مشاوره رایگان

02128111107

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه موضوعی است که در این مقاله  بررسی کرده ایم ، همراه ما باشید. در سال‌های اخیر همواره شاهد تلاش ایرانیان برای دریافت اقامت در کشورهای خارجی از جمله ترکیه بوده‌ایم. کشور ترکیه یکی از کشورهایی در جهان است که به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید در این کشور از طریق راه‌های مختلفی، اقامت را دریافت کنید. اما بهترین راه برای دریافت اقامت ترکیه کدام است؟ از کدام راه‌ها می‌توان تابعیت این کشور را به‌دست آورد؟ آیا ترکیه برای کار و اخذ ویزای کاری مناسب است؟ مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت این کشور کدام هستند؟ 

هر آن‌چه که باید از کشور ترکیه و مزایای اقامت در این کشور بدانید

شرایط دریافت ویزای تحصیلی

همانطور که گفته شد، کشور ترکیه را بسیاری به عنوان یک اولویت برای دریافت اقامت و مهاجرت می‌دانند. اما باید برخی نکات را هم متناسب با نوع ویزا و شرایط اقامت در این کشور در نظر داشت. اولین نوع ویزا است. به عنوان مثال شما قصد دارید تا در کشور ترکیه کار کنید؛ در این حالت نباید بدون داشتن هیچ اطلاعاتی اقدام کنید و باید شرایط کار در این کشور را در نظر بگیرید. در ادامه نیز درباره تمام شرایط کشور ترکیه که برای دریافت اقامت در این کشور مورد نیاز شما خواهند بود، صحبت خواهیم کرد.

زبان آشنای مردم ترکیه

در کشور ترکیه زبان رسمی زبان ترکی استانبولی است و بیشتر مردم هم به این زبان با همدیگر صحبت می‌کنند. اما باید در نظر داشته باشید که به دلیل توریستی بودن کشور ترکیه، تقریبا تمام مردم این کشور می‌توانند به زبان انگلیسی نیز سخن بگویند. نزدیکی دو زبان آذری و ترکی استانبولی و آشنایی نسبی ایرانیان با زبان انگلیسی کار مهاجرت به این کشور را آسان کرده است. همچنین اگر شما برای اقامت در این کشور به زبان ترکی تسلط ندارید، می‌توانید با تکیه بر زبان انگلیسی، امورات خود را در این کشور بگذرانید.

شرایط اقتصادی مناسب

یکی دیگر از مواردی که پیش از اقدام برای دریافت اقامت ترکیه باید به آن توجه کنید، شرایط اقتصادی در این کشور است. در نظر داشته باشید که شما قصد دارید برای مدتی هرچند کوتاه در کشور ترکیه اقامت داشته باشید. پس باید درباره شرایط اقتصادی این کشور و توان خرید مردم اطلاعاتی نیز کسب کنید.

کشور ترکیه یکی از کشورهایی در جهان است که به شما این امکان را  خواهد داد تا بتوانید در آن به راحتی امورات خود را بگذرانید. اقتصاد کشور ترکیه یکی از پایدارترین اقتصادهای جهان است و مردم این کشور برای پرداخت هزینه‌های خود به سختی نمیوفتند. البته باید در نظر داشت که نرخ حقوق هم در این کشور به میزان مناسبی است که باعث می‌شود تا مردم بتوانند از پس هزینه‌های خود بر بیایند.

کمترین نرخ تورم در منطقه

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در شرایط و تصمیم شما برای اخذ اقامت ترکیه تاثیر بگذارد، نرخ تورم در این کشور است. باید به این نکته توجه داشته باشید که کشور ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر جهان دارای نرخ تورم است اما این نرخ تورم بسیار از کشور ایران کمتر خواهد بود و مردم این کشور رشد قیمتی بالایی را تجربه نمی‌کنند.

سیر نزولی نرخ بیکاری

یکی دیگر از مواردی که شما پیش از اقدام برای دریافت اقامت ترکیه جهت کارکردن در این کشور باید به آن‌ها توجه کنید، نرخ بیکاری در این کشور است. زمانی که پاندمی کرونا شروع شد، نرخ بیکاری در جهان افزایش چشم‌گیری پیدا کرد و مردم بسیاری مشاغل خود را از دست دادند. اما پس از عبور از این پاندمی، نرخ بیکاری در بسیاری از کشورهای جهان روند نزولی را در پیش گرفته است.

به طوری‌که در سال 2021 نرخ بیکاری در پایین‌ترین حد خود در محدود 3.7 درصد قرار داشت. این در حالی است که در کشور ترکیه نرخ بیکاری پس از طی کردن روند نزولی خود به 7 درصد رسیده است. البته در نظر داشته باشید که این روند نزولی همچنان ادامه دارد و کمتر نیز خواهد شد.

شرایط مناسب کسب و کار

همچنین شما برای ایجاد کسب و کار در کشور ترکیه و کارآفرینی در این کشور باید به این نکته هم توجه داشته باشید که کشور ترکیه یکی از کشورهایی در جهان است که به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید از راه‌های مختلفی به راحتی به بازار جهانی دسترسی داشته باشید.

اولین نکته‌ای که در این زمینه باید در نظر داشته باشید این است که کشور ترکیه از سمت‌های مختلفی به دریا راه دارد. این راه‌یابی می‌تواند از جهات مختلفی برای شما که قصد ایجاد و گسترش کسب و کار خود را دارید، حائز اهمیت باشد. چرا که از طریق راه‌های آبی، این امکان برای شما فراهم خواهد بود که بتوانید به راحتی به کشورهای دیگر جهان مانند هند، کانادا و یا کشورهای آمریکای جنوبی دسترسی داشته باشید.

نکته بعدی که باید به آن توجه داشت، واقع شدن بخشی از کشور ترکیه در اروپا است. بسیاری کشور ترکیه را نه یک کشور آسیایی بلکه یک کشور اوراسیایی می‌شناسند. در کشور ترکیه این امکان برای شما فراهم خواهد بود که بتوانید از سمت اروپایی این کشور و از مرز زمینی، به اروپا وارد شوید. از این رو کشور ترکیه را می‌توان به عنوان یک پل بزرگ و محکم برای راه‌یابی به بازار کشور اروپا دانست.

همچنین نکته دیگری که در رابطه با گسترش و ایجاد کسب و کار خود باید به آن‌ها توجه داشت باشید این است که کشور ترکیه یکی از کشورهایی در جهان است که شرکت‌های مختلفی در آن دفاتر یا نمایندگی‌های متعددی دارند. از این رو باید به این نکته توجه داشت که شما می‌توانید در این کشور به راحتی با این دفاتر یا نمایندگی‌ها برای ایجاد همکاری ارتباط برقرار کنید.

تنوع روش‌های اخذ اقامت ترکیه

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

همانطور که گفته شد، کشور ترکیه می‌تواند از جهات مختلفی برای ایرانیان حائز اهمیت باشد. اما نکته‌ای که پس از انتخاب این کشور برای اقامت باید به آن توجه کرد، هدف از دریافت اقامت ترکیه است. زیرا راه‌های مختلفی برای اخذ اقامت این کشور از نوع دائم و موقت وجود دارند که شما باید با توجه به هدف و شرایط خود، یکی از این انواع را انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر قصد دریافت تابعیت این کشور را از راه سرمایه‌گذاری دارید، می‌توانید به سراغ خرید ملک در این کشور بروید. همچنین می‌توانید با خرید اوراق قرضه دولتی یا ایجاد سپرده بانکی ابتدا اقامت موقت و سپس تابعیت این کشور را به‌دست بیاورید.

اگر هم قصد تحصیل و کسب دانش را در کشور ترکیه دارید، درهای این کشور همواره به روی شما باز خواهند بود. در کشور ترکیه امکان تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی برای ایرانیان وجود دارد و از این رو این افراد می‌توانند به راحتی به تحصیل در ترکیه بپردازند. البته راه‌های دیگری هم برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارند که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

با ثبت شرکت در ترکیه اقامت بگیرید

با ثبت شرکت در ترکیه اقامت بگیرید

اگر قصد تجارت دارید، یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های شما ثبت شرکت در کشور ترکیه است. شما با ثبت شرکت در این کشور این امکان را خواهید داشت که بتوانید از همان زمان اقامت موقت و پس از مدتی اقامت دائم این کشور را به‌دست بیاورید.

همانطور که که گفته شد، کشور ترکیه می‌تواند از جهات مختلفی برای سرمایه‌گذاران از طریق ثبت شرکت حائز اهمیت باشد. از جمله دلایلی هم که ثبت شرکت را برای اخذ اقامت ترکیه پیشنهاد می‌کنیم می‌توان به دسترسی ترکیه به آب‌های بین‌الملل، دسترسی راحت به بازار جهان و داشتن نمایندگی‌ها و دفاتر متعدد در درون کشور و دسترسی آسان به قاره اروپا اشاره کرد.

اما نکته‌ای که شما باید در این میان به به خاطر داشته باشید این است که شما با ثبت شرکت، در ابتدا اقامت موقتی ترکیه را دریافت خواهید کرد. سپس از مدت 2 تا 5 سال به شما مهلت تثبیت و تکامل فعالیت داده خواهد شد که بتوانید کسب و کار خود را پایدار کنید. پس از مدت ذکر شده نیز می‌توان برای دریافت اقامت دائم کشور ترکیه اقدام کرد. همچنین پس از گذشت مدت زمانی هم این امکان را خواهید داشت که تابعیت و پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید.

برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور شرایطی تعیین شده است که باید حتما آن‌ها را رعایت کنید. از جمله این شرایط هم می‌توان به عدم تعطیلی کار اشاره کرد. اگر کار شما در مدت زمان اعلام شده بنا به هر دلیلی تعطیل شود و کارکنان سر کار نیایند، فرآیند اخذ اقامت دائم ترکیه شما با اختلال روبه‌رو خواهد شد. همچنین شما در این مدت به هیچ عنوان نباید در مضیقه مالی قرار بگیرید و اعلام ورشکستگی کنید. چرا که در این حالت نمی‌توانید برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

انواع روش‌های ثبت شرکت

نکته‌ای که در هنگام ثبت شرکت باید به آن‌ها توجه داشته باشید این است که شما می‌توانید به صورت انواع مختلفی شرکت مورد نظر را در ترکیه ثبت و اقامت این کشور را اخذ کنید. از جمله روش‌هایی هم به می‌توان شرکت را ثبت کرد می‌توان به ثبت شرکت به دو صورت سهامی عام و خاص، ثبت شرکت به صورت مسئولیت محدود، ثبت شرکت به طور جمعی و ثبت شرکت از نوع تعاونی اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که هر نوع از انواع روش‌های ذکر شده برای ثبت شرکت روند خاص خود را دارند و شما برای این این کار باید حتما کد مالیاتی داشته باشید. در نظر داشته باشید که در این کشور این امکان برای شما فراهم خواهد بود که بتوانید کد مالیاتی را حتی بدون داشتن اقامت این کشور و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به‌دست بیاورید.

کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار برای اخذ اقامت

کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار برای اخذ اقامت

یکی دیگر از روش‌هایی که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید ابتدا اقامت ترکیه از نوع موقتی و سپس اقامت دائم این کشور را به‌دست بیاورید، می‌توان به کارآفرینی و ایجاد کسب و کار در این کشور اشاره کرد. رونق بازار کار در کشور ترکیه بسیار اهمیت دارد و شما می‌توانید در این کشور ایجاد کسب و کار را برای اخذ اقامت ترکیه انتخاب کنید.

بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که درکشور ترکیه این امکان برای شما وجود دارد که با ایجاد کسب و کار و رعایت شرایطی که در هنگام راه‌‌اندازی کسب و کار به شما بازگو خواهد شد، اقامت دائم و سپس تابعیت کشور ترکیه را دریافت کنید.

یکی از شرایطی که در هنگام ایجاد کسب و کار به شما گفته خواهد شد، تعداد کارکنان است. به زبانی ساده‌تر، در هنگام ایجاد کسب و کار به شما گفته خواهد شد که باید برای حداقل 50 شهروند ترکیه، 50 شغل ایجاد کنید.

همچنین باید به این نکته هم توجه داشته باشید که شما برای دستیابی به اقامت دائم ترکیه و سپس تابعیت این کشور، باید تمکن مالی هم داشته باشید. از این رو باید مدارکی را از جمله پرینت گردش حساب در سال‌های اخیر داشته باشید و به این کشور تحویل دهید.

اقامت آلمان از طریق ویزای کار

ویزای کار کشور ترکیه

از جمله دیگر مواردی که بسیاری از ایرانیان کشور ترکیه را برای اقامت انتخاب می‌کنند، کار کردن است. شما در کشور ترکیه این امکان را خواهید داشت که بتوانید به دنبال کار بگردید و در این کشور کار کنید. البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که شما ابتدا باید در کار مورد نظر خود پذیرفته شوید و سپس برای دریافت ویزای کاری این کشور اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که شما برای پیدا کردن کار مورد نظر می‌توانید به دو صورت حضوری یا آنلاین اقدام کنید. بدین صورت که می‌توانید با داشتن ویزای توریستی این کشور، به راحتی به کشور ترکیه سفر کرده و به صورت حضوری شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

اگر هم تمایل به پیدا کردن کار و اخذ اقامت ترکیه به صورت غیر حضوری را دارید، می‌توانید به وب‌سایت‌هایی مانند لینکداین که موقعیت‌های شغلی را نمایش می‌دهند، مراجعه کرده و شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. پس از پذیرش در کار مورد نظر، برای شما دعوتنامه ارسال خواهد شد که می‌توانید با در دست داشتن آن به سفارت کشور ترکیه در ایران مراجعه کرده و ویزای کاری این کشور را دریافت کنید.

ویزای کار کشور ترکیه​

ویزای تحصیلی کشور ترکیه

اقامت تحصیلی آلمان

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند برای شما اقامت ترکیه را به همراه داشته باشد، تحصیل در این کشور است. کشور ترکیه این امکان را به ایرانیان می‌دهد تا بتوانند در تمام مقاطع تحصیلی اعم از دبستان و دانشگاه تا مقطع دکترا، به تحصیل در این کشور بپردازند.

دانشگاه‌ها و مدارس کشور ترکیه برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی شرایط خاص خود را دارند و برای این شرایط هم قانون خاصی تعیین نشده است. از این رو در کشور ترکیه این امکان برای شما وجود خواهد داشت که بتوانید در برخی از مدارس و دانشگاه‌های آن بدون هیچ آزمونی و تنها با شرط معدل پذیرفته شوید.در نظر داشته باشید که شما برای تحصیل در کشور ترکیه ابتدا باید مدارک تحصیلی گذشته خود را به صورت کاملا رسمی معادل‌سازی و ترجمه کنید.

در قدم بعدی نیز باید شرایط پذیرش را در نظر بگیرید و متناسب با آن برای ثبت نام در مدرسه یا دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید. سپس دعوت‌نامه‌ای را دریافت خواهید کرد که به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید با آن به سفارت‌خانه ترکیه مراجعه کنید و درخواست دریافت ویزای تحصیلی و اقامت این کشور را بدهید. 

لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی اقامت موقتی را به شما اعطا خواهد کرد و به هیچ عنوان به اقامت دائم یا تابعیت ترکیه منجر نخواهد شد. اگر قصد دریافت تابعیت یا اقامت دائم این کشور را دارید، می‌توانید از همان ابتدا به سراغ انواع دیگر ویزا بروید یا اینکه پس از تحصیل، ویزای تحصیلی خود را به انواع دیگر مانند ویزای کاری این کشور تبدیل کنید.

بازار زمین املاک و مستغلات در آلمان

خرید ملک؛ راحت‌ترین راه دریافت اقامت ترکیه

یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت ترکیه و چه بسا دریافت حق شهروندی این کشور، خرید ملک است. کشور ترکیه این امکان را به اتباع خارجی می‌دهد که بتوانند با سرمایه‌گذاری، تابعیت این کشور را به راحت‌ترین شکل ممکن دریافت کنند.

در نظر داشته باشید که در کشور ترکیه این امکان برای شما وجود خواهد داشت که بتوانید با خرید ملک با ارزش بیش از 250 هزار دلار آمریکا، در مدت زمان یک ماه، پاسپورت و حق شهروندی کشور ترکیه را به‌دست بیاورید.

البته این بدین معنا نیست که شما با خرید ملکی با ارزش کمتر از این مقدار اقامت ترکیه را دریافت نمی‌کنید. بلکه اگر ملکی که شما می‌خرید، ارزش آن کمتر از مبلغ ذکر شده و بیشتر از حداقل 30 هزار دلار آمریکا باشد، این امکان را خواهید داشت که بتوانید اقامت موقت ترکیه را به مدت 5 سال داشته باشید. شما در این مدت این فرصت را دارید که بتوانید با خرید املاک بیشتر، اقامت موقتی خود را به اقامت دائم و تابعیت ترکیه تبدیل کنید.

خرید اوراق قرضه و سپرده بانکی

خرید اوراق قرضه و سپرده بانکی

یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت ترکیه خرید اوراق قرضه دولتی یا سپرده‌گذاری بانکی است. اوراق قرضه دولتی نوعی سهام به شمار می‌روند که به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با خرید حداقل مبلغ 500 هزار دلار از آن‌ها و نگهداری این اوراق به مدت سه سال، اقامت دائم وسپس تابعیت ترکیه را به‌دست بیاورید. در نظر داشته باشید که می‌توانید با همین شرایط یک حساب سپرده بانکی باز کرده و پول خود را برای مدت 3 سال در این حساب نگهداری کنید. لازم به ذکر است که در این مدت سه سال، شما اقامت موقتی ترکیه را خواهید داشت و سپس این اقامت به حق شهروندی ترکیه تبدیل خواهد شد.

ازدواج و تولد؛ از دیگر راه‌های دریافت اقامت ترکیه

ازدواج و تولد؛ از دیگر راه‌های دریافت اقامت ترکیه

از جمله دیگر مواردی که می‌تواند باعث دریافت اقامت ترکیه شود، ازدواج در کشور ترکیه است. شما در کشور ترکیه این امکان را خواهید داشت که اگر با یک تبعه این کشور ازدواج کنید، اقامت موقتی ترکیه را به‌دست بیاورید. سپس با گذشت مدتی می‌توانید این ویزا را به نوع دائم و تابعیت ترکیه تغییر دهید.

اگر تمایل دارید تا با تولد فرزند در ترکیه، اقامت این کشور را به‌دست بیاورید، باید به این نکته توجه داشته باشید که در کشور ترکیه دو قانون به نام‌های قانون خاک و قانون خون برای تولد فرزندان وجود دارند. قانون خاک بدین صورت است که اگر پدر یا مادر تابعیت ترکیه را نداشته باشند، حتی اگر فرزند در پایتخت ترکیه هم متولد شود، اقامت ترکیه را دریافت نخواهد کرد. این در حالی است که طبق قانون خون، اگر فرزندی که پدر یا مادر آن از تبعه ترکیه هستند، در آمریکا هم متولد شود، می‌تواند پاسپورت ترکیه را به‌دست بیاورد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا و اقامت در ترکیه

مدارک لازم برای تحصیل در آلمان
مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا و اقامت در ترکیه​

شما برای دریافت اقامت کشور ترکیه نیاز دارید که ابتدا مدارکی را آماده کنید. اگر برای کار یا تحصیل به این کشور می‌روید، باید در ابتدا دعوت‌نامه را دریافت کنید. سپس نوبت به ارائه مدارک هویتی می‌رسد که موارد مختلفی از جمله پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه را شامل می‌شوند. دیگر مدارکی که ممکن است شما برای اخذ اقامت ترکیه نیاز خواهید داشت هم به شرح زیر هستند:

  • گواهی تمکن مالی در صورت تمایل برای راه‌اندازی کسب و کار یا ثبت شرکت
  • سند ملک خریداری شده
  • ترجمه پاسپورت
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • عکس پرسنلی جدید 

نتیجه گیری

در سال‌های اخیر، ایرانیان بسیاری همواره تلاش کرده‌اند تا بتوانند به کشور ترکیه مهاجرت کنند. اما باید این نکته را در نظر داشت که برای دریافت اقامت ترکیه راه‌های مختلفی وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به خرید ملک اشاره کرد.

خرید ملک در کشور ترکیه به ارزش بیشتر از 250 هزار دلار، این امکان را به شما خواهد داد تا بتوانید تابعیت ترکیه را در حداقل زمان ممکن به‌دست آورید. همچنین شما می‌توانید برای دریافت اقامت این کشور، به دنبال کار بگردید و پس از چند سال کار کردن در ترکیه، تابعیت این کشور را به‌دست بیاورید.

موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما با چندین سال سابقه درخشان در زمینه انواع روندهای مهاجرتی این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید در کمترین زمان ممکن اقامت کشورهای مختلفی را مانند ترکیه به‌دست بیاورید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کارشناسان مجرب این مجموعه تماس بگیرید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

سوالات متداول

از جمله برترین شهرهای کشور ترکیه برای کار و زندگی و حتی تحصیل می‌توان به آنکارا، استانبول، آنتالیا و ازمیر اشاره کرد.

از جمله برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه هم می‌توان به دانشگاه استانبول و دانشگاه کوچ اشاره کرد.

برخی دانشگاه‌های این کشور تک جنسیتی و برخی دیگر مختلط هستند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن