مشاوره رایگان

02128111107

جاب سیکر آلمان

جاب سیکر آلمان

جاب سیکر آلمان

جاب سیکر آلمان مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. آلمان به لحاظ آماری در میان کشورهای اروپایی، در جایگاه بسیار مناسبی از نظر اشتغال‌زایی و میزان درآمدها قرار دارد. همین امر باعث رشد و ثبات بسیار خوب اقتصاد این کشور شده است. به‌علت افزایش متوسط سن مردم آلمان، دولت این کشور اقداماتی را برای تسهیل اشتغال اتباع خارجی انجام داده است. از این رو، افرادی که خواهان مهاجرت کاری به این کشور هستند اما هنوز شغل مناسبی در آن برای خود پیدا نکرده‌اند، می‌توانند برای اخذ ویزای جاب سیکر آلمان به‌طور حضوری در این کشور به جستجوی شغل مناسب بپردازند. در این مطلب از مهاجرت با ما، با شرایط دریافت این ویزا آشنا می‌شویم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

ویزای جاب سیکر چیست؟

ویزای جاب سیکر

ویزای جاب سیکر (job seeker) که به آن ویزای جستجوی کار هم می‌گویند، یکی از انواع ویزاهای ارائه شده توسط دولت آلمان برای مهاجرت کاری است که به‌عنوان اجازه برای جستجو و یافتن شغل مورد نظر به افراد متقاضی داده می‌شود تا بتوانند در این کشور شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. با این روش مهاجرتی، افراد می‎توانند به‌راحتی به‌دنبال یافتن کار، محل اقامت و طی کردن مراحل ثبت بیمه درمانی باشند.

البته این نکته وجود دارد که ویزای جاب سیکر آلمان، به منزله اجازه کار کردن در این کشور نخواهد بود.  بلکه با دریافت این ویزا، متقاضیان ۶ ماه اجاز اقامت در این کشور برای یافتن کار مناسب خود را دارند. بعد از پیدا کردن شغل مناسب، ویزای جاب سیکر فاقد اعتبار خواهد شد و افراد متقاضی باید برای دریافت ویزای کاری خود اقدامات لازم را انجام دهند.

مقاله پیشنهادی ——-> انواع ویزا 

شرایط عمومی و اختصاصی اخذ ویزاهای کاری آلمان

برای دریافت ویزاهای کاری و مهاجرت به کشور آلمان، افراد فارغ از انتخاب هر گونه روش، باید واجد برخی شرایط عمومی و اختصاصی باشند. شرایط عمومی که برای دریافت ویزا و مهاجرت کاری به آلمان مورد نیاز هستند، عبارتند از:

 • عدم وجود سوء سابقه کیفری و جنایی
 • سلامت کامل جسمی
 • نداشتن خطر برای امنیت ملی کشور آلمان
 • داشتن صلاحیت‌های مد نظر کارفرمای آلمانی برای استخدام
 • داشتن تمکن مالی جهت تامین هزینه‌های زندگی در طول اقامت و ارائه مدارک مبنی بر آن

علاوه بر این شرایط عمومی، افرادی که به‌دنبال دریافت ویزای جاب سیکر آلمان هستند، باید این شرایط اختصاصی را نیز داشته باشند:

 • پر کردن فرم درخواست جستجوی کار و تحویل دادن آن به سفارت آلمان
 • گرفتن وقت مصاحبه از سفارت و شرکت در آن
 • داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یک دانشگاه آلمانی یا مدارک معادل از یک دانشگاه معتبر در جهان
 • داشتن ۵ سال تجربه کاری در زمینه کاری مشخص شده
 • داشتن بیمه نامه پزشکی

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای کار آلمان

مدارک لازم برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان

برای دریافت ویزای جستجوی کار در آلمان، علاوه بر شرایط ذکر شده، برخی مدارک و اسناد هویتی و شناسایی نیز مورد نیاز است. کشور آلمان در ارائه ویزای جاب سیکر سختگیری معقولانه‌ای دارد، از این رو حتما باید مدارک خواسته شده را به‌صورت کامل و ترجمه شده به مراجع مربوطه تحویل دهید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای جاب سیکر آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • کپی از صفحه اطلاعات پاسپورت
 • ۳ عکس بیومتریک با توجه شرایط تعیین شده از سوی سفارت آلمان
 • نامه برای مشخص کردن نحوه کاریابی و مهارت‌های فردی
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • رزومه و سوابق کاری به صورت دقیق
 • اثبات محل اقامت در کشور آلمان
 • اثبات تمکن مالی با ارائه فیش بانکی، داشتن حامی و پشتیبان مالی در آلمان و یا ایجاد حساب بلوکه در آلمان به مبلغ ۱۰ هزار یورو
 • ارائه مدارکی مانند گواهی تولد و ازدواج در صورت متاهل بودن

البته باید توجه داشته باشید که مدارک نامبرده همیشه یکسان  و ثابت نیست و افسرصدور ویزا و مسئول سفارت می‌توانند مدارک کمتر و یا بیشتری را از متقاضیان درخواست کنند. پس از جمع‌آوری و تحویل مدارک مورد نیاز، در مرحله آخر، فرد متقاضی باید برای پر کردن فرم درخواست ویزای جاب سیکر آلمان از دفتر سفارت این کشور اقدام کند.

آشنایی به زبان آلمانی برای اخذ ویزای جاب سیکر آلمان

داشتن مدرک زبان آلمانی برای جستجو و اشتغال به کار در این کشور ضرورتی ندارد. اما افرادی که به زبان آلمانی تسلط کافی داشته و یا دارای مدارک B1 و B2 زبان آلمانی باشند، در اولویت استخدام و صدور ویزای کاری قرار می‌گیرند و مدرک زبان آلمانی به نوعی امتیاز محسوب می‌شود. از سوی دیگر، پیدا کردن شغل به زبان انگلیسی در کشوری مثل آلمان کار چندان دشواری نیست؛ چرا که مردم این کشور تا حد مطلوبی به زبان انگلیسی هم تسلط دارند.

شرایط اخذ ویزای جستجوی کار آلمان

مهاجرانی که تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای عضو منطقه اقتصادی اروپا (CCU) و یا منطقه تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند، می‌توانند بدون ویزا به آلمان سفر کنند و به جستجوی کار در این کشور بپردازند. شهروندان کشورهای استرالیا، کانادا، ژاپن، کره جنوبی، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا نیز نیازی به دریافت ویزا برای ورود به این کشور و جستجوی کار در آنجا ندارند. با این حال، این دسته از اتباع خارجی باید در بدو ورود به شهر برلین، درخواست اقامت موقت خود را به‌طور مستقیم به اداره مهاجرت این  شهر ارائه دهند. اتباع دیگر کشورهای دنیا ابتدا باید ویزای جستجوی کار آلمان را اخذ کنند تا بتوانند وارد این کشور شوند و برای کاری مناسب برای خود به جستجو بپردازند.

همچنین حداقل سن قانونی برای درخواست ویزای جاب سیکر آلمان، ۱۸ سال است. از دیگر شرایط لازم برای این ویزا، اثبات تمکن مالی و توانایی پوشش هزینه‌های زندگی خود در مدت اقامت می‌باشد. دیگر شرایط اخذ ویزای جاب سیکر، داشتن مدرک لیسانس مدرک یا کارشناسی ارشد از یک دانشگاه آلمانی یا معادل آن در یک دانشگاه معتبر در سطح جهان و داشتن 5 سال تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی است.

انگیزه‌نامه برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان

یکی دیگر از شرایط درخواست برای دریافت ویزای جاب سیکر آلمان، پر کردن یک انگیزه‌نامه و تحویل آن به سفارت آلمان است و کیفیت آن در پذیرفته یا رد شدن درخواست ویزا تاثیر به‌سزایی دارد. در این انگیزه‌نامه، افراد متقاضی باید در مورد هدف اصلی خود از جستجوی کار در آلمان صحبت کنند. همچنین سفارت این کشور برای بررسی درخواست ویزای جاب سیکر باید بداند که فرد به‌دنبال چه شغلی می‌گردد و قرار است سراغ کدام کارفرماها برود، آیا قبلا با آن‌ها صحبت و مذاکره کرده است و این که کجا قرار است ساکن شود.

معلومات زبانی آلمانی و انگلیسی فرد متقاضی نیز باید در انگیزه‌نامه آمده باشد. آشنایی با زبان آلمانی تاثیر به‌سزایی در افزایش احتمال دریافت ویزای جاب سیکر دارد. اما اگر فرد به هر دلیلی با زبان آلمانی آشنایی نداشته و نیازی هم به آن ندارد، باید دلایل عدم نیاز خود را در انگیزه‌نامه ذکر کند. همچنین در صورت ارتباط داشتن با شرکت‌ها یا کارفرمایان آلمانی و قرار بر حضور برای مذاکرات نهایی، افراد باید اسناد و مدارکی دال بر این موضوع را به انگیزه‌نامه خود پیوست کنند تا نتیجه بهتر و مطلوب‌تری بگیرند.

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای کار

ویزای جاب سیکر برای افراد متاهل

Jobseeker Germany4

افراد متقاضی در صورت تاهل، هنگام ارائه درخواست ویزای جستجوی کار می‌توانند همزمان برای همسر و فرزند خردسال خود نیز درخواست ویزای همراه پر کنند. البته نکته‌ای که وجود دارد این است که این کار شانس آن‌ها را برای اخذ ویزای جاب سیکر کاهش می‌دهد.

افراد متاهل اگر امکان سفر کوتاه‌مدت و تنها به آلمان را دارند، بهتر است به تنهایی برای دریافت ویزای جاب سیکر اقدام کنند. پس از پیدا کردن شغل مورد نظر و عقد قرارداد با یک کارفرمای معتبر آلمانی، آن‌ها می‌توانند ضمن تبدیل اقامت موقت خود به اقامت بلندمدت و درخواست ویزای کاری، برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز درخواست ویزای همراه بدهند. به احتمال خیلی زیاد با درخواست ویزای همراه آن‌ها نیز موافقت می‌شود و آن‌ها نیز می‌توانند به آلمان بروند.

شرایط اخذ اقامت دائم آلمان با ویزای جاب سیکر

رونق اقتصادی،‌ صنعت پیشرفته، تحصیل رایگان و دلایل متعدد دیگری افراد زیادی را به مهاجرت به آلمان و کسب اقامت دائم این کشور علاقه‌مند کرده است. برای اخذ اقامت دائم آلمان از طریق ویزای جاب سیکر، افراد متقاضی باید واجد شرایط به‌خصوصی باشند. اگر این افراد پس از ورود به خاک آلمان با ویزای جاب سیکر، پیدا کردن شغل و عقد قرارداد با شرکت و کارفرمای آلمانی معتبر، بتوانند ۵ سال متوالی کار کنند و درآمد خوبی داشته باشند، مالیات خود را به دولت آلمان بپردازند و سوء سابقه کیفری نداشته باشند، دولت به آن‌ها مجوز اقامت دائم خواهد داد.

همچنین متقاضیان دو سال پس از دریافت اقامت دائم آلمان، مجاز هستند برای دریافت پاسپورت و تابعیت آلمان درخواست دهند. اگر دولت آلمان با این درخواست موافق کند،‌ این افراد رسما یک آلمانی به حساب می‌آیند و از تمام مزایا و حقوق شهروندی، همچون حقوق و بیمه بیکاری، تحصیل رایگان برای خود، همسر یا فرزندان، برخوردار خواهند شد.

مقاله پیشنهادی ——-> اقامت آلمان

دریافت وقت سفارت آلمان برای ویزای جستجوی کار

اقدام برای مصاحبه ویزای جاب سیکر آلمان شامل مراحلی مانند آماده‌سازی مدارک مورد نیاز و گرفتن وقت از سفارت برای مصاحبه است. متقاضیان برای اخذ وقت از سفارت آلمان جهت تحویل مدارک و انجام مصاحبه باید به وب‌سایت رسمی کارگزاری سفارت آلمان یا ویزامتریک در تهران وارد شوند و به‌صورت آنلاین ثبت نام کنند. در زمان ثبت نام نیز متقاضیان باید اطلاعات هویتی خود را بر اساس اطلاعات گذرنامه وارد کنند و یک آدرس ایمیل معتبر نیز ارائه دهند.

در صورتی که فرایند ثبت نام موفقیت‌آمیز باشد، ایمیلی به فرد ارسال می‌شود که حاوی تاییدیه ثبت نام او است. معمولا وقت سفارت برای این‌ گونه ویزاها  1 تا 1.5 سال آینده داده می‌شود. وقت تعیین شده برای مصاحبه سفارت از طریق ایمیل به فرد اطلاع‌رسانی خواهد شد و فرد متقاضی برای تایید وقت سفارت از طریق ایمیل ارسال شده، 7 روز زمان خواهند داشت. در زمان مراجعه به سفارت نیز فرد باید مدارک خود را به زبان آلمانی ترجمه رسمی کرده باشد و به‌همراه دو کپی از آن‌ها، مدارک خود را تحویل دهد.

مدت زمان جواب‌دهی ویزای جاب سیکر

فرایند صدور ویزای جاب سیکر آلمان توسط سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های این کشور با تعیین وقت قبلی انجام می‌شود. وقت مصاحبه پس از جمع‌آوری تمام مدارک و ارسال فرم درخواست به نزدیک‌ترین دفتر سفارت آلمان، تعیین می‌شود. معمولا رسیدگی به درخواست ویزای جستجوی کار حدود 4 تا 6 هفته به طول می‌انجامد. سرعت زمان پردازش نیز به صحت اطلاعات و کامل بودن کلیه مدارک ارائه شده توسط فرد بستگی دارد.

هزینه و مدت اعتبار ویزای جستجوی کار آلمان

مدت اعتبار ویزای جستجوی کار آلمان

هزینه ویزای جستجوی کار آلمان 75 یورو است و این ویزا برای مدت شش ماه اعتبار دارد. ویزای جاب سیکر آلمان به فرد متقاضی فرصت کافی برای پیدا کردن شغل، درخواست اشتغال و مصاحبه کاری در آلمان را می‌دهد. هنگامی که فرد متقاضی بتواند یک موقعیت شغلی ثابت و مناسب پیدا کند، وضعیت اقامتی او از ویزای جستجوی کار به مجوز کار آلمان تغییر می‌کند. البته اگر فرد نتواند در مدت شش ماه شغلی پیدا کند، باید پس از اتمام مدت اعتبار ویزا خاک آلمان را ترک کند.

نکات افزایش شانس اخذ ویزای جستجوی کار آلمان

مدارک خاصی وجود دارد که اگر در درخواست ویزای جاب سیکر گنجانده شوند، امتیاز مثبتی برای متقاضیان خواهند بود. این مدارک شامل توصیه‌نامه‌های امضا شده یا گواهی‌های مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی که نشان‌دهنده تسلط فرد به این زبان‌ها است. از آنجا که این ویزا قابل تمدید نیست، در صورت اتمام مدت زمان شش ماهه ویزا و نیافتن کار فرد باید به کشور خود بازگردد؛ در غیر این صورت مشمول پرداخت جریمه‌های سنگینی خواهد شد. برای دریافت ویزای جاب سیکر، فرد متقاضی باید تمکن مالی خود را برای پوشش دادن هزینه‌های زندگی خود در مدت اقامت در کشور آلمان اثبات کند؛ که این تمکن مالی از طریق یکی از موارد زیر اثبات شود:

 • گزارش صورت حساب و گردش حساب معتبر بانکی حداقل تا شش ماه اخیر
 • پر کردن تعهدنامه یا اظهارنامه Verpflichtungserklärung توسط شخصی که هزینه‌های زندگی فرد را پرداخت می‌کند و حامی مالی او خواهد بود

روش‌های کاریابی در آلمان

روشهای کاریابی در آلمان

یکی از شرایط دریافت ویزای جستجوی کار در آلمان، اجاره کردن یک واحد هتل یا خانه به عنوان محل اقامت، قبل از ورود به این کشور است. البته متقاضیان این ویزا می‌توانند در صورت داشتن اقوام و دوستان در کشور آلمان، در خانه آن‌ها اقامت داشته باشند. یکی از نکات مهم که در یافتن شغل در این کشور امتیاز مهمی به‌شمار می‌آید، داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1 برای مصاحبه کاری حضوری است. البته امکان یافتن شغل با تسلط به زبان انگلیسی نیز وجود دارد اما بهتر است متقاضیان به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند.

کاریابی در آلمان به صورت آنلاین

پیدا کردن شغل از طریق وب‌سایت‌های کاریابی یکی از آسان‌ترین روش‌های پیدا کردن کار در آلمان است. متقاضیان می‌توانند از طریق آژانس استخدام فدرال (BA) رزومه و مدارک خود را ارسال کرده تا بتوانند یک کارفرمای آلمانی پیدا کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند وب‌سایت شرکت‌های مورد نظر خود برای اشتغال را پیدا کرده و رزومه خود را مستقیما به بخش کارگزینی آن‌ها ارسال کنند.

جستجوی کار در آلمان به روش حضوری

در روش حضوری فرد باید از قبل برای خود وقت مصاحبه با کارفرما رزرو کند و در روز مشخص با مدارک و رزومه خود در محل مورد نظر حاضر شود. در مصاحبه حضوری، تسلط به زبان آلمانی بسیار مهم است و امتیازی برای برتری فرد به‌شمار می‌آید. برای رزرو وقت مصاحبه کاری، افراد می‌توانند از طریق دوستان یا خانواده‌ خود که در آلمان سکونت دارند نیز برای یافتن کار و وقت مصاحبه کاری با کارفرما اقدام کنند.

مقاله پیشنهادی ——-> کار در آلمان

اقدامات پس از پیدا کردن شغل در آلمان با ویزای جاب سیکر

همان‌طور که اشاره شد، افرادی که ویزای جستجوی کار آلمان را داشته باشند می‌توانند تا شش ماه در آلمان اقامت داشته باشند تا بتوانند شغلی در رشته و تخصص خود پیدا کنند. پس از پیدا کردن شغل مورد نظر، افراد باید ویزای جاب سیکر را به مجوز اقامت کاری تبدیل کنند. پس از پیدا کردن شغل افراد دو مسیر درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا و یا اخذ اقامت کاری را در پیش رو خواهند داشت.

شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا

برای اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا، افراد متقاضی باید حداقل 44800 یورو دستمزد ناخالص سالانه دریافت کنند. اگر متقاضی در زمینه ریاضیات، فناوری اطلاعات، علوم زیستی یا مهندسی تخصص داشته باشد، دستمزد ناخالص سالانه او باید حداقل 34944 یورو باشد. پس از گذشت 33 ماه با کارت آبی اتحادیه اروپا، می‌توان اجازه اقامت دائم در آلمان را نیز دریافت کرد. در صورتی که افراد بتوانند توانایی خود در زبان آلمانی را در سطح B1 ثابت کنند، پس از 21 ماه می‌توانند اجازه اقامت دائم را دریافت کنند.

مقاله پیشنهادی ——-> مشاغل مورد نیاز آلمان

اخذ ویزای کار آلمان

طبق ویزای کار آلمان، در بیشتر موارد، از جمله وظایف کارفرما این است که باید از کارمند تبعه خارجی خود حمایت مالی ‌کند. اما در غیر این صورت، خود فرد باید تمکن مالی کافی داشته باشد. اتباع خارجی می‌توانند پس از 5 سال اقامت در آلمان با ویزای کار خود اجازه اقامت دائم در این کشور را دریافت کنند. همچنین با استفاده از این ویزا، افراد می‌توانند خانواده خود را با درخواست برای اخذ ویزای همراه، در کنار خود در کشور آلمان، داشته باشند.

افراد پس از ارسال کامل مدارک ترجمه شده و معتبر و سپس حضور برای مصاحبه در سفارت آلمان، اگر بتوانند ویزای جستجوی کار در آلمان را دریافت کنند، ۶ ماه فرصت خواهند داشت تا برای پیدا کردن کار در این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. البته این نکته حائز اهمیت است که برای اشتغال به کار، این ویزا هیچ اعتباری ندارد و قابل استفاده نیست. از این رو، افراد به محض یافتن شغل مناسب خود باید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنند.

نتیجه گیری

آلمان برای جذب و تامین نیروی کار مورد نیاز خود، به متقاضیان مهاجرت کاری که دارای مدرک تحصیلی معتبر و تجربه کاری مرتبط باشند، ویزای جاب سیکر را ارائه می‌دهد. افرادی که بتوانند ویزای جاب سیکر آلمان را کسب کنند، می‌توانند به مدت 6 ماه در این کشور برای یافتن شغل اقامت داشته باشند. پس از یافتن شغل هم می‌توانند درخواست کارت آبی یا ویزای کاری آلمان را بدهند تا بتوانند مشغول به کار شوند.

موسسه مهاجرتی و مشاوره مهاجرت با ما، با ارائه مشاوره در زمینه مهاجرت کاری به کشورهایی مانند آلمان و ارائه خدمات دریافت ویزای کاری، اطلاعات کامل در مورد شرایط کاری در این کشورها را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. مجموعه ما برای رفاه حال مشتریان، شرایط دریافت انواع ویزاهای کاری، تحصیلی و توریستی را نیز تسهیل می‌کند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه اخذ انواع ویزا و آشنایی با شرایط آن‌ها، با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

هزینه ویزای جستجوی کار در آلمان، ۷۵ یورو است. البته این هزینه بسته به محل زندگی فرد متقاضی، می‌تواند کمی بیشتر یا کمتر نیز بشود. همچنین اگر فرد به هر دلیلی بعد از پرداخت هزینه، خواهان لغو کلیه اقدامات اخذ ویزا باشد، هزینه اخذ شده به او بازگردانده نخواهد شد.

ویزای جستجوی کار آلمان قابل تمدید نیست. یعنی اگر فرد متقاضی در مدت اعتبار شش ماهه این ویزا، قادر به یافتن کار مورد نظر خود نباشد، باید خاک آلمان را ترک کند. اما اگر او بتواند در مدت کمتر از ۶ ماه کار مناسبی پیدا کند، می‌تواند اقامت و ویزای کاری آلمان را نیز دریافت کند.

خیر، افراد متقاضی پس از دریافت جاب سیکر و مهاجرت به آلمان، تنها می‌توانند برای پیدا کردن شغل مورد نظر از آن استفاده کنند. پس از پیدا کردن کار در این کشور، اخذ ویزای کار و اقامت برای مهاجرت کاری به کشور آلمان ضروری است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن