مشاوره رایگان

02128111107

دستمزد در آلمان

دستمزد در آلمان

دستمزد در آلمان

دستمزد در آلمان موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم ، اگر کار در آلمان را دارید با ما همراه باشید.

بررسی میزان دستمزد در آلمان هم برای افراد جویای کار در این کشور و هم برای افرادی که هم اکنون در این کشور مشغول به کار هستند ضروری است. بدون شک احاطه به اطلاعاتی از قبیل میزان حقوق عادلانه در کشور آلمان، نحوه محاسبه حقوق و مالیات و جزئیات فیش حقوقی برای که قصد دارند در آلمان زندگی کنند مهم است.

آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپاست و به جرات می‌توان گفت یکی از ثروتمندترین کشورها در اروپا بوده که نه تنها از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی، بلکه از نظر متوسط میزان درآمد شخصی نیز در سطح بالایی قرار دارد.

این کشور به دلیل طبقه متوسط مرفه، سیستم رفاهی سخاوتمندانه، بهداشت و درمان و آموزش رایگان، محیط پاک، امنیت عمومی و به‌طور کلی توزیع عادلانه و یکنواخت ثروت خود، مشهور است. بنابراین آلمان از نظر کیفیت عالی زندگی بسیار موردتوجه می‌باشد.

اگر به دنبال کار هستید یا قبلاً در آلمان کار کرده‌اید، بدون شک سؤالاتی در مورد حقوق کار در آلمان، نحوه محاسبه حقوق و مالیات و نحوه درک فیش حقوقی خود خواهید داشت. در ادامه این مقاله ما سعی کرده‌ایم تا شما را در این زمینه راهنمایی کنیم و اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم.

دستمزد در آلمان ( خالص و ناخالص )

دستمزد در آلمان ( خالص و ناخالص )

تفاوت بین دستمزد ناخالص و خالص در آلمان می‌تواند برای بسیاری از افراد به خصوص مهاجران تعجب‌آور باشد، زیرا معمولا سیستم مالیات در این کشور با سایر کشورها تفاوت زیادی دارد.

دستمزد ناخالص: حقوق ماهانه یا سالانه شما قبل از کسر است که مبلغ آن معمولاً در قرارداد کار شما به تفصیل شرح داده خواهد شد.

دستمزد خالص: مبلغی است که هر ماه پس از کسر کلیه مالیات‌ها، پرداخت‌های امنیت اجتماعی و سایر هزینه‌ها در حساب بانکی خود دریافت خواهید کرد.

اگر درمورد دستمزد با کارفرمای خود بحث می‌کنید، همیشه از نظر حقوق ناخالص خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که در طول هر مذاکره درباره حقوق، تفاوت نسبتاً بزرگ بین دستمزد ناخالص و خالص را در نظر داشته باشید.

در مجموع، مالیات بر درآمد و پرداخت‌های امنیت اجتماعی حدود 35٪ از حقوق ناخالص شما را اشغال می‌کند. به‌عنوان مثال، اگر حقوق ناخالص ماهیانه شما 3000 یورو است، پس از کسر می‌توانید انتظار داشته باشید که ماهیانه 1950 یورو دریافت خواهید کرد.

پاداش و بسته‌های تشویقی:
برخی از کارفرمایان در آلمان پاداش اضافی با عناوین مختلف مانند “ماه سیزدهم”، حقوق تابستان یا کریسمس، حق کمیسیون و پاداش‌های مبتنی بر عملکرد به کارکنان خود پرداخت می‌کنند. این مزایا همچنین می‌تواند شامل اتومبیل‌های سازمانی، رایانه یا تلفن‌های همراه باشد. نکته مهم اینجاست که این مزایا نیز مشمول مالیات بر درآمد خواهند شد.

اگر از خارج از کشور استخدام شوید (به‌عنوان مثال توسط یک شرکت بین‌المللی)، ممکن است حتی یک بسته پاداشی سخاوتمندانه‌تر به شما پیشنهاد شود: به برخی از مهاجران پول پرداخت می‌شود تا هزینه جابجایی، بیمه درمانی خصوصی، اسکان کوتاه‌مدت یا هزینه‌های مدرسه برای فرزندان آن‌ها تأمین شود.

بررسی کلی میزان حداقل حقوق پرداختی در کشور آلمان​

هزينه زندگي در استراليا

فارغ از تمام جزئیات و شرایط گفته شده، تمامی حقوق‌های پرداختی در کشور آلمان بر اساس نظامی هدفمند معین می‌شوند. در این نظام نیز مانند تمام نظام‌های تجاری دیگر، مفاهیم مختلفی مانند نیروی کار ارزان وجود دارد. برای مثال، در آلمان نیز مانند هر کشور دیگری دانشجویان در دسته نیروهای ارزان کار قرار می‌گیرند. با این حال، میزان دستمزد در آلمان حتی برای دانشجویان نیز از حد مجاز کم‌تر نخواهد شد.

با توجه به اقتصاد رو به رشد کشور آلمان، نرخ بیکاری در این کشور درصدی نزولی دارد و هفتاد و پنج درصد از افراد 15 تا 65 سال ساکن در این کشور، توانسته‌اند با شغلی متناسب با مهارت‌ها و با میزان حقوق دلخواهشان پیدا کنند.

آمار منتشر شده از موسسه او ای سی دی

بر اساس آمار موسسه او ای سی دی، میانگین حقوق پرداختی در کشور آلمان سالیانه به میزان یک و نیم درصد افزایش پیدا می‌کند. این افزایش حقوق در پی بالا رفتن ارزش مهارت‌ها و تخصص‌های نیروی کار صورت می‌پذیرد. با توجه به آمار ارائه شده توسط دولت آلمان، می‌توان گفت که میانگین میزان حقوق پرداختی به کارمندان آلمانی برابر با 3771 یورو به صورت ماهیانه است. توجه داشته باشید در این آمار، میزان درآمد افراد خوداشتغال به ثبت نرسیده است.

برای مثال، بسیاری از افرادی که از ایران خارج می‌شوند با مشغول شدن به کارهای مختلف خصوصی مانند مترجمی و یا اداره یک آنلاین شاپ صادراتی کسب درآمد می‌کنند. به طور کلی حتی اگر از نظر دسته بندی دنیای تجاری در رده نیروهای ارزان کار نیز قرار بگیرید، می‌توانید با تکیه بر مهارت‌هایتان میزان حقوقتان را به شکل چشمگیری افزایش دهید. ضمنا، در خصوص میزان حداقل درآمد دانشجویان نیز پیشتر صحبت کرده‌ایم و آمار فوق، مرتبط با افرادی مشغول در حرفه‌های غیردانشجویی و یا دانشجویان صاحب مهارت است.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

میزان دستمزد در آلمان

میزان دستمزدر در آلمان

حقوق کار در آلمان از 960 یورو در ماه (حداقل حقوق) تا 17000 یورو در ماه است (حداکثر متوسط حقوق ، حداکثر واقعی دستمزد کار در آلمان بیشتر است). همچنین دستمزد متوسط 4120 یورو در ماه است، به این معنی که نیمی از افراد (50٪) کمتر از 4120 یورو درآمد دارند؛ در حالی که نیمی دیگر بیش از 4120 یورو درآمد دارند.

طبق آمار اداره فدرال آلمان، در سال 2019 متوسط درآمد ناخالص سالانه 928/47 یورو یا 994/3 یورو در ماه بوده است. حقوق و دستمزد فردی می‌تواند بسیار متفاوت از این رقم باشد، زیرا تحت تأثیر عواملی از قبیل سن، سابقه کار، نوع پیشه، تجربه، ساعات کاری و موقعیت جغرافیایی قرار دارد. جدول زیر ایده‌ای از چگونگی تأثیر این عوامل بر پرداخت شما را ارائه می‌دهد.

متوسط دستمزد در آلمان بر اساس نوع شغل

 در گزارش دستمزد در سال 2020، میانگین حقوق افراد برای افرادی که در مشاغل حرفه‌ای یا مدیریتی در آلمان کار می‌کنند، ذکرشده است:

حرفه

درآمد متوسط سالانه (ناخالص)

دکتر

92,316 یورو

امور مالی

76,354 یورو

وکیل

70,042 یورو

بانک

65,006 یورو

مهندسی

64,541 یورو

مشاوره

63,893 یورو

فروش

63,837 یورو

IT

60,545 یورو

بازاریابی

60,424 یورو

نیروی انسانی

58,408 یورو

روابط عمومی

57,741 یورو

تحقیقات علمی

56,466 یورو

بیمه

55,301 یورو

بازرگانی، حمل‌ونقل و تدارکات

51,501 یورو

تحصیلات

50,352 یورو

خدمات بهداشتی و اجتماعی

49,866 یورو

طراح

48,259 یورو

حرفه‌های فنی

46,119 یورو

میانگین دستمزد ساعتی در آلمان

 متوسط دستمزد ساعتی (پرداخت در هر ساعت) در آلمان 22 یورو است. این بدان معنی است که به‌طور متوسط هر فرد در آلمان برای هر ساعت کار تقریباً 22 یورو درآمد کسب می‌کند.

دستمزد ساعتی = حقوق سالانه ÷ (52 × 5 × 8)

دستمزد ساعتی میزان حقوقی است که برای یک ساعت کار پرداخت می‌شود. معمولاً مشاغل به دو دسته: مشاغل حقوق‌بگیر و مشاغل ساعتي طبقه‌بندی می‌شوند. به مشاغل حقوق‌بگیر بدون در نظر گرفتن ساعات کار، مبلغی ثابت پرداخت می‌کنند. اما به مشاغل ساعتی به ازای هر ساعت کار، دستمزد پرداخت می‌شود.

برای تبدیل حقوق به دستمزد ساعتی از فرمول بالا می‌توان استفاده کرد (با فرض داشتن 5 روز کاری در هفته و 8 ساعت کاری در روز که به عنوان استانداردی برای اکثر مشاغل درنظر گرفته می‌شود) البته محاسبه دستمزد ساعتی با توجه به عواملی مانند ساعات کار در هفته و کمک‌هزینه تعطیلات سالانه ممکن است کمی متفاوت باشد. یک تفاوت اصلی بین کارمندان حقوق‌بگیران و ساعتی، در صلاحیت اضافه‌کاری است. کارمندان حقوق‌بگیر معمولاً برخلاف کارمندان با حقوق ساعتی از اضافه‌کار معاف هستند.

عوامل مؤثر بر دستمزد در آلمان

عوامل مؤثر بر دستمزد در آلمان
عوامل موثر بر دستمزد در آلمان

در این بخش به عواملی که در میزان دستمزد در آلمان تأثیر دارند خواهیم پرداخت. ما در این مقاله عوامل سال‌های تجربه کاری، سطح تحصیلات، جنسیت و شهر یا ایالت را به‌عنوان عوامل اصلی در نظر گرفته به بررسی هریک پرداخته‌ایم:

1- سال‌های تجربه کاری

سطح تجربه مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتاً هرچه سال‌های تجربه بالاتر باشد، دستمزد نیز بالاتر می‌رود.

  • 5 تا 2 سال سابقه کاری = 32% دستمزد بیشتر نسبت به تازه‌کارها
  • بیش از 5 سال سابقه کاری = 36% دستمزد بیشتر نسبت به سابقه کار زیر 5 سال
  • 10 سال سابقه کاری = 21% دستمزد بیشتر نسبت به زیر 10 سال
  • 15 سال سابقه کاری= دستمزدها 14% بیشتر نسبت به زیر 15 سال

تغییر در میزان دستمزدها در هر منطقه و با توجه به زمینه شغلی متفاوت است. داده‌های بیان‌شده در اینجا میانگین ترکیبی مشاغل مختلف است.

 2- سطح تحصیلات

مشهور است که تحصیلات عالی معادل حقوق بیشتری است، اما مدرک چقدر می‌تواند پول بیشتری به دستمزد شما اضافه کند؟ ما دستمزد متخصص‌ها در سطح یکسان اما با مقاطع مختلف دانشگاهی در بسیاری از مشاغل مقایسه کردیم یافته‌های ما در زیر آمده است:

تفاوت در میزان دستمزد بر اساس تحصیلات فردی در مکان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و بستگی زیادی به رشته شغلی نیز دارد. داده‌های نمایش داده‌شده در اینجا میانگین ترکیبی چند شغل است:

     _ افراد با گواهینامه یا مدرک دیپلم 17% بیشتر از کارکنانی که فقط دارای مدرک دبیرستان هستند، دستمزد دریافت می‌کنند.

     _ افراد با مدرک لیسانس 24٪ بیشتر از کارکنانی که فقط موفق به اخذ گواهینامه یا مدرک دیپلم شده‌اند، دستمزد دریافت می‌کنند.

    _ به افرادی که مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده‌اند دستمزدهایی پرداخت می‌شود که 29 درصد بیشتر از دستمزد کارکنان دارای مدرک کارشناسی است.

     _ افراد دارای مدرک تحصیلی دکترا به‌طور متوسط 23 درصد بیشتر از دارندگان مدرک کارشناسی ارشد درآمد دارند.

3- جنسیت

گرچه جنسیت نباید تأثیری در حقوق و دستمزد داشته باشد، اما درواقع این تأثیر وجود دارد. کارمندان مرد در آلمان 6 درصد بیشتر از همکاران زن خود در کل بخش‌ها درآمد دارند.

4- شهر و ایالت

دستمزدی که دریافت خواهید کرد تحت تأثیر محل زندگی شما در آلمان نیز می‌باشد. به‌طور معمول، شهرهای بزرگ حقوق بیشتری را برای جبران هزینه‌های زندگی بالاتر ارائه می‌دهند. مشاغل در شرق آلمان نیز معمولاً دستمزد کمتری دارند. جدول زیر نشان می‌دهد که چگونه میانگین حقوق سالانه در ایالت‌های مختلف فدرال از میانگین حقوق کل آلمان جدا می‌شود:

 

 

انحراف میزان دستمزد

Hesse

%1/14+

Baden-Württemberg

%6/8+

Hamburg

%9/5+

Bavaria

%1/5+

North Rhine-Westphalia

%8/0+

Rhineland-Palatinate

%7/1-

Bremen

%2/4-

Saarland

%5-

Berlin

%5/5-

Lower Saxony

%2/8-

Schleswig-Holstein

%7/11-

Thuringia

%19-

Saxony

%1/20-

Brandenburg

%1/21-

Saxony-Anhalt

%1/23-

Mecklenburg-Vorpommern

%1/24-

آیا اشتغال در حرفه‌های کم درآمد افراد را در معرض سقوط به زیر خط فقر قرار می‌دهد؟

آیا اشتغال در حرفه‌های کم درآمد افراد را در معرض سقوط به زیر خط فقر قرار می‌دهد؟​

فراموش نکنید که هدف از مهاجرت هیچوقت بدتر شدن وضع فعلی نیست. اگر قرار به بیرون آمدن از چاله و سقوط به عمق چاه باشد، همانطور بهتر که برای مهاجرت اقدام نکنید. مسئله دستمزد در آلمان یکی از مسائلی است که بی‌توجهی به آن می‌تواند شما را در معرض سقوط در چاه قرار دهد.

اقتصاد کشور آلمان نیز مانند هر کشور دیگری نمی‌تواند با افراد تطابق ناپذیر مهربان باشد. ممکن است در اوایل ورود خود به کشور آلمان، شغلی دانشجویی برای خود دست و پا کنید و دوران تحصیلی خود را با تکیه بر امتیازات مهاجرت تحصیلی به اتمام برسانید. با این حال، تنها در صورتی شانس برنده شدن خواهید داشت که از همان دوران دانشجویی و در زمانی که اوضاع بروقف مرداتان است، خودتان را برای ورود به دل جامعه واقعی آلمان آماده کنید.

به طور واقع بینانه، درآمد یک کارگر در آلمان به میزانی است که او را زیر خط فقط قرار می‌دهد. در صورتی که میزان درآمد شما در کشور آلمان، از مقدار ذکر شده به عنوان متوسط درآمد افراد ساکن آلمان کم‌تر باشد، شما در معرض سقوط به زیر خط فقر قرار خواهید گرفت. به بیان ساده، در صورتی که میزان دستمزد در آلمان برای هر فرد، شصت درصد کمتر از میزان میانگین حقوق افراد آلمانی باشد، فرد مورد نظر به تدریج جایگاه خود را در نظام اقتصادی کشور آلمان از دست می‌دهد. 

افزایش دستمزد سالانه در آلمان

افزایش دستمزد سالانه در آلمان

کارمندان در آلمان  هر 16 ماه یک‌بار افزایش حقوق تقریباً 8٪  را دارند. افزایش دستمزد سالانه در یک سال تقویمی (به صورت دوازده ماه) را می‌توان با فرمول زیر محاسبه کرد:

افزایش سالانه حقوق = نرخ افزایش× 12 ÷ افزایش فراوانی

_ بر اساس صنعت بانک انرژی فناوری اطلاعات مراقبت‌های بهداشتی سفر ساخت‌وساز  تحصیلات   9%

_ بر اساس سطح تجربه 

  تازه کار       5% – 3%

اواسط کار   9% – 6%

سطح ارشد 15% -10%

مدیریت بالا رتبه   20% – 15%

تفاوت در نرخ افزایش به‌نوعی توجیه می‌شود زیرا کارفرمایان تلاش بیشتری برای حفظ کارکنان باتجربه‌تر می‌کنند، زیرا به دست آوردن آن‌ها نسبت به کارمندان کم‌تجربه، سخت‌تر است. 

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای کار آلمان

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا