسیار خوبی نیز برای کسانی که در این شغل ماهر باشند وجود دارد.

5- اقتصاد دان

در آلمان با رشد سریع شرکتهای نوپا، مدیران دیگر نمی توانند از عهده کلیه حساب های شرکت برآیند. اینجاست که شما باید به مدیران شرکت ها برای مدیریت درآمد و خرج های شرکت کمک کنید. از جای خود بلند شوید و کار خود را در این کشور بدست آورید، مشاغل مالی بسیاری هم اکنون در آلمان و شهر های آن مانند برلین، مونیخ، اشتوتگارت و فرانکفورت وجود دارند.

6- پشتیبان مشتری

اگر محصولی رو به مشتری بفروشید، باید از اینکه وی از خرید خود راضی است مطمئن شوید. در آلمان استارتاپ های بسیاری وجود دارند که نیاز به پشتیبان مشتری چند زبانه دارند. این می تواند یک شغل بسیار خوب و با درآمد بالا و همچنین بدون چالش برای شما در یک شرکت نوپا و یا معروف در این کشور باشد.

7- مدیریت عملیاتی

اعم از سازماندهی رویدادها، مدیریت دفتر یا رهبری کردن تیم داخلی و راضی نگه داشتن آنها، هر دفتری به شخصی احتیاج دارد که به صورت روان بتواند همه این کار ها را انجام دهد. شرکت های بی شماری در آلمان برای هدایت و تاثیر گذاری بر روی تیم خود به این افراد نیاز دارند. اگر در این شغل شما نیز دارای مهارت و توانایی هستید، صندلی های بسیاری برای شما در آلمان خالی هستند.

8- منابع انسانی

استخدام بهترین افراد و ایجاد نوعی فرهنگ اداری و استخدام نیروی ماهر هدف استارتاپ ها در آلمان می باشد که به صورت بلند مدت نیز در شرکت کار کنند. کسی که در این شغل ماهر باشد و در رشته منابع انسانی تحصیل کرده باشد می تواند وارد آلمان شده و در این شغل کار کند. هم اکنون آلمان نیاز به افراد ماهری دارد که به آنها برای یافتن نیروی ماهر کمک کند. با داشتن شرایط لازم شما می توانید از هزاران صندلی خالی هم اکنون در این شغل در آلمان مشغول به کار شوید.

9- مهندسی برق

با وسایل نقلیه الکتریکی که صنعت موتور آلمان را تحت تاثیر قرار داده است، نیاز روزافزون به مهندسان برق در آلمان در حال افزایش است. فقط تسلا سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد کارخانه جدید و بزرگی را در براندنبورگ ایجاد کند و فولکس واگن نیز از فناوری های آن در اتومبیل های آئودی خود استفاده کند. مهندسان برق به طور متوسط چیزی در حدود 60.500 یورو در این کشور درآمد دارند.

10- اسکرام مستر

سرپرستی تیم ، اسکرام مستر است. وظیفه وی این است که تیم را در مراحل و فرایندهای مختلف پروژه نظارت کند و از موانع از جلوی آنها بردارد و تیم های مختلف را هماهنگ کند. وظیفه اسکرام مستر این است که اطمینان حاصل کند که تیم کارآمد و روان در حال کار است. اسکرام مستر ها در آلمان 56.100 یورو حقوق می گیرند که می تواند برای شما که در این شغل تجربه و مهارت دارید داشته باشید بسیار عالی باشد.

11- مسئول اجتماعی شرکت (Corporate social responsibility)

در آلمان بخش مسئولیت های اجتماعی شرکت با هدف ایجاد استراتژی های پایدار که به بهبود اعتبار شرکت کمک می کند بسیار متقاضی دارد و درآمد آنها نیز بسیار بالا است. آنها تأثیرات اجتماعی، محیطی و اقتصادی شرکت را یکی می کنند. این افراد در حدود 45.100 یورو در آلمان درآمد دارند و با روابط عمومی، بازاریابی و مدیریت شرکت از نزدیک همکاری می کنند. اگر در این زمینه نیز شما مهارت کافی دارید، آلمان به شما با حقوق بالا نیاز دارد.

12- پرستاران و پرستاران سالمندان

با پیر شدن جمعیت آلمان، تقاضا برای پرستار در حال افزایش است. بنیاد برتلزمن در سال 2030 گزارش داد که تا سال 2030 حداکثر 500000 صندلی خالی در بخش پرستاری در آلمان وجود خواهد داشت. علاوه بر این، دولت آلمان انگیزه فراوانی برای برای جذب پرستاران در آلمان از خارج کشور دارد. در حال حاضر پرستاران سالمند 32.400 یورو و پرستاران بیمارستان چیزی در حدود 37.900 یورو درآمد دارند.

مقاله پیشنهادی ——->مهاجرت به آلمان

مشاغل مورد نیاز آلمان 2021

مشاغل مورد نیاز آلمان در مناطق غیر تخصصی 

مشاغل مورد نیاز آلمان در مناطق غیر تخصصی :

در سال 2021 در آلمان فرصت های شغلی بسیاری که نیازی به مدرک تخصصی ندارند وجود خواهد داشت. مشاغل زیر در گروه این گونه از مشاغل قرار خواهند گرفت.

1- مکانیک صنعتی:

در آلمان در زمینه مهندسی ماشین و مکانیک صنعتی فرصت های شغلی بسیاری وجود دارد. بعضی اوقات ممکن است یک دوره کارآموزی یک ساله برای آنکه در این شرکت ها کار کنید را پیش از اشتغال سپری کنید. در این دوره حقوق شما کم است اما پس از این دوره حقوق شما نیز افزایش خواهد یافت.

2- فروشندگان خرده فروشی:

در بخش خرده فروشی در آلمان رشد روز افزون وجود دارد. فرصت های شغلی بسیاری برای خارجی ها در این زمینه در آلمان مهیا است. صلاحیت اصلی متقاضی این است که بفهمد مشتری چه می خواهد و فروش را بهبود بخشد. دوره کارآموزی دو تا سه ساله بوده و خارجی ها می توانند در این کشور با قرارداد کار دائمی مشغول به کار شوند.

نتیجه گیری

در آینده آلمان به کسانی نیاز دارد که در هماهنگ کردن ، مهارت بسیار خوبی داشته باشند. به طور فزاینده ای فناوری های دیجیتال و پشتیبانی آن در آلمان در حال افزایش است و نیاز به نیروی ماهر افزایش می یابد. از هر 10 کارمند در آلمان 9 نفر از آنها ماهر هستند. آلمان به کارکنانی نیاز دارد که  دانش دیجیتالی داشته و پشتکار و ابتکار عمل از خود نشان دهند.

آلمان به علت افزایش جمعیت به نیروی کار ماهر نیاز پیدا کرده است. اگر مطمئن نیستید که بعد از چند سال هنوز شغل شما در این کشور مورد تقاضا خواهد بود یا خیر. با توجه به رشد روز افزون فناوری های جدید و در حال توسعه در آلمان، بسیاری از مشاغل با گذشت زمان کم رنگ و برخی دیگر تقاضای زیادی را پیدا می کنند. دراین مقاله نیز سعی شد تا مشاغلی را که آلمان هم اکنون به آنها نیاز دارد معرفی گردد. آلمان کشوری صتعتی است که مهندسانی که در لوازم الکتریک ماهر هستند و یا در فناوری اطلاعات تجربه خوبی دارند می توانند در این کشور با در آمد بالا در شغل مورد نظر خود مشغول به کار شوند. هم چنین با افزایش سن این کشور شغل هایی که در رابطه با سلامتی هستند مانند پرستاری در آلمان اهمیت بسیاری را پیدا کرده اند.

سوالات متداول

در ابتدا با یک مشاور مهاجرتی در مورد اینکه چقدر شانس پیدا کردن کار درآلمان را دارید مشورت کنید. مدارک خود را جمع  و به دنبال کار در سایت های کاریابی المان بگردید، سپس در خواست کار خود را ارسال کنید و پس از دریافت تایید، برای ویزای کار درخواست بدهید. پس از آنکه بیمه درمانی گرفتید می توانید به آلمان رفته و در این کشور مشغول به کار شوید.

برنامه نویس نرم افزار، متخصص IT، مهندس برق، حسابدار و پرستار، مدیر پروژه، پشتیبان مشتری و دستیار فروش .

پیدا کردن کار در آلمان معمولاً ساده است. در آلمان مناطق مختلفی وجود دارد به کارکنان با انگیزه و با صلاحیت کارفرمایان نیاز دارند و اینکه آنها از کدام کشور می آیند برای آنها اهمیتی ندارد.

بدون آنکه به زبان آلمانی مهارت داشته شما این امکان را دارید که در این کشور کار کنید. اما تسلط به زبان آلمانی و یا انگلیسی شانس شما را برای پیدا کردن کار افزایش خواهد داد.

پزشک عمومی- 121.748

مدیریت فروش – 94.796 یورو

جراح و متخصص – 196.251 یورو

تاجران – 90.812 یورو

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن