مشاوره رایگان

02128111107

اعزام دانشجو به اتریش

اعزام دانشجو به اتریش

اعزام دانشجو به اتریش

مهاجرت تحصیلی به اتریش در سالهای اخیر با رشد چشم گیری مواجه بوده است. مقصد بیشتر دانشجویان بین المللی معمولا کشورهای اروپایی ، آمریکا و کانادا بوده است. یکی از کشورهای مذکور که مقصد دانشجویان بین المللی بوده است اتریش است. گروه مشاوره اعزام دانشجو به اتریش با سابقه درخشان در زمینه اعزام دانشجو به اتریش موارد لازم را در ادامه ارائه می دهد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

معرفی کوتاه کشور اتریش

با توجه به این  مقدمه، قصد داریم تا در ادامه به مبحث اعزام دانشجو به اتریش بپردازیم . اتریش کشوری با مرکزیت وین، به واسطه داشتن طبیعت بکر، حضور در قلب اروپا و همسایگی با قریب به ۱۰ کشور، یکی از پربازدیدترین کشور های جهان می باشد . این کشور که تحت تاثیر فراوانی فرهنگ و اقتصاد آلمان قرار دارد، سیستمی مشابه نظام آموزشی این کشور نیز در آن برقرار است.

همانند سیستم آموزشی آلمان، اعزام دانشجو به اتریش برای تحصیل در مقطع کارشناسی، در گرو داشتن دیپلم می باشد. دیپلم یا هرگونه مدرکی دال بر تائید تحصیل ۱۲ ساله متقاضی در مدارس (به تنهایی) موجب می شود تا متقاضیان تحصیل هنگام ورود به این کشور، مشمول ثبت نام در کالج و گذراندن ۲ ترم مقدماتی شوند، دو ترمی که وقف همگام سازی دانشجویان با سیستم آموزشی اتریش، آشنایی آن ها با محیط آکادمیک، و فراگیری زبان آلمانی می گردد.

این نکته به خودی خود، مسئله پیچیده ای را برای داوطلبان بوجود نمی آورد، کما اینکه در ایران نیز دوره پیش دانشگاهی همین نقش را ایفا می کند، اما به مجرد اینکه مراجعین متوجه آموزش این دوره به زبان آلمانی (بدون جانشین) برگزار می شود، مقوله اعزام دانشجو به اتریش به بن بست می رسد؛ به زبان ساده تر، در صورت عدم تسلط داوطلبین به زبان آلمانی، پروژه اعزام دانشجو به اتریش با شکست مواجه می شود، چرا که دروازه ورود به دانشگاه های اتریش با مدرک دیپلم، عبور از دروازه کالج می باشد و کلید این دروازه نیز تسلط به زبان آلمانیست.

 

معرفی کوتاه کشور اتریش

 

برای مقابله با این چالش، ۲ طرز برخورد وجود دارد؛

اول اینکه متقاضی در سال منتهی به اخذ دیپلم، به یادگیری زبان آلمانی بپردازد و با آمادگی کامل به تحصیل ۱ ساله خود در کالج اعزام گردد و یا با شرکت در کنکورهای سراسری و آزاد و قبولی در دانشگاهی معتبر، رشته مورد نظر خود را انتخاب نموده و با تحصیل حداقل ۴ ترم در این مجموعه، به طرح اعزام دانشجو به اتریش بپیوندد.

حسن راه دوم دور زدن مقطع کالج و پذیرش در رشته مورد علاقه دانشجو می باشد. گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که واحدهای پاس شده توسط دانشجو در ایران همسان سازی شده و سال های تحصیل وی در ایران، بیهوده تلقی نمی گردد.

مقاله پیشنهادی ——-> اتریش چگونه کشوری است؟

مهمترین مدارک اعزام دانشجو به اتریش

مدارک اعزام دانشجو به اتریش

ورود متقاضیان به اتریش، مدرک زبان نیاز ندارد، لذا می توان ادعا کرد که دانشجویان با حضور به هم رساندن در این کشور، پس از ماه ها حضور در این مکان و شرکت در کلاس های زبان آلمانی مخصوص خارجیان، قدرت برقراری ارتباطات و فهم دروس را به دست می آورند. از مهمترین مدارک اعزام دانشجو به اتریش می توان به ارائه ترجمه رسمی مدارک هویتی و تحصیلی به همراه اصل و کپی آن ها، گواهی عدم سو پیشینه، تائید صلاحیت آموزشی از ارگان های ذیصلاح و گواهی استطاعت مالی اشاره کرد.

هزینه های تحصیل در اتریش نیز مانند آلمان در مواقعی (مانند تحصیل در رشته های موسیقی و معماری که اتریش مهد آن ها می باشد) رایگان بوده و در غیر این صورت، هزینه آن، حتی کمتر از هزینه های تحصیل در ایران می گردد. برخی از دانشگاه های غیر دولتی ایران نیز گاها مورد تایید تعدادی از دانشگاه های اتریش می باشند و اما نکته قابل ملاحظه در این است که امکان دریافت اقامت اتریش پس از اعزام دانشجو به اتریش وجود دارد.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت تحصیلی به اتریش

اعزام دانشجو به اتریش دوره کارشناسی

اعزام دانشجو به اتریش دوره کارشناسی ارشد

وقتی در مورد اعزام دانشجو به کشور اتریش صحبت می‌کنیم، باید دقیقاً مقطع موردنظر را مشخص کرده و بر اساس شرایط ورودی دانشگاه‌های اتریش در خصوص آن صحبت کنیم. برای مثال اعزام دانشجو به اتریش برای تحصیل در مقطع کارشناسی با اعزام دانشجویان در سایر مقاطع شاید کمی متفاوت‌تر به نظر برسد.

 

دوره کارشناسی یا همان لیسانس در دانشگاه‌های اتریشی حدود 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد و از این نظر با مدت‌زمان تحصیل در کشور خودمان، ایران مشابه است. مسئله موردتوجه در این باره این است که افراد باید برای پذیرش موفقیت‌آمیز در دانشگاه‌های کشور اتریش بتوانند مدارک اتمام تحصیلات ۱۲ساله خود در ایران را ارائه دهند.

 

چنانچه متقاضی قبل از اقدام به مهاجرت در کنکور سراسری ایران قبول شده باشد، می‌تواند با در اختیار داشتن نامه قبولی به‌راحتی در دانشگاه‌های اتریش ثبت‌نام کرده و مشغول به تحصیل شود. پذیرش برخی از رشته‌ها همچون رشته‌های پرمتقاضی و محبوب، در مقطع کارشناسی، نیازمند قبولی داوطلب در آزمون ورودی دانشگاه اتریشی موردنظر است.

 

زبان تدریس در اکثر دانشگاه‌های این کشور، زبان آلمانی است، بااین‌وجود تعداد اندکی از دانشگاه‌ها نیز دروس خود را به زبان بین‌المللی انگلیسی ارائه می‌دهند. این نکته مزیت بسیار مهمی برای اعزام دانشجویان به اتریش است. ضمناً دولت اتریش به محصلان مشغول به تحصیل در این مقطع اجازه داده است تا به‌منظور برآوردن نیازهای مالی خود در این کشور، به مدت 10 ساعت در هفته هم‌زمان با تحصیل، به کار نیمه‌وقت مشغول شوند.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل در اتریش با مدرک دیپلم

اعزام دانشجو به اتریش دوره کارشناسی ارشد

اعزام دانشجو به اتریش دوره دکترا

مهم‌ترین مورد برای موفقیت در پذیرش دانشگاه‌های اتریش در دوره کارشناسی ارشد، اتمام تحصیلات کارشناسی به نحو احسن است. تحصیلات عالی در این مقطع نیز 2 تا 4 ترم زمان‌بر است. در این مقطع دانشجویان برای تقویت مهارت‌هایی که در دانشگاه می‌آموزند، می‌توانند تا 20 ساعت در هفته نیز به کار نیمه‌وقت مشغول شوند. این مسئله باعث می‌شود، دانشجویان رزومه‌ای قوی و کاربردی برای خود داشته باشند.

تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشدی که توسط دانشگاه‌های اتریش برگزار می‌شوند، باعث می‌شود دانشجویان مدرک معتبری از دانشگاه دریافت کنند. این مدارک تحصیلی پراهمیت ضمانت مهمی برای یافتن شغل مناسب در سراسر اتحادیه اروپا است. 

اعزام دانشجو به اتریش نیازمند مدارکی چون اثبات تمکن مالی است که همه دانشجویان باید بتوانند حداقل برای یک سال تحصیلی خود ارائه دهند. هزینه تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز معمولاً حدود 12 تا 18 هزار یورو در سال است.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل فوق لیسانس در اتریش

اعزام دانشجو به اتریش دوره دکترا

زمان اعزام دانشجویان به کشور اتریش

برای قبولی در مقطع دکترا دانشگاه‌های اتریشی نیاز است تا یکی از اساتید این دوره‌ها متقاضی را تأیید و حمایت کنند. بدین منظور افراد برای ثبت‌نام در این دوره‌ها باید دارای یک معرفی‌نامه معتبر از سوی اساتید باشند. علاوه بر این معرفی‌نامه، ارائه کپی و اصل پاسپورت، مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی پیشین به همراه ترجمه آن‌ها نیز باید به دانشگاه مربوطه ارائه شود. 

 

دانشجویان این مقطع نیز می‌توانند 20 تا 40 ساعت در هفته را به کار پاره‌وقت اختصاص دهند تا برای زندگی در اتریش مشکل مالی نداشته باشند. البته جالب است بدانید، تحصیل در مقطع دکترا در کشور اتریش نوعی شغل محسوب می‌شود و محصلان می‌توانند با کارکردن به‌عنوان دستیار دکترا در دانشگاه، هزینه‌های تحصیلی خود را به‌سهولت بپردازند.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل دکترا در اتریش

زمان اعزام دانشجویان به کشور اتریش

بسیاری از متقاضیان اعزام به اتریش برای تحصیل، نمی‌دانند چه زمانی برای مهاجرت تحصیلی، مناسب است. به‌عنوان پاسخ باید گفت اعزام دانشجو به اتریش باید حدود 7 الی 9 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی دانشگاه‌ها صورت بگیرد؛ چراکه برخی از دانشگاه‌ها و یا سفارت اتریش ممکن است کمی دیرتر به متقاضیان پذیرش دهند؛ بنابراین، این زمان مطمئن‌ترین فرصت را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد تا به‌موقع سر کلا‌س‌های دانشگاهی حاضر شوند.

مقاله پیشنهادی ——-> مراحل تحصیل در اتریش

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان

همان‌طور که بارها مطرح شد، دانشجویان بین‌المللی قادر هستند، با ثبت‌‌نام در دانشگاه‌های دولتی کشور آلمان از دوره‌های تحصیلی کاملاً رایگان و یا با هزینه بسیار کم بهره‌مند شوند، اما تنها شرط قبولی در دانشگاه‌های دولتی این کشور تسلط به زبان آلمانی است؛ چرا که این زبان، زبان رسمی کشور اتریش است و دانشگاه‌ دولتی دروس ارائه شده را تنها به زبان آلمانی تدریس می‌کنند.

 

اما اگر به‌عنوان یک دانشجو بین‌المللی قصد تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان را دارید شاید مجبور شوید، هزینه‌ای را به‌عنوان شهریه هر ترم بپردازید. البته این مسئله اصلاً جای نگرانی ندارد؛ زیرا دانشگاه‌های غیردولتی در اتریش نیز برای دانشجویان ممتاز بین‌المللی بورسیه‌های مختلفی را در نظر گرفته‌اند تا تحصیل دانشجویان ممتاز خارجی با سهولت بیشتری صورت بگیرد.

 

کمک‌هزینه تحصیلی ارنست ماخ برای تحصیل در دانشگاه علوم کاربردی اتریش، بورسیه تحصیلی بنیاد جمهوری اتریش برای خارجیان محصل، کمک‌هزینه تحصیلی فرانتس ورلف و بورسیه ریچارد پلاسچا برای مقاطع دکترا از جمله کمک‌هایی هستند که دولت اتریش و دانشگاه‌های ممتاز برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند؛ بنابراین اعزام دانشجو به اتریش می‌تواند از طریق اخذ بورسیه تحصیلی نیز با موفقیت به سرانجام برسد و بسیاری از استعدادهای جوان را به آرزوی خود برساند.

مقاله پیشنهادی ——-> تحصیل رایگان در اتریش

نتیجه گیری

کشور اتریش به‌عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اتحادیه اروپا، دارای برترین مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌های عالی‌رتبه در سطح دنیا است. از طرفی تحصیل در این کشور و در دانشگاه‌های دولتی آن از نظر هزینه بسیار به‌صرفه است و دانشجویان ممتاز با پرداخت هزینه‌های بسیار پایینی امکان حضور در دوره‌های آموزشی این کشور را دارند. ازاین‌رو هرساله خیل عظیمی از دانشجویان و علاقه‌مندان برای تحصیل در خارج از کشور، اتریش را انتخاب می‌کنند.

در این مقاله تلاش شد به شرح و تفصیل تمامی موارد مرتبط با موضوع اعزام دانشجو به اتریش بپردازیم. اگر شما نیز یکی از متقاضیان تحصیل در کشور‌های اروپایی هستید، می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به مؤسسه مهاجرت با ما مراجعه کرده و از مشورت با متخصصان این مؤسسه بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

اعزام دانشجو به اتریش باید حدود 7 الی 9 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی دانشگاه‌ها صورت بگیرد؛ چراکه برخی از دانشگاه‌ها و یا سفارت اتریش ممکن است کمی دیرتر به متقاضیان پذیرش دهند؛ بنابراین، این زمان مطمئن‌ترین فرصت را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد تا به‌موقع سر کلا‌س‌های دانشگاهی حاضر شوند.

 

هزینه تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های دولتی این کشور معمولاً حدود 12 تا 18 هزار یورو در سال است.

 
 

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن