مشاوره رایگان

02128111107

اقامت دائم پرتغال

اقامت دائم پرتغال

با داشتن کارت اقامت دائم پرتغال می توانید در این کشور آزادانه به زندگی، کار و تجارت بپردازید. شما می توانید پس از پنج سال از داشتن مجوز اقامت، با توجه به شرایط لازم برای اقامت دائم اقدام کنید. ما در این مقاله قصد داریم که شما را با نحوه دریافت اقامت دائم پرتغال و شرایطی که باید داشته باشید آشنا کنیم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

اقامت دائم پرتغال چیست؟

اقامت دائم پرتغال چیست؟

اقامت دائم با مجوز اقامت موقت تفاوت دارد زیرا به طور نامحدود صادر می شود. نیازی به تمدید هر یک یا دو سال نیست. با این حال، شما باید کارت اقامت دائم را به روز کنید، به عنوان مثال در پرتغال هر پنج سال یک بار لازم است که آن را تمدید کنید.

کارت اقامت دائم پرتغال

اقامت دائم پرتغال تقریباً همان حقوق شهروندی را در این کشور به شما می دهد، البته به استثنای موارد سیاسی. با داشتن کارت اقامت دائم نمی توانید در انتخابات شرکت کنید و پست دولتی داشته باشید.

همچنین با اقامت دائم پرتغال نمی توانید از تمام فرصت های سفر به کشورهای دیگر که در اختیار شهروندان این کشور است، بهره مند شوید. به عنوان مثال، پاسپورت پرتغالی برای ورود بدون ویزا به 187 کشور و کارت اقامت دائم به 26 کشور منطقه شنگن لازم است.

شرایط اقامت دائم پرتغال

برای اینکه صاحب کارت اقامت دائم در پرتغال شوید، ابتدا باید یک مجوز  اقامت موقت دریافت کنید. پس از پنج سال از حفظ وضعیت، می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.

نحوه ا‎خذ اقامت دائم پرتغال

نحوه اخذ اقامت دائم در پرتغال

مجوز  اقامت در پرتغال از طریق تحصیل، اشتغال یا ازدواج با یک شهروند پرتغال، برای الحاق خانواده به دست می آید. علاوه بر این، در صورت وجود درآمد و مسکن در کشور یا تحت برنامه سرمایه گذاری دولتی، می توانید این نوع اقامت را به دست آورد.

اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری 4 تا 6 ماه طول می کشد. شرایط برای سرمایه گذاران ساده تر از متقاضیان مجوز  اقامت به دلایل دیگر است.

متقاضیان اگر 250000 یورو در اقتصاد پرتغال سرمایه گذاری کنند می‌توانند کارت مجوز  اقامت این کشور را دریافت کنند. برنامه مجوز  اقامت در پرتغال هفت گزینه را به سرمایه گذاران ارائه می دهد.

 • خرید املاک و مستغلات در پرتغال به ارزش 280000 یورو که این گزینه محبوب ترین در بین سرمایه گذاران است. قیمت املاک و مستغلات در پرتغال به طور متوسط 3-5٪ در سال رشد می کند. این ملک خود را می توانید اجاره دهید یا پس از پنج سال بفروشید و سرمایه گذاری با سود داشته باشید.
 • دومین گزینه محبوب در بین سرمایه گذاران، خرید واحدهای صندوق های سرمایه گذاری به مبلغ 500000 یورو است. گزینه های دیگر عبارتند از سرمایه گذاری در فرهنگ و هنر، پروژه های علمی و تجارت در کشور، انتقال سرمایه یا راه اندازی یک کسب و کار و یا تجارت در پرتغال.

 

گزینه های اقامت دائم پرتغال از طریق سرمایه گذاری

 

  سرمایه گذاری در املاک

با 280000 یورو میتوانید در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کرده و ملکی نو یا در حال بازسازی را خریداری کنبد. این ملک را می توانید پس از 5 سال فروخته و سرمایه گذاری خود را برگردانید.


 خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری

با 500000 یورو میتوانید در صندوق های  سرمایه گذاری که دفتر مرکزی آن در پرتغال است سرمایه گذاری کنید. همچنین پس از 5 سال پول شما بازگردانده میشود.


 سرمایه گذاری در فرهنگ و هنر

با 250000 یورو برای حمایت از آثار هنری و بازسازی مکان‌های میراث ملی پرتغال از طریق نهادهای دولتی یا خصوصی میتوانید در این کشور سرمایه‌گذاری کنید.


سرمایه گذاری در آموزش

شما سرمایه گذاری 500000 یورویی در پروژه های تحقیقاتی که به تایید دولت رسیده است داشته باشد.


سرمایه گذاری در تجارت

با 500000 یورو شما می توانید در یک کسب و کار موجود سرمایه گذاری کنید یا کسب و کار خود را در این کشور شروع کنید. در عین حال ایجاد 5 شغل جدید ضروری است.


انتقال سرمایه

با 1500000 یورو سرمایه گذاری که شامل خرید اوراق بهادار یا انتقال پول به یک حساب بانکی در کشور پرتغال است میتوانید سرمایه گذاری کنید.


 افتتاح یک شرکت

این گزینه نیاز به سرمایه گذاری مشخصی ندارد، اما سرمایه گذار باید حداقل 10 شغل ایجاد کند

برای دریافت مجوز اقامت در پرتغال، سرمایه گذار باید حداقل هفت روز را در سال در این کشور سپری کند. کارت مجوز  اقامت هر دو سال یکبار تمدید می شود.

برای حفظ اقامت دائم پرتغال کافی است در مدت سه سال از تاریخ اخذ این وضعیت بیش از شش ماه را در این کشور سپری کنید.

مجوز اقامت دائم پرتغال

مجوز اقامت دائم در پرتغال

اقامت در پرتغال مجوز  اقامت در پرتغال به شما مجوز  می دهد تا به صورت قانونی وارد کشور شوید، حتی زمانی که مرزها بسته هستند. سرمایه گذاران می توانند به طور دائم در این کشور اقامت داشته باشند یا تعطیلات را در این کشور بگذرانند.

از مزایای اقامت دائم پرتغال این است که بدون ویزا به سراسر اروپا سفر کنید. کشورهای شنگن به ساکنان پرتغال مجوز  ورود بدون ویزا را می دهند. در نیم سال می توانید تا 90 روز را در آنجا بگذرانید.

کشورهای بدون ویزا با اقامت دائم پرتغال

 • اتریش
 • مجارستان
 • نروژ
 • بلژیک
 • ایسلند
 • لهستان
 • جمهوری چک
 • ایتالیا
 • اسلواکی
 • دانمارک
 • لتونی
 • لیتوانی
 • فنلاند
 • سوئد
 • فرانسه
 • لوکزامبورگ
 • سوئیس
 • آلمان
 • مالت
 • یونان
 • هلند
 • اسلوونی
 • استونی
 • لیختن اشتاین
 • اسپانیا

 

با داشتن اقامت دائم، کودکان شما میتوانند مجوز  اقامت  دائم در پرتغال را کسب کنند از این رو آنها را به صورت رایگان در مهدکودک یا مدرسه میتوانید ثبت نام کنید.

همچنان کسانی که اقامت دائم دارند می توانند در دانشگاه های پرتغال ثبت نام کنند و مدارک آنها در سایر کشورهای اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می شود. افرادی که اقامت دائم دارند می توانند تحصیلات عالی را به صورت رایگان در این کشور داشته باشند.

مزایای مهاجرت به پرتغال

پرتغال دارای سیستم آموزشی و پزشکی پیشرفته، آب و هوا و محیط زیست خوب، ایمنی، هزینه کم اقامت، غذا و نوشیدنی های با کیفیت است.

آب و هوا در پرتغال به منطقه بستگی دارد: در شمال آب و هوا خنک و بارانی است، در جنوب گرم و آفتابی است. در مرز اسپانیا، آب و هوا قاره ای است که تابستان های گرم و زمستان های خنک با بارندگی کم را دارد.

در شمال پرتغال، تابستان آفتابی و گرم و بدون گرمای شدید است. زمستان ها بارانی است، به ویژه در منطقه شهر پورتو و بیشتر شمال. بارش برف در پرتغال نادر است. برف بیشتر در کوه های Serra da Estrela می بارد.

 

در بخش مرکزی پرتغال از جمله لیسبون و ساحل نقره ای، زمستان های معتدل و تابستان های گرم و خشک وجود دارد. در مناطق ساحلی، مرکزی و جنوبی، تابستان‌ها گرمای شدیدی ندارد زیرا نسیم دریا دما را در سطح مطلوبی نگه می‌دارد.

بخش جنوبی پرتغال و آلگاروه از آفتاب‌ترین مکان‌های اروپا می‌باشند. خورشید حتی در زمستان نیز اغلب می تابد. بنابراین، جنوب پرتغال یک مقصد محبوب برای تعطیلات است.

سردترین زمستان لیسبون در 11 فوریه 1956 بود. حداقل دما در آن سال 1.2- درجه سانتیگراد رسید.

 

بیمه درمانی در پرتغال

پرتغال دارای سطح بالایی از امکانات پزشکی است. این امر امید به زندگی را در این کشور بالا برده است. شهروندان این کشور به طور متوسط 82 سال زندگی می کنند. این مدت طولانی تر از بلژیک، دانمارک، جمهوری چک یا کرواسی است. میانگین امید به زندگی در اروپا 78 سال می‌باشد.

برای دریافت مراقبت های بهداشتی کامل در پرتغال، باید در خدمات بهداشت ملی در کشور پرتغال (NHS) ثبت نام کنید. برای انجام این کار، باید کارت Cartão de Utente داشته باشید. مدارک شما باید هر بار در بیمارستان و داروخانه ارائه شود.

 

می توانید کارت کاربر NHS را در پلی کلینیک در پرتغال در محل زندگی خود دریافت کنید. باید مجوز  اقامت یا کارت اقامت دائم را با خود داشته باشید.

دارو برای شهروندان پرتغال و اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت یا اقامت دائم هستند، در صورتی که نام آنها در صندوق تامین اجتماعی ثبت شده باشد رایگان است.

 

مالیات‌ در پرتغال

شما به عنوان یکی از ساکنان پرتغال می توانید وضعیت مالیاتی ویژه  (NHR) دریافت کنید. این مجوز به شما این امکان را می دهد تا مالیات بر درآمد دریافت شده در خارج از پرتغال، در صورتی که در کشور دیگری پرداخت شده باشد، پرداخت نشود. همچنین، این مجوز  این امکان را به شما می دهد تا نرخ مالیات بر درآمد حاصل از فعالیت های کاری در پرتغال را به 20٪ کاهش دهید. بدون وضعیت NHR، نرخ مالیات بر درآمد به 48٪ می رسد.

برای تبدیل شدن به مقیم مالیاتی پرتغال و دریافت وضعیت ترجیحی NHR، باید بیش از 183 روز در سال در این کشور بمانید.

 

 حساب بانکی در پرتغال

مجوز  اقامت یا اقامت دائم در پرتغال به شما این امکان را می دهد که در یک بانک اروپایی حساب باز کنید و پس انداز خود را به ارز پرتغال که همان یورو است نگه دارید و بابت کمیسیون نقل و انتقالات خارجی پول خود را از دست ندهید.

تفریحات در پرتغال

مجوز اقامت دائم در پرتغال

در پرتغال هرچیزی برای تفریح وجود دارد: از استراحت در سواحل زیبا، ورزش های آبی، پیاده روی و گشت و گذار در طبیعت گرفته تا کاوش در معماری قرون وسطایی.

این کشور دارای مراکز سرگرمی و اوقات فراغت آموزشی برای کودکان و بزرگسالان است که می توانید زمان خود را به طور فعال در آن ها سپری کنید. به عنوان مثال، باغ وحش و آکواریوم لیسبون، پارک سافاری سانتو آندره، شهر موزه اوورا، و منطقه حفاظت شده سرف از مهمترین آنها می‌باشند.

 

ویکتور اسیک، رئیس دفتر سرمایه گذاری مهاجرت در پرتغال، خود از مهاجرانی بوده که به پرتغال نقل مکان کرده است و تابعیت این کشور را دریافت کرده است. وی در مورد اینکه  زندگی در پرتغال چگونه است به این صورت پاسخ داده:

در طول 15 سالی که زندگی ام را با پرتغال پیوند داده ام، هرگز از انتخابم پشیمان نشده ام. من می توانم حداقل شش دلیل را نام ببرم که چرا من زندگی در پرتغال را انتخاب کرده ام و چرا این کشور را به دیگران توصیه می کنم. 

 

در پرتغال قیمت ها در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است، آموزش در این کشور بسیار با کیفیت است، در این کشور نگرش دوستانه نسبت به خارجی ها وجود دارد، امنیت بالا است و آب و هوای مطلوب فرصت های بسیاری را برای تفریح مهیی ساخته است.

امنیت در پرتغال

در سال 2021، پرتغال از 163 کشور توانست رتبه چهارم در شاخص جهانی صلح را به خود اختصاص دهد. این کشور دارای نرخ پایین جرم و جنایت، بدون درگیری داخلی است و خطر تروریسم در آن حداقل است. پرتغال در درگیری ها و جنگ های سیاسی بین المللی شرکت نمی کند.

 

اکولوژی خوب موجب شده است تا 352 شهر از سواحل پرتغال موفق به دریافت پرچم آبی شوند. این جایزه به سواحلی اعطا می شود که آب آنها استانداردهای کیفی بالایی داشته و برای شنای ایمن مناسب هستند. از این رو سواحل پرتغال گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می کند.

 

توسعه سواحل در کشور پرتغال ممنوع است تا به محیط زیست آسیب نرسد. 79.5 درصد برق پرتغال توسط منابع انرژی طبیعی تجدیدپذیر مانند نیروگاه های بادی، خورشیدی و آبی تولید می شود.

تا سال 2050، پرتغال قصد دارد تا تمام وسایل حمل و نقل عمومی را از گاز و بنزین به برق تبدیل کند.

شهروندی اتحادیه اروپا از طریق اقامت پرتغال

شهروندی اتحادیه اروپا از طریق اقامت پرتغال

دارندگان مجوز اقامت و کارت اقامت دائم در پرتغال می توانند برای شهروندی این کشور درخواست دهند.

پرتغال یکی از اعضای اتحادیه اروپا است، بنابراین با پاسپورت آن می توانید در هر کشوری از این اتحادیه زندگی و کار کنید. علاوه بر این، شهروندان پرتغالی بدون ویزا به 187 کشور از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، ژاپن و استرالیا سفر می کنند.

 

وضعیت اقامت دائم یک مرحله اختیاری در راه اخذ شهروندی پرتغال است. شما می توانید پس از 5 سال از اقامت در وضعیت مجوز اقامت، برای شهروندی اقدام کنید. اقامت دائم در پرتغال برای شهروندان کشورهایی که داشتن تابعیت دوم در آنها ممنوع است، مناسب است، مانند ایران.

 

هزینه زندگی در پرتغال

یکی از پایین ترین هزینه ها در اروپا متعلق به پرتغال است. به گفته Numbeo.com، هزینه زندگی در لیسبون 37 درصد کمتر از پاریس و 20 درصد ارزان تر از برلین است. در مقایسه با مادرید، قیمت ها 6 درصد کمتر می‌باشد.

هزینه های اولیه برای یک ماه زندگی در پرتغال

اجاره آپارتمان سه اتاقه در مرکز شهر                   1125 یورو

قبوض آب و برق                                          121 یورو

شیر، 1 لیتر                                                0.65 یورو

نان باگت                                                  1.15 یورو

تخم مرغ 12 عدد                                         1.80 یورو

پنیر محلی 1 کیلوگرم                                     6.75 یورو

برنج 1 کیلوگرم                                             1 یورو

سینه مرغ 1 کیلوگرم                                      5 یورو

کاهو                                                      0.95 یورو

سیب، 1 کیلوگرم                                         1.56 یورو

شام برای دو نفر در رستوران                            40 یورو 

 

سوالات متداول

شما می توانید اقامت دائم پرتغال را پس از پنج سال اقامت در این کشور با اجازه اقامت موقت دریافت کنید. برای اقامت دائم پرتغال، باید ویزای بلند مدت داشته باشید و حداقل شرایط اقامت را نیز کسب کرده باشید.

مجوز اقامت با سرمایه گذاری از 250000 یورو در اقتصاد پرتغال شروع می شود. مجوز اقامت در پرتغال گزینه های بسیاری را به سرمایه گذاران ارائه می دهد. خرید املاک و مستغلات در کشور به ارزش 280000 یورو یا دریافت اقامت دائم پرتغال همراه است.

مدت زمان بررسی ویزای اقامت دائم پرتغال 60 روز است. شما باید درخواست خود را در سفارت/کنسولگری پرتغال در ایران ارائه کنید. قبل از اینکه این کار را انجام دهید، باید از سفارت وقت بگیرید، می توانید یک ایمیل بنویسید یا شخصاً برای تعیین وقت به سفارت مراجعه کنید.

ابتدا اگر پول کافی داشته باشید پرتغال یکی از آسان ترین کشورها برای مهاجرت است. طرح ویزای طلایی آن به شما اجازه می دهد پس از پنج سال برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید.باید از یکی از دانشگاه ها یا موسسات کشور مقصد پذیرش بگیرید سپس اطلاعات کاملی در باره شرایط و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر کسب کنید.

ممکن است موانعی برای یافتن کار در پرتغال داشته باشید. تعداد فزاینده ای از فارغ التحصیلان وجود دارند و بنابراین رقابت در بازار کار در این کشور افزایش یافته است، با این حال هنوز کمبود نیروی کار با مهارت بالا و در صنایع در حال رشد وجود دارد و احساس می شود. همچنین می توانید درباره یافتن شغل در پرتغال با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی کاربین در تماس باشید.

میانگین حقوق پایه ماهانه یک مدیر عالی رتبه 2104.3 یورو است که بسیار بیشتر از میانگین ملی (1005.1 یورو) می باشد

بیشترین مشاغل پرتقاضا در پرتغال در بخش های گردشگری (هتل ها، کیترینگ ها، رستوران ها و غیره)، ارتباطات (مراکز تماس)، مشاغل فناوری اطلاعات و مراقبت های بهداشتی (پزشکان و به ویژه پرستاران) است.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن