مشاوره رایگان

02128111107

اقامت دائم در ترکیه

اقامت دائم در ترکیه

اقامت دائم ترکیه

اقامت دائم در ترکیه مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. یکی از کشورهای محبوب ایرانیان جهت مهاجرت و اخذ اقامت، کشور ترکیه است که در همسایگی ایران قرار دارد. برای دریافت مجوز اقامت دائم کشور ترکیه شما فقط باید ثابت نمایید که در این کشور مالک یک ملک هستید یا کسب‌وکاری دارید و از توانایی مالی کافی برای زندگی در ترکیه برخوردار هستید. افراد تحت تکفل شما (همسر و فرزندان تحت تکفل) می‌توانند پس از اینکه شما مجوز اقامت خود را دریافت کردید، برای ویزای خانوادگی درخواست دهند. مجوز اقامت دائم در ترکیه حداکثر برای دو سال صادر می‌شود. سپس مشروط بر اینکه هنوز کسب‌وکار خود را اداره می‌نمایید یا ملکی دارید، این مجوز قابل تمدید خواهد بود. پس از هشت سال اقامت قانونی، می‌توانید برای مجوز اقامت طولانی مدت درخواست دهید که به شما امکان می‌دهد به طور نامحدود در این کشور زندگی کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چه کسانی به مجوز اقامت در ترکیه نیاز دارند؟

هر فردی که به قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور به ترکیه نقل مکان می‌کند، پس از ورود باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت نماید. بدون مجوز اقامت، اقامت شما در ترکیه غیرقانونی تلقی می‌شود.

اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، از دریافت مجوز اقامت دائم در ترکیه معاف خواهید بود:

 • متقاضی یک “گواهی ثبت” برای درخواست حفاظت بین‌المللی باشید.
 • طبق کنوانسیون‌های متقابل یا چندجانبه که جمهوری ترکیه نیز عضو آنها است، معاف از اجازه اقامت باشید.
 • یک افسر دیپلماسی یا کنسولگری باشید و در ترکیه دفتر داشته باشید.
 • برای دفاتر نمایندگی مؤسسات بین‌المللی در ترکیه کار می‌کنید.
 • یک مجوز کار معتبر داشته باشید.

کارت شناسایی شما حاوی یکی از برچسب‌های وضعیت حفاظت بین‌المللی یا بی‌تابعیتی باشد.

مجوز اقامت ترکیه

مقاله پیشنهادی ——-> اقامت یکساله ترکیه

انواع روش‌های مختلف برای دریافت مجوز اقامت دائم در ترکیه

اگر متقاضی حداقل به مدت هشت سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشد و دارای مجوز اقامت صادرشده توسط مقامات ترکیه باشد، می‌تواند برای مجوز اقامت دائم درخواست دهد. این مجوز اقامت طولانی مدت ترکیه اعتبار نامحدودی دارد. توجه داشته باشید افرادی که تحت عناوین زیر برای مدت مشخص‌شده در ترکیه اقامت داشته باشند، واجد شرایط درخواست مجوز اقامت طولانی مدت نیستید:

 • دارندگان وضعیت حمایت ثانویه
 • افرادی که دارای جواز اقامت بشردوستانه و حمایت موقت هستند.

مجوز اقامت تحصیلی ترکیه

در صورتی که متقاضی با هدف ثبت‌نام در آموزش ابتدایی یا متوسطه وارد ترکیه می‌شود، می‌تواند برای مجوز اقامت تحصیلی درخواست دهد. درحالی که قبلاً متقاضی مجوز اقامت خانوادگی دریافت کرده باشد، به این مجوز اقامت نیاز نخواهد داشت. همچنین متقاضیانی که قصد تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS) و آموزش تخصصی دندانپزشکی(DUS) در مقاطع بالاتر را داشته باشند، واجد شرایط درخواست مجوز اقامت تحصیلی خواهند بود.

البته لازم به ذکر است متقاضیانی که با هدف تحصیل برای دریافت مجوز اقامت دائم در ترکیه در خواست می‌دهند، باید پذیرش دانشگاه‌های ترکیه را کسب کرده باشند. مجوز اقامت تحصیلی نیز تا پایان دوره تحصیل در دانشگاه معتبر خواهد بود. متقاضیان در صورت تمایل به اقامت پس از پایان تحصیل در ترکیه، می‌توانند برای اولین بار به اقامت توریستی سوئیچ کنند.

مجوز اقامت خانوادگی ترکیه

در صورتی که تبعه ترکیه، همسر و فرزندان با تابعیت خارجی داشته باشد، می‌تواند برای مجوز اقامت آن‌ها در ترکیه درخواست دهد. در این مورد، مجوز اقامت برای همسر و فرزندان خارجی به مدت سه سال اعطا می‌شود و پس از این مدت آن‌ها می‌توانند تابعیت ترکیه را دریافت کنند. علاوه بر این، در صورتی که یکی از همسران دارای مجوز اقامت کاری در ترکیه باشد، می‌تواند برای مجوز اقامت همسر و فرزندان خود درخواست دهد. در هر دو مورد، فرد باید درآمد کافی برای حمایت از اعضای خانواده خود داشته باشد تا بتواند مجوز اقامت ترکیه را برای آن‌ها دریافت کند.

مجوز اقامت کاری ترکیه

اگر هدف متقاضی از مهاجرت به ترکیه، پیدا کردن کار است، فقط به یک مجوز کار نیاز دارد که به عنوان مجوز اقامت نیز عمل می‌کند. مجوز اقامت کاری در ترکیه یکی از محبوب‌ترین مجوزهای اقامت دائم در ترکیه می‌باشد. زیرا افراد با دریافت اقامت کاری ترکیه می‌توانند پس از چند سال، شهروندی و پاسپورت ترکیه را نیز دریافت کنند. همچنین مجوز اقامت کاری ترکیه سالانه تمدید می‌شود. در واقع اتباع خارجی که به مدت 5 سال در ترکیه کار کرده باشند و بیمه و مالیات خود را پرداخت کرده باشند، واجد شرایط دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه هستند. لازم به ذکر است که افراد برای پیدا کردن کار در ترکیه دو شرط را باید رعایت کنند. شرط اول، داشتن تسلط به زبان ترکی و شرط دوم، داشتن مهارت حرفه‌ای در یک تخصص موردنیاز کشور ترکیه می‌باشد.

مجوز اقامت ترکیه با خرید ملک

خرید هر نوع ملکی در ترکیه می‌تواند مبنای اخذ اقامت دائم در ترکیه در سال 2022  باشد. این ملک می‌تواند یک آپارتمان، یک زمین، یک مغازه، یک مزرعه یا یک ویلا باشد. متقاضی پس از خرید ملک و ثبت آن به نام خود، مجوز اقامت تا دو سال را دریافت می‌کند. پس از دوسال نیز او می‌تواند با ارائه سند مالکیت ملک خود، مجوز اقامت را تمدید کند. زمانی که اقامت او در ترکیه به 8 سال برسد و سایر شرایط دریافت مجوز اقامت دائم را برآورده کند، می‌تواند اقامت طولانی مدت دریافت نماید و تا زمانی که مایل است، در ترکیه بماند.  

یک سرمایه‌گذار خارجی با خرید یک ملک معادل یا بیشتر از مبلغ 250 هزار دلار، نه‌تنها مجوز اقامت دائم در ترکیه را دریافت می‌کند. بلکه می‌تواند جهت دریافت شهروندی ترکیه برای خود و کل اعضای خانواده نیز درخواست دهد. اما اگر قیمت خرید ملک کمتر از مبلغ ذکرشده باشد، صاحب ملک در ترکیه فقط مجوز اقامت دریافت خواهد کرد.

نحوه درخواست مجوز اقامت ترکیه

اتباع خارجی که با چندین ویزای کوتاه مدت در ترکیه بوده‌اند، واجد شرایط اقامت طولانی مدت هستند. مجوز اقامت دائم در ترکیه ممکن است پس از یک دوره هشت ساله اقامت دریافت شود که به شما امکان می‌دهد به طور دائم در این کشور بمانید. اقامت دائم در این کشور که به اقامت طولانی مدت معروف شده است، توسط استان‌ها صادر می‌شود. در واقع راه‌های زیادی برای دریافت آن وجود دارد، اما بهترین راه، شروع یک تجارت یا خرید ملک در ترکیه می‎‌باشد. قانون ترکیه مقدار مشخصی از سرمایه‌گذاری را تعیین نکرده است. با این حال، متقاضی باید ثابت کند که دارای یک ملک همراه با بودجه مالی کافی است.

متقاضیان برای درخواست مجوز اقامت ترکیه باید مراحل مختلفی را دنبال کنند. اولین چیزی که باید بدانند این است که باید ظرف یک ماه پس از ورود به ترکیه برای دریافت مجوز اقامت در این کشور اقدام کنند. ابتدا آن‌ها باید تصمیم بگیرند که قصد دارند برای کدام نوع مجوز اقامت دائم در ترکیه درخواست دهند. سپس باید درخواست آنلاین را در وب سایت وزارت کشور ترکیه تکمیل نمایند. آن‌ها باید نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام والدین، ملیت و اطلاعات تماس خود را وارد کنند.

در مرحله بعد متقاضیان باید به وب سایت “سیستم قرارهای مرکزی” مراجعه نمایند و از نزدیک‌ترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت وقت بگیرند. سپس آدرس نزدیک‌ترین دفتر DGMM و لیست مدارک موردنیاز، تاریخ‌ها و زمان‌های موجود برای قرار ملاقات و هزینه درخواست که باید پرداخت شود، به متقاضی ارائه می‌گردد.

مزایا و استثنائات دریافت مجوز اقامت دائم در ترکیه

 • اقامت دائم به پناهندگان، دارندگان حمایت ثانویه یا اقامت بشردوستانه و همچنین دارندگان حمایت موقت، ارائه نمی‌شود.
 • اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت طولانی‌مدت هستند، ممکن است از اکثر حقوق اعطاشده به یک شهروند ترکیه برخوردار گردند. البته این امر برخی از حقوق اولیه مانند: نامزدی و انتخاب برای مناصب دولتی و واردات اتومبیل را شامل نمی‌شود.
 • دارندگان مجوز اقامت دائم امکان زندگی در ترکیه، تحصیل، ازدواج، دریافت گواهینامه رانندگی ترکیه، دریافت شماره مالیاتی، باز کردن حساب بانکی، خرید ملک، سرمایه‌گذاری و موارد دیگر را دارند.
 • افرادی که دارای مجوز اقامت دائم می‌باشند، از انجام خدمت سربازی در ترکیه معاف هستند.
 • دارندگان مجوز اقامت دائم، حقوق بیمه اکتسابی خود را حفظ خواهند کرد.
 • مجوز اقامت دائم در این کشور به صورت نامحدود (بدون محدودیت) صادر می‌شود.

مقاله پیشنهادی ——-> ثبت شرکت در ترکیه

شرایط مهم برای اخذ اقامت دائم در ترکیه

 • شرایط دریافت مجوز اقامت دائم ترکیه شامل موارد زیر هستند:
 • مجوز اقامت دائم در خاک ترکیه با موافقت وزارت کشور، به یک شهروند خارجی که به طور مداوم در خاک ترکیه به مدت هشت سال بدون وقفه اقامت داشته باشد، اعطا می‌گردد.
 • طبق ماده 38 قانون، برای محاسبه هشت سال اقامت بدون وقفه در ترکیه، نیمی از مدت اقامت از طریق ویزای دانشجویی در نظر گرفته می‌شود. درحالی‌که اقامت با سایر مجوزها، به طور کامل در نظر گرفته خواهد شد.
 • متقاضی برای دریافت مجوز اقامت دائم نباید در سه سال گذشته کمک‌های اجتماعی دریافت کرده باشد.
 • متقاضی دریافت مجوز اقامت دائم در ترکیه باید درآمد کافی برای تأمین معیشت خود و خانواده‌اش به طور منظم داشته باشد.
 • متقاضیان باید دارای بیمه درمانی معتبر باشند.
 • آن‌ها نباید تهدیدی برای نظم عمومی و امنیت عمومی باشند.
 • متقاضی دریافت اقامت دائم نباید پناهنده، پناهنده مشروط، دریافت‌کننده حمایت فرعی یا دارنده ویزای اقامت بشردوستانه باشد.
اخذ اقامت دائم در ترکیه

مدارک لازم جهت تقاضای اقامت دائم در ترکیه

 • فرم درخواست مجوز اقامت
 • پاسپورت معتبر، فتوکپی محضری و ترجمه‌شده
 • 4 عکس بیومتریک
 • سندی که نشان می‌دهد متقاضی دریافت مجوز اقامت دائم دارای منابع مالی کافی و بادوام در طول مدت اقامت در ترکیه است.
 • بیمه سلامت معتبر و جامع.
 • رسید پرداخت برای درخواست مجوز اقامت و هزینه کارت.
 • یک قرارداد اجاره محضری یا یک فتوکپی محضری از سند مالکیت ملکی که متقاضی مالک آن است. این اسناد به عنوان مدرکی از آدرس متقاضی دریافت مجوز اقامت دائم در ترکیه در نظر گرفته می‌شوند.
 • فتوکپی مجوزهای اقامت قبلی
 • سند اصلی از بنیادهای کمک‌های اجتماعی و همبستگی در ترکیه برای نشان دادن اینکه متقاضی در 3 سال گذشته هیچ کمک اجتماعی دریافت نکرده است.
 • سابقه کیفری (از طریق e-devlet قابل دریافت می‌باشد).
 • سند امضاشده که نشان می‌دهد متقاضی در سیستم ثبت آدرس ترکیه ثبت‌نام کرده است.

اعتبار مجوز اقامت ترکیه

اعتبار مجوزهای اقامت در ترکیه به نوع مجوزی که متقاضی دارد، بستگی خواهد داشت. مدت زمان اعتبار مجوز اقامت در ترکیه به شرح زیر است:

 • مجوزهای اقامت دائم در ترکیه با اعتبار نامحدود صادر می‌شوند.
 • اعتبار مجوز اقامت دانشجویی به مدت زمان تحصیل بستگی دارد، حتی اگر دوره تحصیل متقاضی کمتر از یک سال باشد. به طور کلی مدت اعتبار مجوز اقامت تحصیلی نمی‌تواند از دوره تحصیل تجاوز کند.
 • مجوز اقامت خانواده ممکن است برای یک دوره حداکثر سه سال در یک زمان صادر شود.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت از طریق خرید ملک

دلایل رد یا لغو مجوز اقامت دائم برای اتباع خارجی در ترکیه

مجوز اقامت دائم ترکیه در موارد زیر، طبق سیستم اقامت ترکیه و توسط اداره مهاجرت استان‌های ترکیه قابل رد یا لغو است:

 1. اگر شهروند خارجی برای نظم و امنیت عمومی خطر جدی داشته باشد.
 2. اگر فرد پس از دریافت مجوز اقامت دائم در ترکیه بیش از یک سال بدون وقفه در خارج از این کشور اقامت داشته باشد. (به استثنای شرایط بهداشت، تحصیل و خدمات عمومی اجباری در کشورش)

همانطور که گفته شد، برای اینکه فرد واجد شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه باشد، باید حداقل 8 سال متوالی بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده باشد. فرض کنید متقاضی در 5 سال گذشته بیش از 6 ماه یا 1 سال را در خارج از کشور گذرانده است. این وقفه در اقامت در ترکیه می‌تواند متقاضی را از دستیابی به شرایط موردنیاز برای دریافت اقامت دائم باز دارد. هنگامی که اقامت متقاضی قطع می‌شود، اقامت گذشته او در درخواست مجوز اقامت دائم به حساب نمی‌آید یا به مجوز دیگری منتقل نمی‌شود.

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید ترکیه را خانه دائمی خود کنید، باید برای دریافت مجوز اقامت طولانی مدت این کشور درخواست دهید. به منظور دریافت مجوز اقامت دائم در ترکیه اتباع خارجی که حداقل به مدت هشت سال به طور مداوم در ترکیه اقامت داشته‌اند، باید مدارک موردنیاز خود را به اداره مدیریت مهاجرت استانی ارائه دهند. مجوز اقامت طولانی‌مدت، به‌طور نامحدود صادر می‌شود.

سوالات متداول

بله، شما با خرید هر نوع ملکی میتوانید اقامت دائم کشور ترکیه را بدست آورید.

بله، در صورتی که شما با یک شهروند ترکیه ای ازدواج کنید میتوانید پس از مدتی اقامت دائم این کشور را بدست آورید.

بله، شما میبایست به زبان ترکی تسلط داشته باشید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن