مشاوره رایگان

02128111107

برنامه ‌نویسی در آلمان

برنامه ‌نویسی در آلمان

برنامه نویسی در آلمان

برنامه نویسی در آلمان مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.  بر اساس آمار و ارقام موجود در زمینه توسعه نرم‌افزار در اوایل ژوئن سال 2022، بیش از 155 هزار موقعیت شغلی توسعه‌دهنده نرم‌افزار در سراسر آلمان تبلیغ شدند. در این راستا، زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی پیش نیاز هستند. با توجه به فراوانی موقعیت‌های شغلی، تقریبا بازار کار رشته برنامه ‌نویسی در آلمان بسیار خوب ارزیابی می‌شود.

آنچه در این مقاله میخوانید :

معرفی شغل برنامه‌نویسی

اصطلاح برنامه‌نویس، یک حرفه در صنعت آی تی را توصیف می‌کند. برنامه‌نویسان مسئول توسعه بیشتر و ایجاد نرم‌افزار هستند. حقوق برنامه‌نویسان، درست مانند رشته علوم کامپیوتر، به صنعت، اندازه شرکت و تجربه حرفه‌ای فرد بستگی دارد. دانش برنامه‌نویس نیز نقش عمده‌ای در درآمد ماهانه او دارد. جاوا، سی، سی پلاس پلاس و پی اچ پی از جمله زبان‌های برنامه‌نویسی پر تقاضا در آلمان هستند.

برنامه‌نویسان با استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی نرم‌افزار می‌نویسند، توسعه می‌دهند و پیاده سازی می‌کنند. به طور کلی، آنها مسئول نگهداری، مراقبت و مستندسازی و همچنین ارزیابی برنامه‌ها و فرآیندها هستند. برنامه‌نویسان همچنین برنامه‌ها یا برنامه‌های تحت وب را توسعه می‌دهند.

وظایف خاص یک برنامه‌نویس به صنعت و به بخش کاری وی بستگی دارد. وظایف مختلف برنامه‌نویسان در یک نگاه کلی به صورت زیر خلاصه می‌شود:

 • طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار
 • برنامه‌نویسی ماژول‌های جداگانه یا برنامه‌های کاربردی کامل
 • کاربرد زبان برنامه‌نویسی (جاوا، سی پلاس پلاس، روبی و …)
 • عیب‌یابی
 • توسعه مفاهیم
 • دیجیتالی کردن فرآیندهای خدماتی
 • مشاوره و پشتیبانی مشتری

ارزیابی بازار کار برنامه ‌نویسی در آلمان

آلمان به عنوان بزرگ‌ترین بازار نرم‌افزار در اروپا، در زمینه فناوری بسیار پیشرو است. هر روز فناوری در این کشور “هوشمندتر” می‌شود و زندگی را برای همه “آسان‌تر” می‌کند. با این تحول دیجیتالی سریع که در آلمان اتفاق می‌افتد، خواهید دید که نیاز به برنامه‌نویسان در آلمان روزبه‌روز بیشتر خواهد شد. به طور کلی، بازار فناوری اطلاعات آلمان در حال رشد است و انتظار می‌رود ارزش کل آن در سال 2025 به 129 میلیارد دلار برسد.

بر اساس گزارش آژانس استخدام فدرال، تعداد افراد خارجی که در زمینه رشته‌های این حوزه در آلمان کار می‌کنند، در سال‌های گذشته افزایش یافته، اما هنوز کم است. 78 هزار متخصص، یعنی 10٪ از کل کارکنان شاغل در این بخش در آلمان (780 هزار نفر) دارای سابقه خارجی هستند.

مقاله پیشنهادی ——-> کار در آلمان

بهترین شهر برای کار در رشته برنامه ‌نویسی در آلمان

دو شهر با بیشترین موفقیت‌های استخدام در زمینه برنامه‌نویسی در کشور آلمان، مونیخ و برلین هستند. در این دو شهر، دو ذهنیت و محیط کاری بسیار متفاوت خواهید یافت. شهر مونیخ مکان مناسبی برای افراد متخصص در زبان برنامه‌نویسی جاوا است. بر اساس سایت‌های جستجوی شغلی، در امسال بیش از 1400 موقعیت شغلی برنامه‌نویسی در این شهر تبلیغ شده‌اند. در این شهر بر خلاف برلین، افراد موقعیت‌های شغلی بیشتری را در شرکت‌های بزرگ به جای استارتاپ‌ها پیدا می‌کنند.

شهر برلین بالاترین میزان مشاغل مربوط به برنامه‌نویسی را دارا است. در این شهر، شرکت‌های نوپا و نوآورانه، تقاضای زیادی برای زبان برنامه‌نویسی دارند و بنابراین جای تعجب نیست که موقعیت‌های زیادی در این شغل خواهید یافت. اگر یک شهر چند فرهنگی را با یک زندگی شبانه و جامعه دلپذیر ترجیح می‌دهید، برلین شهر مناسبی برای شما است.

در سراسر کشور آلمان، زبان های برنامه‌نویسی جاوا با رتبه اول و حدود 11 هزار موقعیت و پس از آن، اس‌کیوال با 8 هزار موقعیت و جاوا اسکریپت با حدود 6500 موقعیت شغلی، به افراد متخصص نیاز دارند.

پرطرف‌دارترین بخش‌ها برای برنامه ‌نویسی در آلمان

در بین موقعیت‌های شغلی فراوان برای کار به عنوان برنامه‌نویس در آلمان، کار به عنوان توسعه‌دهنده فول استک (FullStack) در بین جویندگان کار بسیار پرطرف‌دار است. پس از کار به عنوان برنامه‌نویس فول استک، موقعیت‌های توسعه دهنده بک اند (Back-end) و توسعه‌دهنده Front-end محبوب‌ترین شغل در بین برنامه‌نویسان محسوب می‌شود. همچنین توسعه دهنده دسکتاپ و متخصص دواپس (DevOps) از دیگر مشاغل محبوب در بین برنامه‌نویسان در شرکت‌های مختلف هستند.

مزایای برنامه ‌نویسی در آلمان

دلایل زیادی برای کار در آلمان به عنوان برنامه‌نویس وجود دارند. اول از همه، این کشور بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا است و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. این امر منجر به دریافت حقوق بسیار بیشتر در این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی می‌شود. علاوه بر این، برنامه‌نویسان در آلمان عموما بالاتر از میانگین دستمزد ملی، حقوق دریافت می‌کنند و آلمان یکی از پردرآمدترین کشورهای اروپا در زمینه نرم‌افزار است. دوم اینکه قوانین کار آلمان به طور کلی برای نیروی کار خارجی مطلوب‌تر هستند. با وجود همه این مزایا، جای تعجب ندارد که نرخ بیکاری این کشور یکی از پایین‌ترین نرخ‌ها در اروپا است.

مزایای برنامه ‌نویسی در آلمان

شرایط دریافت ویزا برای جستجوی کار برنامه‌ نویسی در آلمان

اگر از آلمان قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی نداشته باشید، با مدارک تحصیلی و اثبات مهارت‌های حرفه‌ای خود، می‌توانید برای ویزای شش‌ماهه آلمان به منظور جستجوی کار درخواست دهید. به این ویزا، ویزای جستجوی کار می‌گویند.

برای دریافت این ویزا، تسلط به زبان آلمانی در سطح B2 نیاز است. با توجه به اینکه آلمان به متخصصان فناوری اطلاعات بسیار نیاز دارد، مقررات خاصی برای این دسته از مشاغل نیز ذکر کرده است؛ لذا افراد متخصص در این زمینه حتی بدون مدرک نیز توانایی ورود به این کشور را خواهند داشت، مشروط بر اینکه بتوانند ثابت کنند چندین سال تجربه در حرفه برنامه‌نویسی دارند. البته اگر افراد متخصص دارای مدرک تحصیلی باشند و یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی مورد نیاز آلمان را بدانند، شانس بیشتری برای دریافت ویزا خواهند داشت.

مقاله پیشنهادی ——-> جاب سیکر آلمان

دستمزد برنامه‌نویسی در آلمان

به طور کلی، در کشور آلمان به‌عنوان یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، حقوق افراد در بخش آی تی بالا است. در اصل، اگر فرد دارای مدرک علوم کامپیوتر یا مدرک مرتبط با آن باشد، می‌تواند انتظار حقوق اولیه نسبتا بالایی داشته باشد. درآمد واقعی افراد و میزان درآمد در این شغل پس از چند سال کار، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

اگر در سال جاری به عنوان برنامه‌نویس در آلمان کار کنید، احتمالا حداقل 37300 یورو و در بهترین حالت 53800 یورو درآمد خواهید داشت. میانگین حقوق برنامه ‌نویسی در آلمان 43400 یورو است. برای افرادی که به دنبال کار به عنوان برنامه‌نویس هستند، موقعیت‌های خوب با دستمزد بالا در برلین، مونیخ و هامبورگ وجود دارند.

به عنوان یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار، می‌توان با افزایش تجربه حرفه‌ای پس از سه تا شش سال کار در آلمان، 3 هزار یورو بیشتر کسب کرد. اگر فرد، مسئولیت پرسنل را به عهده بگیرد، میزان حقوقش بیشتر هم خواهد شد. مدیران برنامه‌نویسی به طور متوسط سالانه 97500 یورو درآمد دارند.

دستمزد برنامه‌ نویسی در آلمان بر اساس دانش

برای توسعه دهندگان نرم‌افزار و برنامه‌نویسان، دستمزد می‌تواند با توجه به مهارت‌های فرد متفاوت باشد (برای مثال زبان‌های برنامه‌نویسی که می‌دانند). همانطور که قبلا هم اشاره شد، جاوا، سی، سی پلاس پلاس و پی اچ پی پردرآمدترین زبان‌های برنامه‌نویسی در آلمان هستند. در زیر، اطلاعاتی در خصوص میزان دستمزد در آلمان بر اساس زبان برنامه‌نویسی آورده شده‌اند:

 • پی اچ پی: 54 هزار یورو
 • پایتون: 47946 تا 54400 یورو
 • سی: 49327 تا 55967 یورو
 • جاوا: 59193 تا 67160 یورو

مقاله پیشنهادی ——->  حقوق در آلمان

شرایط دریافت اقامت کار آلمان برای برنامه‌نویسان

جهت اعطای ویزا برای کار به عنوان متخصص فناوری اطلاعات در بخش برنامه‌نویسی باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • یک پیشنهاد شغلی مشخص در بخش فناوری اطلاعات در آلمان.
 • مدرکی دال بر حداقل سه سال تجربه حرفه‌ای در هفت سال گذشته در بخش مربوطه. همچنین تجربه حرفه‌ای متقاضی باید با شرایط شغلی مطابقت داشته باشد. برای این منظور می‌توان دانش نظری مرتبط را از طریق آموزش ارائه داد.
 • دریافت حقوق ناخالص سالانه حداقل 52560 یورو (در سال 2023) برای کار در شغل برنامه ‌نویسی در آلمان.
 • داشتن مهارت‌های زبان آلمانی در سطح B1 مطابق چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان‌ها (CEFR). اگر زبان کاری آلمانی نباشد، در مواردی می‌توان از اثبات مهارت زبان آلمانی صرف نظر کرد.

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای کار آلمان

برنامه ‌نویسی در آلمان با دوره آوسبیلدونگ

دوره برنامه‌نویسی آوسبیلدونگ در آلمان فرصتی ویژه برای کسانی است که عاشق کامپیوتر و حل مشکلات و درگیر شدن با مسائل مختلف برنامه‌نویسی هستند؛ چرا که این دوره امکان یادگیری تئوری همراه با آموزش عملی و در نتیجه درک عالی از این رشته را فراهم می‌کند.

قبل از شرکت در دوره برنامه ‌نویسی در آلمان الزاماتی وجود دارد که باید آنها را داشته باشید:

 • اشتیاق به این رشته که عاملی ضروری و بسیار مهم است، زیرا اشتیاق باعث می‌شود بتوانید صبور باشید و راه حلی برای مشکلات پیدا کنید.
 • با کامپیوتر ارتباط هنری و خلاقانه‌ای داشته باشید.
 • توانایی نشستن طولانی مدت، گاهی اوقات ساعت‌ها، در مقابل کامپیوتر را داشته باشید. اگر برایتان این کار سخت است، برای این حرفه مناسب نیستید.
 • صبر و حوصله زیاد در مواجهه با کامپیوتر و خطاهای احتمالی، چرا که این حرفه نیاز به تمرکز زیاد و توانایی اجرای دقیق مراحل دارد.  
 • برای برخی از دروسی که در این دوره تدریس می‌شوند، دانش زبان انگلیسی مهم است.

سیستم آوسبیلدونگ برای برنامه‌نویسی

در دوره‌های اوسبیلدونگ، آموزش حرفه‌ای دوگانه‌ای ارائه می‌شود که مطالعه تئوری و آموزش عملی با هم ترکیب شده‌اند و همه چیز مربوط به کدنویسی و برنامه‌نویسی را پوشش می‌دهد.

تحصیل نظری در هنرستان و آموزش عملی در شرکت یا محل آموزشی تعیین‌شده، انجام خواهد شد. این دوره تحصیل و آموزش، بین 5/2 سال تا سه سال زمان خواهد برد.

رشته‌های برنامه‌نویسی زیادی مانند سیستم‌ها، شبکه‌ها، امنیت اطلاعات، زبان‌های برنامه‌نویسی مانند جاوا اسکریپت و غیره برای انتخاب در این دوره‌ها وجود دارند.

برنامه ‌نویسی در آلمان

مقاله پیشنهادی ——-> اوسبیلدونگ آلمان

نحوه پیدا کردن کار برنامه‌ نویسی در آلمان

اولین جایی که باید به دنبال فرصت‌های شغلی برای برنامه ‌نویسی در آلمان باشید، پورتال‌های شغلی است. در این راستا می‌توانید از پورتال‌های شغلی زیر استفاده کنید:

 • Indeed
 • Glassdoor
 • Berlin Startup Jobs
 • LinkedIn
 • StepStone
 • de

گوگل نیز مکانی عالی برای یافتن کارفرمایان بالقوه در آلمان است. برای این منظور می‌توان شرکت‌های نرم‌افزاری را در شهرهایی مانند برلین و مونیخ جستجو و رزومه و نمونه کار خود را با یک نامه کوتاه برای آنها ارسال کرد. می‌توان از آنها پرسید که آیا جای خالی دارند یا در آینده فرصتی برای استخدام برنامه‌نویس خواهند داشت؟. در این راستا بهتر است انگیزه خود را برای پیوستن به شرکت توضیح دهید. این یک روش عالی برای ایجاد شبکه و جستجوی کار در آلمان است.

نتیجه گیری

آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپا برای کار به عنوان برنامه‌نویس است. دستمزد برنامه ‌نویسی در آلمان همچنان بالاتر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد. با کار و زندگی در این کشور شما به خدمات عمومی باکیفیت مانند آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و حمل و نقل عالی با استاندارد زندگی بالا دسترسی خواهید داشت. این کشور دارای یک بازار کار فناوری پر جنب و جوش با فرصت‌های شغلی بسیار زیاد در شهرهایی همچون برلین و مونیخ است. موسسه مهاجرتی با ما با ارائه طیف کاملی از اطلاعات رایگان، به متقاضیان جهت اخذ تصمیم درست برای مهاجرت یاری می‌رساند. مشاوران این موسسه با بررسی شرایط و پرونده هر فرد، بهترین انتخاب را پیش روی متقاضی خواهند گذاشت.

سوالات متداول

در بین شهرهای آلمان دو شهر برلین و مونیخ بیشترین تقاضا برای کار برنامه‌نویسی را دارا هستند.

میزان درآمد این رشته در آلمان بسته به زبان برنامه‌نویسی و حوزه کاری، متفاوت است. به صورت میانگین، افراد شاغل در این بخش حدود 44 هزار یورو دریافت می‌کنند.

جاوا، C، C++  و PHP از جمله پرتقاضاترین زبان‌های برنامه‌نویسی در آلمان هستند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن