مشاوره رایگان

02128111107

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ، ترکیه کشوری زیبا در ناحیه آناتولی بین دو قاره اروپا و آسیا است. این کشور با داشتن ۸۴ میلیون جمعیت یکی از پر جمعیت‌ترین کشور‌های اروپا است. مناظری که در تمام اروپا بی‌نظیر است ترکیه به ششمین کشور توریستی جهان تبدیل شده است که سالانه چیزی نزدیک ۴۵ میلیون توریست را به خود جذب می‌کند. ترکیه بیش از کوه، دشت و سواحل زیبا دارای تاریخی غنی از شخصیت‌های مذهبی، ادبی و علمی است. ترکیه با داشتن رتبه ۴۵ از لحاظ برترین دانشگاههای جهان سالانه دانشجویان زیادی را نیز به خود جلب می‌کند. این کشور فرهنگی دومین کشور در جهان است که مردم آن دارای تحصیلات عالی هستند.

شما دراین مقاله با تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بیشتر اشنا می شوید پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله میخوانید :

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه

ترکیه از بهترین کشور‌های جهان برای تحصیل در رشته پزشکی و مخصوصا دندانپزشکی است. تعداد تمام دانشگاه‌هایی که در ترکیه دندانپزشکی را ارائه می‌دهند در حال افزایش است. کیفیت دانشکده‌های دندانپزشکی ترکیه هر سال افزایش پیدا می‌کند. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چیزی در حدود ۵ سال است. از آنجا که ترکیه در معاهده بولونیا قرار دارد از همین رو تمام مدارک دانشگاه‌های ترکیه در تمام کشور‌های اروپایی و آمریکایی معتبر است پذیرفته شده است.

در سال اول شما در دانشکده دندانپزشکی با دستگاه و مواد دندانپزشکی آشنا خواهید شد. در سال دوم شما دروس تئوری با موضوع ارگانیسم بدن انسان، آسیب شناسی، بیوشیمی و فارماکولوژی خواهید داشت. سال سوم نیز شما در کنار دروس تئوری، دروس عملی نیز خواهید داشت. در سال اخر نیز شما باید به صورت عملی تمام آنچه را فرا که گرفته‌اید بر روی بیماران خود به صورت عملی انجام دهید. این در حالی است در این مدت یک سوپر وایزر در کنار شما خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه

اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در ترکیه را دارید ، باید از دانشگاه خوب فارغ التحصیل شده باشید. مدارکی که شما باید برای در هنگام فارغ التحصیلی ارائه دهید شامل موارد زیر است.

 • تکمیل فرم پذیرش
 • داشتن دیپلم
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه پذیرش (۳۵ تا ۱۰۰ دلار آمریکا)
 • قبولی در ازمون‌های SAT و یا YOS
 • نامه‌ای که نشان دهد شما به مدت یک سال تحصیلی امکان تمکن مالی دارید.

لازم به ذکر است که شما تا اول آگوست هر سال فرصت دارید که برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه اقدام کنید.

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی ترکیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه از هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. شما برای تحصیل در دانشگاه هی ترکیه باید دیپلم داشته یا اینکه در سال آخردبیرستان خود باشید. برای انکه در دانشگهاهی انکارا یا استانبول تحصیل کنید باید GPA خوبی داشته باشید. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی شما باید نمره خوبی در آزمون‌های SAT و یا YOS نیز کسب کرده باشید.

شما در دانشگاه‌های ترکیه این فرصت را دارید که به زبان‌های ترکی یا انگلیسی تحصیل کنید. اما در ابتدا شما باید توانایی خود را در زبان‌های خارجی نشان دهید. شما برای آنکه مهارت خود را در زبان نشان دهید باید آزمون‌های TOMER برای زبان ترکی یا برای زبان انگلیسی آزمون‌های IELTS و یا TOEFL را به خوبی پشت سر گذاشته باشید.

اما مذیت تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه‌های ترکیه این است که با هزینه کمتری همراه است. اما دانشگاه‌های زیادی در ترکیه هستند که تفاوتی بین این دو زبان قائل نیستند. شما در هر دو زبان می‌توانید با هزینه‌ای بسیار کمی تحصیل کنید. اما اگر قصد دارید که در ترکیه بمانید و کار کنید بهتری است که حتما زبان ترکی خود را تقویت کنید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چند سال طول می‌کشد؟

شما در دانشکده‌های دندانپزشکی در ترکیه هر سال در حال بیشتر شدن است تا همه درخواست‌های ملی و بین‌المللی آموزش با کیفیت بالا را بپذیرد. کیفیت دانشکده‌های دندانپزشکی نیز در سطح بالای رقابتی با دانشگاه‌های سایر کشورها است.

در طول سال اول تحصیل دانشجویان با موضوعاتی در زمینه‌های علوم طبیعی پایه و آناتومی، فیزیولوژی، بافت‌شناسی و داروسازی آشنا شده و مواد درسی را طی می‌کنند که این بخش آموزشی “مرحله پیش بالینی” شناخته می‌شود.

یکی از اهداف دیگر سال اول ارائه دستگاه‌ها و موادی است که در دندانپزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در سال اول دانشجویان مقدمه‌ای بر دندانپزشکی خواهند داشت و در مورد ابزارها اطلاعات خوبی کسب خواهند کرد.

طی سال دوم تحصیل در دندانپزشکی دانش و ظرفیت عمیقی برای درک ارگانیسم انسان و آسیب‌شناسی، بیوشیمی، داروسازی به دانشجویان انتقال داده می‌شود.

در سال سوم مطالعات دندانپزشکی در ترکیه، مرحله بالینی شروع می‌شود، از نظر تئوری و عملی دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه بیماری‌های بیمار را بررسی و تفسیر کنند. فعالیت در کلینیک‌ها در سال جاری تا حدی آغاز می‌شود هر دانشجو دندانپزشکی برای گذراندن سال بعد باید آمادگی لازم را کسب کند.

در سال آخر یا سال پنجم دندانپزشکی، واحدهای عملی شروع می‌شود؛ در این سال دانشجویان این شانس را خواهند داشت که به‌تنهایی بر روی بیماران واقعی کار کنند و با حضور یک ناظر بر روی بیمار مطالعه کنند. در چنین شرایطی می‌توانند تمام دانش و عملکرد خود را به‌عنوان یک دندانپزشک ارائه دهند.

پذیرش دندانپزشکی از دانشگاه‌های ترکیه

پذیرش دندانپزشکی از دانشگاه‌های ترکیه

پذیرش برای تمام کسانی که قصد دارند در رشته ی  دندان‌پزشکی تحصیل کنند، سخت است. به طور مثال برای آنکه در ایران باید رتبه خیلی خوبی در کنکور داشته باشید. همچنین برای تحصیل در این رشته در آمریکا باید آزمون DAT را به خوبی پشت سر گذاشته باشید. در دیگر مناطق جهان شما برای آنکه در این رشته تحصیل کنید باید کورس‌هایی مانند بیولوژی، فیزیک، شیمی آلی و غیره را پشت سر گذاشته باشید. اما در ترکیه بسیاری از این ازمون‌ها و شرایط از شما درخواست نخواهد شد. شما تنها باید آزمونهای YOS و یا SAT را به خوبی پشت سر بگذرانید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بدون کنکور

به مانند ایران شما این امکان را ندارید که بدون کنکور در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنید. شما برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه حتما باید در یکی از آزمون‌های YOS و یا SAT ثبت نام کرده و در این ازمون‌ها نمره‌های خوبی را کسب کرده باشید. همچنین شما باید نشان دهید که تسلط خوبی به زبان ترکی یا انگلیس در آزمون‌های TOMER، آیلتس و یا تافل دارید.

آزمون‌های YOS و SAT برای تحصیل در رشته دندانپزشکی ترکیه

آزمون‌های YOS و SAT برای تحصیل در رشته دندانپزشکی ترکیه
آزمون_های-YOS-و-SAT-برای-تحصیل-در-رشته-دندانپزشکی

آزمون YOS و SAT به عنوان آزمون‌های استعداد تحصیلی شناخته شده اند. شما برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه باید در یکی از این ازمون‌ها نمره‌های خوبی را کسب کرده باشید. شما همچنین باید در این دو ازمون سوال‌های هوش، ریاضی و زبان را به خوبی پاسخ دهید.

بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی

دانشگاه‌های بسیاری خوبی در سراسر ترکیه وجود دارند که شما می‌توانید در آن‌ها دندانپزشکی بخوانید. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه از لحاظ کمی و کیفی چیزی از دانشگاه‌های اروپا کم ندارند و این در حالی است که شما هزینه‌های بسیار کمتری نسبت به بهترین دانشگاه‌های جهان در ترکیه خواهید داشت. از برترین دانشگاه‌های ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

دندانپزشکی در دانشگاه کنت

دانشگاه کنت در استانبول واقع شده است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ تاسیس شده است. این دانشگاه ۴ دانشکده دارد که شامل دانشکده دندانپزشکی نیز می‌شود. اگر چه این دانشگاه هم‌اکنون رتبه خوبی در میان برترین دانشگاه‌های ترکیه ندارد اما هدف‌گذاری کرده است که تا درسالهای آینده به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان شناخته شود. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی بوده و شما باید سالیانه چیزی بین ۱۰.۲۶۰ دلار برای تحصیل در این دانشگاه هزینه کنید. برای پذیرش در این دانشگاه باید مدارک زیر را داشته باشید.

 • نمره خوب در دیپلم دبیرستان
 • ریز نمرات
 • تکمیل فرم پذیرش
 • کپی گذرنامه
 • گواهی تمکن مالی
 • نمره خوب در آزمون‌های زبان ترکی و انگلیسی (حداقل نمره ۷۰ TOMER)

دندانپزشکی در دانشگاه آلتینباس

این دانشگاه در استانبول در سال ۲۰۰۸ تاسیس شده است. این دانشگاه ۳۷۰۰ دانشجو از بیش از ۸۴ کشور جهان در اختیار دارد. در این دانشگاه بیش از ۲۵ درصد دانشجویان خارجی هستند. رشته‌های بیشماری در این دانشگاه تدریس می‌شود که یکی از مهترین رشته‌های که تدریس می‌شود دندانپزشکی است. مراکز ورزشی و کتابخانه این دانشگاه یکی از برترین‌ها در خاورمیانه هستند. دندانپزشکی در این دانشگاه چیزی در حدود ۵ سال است. هرینه تحصیل در این دانشگاه چیزی بین ۷۵۰۰۰ دلار در سال است. شما برای پذیرش در این دانشگاه در ترکیه باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید.

 • قبولی در آزمون یوس (داشتن نمره ۶۰ به بالا) یا آزمون SAT (داشتن نمره ۱۰۰۰)
 • داشتن نمره ۷۰ در آزمون TOMER
 • داشتن مدرک دیپلم
 • تکمیل فرم پذیرش
 • داشتن کپی و اسکن گذرنامه
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس در سایز پاسپورت

دندانپزشکی در دانشگاه اوکان

دانشگاه اوکان در استانبول درسال ۱۹۹۹ تاسسیس شده است. ۶۳ رشته در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شود. رتبه جهانی این دانشگاه ۲۰۲۰ است. این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی آموزش می‌دهد. برای تحصیل در این دانشگاه، باید سالانه چیزی بین ۹۵۹۰۰ دلار هزینه کنید. برای پذیرش در این دانشگاه باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید.

 • مدرک دیپلم با ترجمه رسمی آن به زبان انگلیسی و ترکی
 • ریزنمرات
 • قبولی در آزمون‌های SAT و با YOS
 • داشتن مدرک زبان TOMER یا قبولی در آزمون‌های زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل
 • کپی پاسپورت
 • چند قطعه عکس

دندانپزشکی در دانشگاه لقمان حکیم

این دانشگاه در آنکارا در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است. دارای ۵ دانشکده و یکی از مهمترین دانشکده‌های آن دانشگاه دندانپزشکی است. این دانشگاه امکانات بسیار پیشرفته‌ای دارد. سالن کنفرانس، غذاخوری و بیمارستان این دانشگاه یکی از بهترین‌ها در ایران هستند. زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی است. برای تحصیل در این دانشگاه باید چیزی بین ۷۵۰۰۰ دلار در سال هزینه کنید. برای تحصیل در این دانشگاه باید مدرک زبان ترکی تومر یا زبان انگلیسی یوس یا SAT داشته باشید. ظرفیت این دانشگاه برای رشته دندانپزشکی چیزی در حدود ۴۰ نفر است. برای پذیرش در این دانشگاه و شرایط آن به سایت این دانشگاه مراجعه کنید.

دندانپزشکی در دانشگاه بیکنت

بیلکنت یک دانشگاه خصوصی است که در سال ۱۹۹۷ در استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه در رتبه ۵۵ برترین دانشگاه‌های ترکیه و رتبه ۳۷۱۲ جهان را در اختیار دارد. تحصیل در این دانشگاه به زبان ترکی است. برای تحصیل در این دانشگاه باید چیزی بین ۱۶۵۰۰ دلار در سال هزینه کنید. شما برای آنکه در این دانشگاه تحصیل کنید باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • نمره ۱۰۰۰ در آزمون SAT
 • ترکی شما باید حداقل در حد C۱ باشد.
 • انگیزه نامه
 • اسکن پاسپورت
 • توصیه نامه از استادان دانشگاهی

چرا تحصیل در ترکیه اهمیت دارد؟

1.شهریه مقرون‌به‌صرفه است

دانشگاه‌های دولتی در ترکیه بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند؛ شهریه‌ای که دانشجویان بین‌المللی شهریه در هرسال تحصیلی می‌پردازند بسیار کمتر از متوسط ​​شهریه در کشورهایی مانند انگلستان، ایالات متحده، کانادا، استرالیا یا چین می‌باشد.

2. هزینه‌های پایین زندگی

از محل اقامت گرفته تا غذا و خواربار، از حمل‌ونقل گرفته تا تفریح ​​و مسافرت، همه این هزینه‌های زندگی به طرز شگفت‌آوری در ترکیه بسیار ارزان می‌باشد. باتوجه‌به هزینه‌های پایین زندگی در ترکیه می‌توان گفت این کشور یک گزینه عالی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی است که موردعلاقه دانشجویان خارجی می‌باشد.

3.استفاده از بورسیه‌های تحصیلی متعددی

طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در دسترس است که متقاضیان می‌توانند باتوجه‌به شرایط خود از طریق آن‌ها امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را به دست آورند.

4. محل تلاقی فرهنگ‌های اروپایی و آسیایی است

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی خود به‌عنوان پلی بین اروپا و آسیا در نظر گرفته می‌شود. این جنبه منحصربه‌فرد منجر به ایجاد یک محیط چندفرهنگی با سنت‌ها، غذاها و عادات مختلط شده است. اگر می‌خواهید بهترین‌های هر دو فرهنگ اروپایی و آسیایی را یکجا تجربه کنید، ترکیه مکان مناسبی خواهد بود.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت

بسیاری از کسانی که در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند، شاید دوست داشته باشند، پس از اینکه از دانشگاه‌های ترکیه فارغ التحصیل شدند وارد بازار کار ایران شوند. از این رو این افراد باید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنند که مورد تایید وزارت بهداشت است. از دانشگاه‌های که مورد تایید وزارت بهداشت می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

دانشگاه-های-مورد-تایید-وزارت-بهداشت-ترکیه

خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه

خوابگاه‌های ترکیه چیزی از خوابگاه‌های اروپا کمتر ندارد و این در حالی است که هزینه‌های آن از کشورهای اروپایی کمتر نیز می‌باشد. شما می‌توانید تنها با هزینه تنها ۳۰ دلار در ماه در خوابگاه‌های دولتی ترکیه اقامت کنید. خوابگاه‌های خصوصی ترکیه نیز چیزی در حدود ۳۰۰ دلار در ماه هزینه بر میدارد. اگر هم دوست ندارید که در محیط‌های شلوغ اقامت داشته باشید، شما می‌توانید یک واحد در آپارتمان اجاره کنید. هزینه اجاره اپارتمان تک خواب در حومه شهر‌های ترکیه چیزی در حدود ۱۴۹ دلار در ماه است. اگر می‌خواهید در مرکز شهر آپارتمان تک خواب اجاره کنید باید چیزی در حدود ۲۴۲ دلار در ماه هزینه بپردازید.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

مهمترین مزیتی که تحصیل در ترکیه دارد این است که این کشور همسایه ایران بوده و در نزدیکی کشور عزیزمان قرار گرفته است و رفت و آمد به این کشور کم هزینه و زمان کمتری را از شما می‌گیرد. از دیگر مزیتهای تحصیل در ترکیه این است که از مردمان آنجا لحاظ فرهنگی بسیار به نزدیک به کشورمان هستند. از دیگر مزیت‌های تحصیل در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • پایین بودن هزینه‌های تحصیلی و زندگی در ترکیه
 • بالا بودن کیفیت دانشگاه‌های ترکیه
 • معتبر بودن مدارک دانشگاهی ترکیه
 • تبادل دانشجو با کشور‌های اروپایی و آمریکایی
 • موقعیت‌های کاری بسیار پس از فارغ‌التحصیلی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیس
 • امکان اخذ ویزای ترکیه برای دیگر اعضای خانواده

بورسیه تحصیل رشته دندانپزشکی در ترکیه

شما با داشتن شرایط خاصی امکان این که بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه را دریافت کنید را نیز دارید. بورسیه دانشگاه‌های ترکیه شامل کمک هزینه خوابگاه، شهریه، بیمه سلامت ئ هزینه‌های رفت و آمد می‌شود. دولت ترکیه حدود ۳۰۰ دلار در سال بوریسه برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. برای آنکه بورسیه پزشکی دانشگهاه‌های ترکیه را دریافت کنید باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • نمره پذیرش خوب از دانشگاه‌های ترکیه
 • مدرک مهارت زبان ترکی تومر
 • محدودیت سنی
  1. کارشناسی متولد ۱۹۹۱ به بعد
  2. ارشد متولد ۱۹۸۲ به بعد
  3. دکتری متولد ۱۹۷۷ به بعد
  4. معدل تحصیلی خوب و بالا
 • عدم وجود فاصله بین دوره‌های تحصیلی
 • سلامت کامل جسمی و روحی
 • مهارت C۱ در زبان ترکی تومر
 • ارائه نمره و مدارک آزمون‌های استعداد تحصیلی مانند GRE، GMAT و SAT

درآمد دندانپزشکی در ترکیه

در آمد دندانپزشکان بسته به محیط، مهارت وسابقه‌ای که دارند درترکیه متفاوت است. به طور مثال بسیاری از دندانپزشکان در مطب شخصی خود در ترکیه درآمد بسیار بالاتری نیست به کسانی طبابت در بیمارسنان دارند. اما به هر حال باید به شما بگوییم که پر در آمدترین افراد در ترکیه دندانپزشکان هستند. این افراد در ترکیه چیزی بالغ بر ۲۲۰ هزار لیر در سال در آمد دارند. که چیزی در حدود ۱۱۰ لیر در ساعت است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

برای سفر به ترکیه شما می‌توانید بدون دریافت ویزا ۳ ماه در ترکیه حضور داشته باشید. اما برای آنکه در ترکیه تحصیل کنید، باید ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنید. شما پس از پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنید. یکی از مهمترین مزیت‌هایی که ویزای تحصیلی ترکیه دارد، شما می‌توانید خانواده خود را نیز به ترکیه ببرید. ویزای همراه ترکیه چیزی در حدود ۲ سال است. برای آنکه ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنید باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • مدرک دیپلم
 • نمرات و ریز نمرات دوره‌های پیشین تحصیلی
 • اسکن مدارک هویتی مانند پاسپورت
 • رزومه فعالت‌های کاری، پژوهشی و تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگهاه‌های ترکیه
 • نامه تمکن مالی مبنی اینکه شما میتوانید به مدت ۱ سال در ترکیه درآمد داشته باشید
 • ۲ الی ۳ توصیه نامه از استادان دانشگاه
 • بیمه درمانی
 • ۴ عدد عکس در ابعاد پاسپورت
 • فیش پرداختی هزینه‌های اقامتی

اقامت ترکیه با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

اقامت ترکیه با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

شما با ویزای تحصیلی ترکیه امکان اینکه در ترکیه کار کنید را ندارید. برای آنکه بخواهید در ترکیه پس از فارغ‌التحصیلی بمانید باید آفر کاری داشته باشید. شما برای آنکه در ترکیه در رشته دندانپزشکی به طبابت بپردازید باید حتما مدرک TUS را داشته باشید. شما پس از قبولی در این آزمون باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. شما پس از اینکه ویزای کاری ترکیه را دریافت کردید میتوانید پس از حدود ۸ سال اقامت ترکیه را دریافت کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بیشتر از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است. اگر قصد دارید که به زبان انگلیسی تحصیل کنید شما باید هزینه‌های بیشتری را در نسبت به تحصیل به زبان ترکی بپردازید. هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه چیزی در حدود ۶۰۰ تا ۱۵۵۰ دلار در سال است. اما شما با زبان ترکی تنها چیزی در حدود ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار در سال هزینه خواهید کرد. ۹۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ دلار در سال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه نیز می‌باشد.

هزینه زندگی در ترکیه​

ترکیه یکی از ارزان‌ترین کشور‌های آسیا و حتی اروپاست. هزینه‌های زندگی شما در شهری مانند استانبول تقریبا نصف هزینه‌های شما در تهران است. هزینه‌های شما در ترکیه چیزی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه است. شما به طور میانگین برای اجاره یک خانه ۷۵ متری در ترکیه باید چیزی در حدود ۸۵۰ لیر بپردازید. همچنین شما برای هر لیتر بنزین ۵.۶ لیر ترکیه بپردازید. در مورد حمل و نقل با وسایل نقلیه عمومی باید به شما بگوییم که هزینه این وسایل نسبت به دیگر مناطق جهان و حتی ایران ارزانتر است. هزینه یک وعده غذا در رستوران در ترکیه چیزی در حدود ۲۵ لیر است. دیگر هزینه‌های جاری خود در ترکیه را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

برخی هزینه های زندگی در ترکیه

کار پس از تحصیل در رشته دندان پزشکی ترکیه

اگر شما تصمیم گرفته‌اید که در ترکیه بمانید و در رشته مورد نظر خود مشغول به کار شوید، باید در انجمن دندانپزشکان ترکیه ثبت نام کنید. برای کار در رشته دندنپزشکی در ترکیه از شما آزمون TUS نیز گرفته میشود که شما باید در این آزمون نمره‌های خوبی نیز داشته باشید. این آزمون به دو زبان انگلیسی و ترکی است. شما پس از سپری کردن مراحل بالا باید شرایط زیر را نیز داشته باشید.

 • مهارت و تسلط به زبان انگلیسی در سطح B۲
 • گذراندن آزمون شفاهی
 • شروع به کار به مدت ۳ ماه تحت نظارت سرپرست در ترکیه
 • نمره ۸ در آزمون TOMER
 • مصاحبه حضوری
 • شرکت در آزمون STS در ماه‌های آپریل و سپتامبر

نتیجه گیری

ترکیه کشور زیبا است که در ناحیه آناتولی بین آسیا و اروپا قرار گرفته ااست. به همراه توسعه و رتبه خوب در شاخص‌های اقتصادی این کشور از لحاظ فرهنگی و آموزشی در رتیه‌های بسیار خوبی در جهان قرار دارد. پزشکی و دندانپزشکی در تریکه متقاضیانی بسیایری را دارد. دانشگاه‌های ترکیه تحت معاهده بولونیان بوده است کهموجب شده است که این مدارک این کشور اعتبار بالایی را داشته باشد. شما برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باید آزمون‌های SAT و یا YOS را با نمره خوبی پشت سر گذاشته باشید. شما همچنین باید مهارت خوبی در آزمون‌های زبان تومر ترکی یا آیلتس و تافل زبان انگلیسی داشته باشید. رشته دندانپزشکی در دانشگهای ترکیه چیزی در حدود ۵ سال است که دو سال آخر به صورت عملی در مراکز درمانی سپری خواهد شد. شما پس از فارغالتحصیلی باید در آزمون‌های TUS شرکت کرده تا به شما پروانه طبابت داده شود. شما پس از چند سال اقامت کاری در ترکیه می‌توانید اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

مقاله های پیشنهادی : تحصیل در ترکیه

سوالات متداول

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دندانپزشکی ترکیه چیزی در حدود ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار در سال است.

 

بله – شما برای پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه آزمون زبان ترکی تومر یا زبان انگلیسی تافل با آیلتس را حتما باید داده باشید.

برای آنکه در دانشگاه‌های ترکیه در رشته دندانپزشکی تحصیل کنید باید در آزمون SAT یا YOS نمره خوبی کسب کرده باشید.

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بدون کنکور امکانپذیر نیست حداقل باید در یکی از آزمون‌های YOS و یا SAT نمره خوبی دریافت کرده باشید.

دانشجوبان دندانپزشکی پس فارغ التحصیلی و دریافت پروانه خود می‌توانند که با درآمد بالا در بازار کار ترکیه به فعالبت یپردازند. پیش بینی میشود تا سال ۲۰۲۵ حقوق دندانپزشکان ۴۶ درصد نیز افزایش یابد.

دندانپزشکان در ترکیه چیزی در حدود ۲۰۰ هزار دلار در سال درآمد دارند.

درخواست ارزیابی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره درخواست ارزیابی خود را ارسال کنید و یا با ما در تماس باشید.

ارتباط با ما

اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انواع ویزا

رایگان مشاوره بگیر!

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن