مشاوره رایگان

02128111107

اجاره خانه در آلمان

اجاره خانه در آلمان

اجاره خانه در آلمان

اجاره خانه در آلمان مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. اجاره خانه در آلمان یک فرآیند دشوار است و روند آن کاملا با روند اجاره خانه در ایران تفاوت دارد. به عنوان مثال، اگر خوش شانس باشید، برای آپارتمانی که از طریق وب سایت‌های اجاره‌ای در آلمان پیدا کرده‌اید، به مصاحبه دعوت می‌شوید. شما 50 نفر را خواهید دید که می‌خواهند از یک خانه با شما بازدید کنند. با توجه به سختی یافتن خانه برای اجاره در آلمان، در ادامه این مطلب می‌توانید اطلاعات مفیدی در خصوص هزینه و نحوه یافتن خانه اجاره‌ای در آلمان بیابید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

از چه زمانی باید جستجوی خانه برای اجاره را شروع کرد؟

روند اجاره خانه در آلمان باید در اسرع وقت انجام شود. شما باید حداقل دو تا سه ماه قبل از زمان موردنظرتان شروع به جستجوی خانه برای اجاره در آلمان کنید. زیرا مالکان در این مدت، قبل از خروج مستاجران شروع به دادن آگهی اجاره خانه خود می‌کنند. به همین دلیل، ارتباط با صاحبخانه به خصوص از طریق مشاورین املاک یا آگهی‌های اینترنتی از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین می‌توانید گزینه‌هایی را پیدا کنید که 3 تا 12 ماه دیگر تخلیه می‌شوند. هرچه زودتر شروع کنید و زمان کافی را صرف جستجوی خانه‌ای برای اجاره کنید، پیدا کردن خانه رویایی شما در آلمان آسان‌تر خواهدشد.

مقاله پیشنهادی ——-> خرید ملک در آلمان

مدارک لازم برای اجاره خانه در آلمان

مهم‌ترین مرحله برای کسانی که می‌خواهند در آلمان خانه اجاره کنند، این است که صاحبخانه را متقاعد کنند می‌توانند از پس هزینه‌های اجاره و سایر هزینه‌های ضروری برآیند. وقتی با صاحبخانه در مورد خانه‌ای که می‌خواهید اجاره کنید صحبت می‌کنید، همراه‌داشتن مدارک زیر می‌تواند به شما در متقاعدکردن صاحبخانه کمک کند:

  • فرم درخواست مستاجر (Mieterselbstauskunft): سندی است که به‌راحتی می‌توانید آن را در اینترنت پیدا کنید و حاوی اطلاعات شخصی شما می‌شود.
  • فیش حقوقی (Abrechnung der Brutto/Netto-Bezüge): تفکیک حقوق سه ماهه و اگر تازه‌کار هستید، باید قرارداد کاری خود را ارائه دهید.
  • قرارداد کار (Arbeitsvertrag): به‌خصوص داشتن قرارداد کار نامحدود و گذراندن دوره آزمایشی شانس شما را افزایش می‌دهد.
  • نامه از صاحب خانه‌های قبلی شما در آلمان
  • بیمه‌نامه کالاهای خانگی :Verbundene Hausratversicherung (VHV) این بیمه، خانه اجاره‌ای شما را در برابر آتش‌سوزی، سرقت، ترکیدگی لوله آب، تگرگ و طوفان بیمه می‌کند.
  • سند نشان‌دهنده رتبه اعتباری شما (Schufa): اگر در زمانی که در آلمان زندگی می‌کنید، صورت‌حساب‌ها و بدهی‌های کارت اعتباری خود را به‌موقع پرداخت کنید و درآمد پایداری داشته باشید، ممکن است امتیاز شوفا شما بالا باشد.
  • سایر مدارک مانند رزومه: مدارکی مانند رزومه می‌توانند مزیتی برای شما در روند اجاره خانه باشند.
مدارک لازم برای اجاره خانه در آلمان

قراردادهای اجاره خانه آلمان

قراردادهای اجاره در آلمان معمولا برای مدت طولانی بسته می‌شوند. صاحبخانه‌ها خواهان قرارداد حداقل دو ساله هستند. قرارداد را پس از مطالعه کامل شرایط آن باید امضا کنید؛ زیرا بندهای قرارداد می‌توانند در اختلافات احتمالی بسیار مفید باشند. بدون امضای قرارداد نباید برای کسی پول واریز کنید.

قراردادهای اجاره در آلمان به دو دسته محدود و نامحدود تقسیم می‌شوند. قرارداد محدود در شرایطی استفاده می‌شود که صاحبخانه، خانه خود را پس از مدت معینی اجاره نمی‌دهد. برای این کار صاحبخانه باید به فکر فروش خانه باشد و دلیلی مانند استفاده خود از خانه را نشان دهد. در عقد محدود، موجر می‌تواند با عذری که در ابتدا آورده است، مستاجر را مجبور به تخلیه کند. قرارداد نامحدود، نوعی قرارداد با مدت نامحدود است؛ در این قرارداد، موجر فقط می‌تواند با حکم دادگاه یا با اخطار سه ماهه مستاجر را عزل کند.

مقاله پیشنهادی ——-> اقامت آلمان

آنچه باید در فرآیند اجاره خانه در آلمان بدانید

در حالی که به دنبال خانه‌ای برای اجاره در آلمان هستید، مواردی وجود دارند که باید به آنها توجه کنید و از آنها آگاه باشید. اگر می‌خواهید آپارتمانی در آلمان اجاره کنید، ابتدا باید مفاهیمی مانند اجاره سرد (kaltmiete) و اجاره گرم (warmmiete) را یاد بگیرید. اجاره سرد فقط شامل ارزش خود خانه می‌شود، در حالی که اجاره گرم شامل سایر هزینه‌های جانبی مانند برق، آب، گرمایش، اینترنت، پارکینگ و عوارض متعلق به آن خانه علاوه بر اجاره سرد است.

متوسط اجاره خانه در آلمان در شهرهای بزرگ

شهرهای مونیخ، فرانکفورت، اشتوتگارت، اینگولشتات، فرایبورگ، برلین و هامبورگ بالاترین میزان اجاره را دارند. میانگین اجاره خانه در آلمان حدود 1300 یورو است. ارزان‌ترین خانه‌ها برای اجاره در آلمان حدود 300 یورو هستند. برای یافتن خانه ارزان در آلمان، باید در شهرهای کوچک جستجو کنید. هنگام جستجوی خانه در آلمان، می‌توانید از پورتال‌های املاک برای مشاهده آپارتمان‌های اجاره‌ای در شهرهای مختلف آلمان و یافتن خانه استفاده کنید.

با بررسی میانگین اجاره خانه‌های یک، دو و سه‌خوابه در پنج شهر بزرگ آلمان، می‌توان گفت مونیخ به مراتب گران‌ترین شهر است. البته از آنجایی که ارقام ارائه شده میانگین هستند، با توجه به موقعیت خانه، مبلغ اجاره متفاوت خواهد بود.

اجاره خانه در برلین

طبق داده‌های Numbeo، اجاره آپارتمان در برلین، برای خانه یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 1050 یورو و برای خانه یک‌خوابه خارج از مرکز شهر حدود 741 یورو است. قیمت اجاره خانه در آلمان در شهر برلین حدود 1973 یورو برای یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر و حدود 1314 یورو برای یک خانه سه‌خوابه در خارج از شهر می‌باشد. میانگین قیمت اجاره خانه در برلین 795 یورو برآورد می‌شود.

اجاره خانه در هامبورگ

بر اساس داده‌های Numbeo، اجاره خانه در هامبورگ آلمان برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر 958 یورو و برای یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر حدود 1887 یورو است. قیمت اجاره خانه در هامبورگ آلمان از 691 یورو برای خانه یک‌خوابه در خارج از شهر تا 1364 یورو برای خانه سه‌خوابه متغیر می‌باشد.

اجاره خانه در مونیخ

طبق داده‌های Numbeo، اجاره خانه در مونیخ، آلمان برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 1305 یورو و برای یک خانه یک‌خوابه خارج از مرکز شهر حدود 998 یورو است. متوسط قیمت اجاره برای یک آپارتمان سه اتاقه در مرکز شهر مونیخ حدود 2327 یورو و برای یک آپارتمان سه اتاقه در خارج از شهر حدود 1796 یورو می‌باشد. طبق داده‌های Statista نیز مونیخ گران‌ترین شهر برای زندگی در آلمان است.

اجاره خانه در کلن

بر اساس داده‌های Numbeo، اجاره خانه در کلن آلمان حدود 813 یورو برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر و 1619 یورو برای یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر است. در حالی که اجاره خانه یک اتاقه در کلن حدود 645 یورو می‌باشد، متوسط اجاره خانه سه اتاقه در این شهر 1137 یورو است.

اجاره خانه در فرانکفورت

طبق داده‌های Numbeo، اجاره آپارتمان در فرانکفورت برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 1070 یورو است؛ در حالی که این رقم برای یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر 2028 یورو می‌باشد. در فرانکفورت، اجاره یک خانه یک‌خوابه در خارج از شهر 832 یورو است؛ در حالی که متوسط اجاره خانه سه‌خوابه 1501 یورو خواهد بود. طبق داده‌های Statista، فرانکفورت دومین شهر گران آلمان از نظر اجاره خانه در 10 سال گذشته است.

اجاره خانه در اشتوتگارت

بر اساس داده‌های Numbeo، اجاره خانه در اشتوتگارت آلمان حدود 978 یورو برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر و 1735 یورو برای یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر است. قیمت اجاره خانه در آلمان در اشتوتگارت از حدود 756 یورو برای یک خانه یک‌خوابه در خارج از شهر تا 1315 یورو برای یک خانه سه‌خوابه متغیر می‌باشد. اشتوتگارت سومین شهر آلمان پس از مونیخ و فرانکفورت در نمودار ۱۰ساله اخیر Statista برای اجاره‌های مسکونی آلمان است.

اجاره خانه در دورتموند

طبق داده‌های Numbeo، اجاره آپارتمان در دورتموند آلمان حدود 595 یورو برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر و حدود 403 یورو برای یک خانه یک‌خوابه در خارج از شهر می‌باشد. متوسط اجاره یک آپارتمان سه اتاقه در مرکز شهر در دورتموند 1087 یورو و برای یک آپارتمان سه اتاقه خارج از شهر حدود 775 یورو خواهد بود. بر اساس پایگاه داده Nestpick، اجاره خانه در دورتموند از 385 یورو تا 1597 یورو متغیر می‌باشد. در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ آلمان، قیمت اجاره خانه در آلمان در شهر دورتموند ارزان‌تر هست.

اجاره خانه در اسن

بر اساس داده‌های Numbeo، اجاره آپارتمان در اسن آلمان حدود 532 یورو برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر و 403 یورو به طور متوسط برای یک خانه یک‌خوابه در خارج از شهر می‌باشد. متوسط قیمت اجاره یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر اسن آلمان 1025 یورو و برای یک خانه سه‌خوابه خارج از شهر حدود 880 یورو است. شهر اسن نیز شهر مناسبی برای اجاره خانه در آلمان خواهد بود.

اجاره خانه در دوسلدورف

طبق داده‌های Numbeo، اجاره یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر دوسلدورف حدود 849 یورو و برای یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر حدود 1697 یورو است. در دوسلدورف، یک خانه یک‌خوابه در خارج از شهر حدود 654 یورو قیمت دارد، در حالی که یک خانه سه‌خوابه به طور متوسط 1220 یورو قیمت خواهد داشت. میانگین اجاره ماهانه در دوسلدورف 672 یورو می‌باشد.

اجاره خانه در برمن

بر اساس داده‌های Numbeo، اجاره آپارتمان‌ یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر برمن حدود 653 یورو و اجاره یک خانه یک‌خوابه خارج از مرکز شهر حدود 490 یورو هزینه دارد. در برمن آلمان، متوسط قیمت اجاره برای یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر 1231 یورو و برای یک خانه سه‌خوابه خارج از شهر 871 یورو خواهد بود. متوسط اجاره ماهانه در برمن 560 یورو می‌باشد.

اجاره خانه در آگسبورگ

طبق داده‌های Numbeo، آپارتمان‌های اجاره‌ای یک‌خوابه در مرکز شهر آگسبورگ آلمان حدود 671 یورو هزینه دارند. همچنین یک خانه سه‌خوابه در مرکز این شهر حدود 1.306 یورو هزینه خواهد داشت. قیمت آپارتمان برای اجاره در آگسبورگ آلمان از حدود 520 یورو برای یک خانه یک‌خوابه در خارج از شهر تا میانگین 968 یورو برای یک خانه سه‌خوابه متغیر می‌باشد. متوسط اجاره خانه در آلمان در شهر آگسبورگ 613 یورو هست.

اجاره خانه در بن

بر اساس داده‌های Numbeo، قیمت اجاره آپارتمان در بن آلمان برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 753 یورو و برای یک خانه یک‌خوابه خارج از مرکز شهر حدود 587 یورو هزینه دارد. متوسط قیمت اجاره خانه در آلمان در این شهر برای خانه سه‌خوابه در مرکز شهر 1614 یورو است.

 این در حالی خواهد بود که متوسط قیمت اجاره یک خانه سه‌خوابه در خارج از شهر حدود 1237 یورو می‌باشد. متوسط اجاره ماهانه در بن 653 یورو است.

اجاره خانه در کاسل

طبق داده‌های Numbeo، اجاره خانه در کاسل آلمان از حدود 750 یورو برای یک خانه یک‌خوابه در مرکز شهر تا حدود 1380 یورو برای یک خانه سه‌خوابه در مرکز شهر، متغیر است. در کاسل، اجاره یک خانه یک‌خوابه در خارج از شهر حدود 550 یورو و میانگین قیمت یک خانه سه اتاقه 850 یورو می‌باشد.

مقاله پیشنهادی ——-> آلمان یا کانادا

هزینه اجاره خانه در آلمان در سال‌های اخیر چقدر تغییر کرده است؟

قیمت اجاره خانه در آلمان طی ده سال گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اجاره بهای قراردادهای جدید در آلمان به میزان 4.5 درصد افزایش داشته است. اجاره خانه در برلین در سال 2012 به 7.08 یورو به‌ازای هر متر مربع رسید؛ این در حالی می‌باشد که در سه‌ماهه دوم سال 2022 این رقم 10.49 یورو در هر متر مربع بوده است.

میانگین قیمت اجاره مسکن در آلمان از سه‌ماهه اول سال 2004 تا سه‌ماهه دوم سال 2022 به طور پیوسته افزایش یافت. برای اولین بار در دو سال گذشته، افزایش قیمت مسکن در آلمان در سه‌ماهه دوم سال 2020 به دلیل اقدامات مربوط به کرونا کاهش پیدا کرد. آلمان یکی از معدود کشورهایی است که با شروع بحران مالی در سال 2008 و 2009 قیمت ملک مسکونی در آن کاهش نیافته است.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به آلمان

نتیجه گیری

اجاره خانه در آلمان با توجه به افزایش مهاجرت به شهرها در سال‌های اخیر، روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود. خانه‌های کافی در مراکز شهر برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده مسکن وجود ندارند و اجاره‌ی خانه‌هایی که می‌توانید پیدا کنید نیز دائما در حال افزایش است؛ بنابراین یافتن خانه در مراکز شهر می‌تواند بسیار دشوارتر باشد. موسسه مهاجرت با ما یکی از موسسات معتبر در زمینه مهاجرت به کشورهای مختلف است. کارشناسان زبده این موسسه می‌توانند شما را جهت مهاجرت به آلمان راهنمایی کنند.

سوالات متداول

خیر با توجه ‌به افزایش روند مهاجرت به این کشور، یافتن خانه اجاره‌ای نیز دشوارتر شده است.

پنج شهر مونیخ، فرانکفورت، اشتوتگارت، اینگولشتات، فرایبورگ، برلین و هامبورگ بالاترین میزان اجاره خانه در آلمان را دارند.

بر اساس داده‌ها، شهر مونیخ گران‌ترین شهر در آلمان محسوب می‌شود.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن