مشاوره رایگان

02128111107

مهاجرت بازنشستگان به آلمان

مهاجرت بازنشستگان به آلمان

اقامت بازنشستگی راهی برای اخذ اقامت دائم در آلمان است. در چنین مهاجرتی، متقاضی تنها لازم است که نشان دهد که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی در کشور آلمان  را دارد. هدف از این مقاله، آشنا کردن شما با ویزای بازنشستگی آلمان و اندیشیدن راهی برای مهاجرت بازنشستگان به آلمان است. ممکن است برای مهاجرت بازنشستگان، سرمایه گذاری، یا راه اندازی یک کسب و کار پیشنهاد شود، در حالی که امکان مهاجرت تحصیلی یا کاری در این کشور برای بازنشستگان امکان پذیر نیست.

باید توجه داشته باشید که برای بازنشستگی نیازی به سرمایه گذاری در کشور مقصد نخواهید داشت. اگر می خواهید درباره بازنشستگی در آلمان بیشتر بدانید، توصیه می کنم ادامه این مقاله را بخوانید و از اطلاعات ارائه شده کمال استفاده را ببرید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

بازنشستگی در آلمان

بازنشستگی در آلمان

سوال اصلی این مقاله این است که آیا آلمان گزینه مناسبی برای بازنشستگی است؟ پاسخ صادقانه به این سوال بلی می باشد. آلمان کشوری با شرایط زندگی و استانداردهای بالا برای زندگی و مهاجرت است، اما در نظر داشته باشید که همه راه های مهاجرت در آلمان برای خارجی ها به خصوص ایرانی ها محیی نیست.

این بدان معناست که پیچیدگی و دشواری مسیر برای شما ممکن است که وجود داشته باشد که با مشورت یک متخصص حاذق در امر مهاجرت این نیز می تواند برای شما ساده شود.

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب مسیر مهاجرتی، در نظر گرفتن و ارزیابی اقامت و تابعیت احتمالی متقاضی در کشور مقصد است. این مسیر برای شهروندان اتحادیه اروپا برای مهاجرت به آلمان و دریافت مستمری در آلمان اسان است. اما مقداری برای کسانی که از خارج از این اتحادیه به المان مهاجرت می کنند ممکن است که دشوار به نظر برسد.

در نظر داشته باشید که مهاجرت و اقامت در یک کشور اروپایی با ویزای بازنشستگی در کشورهای اروپایی برخلاف بسیاری از مناطق دنیا امکان پذیر است. فرانسه، اتریش، سوئیس، پرتغال، ایتالیا، اسپانیا، یونان و آلمان از جمله کشورهایی هستند که این امکان را به مهاجران خارجی می دهند که بتوانند مهاجرت و اقامت و پاسپورت کشور مقصد را داشته باشند.

بنابراین توصیه می شود، که اطلاعات مربوط به این کشورها را بررسی کنید. مقالات ارائه شده توسط موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما راهنمای خوبی برای شما خواهد بود. پس از بررسی اولیه، با راهنمایی متخصصان ما می توانید مسیر مورد نظر خود را با دقت بیشتری پس از تحلیل و ارزیابی های اولیه انتخاب کنید.

شرایط ویزای بازنشستگی آلمان

مهمترین چیزی که برای اخذ اقامت بازنشستگی در یک کشور خارجی باید ثابت شود، وضعیت مالی متقاضی است. به عبارت دیگر متقاضی اقامت بازنشستگی در آلمان یا کشور دیگری باید ثابت کند که از وضعیت مالی بسیار خوبی برخوردار است.

بسیاری از کشورها این حداقل ظرفیت مالی را دارند، اما آلمان این گونه نیست. برای جمع بندی این رویکرد، باید گفت که سطح بالایی از صلاحیت مالی را لازم است که نشان دهید. این معیار پولی لزوماً به صورت نقدی نیست، بلکه باید با ارائه اسناد مربوط به دارایی‌های غیرپولی در صورت لزوم، وضعیت مالی خود را نشان داده باشید.

این توانایی شما نشان می دهد که متقاضی می تواند بدون نیاز به کار یا داشتن منابع مالی در آلمان زندگی کند. در بیشتر موارد، متقاضیان باید ثابت کنند که درآمد منظمی دارند که به دارایی آنها مربوط نیست. به عنوان مثال می توان به حقوق بازنشستگی، اجاره ملک و بهره بانکی اشاره کرد.

به دلیل پیچیدگی و محرمانه بودن درخواست های بازنشستگی، توصیه می شود از یک وکیل مهاجرتی واجد شرایط کمک بگیرید. اخذ ویزای بازنشستگی آلمان آسان نیست و در صورت موفقیت، متقاضی می تواند اقامت یک ساله Aufenthaltserlaubnis را دریافت کند. یک مزیت بزرگ شما در آلمان این می تواند باشد که این اقامت قابل تمدید است و شما می توانید با تمدید آن در آلمان ادامه اقامت خود را داشته باشید.

آیا بازنشسته می تواند به آلمان مهاجرت کند؟

ویزا برای بازنشستگان در آلمان مجوزهای اقامت موقت یک ساله است و تمدید آنها نسبتاً آسان است. پس از گذراندن پنج سال در آلمان، می توانید اقامت دائم دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه به شما پیشنهاد می کنیم که با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی (مهاجرت با ما) در تماس باشید. 

 

بیمه درمانی برای بازنشستگان آلمانی

بیمه درمانی برای بازنشستگان آلمانی

افرادی که در اروپا کار می کنند اغلب بخشی از درآمد خود را برای خرید بیمه های مختلف مانند بیمه درمانی و مستمری پرداخت می کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید که مهاجرت سالمند به آلمان می تواند این روند عادی را تغییر دهد. این به این دلیل است که متقاضیان معمولاً برای واجد شرایط بودن برای مزایای بازنشستگی و بیمه درمانی آلمان باید حداقل پرداخت را بپردازند.

بنابراین اگر فردی هستید که با سن بالای 45 سال دارد و قصد دارید که به آلمان مهاجرت کنید، اوضاع متفاوت است. در این حالت معمولاً متقاضیان پس از دریافت مستمری در آلمان باید هزینه بیمه درمانی را جداگانه پرداخت کنند. برای انتخاب شرکت بیمه مناسب، توصیه می کنیم تحقیقات لازم را انجام دهید تا انتخاب مناسبی را در این راستا داشته باشید.

مزایای دریافتی شرکت های مختلف بیمه مشابه است و می توان گفت که تفاوت چندانی با هم ندارند. خوب است بدانید که شرکت های بیمه کوچکتر عموما ارزان تر هستند، اما همانطور که قبلا ذکر شد، قبل از اقدام و انتخاب، تحقیق کنید و یا با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی مهاجرت با ما در تماس باشید تا آنها شما را برای انتخاب بیمه مناسب در آلمان راهنمایی کنند.

بیمه ها در آلمان

بیمه ها در آلمان را می توانیم به این موارد تقسیم کنیم:

  • بیمه بازنشستگی: بیمه بازنشستگی آلمان برای اطمینان از اینکه کارگران در طول دوران بازنشستگی خود از استانداردهای زندگی کافی برخوردار هستند، قرار داده شده است. در حال حاضر بیش از 50 میلیون نفر با بودجه سالانه بیش از 220 میلیارد یورو را بیمه می کند. بنابراین حدود 80 درصد از جمعیت شاغل در آلمان تحت پوشش این سیستم قرار دارند.
  • بیمه درمانی: برای هرکسی که بیش از سه ماه در آلمان بماند اجباری است.
  • بیمه اتومبیل: برای رانندگان وسایل نقلیه در آلمان اجباری است.
  • بیمه مسئولیت شخصی: اجباری نیست اما برای یک زندگی روزمره ایمن در کشور آلمان ضروری می باشد.

تسهیلات پزشکی بازنشستگان در آلمان

امکانات پزشکی برای بازنشستگان آلمانی گسترده است و همانطور که در بسیاری از کشورهای اروپایی مرسوم است، خدمات عالی به این افراد ارائه می شود.

افرادی که با ویزای بازنشستگی به آلمان می آیند باید هزینه بیمه درمانی را پرداخت کنند. بسته به شرکتی که متقاضی با آن سروکار دارد، خدماتی که دریافت می کند کمی متفاوت است، اما در مجموع، همه این شرکت ها خدمات بسیار خوبی را به خصوص در بخش مراقبت های بهداشتی ارائه می کنند. این خدمات شامل هزینه درمان بیماری های مختلف حتی خدمات دندانپزشکی، بینایی و … می باشد.

ساختار بیمه سلامت در آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار گسترده تر از کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا است. این یکی از مهمترین مواردی است که باید در هنگام برنامه ریزی و انتخاب در نظر داشته باشید.

در همین راستا می توان مثال زد که کانادا بیمه درمانی بهتری نسبت به ایالات متحده آمریکا ارائه می دهد و امکانات کمتری کانادا نسبت به آلمان دارد. ویزای بازنشستگی برای سالمندان به میزان کافی تحت پوشش بیمه درمانی جامع می باشد. کشورهای اروپایی می توانند گزینه خوبی برای مهاجرت از طریق ویزای بازنشستگی باشند.

آیا امکانات پزشکی در آلمان رایگان است؟

مراقبت های بهداشتی در آلمان با کمک های قانونی تامین می شود و مراقبت های بهداشتی رایگان برای همه وجود دارد. علاوه بر این، می توانید بیمه درمانی خصوصی (Private Krankenversicherung یا PKV) برای جایگزینی یا تکمیل پوشش دولتی (gesetzliche Krankenkasse یا GKV) در کشور آلمان دریافت نمایید.

آیا مهاجران از خدمات درمانی رایگان در آلمان برخوردار هستند؟

اگر کارمند آلمان با حقوق ناخالص کمتر از 59400 یورو در سال (4950 یورو در ماه) هستید، باید در Gesetzliche Krankenversicherung (GKV) ثبت نام کنید. در تمام سناریوهای دیگر، شما مختار هستید که بین پوشش بیمه درمانی دولتی و خصوصی یکی را انتخاب کنید.

 

بهترین شهرهای آلمان برای بازنشستگان

هنگام مقایسه کیفیت زندگی شهرهای مختلف آلمان، باید اولویت های متقاضی در نظر گرفته شود. برای مثال دانشجویان برای مهاجرت به آلمان می خواهند در یک شهر دانشجویی زندگی کنند. شهر دانشجویی شهری است که با وجود دانشگاه های بسیار خوب، هزینه زندگی برای دانشجویان ارزان‌ است.

مهاجران از طریق ویزای کاری نیز به دنبال شهرهایی با فرصت های شغلی و حقوق خوب هستند. از منظر بازنشستگان که برای اقامت در آلمان قصد مهاجرت دارند، ممکن است شهری مناسب باشد که هزینه زندگی و اجاره ملک در آن کم باشد، آب و هوا خوب است و امکانات و خدمات خوب شهری در اختیار شهروندان قرار داده می شود. با این حال، سلایق و ترجیحات هر فرد ممکن است کمی در این راستا متفاوت باشد.

گران ترین شهرهای آلمان مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت، دوسلدورف و بن هستند. بنابراین، زندگی در یک شهر کوچک برای هر نفر هزینه کمتری دارد. علاوه بر این، از آنجایی که شهرهای بزرگ جمعیت زیادی دارند، ممکن است به دلیل آب و هوای آلوده‌تر نسبت به شهرهای کوچک، با مشکلاتی مانند ترافیک، صدا مواجه شوند.

تفاوت قابل توجهی در خدمات و تسهیلاتی که متقاضیان بازنشسته مهاجر در شهرهای مختلف آلمان دریافت می کنند وجود ندارد و به طور کلی تمامی شهرهای آلمان دارای وسایل حمل و نقل عمومی، بیمارستان های مجهز و مراکز خرید بسیار خوبی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین شهر های آلمان برای بازنشستگان با کارشناسان ما در موسسه کاریابی بین المللی مهاجرت با ما در تماس باشید.

بهترین شهر ها برای دوران بازنشستگی مهاجران در آلمان کدام ها هستند؟

پنج شهر آلمان در رتبه بندی کیفیت زندگی مونیخ، دوسلدورف، فرانکفورت، برلین و هامبورگ می باشد.

هزینه زندگی در آلمان برای بازنشستگان

هزینه زندگی در آلمان برای بازنشستگان

اگر قصد دارید با ویزای بازنشستگی در آلمان بازنشسته شوید، برآورد هزینه زندگی در آلمان یک مسئله مفید و ضروری برای شماست. زیرا همانطور که توضیح دادیم پس از بازنشستگی معمولا افراد نمی توانند به صورت فعال در کشور مشغول به کار شوند مگر اینکه بخواهند به عنوان سرمایه گذار یا کارآفرین کسب و کاری راه بیندازند.

بنابراین، اگر می خواهید با ویزای بازنشستگی آلمان در این کشور اقامت کنید و بمانید و زندگی کنید، باید هزینه های خود را نیز تخمین بزنید. معمولا از بیشتر بازنشستگان خواسته می شود ثابت کنند که درآمدی بین 2000 تا 3000 یورو در ماه دارند.

با این حال، این هزینه میانگین بسته به گونه یا سبک زندگی می تواند بیشتر یا کمتر باشد. به عنوان مثال، شهری که برای زندگی انتخاب می کنید، محله ای که در آن زندگی می کنید، وسعت خانه، نوع غذا و حتی نوع تفریح و هزینه های یارانه ای عواملی هستند که هزینه زندگی یک فرد را تعیین می کنند.

 

مهاجرت از طریق ویزای بازنشستگی آلمان

بسیاری از بازنشستگان به دنبال گذراندن سال های طلایی خود هستند، اما برخی دیگر به دنبال تفریح و استراحت در این کشور هستند. بسیاری از افراد این روش را انتخاب می کنند و تصمیم به بازنشستگی در آلمان می گیرند. آلمان نه تنها برای ایرانی ها بلکه برای خود کشور های خارجی نیز یکی از مهمترین کشور ها برای سپری کردن دوران بازنشستگی می باشد.

از حدود 373000 بازنشسته آمریکایی ساکن خارج از کشور در سال 2013، تقریباً 25000 نفر آلمان را به عنوان محل اقامت خود انتخاب کردند. آلمان کشوری زیبا با تاریخ و فرهنگی غنی است. آلمانی ها بسیار خونگرم، باسواد و مودب هستند. آب و هوای آلمان از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت می باشد و بین تابستان های گرم و زمستان های سخت تفاوتی وجود دارد.

بسیاری از مهاجران بازنشسته تغییر فصل را دوست دارند و آب و هوای یکنواخت برای انها جالب نیست. این یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد تمایل به بازنشستگی در آلمان دارند.

بررسی ویزای بازنشستگی آلمان

برخلاف کشورهایی مانند پرتغال و اسپانیا، آلمان برنامه ویزای بازنشستگی خاصی ندارد. اگر بازنشستگان مایلند فراتر از معیارهای ویزای توریستی 90 روزه در این کشور بمانند، باید برای مجوز اقامت موقت عمومی (Aufenthaltserlaubnis) اقدام کنند. این فقط برای افرادی اعمال می شود که می خواهند در آلمان کار یا تحصیل کنند، مگر اینکه دلیلی برای اعطای مجوز “بازنشستگی” خود داشته باشد.

به عنوان مثال، شما به پاسپورت معتبر، آدرس در آلمان، بیمه درمانی در اروپا و بودجه کافی (از طریق پس انداز، سرمایه گذاری، بازنشستگی و غیره) برای پوشش هزینه های خود در آلمان نیاز خواهید داشت. حقوق بازنشستگی در آلمان به عنوان درآمد مشمول مالیات طبقه بندی می شود و بنابراین مشمول مالیات بر درآمد خواهد شد.

این نرخ های مالیاتی می تواند تا 45 درصد افزایش یابد. حتی اگر بازنشستگی شما خارج از آلمان باشد، باز هم از کشورهای دارای مالیات مضاعف در آلمان مالیات پرداخت خواهید کرد.

مزایای بازنشستگی در آلمان

آلمان به دلیل کیفیت زندگی، سیستم مراقبت های بهداشتی عالی و زیرساخت های عالی، مقصدی محبوب برای بازنشستگان خارجی است. مطمئنا، ممکن است برخی از نقاط ضعف مانند آب و هوا سرد را نیز داشته باشد، اما در کل انتخاب خوبی برای سپری کردن دوران بازنشستگی شما می تواند که باشد.

همانطور که هر مشاور مالی می گوید، یکی از مهم ترین عواملی که باید در هنگام مهاجرت به آلمان در نظر گرفت، هزینه زندگی است. مانند هر کشور دیگری، مقدار مورد نیاز برای زندگی در آلمان به شهری که انتخاب می کنید بستگی دارد. یکی از مزایای زندگی در آلمان هزینه های ارزان است. متوسط بودجه ماهانه در آلمان (به استثنای اجاره خانه و شامل غذا، خدمات آب و برق، حمل و نقل و سرگرمی) 1000 دلار می باشد. این مقدار در شهرهای بزرگ مانند مونیخ، هامبورگ و برلین کمی ممکن است که بیشتر باشد و در شهرهای کوچکتر مانند درسدن و هانوفر کمتر است.

این بودجه ماهانه مورد نیاز برای زندگی در یک شهر آمریکایی مانند آتلانتا، جورجیا ارزانتر از شهری بزرگ مانند شیکاگو است. داده ها نشان می دهد که اجاره بها در آلمان 31 درصد کمتر از ایالات متحده آمریکا می باشد. بسته به بودجه خود، می توانید بین مقاصد مختلف برای دوران بازنشستگی خود در آلمان یکی را انتخاب نمایید.

سیستم بازنشستگی آلمان

سیستم بازنشستگی آلمان

سیستم بازنشستگی آلمان همیشه در بین دیگر کشور های جهان از بهترین ها می باشد. این رتبه در حالی در حال بهتر شدن است که دولت آلمان به دنبال اصلاح و ساده سازی سیستم بازنشستگی می باشد. از سال 2002، دولت فدرال آلمان اصلاحات مختلفی را در سیستم بازنشستگی خود انجام داده است تا با افزایش سن جمعیت و تکه تکه شدن هزینه های بازنشستگی، کارایی درازمدت را تضمین می کند.

این شامل افزایش تدریجی سن بازنشستگی قانونی و کاهش حداکثر پرداخت مستمری دولتی است. سیستم بازنشستگی آلمان ترکیبی از یک سیستم پرداختی است که در آن کارگران حقوق بازنشستگی و یک سیستم بازنشستگی تکمیلی را دارند. در این طرح های تکمیلی، افراد برای تکمیل مستمری عمومی در طرح های بازنشستگی شرکت می کنند.

مزایای بیمه بازنشستگی قانونی (RV) به افراد بالای 65 سال پرداخت می شود که تقریباً 70٪ از درآمد خالص به دست آمده را منفعت می کند. بازنشستگان کم درآمد نیز دارای یک شبکه ایمنی ثابت شده هستند. از سال 2005، تمام شعبات منطقه ای سیستم بازنشستگی عمومی آلمان Deutsche Rentenversicherung نامیده می شوند.

همه افراد شاغل در آلمان (و بسیاری از افراد خوداشتغال) ملزم پرداخت به صندوق های بازنشستگی بر اساس درآمد سالانه خود هستند. هر کس باید 18.6٪ از حقوق خالص خود را (9.3٪ برای کارفرما و 9.3٪ برای کارمند) در بالاترین سهم (Beitragsbemessungsgrenze) بپردازد.

 

سوالات متداول

شانس دریافت ویزای بازنشستگی آلمان برای ایرانیان و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا بسیار پایین است. اما شما با داشتن وکیل مهاجرت می توانید به خوبی از این فرصت استفاده کرده و اقامت آلمان را از طریق بازنشستگی دریافت کنید.

مبلغ مشخصی مانند سایر کشورهای اروپایی در کشور آلمان وجود ندارد، اما باید مشخص کنید که می توانید هزینه های زندگی خود را در آلمان تامین کنید و نیازی به کسب درآمد با کمک مالی از دولت در کشور آلمان ندارید.

اقامت در سایر کشورهای اروپایی مانند فرانسه بسیار راحت تر از آلمان است. اما کیفیت زندگی در آلمان با اقتصاد قدرتمندی که دارد خیلی بهتر  است.

نشان دادن وضعیت مالی خوب و تامین توان مالی مهم ترین عواملی هستند که برای اقامت از طریق بازنشستگی در آلمان ممکن است که باشد.

قیمت غذا، آب و برق، پوشاک و سرگرمی ها همگی با میانگین اتحادیه اروپا برابری می کنند، در حالی که اجاره ماهانه یکی از مهم ترین هزینه های مالی در آلمان است. برای بازنشستگی در آلمان به 750000 دلار در صندوق بازنشستگی خود نیاز دارید. این به شما یک سبک زندگی راحت و بودجه 2500 دلاری در ماه می دهد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن