مشاوره رایگان

02128111107

ویزا شنگن اسپانیا

ویزا شنگن اسپانیا

ویزا شنگن اسپانیا

کشور اسپانیا جز کشورهای متفاوت و جذاب دنیا بوده که سالیانه افراد زیادی برای سفر به این کشور اقدام می‌کنند. فرقی ندارد که شما برای انجام چه کاری و به چه مدت، قصد دارید تا به کشور اسپانیا سفر یا مهاجرت کنید. درهرصورت نیاز است تا اقدام به دریافت ویزا اسپانیا کنید. یکی از انواع ویزا کشور اسپانیا که به خارجیان این اجازه را می‌دهد تا سفر به این کشور را تجربه کنند، ویزا شنگن اسپانیا است. دریافت و اخذ این ویزا شرایط و قوانین خاص خودش را داشته که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله میخوانید :

آشنایی کلی با کشور اسپانیا

ویزای-شنگن-اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از کشورهای زیبا و جذاب قاره اروپا است. این کشور دارای مساحتی در حدود 506 هزار کیلومترمربع بوده و در این مساحت، جمعیتی 48 میلیون‌نفری را در خود جای‌داده است. کشور اسپانیا در جنوب غربی قاره اروپا واقع شده است و با کشورهایی نظیر فرانسه (در شمال شرقی)، پرتغال (غرب) و مراکش و دریای مدیترانه (جنوب) همسایه است. این کشور به دلیل داشتن مناظر متنوع، جاذبه‌های طبیعی، شهرهای دیدنی و فرهنگی جذاب، مقصد گردشگری افراد بسیار زیادی است.

 

جالب است بدانید که سالیانه 84 میلیون نفر از این کشور بازدید می‌کنند و همین امر کشور اسپانیا را به دومین کشور پربازدید در جهان بدل کرده است. پایتخت این کشور، شهر زیبای مادرید است. مادرید با بلوارها و پارک‌های زیبای خود، فروشگاه‌های مختلف، رستوران‌های سنتی و مدرن و … شهری متفاوت برای گردشگران است. از دیگر شهرهای دیدنی اسپانیا می‌توان به شهر بارسلونا و ساختمان‌های عجیب و فوق‌العاده آن، والنسیا با ساحل جذاب خود، سویا با درختان پرتقال، آلمریا، گرانادا و … اشاره کرد.

 

کشور اسپانیا در سال 1991 قرارداد شنگن را امضا کرد. این کشور در سال 1995 بخشی از منطقه شنگن شد و به همین دلیل افرادی که قصد ورود به آن را دارند، باید در ابتدا ویزا شنگن اسپانیا را دریافت کنند. اخذ چنین ویزایی، دارای شرایط و قوانین مخصوص به خود بوده که باید با آن آشنایی پیدا کنید.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به اسپانیا

معرفی ویزا شنگن اسپانیا

همان‌طور که تا بدین جا نیز متوجه شدید، کشور اسپانیا در منطقه اتحادیه اروپا و شنگن واقع شده است؛ ازاین‌رو جز آن کشورهایی است که به طور مشترک قوانین ویزای مخصوصی برای اتباع خارجی دارند. این کشورها قوانینی وضع کرده‌اند که طبق آن شهروندان خودشان بتوانند بدون نیاز به دریافت ویزا، به کشورهای مختلف سفر کنند؛ ازاین‌رو تمامی افرادی که قصد ورود به منطقه شنگن را دارند، باید در ابتدا نسبت به دریافت ویزا شنگن اقدام کنند.

 

کشور اسپانیا نیز از آن جایی که در سال 1995 به‌عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا معرفی شد، چنین قوانینی را برای متقاضیان خارجی قرار داده است. شرط ورود به کشور اسپانیا، دریافت ویزا شنگن اسپانیا است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که ویزاهای کشور اسپانیا، خود به دودسته ویزای بلندمدت و ویزای کوتاه‌مدت تقسیم‌بندی می‌شوند. ویزا شنگن اسپانیا به متقاضیان این اجازه را می‌دهد تا بدون دغدغه در منطقه شنگن و اسپانیا حضور داشته باشند.

دلیل اهمیت ویزا شنگن اسپانیا

certified
ویزای-اسپانیا

کشور اسپانیا با 25 کشور دیگر در منطقه شنگن واقع شده‌اند. این کشورها دارای مرزهای خارجی مشترکی هستند و اجازه تردد آزادانه بین مرزهای کشورهای خود را صادر می‌کنند؛ ازاین‌رو اگر می‌خواهید بدون هیچ محدودیتی در بین این کشورها سفر کنید، نیاز است تا در ابتدا ویزا شنگن اسپانیا را اخذ کنید. برای اینکه این ویزا را کسب کنید باید مراحل و قوانین مخصوص به آن را بدانید. با داشتن ویزا شنگن کشور اسپانیا، امکان سفر بدون محدودیت در منطقه شنگن و کشور اسپانیا، وجود دارد.

معرفی ویزاهای کشور اسپانیا

همان‌طور که در قسمت‌های قبل نیز اشاره کردیم، برای ورود به کشور اسپانیا نیاز به دریافت ویزا خواهد بود. اینکه کدام یک از ویزاهای صادر شده از سوی دولت اسپانیا مناسب شما است، کاملاً به هدف شما از سفر به این کشور و مدت‌زمانی بستگی دارد که می‌خواهید در اسپانیا بمانید. ویزای کشور اسپانیا به دودسته ویزاهای بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم می‌شوند.

 • ویزاهای بلندمدت اسپانیا (ویزا نوع D)

به کمک این ویزاها می‌توان مدت‌زمان بیش از 90 روز را در کشور اسپانیا سپری کرد. از مهم‌ترین ویزاهای بلندمدت اسپانیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای تحصیلی اسپانیا

به متقاضیان کشورهای دیگر این اجازه را می‌دهد تا بعد از دریافت پذیرش از یک مؤسسه یا دانشگاه اسپانیایی، به این کشور مهاجرت کنند و تحصیل در اسپانیا را تجربه کنند.

 • ویزای کاری اسپانیا

به شهروندان غیر اتحادیه اروپا که دارای شرایط خاص بوده و واجد شرایط کار در اسپانیا هستند، اعطا می‌شود. متقاضی باید از سوی یک کارفرمای اسپانیایی، پیشنهاد نامه کاری داشته باشد.

پیشنهاد نامه کاری یکی از نکات مهم برای مهاجرت کاری به اسپانیا است.

 • ویزای ملاقات با خانواده

این ویزا به افرادی که می‌خواهند از بستگان خود در کشور اسپانیا بازدید کنند، داده خواهد شد. فرد باید مدارک لازم از جمله دعوت‌نامه از بستگان خود داشته باشد.

 • دوره زبان اسپانیایی

آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند اما هنوز مدرک زبانی این کشور را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند برای اخذ چنین مدرکی، در ابتدا ویزا دوره زبان اسپانیایی را کسب کنند. جهت اخذ چنین ویزایی، ثبت‌نام و شرکت در یکی از دوره‌های زبان اسپانیایی واجب خواهد بود.

از دیگر ویزاهای بلندمدت کشور اسپانیا می‌توان به ویزای فریلنسر، ویزای کارآموزی، ویزای مشارکت و … اشاره کرد.

 • ویزا کوتاه‌مدت اسپانیا (ویزا نوع C)

این ویزا به افراد این اجازه را می‌دهد تا یک دوره 180 روزه، به مدت 90 روز در کشور اسپانیا حضور داشته باشند. باید اشاره کرد که ویزا شنگن نیز در این دسته قرار می‌گیرد.

انواع ویزا شنگن اسپانیا

شنگن-اسپانیا

همان‌طور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم، ویزا شنگن اسپانیا، یک ویزای کوتاه‌مدت بوده که به متقاضیان اجازه می‌دهد تا در یک دوره 180 روزه، به مدت 90 روز در کشور اسپانیا حضور داشته باشند؛ ازاین‌رو افرادی که قصد دارند تا مدت‌زمان بیشتری را در این کشور سپری کنند، نیاز است تا ویزای شنگن کشور اسپانیا را با یکی از ویزاهای طولانی‌مدت آن، عوض کنند.

بااین‌وجود، ویزاهای شنگن اسپانیا نیز بسته به هدف فرد متقاضی از سفر به این کشور، می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشند. از مهم‌ترین ویزاهای شنگن اسپانیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی اسپانیا

اگر مسافر برای تعویض هواپیما در فرودگاه‌های اسپانیا توقف کند، لازم است تا نسبت به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی اسپانیا، اقدام کند. بااین‌حال، با داشتن چنین ویزایی نمی‌تواند وارد خاک اسپانیا شود و این ویزا تنها برای مناطق بین فرودگاهی معتبر است.

 • ویزای تجاری اسپانیا

آن دسته از متقاضیانی که مایل هستند باهدف انجام تجارت و یا فعالیت‌های تجاری به کشور اسپانیا سفر کنند، باید ویزای تجاری این کشور را اخذ کنند. با دریافت این ویزا شنگن اسپانیا می‌توانند به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند.

 • ویزای توریستی اسپانیا

ویزای توریستی کشور اسپانیا به شهروندان کشورهای ثالثی اعطا می‌شود که به دنبال سفر به اسپانیا یا سایر کشورهای عضو شنگن برای مقاصد سرگرمی و با محدودیت زمانی هستند. مدت‌زمان حضور در اسپانیا یا کشورهای عضو شنگن به کمک این ویزا، نباید از 90 روز فراتر برود.

 • ویزای بازدیدکننده اسپانیا

آن دسته از متقاضیانی که مایل‌اند باهدف دیدار اعضا خانواده، اقوام یا دوستان خود به اسپانیا سفر کنند، لازم است تا چنین ویزایی را دریافت کنند. برای اخذ ویزای بازدیدکننده اسپانیا لازم است تا دعوت‌نامه‌ای را از اقوام خود در اسپانیا دریافت کنند. این ویزا تا 90 روز و در مدت 6 ماه اعتبار دارد.

 • ویزای فرهنگی اسپانیا

برای بازدیدهای فرهنگی کوتاه‌مدت که شامل شرکت در رویدادهای فرهنگی، ورزشی یا مذهبی است، می‌توان ویزا فرهنگی شنگن اسپانیا را دریافت کرد.

 • ویزای درمان پزشکی اسپانیا

زمانی که مسافر قصد دارد برای اهداف درمانی به کشور اسپانیا  برود، باید برای دریافت چنین ویزایی اقدام کند. البته لازم است تا پیش از سفر با مؤسسه میزبان در کشور اسپانیا تماس گرفته شود و جزئیات برنامه درمانی مربوطه در طول فرایند درخواست ویزا، ارائه شود. دارندگان ویزای درمان پزشکی اسپانیا نمی‌توانند برای دوره‌های درمانی بیش از 90 روز در این کشور بمانند.

 • ویزای تحصیلی اسپانیا

اگر شما در یک دوره تحصیلی که کمتر از 3 ماه در اسپانیا طول می‌کشد، پذیرفته شده‌اید، می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام کنید.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزا شنگن اسپانیا

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خصوص دریافت ویزا شنگن اسپانیا باید به آن توجه کنید این است که با مدارک موردنیاز برای صدور چنین ویزایی آشنا شوید. باید اشاره کرد که مدارک موردنیاز برای صدور ویزا شنگن کشور اسپانیا به دودسته تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته اول، مدارکی هستند که برای تمامی ویزاها موردنیاز خواهند بود. اما مدارک دسته دوم مخصوص ویزا شنگنی خواهد بود که فرد متقاضی برای آن درخواست داده است.

 

ازاین‌رو در پاره‌ای از مواقع مدارک موردنیاز از یک پرونده تا پرونده دیگر متفاوت خواهد بود. به همین دلیل نیاز است تا در ابتدا هدف سفر خود به اسپانیا را بدانید و بسته به آن، مدارک لازم را جمع‌آوری کنید. به یاد داشته باشید که ارائه کامل و بدون مشکل این مدارک به افسر مربوطه می‌تواند باعث تسریع در صدور ویزا شنگن شما شود.

از مهم‌ترین این مدارک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • گذرنامه یا سند مسافرتی معتبر

فرد متقاضی موظف است تا پاسپورت معتبر خود که همچنان نیز دارای اعتبار است را در اختیار داشته باشد. این پاسپورت همچنین باید حداقل 3 ماه پس از دوره خروج از اسپانیا نیز معتبر باشد. همچنین مطمئن شوید که پاسپورت شما دارای صفحات خالی برای مهر زدن ویزا باشد.

 

 • عکس پرسنلی

فرد باید عکس جدید و تازه‌ای از خود را برای درج در پرونده در اختیار داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که عکس پاسپورت شما دارای پس‌زمینه‌ای روشن باشد تا به‌خوبی تمامی ویژگی‌های صورت شما را نشان دهد. عکس ارائه شده نباید بیش از 3 ماه پیش گرفته شده باشد. اندازه عکس باید 3.5 در 4.5 سانتی‌متر بوده و صورت روبه‌جلو باشد.

 

 • فرم درخواست ویزا شنگن اسپانیا

زمانی که برای دریافت ویزا شنگن اسپانیا مراجعه می‌کنید، نیاز است تا یک فرم مخصوص درخواست ویزا را دریافت کنید. این فرم برای تمامی ویزاها یکسان بوده و فرد موظف است آن را به‌صورت کامل و از روی صداقت کامل پر کند. در نهایت آن را امضا کرده و در کنار سایر مدارک خود نگهداری می‌کنید.

 

 • بیمه درمانی مسافر

بیمه درمانی شما باید بتواند هر اورژانسی که در طول مسیر اقامت شما در منطقه شنگن وجود دارد را پوشش دهد. همچنین بیمه درمانی شما باید در طول کل دوره ویزا معتبر بوده و حداقل ارزش آن نیز 30000 یورو باشد. لازم است تا شرایط بیمه مانند اعتبار، مدت و میزان پوشش شما به‌صورت واضح در بیمه‌نامه ذکر شود.

 

 • تمکن مالی

فرد باید در کنار این که صورت‌حساب سه‌ماهه خود را برای دریافت ویزا شنگن اسپانیا ارائه کند، بلکه باید به دولت این کشور اثبات کند که در طول مدت‌زمان حضور در این کشور، می‌تواند از پس هزینه‌های زندگی در اسپانیا بر بیایید؛ ازاین‌رو باید از حساب خود که در آن حداقل 500 یورو نگهداری می‌کنید، مدرکی در اختیار داشته باشید.

 

 • پرداخت هزینه‌های ویزا شنگن

صدور ویزا شنگن و رسیدگی به پرونده آن، نیاز به پرداخت هزینه‌های مختلفی خواهد بود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. لازم است تا فرد متقاضی رسید پرداخت چنین هزینه‌هایی را به همراه داشته باشد:

 

 • اسناد مربوط به سفر (برنامه سفر، مدارک رفت و بازگشت، دلیل سفر به اسپانیا)
 • اسناد مربوط به محل اقامت در اسپانیا
 • دعوت‌نامه از شرکت و یا فردی که قصد بازدید از او را دارد.
 • کپی از ویزای شنگن قدیمی (در صورت وجود)
 • کپی از مدارک هویتی مانند شناسنامه یا کارت ملی
 • برای متقاضیان زیر 18 سال باید کپی شناسنامه، رضایت از هر دو والدین و کپی پاسپورت هر دو والدین موجود باشد.

مراحل دریافت ویزا شنگن اسپانیا

شنگن-اسپانیا

حال که اطلاعات جامع و مختلفی در خصوص ویزا شنگن اسپانیا به دست آورده‌اید، زمان آن رسیده است تا شما را با نحوه دریافت آن آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که برای صدور چنین ویزایی، نیاز است تا تمامی مراحل را به‌صورت قدم‌به‌قدم و کامل طی کنید:

 

 • مشخص‌کردن هدف سفر

شما در ابتدا باید بدانید که برای چه امری قرار است به کشور اسپانیا سفر کنید. هدف خودتان از سفر به این کشور را مشخص کنید تا بدانید که برای کدام ویزا شنگن باید اقدام کنید.

 • جمع‌آوری مدارک موردنیاز

در قدم بعدی باید مدارکی را که برای دریافت ویزای شنگن کشور اسپانیا به آن نیاز دارید را گردآوری کنید.

 • تعیین وقت سفارت برای صدور ویزا شنگن اسپانیا

بسته به محل کنسولگری یا سفارت، نیاز است تا برای صدور ویزا شنگن اسپانیا، یک قرار ملاقات تنظیم کنید. شما می‌توانید با سفارت تماس گرفته و یا با مراجعه حضوری، یک‌وقت مصاحبه برای خودتان دریافت کنید.

 • درخواست خودتان را پر کنید

در مرحله بعدی نیاز است تا فرم درخواست ویزا شنگن برای کشور اسپانیا را دریافت کرده و آن را پر کنید. بعد از پرکردن آن را امضا کرده و به سفارت تحویل می‌دهید.

 • پرداخت هزینه

تمامی هزینه‌های صدور ویزا شنگن را پرداخت کرده و رسید آن‌ها را دریافت می‌کنید.

 • ارسال درخواست

 

لازم است تا در این مرحله درخواست برای صدور ویزا را ارسال کنید. شما باید حداقل 15 روز قبل از تاریخ سفر به اسپانیا، چنین درخواستی را ارسال کرده باشید. البته باید اشاره کرد که بهترین زمان برای ارسال درخواست، بین 30 تا 60 روز قبل از تاریخ سفر به این کشور است. همچنین باید به یاد داشته باشید که نمی‌توانید زودتر از 6 ماه قبل از تاریخ سفر به اسپانیا، درخواست صدور ویزا شنگن را ارسال کنید.

 

در این مرحله پرونده شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. درصورتی‌که هیچ‌گونه مشکلی در پرونده شما وجود نداشته باشد و مدارک خواسته شده به‌صورت کامل جمع‌آوری شده باشند، اجازه صدور ویزا شنگن اسپانیا برای شما فراهم خواهد شد. البته در پاره‌ای از مواقع ممکن است از فرد بخواهند برای حضور در یک جلسه مصاحبه به سفارت اسپانیا مراجعه کند.

هزینه صدور ویزا شنگن کشور اسپانیا

مهاجرت-به-اسپانیا

در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم که برای صدور ویزا شنگن کشور اسپانیا، نیاز است تا هزینه‌های این ویزا را پرداخت کرده و رسید آن‌ها را به‌عنوان مدرک، نگه داریم. اما شاید بخواهید بدانید که این هزینه‌ها چقدر خواهند بود. هزینه استاندارد برای صدور ویزا شنگن کشور اسپانیا برای افراد بزرگسال، 80 یورو خواهد بود. البته افراد بسته به سن و شرایط (دانش‌آموزان، کودکان زیر 6 سال) می‌توانند از پرداخت چنین هزینه‌هایی معاف شوند.

 

البته باید به این نکته نیز دقت کرد که این هزینه‌ها غیرقابل‌استرداد بوده و حتی درصورتی‌که پرونده شما رد شده باشند نیز نمی‌توانید چنین هزینه‌هایی را پس بگیرید. برای دریافت ویزای شنگن کشور اسپانیا احتمالاً باید هزینه خدمات را همراه با درخواست ویزا خود ارسال کنید.

مقاله پیشنهادی ——-> مهاجرت به اسپانیا

نتیجه گیری

کشور اسپانیا یکی از کشورهای جذاب اروپایی بوده که جزو منطقه شنگن به شمار می‌رود؛ ازاین‌رو برای ورود به آن نیاز است تا ویزا شنگن دریافت کنیم. ویزا شنگن اسپانیا به متقاضیان این اجازه را می‌دهد تا در یک دوره 180 روزه به مدت 90 روز در اسپانیا و کشورهای عضو شنگن حضور داشته باشند. از انواع ویزاهای شنگن اسپانیا می‌توان به ویزا توریستی، درمانی، تحصیلی، ترانزیت، تجاری، بازدیدکننده و … اشاره کرد. هزینه صدور چنین ویزایی 80 یورو بوده و باید مدارک موردنیاز را حداقل 15 روز قبل از سفر به اسپانیا، ارسال کنید.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن