مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت

مهاجرت

مهاجرت

مهاجرت موضوعی است که قصد داریم به صورت کامل به آن بپردازیم پس اگر قصد تغییر محل زندگی خود را دارید با ما همراه باشید.

همه ساله افراد زیادی برای زندگی بهتر تصمیم می گیرند محل زندگی خود را تغییر دهند. بر اساس گزارش UN در سال 2020 این رقم بالغ بر 281 میلیون نفر بوده است!  دلایل زیادی برای جابجایی از یک کشور به کشور دیگر وجود دارد. از اصلی‌ترین دلایل که فکر بسیاری را برای مهاجرت به کشور دیگر درگیر کرده است، داشتن فرصت‌های شغلی، تحصیلی، سیستم درمانی و آموزشی خوب است. اما در بعضی مواقع شرایط ناخواسته مانند جنگ اتفاق می افتد که باعث این تصمیم اجباری می شود و تبعات منفی است. برای تعریف مهاجرت این جمله را می توان بیان کرد که مهاجرت یعنی خروج مردم از کشور خود با هدف سکونت در کشور دیگر. واژه مهاجرت برای اولین بار در قرن هفدهم استفاده شد. اگر شما نیز قصد مهاجرت به کشور دیگری دارید و تمایل دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید این مقاله به شما مسیر راه را نشان خواهد داد.

آنچه در این مقاله می خوانید

قوانین مهاجرت

هر کشوری برای مهاجرت قوانین خاص خود را دارد. البته داشتن پاسپورت معتبر، نداشتن سو پیشینه و سلامتی جسمی و روحی در  قوانین اکثر کشورها مشترک هستند. هنگامی که کشور موردنظر خود را انتخاب کردید، باید قوانین مربوط به مهاجرت آن کشور را مطالعه کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید. امروزه بسیاری از کشورهای پیشرفته درهای خود را به روی مهاجرین باز کرده‌اند و روند اخذ ویزای مهاجرت بسیار آسان‌تر از قبل شده است. با این ‌حال کشورها روی قوانین مهاجرتی خود حساس هستند و ذره‌ای از آن کوتاه نمی‌آیند. 

انتخاب کشور برای مهاجرت

معیارهای انتخاب کشور برای مهاجرت

چگونه کشوری را برای مهاجرت انتخاب کنیم؟ چه معیارهایی برای این کار باید داشته باشیم؟. به شما چند معیار را برای انتخاب کشور مقصد معرفی می‌کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

هزینه زندگی

یک از مهم‌ترین مواردی که باید برای مهاجرت در نظر بگیرید، این است که هزینه زندگی در کشور موردنظر شما با توجه ‌به شاخص‌های بین‌المللی در چه سطحی است. برای این کار، دولت‌های مختلف هر ساله آماری را منتشر می‌کنند که به ‌راحتی می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. برای مثال یکی از شاخص‌های جهانی، شاخص NUMBEO است. با مراجعه به سایت این شاخص می‌توانید کشورهای مختلف را با هم مقایسه کنید. این شاخص بر اساس قیمت زمین، مواد غذایی، هزینه تحصیل و برق، آب و گاز هر ساله تهیه می‌شود.

کیفیت زندگی

کیفیت زندگی یکی دیگر از معیارهایی است که باید به آن توجه داشته باشید. کیفیت زندگی بر اساس سرانه تولید ناخالص ملی، امید به زندگی، میزان جرم و جنایت، شاخص فساد اداری، آزادی برای حق انتخاب زندگی دلخواه و خدمات اجتماعی ارائه شده از سوی حاکمیت، ارزیابی می‌شود.

سطح امنیت

اگر به کشوری بروید که مقدار زیادی پول دربیاورید ولی امنیت جانی و روانی نداشته باشید، هر روز در استرس و تنش خواهید بود. شاخص جهانی صلح می‌تواند بر اساس قوت و ضعف نیروهای نظامی و انتظامی هر کشور، موقعیت جغرافیایی کشور، تنش‌های داخلی و خارجی و امنیت اجتماعی، سطح امنیت کشور را مشخص کند.

سرعت انطباق‌پذیری

شما کشور مادری خود را ترک می‌کنید تا در مملکتی غریب شروعی دوباره داشته باشید. مسلما زمان می‌برد تا در کشور جدید جا بیفتید و با مردم آن جا سازگار شوید. در این میان، چگونگی برخورد کشور مقصد با مهاجرین می‌تواند بر سرعت انطباق‌پذیری شما تاثیر زیادی بگذارد. رفتار مردم کشور مقصد و آسانی یا سختی قوانین ویژه مهاجرین در کشور مقصد، دو عامل اصلی موثر بر میزان سرعت انطباق‌پذیری شما هستند.
مواردی که بیان شدند، می‌توانند چشم‌اندازی کلی را برای انتخاب کشور موردنظر برای شما فراهم کنند. علاوه بر این، باید به سوال های زیر نیز پاسخ دهید تا بهترین کشور را انتخاب کنید.

چه کسی/کسانی همراه شما مهاجرت می‌کنند؟

اگر تنها نیستید و دارای خانواده‌ای هستید و همگی با هم قصد مهاجرت دارید، کشور مقصد به خانواده شما اجازه ورود می‌دهد؟. چه مدت زمانی طول می‌کشد تا خانواده به شما ملحق شوند؟. برای دور هم جمع شدن خانواده، کشور مقصد چه شرایطی دارد؟.

زبان

آیا می‌توانید در اسرع‌ وقت زبان کشور مقصد را فرا بگیرید؟. اکثر کشورها تمایل دارند که مهاجرین به زبان آنها حرف بزنند و زبان انگلیسی را برای ارتباط کافی نمی‌دانند.

شغل و حرفه

آیا برای شغل و حرفه‌ای که در آن کار می‌کنید، در کشور مقصد کاری وجود دارد؟. آیا با مهارت‌های کنونی‌ خود می‌توانید در کشور موردنظر کاری دست‌وپا کنید؟.

امکانات کشور

اگر اجازه کار دریافت کنید و اقامت موقت داشته باشید، می‌توانید از بیمه و خدمات اجتماعی کشور مقصد استفاده کنید؟. در زمان بروز مشکل، سازمان‌های آن کشور شما را حمایت می‌کنند؟.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

این نوع ، بیشتر به کسانی تخصیص داده می شود که از وضعیت مالی خوبی برخوردار باشند. در این روش فرد متقاضی مبلغ تعیین شده ای را در کشور مقصد سرمایه‌گذاری می کند. متقاضی برای مهاجرت سرمایه گذاری باید اثبات کند که هدف از سرمایه گذاری وی رشد و پیشرفت اقتصادی کشور مقصد است، در بیشتر کشورها امروزه به این نوع افراد تابعیت نیز داده می شود. چون علاوه بر این که سرمایه خارجی جذب می کنند در محیط های فرهنگی و اجتماعی و فرهنگی نیز تاثیرگذار خواهند بود. برای نمونه فردی که با سرمایه‌گذاری در اقتصاد و خرید املاک باعث گسترش کسب وکار می شود، نقش مثبت را در ساختار کشور مقصد نشان می دهد. در بعضی کشورهای توسعه یافته مانند سوئیس، کانادا، انگلستان، پرتغال و استرالیا از طریق سرمایه گذاری می توان اقامت دائم نیز دریافت کرد.

مهاجرت از طریق خود اشتغالی

این روش بیشتر شامل کسانی می شود که سابقه شغلی قوی در زمینه‌های ورزشی، فرهنگی و هنری داشته باشند. متقاضیان برای دریافت این نوع ویزا باید مدرک مهارت در رشته مربوطه و همچنین اثبات توانایی مالی در گسترش کسب و کار خود را نشان دهند. با این ویزا در ابتدا برای  فرد متقاضی اجازه اقامت کوتاه‌مدت داده می شود و اگر در طول اقامت که به وی داده شده در کسب و کار خود پیشرفت حاصل کرده باشد می تواند برای تمدید اقامت خود نیز اقدام کند.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت سرمایه گذاری

مهاجرت کاری

این نوع روش بیشتر در زمانی رخ میدهد  که فرد متقاضی  از امکانات خوب و کافی برای زندگی در کشور خود بهره مند نشود. در نتیجه برای داشتن شغل و زندگی ایده آل خود به کشوری دیگر سفر می کند. در بعضی از کشور های در حال توسعه به دلیل نرخ تورم بالا و پایین بودن ارزش پول ملی ذهن بسیاری را برای مهاجرت کاری به کشور دیگر مشغول کرده است. یکی از بهترین راه ها  برای گرفتن اقامت دائم در کشور مقصد، اقدام از طریق کار است متقاضی برای این روش باید در ابتدا پیشنهاد کاری داشته باشد و سپس برای گرفتن ویزای کاری خود اقدام کند. پس از آن با اخذ ویزا و اسکان در کشور مورد نظر و با داشتن شرایط لازم می تواند اقامت دائم کشور مورد نظر خود را نیز بدست آورد.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت کاری 

بهترین شغل برای مهاجرت

برای پاسخ به این سوال که بهترین شغل برای مهاجرت چیست؟ باید موارد متعددی را در نظر داشته باشیم. بدیهی است که اگر شما در موقعیت شغلی خاصی باشید؛ به‌عنوان‌مثال بهترین جراح در ایران باشید یا یکی از بهترین برنامه‌نویسان نرم‌افزار در ایران هستید، شغل شما بهترین شغل برای مهاجرت است. زیرا همه جای دنیا به شما نیاز دارند. فارغ از این، شما باید به لیست شغل‌هایی که در کشورهایی مختلف با کمبود نیروی مواجه هستند، نگاهی بیندازید. به ‌احتمال زیاد چند کشور به مهارت شما نیاز دارند.

امروزه بسیاری از کشورهای اروپایی پیشرفته مانند آلمان، انگلستان و … با کمبود نیروی کار مواجه هستند. همچنین کشور پهناور و جذاب کانادا نیز به نیروی کار ماهر نیاز دارد. کشورهای استرالیا و امریکا را نیز به این لیست اضافه کنید. از کشورهای اسکاندیناوی نیز غافل نشوید.

شما می‌توانید به وب‌سایت‌های کاریابی که در کشورهای مختلف وجود دارند، مراجعه کنید و بررسی نمایید که به کدام شغل‌ها نیاز دارند. همچنین می‌توانید به موسسات معتبر کاریابی در ایران سری بزنید و از کمک‌ها و مشاوره‌های آنها بهره‌مند شوید.

در حالت کلی، اگر تحصیلات دانشگاهی و تجربه دانشگاهی داشته باشید، خیلی از کشورها به مهارت‌های شما نیاز دارند. تکنسین‌های فنی نیز در بسیاری از کشورها خواهان دارند.

بهترین کشور برای مهاجرت کاری
برای معرفی بهترین کشورها برای مهاجرت کاری، کشورهای مختلف را با توجه ‌به ویژگی‌های خاصشان در زمینه مهاجرت کاری به شما معرفی می‌کنیم. با ما تا پایان این قسمت همراه شوید.

 بهترین کشور برای کارهای فصلی

اگر به ماجراجویی علاقه‌مند هستید، در اوایل جوانی قرار دارید، می‌خواهید کشورهای مختلف را بگردید و از پس هزینه‌های خود برمی‌آیید، نیاز به کارهای موقت و فصلی دارید. برای شروع بهتر است به بهترین کشوری که کارهای فصلی را عرضه می‌کند، مهاجرت کنید. این کشور نیوزلند نام دارد.

 بهترین کشور برای تحقیقات دانشگاهی

کشور هلند بهشت محققان و پژوهشگران دانشگاهی است. اکثر مردم کشور هلند به زبان انگلیسی تسلط دارند و نرخ جرم و جنایت در این کشور بسیار کم می‌باشد. هلند برای پژوهشگران امکانات خاصی را پیش‌بینی کرده است. همچنین این کشور اقتصادی باثبات و قوی دارد.

 بهترین کشور برای مهندسان

اگر در یکی از رشته‌های مهندسی تحصیل‌ کرده‌اید و سابقه کاری دارید، کشور آلمان را برای مهاجرت از یاد نبرید. این کشور به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای پویای دنیا شناخته می‌شود. در ضمن، بسیاری از کالاها را به دیگر کشورها صادر می‌کند. رفاه اجتماعی در آلمان بسیار بالا است و سیستم حمل‌ونقل سریع و منظمی دارد. برای کار مهندسی در این کشور، هم می‌توانید از کارفرمای آلمانی درخواست کار کنید و هم می‌توانید با اخذ ویزای جاب سیکر در این کشور به دنبال کار بگردید. مردمان آلمان به ‌وقت‌شناسی معروف و مشهور هستند. این نکته را از یاد نبرید که در این کشور همیشه باید سر وقت در محل کار خود حاضر شوید.
در سال‌های اخیر، کشور آلمان نیاز مبرمی به نیروی کار ماهر پیدا کرده است و خواهان مهاجرت افراد ماهر به قلمرو خود می‌باشد.

 بهترین کشور برای کادر درمان

کشور کانادا به دلیل احترام و حقوق و مزایایی که به کادر درمان ارائه می‌کند، بهترین مقصد برای کسانی است که در رشته‌های مختلف پزشکی فعالت می‌کنند. این کشور از تنوع فرهنگی گوناگونی برخوردار است و به‌ سرعت می‌توانید با مردم آن اخت شوید. بهداشت، مراقبت و پزشکی بیشترین کارمند را در کشور کانادا در قیاس با دیگر حوزه‌های کاری دارند. در نتیجه، در این کشور عوامل کادر درمان بین زندگی کاری و اوقات فراغت خود می‌توانند تعادل خوبی را برقرار کنند.

البته باید توجه داشته باشد که پزشکان ایرانی برای فعالیت در کانادا باید در آزمون کسب پروانه صلاحیت حرفه‌ای شرکت کنند. سپس بعد از قبولی می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند.

 بهترین کشور برای مهاجرت خانوادگی

در این بخش به معرفی کشورهایی که برای مهاجرت خانوادگی مناسب هستند، خواهیم پرداخت.

 انگلستان

ممکن است برخی تصور کنند که با انجام مذاکرات برگزیت، برنامه‌های مهاجرتی به انگلیس کند شده باشد. اما سردمداران این کشور برنامه‌های جدیدی را برای نیروی کار ماهر و آموزش‌دیده در همه حوزه‌ها راه‌اندازی کرده‌اند. اگر تحصیلات دانشگاهی دارید و در شغل خود به‌اندازه کافی ماهر هستید، می‌توانید با خانواده خود به کشور انگلستان مهاجرت کنید.

 استرالیا

سیاست‌های مهاجرتی استرالیا بسیار آسان هستند تا بتوانند بهترین‌های دنیا را در هر حوزه‌ای جلب کند. در این کشور از طرق قانونی و برنامه‌های مهاجرتی متنوع می‌توانید با خانواده خود به استرالیا مهاجرت کنید و از مزایای گسترده آن بهره‌مند شوید.

 کانادا

دولت کانادا به نهاد خانواده بسیار اهمیت می‌دهد. شما می‌توانید همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت کنید، به شرطی که تمکن مالی کافی را برای اداره آن داشته باشید. مدت زمانی که باید برای تمکن مالی خود تعهد بدهید، بستگی به ویزایی دارد که درخواست می‌کنید.

مهاجرت تحصیلی

در بین ایرانیان مهاجرت تحصیلی ، بسیار رایج است، اقدام به اخذ ویزای دانشجویی در مقاطع مختلف برای تمام دانشجویان ایرانی امکان پذیر است. کشورهای توسعه یافته نیز به جهت گسترش علم و دانش و با هدف جذب نخبه های جوان هر ساله دانشجویان بسیاری را از کشورهای در حال توسعه پذیرش می کنند. در کنار یادگیری و کسب دانش، هدف بیشتر دانشجویان خارجی گرفتن اقامت دائم در کشور موردنظر نیز است. در بیشتر کشور های جهان دانشجویان می توانند پس از تحصیل و پیدا کردن کار و اقامت متداول به مدت 5 سال اقامت دائم نیز دریافت کرد. اغلب برای این نوع روش به مدارک زیر نیاز می باشد:

 

 • مدارک تحصیلی مقاطع پیشین
 • مدارک زبان
 • گواهینامه های آموزشی
 • بیمه سلامت
 • تمکن مالی

مقاله پیشنهادی ——->مهاجرت تحصیلی

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

معیارهای انتخاب کشور برای مهاجرت تحصیلی

انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی، امری سهل و ممتنع است، زیرا این انتخاب دقیقا بستگی به شرایط شما دارد. شرایط مالی، تحصیلی و انتظارات شما از دانشگاه و تحصیل می‌تواند بر انتخاب کشور تاثیر بگذارد. در ادامه، ما شاخص‌هایی را معرفی می‌کنیم که با کمک آن‌ها می‌توانید کشور موردنظر خود را انتخاب کنید.

ساختار نظام آموزشی

کشورهای مختلف، ساختار آموزشی متفاوتی دارند و بنا به تجربه و نظر خود به دانشجویان آموزش می‌دهند. بنابراین باید کشوری را انتخاب کنید که بهترین نظام آموزشی را داشته باشد و هر دو جنبه عملی و تئوری رشته موردنظر شما را در نظر داشته باشد.

شرایط ورود به دانشگاه

اکثر کشورها به دانشگاه‌های خود، نحوه چگونگی پذیرش دانشجوی خارجی را تفویض اختیار کرده‌اند. ولی  معمولا تمام دانشگاه‌های معتبر یک کشور در انتخاب دانشجوی خارجی وحدت رویه دارند. دانشجوی خارجی باید استانداردهای لازم را برای ورود به دانشگاه داشته باشد. حال اگر استانداردهای موردنظر کشور را نداشته باشید، آیا صبر می‌کنید تا شرایط موردنظر را کسب کنید یا به کشور دیگری فکر می‌کنید؟

فرآیند صدور ویزا

اخذ ویزای تحصیلی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید موردتوجه شما قرار بگیرد. کشور موردنظر شما ویزای تحصیلی صادر می‌کند؟ آیا شرایط و فرایند صدور ویزا زمان‌بر است؟ آیا قوانین صدور ویزا، شفاف و روشن هستند؟

اعتبار دانشگاه‌ها

برای انتخاب کشوری که در آن تحصیل کنید، رتبه جهانی دانشگاه‌های آن کشور باید موردتوجه قرار بگیرد. زیرا اعتبار علمی محل تحصیل شما را مشخص و معین می‌کند. 

هزینه تحصیل

یکی از مواردی که بزرگ‌ترین دغدغه هر دانشجویی برای تحصیل در خارج ایران است، هزینه تحصیل می‌باشد. برای این منظور به نکاتی مانند اجازه کار دانشجویی در زمان تحصیل و کمک‌هزینه‌های تحصیلی که از سوی دانشگاه‌ها اهدا می‌شوند باید توجه کنید.

فرصت‌های شغلی بعد از تحصیل

یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، فرصت‌های شغلی بعد از تحصیل در کشور موردنظر است. برخی از کشورها به دانشجوان فارغ‌التحصیل اجازه می‌دهند تا مدت زمانی مشخصی بعد فارغ‌التحصیلی در آن جا کار پیدا کنند و  برای گرفتن اجازه اقامت دائم درخواست بدهند. اگر می‌خواهید بعد از اتمام تحصیلات در خارج از ایران به زندگی خود ادامه دهید، این مطلب را در نظر داشته باشید.

تفاوت‌های فرهنگی

رفتن به کشور دیگر ‌مانند باز شدن دریچه‌ای به دنیایی کاملا متفاوت است. در کشور میزبان با فرهنگی متفاوت روبرو می‌شوید. بنابراین کمی در مورد کشور موردنظر خود تحقیق کنید تا آگاه شوید که می‌توانید با فرهنگ آن کشور به‌سرعت انطباق پیدا کنید یا خیر.

در ادامه، کشورهایی را معرفی می‌کنیم که در چند سال اخیر دانشجویان ایرانی زیادی برای ادامه تحصیل به آن‌ها مهاجرت کرده‌اند.

 • استرالیا
 • کانادا
 • مالزی
 • انگلستان
 • آلمان
 • نروژ
 • ترکیه
 • امارات
 

بهترین روش مهاجرت

به دلیل این که هر کشوری دارای قوانین خاصی در اعطای شهروندی در زمینه مهاجرت است، نمی توان بهترین مسیر برای این اقدام را با قاطعیت اذعان کرد. اما به طور عموم، برای کشورهای صنعتی مهاجرت شغلی، تحصیلی و سرمایه‌گذاری بهترین روش به حساب می‌آید، و پس از اقامت کوتاه مدت امکان اخذ اقامت دائم نیز وجود دارد. اما در میان تمام روش ها ، مهاجرت کاری بهتر بوده زیرا شما در کشور مقصد درآمد ثابت داشته و اخذ اقامت شما بسیار راحت تر خواهد بود.

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم برای مهاجرت این است که تصمیم به مهاجرت بگیرید. به عبارت دیگر مهم‌ترین گام، تصمیم‌گرفتن است. چرا که اگر تصمیمی نباشد، مهاجرتی صورت نمی‌گیرد. در گام دوم باید هدف خود را از مهاجرت مشخص کنید. مهاجرت کاری، تحصیلی و ازدواج از مشهورترین انواع مهاجرت هستند.

در گام سوم باید کشور موردنظر خود را انتخاب کنید، این مرحله نیاز به کمک و مساعدت دارید. فرض کنید شغلی دارید و در آن شغل صاحب مهارت هستید و دوست دارید که به کشور امریکا مهاجرت کنید. اما کشور امریکا به مهارت شما نیاز چندانی ندارد. در عوض، اگر به کشور سوئد مهاجرت کنید، آینده کاری و مالی درخشانی در انتظارتان است. برای اینکه دایره انتخاب‌های خود را وسیع کنید، بهترین کار، مشورت است. برای مشورت باید به موسسات معتبر مهاجرتی در ایران مراجعه کنید. این موسسات با وکلای زبده و مشاوران توانمند در ارتباط هستند و با توجه ‌به نیاز شما می‌توانند بهترین راهنمایی را عرضه کنند.

 

مهارت های مورد نیاز برای مهاجرت

اولین و مهم‌ترین مهارت، تسلط به زبان کشور مقصد است. اگرچه زبان انگلیسی در اکثر کشورهای پیشرفته کاربرد دارد، ولی اگر می‌خواهید به کشوری غیرانگلیسی‌زبان بروید، باید حتما زبان آن کشور را یاد بگیرید. برای مثال، مردم کشور آلمان در محیط کاری با مهاجرینی که به زبان آلمانی حرف بزنند، راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند.

برای کسانی که مهارت خاصی ندارند و تمایل به مهاجرت دارند، یاد گرفتن یک مهارت فنی و کسب گواهی‌نامه آن، بسیار راهگشا است. در کانادا، آلمان و انگلیس بسیاری از کارفرمایان به تکنسین‌های فنی نیاز دارند. اگر بتوانید در کنار یادگیری مهارت در آن رشته کار کنید، امتیاز شما برای جذب بالا می‌رود.

سومین مهارت، آشنایی با فرهنگ و رسوم کشوری است که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید. در نتیجه، شما سریع‌تر با محیط آن کشور انطباق پیدا می‌کنید.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای

بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان

بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان

بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان بسته به شرایط و مدارک متفاوت است. در واقع زمانی می توان از بهترین کشور برای ایرانیان می صحبت کرد که شرایط متقاضی بررسی شده باشد. یکی از مهم ترین مسئله در انتخاب کشور مورد نظر داشتن روابط دیپلماتیک خوب با کشور مقصد است. بهترین کشور ها شامل کشورهای کانادا ، استرالیا، مجارستان، سوئد، نروژ، دانمارک هستند. اما در میان تمام این گزینه ها بهترین کشور ، کشور آلمان می باشد. زیرا به غیر از اینکه آلمان نیاز مبرمی به نیروی کار ماهر دارد، تمام کسانی که در این کشور کار می کنند از درآمد و مزایای بی شماری بهره مند می شوند. آلمان به ایرانیان اعتماد داشته و از آنها نیز استقبال می کند. کیفیت زندگی در آلمان بالا است و نرخ بیکاری این کشور نیز بسیار پایین است.

مقاله پیشنهادی ——-> بهترین کشور برای مهاجرت

مزایا و معایب مهاجرت

تصمیم به مهاجرت برای زندگی بهتر در کشور جدید  در کنار مزایا ، معایبی هم دارد. دستیابی به زندگی خوب در کشور مقصد همراه با ریسک نیز می باشد. ضررهای احتمالی مالی و روحی نیز می تواند از معایب مهاجرت باشد. بیشتر افراد در چند ماه زندگی در یکی کشور جدید با شوک فرهنگی مواجه می شوند که ممکن است برای آنها ناراحت کننده باشد.

اما پس از مدتی با پیدا کردن دوستان جدید این مشکل نیز برطرف می شود. در ادامه این موارد را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

 معایب

زندگی در کشور جدید به دلیل جابجایی از یک محیطی که مدت ها به آن وابسته شده بوده است می تواند سخت باشد. این امر موجب می شود که بیشتر مهاجران در طی اقامت خود با دلسردی و نا امیدی روبرو شده و در نهایت به کشور خود بازگردند. از مهمترین شرایطی که فرد با شوک فرهنگی مواجه می شود شامل موارد زیر است.

 • افسردگی
 • احساس غربت
 • دلبستگی به خانواده
 • عدم انگیزه
مزایا

مهاجرت مزایای زیادی دارد که می تواند زندگی شما را زیرورو و شما را به زندگی رویاییتان نزدیک کند. از مزایای این تصمیم می توان به موارد زیر اشاره داشت

 • امکان رشد فردی و فرصت های زندگی بیشتر
 • امکانات تحصیلی و درمانی بهتر
 • امنیت جانی و اقتصادی
 • فرصت های شغل بیشتر
 • داشتن آرامش روانی

مهاجرت به استرالیا

استرالیا یکی از پیشرفته‌ترین کشور های جهان است که دارای اقتصاد بسیار قوی بوده و به دلیل کیفیت بالای زندگی توانسته است که مهاجران بی شماری را به سوی خود از سراسر جهان جذب کند. اداره مهاجرت و شهروندی استرالیا تایید کرده است که این کشور از سال 1945 تاکنون بیش از 6.8 میلیون مهاجر را پذیرفته است.

مهمترین روش های مهاجرت به استرالیا شامل اقدام از طریق ویزای خانواده، تحصیلی، سرمایه گذاری، و یا از طریق کار می باشد. اگرچه این روندها تا حدودی پیچیده و وقت گیر است اما شما با داشتن شرایط لازم بسیار آسان و سریع می توانید که استرالیا مهاجرت کنید. از مهمترین شرایط مهاجرت به استرالیا می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • داشتن تمکن مالی 
 • داشتن صلاحیت و مهارت لازم برای کار 
 • بیمه سلامت 
 • عدم داشتن سابقه کیفری 
 • تسلط به زبان انگلیسی  
 • در بعضی مواقع ممکن است که شما پیش از مهاجرت به استرالیا حساب بانکی در این کشور داشته باشید.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به آمریکا

آمریکا کشوری آزاد و با امکانات بسیار خوبی است. ایالات متحده در طول تاریخ بهترین مقصد بسیاری از مردم در سراسر جهان بوده و همچنان باقی مانده است. با روی کار آمدن دولت بایدن درهای مهاجرت به روی مهاجران باز شده است. به سختی می توان کشوری دیگری را به مانند آمریکا نام برد که از مهاجران شکل گرفته باشد. آمریکا به عنوان “دیگ ذوب فرهنگها” شناخته می شود. با این حال، در راه ورود به زندگی جدید در آمریکا، بسیاری از موارد باید مورد توجه شما قرار گیرند. به طور کلی مهمترین مدارکی که برای مهاجرت به آمریکا باید داشته باشید، موارد زیر است.

 • گذرنامه معتبر 
 • مدارک تحصیلی معتبر 
 • پیشنهاد از یک کارفرما در آمریکا 
 • سند ازدواج 
 • گواهی طلاق 
 • گواهی فرزندخواندگی

مهاجرت به کانادا

کانادا از معدود کشورهای جهان است که دارای یک سیاست مهاجرتی بسیار خوب و شفافی است که به مهاجران به عنوان یک دارایی نگاه می کند. کانادایی ها اعتقاد دارند که شهروندان این کشور موجب رشد اقتصاد این کشور می شوند. کیفیت بالای زندگی و فرصتهای شغلی گسترده از مهمترین عواملی هستند که موجب شده است که هزاران مهاجر از سراسر جهان به این کشور مهاجرت کنند.

طی سه سال از 2019 تا 2021، کانادا در نظر دارد از حدود یک میلیون مهاجر که در این کشور در حال زندگی هستند برای دریافت اقامت دائم استقبال کند. از این تعداد، اکثریت قابل توجهی از آنان از طریق برنامه های مهاجرت کاری و اقتصادی به کانادا مهاجرت کرده اند. یکی از مهمترین مسیرهای مهاجرت به کانادا اخذ اقامت دائم این کشور ، از طریق برنامه اکسپرس انتری کانادا می باشد

شما بهتر است که برای مهاجرت به کانادا شرایط زیر را به همراه داشته باشید:

 • مدرک تحصیلی معتبر
 • پیشنهاد کاری
 • تجربه کاری
 • سن بین 18 تا 35 سال
 • مهارت در زبان انگلیسی
 • اقامت در کبک کانادا
 • مدارک همسر
 • فرزندان
 • خودکفایی مالی
 • تطبیق پذیری

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به کانادا

مهاجرت به ترکیه

ترکیه طی 20 سال گذشته جهش قابل توجهی در توسعه اقتصادی و سیاسی خود داشته است. بدون شک این کشور برای گردشگران و مهاجران یکی کشور بی نظیر می باشد. بسیاری از مهاجران ترکیه از آمریکا، کانادا، انگلستان، کشورهای اروپایی و آسیایی هستند. ترکیه ترکیبی از اسلام و مدرنیته است. اگر قصد دارید که به ترکیه مهاجرت کنید بهتر است که شرایط مهاجرت به این کشور را نیز به خوبی مطالعه کرده باشید. از مهمترین شرایط مهاجرت به ترکیه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اصل و فتوکپی گذرنامه
 • اثبات درآمد کافی برای تمکن مالی در ترکیه
 • چهار عکس در استاندارد های گذرنامه
 • مدارک خرید ملک (در صورت وجود)
 • مدارک پیشنهاد کاری یا دعوت نامه (در صورت وجود)
 • مدارک بیمه درمانی و سلامت

مهاجرت به آلمان

آلمان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است و به دلایل متعددی مانند افزایش سن جمعیت و مازاد بودجه به دنبال مهاجران با مهارت کاری می باشد. آلمان همواره یک نیروگاه اقتصادی و فرهنگی در جهان بوده و اکنون درهای خود را به روی متخصصان با مهارت و تجربه کاری باز کرده است. به عنوان یک مرکز تحقیق و نوآوری، کشور آلمان فرصت های بسیار خوبی را برای متخصصان با پیش زمینه مناسب آماده کرده است. آلمان اقتصادی پر رونق داشته و سطح زندگی در این کشور بسیار بالا می باشد. یکی از بهترین کشور ها برای ساختن زندگی و اقامت خانواده شما به نظر ما آلمان می باشد. شما برای مهاجرت به آلمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ثبات مالی
 • بیمه درمانی
 • حداقل مهارت پایه در زبان آلمانی
 • مجوز اقامت
 • کارت آبی اتحادیه اروپا (EU)
 • مجوز اسکان یا اقامت

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به آلمان

مهاجرت به سوئد

بر اساس مطالعه جدید در ایالات متحده، سوئد در رتبه بندی بهترین کشور های جهان برای مهاجرت قرار دارد، و از کانادا، سوئیس، استرالیا و آلمان پیشی گرفته است. این در حالی است که سامانه قوی رفاه اجتماعی، کیفیت زندگی و ثبات اقتصادی در این کشور موجب شده است که سوئد در رتبه برترین کشور های جهان برای مهاجرت قرار بگیرد. تصمیم دولت سوئد برای پذیرش تعداد بیشتری از پناهندگان، موجب شده است که بسیاری از مهاجران این کشور را برای مهاجرت خود انتخاب کنند. از مهمترین مدارکی که برای مهاجرت به سوئد باید داشته باشید شامل موارد زیر است.

 • داشتن مجوز کار 
 • داشتن مدرک تحصیلی 
 • عدم سوء پیشینه 
 • داشتن تمکن مالی 
 • گذرنامه 
 • عکس در سایز گذرنامه 

مهاجرت به عمان

عمان با نرخ بزهکاری بسیار پایین یکی از امن ترین کشور های دنیا برای زندگی می باشد. در واقع کشور عمان از نظر کیفیت زندگی در رتبه اول بین کشورهای عربی قرار دارد و در این رده بندی پس از کانادا قرار گرفته است. برخلاف امارات و قطر، که در چشم جهانیان به عنوان کشورهای پیشرفته قرار گرفته اند، عمانی ها دوست دارند که طلای پنهانی باشند. برای تمام کسانی که قصد دارند به عمان مهاجرت کنند، پیشنهاد می شود که موارد زیر را داشته باشند.

 • گذرنامه ای که باید برای مدت کمتر از شش ماه معتبر باشد. 
 • بیمه درمانی. 
 • تمکن مالی. 
 • فرد باید موافقت کند که در سلطان نشین عمان کار نکند و برای هر نوع ویزا یا اقامت اقدام نکند.

البته لازم به ذکر است که اخذ اقامت دائم عمان مقداری سخت است و بین کشور های اروپایی و عمان ما کشور های اروپایی را برای مهاجرت پیشنهاد می کنیم.

پیش از مهاجرت به اینها هم فکر کنید

پیش از انتخاب مقصد مهاجرتی خود توصیه های سفر را به خوبی مطالعه کنید. این مشاوره ها به شما اطلاعات بسیار خوبی در مورد خطرات احتمالی و برخی اقدامات احتیاطی به شما خواهند داد.

از فضای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مقصد خود مطلع شوید تا بدانید که هنگام ورود با چه شرایطی مواجه خواهید شد. همچنین با خانواده یا دوستانی که با کشورهایی که به آنها سفر خواهید کرد آشنا هستند صحبت کنید.

شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت

غیر از گذرنامه، ویزا یا مجوز کار، اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارید، باید تمام مدارک مهم خود را به همراه داشته باشید. اینها شامل مدارک:

مدارک لازم برای مهاجرت

 • شناسنامه، ازدواج.
 • تابعیت.
 • مدارک طلاق و حضانت.
 • مدارک تحصیلیی.
 • عدم سوء پیشینه.
 • گذرنامه.
 • عکس در سایز گذرنامه.
 • بیمه مسافرتی.
 • مجوز رانندگی برای رانندگی در خارج از کشور.
 • داشتن سلامت
 • تمکن مالی

بهتر است که نسخه های اصلی را نزد خود نگه دارید و نسخه های کپی را نزد یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود در ایران بگذارید تا در صورت گم کردن آنها شما بتوانید به راحتی دوباره آنها را باز پس گیری کنید.

بعضی از کشورها به ترجمه و یا تأیید اسناد و مدارک شما نیاز دارند. لازم است که پیش از ترک ایران شرایط اسناد و مدارک خود را مطابق با استاندارد ها و قوانین کشور مقصد خود تأیید کنید.

بیمه سلامتی

بسیاری از کشور های جهان تنها به کسانی مجوز اقامت می دهند که بیمه داشته باشند. در کشوری که در آن قصد اشتغال دارید، بهتر است که پیش از مهاجرت بررسی کنید که آیا توسط کارفرمای خود بیمه شده اید یا خیر. مطمئن شوید که برای هزینه های پزشکی، سرقت اشیاء، آسیب به چمدان، لغو یا قطع پروازها به شما بیمه می دهند.

اگر بیمه نباشید، ممکن است مجبور شوید برای مراقبت های پزشکی خود به صورت شخصی پول بپردازید. بسیاری از مهاجران با پرداخت این هزینه ها مجبور می شوند که هزینه های سنگینی را بپردازند. اگر در توافق نامه کاری، بیمه پزشکی به شما ارائه می شود، مطمئن شوید که به طور واضح شرایط آن را درک کرده و خوانده اید.

بین بیمه مسافرتی یا بیمه محلی آن ها را مقایسه کنید تا اطمینان حاصل کنید که کدام یک برای شما مناسب تر است. بیمه ای را که انتخاب کرده اید، مطمئن شوید که متناسب با نیازهای شما است و برای تمام مدت زندگی شما در خارج از کشور معتبر است.

اگر شما در کشور مقصد مدت زمان اقامت خود را تمدید کردید، به یاد داشته باشید که بیمه خود را نیز باید تمدید کنید.

تمکن مالی

پیش از مهاجرت، مطمئن شوید که بودجه کافی برای مدت زمان اقامت خود در کشور جدید را دارید. کارفرمای شما ممکن است کمک هزینه به شما تخصیص دهد اما این نیز ممکن است که برای چند هفته دریافت آن طول بکشد.

هزینه زندگی در مناطق مختلف جهان متفاوت است. هزینه های شما در هنگام سکونت در خانه جدید خود می تواند شامل آب و برق و دیگر امکانات شود. اگر کمبود پول دارید و باید از خانواده یا دوستان خود دریافت کنید ممکن است که این وجه نیز تا زمانی که به دست شما برسد زمان بر باشد.

حمل وسایل شخصی خود به خارج از کشور می تواند پر هزینه باشد. درباره نیاز خود تصمیم بگیرید و بدانید که با رسیدن به مقصد چه چیزهایی را می توانید خریداری کنید.

گذرنامه و ویزا معتبر

از مهمترین شرایط مهاجرت به کانادا داشتن گذرنامه معتبر است که تا 6 ماه پس از رسیدن به کشور مقصد شما همچنان معتبر باشد. پیش از مهاجرت، برای آنکه با شرایط، قوانین و مقررات کشور مقصد بتوانید به کار و فعالیت بپردازید باید یکی از مجوز ها زیر را داشته باشید.

 •     مجوز اقامت
 •     مجوز کار
 •     ویزای کار

برخی از کشورها شرایط ورود و خروج خاصی از جمله واکسیناسیون را دارند.

با نزدیکترین سفارت یا کنسولگری کشوری که می خواهید در آنجا کار کنید تماس بگیرید. برخی از کشورها پیش از دریافت مجوز کار یا ویزا به کارفرمایی نیاز دارند که از شما حمایت مالی کند.

عدم دریافت ویزای کار یا مجوز کار مناسب پیش از شروع کار در کشور مورد نظرتان جرم محسوب می شود و منجر به دستگیری، زندان یا اخراج شما از کشور مورد نظر می گردد. به یاد داشته باشید شما با ویزای توریستی امکان کار حتی بدون حقوق در کشور مقصد خود را نخواهید داشت.

مجوز رانندگی بین المللی

هنگام کار یا زندگی در یک کشور خارجی، بهتر است که مجوز رانندگی بین المللی (idp) دریافت کرده باشید. شما بهتر است که از سازمان ها و شرکت هایی که این مجوز را ارائه می دهند مانند کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مجوز رانندگی بین المللی خود را دریافت کنید.

اگر شما قصد دارید که به مدت طولانی در خارج از کشور زندگی می کنید، بهتر است که برای مجوز رانندگی محلی کشور مقصد خود اقدام کنید.

بدانید که کدام بیماری های عفونی در مقصد شما شایع است. بیاموزید که برای کمک به کاهش خطر ابتلا به عفونت چه اقدامات عملی را می توانید انجام دهید.

اگر هم از عینک استفاده می کنید، یک جفت لوازم یدکی و / یا یک نسخه از تجویز چشم پزشک خود را به همراه داشته باشید.

مالیات در خارج از کشور:

میزان مالیاتی که باید در صورت کسب درآمد در خارج از کشور پرداخت کنید، به شرایط شخصی شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر در خارج از کشور درآمد کسب می کنید، ممکن است مجبور باشید مالیات درآمد خود را پرداخت کنید.

برای مثال در آلمان اگر شما کمتر از 9408 یورو درآمد داشته باشید لازم نیست که مالیاتی را بپردازید از 9،048 تا 57،051 یورو شما باید با نرخ 14٪ تا 42٪ مالیات پرداخت کنید. از 57،051 تا 270،500 یورو نیز شما باید تا 42٪ مالیات بپردازید.

باز کردن حساب برای مهاجران

اگر مدت زمان طولانی قصد اقامت در خارج از کشور را دارید، ممکن است که مجبور شوید که یک حساب بانکی در کشور مقصد خود باز  کنید. بانک شما می تواند در مورد بهترین و معتبرترین بانک در کشور مقصد به شما راهنمایی دهد.

پیش از ترک استرالیا، در مورد سهولت و هزینه انتقال پول بین ایران و کشوری که در آن زندگی می کنید با بانک خود مشورت کنید. ببینید، آیا کشور میزبان شما محدودیت انتقال بین المللی دارد یا خیر. قوانین ارزی می تواند محدود کننده باشند.

سالانه افراد بسیاری به دلایل مختلف اقدام به سفر از کشور خود به کشور بیگانه می کنند. شرایط اقتصادی نامناسب، نداشتن امنیت، محدودیت های دینی، جنگ، تغییرات محیط زیستی و اقلیمی و دیگر دلایل باعث می شود تا افراد تصمیم به مهاجرت بگیرند.

در این بین روش های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد، که هر فرد با داشتن شرایط لازم می تواند، بهترین مسیر را برای مهاجرت خود انتخاب و اقدام به اخذ ویزا کند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری، خوداشتغالی از روش های مرسوم است.گرفتن این نوع ویزاها در بعضی کشور ها دارای قوانین و ضوابط خاص خود است.

اگر شما نیز قصد مهاجرت دارید، می توانید با کارشناسان ما در موسسه رامان اپلای در تماس باشید. موسسه مهاجرتی رامان اپلای با داشتن هزاران پرونده مهاجرتی موفق می تواند شما را در زمینه مهاجرت به کشور مورد نظر خود راهنمایی کند.

سوالات متداول

 • ابتدا باید روش های مختلف را بررسی کنید، سپس شرایط مورد نیاز را داشته و برای اخذ ویزا اقدام کنید.

 • نمی توان به طور حتمی بهترین کشور را نام برد این بستگی به سلیقه و شرایط خود شما دارد. اما در حال حاضر اگر قصد مهاجرت کاری را دارید کشور آلمان پیشنهاد می شود.

 • برای گرفتن این نوع ویزا داشتن مدرک زبان، معدل خوب، تمکن مالی و دیگر شرایط لازم است.

بله شما با ارائه تمکن مالی و سرمایه لازم جهت سرمایه گذاری در کشور مقصد می توانید برای اخذ اینگونه ویزا اقدام کنید.

در میان تمام روش ها در بسیاری از کشورهای مهاجرپذیر دنیا مانند کانادا، استرالیا و آلمان دریافت ویزای کاری می تواند راحت ترین روش باشد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن