مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. مجارستان یکی از کشورهای اروپایی با سابقه‌ای بسیار طولانی در ارائه خدمات آموزشی در زمینه‌های پزشکی و مهندسی است. برخی از دانشگاه‌های تراز اول دنیا مانند دانشگاه بوداپست نیز در این کشور قرار دارند. از سوی دیگر تحصیل در مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی از هزینه‌های کمتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی برخوردار است. در این مطلب از آژانس مهاجرتی مهاجرت با ما، به بررسی صفر تا صد اخذ ویزا و مهاجرت برای تحصیل پزشکی در مجارستان می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

مجارستان را بیشتر بشناسید

مجارستان که به آن هانگری نیز گفته می‌شود، یکی از کشورهای واقع شده در اروپای مرکزی است. مساحت این کشور بیش از 93 هزار کیلومتر است و در حدود 10 میلیون جمعیت دارد. بوداست نیز پایتخت این کشور اروپایی است که بیشتر از 1 میلیون و 750 هزار نفر جمعیت دارد. کشور مجارستان از شمال اسلواکی، از شرق با رومانی، از شمال شرقی با اوکراین، از جنوب با  صربستان، کرواسی و اسلوونی و از غرب با اتریش همسایه است.

شاید کمتر کسی این موضوع را بداند اما امروزه کشور مجارستان به عنوان یکی از کشورهای توریستی شناخته می‌شود که توانسته بود تنها در یک سال بیش از 2 میلیون گردشگر را به خود جذب کند. این نشان از محبوبیت بالای این کشور در جهان دارد.

کشور مجارستان توانسته است از سال 2001 به بعد، عضو اتحادیه اروپا شود. در نتیجه، اگر بتوانید تابعیت این کشور را به‌دست بیاورید، بدون نیاز به اخذ ویزا این امکان را خواهید داشت که به کشورهای عضو این پیمان سفر کنید.

در رابطه با فرهنگ و زبان مردم مجارستان باید بگوییم که این کشور زبان خاص خود یعنی مجاری را به عنوان زبان اصلی انتخاب کرده باشد. البته این زبان تفاوت خیلی زیادی با زبان‌های دیگر ندارد و اگر کمی فرانسوی و آلمانی بلد باشید، آن را متوجه خواهید شد. در رابطه با دین مردم این کشور، بیش از نیمی از مردم این کشور را کاتولیک‌ها تشکیل داده‌اند.

چرا مجارستان به یک قطب تحصیلی تبدیل شده است

با توجه به اینکه کشورهای اروپایی یا حتی آمریکایی زیادی وجود دارند که می‌توانید برای تحصیل در آن‌ها اقدام کنید، این سوال مطرح می‌شود که چرا از میان این‌همه کشور باید مجارستان را برای تحصیل انتخاب کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کشور مجارستان این امکان را می‌دهد تا در حین تحصیل در این کشور، مشغول به تحصیل شوید. این در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان چنین امکانی را ارائه نمی‌دهند. البته، لازم به ذکر است که برای کار دانشجویی در این کشور محدودیت ساعتی وجود دارد که دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند نهایتا 20 ساعت در هفته را مشغول به کار شوند.

از جمله دیگر مزایای اخذ پذیرش تحصیلی کشور مجارستان، امکان خرید ملک است. به این صورت که اگر بتوانید اقامت تحصیلی این کشور را برای تحصیل در هر مقطع و رشته‌ای از جمله پزشکی دریافت کنید، امکان خرید ملک را خواهید داشت. در صورتی که ارزش ملک خریداری شده شما بیشتر از مقدار تعیین شده باشد، اقامت دائم این کشور را دریافت خواهید کرد.

یکی از دیگر دلایلی که شما را به تحصیل در کشور مجارستان ترغیب می‌کند، جایگاه علمی مناسب و برخورداری از دانشگاه‌های متعدد است. به این معنی که شما شانس بالایی برای اخذ پذیرش دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی این کشور را دارید.

به عنوان یک دانشجویی که از یک کشور خارج از اتحادیه اروپا وارد مجارستان می‌شود، شانس نسبتا بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی این کشور خواهید داشت. این امکانی است که بسیاری از کشورهای جهان به دانشجویان بین‌المللی ارائه نمی‌دهند.

تحصیل پزشکی در مجارستان

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

رشته پزشکی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایران، مجارستان و کشورهای دیگر جهان است. طول دوره تحصیل این رشته در کشور مجارستان، شش ساله است که با پشت سر گذاشتن آن و کسب قبولی، به عنوان پزشک عمومی شناخته خواهید شد. در صورتی که می‌خواهید برای تحصیل در مقاطع تحصیلی اقدام کنید، 2 الی 3 سال دیگر را نیز باید در این مقطع بگذرانید.

مراکز آموزشی که در کشور مجارستان وجود دارند، از نظر استاندارد آموزشی و جایگاه علمی در یک رده نسبت به کشورهای دیگر قرار می‌گیرند. به همین خاطر، تنها دانشجویانی که از شرایط برتری برخوردار باشند، فرصت تحصیل پزشکی را در این کشور پیدا خواهند کرد.

از جمله برخی شرایطی که باید برای تحصیل پزشکی در مجارستان داشته باشید، گواهی دیپلم دوازده ساله است. همچنین برای تحصیل در مجارستان نیاز دارید که مدارکی مانند گواهی سوء پیشینه را نیز ارائه کنید. اما این تنها شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش این کشور نیست.

اگر می‌خواهید در رشته پزشکی در مجارستان مشغول به تحصیل شوید، باید در یکی از کالج‌های یک ساله شرکت کنید تا بتوانید برای تحصیل در این مقطع و رشته آماده شوید. بعد از گذراندن این دوره، باید در آزمون ورودی پزشکی این کشور شرکت کنید که از جهات مختلفی شباهت زیادی به کنکور دارد. متقاضیانی که بتوانند بالاترین نمرات را کسب کنند، در دانشگاه‌های پزشکی مجارستان پذیرفته خواهند شد. نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که برای تحصیل در این رشته در مجارستان، تنها روش شما برای اخذ پذیرش، شرکت در آزمون ورودی است و هیچ دانشگاهی بدون این آزمون در رشته پزشکی پذیرش بین‌المللی انجام نمی‌دهد.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در مجارستان

اگر به دنبال تحصیل در کشور مجارستان و در رشته پزشکی هستید، شاید این سوال را از خود بپرسید که آیا برای تحصیل در این کشور محدودیت سنی وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. دانشگاه‌های مجارستان هیچ محدودیت سنی برای پذیرش دانشجو تعیین نکرده‌اند. اما سفارت این کشور شرایطی درباره سن متقاضیان اخذ ویزا در نظر گرفته است. هرچقدر که سن شما کمتر باشد، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش ویزای تحصیلی این کشور خواهید داشت. به طور کلی، افرادی که سنی کمتر از 24 سال دارند، شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی پزشکی مجارستان خواهند داشت. اما دیده شده است افرادی که بیشتر از 30 سال سن دارند نیز توانسته‌اند ویزای تحصیلی این کشور را برای تحصیل در رشته پزشکی دریافت کنند.

برای تحصیل در مجارستان چه مدارکی را باید ارائه کنید

اگر می‌خواهید پذیرش تحصیلی کشور مجارستان را دریافت کنید، توصیه می‌کنیم مدارکی که دانشگاه و سفارت این کشور نیاز دارند را به صورت کامل آماده کنید. در غیر این صورت، در طی پروسه اخذ پذیرش و ویزا با مشکلات مختلفی مواجه می‌شوید و شانس خود را برای دریافت ویزا از دست می‌دهید.

از جمله برخی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی کشور مجارستان برای تحصیل در رشته پزشکی می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

  • مدرک دیپلم دوازده ساله به صورت ترجمه شده رسمی
  • گواهی ریز نمرات به صورت ترجمه شده
  • ارائه مدارک هویتی از جمله پاسپورت با اعتبار حداقل شش ماه
  • رسید پرداخت تمام هزینه‌های مربوط به انجام امروز ثبت نام در مجارستان
  • مدرک زبان تافل 60 به بالا یا آیلتس 5
  • برگه قبولی در آزمون ورودی رشته پزشکی

مقاله پیشنهادی ——-> دوره زبان مجارستان

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در مجارستان را بشناسید

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، از نظر جایگاه علمی، کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی در جایگاه مناسبی قرار دارد. همچنین دانشگاه‌های زیادی نیز در این کشور وجود دارند که می‌توانند شانس شما را برای اخذ پذیرش افزایش دهند.

از جمله بهترین دانشگاه‌های کشور مجارستان برای تحصیل رشته پزشکی می‌توان به مراکز زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه سمل‌وایس (Semmelweis) با رنکینگ جهانی 672
  • .دانشگاه پچ (Pécs) با رنکینگ جهانی 1131
  • دانشگاه Szeged با رنکینگ 726
  • دانشگاه دبرسن (Debrecen) با رتبه جهانی 670

برای پذیرش پزشکی عمومی در مجارستان باید چه کاری انجام دهید؟

همان‌طور که گفته شد، مهم‌ترین مرحله برای اخذ پذیرش دانشگاهی کشور مجارستان برای تحصیل در رشته پزشکی، شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های آن است که شباهت زیادی به کنکور دارد. اگر می‌خواهید در این آزمون شرکت کنید، بهتر است کمی با شرایط برگزاری آن آشنایی داشته باشید.

آزمون ورودی دانشگاه‌های مجارستان برای تحصیل در رشته پزشکی، از دو بخش شفاهی و کتبی تشکیل شده است. آزمون کتبی این دانشگاه دو ساعت و نیم زمان دارد که آن را سوالات چندگزینه‌ای در زمینه‌های زیست‌شناسی، شیمی، انگلیسی و انگلیسی پزشکی تشکیل داده‌اند. در آزمون شفاهی، یک استاد دانشگاه در مقابل شما قرار می‌گیرد و با شما درباره موضوعات پزشکی سوال می‌کند. در نهایت، در صورتی که در آزمون قبول شده باشید، برگه قبولی شما صادر خواهد شد.

قوانینی که برای تحصیل پزشکی در مجارستان وجود دارند

متقاضیانی که قصد تحصیل رشته پزشکی را در کشور مجارستان دارند، باید حتما درباره قوانین تحصیلی این کشور درباره این رشته بدانند. دانشجویانی که می‌توانند در 6 سال دوره تحصیلی خود، دانشگاه را به اتمام برسانند، مدرک پزشکی عمومی خود را دریافت می‌کنند. بعد از پایان دوره نیز این افراد می‌توانند برای تحصیل در رشته‌های تخصصی‌تر اقدام کنند.

به طور کلی، شش سال دوره تحصیل پزشکی عمومی در مجارستان از 12 ترم تشکیل شده است که دو سال اول به دروس پایه و اساسی اختصاص دارد. اما از سال سوم، آموزش‌ها عملی می‌شوند و به صورت بالینی تحصیل خود را پیگیری خواهید کرد.

در دو سال آخر تحصیل پزشکی در کشور مجارستان، دانشجو باید وارد یک دوره کارآموزشی شود. در صورتی که او در این دوره موفق عمل کند و بتواند دوره‌ها و دروس دیگر خود را با موفقیت پشت سر بگذارد، مدرک خود را دریافت خواهد کرد.

پذیرش تحصیلی تخصصی در مجارستان به چه صورت است؟

معمولا دانشجویانی که مدرک پزشکی عمومی خود را در مجارستان دریافت می‌کنند، به سراغ تحصیل در مقطع تخصصی آن در این کشور می‌روند. برای این که در این مقطع تحصیل کنید، باید حتما مدرک پزشکی عمومی خود را دریافت کرده باشید.

دروسی که در مقطع پزشکی تخصصی مجارستان ارائه می‌شوند، معمولا به زبان انگلیسی هستند. البته در برخی مواقع و در دروسی خاص شاهد تدریس به زبان‌های آلمانی، فرانسوی و مجارستانی نیز هستیم. طول دوره تخصصی پزشکی در مجارستان بستگی به رشته دارد و بین 3 تا 6 سال طول می‌کشد.

اگر می‌خواهید در مقطع پزشکی تخصصی در مجارستان مشغول به تحصیل شوید، باید مدارکی را برای اخذ پذیرش این کشور ارائه کنید. از جمله این مدارک می‌توان به پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل شش ماه، مدارک شناسایی به صورت ترجمه شده رسمی، آخرین مدرک تحصیلی به همراه گواهی ریز نمرات، گواهی تمکن مالی برای اثبات برآمدن از پس هزینه‌های زندگی در این کشور، ارائه گواهی پزشکی عمومی، سوابق و رزومه کاری و مدارک زبان آیلتس بالای 6 یا تافل بالای 80 اشاره کرد.

هزینه‌های زندگی در مجارستان در حین تحصیل

متقاضیان تحصیل پزشکی در مجارستان باید با هزینه‌های تحصیل در این کشور آشنا باشند. به طور کلی، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان به مراتب کمتر از کشورهایی مانند انگلیس است. هزینه زندگی دانشجویی ماهیانه این کشور نیز در وضعیت مناسبی قرار دارد و اگر بودجه محدودی دارید، توصیه می‌کنیم این کشور را برای تحصیل انتخاب کنید. چرا که اگر برای تحصیل در یک کشور اروپایی مانند فرانسه مجبور باشید ماهیانه 1000 یورو کنار بگذارید، این هزینه در مجارستان به 750 یورو کاهش پیدا می‌کند.

هزینه‌های زندگی در مجارستان در حین تحصیل

اخذ اقامت مجارستان بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی

یکی از مهم‌ترین مزایایی که درباره تحصیل در کشور مجارستان وجود دارد، امکان اخذ اقامت پس از پایان دوران تحصیل است. به این صورت که بعد از فارغ‌التحصیل شدن، شما به مدت 9 ماه اجازه اقامت را در این کشور دریافت می‌کنید و در این مدت فرصت دارید که در مجارستان مشغول به کار شوید. اگر بتوانید در این کشور مشغول به کار شوید، ویزای تحصیلی شما به ویزای کاری تبدیل می‌شود و می‌توانید بعد از چند سال کار کردن در این کشور اقامت دائم آن را به‌دست بیاورید.

دریافت بورسیه برای کاهش هزینه‌های تحصیل در مجارستان

با توجه به اینکه ارز رایج مجارستان، یورو می‌باشد و ممکن است دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این کشور با مشکلات اقتصادی متعددی مواجه شوند. در این میان، اگر می‌خواهید در کشور مجارستان مشغول به تحصیل شوید، باید به این نکته اشاره کنیم که می‌توانید با دریافت بورسیه در این کشور، هزینه‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

بورسیه تحصیلی را می‌توان کمک هزینه‌ای دانست که از سمت مرکز آموزشی یا دولت ارائه می‌شود و دانشجویانی که در رشته تحصیلی خود به عنوان برترین‌ها شناخته می‌شوند، این بورسیه را دریافت خواهند کرد. در مجارستان، تنها دانشگاه‌های برتر این کشور بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهند که این بورسیه‌ها را می‌توان از نظر مقدار پوشش هزینه‌ای به دو نوع کمک هزینه‌ای و کامل تقسیم کرد.

بورسیه‌های تحصیلی کامل، تمام هزینه‌های تحصیل و بعضا زندگی شما در مجارستان را پوشش می‌دهد. در مقابل، این بورسیه به تعداد بسیار محدودی ارائه می‌شود و تنها دانشجویان برتر می‌توانند آن را دریافت کنند. اما بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای، تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل شما را شامل می‌شود. این هزینه بستگی به مرکز ارائه دهنده آن دارد و در برخی مواقع می‌تواند بخشی از هزینه‌های زندگی را نیز شامل شود. اما بورسیه تحصیلی کمک هزینه‌ای در تعداد بالاتری ارائه می‌شود برای اخذ آن شرایط آسان‌تری وجود دارد. در نتیجه، شانس بیشتری برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی خواهید داشت.

مقاله پیشنهادی ——-> ارزانترین کشور برای تحصیل پزشکی

تحصیل در سه رشته مرتبط با پزشکی در مجارستان

دندانپزشکی یکی از رشته‌هایی است که همواره در کنار رشته‌های پزشکی از آن یاد می‌شود. دانشجویانی که قصد تحصیل در این رشته را دارند، باید در آزمون ورودی پزشکی مجارستان شرکت کنند. البته ابتدا باید در دوره‌های یک ساله کالج شرکت کرده باشند. در صورتی که بتوانند در آزمون ورودی نمره مورد نیاز را کسب کنند، وارد دوره 5 سال دندانپزشکی خواهند شد.

داروسازی یکی از رشته‌های پیراپزشکی است که اگر قصد تحصیل در آن را در مجارستان دارید، باید در آزمون ورودی پزشکی این کشور شرکت کنید. درست مانند دندانپزشکی و رشته‌های دیگر، شما برای شرکت در این آزمون، باید در دوره یک ساله کالج شرکت کرده باشید.

پرستاری را نیز می‌توان در دسته‌بندی رشته‌های وابسته به پزشکی قرار داد که طول دوره تحصیل در آن 4 سال است. برای تحصیل در این رشته نیز باید در یک دوره یک ساله کالج شرکت کنید و سپس آزمون ورودی پزشکی را پشت سر بگذرانید. لازم به ذکر است که پذیرش در این رشته نسبت به رشته‌های دیگر پزشکی در مجارستان به مراتب آسان‌تر است.

شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه سگد مجارستان

در کشور مجارستان دانشگاه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید برای تحصیل رشته پزشکی در آن‌ها اقدام کنید. در این میان، تحصیل در هر زیرشاخه از پزشکی شهریه خاص خود را دارد. همچنین هر دانشگاه، شهریه خاصی را برای تحصیل در این رشته‌ها دریافت می‌کند.

دانشگاه سگد را می‌توان به عنوان یکی از 5 دانشگاه برتر کشور مجارستان معرفی کرد. این دانشگاه، به نسبت بسیاری از دانشگاه‌های دیگر، چه در مجارستان و چه در کشورهای اروپایی، شهریه مناسبی را دریافت می‌کند. به عنوان مثال، برای تحصیل در این دانشگاه در رشته داروسازی، باید شهریه سالیانه 10420 یورو را پرداخت کنید. این در حالی است که برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در این دانشگاه، مبلغ 15600 را دریافت می‌کند.

رشته فیزیو‌تراپی یکی از پرمتقاضی‌ترین رشته‌های تحصیلی در کشور مجارستان است که برای تحصیل در این رشته در دانشگاه سگد، سالیانه باید مبلغی در حدود 6000 یورو را کنار بگذارید. در حالت کلی، برای اخذ مدرک پزشکی عمومی در این دانشگاه باید سالیانه 15200 یورو را کنار بگذارید.

هزینه تحصیل در دانشگاه سمل‌وایس

دانشگاه سمل‌وایس را می‌توان از جهاتی بهترین دانشگاه کشور مجارستان معرفی کرد. اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، توصیه می‌کنیم مبلغی در حدود 12 هزار دلار را به صورت سالیانه برای تحصیل در رشته داروسازی، 6800 یورو برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی و 18200 دلار را برای تحصیل در رشته پزشکی کنار بگذارید. برای تحصیل در رشته پرستاری در این دانشگاه نیز مبلغ 6600 یورو به صورت سالیانه دریافت می‌شود. ضمنا، متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در این دانشگاه باید مبلغ 18200 دلار به همراه 3600 دلار بابت لوازم تحصیل خود را به صورت سالیانه به سمل‌وایس پرداخت کنند.

نتیجه گیری

پزشکی بیشترین متقاضی را در میان رشته‌های دانشگاهی مجارستان دارد. با این حال پروسه اخذ ویزای تحصیلی این کشور برای تحصیل در رشته پزشکی کمی پیچیده است. ما در موسسه مهاجرتی “مهاجرت با ما” خدمات اخذ ویزای مجارستان را برای تحصیل پزشکی ارائه می‌دهیم و می‌توانید به راحتی با تماس با کارشناسان مجموعه ما، پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کنید. مجموعه ما دارای بالاترین میزان رضایت از سمت کلاینت‌ها است و همواره از خدمات مشاوران برتر ایران استفاده می‌کند.

سوالات متداول

دانشگاه‌های کشور مجارستان همواره به عنوان بهترین دانشگاه‌های اروپا شناخته می‌شوند و از این بابت می‌توانید روی تحصیل پزشکی در آن‌ها حساب ویژه‌ای باز کنید.

به طور کلی، شرایط خاصی برای تحصیل پزشکی در مجارستان وجود ندارد. شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور رقابتی است. به این معنی که افرادی که از شرایط بهترین برخورداری باشند، پذیرفته خواهند شد.

هزینه تحصیل در کشور مجارستان، به مراتب از بیشتر کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه، انگلیس و اوکراین کمتر است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن