مشاوره رایگان

02128111107

اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی

اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی

ما در این مقاله به بحث اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی پرداخته ایم. اگر قصد دارید در مورد مزایای اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان اطلاع کسب کنید این مقاله را از دست ندهید. خود حمایتی یکی از مهمترین روش هایی است که شما می توانید از طریق آن اقامت ترکیه را سریع و مطمئن دریافت کنید. اخذ اقامت خود حمایتی ترکیه به این معنی است که شما این امکان را خواهید داشت که بدون نیاز به کار کردن در ترکیه زندگی خود را اداره کنید و مجوز اقامت در این کشور را نیز دریافت کنید.

شما برای مهاجرت از طریق ویزای خود حمایتی ترکیه لازم است که گردش حسابی خود را به همراه دیگر مدارک مورد نیاز شامل مالکیت ها، گواهی اسناد و سهام و دیگر مدارک لازم به افسران مهاجرتی ترکیه ارائه کنید. برای اثبات گردش حساب لازم است که از طریق سود سرمایه سپرده گذاری، حقوق بازنشستگی و سهام شرکت درآمد خود را برای دولت ترکیه مشخص کنید. شما این امکان را نیز خواهید داشت که با اثبات تمکن مالی برای خود، همسر و فرزندان تحت تکلف خود نیز اقامت خود حمایتی در کشور ترکیه دریافت نمایند.

اقامت خود حمایتی ترکیه به کسانی تعلق میگیرد که دارای شرایط لازم تمکن مالی مهاجرتی برای مهاجرت به ترکیه بوده باشند. آندسته از افرادی که اقامت خود حمایتی ترکیه را دریافت می نمایند امکان دریافت اقامت اروپا نیز برای آنها آسانتر خواهد شد. پیشنهاد می شود که برای پاسخ به سوالات خود در مورد ویزای خود حمایتی، شرایط ویزای خود حمایتی، هزینه ویزای خود حمایتی و مراحل دریافت ویزای خود حمایتی ترکیه این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

اقامت خود حمایتی چیست؟

اقامت خود حمایتی را می توانیم به نوعی همان اقامت از طریق تمکن مالی بگوییم. در واقع یکی از زیر مهمترین زیر مجموعه های اقامت تمکن مالی اقامت خود حمایتی است. بزارید اینگونه به شما توضیح دهیم، شما از طریق هفت دسته مهاجرتی می توانید به ترکیه مهاجرت کنید. مهمترین این دسته های مهاجرتی در ترکیه عبارتند از تحصیل، کار، ازدواج، تولد، پناهندگی و مهاجرت، تمکن مالی و سرمایه گذاری و همچنین ویزای خود حمایتی برای افراد خاص و هنرمندان.

این هفت دسته مهاجرتی به نوعی در تمام کشور های جهان از مهمترین دسته های مهاجرتی می باشند. تمامی روش های مهاجرتی دیگری که وجود دارند به نوعی زیر مجموعه این هفت دسته مهاجرتی هستند. از همین رو روش خود حمایتی را می توانیم زیر مجموعه دسته تمکن مالی برای مهاجرت به ترکیه بدانیم. البته لازم به ذکر است که این برنامه مهاجرتی ممکن است که در کشورهای مختلف نام های متفاوتی را داشته باشد. مانند تمام کشور های جهان ویزای خود حمایتی در ترکیه نیز معنا و شرایط خود را دارد و شما باید برای مهاجرت به ترکیه از طریق خود حمایتی اطلاع کافی از آن را کسب کنید.

اقامت خود حمایتی در ترکیه

اقامت خود حمایتی ترکیه نیز به دسته ای از اقامت گفته می شود که شما از طریق این برنامه مهاجرتی می توانید تنها با داشتن شرایط مالی مناسب و این که نشان دهید درآمد کافی دارید به ترکیه مهاجرت کنید. از طریق ویزای خود حمایتی ترکیه این امکان را نیز خواهید داشت که در کشور خود برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید. شرایط شما و خانوادتان و همچنین میزان دارایی و درآمد شما مشخص می کند که شما می توانید برای اخذ اقامت خود حمایتی ترکیه اقدام کنید و یا خیر.

در هر کشور نیز شرایط دریافت اقامت خود حمایتی کاملا متفاوت است و شما باید برای دریافت اقامت ترکیه شرایط اقامت خود حمایتی ترکیه را داشته باشید. در اکثر کشورهای جهان ویزای خود حمایتی یک روش اقامتی بسیار مهم تلقی می شود. معمولاً در بسیاری از کشور های جهان از طریق برنامه های خود حمایتی می توانید شش ماه در کشور ترکیه حضور داشته باشید. در بسیاری از کشور های جهان به مانند ترکیه شما با ویزای خود حمایتی مجوز کار را نخواهید داشت. البته شرایطی وجود دارد که شما این امکان را خواهید داشت که ویزای کار ترکیه را نیز دریافت کنید که این را نیز ما در ادامه بررسی کرده ایم.

مقاله پیشنهادی ——-> اقامت ترکیه

روش های مهاجرت به ترکیه

از مهمترین روش هایی که از طریق آن شما این امکان را خواهید داشت که به ترکیه مهاجرت کنید و اقامت این کشور را نیز دریافت کنید، می توان به این موارد اشاره داشت:

 • مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای خود حمایتی

 • مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای تحصیلی

 • مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای کاری

 • مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای سرمایه گذاری

 • مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای ازدواج

 • مهاجرت به ترکیه از طریق تولد

مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای خود حمایتی

ترکیه، همسایه غربی کشورمان است که به دلیل داشتن اقتصاد پایدار و کیفیت بسیار خوب زندگی به یکی از مهمترین کشور های مهاجرتی ایرانیان تبدیل شده است. دولت ترکیه نیز به عناوین مختلف به افراد دارای درآمد و سرمایه مناسب، اقامت اعطا می کند. یکی از روش های اخذ اقامت ترکیه این است که از طریق خود حمایتی یا همان تمکن مالی به ترکیه مهاجرت کنید. اقامت از طریق خود حمایتی را در زبان انگلیسی Financial Independent Person می گویند و به طور اختصار FIP نامیده می شود.

شما از طریق خود حمایتی باید نشان دهید که می توانید از طریق تمکن مالی به ترکیه مهاجرت کنید و در مدت زمان حضور خود در این کشور خرج زندگی خود و خانواده تان را نیز بپردازید. در همین راستا لازم است که شما از طریق مدارک مستند نشان دهید که امکان پرداخت هزینه های خود حمایتی را نیز خواهید داشت. برای مهاجرت به ترکیه از طریق خود حمایتی لازم نیست که شما سرمایه خود را به کشور ترکیه منتقل کنید. بسیاری انتقال دارایی به ترکیه را امری ریسک پذیر می دانند.

در یک کلام تنها کافی است که شما به دولت ترکیه نشان دهید که می توانید از عهده خرج خود و خانوادتان بر بیایید و در این راستا نیز نیازی به کمک های دولت نخواهید داشت. شما برای مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای خود حمایتی باید تنها ثابت کنید که شرایط مالی مناسبی را دارید. در همین راستا لازم است که در مورد شرایط خود حمایتی در ترکیه اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

شرایط اخذ اقامت خود حمایتی ترکیه

خود حمایتی یا همان تمکن مالی به نوعی نوع دیگر از اقامت توریستی در کشور ترکیه است. یکی از بهترین روش های دریافت اقامت در ترکیه، اجاره خانه در این کشور است. لازم به ذکر است که کشور ترکیه در سال ۲۰۲۰ قوانین اقامتی در مورد اجاره خانه تغییرات اساسی پیدا کرده است. شما می توانستید پیش‌تر از این طریق اقامت ۲ ساله ترکیه را دریافت کنید و پس از آنکه اقامت ۲ ساله شما به پایان رسید آن را نیز مجددا تمدید نمایید.

اما در قوانین جدیدی که دولت ترکیه ارائه کرده است شما این امکان را خواهید داشت که زمانی که شما در ترکیه خانه ای را اجاره می کنید اقامت ۱ ساله این کشور را نیز دریافت کنید. پس از پایان ۱ سال نمی توانید اقامت خود را تمدید کنید و باید حداقل ۱ سال از پایان اعتبار اقامت قبلی گذشته باشد تا بتوانید مجددا برای این نوع اقامت درخواست خود را ارائه کنید. لازم به ذکر است که این قانون در سال ۲۰۲۱ اجرایی شده است. لازم به ذکر است که برای مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای خود حمایتی لازم است که در مورد سود ثابت ماهیانه اطلاع لازم را نیز کسب کرده باشید.

شرایط اخذ اقامت خود حمایتی ترکیه

اثبات تمکن مالی در ترکیه

شما برای مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای خود حمایتی باید شرایط تمکن مالی لازم برای مهاجرت را داشته باشید. مدارکی اعم از اجاره نامه ملک، اوراق بهادار، سود سپرده بانکی،  و حقوق بازنشستگی مدارکی هستند که شما این امکان را دارید که به عنوان تمکن مالی برای مهاجرت به ترکیه ارائه کنید. متقاضیانی که قصد دارند به ترکیه از طریق ویزای خود حمایتی مهاجرت کنند، لازم است که سپرده بانکی یک ساله و یا صاحب سند ملکی شش دانگ در ایران بوده باشند.

شرایطی که از طریق آن شما می توایند از طریق تمکن مالی اقامت ترکیه را کسب کنید بسیار آسان است. در این راستا باید نشان دهید که توان پرداخت هزینه‌های آپارتمان برای مدت زمان اجاره یکساله را دارید. برای آنکه هزینه های خود را برای این نوع مهاجرت کاهش دهید، شهر های بسیاری در ترکیه وجود دارند که از طریق آن شما می توانید اقامت ترکیه را دریافت کنید و هزینه های خود را نیز کاهش دهید. اما اگر قصد دارید که شهر استانبول را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنید باید در نظر داشته باشید که هزینه های این شهر می تواند کمی برای شما گران باشد.

شما این امکان را خواهید داشت که از سایر شهرهای ترکیه و با داشتن ۶۰۰۰ دلار دارایی به ترکیه مهاجرت کنید. از طریق این روش هر فرد این امکان را خواهید داشت، که اقامت یکساله ترکیه را دریافت کند. البته بر اساس قوانینی که به وجود آمده است شما این امکان را نخواهید داشت که اقامت یک ساله خود را برای یک سال تمدید نمایید. لازم به ذکر است که اقامتی که از طریق روش های مذکور به شما داده می شود، همان اقامت توریستی است و توجه کنید شما این امکان را نخواهید داشت که با اقامت توریستی در ترکیه تحصیل و یا کار کنید.

اما شما می توانید از طریق پیدا کردن کارفرما در ترکیه ویزای کاری این کشور را دریافت کرده و در ترکیه اقامت داشته باشید. شما از این طریق مجوز اقامت خود را تغییر می دهید و اقامت خود را کاری می کنید. البته شما این امکان را دارید که از طریق مهاجرت به کشور های پرتغال، یونان، فرانسه و اسپانیا  با تمکن مالی  اقامت نیز دریافت کنید. شما برای مهاجرت به ترکیه از طریق برنامه های خود حمایتی بهتر است که بر طبق برنامه پیش رفته و در مورد مراحل اخذ اقامت خود حمایتی ترکیه نیز اطلاع کافی را کسب کرده باشید.

روش های نشان دادن تمکن مالی در ترکیه

شما برای آنکه درآمد ثابت ماهیانه خود را به دولت ترکیه نشان دهید ۴ مسیر را پیش روی خود خواهید داشت:

 • حقوقی که از دوره بازنشستگی دریافت می کنید.
 • سودی که حاصل از سپرده بانکی است.
 • سودی که حاصل از سهام بورس است.
 • اجاره نامه ملکی.

شما برای مهاجرت به ترکیه باید به افسر مهاجرتی نشان دهید که شرایط لازم برای تمکن مالی برای مهاجرت به ترکیه را از روش هایی که در این مقاله توضیح داده شده است را دارید.

مراحل اخذ اقامت خود حمایتی در ترکیه

مراحلی که شما باید برای دریافت اقامت خود حمایتی ترکیه سپری کنید عبارتند از:

 • تهیه، جمع آوری و ارائه مدارکی که برای دریافت اقامت خود حمایتی مورد نیاز است.
 • افتتاح حساب بانکی بین المللی در هنگام درخواست اقامت خود حمایتی.
 • بیمه نامه ای که در خصوص شینگن است

لازم به ذکر است که برای آسان شدن سفر خود و این که شما درخواست خود را در ترکیه ثبت کنید، اقدامات لازم را برای دریافت ویزای تایپ D ترکیه لازم است که انجام دهید. مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای خود حمایتی می تواند برای شما همراه با مزایای بی شماری از جمله امکان دریافت اقامت ترکیه باشد. برای آشنایی با مزایای اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.

مزایای اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی

دریافت اقامت ترکیه از طریق تمکن مالی می تواند برای شما با مزایای بی شماری همراه باشد. از مهمترین مزایایی که با دریافت اقامت ترکیه همراه است می توانیم به این موارد اشاره داشته باشیم:

 • امکان حق اقامت در ترکیه؛
 • امکان دریافت اقامت ترکیه در مدت زمانی بسیار کوتاه؛
 • راحت شدن دریافت اقامت دائم ترکیه؛
 • امکان استفاده از حقوق شهروندی ترکیه؛
 • دریافت پوشش بیمه درمانی ترکیه به صورت کامل؛
 • عدم نیاز به اخذ مدرک زبان ترکی؛
 • عدم نیاز به ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه؛
 • معافیت از محدودیت سنی؛
 

در پایان لازم به ذکر است که شما در مورد برنامه های خود حمایتی ترکیه به نکات مهمی که در این رابطه وجود دارد بهتر است که توجه کنید و اطلاع لازم را در این مورد جمع آوری کنید.

نکات مهم در مورد اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی

 1. از طریق برنامه های خود حمایتی نیازی به سرمایه گذاری نیست و به نوعی این طور می توان گفت که این نوع ویزا به هیچ عنوان به سرمایه گذاری نیازی ندارد. شما این امکان را خواهید داشت که از طریق داشتن شرایط مالی مناسب به ترکیه مهاجرت کنید.

 2. شما از طریق برنامه خود حمایتی ترکیه مجوز کار را نخواهید داشت و شما باید برای دریافت مجوز کار ترکیه از طریق پیدا کردن کارفرما ویزای خود حمایتی خود را به ویزای کار تبدیل کنید. به صورت کلی این طور می توان گفت که نه تنها در ترکیه بلکه در بسیاری از کشور های جهان شما این امکان را نخواهید داشت که از طریق برنامه های خود حمایتی در کشور ترکیه به کار مشغول باشید. تنها کشور پرتغال است که از طریق برنامه های خود حمایتی به شما مجوز کار می دهد.

 3. اگر شما می خواهید که در سریع ترین و بهترین زمان ممکن اقامت ترکیه را دریافت کنید، بهتر است که از طریق اجاره خانه در ترکیه اقدام کنید که از این طریق می توانید اقدام این کشور را به راحتی دریافت نمایید و در این کشور زندگی کنید.

 4. پیشنهاد می شود که پیش از مهاجرت به ترکیه در مورد هزینه های زندگی در این کشور به خوبی پرس و جو کرده و در این رابطه اطلاعات کافی را نیز دریافت کرده باشید.

نکات مهم در مورد اقامت ترکیه از طریق خود حمایتی

هزینه زندگی در ترکیه

ترکیه یکی از ارزانترین کشور های جهان برای مهاجرت است و مهاجران این کشور را یکی از مقرون به صرفه ترین کشور های جهان می دانند. شما در ترکیه می توانید با کمترین هزینه ممکن زندگی کنید. شما ۱ ماه در ترکیه برای پرداخت هزینه های خود به همراه اجاره خانه تنها به ۲ هزار دلار نیاز دارید. ۴ هزار دلار نیز هزینه ای است که شما باید در ترکیه برای پرداخت هزینه های خود و خانوادتان پرداخت نمایید.

به شما می توانیم بگوییم که به نسبت دیگر مقاصد مهاجرتی در جهان هزینه های شما در ترکیه بسیار کمتر است. این در حالی است که این امکان وجود دارد که کیفیت زندگی شما در ترکیه بسیار بالاتر از کشور های دیگر جهان باشد. شما در کشور ترکیه در حدود ۱۰.۸۷% هزینه زندگی پایین تری را از کشور ایران خواهید داشت. اجاره خانه نیز در کشور ترکیه در حدود ۴۹.۲۵% از کشور ایران کمتر است.

هزینه زندگی در کشور ترکیه بدین صورت است:

 

هزینه به لیر

عنوان

۲۵ لیر

غذا در رستوران

۵ لیر

یک بطری شیر

۲ لیر

نان یک عدد

۲۰ لیر

یک کیلو مرغ

۶۸ لیر

یک کیلو گوشت

۲ لیر

آب معدنی

۲۰۰ لیر

رفت و آمد در شهر

۷ لیر

۱ لیتر بنزین

۴۸۰ لیر

خدمات شهری

۰.۷۹ لیر

۱ دقیقه تماس تلفنی

۱۰۶ لیر

هزینه اینترنت خانگی

۱۵۹۴ لیر

اجاره آپارتمان یک خوابه

نتیجه گیری

در این مقاله ما به معرفی اقامت خود حمایتی در ترکیه و اقامت این کشور برای شما پرداختیم. شما در این مقاله متوجه شدید که می توانید از طریق تمکن مالی و همچنین ویزای خود حمایتی به ترکیه مهاجرت کنید. ما در این مقاله به صورت کلی به بررسی مزایا و معایب دریافت ویزای خود حمایتی ترکیه پرداخته و تمام تلاش خود را کردیم تا به مهمترین سوالات شما در خصوص اقامت خود حمایتی ترکیه پاسخ دهیم.

شما برای مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای خود حمایتی تنها لازم است که نشان دهید که تمکن مالی لازم را برای پرداخت هزینه های خود و خانوادتان در زمان اقامت در ترکیه خواهید داشت. گرچه مهاجرت به ترکیه با ویزای خود حمایتی می تواند مزایای بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد، اما شما از طریق این برنامه مهاجرتی امکان کار در ترکیه را نخواهید داشت. در خصوص این روش اقامتی اگر شما سوالی دارید می توانید در انتهای این مقاله آن را ارائه کنید تا به آن در زمان لازم پاسخ داده شود.

سوالات متداول

خیر، شما برای مهاجرت از طریق این برنامه مهاجرتی نیازی به سرمایه گذاری نخواهید داشت و تنها با داشتن شرایط مالی مناسب می توانید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کنید.

خیر شما به صورت کلی نه تنها در ترکیه بلکه در دیگر کشور های جهان از طریق برنامه های خود حمایتی به غیر از کشور پرتغال نمی توانید مجوز کار را دریافت کنید.

بله، شما این امکان را دارید که از طریق کارت خود حمایتی ترکیه فرزندان خود را به مدارس رایگان ترکیه بفرستید.

بله، آندسته از دارندگان کارت اقامت خود حمایتی ترکیه این امکان را دارند که از این طریق کسب و کار خود را در ترکیه به راه بیاندازند.

اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه یکی از سریع ترین و بهترین روش های دریافت اقامت ترکیه می باشد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن