مشاوره رایگان

02128111107

اقامت آلمان از طریق کار

اقامت آلمان از طریق کار

اقامت آلمان از طریق کار

اقامت آلمان از طریق کار موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم پس اگر شماهم قصد دریافت اقامت این کشور را دارید همراه ما باشید.

به‌عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا، مهاجرین بسیاری برای کار به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند. حقوق بالا، شرایط کاری مناسب و موقعیت‌های کاری و حرفه‌ای فراوان در مناطق مختلف، ازجمله دلایلی هستند که بسیاری از مهاجرین برای اخذ اقامت آلمان از طریق کار اقدام می‌کنند. مهاجرین با در نظر گرفتن شرایط کاری و اقتصادی آلمان، این کشور را به‌عنوان بهترین گزینه برای رسیدن به آینده‌ای درخشان در نظر می‌گیرند. برای دریافت اقامت آلمان از طریق کار باید در ابتدا برای مجوز سکونت همراه با کار اقدام کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

چه افرادی برای کار در آلمان نیازمند ویزا هستند؟

بسیاری از ملیت‌های خارجی نیازمند دریافت مجوز اقامت آلمان از طریق کار هستند تا بتوانند در این کشور به زندگی و کار مشغول شوند. شهروندان برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا می‌توانند بدون دریافت مجوز اقامت و با در نظر گرفتن محدودیت‌های اعمال‌شده، به‌راحتی در کشور آلمان رفت‌وآمد داشته باشند.

برای دریافت مجوز اقامت کاری در آلمان نیازمند تأییدیه آژانس کاریابی فدرال خواهید بود. این مجوز تنها برای مشاغل خاص صادر می‌شود و ارائه مدارک لازم در این خصوص ضروری است. از دیگر مجوزهای اقامت آلمان می‌توان به کارت ICT، کارت آبی EU و یا مجوز اقامت آلمان برای تحقیق اشاره کرد. درصورتی‌که به‌عنوان یک فریلنسر به آلمان مهاجرت می‌کنید، باید برای دریافت مجوز اقامت آلمان برای مشاغل آزاد اقدام کنید.

تنها در صورتی می‌توانید در آلمان مشغول به کار شوید که مجوز اقامت مناسب را دریافت کرده باشید. درصورتی‌که قرارداد کاری شما پیش از تاریخ انقضای مجوز اقامتتان پایان یابد، باید دفتر امور اتباع خارجی را از موقعیت خود مطلع سازید. شما می‌توانید پس از 5 سال، برای اقامت دائم آلمان درخواست دهید.

همان‌طور که گفته شد، اغلب مهاجرین خارجی باید برای کار در آلمان نوعی ویزا و مجوز کاری دریافت کنند.

این افراد به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

ملیت‌هایی که عضو ایالات اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و انجمن تجارت آزاد اروپا هستند نیازی به ویزای کار در آلمان نخواهند داشت.

متقاضیان از کشورهای استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزلند، آمریکا و کره جنوبی می‌توانند پس از ورود به آلمان برای دریافت مجوز کار درخواست دهند. این افراد تنها می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت ملی خود به آلمان وارد شود.

ملیت‌ها و شهروندانی که در این دو دسته قرار ندارند باید برای ورود و اقامت آلمان از طریق کار برای دریافت ویزای مناسب اقدام کنند.

درباره  آلمان بیشتر بدانیم ——-> مهاجرت کاری به آلمان

انواع مجوز اقامت آلمان از طریق کار

مجوز کار در آلمان انواع مختلفی دارد که شما می‌توانید بر اساس نوع شغل و شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب کنید:

مجوز عمومی کار: تنها در صورتی می‌توانید برای دریافت این مجوز اقدام کنید که یک پیشنهاد معتبر برای کار در آلمان دریافت کرده باشید. این موقعیت شغلی باید به‌گونه‌ای باشد که کارفرما نتواند هیچ نیروی کار آلمانی برای آن پیدا کند. این موقعیت نیازمند مهارت‌ها و دانش خاصی نیست و در صورت داشتن شرایط اولیه می‌توانید مشغول به کار شوید.

مجوز کار برای افراد ماهر: برای دریافت این مجوز باید در دسته افراد متخصص و ماهر با تجربه و درآمد بالا قرار بگیرید.

کارت آبی اتحادیه اروپا (EU): این مجوز برای افرادی مناسب است که حقوق سالیانه آن‌ها حداقل 56,800 یورو است. درصورتی‌که شغل شما در دسته مشاغل پرتقاضا قرار دارد، حداقل حقوق سالیانه شما باید 44,304 یورو باشد.

مجوز کار برای مشاغل آزاد: این مجوز برای مشاغل آزاد و افرادی مناسب است که عملکرد آن‌ها به‌صورت فردی است. برای دریافت این مجوز باید ثابت کنید که مشتریان به شما ارجاع خواهند کرد.

درباره  آلمان بیشتر بدانیم ——-> کار در آلمان

مجوز اقامت موقت آلمان

مجوز موقت آلمان به شما اجازه می‌دهد تا یک سال در این کشور اقامت کنید. بااین‌حال، درصورتی‌که هیچ تغییری در موقعیت شما ایجاد نشود و همچنان واجد شرایط باشید، خواهید توانست مجوز اقامت موقت را تمدید کنید. این ویزا معمولاً برای مهاجرینی مناسب است که برای برنامه‌ریزی‌های طولانی‌مدت و آتی خود نیاز به زمان بیشتری دارند. مجوز اقامت موقت آلمان معمولاً بر اساس موقعیت‌های خاص فردی صادر می‌شود؛ برای مثال اگر مجوز شما تحصیلی است، دیگر اجازه کار در طول تحصیل را نخواهید داشت. مجوز اقامت موقت آلمان به سه دسته تقسیم می‌شود:

اقامت موقت آلمان برای کار

مدت اعتبار مجوز موقت اقامت آلمان از طریق کار بر اساس مدت قرارداد شما تعیین خواهد شد. به‌عبارت‌دیگر اگر قرارداد کاری شما 2 ساله باشد، پس مجوز موقت اقامت نیز تا 2 سال معتبر خواهد بود. بااین‌حال، حتی در صورت دریافت پیشنهاد شغلی نمی‌توانید پیش از اخذ این مجوز مشغول به کار شوید.

اقامت موقت برای تحصیل

اعتبار مجوز تحصیل نیز بر اساس مدت‌زمان برنامه آموزشی موردنظر تعیین خواهد شد. بااین‌حال، شما می‌توانید پس از اتمام دوره موردنظر، تا 18 ماه برای یافتن شغل مناسب در آلمان بمانید. افرادی که با در دست داشتن این ویزا وارد آلمان می‌شوند تنها می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت و یا کوتاه‌مدت در برنامه‌های کارآموزی مشغول به کار شوند.

اقامت موقت برای ازدواج

این مجوز برای افرادی مناسب است که با شهروندان آلمانی ازدواج‌کرده‌اند و یا همسر آن‌ها اقامت دائم آلمان را دریافت کرده است. شما می‌توانید 2 سال پس از ازدواج و 3 سال پس از نقل‌مکان به آلمان برای ویزای دائم آلمان اقدام کنید.

 

درباره آلمان بیشتر بدانیم ——-> مهاجرت به آلمان

کارت آبی اتحادیه اروپا

این مجوز شباهت بسیاری با ویزای موقت اقامت آلمان دارد، با این تفاوت که این ویزا مختص افراد متخصص است و معمولاً برای مدت‌زمان طولانی‌تری صادر می‌شود. برای دریافت کارت آبی مربوط به اقامت آلمان از طریق کار باید علاوه بر داشتن مدرک تحصیلات عالی (مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد)، تنها برای اشتغال در حوزه‌هایی درخواست دهید که مربوط به رشته شما هستند. متقاضیان حوزه‌های IT ، مهندسی و یا ریاضیات می‌توانند با راحتی بیشتری این ویزا را دریافت کنند. علاوه بر این، متقاضیان این مجوز باید علاوه بر تسلط کافی به زبان آلمانی، به کاری مشغول شوند که حقوق سالانه آن حداقل 50 هزار یورو باشد. اعتبار کارت آبی اتحادیه اروپا تا 4 سال است و شما می‌توانید با در دست داشتن این کارت، مقدمات سفر خود و همسرتان به آلمان را مهیا کنید

انواع ویزای بلندمدت اقامت آلمان از طریق کار

 

ویزای عمومی آلمان از طریق کار

افرادی که به دنبال اخذ این نوع ویزا هستند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • صلاحیت فنی و حرفه‌ای
 • مدرک مربوط به دریافت یک موقعیت شغلی معتبر

 

ویزای مخصوص اقامت آلمان از طریق کار

دولت آلمان این ویزا را برای افرادی در نظر گرفته است که در حوزه‌های خاص فعالیت می‌کنند و به دنبال کار و اسکان در آلمان هستند. این ویزا مختص فارغ‌التحصیلانی است که دانش آن‌ها منحصربه‌فرد است. علاوه بر این مدرسین دانشگاهی با سابقه کاری درخشان و مدیران باتجربه با امکان کسب درآمد بیش از 86 هزار یورو در سال نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

تنها شرط دریافت این ویزا ارائه قرارداد کاری و همچنین مدارک مربوط به توان و ثبات مالی فرد برای فراهم کردن هزینه‌های زندگی است. بر اساس قوانین کمیته اروپا، مهاجرین به آلمان باید حداقل 45 یورو در روز درآمد داشته باشند و این درآمد تا زمانی که در آلمان هستند مستمر باشد. مهاجرین می‌توانند با ارائه مدارک مالی مربوط به 3 ماه، رسیدهای واریز مستمر و یا تأییدیه والدین و یا حامی، توان مالی خود را برای فراهم نمودن هزینه‌های زندگی به اثبات برسانند.

ویزای اقامت آلمان از طریق کار آزاد

این دسته شامل افرادی می‌شود که یا به مشاغل مستقل مشغول هستند و یا قصد دارند کسب‌وکار خود را در آلمان راه‌اندازی کنند. مدارک و مدت‌زمان دریافت این ویزا نیز همانند دیگر ویزاهای اقامت آلمان از طریق کار است. علاوه بر این شما باید ثابت کنید که شغل و حرفه شما برای اقتصاد آلمان نیز مفید خواهد بود.

شهروندان ایالات اتحادیه اروپا اجازه دارند با همسر، فرزندان زیر 21 سال، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ به آلمان سفر کنند. این امر در شرایطی ممکن است که فرد توان مالی موردنیاز برای سرپرستی از تمام اعضای خانواده را داشته باشد.

افرادی که با تکیه بر ویزای کار به آلمان وارد می‌شوند و جزء شهروندان اتحادیه اروپا نیستند، می‌توانند فرزندان زیر 18 سال، همسر و در برخی موارد دیگر اعضای خانواده را نیز با خود همراه کنند.

ملاقات با اعضای خانواده در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که:

 • فرد مهاجر فضای موردنیاز برای اسکان اعضای خانواده خود را داشته باشد.
 • توان مالی فرد به‌گونه‌ای باشد که امکان برطرف کردن نیازهای اعضای خانواده فراهم باشد.
 • تسلط فرد مهاجر به زبان آلمانی بتواند نیازهای روزمره افراد را برطرف کند.
 

مقاله پیشنهادی ——-> دستمزد در آلمان

ورود به آلمان با ویزای اقامت آلمان از طریق کار

تحصیل در کشور آلمان

پس از ورود به آلمان با استفاده از ویزای کار، دو هفته وقت دارید تا آدرس محل سکونت خود را به مسئولین آلمانی اطلاع دهید. برای این کار به نزدیک‌ترین مرکز ثبت مراجعه کنید. در این صورت، به همراه داشتن ویزای کاری و اسناد مربوط به عقد قرارداد اجاره مسکن ضروری خواهد بود.

شرایط کسب ویزای اقامت آلمان از طریق کار

پیشنهاد شغلی معتبر در آلمان: این پیشنهاد کاری باید از سوی شرکت‌ها و کسب‌وکارهای معتبر صورت گرفته باشد.

مرکز کار کارفرما باید در آلمان باشد. درصورتی‌که اهل هندوراس، استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، کره، نیوزلند، سن ماریو و آمریکا هستید، می‌توانید برای کارفرمایانی کار کنید که ساختمان اصلی محل کار آن‌ها در آلمان واقع نیست.

باید شرایط و صلاحیت‌های لازم برای انجام شغل پیشنهادی را داشته باشید.

باید اجازه فعالیت در حوزه موردنظر را داشته باشید. برای مثال، دکترها، مهندسین و مشاوران مالیاتی باید از شرایط خاصی پیروی کنند تا بتوانند در آلمان مشغول به کار شوند.

باید تأییدیه ZAV را دریافت کرده باشید. ZAV سیستمی است که نشان می‌دهد هیچ شهروند آلمانی برای استخدام در شغل موردنظر شما درخواست نداده است. این شرط برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا صادق نیست.

باید دارای بیمه سلامت آلمان باشید و محل سکونت شما مشخص باشد. پیش از اقدام برای ویزای اقامت آلمان از طریق کار باید مراحل مربوط به یافتن محل سکونت و دریافت بیمه سلامت را پشت سر بگذارید.

توجه داشته باشید برای اقامت آلمان از طریق کار نیازی به تسلط به زبان آلمانی و یا داشتن مدرک دانشگاهی نیست. بااین‌حال، این ویژگی‌ها در یافتن شغل موردنظر شما بسیار مؤثر خواهند بود.

نتیجه گیری

آلمان یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای افرادی است که به دنبال موقعیت‌های شغلی و درآمد فراوان هستند. اقتصاد پایدار آلمان، سیاست‌های دولت و همچنین نیازهای بازار کار این کشور موقعیت مناسبی برای مهاجرت به آلمان فراهم کرده است. برای اقامت آلمان از طریق کار نیازمند اخذ ویزا و مجوزی خواهید بود که باید بر اساس شرایط و اهداف شما انتخاب شوند. کارت آبی اتحادیه اروپا، مجوز کار آزاد، ویزای مخصوص آلمان و ویزای عمومی ازجمله بهترین گزینه‌ها برای اخذ اقامت آلمان از طریق کار هستند.

 

سوالات متداول

بسیاری از ملیت‌های خارجی نیازمند دریافت مجوز اقامت آلمان از طریق کار هستند تا بتوانند در این کشور به زندگی و کار مشغول شوند. شهروندان برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا می‌توانند بدون دریافت مجوز اقامت و با در نظر گرفتن محدودیت‌های اعمال‌شده، به‌راحتی در کشور آلمان رفت‌وآمد داشته باشند.​

 • مجوز عمومی کار
 • مجوز کار برای افراد ماهر
 • کارت آبی اتحادیه اروپا
 • مجوز کار برای مشاغل آزاد
 •  
 • اقامت موقت برای کار
 • اقامت موقت برای تحصیل
 • اقامت موقت برای ازدواج

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن