مشاوره رایگان

02128111107

ویزای توریستی شینگن

ویزای توریستی شینگن

ویزای شینگن

ویزای توریستی شینگن مطلبی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. شینگن نام شهری در کشور لوکزامبورگ است که کشورهای اروپایی در آن توافق‌نامه شینگن را امضا کردند. در حال حاضر 26 کشور در توافق‌نامه شینگن حضور دارند. شهروندان این 26 کشور برای سفر در این کشورها نیازی به ویزا ندارند؛ اما شهروندان سایر کشورها برای سفر به کشورهای حوزه شینگن باید ویزا دریافت کنند. این ویزای توریستی به متقاضیان اجازه می‌دهد که به هر کشوری در حوزه شینگن رفت‌وآمد داشته باشند. با ما همراه باشید تا در این مطلب با فرایند اخذ ویزای توریستی شینگن آشنا شویم.

آنچه در این مقاله میخوانید :

اخذ ویزای توریستی شینگن چه مزایای را به همراه دارد؟

مهم‌ترین مزیت دریافت ویزای توریستی شینگن این است که متقاضیان می‌توانند به‌راحتی در کشورهای حوزه شینگن رفت‌وآمد داشته باشند. این ویزا بیشتر برای افرادی مناسب است که در کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شینگن به طور مداوم در حال رفت‌وآمد هستند. باید بدانید که بدون داشتن ویزای شینگن، شما برای ورود به کشورهای حوزه شینگن در هر نوبت باید فرایند تهیه و ترجمه مدارک را انجام داده و هزینه زیادی بپردازید. همچنین باید زمانی زیادی را برای نوبت گرفت از سفارت برای مصاحبه صرف کنید. اما با داشتن ویزای توریستی شینگن، این مشکلات را نخواهید داشت.

باید اشاره کرد که بسیاری از افراد برای مهاجرت به کشورهای حوزه شینگن از ویزای توریستی این کشورها استفاده می‌کنند. معمولا برای مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری و خود حمایتی، اخذ ویزای گردشگری شینگن ضروری است. چرا که در مهاجرت کاری، برای کاریابی به صورت حضوری، متقاضیان باید با ویزای شینگن وارد کشور مقصد شوند. برای مهاجرت با روش خود حمایتی، اخذ این ویزا برای اثبات سابقه حضور در کشور مقصد ضروری است. همچنین متقاضیان برای انجام امور اولیه سرمایه‌گذاری خود در کشورهای حوزه شینگن باید ویزای توریستی این کشورها را دریافت کنند. بنابراین می‌توان گفت که ویزای گردشگری شینگن در فرایند مهاجرت به کشورهای این حوزه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

اخذ ویزای توریستی شینگن

انواع ویزای توریستی شینگن را بشناسید

ویزای توریستی شینگن که با نام ویزای USV (Uniform Schengen Visas) شناخته می‌شود، مجوزی برای ورود به تمام کشورهای حوزه شینگن است. باید بدانید که از لحظه اولین ورود به حوزه شینگن، اعتبار این ویزا محاسبه خواهد شد. ویزای گردشگری شینگن دارای انواع مختلفی است که هر کدام برای هدف خاصی به متقاضیان داده می‌شود.

از جمله انواع ویزای توریستی شینگن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای تایپ A شینگن: ویزای تایپ A شینگن با نام ویزای ATV (Airport Transit Visa) نیز شناخته می‌شود. این نوع ویزا مناسب افرادی است که قصد تعویض هواپیما در یکی از فرودگاه‌های کشورهای حوزه شینگن را دارند. در واقع دارندگان این ویزا اجازه خروج از فرودگاه را ندارند
 • ویزای تایپ B شینگن: این نوع ویزا برای ترانزیت و حمل‌ونقل به متقاضیان داده می‌شود. افراد دارای ویزای تایپ B شینگن می‌توانند از فرودگاه خارج شوند و به مدت پنج روز در خاک کشورهای حوزه شینگن حضور داشته باشند
 • ویزای تایپ C شینگن: ویزای تایپ C در واقع نوعی مجوز برای حضور کوتاه‌مدت چندماهه در کشورهای حوزه شینگن است. این نوع ویزا در سه حال یک‌بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود به متقاضیان داده می‌شود

مقاله پیشنهادی ——-> انواع ویزا

شرایط دریافت ویزای گردشگری شینگن

برای دریافت ویزای توریستی شینگن چند شرط مهم وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها ممکن است درخواست ویزا از سوی سفارت ریجکت شود. بنابراین متقاضی باید برای جلوگیری از ریجکت شدن درخواست ویزای خود، با این نکات آشنایی داشته و همه آن‌ها را رعایت کند.

شرایط مهم دریافت ویزای گردشگری شینگن شامل موارد زیر می‌شوند:

 • داشتن گردش حساب بالا
 • مشخص کردن هدف از سفر به کشورهای حوزه شینگن
 • داشتن تمکن مالی بالا

متقاضیان دریافت ویزای شینگن باید گرش حساب شش ماه گذشته خود را به سفارت کشور مورد نظر ارائه دهد. آفیسر سفارت برای تصمیم‌گیری درباره صدور یا ریجکت کردن ویزا ابتدا گردش حساب شش ماه گذشته متقاضی را محاسبه می‌کند. متقاضی به‌منظور آسان‌تر کردن تصمیم‌گیری برای آفیسر سفارت، می‌تواند هدف دقیق خود را از دریافت ویزا مشخص کند. به عنوان مثال اگر هدف متقاضی گردشگری است باید برنامه سفر کامل خود را برای آفیسر شرح دهد.

ممکن است هدف متقاضی شرکت در یک رویداد ورزشی یا هنری و حتی شرکت در یک جلسه کاری باشد. در این شرایط باید اطلاعات دقیق برگزاری این رویدادها یا جلسات را در اختیار آفیسر قرار دهد. باید اشاره کرد که میزان تمکن مالی، توانایی متقاضی برای تامین هزینه‌های اقامت در کشور مورد نظر را مشخص می‌کند. بنابراین هر چه تمکن مالی متقاضی بالاتر باشد، شانس بیشتری برای اخذ ویزای توریستی شینگن خواهد داشت.

برای دریافت ویزای توریستی شینگن چه مراحلی باید طی شوند؟

مراحل فرایند اخذ ویزای توریستی شینگن با توجه به هدف متقاضی از سفر به کشورهای حوزه شینگن مشخص می‌شوند. برای مثال افرادی که قصد گردش و تفریح در کشورهای حوزه شینگن را دارند نسبت به افرادی که هدفشان سفر کاری است، فرایند متفاوتی را طی می‌کنند. بنابراین در اولین مرحله متقاضیان باید هدف خود را از سفر به کشورهای حوزه شینگن به طور دقیق مشخص کرده و بر اساس آن سایر مراحل اخذ ویزا را انجام دهند.

در مرحله دوم متقاضیان با توجه به هدف خود باید نوع ویزای توریستی شینگن مورد نظر را مشخص کنند. به عنوان مثال برای اقامت کوتاه‌مدت به‌منظور گردش یا سفر کاری، لازم است که متقاضی برای ویزای توریستی تایپ C شینگن درخواست دهد. اما شرکت در یک رویداد ورزشی یا هنری با ویزای توریستی تایپ B امکان‌پذیر خواهد بود.

در مرحله بعدی متقاضی باید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای را آماده کرده و از سفارت وقت مصاحبه بگیرد. متقاضی برای اینکه در زمان‌بندی با مشکل مواجه نشود بهتر است از چند ماه قبل از سفر به کشور مورد نظر برای اخذ ویزای توریستی شینگن اقدام کند. چرا که ممکن است دریافت وقت مصاحبه از کشور مورد نظر چند ماه طول بکشد.

متقاضی باید تمام مدارک مورد نیاز را بدون نقص تهیه کرده و برای ارائه به سفارت آماده کند. باید بدانید که آفیسر سفارت با مشاهده کوچک‌ترین نقصی در مدارک و پرونده متقاضی، درخواست ویزای او را ریجکت خواهد کرد. پس از پشت سر گذاشتن این مراحل، متقاضی باید منتظر پاسخگویی سفارت درباره صدور یا ریجکت شدن ویزا بماند. معمولا سفارت‌های کشورهای حوزه شینگن بین دو تا چهار هفته به درخواست اخذ ویزای متقاضیان پاسخ می‌دهند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی شینگن

برای اخذ ویزای توریستی شینگن سفارت هر کشوری در حوزه شینگن ممکن است مدارک متفاوتی را از متقاضیان بخواهد. به‌نوعی می‌توان گفت که مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن مهم‌ترین عامل در صدور ویزا یا ریجکت شدن درخواست ویزا به شمار می‌رود. متقاضیان باید در تهیه مدارک خود دقت کافی داشته باشند تا بتوانند از ریجکت شدن درخواست ویزای خود جلوگیری کنند.

از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای گردشگری شینگن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا به همراه یک قطعه عکس جدید پیوست شده
 • پاسپورت معتبر به همراه پاسپورت‌های قبلی و ویزاهای الصاق شده به آن‌ها
 • سوابق کاری و مدارک مرتبط آن‌ها مانند فیش حقوقی، گواهی اشتغال به کار و جواز کسب
 • مدارکی برای اثبات تمکن مالی مانند اسناد ملکی یا پرینت گردش حساب شش ماه گذشته
 • بیمه‌نامه مسافرتی معتبر
 • بلیت رفت‌وبرگشت هواپیما
 • رسید رزرو هتل در کشور مورد نظر در حوزه شینگن
 • فیش پرداختی هزینه پردازش درخواست و صدور ویزا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • نسخه ترجمه شده تمام مدارک توسط دارالترجمه رسمی

مقاله پیشنهادی ——-> راحتترین کشور برای ویزای شینگن

مدت اعتبار ویزای توریستی شینگن و شرایط تمدید آن

ویزای توریستی شینگن با توجه به هدف متقاضی و نوع ویزا می‌تواند مدت اعتبار متفاوتی داشته باشد. البته باید بدانید که در کشورهای حوزه شینگن مدت‌زمان مشخصی برای حداکثر مدت حضور متقاضیان با ویزای توریستی مشخص شده است. افراد دارای ویزای گردشگری شینگن، در هر شش ماه از سال حداکثر به مدت 90 روز اجازه حضور در کشورهای حوزه شینگن را دارند. این افراد در پایان اعتبار ویزای خود باید خاک کشور مورد نظر را ترک کرده و به کشور خود بازگردند.

تمدید ویزای توریستی شینگن تنها در صورتی امکان‌پذیر است که متقاضی قبل از پایان اعتبار ویزا نسبت به تمدید آن اقدام کند. افراد دارای ویزای شینگن یک‌بار ورود در صورتی که دیرتر از موعد وارد کشور مورد نظر در حوزه شینگن شوند، امکان تمدید ویزا را دارند. دلایل بشردوستانه مانند تکمیل مراحل درمانی یا شرکت در مراسم خاک‌سپاری یکی از اعضای خانواده و موارد دیگر امکان تمدید ویزای شینگن را فراهم می‌کنند.

در صورت وقوع اتفاقات غیر مترقبه مانند جنگ، شرایط بد آب‌وهوایی یا توقف پروازها به دلیل شرایط جوی نامساعد متقاضیان می‌توانند درخواست تمدید ویزا دهند. همچنین اگر متقاضی با داشتن دلایل قوی مانند تکمیل جلسات کاری و شرکت در مراسم ازدواج خود یا اعضای خانواده امکان تمدید ویزا را دارد.

هزینه‌های فرایند دریافت ویزای گردشگری شینگن

فرایند درخواست ویزای توریستی شینگن و صدور آن برای هر کشور هزینه متفاوتی دارد. باید بدانید که هزینه اخذ ویزای شینگن بر اساس دسته‌بندی سنی از متقاضیان دریافت می‌شود. متقاضیان بزرگسال برای اخذ ویزای گردشگری شینگن باید با توجه به کشور مورد نظر خود بین 60 تا 80 یورو بپردازند. برای کودکان 6 تا ۱۲ساله هزینه اخذ ویزای شینگن بین 35 تا 40 یورو در نظر گرفته شده است. باید اشاره کرد که اخذ ویزای شینگن برای کودکان زیر 6 سال رایگان خواهد بود.

افرادی که برای تحقیقات علمی، یا انجام امور دیپلماتیک قصد سفر به کشورهای حوزه شینگن را دارند باید برای اخذ ویزا 35 یورو بپردازند. همچنین اعضای خانواده افرادی که تابعیت یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارند، برای اخذ ویزا باید 35 یورو به سفارت آن کشور پرداخت کنند.

متداول‌ترین سوالات در مصاحبه ویزای شینگن

پس از ثبت درخواست اخذ ویزای توریستی شینگن و ارائه مدارک مورد نیاز، لازم است که متقاضی در یک مصاحبه شرکت کند. وقت مصاحبه را سفارت کشور مورد نظر تعیین می‌کند و متقاضی باید در وقت تعیین شده به سفارت مراجعه کرده و مصاحبه را انجام دهد. اما مشکل بیشتر متقاضیان این است که با سوالات مصاحبه ویزای شینگن آشنایی ندارد. باید بدانید که آفیسر سفارت سوالات متعددی را از متقاضی می‌پرسد که متقاضی باید با اعتمادبه‌نفس کامل، بدون ترس، واضح و بدون تپق به سوالات پاسخ دهد.

برخی از متداول‌ترین سوالات آفیسر سفارت از متقاضی در مصاحبه ویزا عبارتند از:

 • آیا متاهل هستید یا مجرد؟ شغل همسر شما چیست؟
 • دلیل شما برای اخذ ویزای توریستی شینگن چیست؟
 • چرا می‌خواهید به کشور ما سفر کنید؟
 • آیا در این سفر کسانی شما را همراهی می‌کنند؟
 • آیا فردی از اقوام شما در کشورهای حوزه شینگن زندگی می‌کند؟
 • چند فرزند دارید؟ فرزندان شما محصل هستند یا شاغل؟
 • چگونه ثابت می‌کنید که در پایان اعتبار ویزا به کشور خود بازمی‌گردید؟
 • آیا توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های سفر خود به کشور ما را دارید؟
مصاحبه ویزای شینگن

چه دلایلی باعث ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن می‌شوند؟

در برخی موارد احتمال ریجکت شدن درخواست اخذ ویزای توریستی شینگن از سوی آفیسر سفارت وجود دارد. اگر درخواست ویزا ریجکت شود، سفارت پاسپورت متقاضی را به همراه یک نامه برای او ارسال می‌کند. در این نامه دلایل کلی ریجکت شدن درخواست ویزای متقاضی شرح داده می‌شود.

از جمله دلایل ریجکت شدن درخواست ویزای گردشگری شینگن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اطمینان پیدا نکردن آفیسر سفارت از بازگشت متقاضی به کشور خود در پایان اعتبار ویزا
 • قانع‌کننده نبودن دلایل متقاضی برای سفر به کشور مورد نظر در حوزه شینگن برای آفیسر سفارت
 • سوء سابقه کیفری متقاضی
 • جعلی بودن مدارک ارائه شده به سفارت
 • نامعتبر بودن پاسپورت متقاضی
 • کافی نبودن تمکن مالی متقاضی
 • نامعتبر بودن بیمه‌نامه مسافرتی

نتیجه گیری

ویزای توریستی شینگن در واقع مجوز اقامت کوتاه‌مدت در کشورهای حوزه شینگن است که برای اهداف گردشگری، جلسات کاری و شرکت در رویدادهای خاص صادر می‌شود. اگر قصد دارید که ویزای شینگن را دریافت کرده و به کشورهای این حوزه سفر کنید بهتر است برای کسب اطلاعات درباره شرایط اخذ این ویزا به یک موسسه مهاجرتی شناخته‌شده مراجعه کنید.

مجموعه مهاجرت با ما، موسسه‌ای مهاجرتی با سابقه طولانی در زمینه خدمات مشاوره به متقاضیان مهاجرت است. شما می‌توانید از بهترین کارشناسان مهاجرتی در موسسه ما در زمینه دریافت ویزای شینگن مشاوره بگیرید و با کمک آن‌ها نسبت به اخذ این ویزا اقدام کنید.

سوالات متداول

این ویزا تا سه ماه اعتبار دارد.

هزینه اخذ ویزای شینگن برای بزرگسالان بین 60 تا 80 یورو، کودکان بین 6 تا 12 سال بین 35 تا 40 یورو و کودکان زیر 6 سال رایگان است.

در مواردی مانند نامعتبر بودن پاسپورت یا بیمه‌نامه مسافرتی، جعلی بودن مدارک، تمکن مالی ناکافی امکان ریجکت شدن درخواست ویزای شینگن وجود دارد.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن