مشاوره رایگان

02128111107

دستمزد در آلمان

دستمزد در آلمان

دستمزد در آلمان

دستمزد در آلمان موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم ، اگر کار در آلمان را دارید با ما همراه باشید.

بررسی میزان دستمزد در آلمان هم برای افراد جویای کار در این کشور و هم برای افرادی که هم اکنون در این کشور مشغول به کار هستند ضروری است. بدون شک احاطه به اطلاعاتی از قبیل میزان حقوق عادلانه در کشور آلمان، نحوه محاسبه حقوق و مالیات و جزئیات فیش حقوقی برای که قصد دارند در آلمان زندگی کنند مهم است.

آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپاست و به جرات می‌توان گفت یکی از ثروتمندترین کشورها در اروپا بوده که نه تنها از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی، بلکه از نظر متوسط میزان درآمد شخصی نیز در سطح بالایی قرار دارد.

این کشور به دلیل طبقه متوسط مرفه، سیستم رفاهی سخاوتمندانه، بهداشت و درمان و آموزش رایگان، محیط پاک، امنیت عمومی و به‌طور کلی توزیع عادلانه و یکنواخت ثروت خود، مشهور است. بنابراین آلمان از نظر کیفیت عالی زندگی بسیار موردتوجه می‌باشد.

پیشرفت در بازار کار بین‌المللی آلمان نیز از مهم‌ترین دلایلی است که افراد مختلف، این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی و حتی تحصیلی انتخاب می‌کنند. ثبات اجتماعی و سیاسی حاکم بر کشور آلمان، فرصت‌های شغلی مناسبی را در این منطقه ایجاد کرده است. یکی از بالاترین کیفیت‌های زندگی در سراسر جهان نیز به آلمان تعلق دارد. 

اگر به دنبال کار هستید یا قبلاً در آلمان کار کرده‌اید، بدون شک سؤالاتی در مورد حقوق کار در آلمان، نحوه محاسبه حقوق و مالیات و نحوه درک فیش حقوقی خود خواهید داشت. در ادامه این مقاله ما سعی کرده‌ایم تا شما را در این زمینه راهنمایی کنیم و اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم.

مزایای زندگی در آلمان

checked-check-svgrepo-com

سالانه افراد زیادی به قصد زندگی در آلمان کشور خود را ترک می‌کنند. این موضوع بی‌دلیل نیست؛ بلکه مزایای بیشمار زندگی در این کشور، افراد را به زندگی در آلمان ترغیب خواهد کرد. مهاجران در این کشور فرصت‌های شغلی مناسبی را بر اساس تجربه و مهارت خود به دست می‌آورند. هزینه زندگی کم و برقراری تعادل بین زندگی و کار، این کشور را به محبوبیت بالایی رسانده است. دستمزد در آلمان نیز در سطح بالایی قرار دارد و افراد از دریافت حقوق خود رضایت دارند.
نرخ مالیات متعادل و سطح کیفیت زندگی در کشور محبوب آلمان معروف است. اقتصاد باثبات و نرخ بیکاری اندک نیز در این کشور مورد توجه قرار دارد. شما با زندگی در آلمان، می‌توانید از اقتصاد قوی و زیرساخت‌های پیشرفته برخوردار شوید. امنیت و قوانین این کشور نیز در بین کشورهای اروپایی زبانزد است.

دستمزد در آلمان ( خالص و ناخالص )

حقوق خالص و ناخالص در آلمان

تفاوت بین دستمزد ناخالص و خالص در آلمان می‌تواند برای بسیاری از افراد به خصوص مهاجران تعجب‌آور باشد، زیرا معمولا سیستم مالیات در این کشور با سایر کشورها تفاوت زیادی دارد. دستمزد در آلمان باید با توجه به پرداخت مالیات در نظر گرفته شود. افراد در این کشور در طول سال، مالیات بر درآمد پرداخت می‌کنند. پرداخت مالیات به میزان درآمد شما در این کشور بستگی دارد؛ اما به طور معمول شما موظف به پرداخت 35 درصد از درآمد خود به عنوان مالیات و حق مشارکت در این کشور هستید.
دستمزد ناخالص: حقوق ماهانه یا سالانه شما قبل از کسر است که مبلغ آن معمولاً در قرارداد کار شما به تفصیل شرح داده خواهد شد و معمولا 35 درصد بیشتر از حقوق دریافتی خالص شما خواهد بود.
دستمزد خالص:  مبلغی است که هر ماه پس از کسر کلیه مالیات‌ها، پرداخت‌های امنیت اجتماعی و سایر هزینه‌ها در حساب بانکی خود دریافت خواهید کرد.
اگر درمورد دستمزد با کارفرمای خود بحث می‌کنید، همیشه از نظر حقوق ناخالص خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که در طول هر مذاکره درباره حقوق، تفاوت نسبتاً بزرگ بین دستمزد ناخالص و خالص را در نظر داشته باشید.
در مجموع، مالیات بر درآمد و پرداخت‌های امنیت اجتماعی حدود ۳۵٪ از حقوق ناخالص شما را اشغال می‌کند. به‌عنوان مثال، اگر حقوق ناخالص ماهیانه شما ۳۰۰۰ یورو است، پس از کسر می‌توانید انتظار داشته باشید که ماهیانه ۱۹۵۰ یورو دریافت خواهید کرد. اگر به عنوان یک کارمند در این کشور کار می‌کنید، کارفرما مستقیما مالیات را از حقوق شما برداشت می‌کند؛ اما اگر به صورت خوداشتغالی در آلمان فعالیت می‌کنید، باید مالیات را از طریق انتقالات بانکی پرداخت کنید.

پاداش و بسته‌های تشویقی:

برخی از کارفرمایان در آلمان پاداش اضافی با عناوین مختلف مانند “ماه سیزدهم”، حقوق تابستان یا کریسمس، حق کمیسیون و پاداش‌های مبتنی بر عملکرد به کارکنان خود پرداخت می‌کنند. این مزایا همچنین می‌تواند شامل اتومبیل‌های سازمانی، رایانه یا تلفن‌های همراه باشد. نکته مهم اینجاست که این مزایا نیز مشمول مالیات بر درآمد خواهند شد. برخی از کارفرمایان آلمانی در پایان سال، حقوق یک ماه اضافی را به عنوان پاداش به کارکنان خود انتقال می‌دهند.
اگر از خارج از کشور استخدام شوید (به‌عنوان مثال توسط یک شرکت بین‌المللی)، ممکن است حتی یک بسته پاداشی سخاوتمندانه‌تر به شما پیشنهاد شود: به برخی از مهاجران پول پرداخت می‌شود تا هزینه جابجایی، بیمه درمانی خصوصی، اسکان کوتاه‌مدت یا هزینه‌های مدرسه برای فرزندان آن‌ها تأمین شود.

 

حداقل حقوق در آلمان

هزينه زندگي در استراليا

فارغ از تمام جزئیات و شرایط گفته شده، تمامی حقوق‌های پرداختی در کشور آلمان بر اساس نظامی هدفمند معین می‌شوند. در این نظام نیز مانند تمام نظام‌های تجاری دیگر، مفاهیم مختلفی مانند نیروی کار ارزان وجود دارد. برای مثال، در آلمان نیز مانند هر کشور دیگری دانشجویان در دسته نیروهای ارزان کار قرار می‌گیرند. با این حال، میزان دستمزد در آلمان حتی برای دانشجویان نیز از حد مجاز کم‌تر نخواهد شد.

با توجه به اقتصاد رو به رشد کشور آلمان، نرخ بیکاری در این کشور درصدی نزولی دارد و هفتاد و پنج درصد از افراد 15 تا 65 سال ساکن در این کشور، توانسته‌اند با شغلی متناسب با مهارت‌ها و با میزان حقوق دلخواهشان پیدا کنند. کشور آلمان در بین کشورهای اتحادیه اروپا از نرخ بیکاری پایینی برخوردار است؛ همچنین دستمزد در آلمان در رتبه بالایی قرار دارد. رتبه پنجم اقتصاد برتر دنیا به کشور محبوب آلمان تعلق دارد؛ بنابراین مشاغل زیادی در حوزه صنعت، مهندسی و تولیدی در این کشور یافت می‌شود.
افرادی که قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند، در مرحله اول میزان درآمد و حقوق خود را در این کشور بررسی می‌کنند. کارهای معمولی و تخصصی در این کشور به وفور دیده می‌شوند و افراد خارجی می‌توانند نسبت به یافتن شغل، باتوجهبه مهارت خود در این کشور امیدوار باشند. میزان درآمد در کشور آلمان با سطح تحصیلات، مهارت‌ها، محیط شغلی انتخابی و… ارتباط مستقیم خواهد داشت.

آمار منتشر شده از موسسه او ای سی دی

بر اساس آمار موسسه او ای سی دی، میانگین حقوق پرداختی در کشور آلمان سالیانه به میزان یک و نیم درصد افزایش پیدا می‌کند. این افزایش حقوق در پی بالا رفتن ارزش مهارت‌ها و تخصص‌های نیروی کار صورت می‌پذیرد. با توجه به آمار ارائه شده توسط دولت آلمان، می‌توان گفت که میانگین میزان حقوق پرداختی به کارمندان آلمانی برابر با 3771 یورو به صورت ماهیانه است. توجه داشته باشید در این آمار، میزان درآمد افراد خوداشتغال به ثبت نرسیده است.

برای مثال، بسیاری از افرادی که از ایران خارج می‌شوند با مشغول شدن به کارهای مختلف خصوصی مانند مترجمی و یا اداره یک آنلاین شاپ صادراتی کسب درآمد می‌کنند. به طور کلی حتی اگر از نظر دسته بندی دنیای تجاری در رده نیروهای ارزان کار نیز قرار بگیرید، می‌توانید با تکیه بر مهارت‌هایتان میزان حقوقتان را به شکل چشمگیری افزایش دهید. ضمنا، در خصوص میزان حداقل درآمد دانشجویان نیز پیشتر صحبت کرده‌ایم و آمار فوق، مرتبط با افرادی مشغول در حرفه‌های غیردانشجویی و یا دانشجویان صاحب مهارت است.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که میزان افزایش حقوق شما و دستمزد در آلمان علاوه بر توانمندی و مهارت‌های شما به بودجه شرکت نیز بستگی دارد. شرکت‌های معتبری که سالانه با سودهای کلانی مواجه می‌شوند، می‌توانند افزایش درآمد کارکنان خود را تضمین کنند.

مقاله پیشنهادی ——->کار در آلمان با مدرک فنی

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

حقوق مشاغل مختلف در آلمان

میزان دستمزدر در آلمان

حقوق کار در آلمان از 960 یورو در ماه (حداقل حقوق) تا 17000 یورو در ماه است (حداکثر متوسط حقوق ، حداکثر واقعی دستمزد کار در آلمان بیشتر است). همچنین دستمزد متوسط 4120 یورو در ماه است، به این معنی که نیمی از افراد (50٪) کمتر از 4120 یورو درآمد دارند؛ در حالی که نیمی دیگر بیش از 4120 یورو درآمد دارند.

حقوق خوب در کشور آلمان به سبک زندگی، محیط و محل زندگی افراد و نهایتا انتظارات شما از یک زندگی ایده‌آل بستگی دارد. هزینه‌های زندگی در این کشور ممکن است از شهری به شهر دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین محیط زندگی خود را برای زندگی و کار در این کشور با حساسیت زیادی انتخاب کنید.

طبق آمار اداره فدرال آلمان، در سال 2019 متوسط درآمد ناخالص سالانه 928/47 یورو یا 994/3 یورو در ماه بوده است. حقوق و دستمزد فردی می‌تواند بسیار متفاوت از این رقم باشد، زیرا تحت تأثیر عواملی از قبیل سن، سابقه کار، نوع پیشه، تجربه، ساعات کاری و موقعیت جغرافیایی قرار دارد. جدول زیر ایده‌ای از چگونگی تأثیر این عوامل بر پرداخت شما را ارائه می‌دهد.

متوسط دستمزد در آلمان بر اساس نوع شغل

 میزان دستمزد در کشورهای مختلف به نوع شغل افراد بستگی دارد. تقریبا این موضوع برای همه افراد روشن است که مشاغل پزشکی و مهندسی در کشورهای مختلف از میزان درآمد بالایی برخوردار هستند. اگر در چنین رشته‌های تخصص ندارید و با مهارت‌ها دیگری قرار است به بازار کار آلمان وارد شوید، نگران نباشید؛ زیرا این کشور با سطح درآمد معقولانه‌ای تمامی مشاغل را پوشش می‌دهد. دستمزد در آلمان با نوع تخصص ومهارت شما رابطه مستقیمی دارد.

در گزارش دستمزد در سال 2020، میانگین حقوق افراد برای افرادی که در مشاغل حرفه‌ای یا مدیریتی در آلمان کار می‌کنند، ذکرشده است:

حرفه

درآمد متوسط سالانه (ناخالص)

دکتر

92,316 یورو

امور مالی

76,354 یورو

وکیل

70,042 یورو

بانک

65,006 یورو

مهندسی

64,541 یورو

مشاوره

63,893 یورو

فروش

63,837 یورو

IT

60,545 یورو

بازاریابی

60,424 یورو

نیروی انسانی

58,408 یورو

روابط عمومی

57,741 یورو

تحقیقات علمی

56,466 یورو

بیمه

55,301 یورو

بازرگانی، حمل‌ونقل و تدارکات

51,501 یورو

تحصیلات

50,352 یورو

خدمات بهداشتی و اجتماعی

49,866 یورو

طراح

48,259 یورو

حرفه‌های فنی

46,119 یورو

میانگین دستمزد ساعتی در آلمان

 متوسط دستمزد ساعتی (پرداخت در هر ساعت) در آلمان 22 یورو است. این بدان معنی است که به‌طور متوسط هر فرد در آلمان برای هر ساعت کار تقریباً 22 یورو درآمد کسب می‌کند.

دستمزد ساعتی = حقوق سالانه ÷ (52 × 5 × 8)

دستمزد ساعتی میزان حقوقی است که برای یک ساعت کار پرداخت می‌شود. معمولاً مشاغل به دو دسته: مشاغل حقوق‌بگیر و مشاغل ساعتي طبقه‌بندی می‌شوند. به مشاغل حقوق‌بگیر بدون در نظر گرفتن ساعات کار، مبلغی ثابت پرداخت می‌کنند. اما به مشاغل ساعتی به ازای هر ساعت کار، دستمزد پرداخت می‌شود.

برای تبدیل حقوق به دستمزد ساعتی از فرمول بالا می‌توان استفاده کرد (با فرض داشتن 5 روز کاری در هفته و 8 ساعت کاری در روز که به عنوان استانداردی برای اکثر مشاغل درنظر گرفته می‌شود) البته محاسبه دستمزد ساعتی با توجه به عواملی مانند ساعات کار در هفته و کمک‌هزینه تعطیلات سالانه ممکن است کمی متفاوت باشد. یک تفاوت اصلی بین کارمندان حقوق‌بگیران و ساعتی، در صلاحیت اضافه‌کاری است. کارمندان حقوق‌بگیر معمولاً برخلاف کارمندان با حقوق ساعتی از اضافه‌کار معاف هستند.

مقاله پیشنهادی ——-> مالیات در آلمان

حداقل درآمد در آلمان

coins-svgrepo-com (1)

اگر دوست دارید در آلمان زندگی کنید و یا به دنبال شغل در این کشور هستید، احتمالا آگاهی از حداقل دستمزد در آلمان برای شما مهم است. شما باید حداقل دستمزد خود را در این کشور با هزینه‌ها و سبک زندگی خود تطبیق دهید و نهایتا تصمیم به مهاجرت بگیرید. کیفیت زندگی در این کشور بالا است؛ اما شیوه زندگی و سبک شما نیز در این امر دخیل خواهد بود.
بر اساس محاسبات صورت گرفته در سال 2022، حداقل دستمزد افراد در این کشور 12 یورو در ساعت است؛ بنابراین افراد در این کشور می‌توانند در پایان ماه، حدودا 2.100 یورو حقوق دریافت کنند. این حقوق شامل افرادی است که وقت آزاد برای کار کردن داشته باشند و بتوانند به صورت تمام وقت در این کشور مشغول به کار شوند.
هزینه‌های زندگی در آلمان در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر، کاملا مناسب به نظر می‌رسد. افراد در سال 2022، برای پوشش دادن هزینه‌های مختلف زندگی در کشور دوست‌داشتنی آلمان به حدود 934 یورو در ماه نیاز دارند. این هزینه‌ها در سال به 11208 یورو خواهد رسید. هزینه‌های زندگی شامل هزینه غذا، مسکن، لباس و خدمات مختلف سرگرمی در این کشور می‌شود.

worker-svgrepo-com (2)

درآمد کارگر ساده در آلمان

دستمزد در آلمان و مشاغل مختلف، افراد زیادی را به سمت خود جذب کرده است. این کشور با بازار کار گسترده خود، می‌تواند افراد متخصص و همچنین کارگران را در بازار خود به کار گیرد. کارگرانی که در این کشور مشغول به فعالیت می‌شوند، حداقل می‌توانند در ساعت 1200 یورو دریافت کنند. ساعت کاری این کشور در حالت متعادل، 8 ساعت کار در روز و به عبارتی 48 ساعت در هفته است؛ بنابراین کارگرانی که بیشتر از این ساعت‌ها مشغول به کار باشند، اضافه حقوق دریافت خواهند کرد.
حقوق کارگران در این کشور، از حقوق دیگر مشاغل پایین‌تر است. افرادی که قصد مهاجرت به عنوان کارگر را در این کشور دارند، می‌توانند در آشپزخانه، ساخت و ساز، آرایشگاه، هتل و … مشغول به کار شوند. یک کارگر آشپزخانه در کشور محبوب آلمان حقوق 21.907 یورویی را دریافت خواهد کرد. رانندگی نیز در این کشور می‌تواند جزو مشاغل کارگری بهحساب آید. یک آشپز در این کشور حقوق 27.195 یورویی را تجربه می‌کند.
اگر شما به عنوان یک کارگر ماهر در زمینه خاصی موفق به دریافت پیشنهاد شغلی مرتبط با حرفه خود شده باشید می‌توانید برای دریافت مجوز کار اقدام کنید. بهتر است بدانید که نامه پیشنهاد شغلی باید حداقل به مدت 1 سال پیشنهاد شده باشد. بهتر است بدانید که آلمان از حضور کارگران خارجی ماهر به کشور خود استقبال می‌کند؛ چراکه صنایع پیشرفته و رو به رشد آلمان به چنین افرادی نیازمند است.

مشاغل پردرآمد در آلمان

مهاجرت شغلی

آلما‌ن کشوری در قلب اروپا است و در بین افراد به عنوان یک مکان فوق‌العاده برای کارکردن در نظر گرفته می‌شود. استاندارد بالای زندگی در کشور آلمان، در کنار اقتصاد پایدار و دستمزد در آلمان ازجمله مزایای اصلی زندگی در این کشور بهحساب می‌آید. بهتر است بدانید که اگر مهارت و تخصص خاصی دارید می‌توانید بهراحتی در آلمان شغل متناسب با مهارت خود را کسب کرده و نهایتا به درآمدهای بالایی در این کشور برسید.

 

شغل مشاور مالیاتی در آلمان

مشاوران مالیاتی در کشورهای مختلف، می‌توانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. در کنار یافتن راحت شغل مورد نظر، افراد در این رده شغلی از حقوق خوبی نیز برخوردار هستند. میانگین حقوق سالانه مشاوران مالی در کشور آلمان، 68900 یورو محاسبه شده است؛ البته برای اینکه بتوانید بهعنوان یک مشاور مالی در کشور آلمان مشغول به کار شوید باید از تجربه کاری بالا و اطلاعات کافی در این زمینه برخوردار باشید.

 

سخنران توسعه شرکت

احتمالا این رده شغلی کمی برای شما جدید و شاید عجیب و غریب به نظر آید؛ اما بهتر است بدانید که میانگین حقوق سالانه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، 69100 یورو خواهد بود. سخنرانان در جهت توسعه شرکت‌های مختلف و به ویژه فروش محصولات در سمینارها و وبینارها نقش خود را ایفا می‌کنند. این افراد از اعتبار، تجربه و اطلاعات زیادی برخوردار هستند.

 

حسابداری در آلمان

حسابداران شرکت‌های بزرگ آلمانی می‌توانند سالانه میانگین حقوقی معادل70.300 یورو را تجربه کنند. این افراد حساب‌های جاری و مهم مشتریان را بررسی می‌کنند و از مسئولیت بالایی در قبال این شغل برخوردار هستند. آنها باید کنترل حساب‌ها و نهایتا گزارش‌دهی به مدیر را برعهده بگیرند. دستمزد در آلمان به رده‌های مختلفی تقسیم می‌شود که حسابداران در رده‌های بالایی قرار دارند.

 

درآمد دکتر در کشور آلمان

میزان حقوق یک دکتر در کشور آلمان به میزان تجربه و تخصص وی بستگی دارد. آلمان به عنوان یکی از بهترین سیستم‌های مراقبتی پزشکی در جهان شناخته می‌شود؛ بنابراین کسانی که در این زمینه تخصص دارند، می‌توانند در این کشور به شغل ایده‌آل خود دست پیدا کنند. جراحان و پزشکان متخصص در کشور محبوب آلمان، به طور متوسط سالانه 103.000 یورو درآمد دریافت خواهند کرد. پزشکان عمومی و پزشکانی که در سال‌های اولیه طبابت خود به سر می‌برند، از حقوق کمتری برخوردار می‌شوند.
یک پزشک عمومی به طور متوسط 65.944 یورو درآمد را تجربه خواهد کرد؛ اما هرچه تجربه و مهارت این شخص بالاتر رود، میانگین حقوق وی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اگر از تجربه متوسط در زمینه پزشکی برخوردار هستید، در کشوزر آلمان حقوق 8.960 یورویی را تجربه می‌کنید.

 

درآمد یک مهندس در آلمان

میانگین حقوق یک مهندس در کشور آلمان، 62.229 یورو محاسبه می‌شود. مشخص است که میزان تجربه و مهارت افراد در کنار منطقه‌ای که در آن مشغول به کار هستند نیز بر میزان دستمزد در آلمان تاثیرگذار خواهد بود. مهندس برق در این کشور می‌تواند حقوق 73.000 یورویی را برای خود تصور کند. مهندسین آی تی نیز در این کشور حقوق 75.200 را تجربه می‌کنند.
شرکت‌های مختلفی در آلمان به صورت پیشرفته در حوزه فناوری و رشته‌های مهندسی فعالیت می‌کنند؛ بنابراین یکی از مقاصد مهم و قابل توجه افراد متخصص و مهندس، کشور آلمان است. این کشور همواره به متخصصین، مهندسین و افراد باتجربه در زمینه فناوری و تکنولوژی نیاز دارد و از آنها اسقبال خواهد کرد.

 

بازاریابی در آلمان

رشته بازاریابی در آلمان همواره مورد توجه افراد مختلف قرار دارد. فرصت‌های شغلی مختلفی در زمینه بازاریابی برای افراد در این کشور وجود دارد. این رده شغلی با میزان فروش رابطه مستقیمی دارد؛ اما به طور میانگین متخصصین بازاریابی در این کشور در سال 51.000 یورو را تجربه خواهند کرد. اگر فروش و ارتباط ایجاد شده توسط بازاریاب در سطح گسترده‌تری صورت گیرد، این افراد می‌توانند پورسانت نیز دریافت کنند و دستمزد در آلمان را در سطح بالاتری تجربه کنند.

مقاله پیشنهادی ——-> برنامه نویسی در آلمان

worker-svgrepo-com (2)

هزینه زندگی در آلمان

هزینه‌های زندگی در آلمان با توجه به هزینه مسکن، مواد غذایی، حمل و نقل، خدمات آب و برق و پوشاک محاسبه می‌شود. هزینه ماهانه تخمین زده شده برای یک نفر در کشور آلمان 840.5 یورو محاسبه شده است؛ البته این هزینه بدون احتساب اجاره در نظر گرفته می‌شود. زندگی یک خانواده چهار نفره در این کشور به صورت ماهانه 2883.0 یورو هزینه به همراه خواهند داشت.
خرید آپارتمان در مرکز شهرهای آلمان با هزینه بیشتری نسبت به آپارتمان‌های خارج از شهر محاسبه می‌شود. قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر، 6.693.15 یورو محاسبه می‌شود. اگر در خارج از شهر آپارتمانی را انتخاب کنید، باید برای هر متر مربع از این منزل، 4809.02 یورو هزینه پرداخت کنید.
هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 859.13 یورو محاسبه شده است و در ازای همین آپارتمان البته خارج از شهر باید 629.09 یورو هزینه پرداخت کنید. اگر آپارتمان‌های سه خوابه در مرکز شهر را برای زندگی انتخاب کنید باید 1.589.11 یورو اجاره پرداخت کنید.

مقاله پیشنهادی ——-> اجاره خانه در آلمان

عوامل مؤثر بر حقوق در آلمان

عوامل مؤثر بر دستمزد در آلمان
عوامل موثر بر دستمزد در آلمان
 در این بخش به عواملی که در میزان دستمزد در آلمان تأثیر دارند خواهیم پرداخت. عوامل متعددی بر دستمزد در آلمان تاثیرگذار خواهند بود و افراد مختلف قبل از تصمیم‌گیری برای مهاجرت و یا زندگی در این کشور باید با این عوامل آشنا شوند. ما در این مقاله عوامل سال‌های تجربه کاری، سطح تحصیلات، جنسیت و شهر یا ایالت را به‌عنوان عوامل اصلی در نظر گرفته به بررسی هریک پرداخته‌ایم:
 

1- سال‌های تجربه کاری

سطح تجربه مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتاً هرچه سال‌های تجربه بالاتر باشد، دستمزد نیز بالاتر می‌رود.

  • 5 تا 2 سال سابقه کاری = 32% دستمزد بیشتر نسبت به تازه‌کارها
  • بیش از 5 سال سابقه کاری = 36% دستمزد بیشتر نسبت به سابقه کار زیر 5 سال
  • 10 سال سابقه کاری = 21% دستمزد بیشتر نسبت به زیر 10 سال
  • 15 سال سابقه کاری= دستمزدها 14% بیشتر نسبت به زیر 15 سال

تغییر در میزان دستمزدها در هر منطقه و با توجه به زمینه شغلی متفاوت است. داده‌های بیان‌شده در اینجا میانگین ترکیبی مشاغل مختلف است.این نکته بدیهی است که با بالا رفتن تجربه شما در یک تخصص و زمینه خاص، میزان درآمد شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 2- سطح تحصیلات

مشهور است که تحصیلات عالی معادل حقوق بیشتری است، اما مدرک چقدر می‌تواند پول بیشتری به دستمزد شما اضافه کند؟ ما دستمزد متخصص‌ها در سطح یکسان اما با مقاطع مختلف دانشگاهی در بسیاری از مشاغل مقایسه کردیم یافته‌های ما در زیر آمده است:

تفاوت در میزان دستمزد بر اساس تحصیلات فردی در مکان‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و بستگی زیادی به رشته شغلی نیز دارد. داده‌های نمایش داده‌شده در اینجا میانگین ترکیبی چند شغل است:

     _ افراد با گواهینامه یا مدرک دیپلم 17% بیشتر از کارکنانی که فقط دارای مدرک دبیرستان هستند، دستمزد دریافت می‌کنند.

     _ افراد با مدرک لیسانس 24٪ بیشتر از کارکنانی که فقط موفق به اخذ گواهینامه یا مدرک دیپلم شده‌اند، دستمزد دریافت می‌کنند.

    _ به افرادی که مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده‌اند دستمزدهایی پرداخت می‌شود که 29 درصد بیشتر از دستمزد کارکنان دارای مدرک کارشناسی است.

     _ افراد دارای مدرک تحصیلی دکترا به‌طور متوسط 23 درصد بیشتر از دارندگان مدرک کارشناسی ارشد درآمد دارند.

ناگفته نماند افرادی که از تحصیلات بالایی برخوردار نیستند و یا تحصیل نکرده‌اند نیز می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. میزان حقوق و درآمد این افراد بر اساس تجربه حرفه‌ای آنها در این مسیر، بستگی دارد. افرادی که بین 11 تا 20 سال در یک زمینه خاص تجربه دارند، حدود 67 درصد نسبت به تازه‌کارها، از حقوق بیشتری برخوردار خواهند شد.

3- جنسیت

گرچه جنسیت نباید تأثیری در حقوق و دستمزد داشته باشد، اما درواقع این تأثیر وجود دارد. کارمندان مرد در آلمان 6 درصد بیشتر از همکاران زن خود در کل بخش‌ها درآمد دارند.

4- وضعیت اقتصادی شرکت

گردش مالی شرکت و سودو یان‌های آن، بر روی حقوق کارکنان شرکت و دستمزد در آلمان تاثیرگذار خواهد بود. شرکتی که با سودهای خوبی همراه نباشد و گردش مالی آن رو به افزایش و بهبود نباشد، نمی‌تواند حقوق بالایی را به کارمندان خود اختصاص دهد؛ از طرف دیگر با گذشت زمان، افزایش حقوق چشمگیری در این سازمان‌ها دیده نخواهد شد. هرچه محل کار شما بزرگتر باشد و از اعتبار بالاتری نیز برخوردار باشد، میزان حقوق دریافتی شما نیز افزایش خواهد یافت.

5- شهر و ایالت

دستمزدی که دریافت خواهید کرد تحت تأثیر محل زندگی شما در آلمان نیز می‌باشد. به‌طور معمول، شهرهای بزرگ حقوق بیشتری را برای جبران هزینه‌های زندگی بالاتر ارائه می‌دهند. مشاغل در شرق آلمان نیز معمولاً دستمزد کمتری دارند. کارمندانی که در جنوب آلمان مشغول به کار هستند از حقوق بیشتری نسبت به شاغلین بخش شمالی آلمان برخوردار می‌شوند. جدول زیر نشان می‌دهد که چگونه میانگین حقوق سالانه در ایالت‌های مختلف فدرال از میانگین حقوق کل آلمان جدا می‌شود:

 

 

انحراف میزان دستمزد

Hesse

%1/14+

Baden-Württemberg

%6/8+

Hamburg

%9/5+

Bavaria

%1/5+

North Rhine-Westphalia

%8/0+

Rhineland-Palatinate

%7/1-

Bremen

%2/4-

Saarland

%5-

Berlin

%5/5-

Lower Saxony

%2/8-

Schleswig-Holstein

%7/11-

Thuringia

%19-

Saxony

%1/20-

Brandenburg

%1/21-

Saxony-Anhalt

%1/23-

Mecklenburg-Vorpommern

%1/24-

flag-maps-and-flags-svgrepo-com

مناطق پردرآمد در آلمان

هماطور که پیش از این در مقاله اشاره شد، شهر و ایالتی که افراد در آن مشغول به کار هستند، ارتباط مستقیمی به درآمد دریافتی آنها دارد. مناطق جنوبی آلمان از مناطق شمالی آن، ثروتمندتر هستند؛ بنابراین افرادی که در شهرهای جنوبی این کشور مشغول به کار هستند، دستمزد در آلمان را در سطح بالاتری تجربه خواهند کرد.
شهر مونیخ در کشور آلمان با میانگین حقوق ناخالص 45.360 یورو در سال، رتبه اول حقوق دریافتی در این کشور را به خود اختصاص داده است. افرادی که در شهر دوسلدورف مشغول به کار هستند نیز حقوق 43.512 یورو در سال را تجربه خواهند کرد. هایلبرون یکی از شهرهای جنوبی آلمان به شمار می‌رود. میانگین درآمد قابل تصور در این منطقه 42.275 یورو محاسبه می‌شود.
شهر استانبرگ نیز با میانگین حقوق 38.509 یورو در بین شهرهای مختلف شناخته می‌شود. شهر محبوب برلین نیز در این کشور 38.016 یورو را به عنوان میانگین حقوق ناخالص در نظر گرفته است. باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که هزینه‌های زندگی نیز در شهرهای مختلف آلمان متفاوت خواهد بود.
هزینه اجاره و هزینه‌های دیگر در شهرهای مختلف با کاهش و افزایش مواجه خواهد شد. مونیخ و فرانکفورت به عنوان گران‌ترین شهرهای آلمان شناخته می‌شوند و برلین و دوسلدورف نیز در رده‌های بعدی شهرهای گران‌قیمت قرار دارند. باید این موضوع را نیز در نظر بگیرید که مالیات و کمک‌های اجتماعی از حقوق ناخالص شما کم خواهد شد.

مقاله پیشنهادی ——-> شهرهای آلمان

آیا اشتغال در حرفه‌های کم درآمد افراد را در معرض سقوط به زیر خط فقر قرار می‌دهد؟​

آیا اشتغال در حرفه‌های کم درآمد افراد را در معرض سقوط به زیر خط فقر قرار می‌دهد؟

فراموش نکنید که هدف از مهاجرت هیچوقت بدتر شدن وضع فعلی نیست. اگر قرار به بیرون آمدن از چاله و سقوط به عمق چاه باشد، همانطور بهتر که برای مهاجرت اقدام نکنید. مسئله دستمزد در آلمان یکی از مسائلی است که بی‌توجهی به آن می‌تواند شما را در معرض سقوط در چاه قرار دهد.

اقتصاد کشور آلمان نیز مانند هر کشور دیگری نمی‌تواند با افراد تطابق ناپذیر مهربان باشد. ممکن است در اوایل ورود خود به کشور آلمان، شغلی دانشجویی برای خود دست و پا کنید و دوران تحصیلی خود را با تکیه بر امتیازات مهاجرت تحصیلی به اتمام برسانید. با این حال، تنها در صورتی شانس برنده شدن خواهید داشت که از همان دوران دانشجویی و در زمانی که اوضاع بروقف مرداتان است، خودتان را برای ورود به دل جامعه واقعی آلمان آماده کنید.

به طور واقع بینانه، درآمد یک کارگر در آلمان به میزانی است که او را زیر خط فقط قرار می‌دهد. در صورتی که میزان درآمد شما در کشور آلمان، از مقدار ذکر شده به عنوان متوسط درآمد افراد ساکن آلمان کم‌تر باشد، شما در معرض سقوط به زیر خط فقر قرار خواهید گرفت. به بیان ساده، در صورتی که میزان دستمزد در آلمان برای هر فرد، شصت درصد کمتر از میزان میانگین حقوق افراد آلمانی باشد، فرد مورد نظر به تدریج جایگاه خود را در نظام اقتصادی کشور آلمان از دست می‌دهد. 

افزایش دستمزد سالانه در آلمان

افزایش حقوق در آلمان

کارمندان در آلمان  هر 16 ماه یک‌بار افزایش حقوق تقریباً 8٪  را دارند. افزایش دستمزد سالانه در یک سال تقویمی (به صورت دوازده ماه) را می‌توان با فرمول زیر محاسبه کرد:

افزایش سالانه حقوق = نرخ افزایش× 12 ÷ افزایش فراوانی

_ بر اساس صنعت بانک انرژی فناوری اطلاعات مراقبت‌های بهداشتی سفر ساخت‌وساز  تحصیلات   9%

_ بر اساس سطح تجربه 

  تازه کار       5% – 3%

اواسط کار   9% – 6%

سطح ارشد 15% -10%

مدیریت بالا رتبه   20% – 15%

تفاوت در نرخ افزایش به‌نوعی توجیه می‌شود زیرا کارفرمایان تلاش بیشتری برای حفظ کارکنان باتجربه‌تر می‌کنند، زیرا به دست آوردن آن‌ها نسبت به کارمندان کم‌تجربه، سخت‌تر است. 

مقاله پیشنهادی ——-> ویزای کار آلمان

شرایط مهاجرت کاری به آلمان

checklist-svgrepo-com

آلمان به دلیل کمبود نیروی متخصص در زمینه‌های مختلف، از مهاجرین کشورهای خارجی استقبال می‌کند؛ اما این استقبال با شرایطی نیز همراه است. افرادی که تصمیم به مهاجرت و کار در این کشور می‌گیرند، باید پیشنهاد شغلی دریافت کنند. داشتن بودجه اولیه برای اثبات توانایی مالی و تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی نیز از شرایط اصلی مهاجرت کاری به این کشور است.
در ابتدای مسیر باید رزومه خود را به کارفرماهای مختلف ارسال کنید. رزومه شما باید با مهارت‌ها و توانایی‌های منحصربهفرد شما ارتباط داشته باشد. در این مسیر می‌توانید از شرکت‌های مهاجرتی و کاریابی در این زمینه کمک بگیرید. پس از تایید رزومه، مهارت شما از طریق یک مصاحبه آنلاین سنجش خواهید شد و در صورت داشتن صلاحیت لازم، یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما دریافت خواهید کرد

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت کاری به آلمان

نتیجه گیری

بر اساس گزارش  SchengenVisaInfo.com، از بین هر چهار نفر ساکن آلمان، بیش از یک نفر جزو مهاجرین هستند و تعداد مهاجران در این کشور روزبهروز در حال افزایش است. دستمزد در آلمان، هزینه‌های زندگی و نهایتا کیفیت کلی زندگی در این کشور، از مهم‌ترین پارامترهای مورد توجه مهاجرین است. اگر طیکردن مسیر مهاجرت برایتان پیچیده به نظر می‌رسد، نگران نباشید، موسسه مهاجرتی مهاجرت با ما شما را در این مسیر همراهی خواهد کرد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن